Verhoging belasting levert 75 miljoen op Aviodome heeft geldzorgen 'Het doel is de kwaliteit van overleven' 'Verlicht de tanden van het vrijheidsbeeld' Nachttrein blijft rijden -H-U'j WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 Maffe ideeën op congres innovatie en creativiteit Rijnland wil stijging tarieven eigenaren met 30 procent Een probleem vormt de 800.000 kuub licht verontreinigd en de 300.000 kuub zwaar verontreinigd slib die het schap de komende jaren boven water denkt te halen. De licht vervuilde bagger hoopt het schap kwijt te kunnen in oude zandwin putten en - opnieuw - slibdepots. Het heeft daarbij plaatsen op het oog in de regio's rond Katwijk, Haarlem, Warmond en Hoogmade; waar onder wellicht de Braassemer- meer. Of het slib ook inderdaad in zandwinputten kan worden gestort, wordt nog onderzocht. Waar Rijnland met zijn zwaar ver ontreinigde bagger naar toe moet, is nog niet helemaal duidelijk. Het Hoogheemraadschap hoopt binnen afzienbare tijd meer duidelijkheid te krijgen over de mogelijkheden van nieuwe reinigingstechnieken. Veel van die methoden verkeren echter in een onderzoeksstadium en zijn nog nauwelijks in de prak tijk toegepast. Is het niet mogelijk zwaar verontreinigd slib te reini gen, dan zal het moet worden opge slagen in goed gecontroleerde de pots. Vooral het verwerken van het ver vuilde slib zal een kostbare zaak zijn. In totaal verwacht Rijnland hiervoor bijna 70 miljoen gulden kwijt te zijn, tegen vijf miljoen voor de verwerking van 'schone' bagger. De grondeigenaren in het gebied van Rijnland moeten de kosten op brengen. De stijging van de algeme ne omslag zal overigens geleidelijk worden doorgevoerd. Rijnland wil hiervoor een speciaal fonds aan wenden. Voortbestaan luchtvaartmuseum op het spel *Het luchtvaartmuseum Aviodome nabij Schiphol. LEIDEN - De algemene omslag van het Hoogheemraadschap van Rijn land moet de komende tien jaar waarschijnlijk met 30 procent om hoog; van 44 naar 60 gulden per hec tare. De stijging van deze omslag - een heffing die Rijnland oplegt aan grondeigenaren - moet 75 miljoen gulden opbrengen. Daarmee wil het Hoogheemraadschap een aantal noodzakelijke baggerwerken be kostigen. Het geld is bovendien no dig om het slib dat uit de waterwe gen komt, op een verantwoorde ma nier te verwerken. Volgens dijkgraaf en hoogheem raden is het dringend noodzakelijk dat een aantal kanalen in het gebied van Rijnland wordt 'uitgediept'. De ze zouden anders op den duur niet meer kunnen worden gebruikt. In deze regio moeten onder meer het Katwijkse Kanaal, het Oegstgees- terkanaal en de Wassenaarse Wate ring worden uitgebaggerd. Met het uitdiepen alleen is het Hoogheemraadschap er echter nog niet. De baggerspecie moet ook worden opgeslagen en verwerkt. Het 'schone' slib kan daarbij tijde lijk op het land worden opgeslagen totdat het geschikt is gemaakt voor gebruik in de landbouw. In totaal verwacht Rijnland 300.000 kubieke meter niet verontreinigd slib op te baggeren. Hiervoor zoekt het de ko mende jaren - tijdelijke - opslag- UTRECHT/LEIDEN - De nacht treinen in de Randstad worden defi nitief in de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen opgeno men. Drie jaar experimenteren met de dienst op het traject Utrecht-Am sterdam-Den Haag-Rotterdam heeft aangetoond dat het nachtnet rendabel is. De bezetting van de nachttrein is van 18 tot 28 procent gegroeid. We kelijks trekt de trein zo'n 600 tot 700 reizigers uit Leiden en omgeving. De piek ligt in het weekeinde. Op jaarbasis maken rond de 35.000 pas sagiers uit de regio geregeld ge bruik van de nachttrein die elk uur het station in Leiden aandoet. Lei den scoort trouwens redelijk goed. Tien procent van het totale aantal reizigers komt uit deze buurt. Het nachtnet léverde dit jaar voor het eerst financieel voordeel op van ruim 200.000 gulden. De eerste twee jaren leden de NS nog verliezen van respectievelijk 2,7 en 1,7 miljoen gulden op de nachttreinen. Voor de finitieve opname in de dienstrege ling was als voorwaarde gesteld dat het net na drie jaar