De bloedige erfenis van Pinochet Staatssecretaris: van hulpje tot waakhond gf&iA '1 - 'ÈLti Gij sen bewandelt een eenzame weg I REPORTAGEi DINSDAG 12 DECEMBER 1 GEESTELIJK LEVEN WASSENAAR - De staatssecreta ris wordt steeds meer deelminis- ter, met een eigen verantwoorde lijkheid voor een afzonderlijk werkterrein. De positie van de staatssecretaris zal worden ver ruimd door vergroting en verzwa ring van het beleidsterrein. Dat betoogt mr. Hans Arnold Groene- veld uit Wassenaar in zijn proef schrift 'De staatssecretaris in Ne derland 1948-1988'. Groeneveld hoopt vandaag aan de Universiteit van Amsterdam te promoveren tot doctor. door Jos Heymans De feitelijke bevoegdheden van de staatssecretaris, al meer dan veertig jaar voortdurend punt van discus sie, zullen volgens Groeneveld niet veranderen. De Grondwet van 1983 bepaalt dat de staatssecretaris on dergeschikt is aan zijn minister. Hij draagt voor zijn optreden weliswaar een eigen politieke verantwoorde- Hans Arnold Groeneveld. lijkheid, maar de minister blijft ver antwoordelijk voor het hele depar tementale terrein. De verhouding tussen staatsse cretaris en minister is gecomplice- eerd en kan alleen naar tevreden heid werken als beide bewindslie den loyaal en bereid zijn om met el kaar constructief samen te werken. In het algemeen is dat ook zo en hoeven ministers niet te grijpen naar de 'aanwijzing' als machtsmid del om de staatssecretaris in het ga reel te houden. De staatssecretaris sen uit de periode 1973-1983 hebben eens in een enquête aangegeven dat zij niet of nauwelijks zijn gecon fronteerd met aanwijzingen van hun minister. Maar het kan ook weieens mis gaan, zoals in mei 1975 bij het ont slag van staatssecretaris Glastra van Loon van justitie. Van Agt, de toenmalige minister, zegde het ver trouwen in zijn staatssecretaris op toen die openlijk kritiek uitte op de ambtenaren van het departement. Van Agt eiste het vertrek van Glas tra van Loon. Die weigerde en werd daarin gesteund door zijn partij (D66). Pas toen om die reden een ka binetscrisis dreigde en D66 het dat niet waard vond, moest Glastra van Loon vertrekken. De onduidelijkheid over de be voegdheden en het risico van dit soort situaties hebben het parle ment er lang van weerhouden het ambt van staatssecretaris in te voe ren. Pas bij de grondwetswijziging van 1948 werd de functie officieel ingevoerd om de taak van de minis ter te verlichten en een uitbreiding van het aantal departementen te voorkomen. Ook werd het staatsse cretariaat gezien als een goede leer school voor het ministerschap. En de toenmalige premier, Drees, zag in het staatssecretariaat de moge lijkheid een aantal departementen samen te voegen. Van die doelstellingen is maar een deel gerealiseerd. De aanstel ling van staatssecretarissen leidde inderdaad tot een taakverlichting van de ministers. En ook een uit breiding van het aantal departe menten kon worden voorkomen. Het eerste kabinet Drees (1948- 1951) telde veertien departementen en zestien ministers. Het tweede ka binet Lubbers dertien departemen ten en veertien ministers, terwijl het werk in veertig jaar tijd toch aan zienlijk was toegenomen. Maar samenvoeging van departe menten is al die jaren maar twee keer gebeurd. In 1959 werden de mi nisteries van Oorlog en Marine, toch al onder leiding van een minister, samengevoegd tot het ministerie van Defensie. En in 1982 werd het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne opgeheven, nadat volksgezondheid was onderge bracht bij WVC en milieuhygiëne bij VROM. Ook als 'kweekschool' heeft het staatssecretariaat niet aan de verwachtingen voldaan. Van de 121 staatssecretarissen die er zijn geweest tot en met het aantreden van het tweede kabinet Lubbers, bereikten 28 het ministerschap. Twee van hen, Cals en De Jong, werden minister-president. Van de 148 ministers in die periode is slechts een vijfde (19 procent) eer der staatssecretaris geweest. Geen kweekschool bij uitstek, aldus Groeneveld. V akbekwaamheid De staatssecretaris werd aanvanke lijk gezien als hulpje van de minis ter. Het werd aan de