TAD LEIDEN lichte stijging aantal daklozen in Leiden «OÊ90 Ik ben na 37 jaar archief nog altijd niet uitgekeken LEIDSCH DAGBLAD m vindt U b.j: Adviesraad voor ouderen begin 1990 aan het werk B.N. Leverland van het Gemeente-archief met pensioen Twee vrouwen aangerand Auto botst tegen woning Meer uitzettingen wegens overlast s WOENSDAG 13 DECEMBER 1989 MEUBELPROMENADE KATWIJK LEIDEN - De Adviesraad Oude renbeleid Leiden gaat begin vol gendjaar van start. Dit orgaan dat door de overkoepelende ouderen bonden in het leven is geroepen, gaat de gemeente op alle terrei nen waar de belangen van oude ren betrokken zijn van advies voorzien. Voorheen was dat in handen van het Ouderen Beraad Leiden (OBL). Begin dit jaar besloot de ge meenteraad om de OBL, waar wethouder De la Mar voorzitter van was, te vervangen door een onafhankelijke stichting. Dat had te maken met de onoverzichtelij ke structuur en de omslachtige wijze van werken van de OBL. De Adviesraad is daarentegen zo klein mogelijk gehouden om zo efficiënt mogelijk te kunnen wer ken. Volgens voorzitter van het overlegorgaan van ouderenbon den, H. Pullens, zijn er heel veel zaken waarbij de belangen van de ouderen in geding zijn. Zo zijn er in Leiden nog te weinig senioren- woningen en is het hard nodig dat daar in Leiden meer van komen. Daarnaast zijn er terreinen zoals de gezondheidszorg, veiligheid en verkeer waarbij veel meer re kening moet worden gehouden met ouderen. Het overlegorgaan van de oude renbonden heeft het afgelopen jaar een plan gemaakt waarin de oprichting van de Advieraad is beschreven. Voorgesteld wordt om niet meer dan 9 leden in deze raad te benoemen. Deze leden die afkomstig kunnen zijn van de ou derenbonden, moeten op per soonlijke titel in de raad zitting nemen, om de onafhankelijkheid te waarborgen. Een van de taken van de Ad viesraad is het signaleren van pro blemen bij ouderen in Leiden. Daarnaast moet het orgaan over leg voeren met instanties en zono dig bij knelpunten zelf het voor touw in handen nemen om oplos singen aan te dragen. De Advies raad moet ouderen stimuleren om mee te doen in het besturen van instellingen en zitting te ne men in commissies. Ten slotte moet de raad informatie kunnen verstrekken aan ouderengroepen en instanties. D66: pleidooi voor adviescommissie LEIDEN - Enkele tientallen mensen in Leiden zijn dakloos, of zeggen dat ze het zijn. Het aantal mensen zon der eigen woning neemt iets toe, al is de groei zeker niet explosief. Toename is te vin den in de groep mensen die na het veroorzaken van over last na tussenkomst van de rechter uit hup huis moeten. door Henny van Egmond Volgens J. Duivesteijn, voorzitter van de federatie van de Leidse wo ningbouwverenigingen, is er sprake van enige toename van het aantal gevallen, maar vallen de uitzettin gen vooral op omdat ze steeds meer in de openbaarheid komen. Een woordvoerster van de gemeentelij ke directie woonruimteverdeling constateert de lichte toename ook: "De overlast groeit ook. In het verle den was het mogelijk dat een ge sprek tussen woningbouwvereni ging en huurder de oplossing bracht. Vroeger konden buren soms zelfs gewoon met elkaar pra ten. Nu is het direct ru^ie. Het lijkt wel of de mensen steeds intoleran- ter worden". De hoofdmoot van de daklozen wordt gevormd door mensen die op straat komen te staan door echt scheidingen. Verder raken sommi gen acuut het dak boven hun hoofd kwijt, bij voorbeeld door brand. De laatste groep bestaat-ook uit men sen die uit huis zijn gezet, of vanwe ge huurschuld, of na het veroorza ken van overlast. Voor allen geldt dat ze zich op nieuw moeten laten registreren