'Een betere werkgever dan Minerva is er niet' 'Poorten van de hel zijn open gegaan' Alkemade pas volgend najaar naar stembus Keuringsdienst verliest kort geding miniatuuraanstekers WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 i L Hendrik van Es met de 150 dassen die hij in de loop der jaren kreeg van tal van verenigingen binnen Minerva: "Ik ben altijd met respect behandeld".(foto Jan Holvast) men. Ze nemen dan wel de moei te even schriftelijk afscheid van me te nemen". De jubilaris is vooral trots op een brief van oud- Minervaan Cees van Lede die nu voorzitter is van de werkgevers organisatie VNO. "Het zegt toch wel iets dat zo'n persoon je nu nog kent". Na zijn afscheid blijft Van Es nog even voorzitter van de stu dentenvisclub 'Sla ze d'r uit'. Ook is hij van zins de leiding van de personeelsvereniging voorlopig in handen te houden. "Voor de rest zullen ze me weinig meer zien, er is een tijd van komen en een van gaan". Hendrik van Es verlaat studentenvereniging LEIDEN - Zijn voorganger sprak hem op zijn eerste werkdag ernstig toe: "Hen drik, het valt niet mee om de hele dag met een boek op een kamertje te zitten. Daarom moeten we het de studenten op hun sociëteit naar de zin maken". door Roy Klopper Hendrik van Es (62), buffetbe- diende van Minerva, heeft deze woorden een kwart eeuw in z'n achterhoofd gehouden. Hij heeft met een grote receptie op de so ciëteit van de studentenvereni ging aan de Breestraat afscheid genomen. De oudste bediende gaat weg met pijn in z'n hart. "Er bestaat geen betere werkgever dan Minerva. Het bedienend per soneel staat er in hoog aanzien, nooit valt een onvertogen woord. Ik ben altijd met respect behan deld". Als voorbeeld hiervan haalt de jubilaris een reisje naar Mallorca aan dat hij jaren geleden maakte met een jaarclub. "De stu denten gingen met een charter en voor mij werd een lijnvlucht ge boekt; de bediende moest im mers goed zitten". Nadat hij in 1964 ontslag nam als bediende bij de marine ging Van Es bij Minerva werken. "In die tijd waren er nog maar 1500 le den, we liepen met acht man per soneel in de zaal. Dat was een tijd waarin je iedere student kende". Toen ook de vrouwelijke leden op de sociëteit kwamen, werd door de toegenomen werkdruk niet meer in de zaal bediend. Het per soneel kwam achter het buffet te staan. De ledenaanwas ging ge staag door, tot het huidige aantal van circa 3300 Minervanen. "Maar dat is de grootste verandering ge weest, de overige dingen zijn bij het oude gebleven. Het is er ge woon oer-gezellig". Moeilijk Van Es ergert zich dan ook aan de negatieve berichten over de grootste Leidse studentenvereni ging. "Als ik alle verhalen moet geloven zijn er constant proble men. Ik zie er alleen nooit iets van". Hij bekent dat het voor bui tenstaanders vaak moeilijk is iets van het studentenwereldje te be grijpen. "Op familiefeesten en dat soort gelegenheden praat ik ook nooit over m'n werk. Mensen be grijpen het toch niet". Over de rituelen tijdens bij voorbeeld de kennismakingstijd zegt Van Es geen mening te heb ben. "Dat zijn zeer drukke dagen waarop ik alle aandacht nodig heb voor mijn werk. Ik heb dan geen oog voor dingen die elders gebeuren". Doorgaans had Van Es genoeg tijd om zich met het studentenle ventje te bemoeien. Hij haalde ook wel eens een geintje uit. "Dan voelde ik me ook even student, terwijl ik in feite natuurlijk een opa was". De bediende herinnert zich een grapje met een tweedejaars stu dent. "Ik zette hem ijskoude kof fie voor. Toen hij mij daarop at tent maakte, bleef ik beweren dat de