rendabel moest zijn. Het nachtnet heeft no^al wat 'kin derziektes' moeten overwinnen. Aanvankelijk hadden de reizigers vaak te maken met grote vertragin gen door werkzaamheden aan het spoor en druk goederenvervoer. Door vermindering van het aantal tussenhaltes en het verkorten van de route kon de vertraging worden teruggedrongen. LEIDEN - "Je doel als arts moet zijn om een kind dat te vroeg is geboren gezond in leven te hou den. Wanneer blijkt dat er zoveel complicaties optreden dat het kind als een wrak door het leven moet, kan je niet anders dan de behandeling stoppen. Achteraf moet je dan vaststellen dat het een foute beslissing was om te proberen dit kind in leven te hou den". De kinderarts Prof. dr. J. H. Ruys neemt binnenkort afscheid als hoofd van de zogeheten pre- maturenafdeling van het acade misch ziekenhuis in Leiden. Ruim 25 jaar maakte hij de ont wikkelingen in de neonatologie (de zorg voor te vroeg geboren kinderen) van zeer nabij mee. door Gert Visser Vorige week vroeg de Neder landse Vereniging voor Kinder geneeskunde de aandacht yoor de moeilijke afweging waarvoor kinderartsen komen te staan wanneer zij te maken krijgen met een te vroeg geboren kind dat geen volwaardig leven is gegund. Door technische en weten schappelijke ontwikkelingen hebben steeds meer te vroeg ge boren kinderen uitzicht op een gezond leven. Maar door het kunstmatig vervroegen van de leeftijd waarop een kind nog le venskansen heeft, is ook de kans op handicaps toegenomen. Waar de natuur 25 jaar geleden verant woordelijk was voor het overlij den van onrijpe kinderen, zijn het nu de artsen die moeten beslissen over leven en dood. Het is, zegt Ruys, de prijs die we voor onze technische hoogstandjes moeten betalen. "Toen ik als kinderarts begon, 'Schoolplezier kind moet voorop staan' LEIDEN Onderwijzers en ouders van vier Leidse basisscholen vin den dat het plezier van het kind in de school voorop moet staan. Reke nen, schrijven en lezen moet de leer lingen echter voldoende worden bijgebracht. Groot belang wordt er gehecht aan aandacht op school en in de klas voor het individuele kind. Dr. D. Brugman en drs. Th.M. van Duin van het Leidse universiteit (Centrum voor Onderwijsresearch) schrijven dit in een onderzoek dat zij hebben gedaan naar de opvattin gen van leerkrachten en ouders over de kwaliteit van de vier basis scholen. Naast deze overeenstemming zijn er ook belangrijke verschillen; de leerkrachten hebben óf een meer 'leerstofgerichte' instelling óf een meer 'leerlinggerichte' instelling. had een nog niet voldragen kind met een zwangerschapsduur van 28 weken (6,5 maanden) vrijwel geen overlevingskans. Van de kinderen van 28 tot 32 weken ging de helft dood. Nu blijft ruim 80 procent in leven. Zelfs zijn we in staat kinderen vanaf 24 weken soms op een goede manier in le ven te houden", vertelt Ruys. Kwaliteit "Vroeger bleef de medische hulp beperkt tot een goede zorg voor het kind. We konden niet meer bieden dan zorg en bescherming: warm houden en voldoende zuur stof en voeding". Moesten de art sen het 25 jaar geleden doen met enkele 'klassieke' handboeken, nu worden zij bijgestaan door de resultaten van uitgebreid weten schappelijk onderzoek op grond waarvan betrouwbare voorspel lingen zijn te doen hoe het kind zich zal ontwikkelen. Daarbij zijn de technische mogelijkheden van kunstmatige beademing - de ademhaling is één van de grootste problemen bij te vroeg geboren kinderen omdat de longen nog niet rijp zijn - enorm toegenomen. De vraag of een leven beëin digd moet worden, plaatst artsen die het als een opdracht beschou wen zich in te zetten voor het in leven houden van patiënten voor een enorm dilemma. "Het gaat om de kwaliteit van het overleven", is de opvatting van Ruys: "Wanneer een kind zo veel aangeboren afwijkingen heeft dat het zeker is dat het zal komen te overlijden, heeft het geen enkele zin levensverlengen de maatregelen te nemen. Is de behandeling aangevangen maar treden er zodanige complicaties op dat je met grote zekerheid kan vaststellen dat het kind zijn leven