Tsjechische Partij niet voor Havel Hereniging splijtzwam bij Oostduitsers Centraal Comité: situatie dramatisch Geallieerden wantrouwen Kohl Engelse griep slaat hard toe Directe presidentsverkiezingen Volksfront verplettert communisten Zuid-Afrika spreekt agenten vrij DINSDAG 12 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Voor deze Praagse is er geen twij fel mogelijk: Havel presiden t. (foto EPA) Buitenland kort Vrijlating Militante moslims van het Kashmir Bevrijdingsfront hebben gisteren beloofd de vrijdag ontvoerde doch ter van de Indiase minister van bin nenlandse zaken Mufti Mohammed Sayeed te zullen vrijlaten. Ze had den eerder gedreigd haar te doden tenzij zeven kameraden uit de ge vangenis werden vrijgelaten. Een regeringswoordvoerder wil niet zeggen of op die eis is ingegaan. Uitgewezen Roemenië heeft drie Hohgaarse journalisten uitgewezen die vorige week naar Roemenie waren gereisd om te praten met de dissidente pro testante geestelijke Laszlo Toekes, die door de autoriteiten wordt lastig gevallen omdat hij kritiek heeft ge leverd op schendingen van de men senrechten. Toekes en zijn vrouw, die in verwachting is, hebben vori ge maand hun intrek genomen in een kerk nadat zij meermalen wa ren bedreigd. Lichtend Pad De Peruaanse guerrillabeweging Lichtend Pad heeft gisteren in afge legen dorpen in de Andes 50 boeren vermoord, vermoedelijk als reactie op het besluit van president Alan Garcia om zelfverdedigingscomités op het platteland te bewapenen. Garcia bezocht afgelopen zaterdag het gebied waar Lichtend Pad toe sloeg en reikte 200 vuurwapens en munitie uit. LONDEN (GPD) - Groot-Brit- tannië is overrompeld door een snel groeiende griepepidemie, die vanwege zijn plaats van ont staan deze keer Engelse griep wort genoemd. Het is een kwaadaardig virus. Normaal sterven in Groot-Brittannië tus sen de 2000 en 8000 mensen aan het virus, maar ditmaal houden deskundigen rekening met meer dan 25.000 doden. Vooral voor ouderen met een zwakke gezondheid is het virus gevaar lijk. Overal uit het land komen meldingen binnen.van massaal werkverzuim als gevolg van de griep. Vaccinatie tegen griep is in verschillende Europese lan den routine, maar niet in Enge land. Daarom kampt men nu met een duidelijk tekort en wordt op grote schaal vaccin in gekocht in het buitenland. De verwachting is dat het vi rus meer dan twee miljoen Brit ten zal treffen, alvorens het om streeks februari is uitgeraasd. Nu al treden grote vertragingen op bij het openbaar vervoer en ziekenhuizen hebben vrijwilli gers te hulp geroepen. Door het enorme ziekteverzuim zijn di verse scholen gesloten. Tsjechoslowakije is zo groot dat hij alleen door het volk zelf kan worden gekozen", aldus een verklaring van de communistische meerderheids fractie gisteren. Omdat de nieuwe premier Marian Calfa communist en Slowaak is, zal de nieuwe president een niet-partij- man en een Tsjech zijn. Dat maakt het voor twee mogelijke kandidaten al meteen praktisch kansloos: de communistische oud-premier Ada- mec en de voormalige partijleider Alexander Dubcek, een Slowaak. De vierde kandidaat is Cestmir Sicar, eveneens een vooraanstaan de hervormer van de Praagse Lente en destijds de man die het presi dentschap aan Svoboda moest la ten. Sicar is voorgedragen door de officiële jeugdbeweging. Affiches Het centrum van Praag was giste ren al dichtgeplakt met affiches 'Havel president'. Geen enkele kan didaat kan op zoveel steun reke- nenen als de leider van het Burger forum. Gisteren bleek dat nog eens, tpen in heel het land vijf minuten lang klokken luidden, auto's toeter den en fabrieksirenes loeiden. Het Forum had daar zondag toe opge roepen uit blijdschap over de nieu we regering en om steun aan Havel uit te drukken. De communistische partij daar entegen heeft het moeilijk. Woord voerder Hora vertelde dat de afgelo pen dagen meer dan 24.000 leden de partij verlieten. Volgens Hora voor namelijk kameraden die de partij hebben omhelsd vanwege hun maatschappelijke carrière of men sen die het niet eens zijn met de hui dige vernieuwingen. Meer buitenlands nieuws op pagina 10 PRAAG