S3 Snel duidelijkheid over winkeklmtiiig Regeling kinderopvang in wet Wetgever laat rechter bij een staking zwemmen Andriessen wil Vaticaan nadoen Handelaar giftig veevoer vrijuit bij schadeclaim 'Uitzendbureaus mogen arbeidsbureau spelen' Inspecteurs landbouw zijn zwarte melk op het spoor Bedrijven blij met EG-besluit monetaire nnie DINSDAG 12 DECEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Minister Andriessen (economische zaken) wil een eind aan het al jaren durende gehakketak om de openings- en sluitingstijden van winkels. Andriessen is voornemens winkeliers, vakbonden en consumenten in een vergaderzaal 'op te sluiten' en net zo lang met elkaar te laten strijden tot zij het eens zijn. "Als u een wit rookpluimpje boven mijn ministerie ziet ben ik eruit", verwees Andriessen gisteren naar deze van het Vaticaan geleende me thode. Die moet uitmonden in een wetsvoorstel dat hij begin 1991 naar de Kamer wil sturen. Andriessen maakte zijn opmerkingen tijdens een beraad over het midden- en kleinbedrijf in de Tweede Kamer en zegde daarbij toe dat hij voor 1 mei 1990 met een tussenstand komt. Er liggen op dit moment twee open te blijven. Oud-staatssecreta ris van economische zaken Even huis (WD) wil dat er naast de gewo ne winkels 'middag-avondwinkels' komen. De winkeliers zouden zelf mogen kiezen tussen sluitingstij den van 9.00 uur tot 18.00 uur of van 12.00 uur tot 21.00 uur. In de Kamer ontstond een heftige woordenwisseling over de winkel sluiting. CDA-woord voerder Schartman keerde zich fel tegen zijn coalitiegenoot Schaefer (PvdA). wetsvoorstellen voor variabele slui- Aanleiding daarvoor vormden uitla tingstijden. D66 wil alle winkeliers de mogelijkheid geven tot 19.00 i tingen van de sociaal-democraat dat de winkelsluitingswet een 'vrije ZWOLLE (GPD) - Het graanbe- drijf Alfred C. Töpfer International GmbH uit Hamburg hoeft van de rechter geen schadevergoeding van in totaal 7,1 miljoen gulden te beta len aan de handelsonderneming Rovegrha BV in Lekkerkerk en de grasdrogerij Marknesse in Dronten. Volgens vice-president mr. G. Man- noury van de rechtbank in Zwolle is van onrechtmatig handelen door Töpfer voorshands niets gebleken. De beide Nederlandse zusterbe drijven hadden in een kort geding de schadevergoeding gevraagd om dat zij Töpfer aansprakelijk stellen voor de schade die is ontstaan nadat met lood besmette grondstoffen in veevoer van onder meer Slump BV in Stroobos terechtkwamen. Daar door stierven in ons land i land ruim honderd koeien. Drogerij Marknesse leed grote schade doordat de vergiftigde partij ook met andere grondstoffen op het kwestie' is, nu er in het regeerak koord en de regeringsverklaring niets over is bepaald of gezegd. Schaefer onthulde bovendien afspraak, die PvdA en WD tijdens het vorige kabinet al gesloten had den. Kernpunt daarvan is dat win kels van 6.00 uur tot 19.00 uur mo gen openblijven, mits het aantal uren dat een winkel open is niet meer dan 52 uur per week bedraagt. CDA en PvdA vroegen aan An driessen op een aantal punten aktie om de positie van kleine onderne mers te versterken. Maatregelen ter bescherming van winkels in kleine dorpjes, steun voor kleine onderne mers met een laag inkomen en een nieuwe kredietregeling voor kleine, beginnende ondernemers maken daarvan onder meer deel uit. Schartman (CDA) kondigde voorts aan dat zijn fractie niet ak koord gaat met de afschaffing van de minimum melkprijzen op 1 okto ber volgend jaar. Het vorige kabinet heeft daartoe besloten. Het CDA bedrijfsterrein Het bedrag van ruim 7 miljoen denkt dat kleine winkeliers de dupe wilden beide bedrijven als vv... „,g »wv„- orden van het loslaten lateYvastYe stellende- melkprijzen. De grote winkelketens kunnen dan immers gaan stunten. schot op finitieve schadevergoeding. De bo demprocedure waarin gepoogd wordt die schade te verhalen is, in middels bij de Zwolse rechtbank gestart. DEN HAAG (ANP) Werkgevers len, gericht op doorstroming i en werknemers zijn het eens gewor den over de rol van uitzendbureaus naast de arbeidsbureaus-n vast werk. Uitzendbureaus die er aan meedoen moeten minstens een kwart van het totaal van de uitzend- stijl. Uitzendbureaus