als een wrak in een inrichting zal slijten, dan moetje overwegen de Dat wil zeggen dat het leren en be heersen van de stof voorop wordt gesteld. Opvattingen die ook terug te vinden zijn in het schoolklimaat, in de wijze van lesgeven en in de keuze voor de taken die het school team maakt. De opvattingen van de ouders zijn in een vergelijkbare tweedeling onder te brengen: zij zijn óf meer 'prestatiegericht' óf meer gericht op 'individuele ontplooiing'. De ou ders hebben bewust voor de school gekozen waar hun kinderen les krij gen. Het merendeel van hen is er dan ook tevreden over. Toch is er ook kritiek. De ouders vinden verbetering van de kwaliteit gewenst. De persoonlijke aandacht voor het kind heeft volgens ouders en onderwijzers te lijden onder de bezuinigingen van de overheid. Dit komt omdat er steeds meer leerlin gen in eén klas zitten. Hierdoor ver mindert de kwaliteit van het onder wijs en betekent dat een extra ver zwaring voor het schoolteam en de leerkracht. behandeling te stoppen. De be handeling is misschien niet kans loos maar wel zinloos. Overwe gingen als zal het kind kunnen communiceren, kan het later zichzelf redden of moet het ver der leven als een plant, spelen naar mijn gevoel een belangrijke rol". Er zijn volgens Ruys voldoende wetenschappelijke gegevens om de kansen van het kind redelijk objectief te kunnen beoordelen. "Het is een beslissing die je sa men met de ouders tracht te ne men. Ouders zijn er vanaf de eer ste dag bij betrokken. Je praat er dagelijks met ze over. Je probeert er samen achter te staan. Hoewel het uiteindelijk de arts is die be slist". "Het kan natuurlijk voorko men dat de ouders het er niet mee eens zijn en zich tot een andere arts willen wenden. Dat mag na tuurlijk. Maar in de praktijk blijkt dat artsen en ouders er vrijwel al tijd samen uitkomen". Plicht Wanneer een behandeling wordt gestaakt, komt de piedicus voor het probleem te staan op welke wijze hij de dood van het kind aan de autoriteiten opgeeft. Het ver melden van een niet-natuurlijke dood kan leiden tot inschakeling van de lijkschouwer en soms van de politie. De arts loopt zelfs het risico te worden vervolgd. Dat kan ertoe leiden dat de arts kiest voor het voortzetten van de be ademing - hoewel die zinloos wordt geacht - om het risico van vervolging te ontlopen. "Dat ge beurd soms", zegt Ruys. De invulling van de doodver klaring is een heet hangijzer maar voor Ruys bijzaak. "Mijn plicht als arts weegt voor mij zwaarder dan mijn plicht als burger. Wan neer de behandeling wordt ge staakt omdat deze zinloos is, be- NOORDWIJK/ZOETERWOU- DE Hoe breng je als bedrijf een heel nieuw produkt op de Europese markt? Dat was de vraag die het Zoeterwoudse be drijf 3M voorlegde aan de deel nemers van het congres Innova tie en Creativiteit dat de afgelo- door Monica Wesseling pen dagen in hotel Oranje Noordwijk werd gehouden. Hoe moet het produkt heten, hoe is het te omschrijven en vooral, voor wie is het bestemd en op wie moet dus de reclame en marketing worden afgestemd? Aan het congres in Noordwijk namen bijna 200 mensen deel die zich beroepsmatig bezig houden met vernieuwing en creativiteit. De deelnemers kwamen uit 22 landen en Neder land was met bedrijven als TNO, 3M, Philips en verschil lende universiteiten, goed ver tegenwoordigd. Bijna een kwart van de deelnemers gaf een lezing of legde een pro bleem op het bordje van de col lega's. Het Zoeterwoudse bedrijf vroeg 40 deskundigen zich te Weerbericht boeren DE BILT/SCHIPHOL - Boeren en tuinders met een personal compu ter kunnen vanaf volgende week tot op de minuut uitrekenen wanneer een regenbui hun stuk land bereikt. Het KNMI maakt vanaf 19 decem ber elk half uur een kaart van Ne derland waarop in kleuren de re genintensiteit staat aangegeven. Door de kaarten van verschillende tijdstippen naast elkaar te leggen, kan de boer voorspellen wanneer de regen hem bereikt. Het KNMI verspreid de kaarten via het computernet van Agrotel, een teletekst-programma van een aantal landbouwcoöperaties. Boe ren en tuinders met een pc