Oppositie en communistische partij zijn het gis teren nog niet eens geworden over de vraag wie de nieuwe president van Tsjechoslowakije moet worden. De partij heeft toegegeven aan de eis van de oppositie dat het nieuwe staatshoofd geen communist mag zijn, maar voelt weinig voor de voorman van Burgerforum Vaclav Havel. Havel maakt echter wel een grote kans, omdat het parlement van daag zal besluiten de grondwet zodanig te wijzigen dat de nieuwe president direct door het volk wordt gekozen. door Hans Geleijnse MOSKOU (AP) - Het Volksfront in Letland is volgens de eerste uitsla gen de grote winnaar van de zondag gehouden verkiezingen in deze Bal- tische republiek. Ruim 60 procent van de Letten heeft op het Volks front. dat streeft naar een zelfstandi ge republiek, gestemd. De verkiezingen worden gezien als een referendum over de commu nistische partij. De resultaten van de verkiezingen in Estland, die ook zondag werden gehouden, worden pas over een paar dagen verwacht. Ook hier zullen de communisten naar verwachting een grote neder laag zullen lijden. Een bijkomende factor die ten na dele van de communisten moet werken, is dat veel Russen de ver kiezingen boycotten uit protest te gen een nieuwe regeling waarbij men zich alleen kandidaat mag stel len als men ten minste twee jaar in Estland woonachtig is. De verkie zingen voor plaatselijke en regiona le overheden in Letland en Estland zijn de eerste grote plaatselijke ver kiezingen in de Sovjetunie sinds de politieke hervormingen wortel heb ben geschoten en hebben geleid tot de oprichting van alternatieve par tijen. Het Burgerforum en de Slowaakse 'zusterpartij' Publiek tegen Geweld willen Havel als opvolger van de in middels afgetreden communisti sche president Gustav Husak. De communisten hebben grote weer zin tegen Havel, maar sluiten niet uit dat hij het wel wordt. Na afloop van de onderhandelingen in het Praagse stadhuis zei secretaris Sali- ny van het Centraal Comité dat de partijleiding een persoon wil die "veel aanzien geniet, karakter heeft, en rijk aan ideeen is". "Wij hebben geen vooroordelen tegen welke kandidaat ook. We willen de juiste man op de juiste plaats op het juiste moment", zei Saliny. De partijsecretaris liet zich niet verleiden tot verdere uitspraken. Op initiatief van het Burgerforum is besloten niets inhoudelijks over de besprekingen naar buiten te bren gen, aldus Saliny. Hij wilde zelfs niet zeggen wanneer de onderhan delingen worden hervat. "Op de kortst mogelijk termijn, dat staat vast", zo zei hij. Vandaag komt het Tsjecheische parlement, de Assemblee, bijeen. De grondwet geeft het parlement veertien dagen om een nieuwe pre sident te benoemen, maar het parle ment zal besluiten de grondwet zo danig te wijzigen dat de president direct door het volk wordt gekozen. "Het prestige van het staatshoofd in LEIPZIG/BERLIJN (AP/Rtr/AFP/DPA) - Voor- genstanders van een Duitse hereni ging zijn gisteren in Leipzig tegen- Neues Forum maakte ook be kend als politieke partij aan de ko mende verkiezingen te willen mee doen. De verandering van opposi- elkaar komen te staan tijdens tiebeweging in partij zal formeel de wekelijkse demonstratie meer democratie. 'Geen Vierde gres Rijk', zo was op enkele spandoeken nuar te lezen. Ook werd ervoor gewaar schuwd de DDR niet tot een West- duitse kolonie te laten afglijden. Groepen die "Deutschland, Deut- schland" riepen werden onthaald op een klapconcert dat werd afge wisseld met de leus "Nazi's eruit". Het vraagstuk van een Duitse her eniging is ook voor de 200.000 leden tellende oppositiebeweging Neues Forum een lastige kwestie gewor den. Volgens Neues Forum zou een wording een "uitverkoop" aan West-Duitsland betekenen. Tijdens de demonstratie werd er verder door verschillende sprekers tegen gewaarschuwd dat burgers "het recht in eigen hand nemen". Onder de DDR-burgers is grote woede ontstaan over aan het licht gebrachte corruptie en machtsmis bruik van de voormalige machtheb bers en er is reeds herhaaldelijk toe opgeroepen geen geweld te gebrui ken. plaatsvinden op een landelijk van Neues Forum op 6 en 7 ja- i. Regering en