mogen uit- krachten die met subsidie aan een zendkrachten vanaf 1 maart twee jaar tegen een vergoeding 15 procent van het minimumloon zendbureaus komen hier dus voor het uitzendbureau met de meedoen gebruikelijke premiesubsidie defi nitief plaatsen bij vaste werkgevers. Dat bleek gisteren bij van de uit- gebreide-commissievergadering over de herziening van de arbeids bureaus. Daar waren werkgevers en vakbeweging nadrukkelijk present. Donderdag hakt het landelijk be stuur De Tweede Kamer is het nog niet eens over de vraag of de uitzendbu reaus voor arbeidsbureau mogen spelen. Er liggen in de Kamer diver se voorstellen om dat te verhinde ren. Als het wel mag moet er paal en perk worden gesteld aan hun winst, meent de PvdA. die 30 tot 35 pro- an de arbeidsvoorziening- cent van het contractloon te veel stijl in oprichting die knoop vindt. Dat moet omlaag naar onge- 20 procent. Economie kort De partij rijstevoermeel is in een schip onderweg naar België in aan raking gekomen met zinkconcen- traat dat een grote hoeveelheid lood bevatte. Töpfer, de eigenaar van het rijstevoermeel, wist begin septem ber van de aanwezigheid van lood. Maar kort daarvoor was het West- duitse bedrijf met de handelsonder- Enge- neming De Bruyn BV in Waspik - deze verkocht het spul later door aan Rovegrha - overeengekomen dat deze de partij ter vernietiging zou overnemen, waarbij Töpfer een bedrag toe zou betalen. In verschil lende telexen heeft Töpfer deze af spraak aan De Bruyn bevestigd. Mr. Mannoury stelt vast dat niet geble ken is dat De Bruyn tegen die over eenkomst heeft gereclameerd. MANILA De Filipijnse beurs is al een dag of tien in mineur als ge volg van de pogingen van ynilitai- ren om het bewind van president Aquino omver te werpen. De drukke handel leidde alleen maar tot steeds lagere koersen. (foto ap> formeel door. Daaraan worden wel voorwaar den verbonden. De uitzendbureaus moeten de uitzendkrachten betrekken via het arbeidsbureau, Deze mensen die- el minstens 12 weken werk loos te zijn en de subsidie (landelijk vastegsteld) moet inclusief werkge verslasten ten minste 33 procent van de minimumloonkosten zijn. In totaal is er voor komend jaar 50 mil joen gulden uitgetrokken, voldoen de voor ongeveer 7000 mensen in het komend jaar. Daarvoor moeten de uitzendbu reaus begeleidingsplannen opstel- EG laakt steun BRUSSEL (ANP) - De ruim 137 miljoen gulden die de Nederlandse regering jaarlijks wil besteden aan steun aan projecten in de regio is in strijd met de Europese regels. Dat is de mening van de EG-commissie in Brussel. Als deze steun niet ver dwijnt, wendt de Commissie zich tot het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. De Nederlandse steun is bedoeld voor projecten van on dernemingen in de sectoren indus trie, toerisme, landbouw en dien sten in bepaalde regio's. De Neder landse regering heeft verzuimd die steun in Brussel te melden. AMSTERDAM (ANP) - De beslui ten van de afgelopen Europese top in Straatsburg over de vorming van een economische en monetaire unie in Europa (EMU) zijn goed gevallen bij het Europese bedrijfsleven. De Associatie voor Monetaire Eenheid van Europa AMUE, waarin 190 Eu ropese ondernemingen zijn verte genwoordigd. is ingenomen met de regeringsconferentie die binnen kort wordt belegd over de EMU. Dit zei voorzitter Van der Klugt, president van de raad van bestuur van Philips, gisteren. De AMUE dringt erop aan de onderhandelin gen volgens het voorziene tijdsche ma te laten plaatsvinden, zodat de EMU werkt als de gemeenschappel- jke markt tot stand komt. De AMUE wil dat de ECU zo snel mogelijk als gemeenschappelijke Europese munt wordt ingevoerd. Philips zou het niet invoeren van de ECU 100 miljoen gulden kosten. ALKMAAR (GPD) - De Algeme ne Inspectiedienst (AID) heeft de administratie in beslag genomen van een groot aantal melkveehou ders in Noord-Holland. Ook bij diverse zuivelbedrijven heeft de AID gegevens van melkleveran- ciers opgeëist. De beslaglegging is onderdeel van een onderzoek naar de verkoop van melk aan op kopers. Die zouden de melk naar het buitenland brengen en de boeren met zwart geld betalen. Melkveehouders die meer melk produceren en