koffie gewoon warm was. Een collega van me stopte er twee dik ke vingers in en bevesigde mijn verhaal. Die student wist niet meer hoe hij het had". Jong Zijn werk heeft Van Es naar eigen zeggen jeugdig gehouden. "Wie elke dag om gaat met jonge men sen, wordt zelf ook niet snel oud. Wanneer ik in een bejaardenhuis had gewerkt had ik er nu heel an ders uitgezien". Maar af en toe kon Hendrik het niet nalaten 'zijn' studenten op hun verant woordelijkheid te wijzen. Zijn uitspraak 'Heren, denk aan je stu die' is fameus onder de Minerva nen. "Af en toe gingen ze zo lang door dat ik toch mijn vaderlijke gevoelens liet gelden en ze tot de orde riep". De studenten konden dat vol gens Van Es altijd waarderen. Dat blijkt uit de reacties die hij krijgt wanneer hij een oud-lid tegen het lijf loopt. "Laatst was ik in een an dere stad toen ik op mijn schou der werd getikt door een oud-Mi- nervaan. Ik moest meteen komen eten en heb een fantastische avond gehad". De waardering blijkt ook uit de reacties die Van Es kreeg nadat hij zijn afscheid bekend maakte. "Ik heb veel brieven gekregen i die niet kunnen ko Grote schade na gasexplosie in schuur Boskoop BOSKOOP - Een schuur aan de Badhuisweg in Boskoop is vanmor gen na een gasexplosie totaal uitge brand. De eigenaar, die in de schuur aanwezig was, kwam met de schrik vrij. In de ruimte bevonden zich drie motoren, die een waarde van ongeveer 30.000 gulden vertegen woordigen. De politie vermoedt dat de man een motor met benzine volgoot, ter wijl in de schuur een gaskachel brandde. Er volgde een explosie waardoor de schuur vlam vatte. In het woonhuis ernaast sprongen rui ten kapot maar daar is geen brand schade geconstateerd. Celstraf geëist voor drugshandel DEN HAAG/LEIDEN - Wegens he ling, verboden wapenbezit en han del in verdovende middelen is voor de Haagse rechtbank achttien maanden celstraf geëist tegen een 47-jarige inwoners van Delft. De verdachte is een vaste bezoeker ge weest van een koffieshop in de Haarlemmerstraat in Leiden, maar ontkent daar ooit verdovende mid delen te koop te hebben aangebo den. Getuigen spreken elkaar op dat punt tegen. In elk geval zag recht bankpresident B. Punt geen reden om de man onmiddellijk vrij te la ten, zoals zijn advocaat M. Evers had gevraagd. Die vond dat de Delf tenaar met vijf maanden voorarrest inmiddels genoeg straf had gehad voor de feiten die hij wel bekende, te weten de heling van twee porto foons die van de Leidse parkeerpo litie zijn gestolen (weer terugbe zorgd) en het in bezit hebben van een stengun. Uitspraak 22 december. BOLLENSTREEK - PvdA-gede- puteerde J. van der Vlist twijfelt sterk aan de haalbaarheid van het opzetten van een openbaar vervoer netwerk in de duin- en bollenstreek, zoals is voorgesteld in het regionaal milieubeleidsplan van de PvdA-af- delingen in de streek. In dit plan wordt voorgesteld het aandeel van het openbaar vervoer in het woon werkverkeer op te trekken van 10 naar 50 procent, onder meer door het aanleggen van een sneltram- of metroverbinding tussen de bollen streek en Leiden. Van der Vlist noemt de regio echter niet dicht ge noeg bevolkt voor zulke grootscha lige voorzieningen. Van der Vlist gaf zijn mening over de milieuplannen gisteravond in het Noordwijkse dorpshuis De Kuip, op uitnodiging van de PvdA- afdelingen. De aanleg van een snel tram- of metroverbinding voorziet in het aanbieden van een volwaar dig alternatief voor de auto. De nieuwe verbinding zou het station Leiden moeten aansluiten op Kat wijk en Noordwijk, evenals op de nieuwe spoorwegstations