minister over gelaten of hij wel behoefte had aan zo'n hulp. En als hij die behoefte had, koos de minister zelf zijn staatssecretaris uit. Vakbekwaam heid stond daarbij voorop. In de kabinetten Drees functioneerden in totaal zestien staatssecretarissen, van wie er negen afkomstig waren uit de overheidsdienst. Vier van hen waren niet eens bij een politieke partij aangesloten. Slechts twee staatssecretarissen, Cals en De Waal, waren afkomstig uit de Twee de Kamer. De staatssecretarissen hebben in de eerste tien jaar geen enkele rol gespeeld bij de kabinetsformatie. Ze werden pas benoemd, nadat de nieuwe minister zich had ingewerkt en kon beoordelen of hij een staats secretaris nodig had. Tijdens de for matie van de kabinetten De Quay (1959) en Marijnen (1963) begon dat beeld te veranderen. Weliswaar ble ven de staatssecretarissen in de for matie buiten beschouwing, maar wel werd afgesproken dat de poli tieke getalsverhouding van de staatssecretarissen in grote lijnen Staatssecreta ris Glastra van Loon moest ver trekken toen 'zijn' minister dat wilde. (foto ANP) Keuzevrijheid Werkelijk belangrijk werden de staatssecretarissen bij de formatie van het kabinet Den Uyl in 1973. Tij dens de formatiebesprekingen be reikten de fractievoorzitters over eenstemming over het totale aantal staatssecretariaten en de verdeling daarvan over de partijen. Boven dien werd de keuzevrijheid van de minister ingeperkt. De kandidaten voor de staatssecretariaten werden door de fractievoorzitters aange zocht en niet meer door de minis ters. De minister behield wel een ve torecht, waarmee hij hoogstens kon weigeren wie hij niet wilde hebben. Ook werd al in de formatie de taak omschrijving van de staatssecreta ris globaal vastgelegd en de rol van de minister dus ook in dat geval sterk beknot. Door de politisering van de staatssecretariaten is de rol van de staatssecretaris veranderd van hulpje in waakhond. Er is een ten dens om bij een minister een staats secretaris van een andere politieke kleur te zetten. Hoewel dat door gaans voorkomt uit wantrouwen je gens de coalitiepartner, heeft het ook een positieve kant. Ministers en staatssecretarissen kunnen elkaar informeren hoe bepaalde voorstel len bij de verschillende achterban nen liggen. Hoewel de bevoegdheden van de staatssecretaris nooit zijn uitge breid, is de functie wel belangrijker geworden door verbreding of ver zwaring van de taak. Ook worden staatssecretarissen steeds vaker uit genodigd om (delen van) vergade ringen van de ministerraad bij te wonen. Maar ze hebben slechts een adviserende stem. Er is ten tijde van het kabinet De Quay weieens ge poogd om de staatssecretarissen op te nemen in de ministerraad ('De opstand van de staatssecretaris sen'), maar dat is nooit gehono reerd. Wel krijgen de staatssecreta rissen tegenwoordig de notulen van de ministerraad, zodat ze in ieder geval op de hoogte zijn van de be sluiten van hun ministers. Toekomstige burgerregering Chili beslist over lot militairen SANTIAGO Op de foto staat een jonge, wat onzeker glimla chende bebrilde man. Over zijn dikke trui draagt hij een ouder wetse harige winterjas. 'Sergio Ruiz Lazo, gearresteerd en ver dwenen sinds 20 december 1984', staat er onder de foto. "Hij is mijn kameraad, mijn collega, de vader van mijn kinderen en mijn echt genoot", zegt zijn echtgenote, een bibliothecaresse. door Ineke Holtwijk Een stemmig geklede zegt tegen beter weten in te hopen dat haar zoon op een dag weer voor haar staat. Hij studeerde voor ingenieur en werd in mei 1976 's avonds van achter zijn schrijftafel weggehaald. "Het is alsof mijn leven op die dag is opgehouden", zegt ze. Met die woorden vat ze 16 jaar militaire dic tatuur in Chili samen. Ze wijst naar een schutting vol aangeplakte por tretten met het opschrift 'Donde Estan' - 'Waar zijn ze gebleven'. Net als de bibliothecaresse heeft ze maanden wachtend doorge bracht voor de deur van kazernes en politiebureaus, mortuaria afgelo pen en vrijgelaten gevangenen op gezocht. Vruchteloze pogingen om een spoor van haar zoon te vinden. Sergio Ruiz Lazo is