oppositie kwa men eerder overeen op 6 mei vol gend jaar voor het eerst vrije verkie zingen te houden in de DDR. De grote Westduitse sociaaldemo cratische oppositiepartij SPD ver klaarde gisteren te streven naar een confederatie tussen de Bondsrepu bliek en de DDR, nog in de jaren ne gentig. Het moeten twee staten blij ven, die een deel van hun soeverei niteit overdragen aan een nieuw su- pra-nationaal orgaan. Dat is het voornaamste verschil met het tien puntenplan van bondskanselier Helmut Kohl, zo zei SPD-leider Hans-Jochen Vogel. Kohl zelf sprak gisteren een Eerder op de dag maakte het pers bureau ADN bekend dat de nieuwe Oostduitse partijleider Gregor Gysi en Sovjetpresident Gorbatsjov in een telefoongesprek zijn overeenge komen elkaar spoedig te ontmoe ten. In het telefoongesprek beklem toonde Gorbatsjov de noodzaak van stabiliteit in de DDR, zo meldde ADN. Gorbatsjov zou de Oostduitse communisten hebben geprezen, omdat ze weerstand hebben gebo den aan "pogingen om de soeverei niteit van het land te schaden". De MOSKOU (ANP/AFP/Rtr) - De Sovjet-president zei volgens ADN tuatie ook, dat hij de situatie in de DDR tisch keur uit voor een federale structuur boven een federatief Duitsland. Ko hl wil niet over een federatie praten, omdat de twee landen lid zijn van verschillende internationale bond genootschappen, de NAVO en het Warschau Pact, zei hij gisteren bij een bezoek aan Berlijn. Kohl stond in zijn rede niet stil bij de westgrens van Polen (de Oder-Neisselijn), maar volstond met de uitspraak dat men bij elke oplossing van de Duit se kwestie rekening moet houden met de "legitieme belangen van alle betrokken landen". de Sovjetunie is drama de bevolking moet de com- met buitengewone belangstelling munistische partij helpen bij het volgt en dat zijn regering het land oplossen van de moeilijke proble- "binnen het geldende raamwerk van voorwaarden" steun wilde 1 lenen. o'n zestig Zuidafrikaanse organisa- Klerk dat de schuldigen v ties. De Klerk heeft vorige week de eis van mensenrechtenorganisaties en oppositiepartijen afgewezen om zo'n onafhankelijk onderzoek te houden. Hij vindt dat de beschuldi gingen dat tot de politie behorende doodseskaders sinds 1978 tientallen anti-apartheidsactivisten hebben vermoord, door de politie en de pro vinciale procureurs-generaal zelf kunnen worden uitgezocht. Novib vindt de stelling van De KAAPSTAD (AP) - In Zuid-Afrika zijn gisteren een legerofficier en twaalf politieagenten vrijgesproken van de moord op drie jonge kleur lingen bij een demonstratie in 1985. Volgens het Hooggerechtshof was er sprake van een "overreactie" maar was het gewapende optreden wel gerechtvaardigd. De vader van Shaun Magoed, een van de doodgeschoten jongens, had de rechtszaak vorig jaar aangespan nen nadat de procureur-generaal de zaak had geseponeerd ondanks een gerechtelijk vooronderzoek dat had uitgewezen dat de politie onzorg vuldig had gehandeld. De schiet partij vond plaats in 1985 tijdens an- ti-apartheidsrellen in Kaapstad. De politie was met een vrachtauto het woonoord ingereden in de verwach ting dat de auto met stenen zou wor den bekogeld. Toen dat inderdaad gebeurde kwamen de politiemen sen tevoorschijn en schoten in het wilde weg op de menigte. Volgens het vooronderzoek was nergens uit gebleken dat de drie doodgescho ten jongens tot de stenengooiers r. i u j hadden behoord. de Duitsers kan hinderen stap stap de in de grondwet vastgelegde De rechter zei gisteren dat op de hereniging na te streven. "De storm vrachtauto "een gemene en moord- die door de DDR waait, zal het met dadige aanval" was gedaan en dat sidderende hand geschreven ak- een gewapend antwoord "tot op ze- koord van Straatsburg snel van ta- kere hoogte" geoorloofd was ge- fel blazen", weest. Hij zei ook, dat als de politie male procesgang voor het gerecht zullen worden gebracht schijnlijk. Tot ni bleken dat het met het veiligheidsapparaat bonden praktijk gaat, aldus de ont wikkelingsorganisatie. "Juist nu staat president De Klerk voor de uitdaging te laten zien dat hij bereid is tot structurele wijzigingen te ko men en zich niet tot cosmetische