in Voor hout en Sassenheim. De PvdA-af- delingen pleiten verder voor een nieuw NS-station in Lisse en een Twijfels over haalbaarheid beter openbaar vervoernet verdere verbetering van de busver bindingen in de streek. De plannen zouden moeten worden bekostigd uit het geld dat is gereserveerd voor de aanleg van nieuwe wegen. Gedeputeerde Van der Vlist plaatste kritische kanttekeningen bij het streven om het aandeel van de forensen die nu van het openbaar vervoer gebruik maken, te doen stij gen van 10 naar 50 procent. "Je moetje realiseren dat er tussen deze twee percentages een enorm gat zit. Er is niet veel geld, dus je moet prio riteiten stellen. Dat betekent dat eerst de verbindingen worden aan gelegd die het meeste rendement opleveren. In de nieuwe woonloca ties, zoals bijvoorbeeld Zoetermeer, zijn metro- en tram verbindingen noodzakelijk, maar in een minder dichtbevolkt gebied als de bollen streek is zoiets moeilijk van de grond te krijgen", aldus Van der Vlist. Volgens M. Wiersema, één van de opstellers van het milieubeleids plan voor de bollenstreek, is het draagvlak voor de nieuwe openbaar vervoervoorzieningen er wel dege lijk. "Wij stellen dat er in deze regio meer mensen wonen dan in een stad als Delft. In het toeristenseizoen zijn dat er zelfs veel meer. Bij elkaar is het draagvlak hier dus groter dan in plaatsen waar nu al tramlijnen zijn", meent Wiersema. Over de andere onderwerpen die in het beleidsplan worden bespro ken, is Van der Vlist het in grote lij nen eens met de PvdA-afdelingen in de streek. Ook hij is van mening dat het gebruik van mest en bestrij dingsmiddelen in de bollenteelt moet worden beperkt. Deze stoffen tasten het grondwater aan en vergif tigen de kwetsbare bodem. Van der Vlist zei gisteravond extra aandacht te willen schenken aan de zeer zwa re fosfaatvervuiling van de bodem als gevolg van overbemesting. Op veel plaatsen in de streek gaat meer fosfaat de grond in dan die kan ver werken. Twee mensen invalide na ongeval in Valkenburg DEN HAAG/VALKENBURG De geluk vorig jaar augustus op de vader van een 24-jarige Leidenaar Voorschoterweg in Valkenburg, maakte het de officier van justitie in Daar waar maximaal tachtig kilo zijn laatste woorden nog eens dui- meter per uur mocht worden gere delijk: "Voor ons zijn de poorten den, suisde de zoon, onder invloed van de hel open gegaan". De daar- van alcohol, met een snelheid van opvolgende stilte versterkte nog meer dan 130 kilometer per uur uit eens de bitterheid over het auto-on- de bocht. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J.E.R. Baart (1897) vrl. geh. gew. met J. Fuchs, H.J.M. Möller (1920) man, J. Zoutendijk (1906) vrl. geh. gew. met A.J. Lagas, T.R.H. van Rees Vellinga (1959) man, G. Kooien (1911) man, W. Gerdes (1937) man, P.G.M. Rodewijk (1919) man, J. Mole naar (1908) vrl. geh. gew. met P. van der Pom- pe, H.G. Godthelp (1970) man, J. Polderman (1920) man, V.A. Groenendijk (1952) vrl. echtg. van A.T.J. van den Anker, J.J. van Nor ren (1906) man, J.B. van Deinse (1916) man. D.M.T. Laros (1926) vrl. geh. gew. met H.A.M. Toten, S. Tijsterman (1904) vrl. geh. gew. met J.P.A. Castelein, W.G. Rijnvis (1905) vrl. echtg. van L.J.H. van der Weijden, P.P. Bronk- horst (1910) vrl. echtg. van A. van Evert, J. Rin- gelberg (1932) man, C. van As (1898) man, J.G. Siksma (1920) man. LEIDEN - Gehuwd: B.H.C. Lut en M.J. Be- kooy, N.C. Brand en C.l. van der Wel, H.J. Wennink en J.J.C. Jansen, R. Bodijn en S.H. Owel, R. Mandas en M.A.M. Truffino, Een eerste tegenligger kon hem nog net ontwijken, van