kort na zijn ar restatie nog gesignaleerd, zegt zijn vrouw. Zij vond medegevangenen, die hadden gehoord hoe hij gemar teld werd en getuigenissen aflegde. Het Vicariaat van de Solidariteit, het bureau van mensenrechten van de roomskatholieke kerk in Santia go, begon drie jaar na de staatsgreep met systematische registratie van schendingen van de mensenrech ten. In de stoffige, donkere bijge bouwen van de kathedraal in San tiago liggen de tienduizenden dos siers opgestapeld. Dagelijks houden de aan het Vicariaat verbonden advocaten spreekuur en tekenen zij getuige nissen op. Want de terreur nam af, maar is nooit verdwenen. Ook nu niet, nu Chili op de "drempel van de vrijheid" staat, zoals de oppositie het zegt. Vorige maand ging het huis van de hoofdredacteur van een links weekblad in vlammen op. Een student van de universiteit van San tiago werd door schietende politie agenten van zijn bed gelicht en is spoorloos. En elders werd een stu dent door vermoedelijk een politie kogel gedood. Erfschuld Geen land in Latijns Amerika bracht de vergrijpen van zijn onder drukkers zo nauwgezet in kaart. Zestien jaar bloed, angst en terreur zijn in tabellen geperst en kunnen desgewenst naar het lijden per re gio, maand of soort worden uitge splitst. Net als elders op het continent moet de burgerregering die over en kele maanden in Chili aantreedt, een beslissing nemen over deze erf schuld van de militairen. Het oppo- sitieblok van zeventien partijen, de vrijwel zekere overwinnaars in de verkiezingen van aanstaande don derdag, heeft het "i heid" aangekondigd en 'V zetten" voor berechting denaars en folteraars door burger rechters. Hoe delicaat de kwestie ligt, blijkt uit de terughoudende for mulering van de passage uit het ver kiezingsprogramma. Vertrekkend president Augusto Pinochet was de afgelopen maan den beduidend minder vaag. "Zo lang ik chef van de strijdkrachten ben volgens de grondwet in ieder geval nog acht jaar worden mili tairen niet voor de rechter ge sleept", liet hij weten. Hij voegde er meteen het dreige ment voor een nieuwe staatsgreep aan toe: het zal het einde betekenen van de rechtsstaat. Ook andere jun taleden hebben gezegd dat zij geen "Argentijnse toestanden" willen, met monsterprocessen en vervol gens een rebellerend leger. Mensenrechtenorganisaties en linkse politieke partijen doen de dreigementen af als "chantage" en eisen berechtiging van de moorde naars en folteraars in uniform. Volgens de meest behoudende tellingen die van het Vicariaat werden tot vorig jaar 1134 mensen vermoord. De kerk registreerde 682 gevallen van gevangenen die nooit meer zijn teruggezien. Niet zelden zijn de daders be- Presidentskandidaat voor de oppositie Patricio Aylwin spreekt een mil joenenpubliek toe. Chili gaat binnenkort naar de stembus voor een burger regering, waarmee een eind moet komen aan 16 jaar dictatuur, (foto's gpd> kend. "We hebben er honderden geïdentificeerd. Vaak zijn het de zelfde namen die terugkeren", zegt de advocate Pamela Pereira Fer nandez, werkzaam bij het Vicariaat en voorzitster van de Latijnsameri- kaanse Federatie van Familieleden van Verdwenenen. De 35-jarige juriste is zelf een wandelende illustratie van de re pressie. Haar vader, een ambachts man die sympathiseerde met de landhervorming, zag zij nooit meer terug nadat hij een maand na de coup thuis werd opgehaald door mi litairen. Zelf ontvangt ze bijna we kelijks bedreigingen vanwege de geruchtmakende processen waarin ze optreedt namens slachtoffers van geüniformeerd geweld. Gerechtigheid Vooral de geheime dienst van het le ger, de Dina, later omgedoopt tot CNI, maakte vuile handen. Pereira volgt dan ook met grote argwaan de plannen van de junta om de CNI nog voor de machtsoverdracht te ontbinden. Dat betekent dat de ar chieven voor eeuwig verdwijnen, zegt zij. Mensenrechtenorganisaties eisen dat de waarheid boven tafel komt en dat misdrijven worden gestraft. Als de schuldigen vrijuit gaan, is dat een uitnodiging voor rechteloos heid, meent Pereira. "Processen zijn nodig, net als veroordelingen. Een proces zonder straf is