en 120 punten krijgen. "Maar mensen die acuut op straat staan, die wor den meestal wel vrij snel geholpen", aldus Duivesteijn. In het andere ge val, als er geen reden is om direct te helpen, staan mensen gewoon op de wachtlijst. En in het geval van ge scheiden mensen kan dat jaren du ren. "Het vergt twee tot vier jaar voordat een alleenstaande voor een reguliere toewijzing in aanmerking komt", aldus de woordvoerster. Vaak vinden deze mensen onder dak bij familie. Het grote probleem vormen de mensen die op straat komen door huurschulden of na het veroorza ken van overlast. "Sporadisch komt het voor dat zulke mensen nergens terecht kunnen. Natuurlijk, dat zijn ook noodgevallen, alleen kunnen we er niets aan doen. Slechts in heel uitzonderlijke gevallen als er bij zondere aspecten aan de orde zijn, kunnen mensen sneller worden ge holpen. Maar dat kan echt alleen in hele extreme gevallen", aldus de di rectie woonruimteverdeling. Daarbij wijst de woordvoerster bovendien op het feit dat zelfs als ie mand sneller wordt geholpen, het altijd nog enige tijd duurt voordat er een woning beschikbaar is. "Men sen denken dat wij een aantal wo ningen achter de hand houden voor dit soort gevallen. Dat is niet zo. El ke woning die vrijkomt, wordt on middellijk weer verhuurd. Zelfs als een gezin door brand uit hun huis wordt verdreven, moeten ze soms geruime tijd elders worden onder gebracht voordat ze een nieuwe wo ning krijgen of naar hun oude wo ning kunnen terugkeren". Bovendien geldt vaak dat bij uit zetting na een huurschuld of na overlast dat de huurders eerst weer door de woningbouwvereniging ac ceptabel moeten worden gevonden. Dat betekent dat in het ene geval eerst de huurschuld moet worden voldaan en in het andere geval er een oplossing voor de overlast moet worden gevonden. Hoewel de woordvoerster van de gemeente dat bestrijdt, is het volgens Duivesteijn zo dat de huurder altijd weer bij de zelfde woningbouwvereniging wordt gehuisvest: "De woning bouwverenigingen hebben de af spraak dat ze elkaar niet opzadelen met andermans problemen". Sommige mensen die op huisves ting wachten denken dat ze eerder aan de beurt zijn door zich op een bepaalde manier te gedragen. De woordvoerster van woonruimtever deling: "Woningzoekenden menen dat als ze zich aardig gedragen, of de deur plat lopen, of zelfs mensen be dreigen, ze eerder een woning krij gen. Dat is niet zo. Mensen worden ingevoerd in de computer en krij gen op basis van een aantal criteria een aantal punten. Op een bepaald moment komt iemand uit dat sys teem. Dat is door ons niet te beïn vloeden". LEIDEN D66 dringt in een brief aan het college nogmaals aan op in stelling van een onafhankelijke commissie die Leiden en de regio gemeenten op economisch en soci aal gebied van advies moet dienen. Deze commissie dient op deze be leidsterreinen een aantal 'creatieve en onorthodoxe ideeën' te formule ren. Volgens D66-raadslid P. Lan- genberg moet het advies er snel ko men, zodat het bij het opstellen van het nieuwe collegeprogramma na de verkiezingen van maart '90 kan worden gebruikt. Tijdens de algemene beschou wingen over de begroting voor 1990 lanceerde Langenberg het idee van de onafhankelijke commissie. Hij noemde daarbij grote ontwikkelin gen die Leiden en de regio raken zoals de plannen voor het Leidse station en omgeving, de groei van Schiphol en de regionale plannen voor bebouwing van polders. Ook wees hij op de harde kern van lang durig werklozen, die perspectief moet worden geboden. De externe commissie zou moe ten werken als de commissies Lam- booy of Albeda en Idenburg uit Rot terdam. Volgens Langenberg moet het werkstuk van de commissie geen studeerkamerproject worden, maar een resultaat van een rond gang langs Leidenaars en anderen die iets te vertellen hebben over hun stad en de Leidse economie. LEIDEN - Twee Leidse vrouwen zijn de afgelopen dagen, op ver schillende plekken in de stad, aan gerand. In een geval hield de politie een snelle zoekactie, die evenwel zonder resultaat bleef. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Een 18-jarige Leidse deed giste ren aangifte van aanranding. Zij fietste maandagavond op de Heren gracht, waar ze werd ingehaald door een andere fietser. Hij pakte de vrouw beet en betastte haar. Daarna ging hij er vandoor. Op de Jan van Goyenkade is gis teravond een andere vrouw aange rand. Terwijl ze daar liep werd ze van achteren beetgepakt door een onbekende man van een jaar of 20. Hij betastte haar onzedelijk, waarna de vrouw zich wist los te rukken. De man zette het daarna op een lopen. Het slachtoffer belde het voorval meteen door aan de politie, die on- middelijk de buurt afzocht. De da der werd niet meer aangetroffen. LEIDEN - Een 41-jarige Alphenaar is gisteravond met zijn auto tegen een huis gereden op de hoek van de Oude Herengracht. Hij wilde de Zijlsingel op gaan, maar vergat de bocht te nemen waardoor hij recht door op een hoekwoning botste. Daarop reed de man weer door. Ge tuigen gaven het kentekennummer aan de politie door. Agenten kon den de man enkele minuten later op de Hoge Rijndijk staande houden. Hij bleek dronken te zijn en geen geldig rijbewijs te hebben. De auto zat aan de voorkant flink in elkaar, de woning was licht beschadigd. Voorzitter Duivesteijn van de fede ratie vindt het systeem dat woon ruimteverdeling toepast te star. De federatie pleit al langer voor meer vrijheden voor de woningbouwver enigingen bij toewijzing van wonin gen en is daarover met de gemeente in een moeizame discussie verwik keld. Volgens Duivesteijn zou de grotere invloed van de verenigin gen een vermindering van de pro bleemgevallen tot gevolg kunnen hebben. "Je kunt dan veel meer kijken of huurders in een buurt passen, waar door je meer sociale eenheid kriigt. Mensen komen nu uit de computer rollen en hup, klaar. Maar wij den ken dat als je kijkt of mensen in een buurt passen, je uiteindelijk een veel beter woonklimaat krijgt. De gemeente is bang dat we op een hel lend vlak terecht komen als ze ons voorstel volgt, dat er sprake is van willekeur bij toewijzing. Maar het is de kunst van degenen die het moe ten beoordelen om door de kroko- dilletranen heen te prikken", aldus Duivesteijn. De federatievoorzitter verwerpt overigens verwijten dat de vereni gingen de huurschuld vaak zo hoog laat oplopen, dat oplossingen steeds moeilijker worden. "Wij zijn sociale verhuurders. Wij proberen de huurders altijd te helpen. Maar pas als iemand volstrekt onwillig is en niet reageert op aanmaningen en uitnodigingen om te komen praten, dan gaan wij over tot gerechtelijke procedures. Wij schakelen dan een deurwaarder in, die ook een sociale taak heeft. Hij moet, dat is onze op dracht, een oplossing zien te zoe ken. Werken mensen daaraan ook niet mee, dan gaan we naar de rech ter. Maar tot op het moment van de rechtelijke uitspraak hebben huur ders bij ons de gelegenheid om hun schuld te voldoen". Duivesteijn: "Maar als je dan nog niet betaalt, ja dan sta je op straat en moet je je heil bij familie of vrien den zoeken en je opnieuw laten re gistreren. Dat mensen door omstan digheden hun huur niet kunnen be talen, wordt vaak zo gemakkelijk geconcludeerd. Maar niemand kan mij uitleggen, waarom andere men sen in precies gelijke