nummer twee werd de spiegel geraakt en toen volgde de klap. Twee zwaar ge wonden: de jonge Leidenaar en een Katwijkse vrouw van middelbare leeftijd. Beiden moeten nu gehandi capt door het leven. Over de toestand van de Katwijk- se vrouw werden tijdens de rechts zaak gisteren in het paleis van justi tie in Den Haag niet veel bekend, behalve dat zij nog altijd revali deert. De Leidenaar is weer aardig op de been, maar zal vermoedelijk nooit meer kunnen praten. Vandaar dat zijn vader, beëdigd als getuige, gisteren het woord deed. Officier J. van Eek gaf aan hoe zeer hij het 'crimineel verkeersge drag' verafschuwde. "Zó stuitend. Het is buitengewoon ernstig. Ik re ken het zwaar aan dat iemand, fors onder invloed, met een veel en veel te hoge snelheid een ander invalide rijdt". Hij hield bij de strafeis niettemin rekening dat ook de veroorzaker voor het leven is getekend: zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf, 2500 gulden boete en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor 3,5 jaar. Advocate E. Schenki- us kon zich daar goeddeels in vin den. Tegen rechter B. Punt zei ze: "Mijn cliënt heeft al een straf die u hem nooit zou kunnen opleggen". REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Stalen Band (I) Gemiddeld eens per maand spe len ze de nootjes van het blad. In een keurig zwart kostuum gesto ken en met de vlinderdas om brengen ze het publiek, schijn baar moeiteloos, in the mood: The DSB-Orchestra. Achter die inter nationaal klinkende naam gaat de De Stalen Band schuil: een stel degelijke muzikanten met een veelzijdig repertoire, maar wel puur Leids. Elke maandagavond komen ze met een man (en vrouw) of twaalf bij elkaar om te repeteren in een zaaltje van de Hollandse Con structie Groep (HCG) aan de Vijf Meilaan. Daar liggen hun wortels. De Stalen Band werd opgericht in 1941. Het was (en is nog steeds) de naam van de personeelsvereni ging van de Hollandse Construc tie Werkplaatsen (HCW) en de Ne derlandse Electro Lasmaatschap- pij (NEL), de huidige HCG. De personeelsvereniging had allerlei clubs, zoals voor dammen, toneel, schaken, en dus ook een eigen or kest dat speelde op perso neelsfeesten of bij speciale gele genheden. Bijna 50 jaar bestaat De Stalen Band nu. Hoe houdt een orkest het zo lang vol? "We zijn een beetje een vrien denclub geworden", reageert gi tarist Jan Kriek. "Wat we met el kaar gemeen hebben is dat we graag muziek maken. Dat wil zeg gen dat we er echt zin in hebben, en op een repetitie niet er bij zit ten alsof we weer snel naar moe der de vrouw willen afreizen om vóór de buis en achter de koffie plaats te nemen". De muziek van de De Stalen Band stamt vooral uit de jaren veertig en vijftig. Van de Ram blers tot Count Basie en van de Skymasters tot de Glenn Mil- lersound. "Uitsluitend dansmu ziek", vat Kees Rusman het kort en bondig samen.. "De populari teit van dit soort muziek is de af gelopen jaren weer flink geste gen. Tussendoor spelen we ook wel eens een rocknummer. En af en toe een rotnummer", grapt Rusman. Het is duidelijk dat hij wel een potje kan breken bij de overige de orkestleden. Geen wonder. Kees Rusman (67) draait al vanaf het begin in het orkest mee. "Hij is er niet uit te slaan", zeggen zijn collega-muzikanten. Wim Oostveen geeft toe dat ze allemaal een beetje verslaafd zijn aan de band. "Ik kan verhalen vertellen, over onze vorige pia nist: die moesten we in zijn laatste dagen werkelijk het toneel op dragen. Zo ziek was hij. Maar, als die eenmaal achter z'n piano zat dan merkte je daar niks van. Zo