afleveren aan hun melkfabriek dan het hun toege stane quotum, moeten over de ex tra liters de superheffing betalen. De melkopkoper zou vijftig cent per liter (zwart) bieden. Het is bijzonder moeilijk om na te gaan of een boer meer melk produceert dan zijn quotum. De AID kan vrijwel uitsluitend af gaan op grote schommelingen in de melkleveranties aan de melk fabriek. Men schat dat een boer met bijvoorbeeld zestig melkge vende koeien die per dag gemid deld twintig liter melk geven, we kelijks twaalfhonderd gulden zwart zou kunnen ontvangen. Vrij trage groei De economische groei in Nederland is in de periode 1980-1989 achterge bleven bij die van een aantal belang rijke handelspartners. Ons bruto DEN HAAG (GPD) Minister binnenlands produkt ging gemid- D'Ancona van welzijn, volksge- deld 1,6 procent per jaar omhoog. In zondheid en cultuur streeft naar een België groeide het bbp met gemid- wettelijke regeling voor de kinder- deld 1,8 procent en in de Verenigde opvang. Deze zou in de plaats moe- Staten, Japan, Groot-Brittanië, de ten komen van de 'stimulerings- Bondsrepubliek Duitsland, Italië en Frankrijk met 2 procent of meer. Het groeicijfer van de Europese Ge meenschap als gejieel bedroeg 2,1 procent, een half procent meer dan het Nederlands gemiddelde. Gasprijs toch omhoog Het kabinet is, ondanks kritiek uit de Tweede Kamer, niet van plan af te zien van de verhoging van accijns op petroleum en huisbrandolie, waardoor indirect de gasprijs voor gezinnen op 1 juli 1990 met 1,3 cent per kubieke meter omhoog gaat. Minister Kok (financiën) heeft de Kamer laten weten dat de doorwer king van de hogere accijns op huis brandolie kost een gezin ongeveer 30 gulden per jaar. Aanpak beursfraude Minister Kok van financiën en de voorzitter van de Amerikaanse Se curities en Exchange Commission (SEC), Richard Breeden, zien in de ondertekening van het een verdrag tot informatie-uitwisseling op effec tengebied een eerste stap om over de hele wereld een netwerk van an ti-fraude verdragen te scheppen. De SEC-voorzitter reist deze week nog verder naar Frankrijk om ook daar een soortgelijk verdrag te tekenen. Deze overeenkomst verplicht Ne derland en de Verenigde Staten tot bijstand bij de bestrijding van frau de en onregelmatigheden op de ef fectenbeurzen. Actie dreigt bij ANP De Dienstenbond FNV heeft de di rectie van het Algemeen iNeder- lands Persbureau (ANP) een ul timatum gesteld om alsnog tege moet te komen aan de eis van verde re arbeidstijdverkorting voor het administratief en technisch perso neel. Als de directie niet vóór 2 janu ari toezeggingen doet over invoe ring van de 36-urige werkweek, roept de bond op tot stiptheidsac ties en werkonderbrekingen. Geld voor dagbladen Minister D'Ancona (WVC) heeft 30 miljoen gulden beschikbaar gesteld aan noodlijdende dagbladen. Het geld komt uit de reserves van het Bedrijfsfonds voor de pers en is be doeld voor de jaren 1989 en 1990. Looneis Duitse metaal De Westduitse metaalvakbond ÏG Metall, de grootste werknemersor ganisatie in de Bondsrepubliek, gaat de in januari beginnende cao onderhandelingen in met eisen die neerkomen op een effectieve loons verhoging van twaalf procent. Eco nomen verwachten op grond daar van uiterst moeilijke onderhande lingen. IG Metall vertegenwoordigt werknemers in belangrijke secto ren als de automobielindustrie, de machinebouw en de staalindustrie. verdelen ten bate van kinderop- De minister en staatssecretaris vang. Dat bedrag loopt op tot 290 Ter Veld (sociale zaken) kwamen te- miljoen in 1994. D'Ancona maakte gemoet aan talrijke verlangens van haar plannen gisteren in de Kamer de Kamer. De gemeenten mogen bekend. zelf bezien hoe zij het geld besteden. Daarnaast zal de helft van alle kin- Het mogelijk invoeren van een deropvangplaatsen die sinds 1 janu- wettelijke regeling komt ter sprake ari 1989 zijn verwezenlijkt alsnog bij de evaluatie van de stimulerings- van de subsidieregeling kunnen maatregel over twee jaar. Die kreeg profiteren. Verder wordt bekeken gisteren de steun van de Kamer. of de bijdrageregeling (17 gulden D'Ancona noemde de stimule- per woning voor de eerste 10.000 ringsmaatregel 'geen eindstation woningen