konden al via Agrotel een zeer uitgebreid weerbericht oproepen. Voor boeren en tuinders is het be langrijk het tijdstip van neerslag te kunnen voorspellen onder meer in verband met bespuitingen. schouw ik dat als een uitgestelde natuurlijke dood van het kind. Het is aan zijn onrijpheid gestor ven. Het is toch niet zo dat de arts bewust nadeel heeft willen berok kenen aan een medemens". De samenleving dient zichzelf nieuwe regels aan te meten in dit probleem. Ruys: "De ontwikke lingen in de neonatologie zijn zo snel gegaan dat de rechtsspraak is achtergebleven. De rechtsregels moeten worden aangepast, de rechters móeten zich haasten om bij te blijven. Anders wordt de kloof steeds groter". Er is. zegt Ruys, onder de Ne derlandse kinderartsen grote consencus over dit vraagstuk. Moeilijker ligt het wanneer het gaat om aktieve levensbeëindi ging. "Meestal overlijdt het kind vrij snel nadat de beademing is stopgezet. Gebeurt dat niet dan kan de arts een pijnstiller toedie nen waardoor het kind uit zijn lij den wordt verlost. Er zijn artsen die daar moeite mee hebben. Het maakt voor je emotionele bele ving een groot verschil of je de ap paratuur uitzet of een injectie toe dient". In het AZL wordt op diverse terreinen onderzoek verricht om de levenskansen van te vroeg ge borenen te vergroten. Zo is het mogelijk gebleken om door toe diening van surfactant, een stof die van nature in het lichaam aan wezig is, de ademhalingsproble men van deze baby's deels op te lossen. Ook wordt onderzoek ge daan naar naar schadelijke effec ten van teveel zuurstof in het bloed en wordt informatie verza meld over de beinvloeding van de bloedstroom naar de hersenen. Die is van grote invloed op her senbloedingen, een relatief veel- buigen over de introductie in Nederland van een nieuw soort folie. Eenvoudig gezegd trans porteert het folie licht waar door voor het eerst in de ge schiedenis, het licht om een hoekje kan gaan. Door dat transport is het mogelijk plaat sen te verlichten die ver weg liggen van de lichtbron (gloei lamp of het daglicht). In Amerika, waar het nieuwe produkt werd ontdekt, wordt het al toegepast in bijvoorbeeld reclameborden. Hoe echter de Europese markt te veroveren? Gistermorgen kregen de deelnemers aan de workshop als ontbijt niet alleen broodjes en sinasappelsap, maar ook het 3M-probleem voorgeschoteld. Iedereen mocht een paar uur denken en moest dan een toe passingsmogelijkheid, een naam en een goede reclame campagne op weten te hoesten. Verrassend Het geeft, zo bleek gisteroch tend verrassende resultaten als je deskundigen afkomstig uit allerlei bedrijfstakken en van 22 verschillende nationalitei ten, een dergelijk probleem AMSTERDAM/NOORDWIJK - Het lucht- en ruimtevaartmuseum Avio dome bij Schiphol kampt met grote financiële problemen. Door een ver schil van mening tussen het minis terie van wvc en de provincie Noord-Holland krijgt het museum al enkele jaren geen subsidie meer. Aviodome draait nu in feite op haar reserves. "En daarmee kunnen we niet blijven doorgaan", stelt direc teur W. van Westerop van het muse- Aviodome kon tot 1988 rekenen op een bijdrage van 200.000 gulden van het ministerie van WVC. Minis ter Brinkman vond echter dat de in stelling gesubsidieerd hoorde te worden door de provincie Noord- Holland en voerde Aviodome af van de lijst van nationale musea. Noord- Holland houdt echter vol dat de fi nanciering van het luchtvaartmuse um een landelijke zaak is en weigert te betalen. Het bestuur van het museum heeft nu de Raad van State ge vraagd de provincie alsnog te ver plichten een bijdrage van 200.000 gulden te geven. Gisteren was de zitting voor dit beroepscollege. Of Aviodome veel kans maakt is echter de vraag, want het museum heeft vergeten bezwaar aan te tekenen te gen het intrekken van de subsidie door WVC. Staatsraad mr. De Kruijff verklaarde gisteren in elk geval dat Aviodome beter opnieuw een aanvraag in kan dienen bij het ministerie dan de Raad van State om een uitspraak te vragen. Space expo Volgens directeur Van Westerop is de situatie