fantastisch was-ie. Hij is, be wijs van spreken, achter de piano gestorven", aldus Oostveen eer biedig. Stalen Band (2) De huidige orkestleden van De Stalen Band zijn niet meer, zoals vroeger, werkzaam bij de HCG. "We zijn vogels van diverse pluimage", zegt Jan Kriek. Sinds een jaar heeft De Stalen Band ook versterking gekregen van een vrouw. "Dat is heel geraffineerd gegaan", verklapt Nel Vromans over de manier waarop ze er is in 'geluisd'. "Ik zou een keer komen luisteren, maar kon meteen ach ter de piano plaats nemen. Eigen lijk vind ik het zo leuk dat ik ook nooit meer weg heb willen gaan". Nel is de eerste vrouw in het or kest. "We hebben een paar jaar geleden wel eens een zangeres ge had", vertelt Kees Rusman. "Maar, die was na 6 weken zwan ger en hebben we nooit meer te rug gezien. Daarna hebben we nooit meer een zangeres gehad". Alt-saxofonist Frank Burger is de laatste aanwinst van De Stalen Band. "Ik heb sinds 1955 geen toeter meer aangeraakt", vertelt hij. "Je weet hoe dat gaat. Altijd druk met werken en niet meer aan jezelf toekomen. Sinds een paar maanden zit ik in de vut en ben ik weer begonnen met mu ziek maken. En, ik vind het heer lijk om te doen". Nieuwe orkestleden zijn nog steeds welkom bij The DSB-Or chestra. "We hebben de laatste tijd veel tegenslag gehad, met ziekte en zo, dus we kunnen wel wat nieuw bloed gebruiken", al dus Jan van der Meij. "Er is altijd plaats voor een goeie trompetist of een alt-saxofonist', neemt hij de gelegenheid te baat. i het repeteren. Muziek uit de jaren veertig en vijftig: van de Skymasters Nieuwe orkestleden moeten wel noten kunnen lezen. "Dat kunnen ze tegenwoordig bijna niet meer", weet bandleider Piet de Boer. "Wij wel. We spelen nog de nootjes van het blad, en zonder versterking. Dat elektronisch ge weld is niets voor ons". "We hebben 600 nummers op papier staan", vertelt Kees Rus man niet zonder trots. Sinds kort staat de muziek van De Stalen Band ook op een CD. 'Beyond the blue horizon' heet het zilveren plaatje dat 16 nummers telt en slechts 25 piek kost. "We verdie nen er geen cent aan", verklaart manager Piet Hurrelbrinck bij wie de CD te bestellen is (tel. 071- 144289). "Alles wat we verdienen wordt weer in nieuwe muziekin strumenten gestoken of in het on derhoud ervan. Het enige dat de orkestleden er aan over houden is een heleboel voldoening". "En vriendschap", vult Wim Oostveen aan. "Echt waar: wat ik in het orkest vind kom ik in het dagelijks werk bijna niet meer te gen: een hechte vriendschaps band tussen mensen". Bij The DSB-Orchestra duurt die band al bijna een halve eeuw. Dat mag met recht een stalen band ge noemd worden... Baas boven baas Wordt-ie het of wordt-ie het niet, vroegen wij ons vorige week af. De jonge professor doctor Wim Derksen van het Leidse Onder zoekscentrum Sturing en Samen leving zou een gooi doen naar de titel 'Baas van het jaar'. Maandag ochtend w?rd de, door de AVRO- radio georganiseerde, competitie rechtstreeks uitgezonden zodat we er allemaal getuigen van kon den zijn: Wim Derksen werd het niet. De, door zijn personeel op handen gedragen, Leidse baas moest het doen met een eervolle derde plaats. Herman Bosschieter, adjunct- directeur van Dactylo, kwam als winnaar uit de strijd. Hoe het ook zij: de medewerkers van het Leid se onderzoekscentrum Sturing en samenleving zouden hun baas voor geen "Baas van het jaar' wil len ruilen. DEN HAAG/ALKEMADE - De krap 14.000 inwoners van Alkema de gaan niet op 21 maart maar pas in het najaar van 1990 naar de stembus voor een nieuwe gemeenteraad. Die