omstandighe- het Gemeente-archief Leverland nog regelmatig terugzien. "Niet omdat ik geen afscheid zou kun nen nemen hoor", zegt hij op nuchtere toon. "Het is alleen zo dat ik heel veel materiaal verza meld heb over de Hooglandse- kerk, met name over de bouwge schiedenis. Dat verhaal moet ik op poten zetten. Als ik het niet doe dan komt het er nooit. Hoe langer het blijft liggen, des te moeilijker wordt het om van de losse papiertjes nog iets te ma ken". Een man op de studiezaal moet overal iets van weten, in alle ar chieven zijn weg kunnen vinden. Dat neemt niet weg dat archiva rissen in de loop der tijden hun specialiteiten ontwikelen. Is de één thuis in de achttiende eeuw, Leverland weet veel van de Mid deleeuwen en met name kan hij makkelijk de weg vinden in de uitgebreide archieven van de ker ken. De vraag die zich onvermijde lijk opdringt is hoe iemand 37 jaar lang op dezelfde plaats werkzaam kan zijn. Er valt een lange stilte bij Leverland. Nog behoedzamer dan daarvoor zegt hij dat daar be paalde persoonlijke redenen voor waren. Natuurlijk, hij had het daar ook naar zijn zin. De werk sfeer was altijd goed, maar boven al was hij thuis in de Leidse ar chieven. "Het valt niet mee om in een nieuw archief weer ingewerkt te raken". Typerend voor Leverland is misschien wel dat hij na al die 37 jaren, zich nog geen echte Leide- naar voelt. "Natuurlijk ken ik de stad van haver tot gort. Toch kan ik echter niet zeggen dat ik met de stad vergroeid ben. Na een vakan tie moet ik bij terugkomst in Lei den toch altijd weer even wen nen. Ik ben gewoon geen inboor ling geworden". LEIDEN - Eigenlijk had hij geestelijke moeten worden. Maar het liep anders. In 1953 kwam B.N. Leverland op de studiezaal van het Leidse Ge meente-archief terecht. Daar heeft hij het al die jaren volge houden. Sterker nog: hij is daar nog altijd niet uitgeke ken. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zet Le verland een punt achter zijn 37-ja- rige loopbaan in het pand aan de Boisotkade. Tijdens een receptie in de Burgerzaal van het stadhuis werd hem vanmiddag een ko ninklijke onderscheiding uitge reikt. Vanwege zijn verdiensten is Leverland benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. door Meindert van der Kaaij Na het Gymnasium doorliep Leverland het theologisch semi narium in Amersfoort. Hij was klaar voor de priesterwijding. Toch durfde hij deze stap niet aan, omdat, zoals hij dat zelf zegt: "De theorie heel anders bleek dan de praktijk. Die twee kwamen el kaar tegen en botsten. Om per soonlijke redenen heb ik van die geestelijke carrière afgezien". Wel valt hij nu en dan in bij het preken voor de oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel. Na twee jaar stage te hebben gelopen bij het Rijksarchief in Utrecht, kwam er een plaats vrij op de studiezaal van het Leidse Gemeente-archief. Leverland sol liciteerde en werd aangenomen. "Ach, dat werk lag toch in de lijn van mijn wensen. In die tijd had je natuurlijk niets te willen als je op zoek was naar werk om zelf standig je brood te verdienen. zijn wortels. Zij doen het zoge naamde genealogisch onderzoek. Zij zoeken precies uit hoe de stamboom van hun familie eruit ziet. Maar behalve de toename is volgens Leverland ook de wijze waarop het familie-onderzoek wordt verricht veranderd. "Vroe ger was men tevreden met de drie belangrijke gegevens: wanneer was iemand geboren, getrouwd en overleden. Punt uit. Hierdoor hadden ze niets meer dan een kaal geraamte. Nu willen ze veel meer weten. Ze willen bij wijze van spreken personen van vlees en bloed creëren. Ze gaan zoeken naar de buurt en welke huizen hun familie