nog niet zo nijpend dat het museum bij wijze van spreken al volgend jaar dicht zou moeten. "Maar er moet wel snel iets gebeu ren. We hebben het aantal mede werkers al teruggebracht van elf naar zeven, wat veel te weinig is Voor een museum van deze om vang. Verder is veel noodzakelijk voorlegt. Met veel verve en en thousiasme 'verkochten' ze tij dens een presentatie hun eigen idee. Afgaand op wat naar voren werd gebracht, is het folie voor vrijwel alles bruikbaar. Tun nels kunnen ermee worden be plakt waardoor de verkeersvei ligheid wordt verbeterd, een tandarts kan de kiezen beter zien als er folie op de boor wordt geplakt, zwembaden bekleed met het folie zouden zonder ge vaarlijke elektrische bedradin gen onderwater toch prima kunnen worden verlicht. De reclamecampagnes waren al even origineel als de toepas singsmogelijkheden. "Verlicht de tanden van het vrijheids beeld", opperde de Amerikaan die met het tandarts-idee kwam. Een ander, die overigens wel heil zag in het met folie be plakken van de stofzuigerslang zodat je beter onder het bed kunt zuigen, wilde de kunste naar Christo vragen er een beeld van te maken. Ondanks de overvloed aan ideeën, kon 3M-man Joost Juf fermans. aan het eind van de ochtend niet zeggen of ook maar een van de geopperde toepas singsmogelijkheden, een com mercieel succes zou kunnen worden. "Daar is nog veel on derzoek voor nodig, maar er zijn zeker leuke suggesties gedaan". Het Zoeterwoudse bedrijf deed niet alleen actief mee aan het congres, maar heeft dit boven dien gesponsord. Volgens J. van Steen, manager opleidingen, in novatie en reclame bij 3M, is ze ker voor 'zijn' bedrijf vernieu wing heel belangrijk. Van de to tale omzet wordt 30 procent be haald door produkten die min der dan vijf jaar op de markt zijn zoals de gele briefjes die overal op blijven plakken (post- it). de reflecterende strepen op fietsbanden en talloze schuur- materialen. Om telkens met nieuwe pro dukten te kunnen komen, heeft het bedrijf 7500 wetenschap pers in dienst. Het grootste deel van hun tijd besteden die aan regulier onderzoek, maar voor 15 procent mogen ze, zoals Van Steen het uitdrukt, geheel naar eigen inzicht onderzoekjes op zetten. Bovendien geldt bij sol licitaties het vermogen om cre atief te denken (spelen met ge dachten) als selectiecriterium. Tegen De Rijksuniversiteit Leiden is te gen het klakkeloos invoeren van Engels als voertaal. Volgens het hoofd van de afdeling voorlichting, de heer van Vliet, zou dat een drasti sche verslechtering van de resulta ten van de propadeuse tot gevolg hebben. Zelfs in de tweede fase van het universitair onderwijs kan volgens Van Vliet niet overal Engels worden ingevoerd. Studies als rechten en wijsbegeerte steunen te veel op de Nederlandse taal. Door vertalingen in het Engels zouden nuances verlo ren gaan. De beta-wetenschappen zoals fysica en natuur- en wiskunde bieden meer mogelijkheden voor invoering van de Engelse taal. In la boratoria wordt nu al veel Engels gesproken. De voorlichter sluit niet uit dat het invoeren van Engels als voertaal besproken wordt binnen het sa menwerkingsverband van de Ne derlandse universiteiten. Overtrokken Rector magnificus J. Beenakker van de Leidse universiteit ontkent ten enen male dat onderzoekers en wetenschappers 'maar wat zouden kunnen aanmodderen'. Sinds enke le jaren wordt op de Leidse univer siteit een gericht kwaliteitsbeleid gevoerd. Elk onderzoek wordt be oordeeld op zowel de kwaliteit van het onderzoek zelf als die van diege ne die het uitvoert. De wantoestanden zoals Ritzen die suggereert, zijn volgens Been akker dan ook sterk overtrokken. Overigens ontkent de rector niet dat, in een grote organisatie als de unviversiteit, her en der wel men sen zitten wier capaciteit wat te wensen over laat. "Zeker bij faculteiten die de laatste jaren explosief zijn gegroeid, zoals economie, moesten er in zeer korte tijd docenten worden gevon den. Dat kan wel eens tot gevolg hebben dat her en der wat minder gekwalificeerden geplaatst zijn. Zo rampzalig als de minister het