wijziging heeft een Kamermeerder heid dinsdag onder aanvoering van de regeringsfracties van CDA en PvdA aangebracht op een nood wetje van staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse za ken. Dit in verband met gemeente lijke herindelingen. Het noodwetje speelt in op de moeilijkheden die zouden ontstaan wanneer inwoners die woonachtig zijn in gemeenten die worden herin gedeeld, later in het jaar als de her indeling een feit is, wederom de gang naar de stembus zouden moe ten maken. De Graaff wil bij uitgestelde raadsverkiezingen een aantal kies gerechtigden die nu deel uitmaken van een op te heffen gemeente en die overgaan naar een niet nieuw te vormen gemeente, buiten beschou wing laten. Als dat geldt voor een te verwaarlozen aantal inwoners is dat voor de Kamer geen probleem. Maar het voert CDA en PvdA te ver om de 40 inwoners van het op te hef fen Woubrugge die overgaan naar de gemeente Alkemade, volgend jaar helemaal uit te sluiten van zo wel actief als passief kiesrecht. Een ruime Kamermeerderheid schaarde zich overigens achter het noodwetje van pe Graaff-Nauta. Het gaat om herindelingsgebieden in Waterland, noordoostelijk en midden Zuid-Holland alsmede in Midden-Limburg. Alleen de fracties van SGP en RPF stemden tegen. De politieke partijen in Alkema de leggen zich neer bij het Kamer- besluit, hoewel niet van harte. Vanuit praktische overwegingen hadden zij liever geen uitstel gekre gen: "De partijen hebben hun pro gramma's klaar en hun lijsten ge maakt, dus is het vervelend dat nu moeten wachten. Ze zijn unaniem van mening dat het een beetje over dreven is om de zaak uit te stellen. Het is nog lang niet zeker dat de her indeling doorgaat en het gaat maar om 40 inwoners. Maar er is uiteraard begrip voor het feit dat zwaar wodt getild aan de erkenning van het kiesrecht", verwoordt burgemees ter A. Meerburg van Alkemade het standpunt van de partijen. DEN HAAG/ALKEMADE - De fa brikant van miniatuuraanstekers, Pollyflame B.V. uit Alkemade, is als winnaar tevoorschijn gekomen uit het kort geding dat eind vorige maand werd gevoerd tegen de Rijkskeuringsdient van Waren. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. M.R. Wijnholt, heeft be paald dat de Keuringsdienst on rechtmatig heeft gehandeld door de aanstekers, in de vorm van speel goedautootjes en microfoons, af te schilderen als gevaarlijk en verbo den. Ook met het persbericht dat door de Dienst is verstuurd en waar in stond dat de verkoop van de be wuste aanstekers strafbaar is, be ging de Dienst een onrechtmatige daad tegen fabrikant Pollyflame. Winkeliers die door ambtenaren van de Keuringsdienst werden be naderd, stuurden de aanstekers massaal terug. Wijnholt oordeelde dat Pollyflame hierdoor een belang rijke afzet heeft verloren, zonder dat vaststaat of de verkoop van de aan stekers daadwerkelijk strafbaar is. Dit kan alleen worden beslist door de strafrechter. De Keuringsdienst had dan ook tegen de fabrikant een strafrechtelijke procedure op grond van de Warenwet moeten beginnen, zo stelt de president. In zo'n proces had Pollyflame een eerlijke kans ge had haar produkt te verdedigen. De Keuringsdienst vindt de mini atuuraanstekers teveel op speel goed lijken. Er werden maatregelen genomen nadat in juni in Frankrijk de verkoop van zulke aanstekers werd verboden. Wijnholt betrok in zijn vonnis dat de bewuste aanste kers al tientallen jaren worden ver kocht, zonder dat ooit een ongeluk is gebeurd of ooit door de Neder landse overheid is opgetreden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14