heeft gewoond. Hoe welgesteld was hun familie? Ze willen kortom weten hoe het hun voorouders is vergaan. Daarvoor moet heel wat meer archiefstuk ken op tafel komen. U begrijpt wel dat dat heel interessant is". De studiezaal waarin Lever land in 1953 te werk werd gesteld kon drie bezoekers herbergen 'en dan was het helemaal vol'. Ver volgens kwam er een zaal die plaats bood aan acht mensen. En toch bleef het te klein. Uiteinde lijk kwam Leverland, die inmid dels tot hoofd van de studiezaal was gepromoveerd, terecht in de zaal waar nu ruim 20 mensen hun gang kunnen gaan. Leverland heeft het bezoekersaantal van een paar honderd per jaar zien stijgen naar een aantal van 6800 vorig jaar. Daarnaast zijn de bezoekers volgens Leverland minder 'grijs' en meer gemêleerder geworden. "De opleidingen van mensen zijn gevarieerder geworden. Er ko men nu mensen met mavo, maar ook academici. De uitersten die je nu hier door de archieven ziet gra ven waren er vroeger niet". Middeleeuwen Na 1 januari zal het personeel van Huisuitzettingen komen vaker voor in Leiden en trekken ook meer aandacht dan vroeger. den hun huur wel kunnen betalen". Pure terreur De overlastveroorzakers vormen eenzelfde categorie in de ogen van Duivesteijn. Hij betreurt het dat de klagers vaak zo laat bij de woning bouwvereniging aankloppen. "Vaak is er sprake van pure terreur: ingooien van ramen, bedreigen met de dood, psychische intimidatie, zelfs brandstichting komt voor. Mensen melden zich pas bij de vere niging als de maat helemaal vol is. Maar dan begint het circus pas", zegt Duivesteijn. "We moeten bewijzen hebben dat het zo is. Als aanschrijven dan niet helpt, wordt de wijkagent ingescha keld. Helpt dat ook niet dan moetje een uitzettingsprocedure beginnen die nog maanden vergt. En bij elke stap moet de slachtoffer van het overlast zijn verhaal weer vertellen. Het slachtoffer wordt door die pro cedure vaak een nog veel groter slachtoffer, want zolang de proce dures lopen woont de overlastver oorzaker wel gewoon in zijn huis". De voorzitter: "Mensen zouden veel eerder in actie moeten komen. Dan is het vaak nog mogelijk iets er aan te doen, zonder datje tot allerlei procedures moet overgaan. Dan is de zaak meestal nog niet geësca leerd". Na 37 jaar verlaat drs. B.N. Leverland het Gemeente-archief. Hij is er nog altijd niet uitgekeken en zal er geregeld nog terugkeren. (foto Loek zuyderduin) Maar het werken op de studiezaal kwam me wel goed uit", zegt hij zeer nauwkeurig formulerend. Leverland wilde graag met mensen omgaan, maar aan de an dere kant toch ook zelf onderzoek doen. Wat dat betreft is hij altijd aan zijn trekken gekomen. "In de eerste plaats moetje nieuwe men sen wegwijs maken in het archief. Waar kunnen ze wat opzoeken. Dat doe je op je routine. Het leuke komt wanneer mensen met pro blemen zitten. Ze zijn op een punt aanbeland waar ze niet verder kunnen". Voorouders "Dan moeten er knopen worden opgelost", stelt Leverland. "Dat is dan een kwestie van puzzelen, lijntjes nalopen. Zoeken naar de speld in de hooiberg. Dingen lij ken op een gegeven moment on oplosbaar, maar toch kom je dan altijd wel weer verder. Ik wil niet zeggen elke dag, maar elke week leer ik hier toch wel weer iets nieuws", zegt Leverland. In de loop der jaren is een ding heel duideljk geworden: de ex plosieve toename van het gebruik van de studiezaal. Steeds meer studenten geschiedenis gaan weer zelfstandig onderzoek ver richten en komen in het archief terecht. Daarnaast is de stijging toe te schrijven aan het groeiende aantal mensen dat op zoek is naar STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13