in grepen ten aanzien van het apart heidsregime te beperken", stelt No vib vast. de leiding van de partij en van de staat blind is voor de situatie" en vraagt iedereen de partij te steunen. De communisten in de deelrepu blieken worden opgeroepen de een heid te waarborgen en elke poging tot splitsing langs etnische lijnen te gen te gaan. De tekst werd afgelopen zaterdag aangenomen na de bijeenkomst van Centraal Comité, waarbij de conser vatieven harde kritiek uitten op het welddadige opstanden dit weekein- huidige beleid, waarop Gorbatsjov zÜn gisteren in tien Poolse ge- heftig reageerde. Hoofdredacteur vangenissen ongeveer 3800 gevan- Ivan Frolov van de Pravda heeft de Senen in hongerstaking gegaan. Het mededeling van de Estische partij- 1S een voortgezet protest tegen te- Gevangenen in Polen opnieuw in hongerstaking WARSCHAU (DPA) - Na de ge- zegt het Centraal Comité een gisteren uitgegeven verklaring na de vergadering van het afgelo pen weekeinde. Volgens de partij krant Pravda heeft Gorbatsjov daar niet gedreigd met aftreden, al zijn er wel "hevige debatten" gevoerd. Het Centraal Comité stelt de situ atie niet eenvoudiger voor dan zij is, aldus de verklaring. "De situatie is o dramatisch. Terwijl het oude wordt leider Vaino Valjas dat Gorbatsjov 8en het feit dat de amnestie die v structureel afgebroken, doet de vernieuwing moeizaam haar intrede. Tekorten en onevenwichtigheden op de markt oefenen grote druk uit. De gens Pravda zijn opgestaan maatschappij is getroffen door sta- ben gezegd: "Als u daar kingen en etnische conflicten. De perestrojka staat op het hoogtepunt i de spanning. Als we volhouden, dreigde op te stappen, afgedaan als Se week is goedgekeurd door het een vals bericht. Na hevige kritiek parlement, niet geldt voor recidivis- op zijn beleid zou Gorbatsjov vol- ten. Volgens het ministerie van jus- heb. titie verloopt het protest ditmaal over vreedzaam. denkt, laten we er dan over praten Tijdens de gevangenisopstanden Ik klamp m(j niet vast aan de m het weekeinde zyn zeven mensen macht". Vervolgens kregen de par- godood en raakten er achttien zwaar dan gaan we vooruit. Anders zetten tijleider en zijn hervormingspro- gewond. Van de amnestiewet profi- stappen terug". De partijtop stelt dat "niemand gramma evenwel de unanieme teren naar schatting tussen de steun van het Centraal Comité. 17.000 en 50.000 gevangenen. BERLIJN Berlijn weer hoofd stad - vergeet het uitbouwen van Bonn. Dat stond gisteren met grote letters in het zwart-rood-goud van de Duitse vlag op de voorpagina van de boulevardkrant Bild. Zelfs de ui termate serieuze Frankfurter Allge- door Hans Hoogendijk de opzet had gehad mensen te do den, er veel meer slachtoffers zou den zijn gevallen. De rechter vond wel dat gewapende acties als deze in het vervolg niet meer geoorloofd zijn. De Nederlandse ontwikkelings organisatie Novib heeft minister Van den Broek (buitenlandse za ken) gevraagd om eventueel samen met de EG-partners druk uit te oefe nen op de Zuidafrikaanse president Duits-Duitse stappen natuurlijk ïr De Klerk om alnog in te stemmen overleg met de bondgenoten wor- met een onafhankelijk onderzoek den gedaan. Kohl zei dat zijn tien- naar het bestaan van doodseska- Sir Christoph Mallaby, vertegen woordiger van het Verenigd Ko ninkrijk, Serge Boidevai namens Mitterrand en Moskous ambassa deur in de DDR Wajtscheslaw Kot- schemassow ook andere gespreks thema's hadden. Om duidelijk te Zeitung schrijft dat niemand maken wie het in de gedeelde stad voor het zeggen hebben, werden Bonn en West-Berlijn niet van tevo ren op de hoogte gesteld dat de Rus sen voor het eerst in 18 jaar weer hun vlag wilden laten wapperen voor het gebouw van de geallieerde controleraad. Ook uit het buitengewoon korte communiqué blijkt dat Moskou een inlijving van de DDR door de BRD niet kan en wil accepteren. Kot- schemassow had de Russische ideë- en over de ontwikkeling in Cen- traal-Europa uitvoerig toegelicht, waarbij alle vier ambassadeurs het erover eens waren dat een stabiele situatie in de DDR in hun aller be- "Verdere ontmoetingen Kanselier Helmut Kohl herhaalde