voor- spiegeld is het echter geenszins". onderhoud uitgesteld. Maar daar mee kunnen we niet blijven door gaan". Van Westerop vestigt zijn hoop op Schiphol, de KLM en de vliegtuigfabriek Fokker. Als die een eenmalige subsidie geven, zou het Aviodome weer een tijdje lucht hebben. De directeur is er 'optimis tisch' over dat de drie bedrijven een bijdrage geven. Vorig jaar nog opperden be stuursleden van Space Expo het idee om Aviodome te verplaatsen naar deze ruimtevaarttentoonstel ling in Noordwijk. Dat plan ketste toen af omdat Aviodome een bouw plan indiende van 23 miljoen gul den, hetgeen voor Space Expo te duur was. Bestuurslid Frans van Egmond wil nu opnieuw contact opnemen met Aviodome. Met een samenvoeging van of een samen werking tussen beide expositiecen tra zouden de problemen van het luchtvaartmuseum wellicht kun nen worden opgelost. Boos Overigens is er op het Estec-terrein, waar inmiddels hard wordt ge bouwd aan Space Expo, geen ruim te voor het luchtvaartmuseum. Vol gens Van Egmond zou er echter aan de andere kant van de Zwarte Weg in Noordwijk, op de huidige volks tuinen, een plaats kunnen worden gevonden voor Aviodome. Van Westerop voelt vooralsnog weinig voor dit initiatief. "Er is wat ons betreft nooit sprake van ge weest om Aviodome te verplaats ten. Space Expo heeft dit idee al eens eerder gelanceerd, maar dat is nooit een serieus onderwerp van ge sprek geweest. De manier waarop het in Noordwijk naar buiten is ge bracht - nog voordat er met ons was gesproken, is het plan al in allerlei kranten gezet - heeft ons destijds zelfs bijzonder boos gemaakt". De directeur van het luchtvaart museum zegt dat het bestuur van Aviodome nog steeds vasthoudt Kinderarts prof. Ruys over de grenzen van de medische wetenschap 'i ;\fi f v vfcf '•fiJ-A'S', voorkomend verschijnsel bij vroeggeborenen. Ondanks het feit dat de medi sche wetenschap zich steeds ver der ontwikkeld, houdt Ruys het niet voor mogelijk dat zelfs kinde ren jonger dan 24 weken goede le venskansen wordt geboden. "Ik verwacht geen dramatische ver anderingen, al werd dit 20 jaar ge leden misschien ook wel gezegd. r mij zwaarder dan mijn Het punt is dat van een kind jon ger dan 24 weken de longen niet voldoende zijn ontwikkeld. De zuurstofopname kan zelfs niet meer met een beademingsmachi ne plaatsvinden. Dat zou je mis schien kunstmatig kunnen oplos sen met een hart-longmachine maar dat levert zoveel complica ties op dat ik dat niet zinvol vindt". aan de huidige vestigingsplaats na bij Schiphol. "Dat is voor ons de beste locatie". Hij stelt dat Aviodo me open staat voor alle mogelijke vormen van samenwerking. "Maar ik zie niet in hoe Space Expo een bijdrage kan leveren aan ons exploi tatietekort. En daar gaat het ons op dit moment toch voornamelijk om" Minister Ritzen wil Engels als voertaal op de universiteiten LEIDEN De Nederlandse univer siteiten moeten Engels als voertaal gaan gebruiken, vindt minister J Ritzen van onderwijs. Hij zal ze daartoe echter niet verplichten. Het blijft de verantwoordelijkheid van de universiteiten zelf. Ritzen zei dit gisteravond in het tv-programma 'Concept' van de NCRV. Met het invoeren van Engels als academische voertaal wil de minis ter het voor buitenlandse studenten makkelijker maken een deel van hun studietijd door te brengen in Nederland. Nederlandse studenten gaan wel naar een buitenlandse uni versiteit maar andersom is dit nog nauwelijks het geval. Ritzen acht het wetenschappelijk niveau van de Nederlandse univer siteiten te laag in vergelijking met de Amerikaanse topuniversiteiten. Er lopen op de Nederlandse en an dere Europese universiteiten te veel onderzoekers rond die daar eigen lijk niet thuishoren. "Teveel tijd wordt er nu besteed aan het verde digen van de eigen positie, tijd die ten koste gaat van het onderzoek", aldus de minister. Ritzen wil de kwaliteit van de me dewerkers van de universiteit gere geld laten beoordelen. Zij die goed functioneren mogen doorstromen naar hogere functies, de anderen niet.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15