in een gemeente) om- maar een inspirerend begin'. De be- hoog kan. spreking in de Kamer bestempelde Om de kwaliteit van de kinderop zij als een historische bijeenkomst, vang te waarborgen zullen d'Anco- na en Ter Veld kwaliteitseisen op- Bij de stimuleringsmaatregel is in stellen. Die worden opgenomen in eerste instantie gekozen voor kin- gemeentelijke verordeningen over deren tussen nul en vier jaar. "Daar de kinderopvang. Verder zal in is de grootste nood. Bovendien wil- overleg met minister Ritzen van On- den wij met een nieuwe generatie derwijs worden bekeken of er een starten". Vanaf 1991 wil D'Ancona aparte opleiding moet komen voor ook de opvang buiten schooltijden kinderverzorgsters. In ieder geval van kinderen tot 12 jaar bij de maat- komt er een voorlichtingscampag- regel betrekken. ne. maatregel kinderopvang', die met ingang van 1990 van start gaat. Ge meenten krijgen op basis van de maatregel 150 miljoen gulden te ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. EINDHOVEN (ANP) De politie zit achter een Eind- hovense beleggingsmaatschappij aan wegens verden king van miljoenenfraude. Bij invallen in het bedrijf en twee particuliere woningen is gisteren de totale ad ministratie in beslag genomen. Er zijn nog geen aan houdingen verricht. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren meegedeeld. Er zijn bij de politie de afgelopen weken tientallen aangiften binnengekomen. De benadeelden zijn be dragen kwijtgeraakt variërend van een ton tot ander half miljoen gulden. Over de totale omvang van de fraude valt op dit moment weinig te zeggen, aldus de woordvoerder. Hij wil evenmin iets kwijt over de wijze waarop de fraude is gepleegd en onder welke naam de maat schappij opereerde. Het onderzoek, waarbij ook de Fis cale Inlichtingen en Opsoringsdienst FIOD is betrok ken, gaat zeker enkele maanden duren. Inmiddels zijn ook de banktegoeden van het bedrijf geblokkeerd. In een van de woningen waar de politie huiszoeking deed werden ook 22 leren jassen gevonden. Die bleken afkomstig te zijn van een diefstal enkele weken geleden in België. 'Staldngsbarori Van Harinxma thoe Slooten wil stakingswetgeving I Smits en Schutte Accountants en Belasti Marienpoelstraat 69a 2334 CX Leiden Telefoon 071 - 15 49 41 I Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweq 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071-2130 21 Fax 071-2128 66 Accountantskantoor St Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071 - 1227 41 Zuideinde 16b 2371 BV Roelofarendsve Telefoon 01713- 15200 UTRECHT De rechters in Neder land hebben dringend behoefte aan stakingswetgeving voor zowel amb tenaren en trendvolgers als werkne mers in het bedrijfsleven. De presi dent van de rechtbank in Utrecht, mr. Coert Lambertus baron Van Ha rinxma thoe Slooten, vindt dat de overheid wat stakingswetgeving betreft in gebreke is gebleven. door David Jan Godfroid en George Marlet/ANP Van Harinxma heeft de afgelopen zeven jaar vooral bekendheid ver worven door kort gedingen over spoorwegstakingen, politie-acties, wegblokkades en acties in de ge zondheidszorg. Begin 1990 treedt de 61-jarige rechtbankpresident vervroegd uit. In een vraaggesprek bij gelegen heid van zijn afscheid zegt hij dat hij voldoende zorgvuldigheid hadden bij het bepalen van zijn uitspraken betracht. Zondagsdiensten werden wetgeving node heeft moeten I J"~ adviesbureau Strijk Lange Voorl 13d 2343 CA Oegslgeesl Hoofdstraat 253 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522 - 1 91 05 Fax 071 - 1735 17 |A< intskantoor Oegstgeesterweg 199 2231 AT Rijnsburg Telefoon 01718-2 21 00 Fax 01718-294 94 tevoren aangekondigd "Je moet als rechter maar zeg- voorbereid om te voorkomen dat zullen hebben. Dan zul je wel een sident. gen wat de in het algemeen rechts- patiënten in ziekenhuizen al te zeer volgende categorie hebben, waarin gevoel levende beginselen op be- de dupe zouden worden paalde gebieden zijn. Dat kan ik als werknemersprotest, president niet zeggen. De wetgever Toch had daar al lang iets aan moeten plichten doen en niet de rechter laten zwem men". ambtenaren, waar al jaren over Van Harinxma stelt met genoe- wordt