gisteren in West-Berlijn voor de zo veelste keer dat hij geen Duitse lang 'Sonderweg' wil bewandelen en dat zijn niet uitgesloten", heet het ders. De Novib werkt met droog in de verklaring. Eenheid puntenplan niet als uitgangspunt Helmut Kohls tienpuntenplan dat tussen ook al confederatief denken de SPD, de Poolse westgrens niet nadrukkelijk erkent. Kohls nieuwe man voor harde uitspraken, CDU- secretaris-generaal Volker Ruhe, verklaarde dat "wij geen toestem ming uit het buitenland nodig heb ben voor confederatieve stappen". De FDP-mjnister van buitenland se zaken Hans Dietrich-Genscher, die zich op alle fronten gepasseerd voelde door zijn christen-democra tische baas, mocht in de VS, in Pa rijs en in Moskou proberen te red den wat er te redden viel aan eigen liberale nuances. Hij oogste slechts waarschüwingen, die er niet om lo gen. Gorbatsjov is tegen het plan van Kohl. Mitterrands vertrouwe ling Regis Debray schreef dat "als een herenigd Duitsland een te groot gewicht zou ontwikkelen, men het oude Frans-Russische bondgenoot schap uit de motteballen moest ha len". De Amerikanen waren "upset"en zochten contact met Moskou. Algemene conclusie: de Duitse hereniging staat niet op de actuele agenda. - t Dat ziet Bonn geheel anders. Ko- confederatie moet worden uiteindelijk een Duitse eenheid op hls minister voor voorlichting, Uitlevering in Bolivia LA PAZ (Rtr/AFP) Bolivia heeft gisteren de voormalige minister van binnenlandse zaken Luis Arce Gomez uitgeleverd aan de Verenig de Staten voor een proces wegens drugshandel. Arce Gomez, die van 1980-1981 minister van binnenland se zaken was in de militaire regering van generaal Garcia Meza, werd al door de Boliviaanse politie gezocht sinds hij in 1983 naar Argentinië vluchtte. Hij wordt uitgeleverd aan de VS omdat daar de eerste be schuldigingen tegen Arce Gomez waren ingebracht. uitgelegd Maar Oost kanselier der Westduitsers, die moet leveren zit vooral Moskou, op Hans Klein zei: "De treinen r. West beginnen de de voet gevolgd door Parijs met op Duitse eenheid zijn vertrokken en stduitsers, die mo- enige afstand Londen en Washing- we weten waar de stations zijn". Al gelijk de geschiedenis wil ingaan ton, niet lekker. Gorbatsjov maakte leen de dienstregeling met vertrek- als de kanselier van alle Duitsers, te dat een week geleden tegenover zijn tijden ontbreken nog en daarbij wil wantrouwen. De Fransman Fran- gast Mitterrand duidelijk. len de overwinnaars van nazi-Duits- gois Mitterrand, de Rus Michail De Franse tacticus hield de boot land op zijn minst een hartig woord- Gorbatsjov, de Britse Margaret enigszins af. Hij benadrukte dat de je meespreken. Thatcher en de Amerikaan George Duitsers en Fransen vrienden zijn, Het lijkt de CDU-voorzitter en maar ook hij is niet erg gerust op het kanselier Helmut Kohl niet al te ontstaan van een 80 miljoen inwo- veel te deren. Volgend jaar vinden ners tellend Duitsland in het hart behalve een hele serie regionale ook van Europa. Ook Mitterrand vreest, de algemene verkiezingen plaats, ondanks Kohls heftige en vaak her- Hij wil met zijn volle gewicht boven haalde ontkenningen, dat de Duitse op het thema Duitsland gaan zitten de lucht- eenheid intussen voor de Europese onder het motto "een sterke vent, eenwording gaat. die mij daar af krijgt". Op de verkie- Die zorg wordt nog vergroot door- zingspamfletten van zijn CDU staat dat Kohl, in tegenstelling tot de in- *n zwart-rood-goud: "Wij zijn één". Bush trappen op de rem. Voor het eerst sinds 18 jaar kwamen de am bassadeurs van de vier overwin naars uit de Tweede Wereldoorlog in West-Berlijn bijeen om over de si tuatie in en rond de stad te spreken. Officieel ging het vaartverbindingen, maar voor ie dereen stond als een paal boven wa ter dat Vernon Walters voor de VS, De ambassadeurs van de vier geallieerde mogendheden poseren op het bordes van de Controleraad. Het was voor het eerst sinds lange tijd dat een Rus er zijn neus weer liet zien. Een waarschuwing aan het adres van Kohl om zijn Duitse herenigingsplannen niet te snel door te zetten. «oto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5