gesproken, maar ook voor de gen vast dat de vakbonden in de werknemers in het bedrijfsleven. loop der jaren steeds zorgvuldiger "Over stakingsrecht voor ambtena- Van Harinxma kreeg al snel na zijn zijn geworden met vorm en plan- ren is natuurlijk best wetgeving te aantreden als president in 1983 zijn ning van acties. De actievoerende maken", aldus Van Harinxma. werknemers in de gezondheidszorg kan me heel goed voorstellen dat kregen in mei dit jaar dan ook de een soort stakingswet komt, ruimte voor zondagsdiensten en ambtenaren in bepaalde categorie- tiebonden m november 1983 kon den niet door de beugel. De acties (selectief bekeuren, extra verkeers controles) zouden leiden tot aantas ting van burgerrechten. "Gezien de aard van de werkzaamheden is de actieruimte T)ij de politie heel be perkt", aldus Van Harinxma. Ook voor werknemers in het be drijfsleven is stakingswetgeving volgens Van Harinxma zeer wel mo gelijk. "Daar is zo langzamerhand nogal wat over gezegd in vonnissen. Dat zou je best eens in een stakings wet kunnen opnemen. In zo'n wet zou kunnen staan dat acties nooit mogen leiden tot strafbare feiten", aldus Van Harinxma. Hij heeft daarbij zeker de ge ruchtmakende wegblokkades van december 1985 voor ogen. De Ver- voersbond FNV organiseerde toen blokkades vanwege onenigheid over de cao. "Die acties konden niet. In de wegenverkeersregelin gen is het gewoon verboden mid- de politie den opjle weg een auto te laten stil- met deze actie", aldus de rechtbankpre- zwaarste categorie en de brandweer, die vermoedelijk staan. Dat mag niet, punt. maar heel beperkte actiev het ook niet alles mogelijk is, maar toch iets meer. Zo kun je best een heel hét zaak de rechten en scala maken van verschillende an actievoerende werkne- soorten ambtenaren en verschillen- l wettelijk vast te leggen; voor de fnimte voor actie Beperkte ruimte Van Harinxma kreeg al sn aantreden als president in eerste actie-gedingen te verwerken. Stakingen bij de spoorwegen tegen de salariskorting voor ambtenaren JP en trendvolgers stond hij toe. De stiptheidsacties omdat de bonden ën worden ingedeeld. Zeg maar de aangekondigde acties van de doIi- In een stakingswet voor de parti culiere sector zou ook een bepaling moeten staan ter voorkoming van milieugevaarlijke situaties. Ook daarbij put de baron uit zijn rijke er varing. In mei 1986 dreigden groot scheepse stakingsacties in de zui velindustrie. "Die staking had on vermijdelijk tot gevolg dat de boe ren zich niet aan de milieuvoor schriften konden houden omdat ze hun melk niet kwijt konden. Een koe kun je niet stoppen, dus zou de melk de sloot in gaan. Dat kan niet, dat is een verboden handeling". De melkfabrieken zeiden toen dat een beperkte vorm van actie nog wel kon worden opgevangen door het inhuren van tankauto's vanuit heel West-Europa. Vandaar dat ik toen heb gezegd dat er op beperkte schaal wel acties gevoerd mochten worden omdat je dan het gevaar niet had dat de melk in de sloten zou verdwijnen". Bemiddeling Een stakingswet'zou ook de moge lijkheid van bemiddeling en arbi trage moeten kennen alvorens bon den acties uitroepen. Veel cao's be vatten al dergelijke bepalingen. Bij de overheid functioneert de advies- en arbitragecommissie onder voor zitterschap van professor Albeda. Van Harinxma: "Ik zou mij goed kunnen voorstellen dat de Neder landse wetgever het wenselijk vindt dat in conflictsituaties het een of an dere college eerst moet bekijken of de zaak niet te regelen is. Zelfs al is het geen echte arbitrage maar een neutraal of niet-bindend advies. Dat speelt natuurlijk toch een grote rol bij het oplossen van problemen Kritiek van vakbonden dat hij ac ties te snel zou hebben verboden, wijst Van Harinxma af. Hij ziet met belangstelling uit naar het oordeel van het comité van deskundigen dat toeziet op de naleving van het Europees Sociaal Handvest. De FNV heeft hierom gevraagd. Vol gens de vakcentrale is veel Neder landse stakings- en actierecht spraak in strijd met het handvest. Naar het zich laat aanzien zal het oordeel van het comité overwegend positief uitpakken voor de betrok ken rechters.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7