niets. We willen dat gerechtigheid ge schiedt". Zij heeft haar hoop gevestigd op het nu te verkiezen parlement of desnoods een referendum over dit onderwerp. Veel politieke kopstuk ken praten over verzoening en den ken daarbij aan een amnestie, signa leert de advocate. "Zij geloven dat mensen vergeten en dat vrede en rust dankzij een amnestie kunnen weerkeren. Ik ben ervan overtuigd dat het tegengestelde het geval is. Als de waarheid niet bekend wordt, is de basis gelegd voor een nieuw conflict tussen Chilenen". Moeders en echtgenotes plakken foto's van hun vermiste zoons en mannen op een schutting in Santiago. Voor het eerst breuk met medewerker ROERMOND (ANP-GPD) - Bisschop Gijsen van Roermond heeft sinds zijn installatie in 1972 met veel instanties gebroken, maar nog nooit met een van zijn naaste medewerkers. Die 'eer' viel kanunnik Willem van der Valk afgelopen weekeinde ten deel, de "zwartrok die in tijden van hardrock het evangelie ver spreidt". Een feit waarop niemand uit het bisdom commentaar wil geven. De directeur van het Roermondse Missiebureau had vorige maand het openbaar kritiek op bis schop Gijsen geuit, op zich iets ws in het bisdom. "Het kan niet zo zijn dat in 1992 nog maar schooltje in ons bisdom ka tholiek mag heten", aldus Van der Valk in een verwijzing naar het eigen reglement van de bis schop van Roermond voor het rk onderwijs. De kanunnik pleitte voor de mensen van goede wil het bisdom niet "in de kou te la ten staan". "De Blijde Boodschap van het Evangelie brengen dat ziet de bisschop als zijn opdracht", aldus zijn perschef. Het moet daarom voor Gijsen een pijnlijke zaak zijn dat kanunnik Van der Valk, bo vendien nog de eerste Rolducstu- dent die tot priester werd gewijd, in de omstreden toespraak het Evangelie "niet alleen een Bood schap van wetten en regels, maar 1 bovenal een Boodschap van lief de en warmte" noemde. "Een Boodschap waarin mildheid, ge duld, vertrouwen, vergeving en bovenal liefde spreken". Geen bisschop heeft zozeer ge probeerd zijn bisdom weer op één lijn met het Vaticaan te brengen als Gijsen dit heeft gedaan. Met dat doel stelde hij als naaste me dewerkers alleen personen aan die zijn opvattingen volledig deel den. Verder verbrak hij de samen werking met onder meer de lan delijke missieorganisaties, de Ho geschool voor Theologie en Pas toraat te Heerlen, het Hoger Ka- techetisch Instituut, het Lande lijk Pastoraal Overleg en met de Raad van Kerken in Nederland. In bijna alle gevallen zette hij als alternatief eigen instellingen op. Als enige bisschop durfde Gij sen het aan met een grootscheep se evangelisatiecampagne te be ginnen. De leiding vertrouwde hij toe aan Van der Valk, een 'late roeping' afkomstig uit het zaken leven, die al ruim tien jaar in dienst van het bisdom werkt. Met affiches, reclameleuzen langs de snelwegen en stands in winkel centra gebruikte Van der Valk on orthodoxe methodes in het meest orthodoxe bisdom van Neder land. "Wim van der Valk is het ge heime wapen van monseigneur Gijsen", schreef NRC Handels blad. Gijsen: ...Evangelie brengen. EN VER Dat er met het bisschoppencol lege verschillen van inzicht zijn, blijkt uit het feit dat de samen werking tussen Gijsen en de ove rige bisschoppen inzake de lande lijke rk organisaties nog steeds niet is hersteld. Bijna tien jaar ge leden hadden de bisschoppen tij dens de bijzondere synode in ja nuari 1980 te Rome de paus plech tig beloofd dit te zullen doen. Als enige bisschop vaardigde Gijsen een eigen reglement uit dat nogal wat strenger was dan dat van de overige zes bisschop pen, die het toezicht op het rk on derwijs aan de Nationale Katho lieke Schoolraad delegeerden. Dit najaar onthield Gijsen zijn goedkeuring aan de statuten van de NKSR. Voor kanunnik Van der Valk was juist het onderwijs reglement aanleiding om voor meer openheid te pleiten. Zake lijk waren veel dekens en pries ters het met zijn kritiek eens, maar hij had het niet op deze wij ze moeten doen. "Het zou een slechte zaak als het bisdom door deze affaire een van hen of hen beiden zou moe ten missen", zei deken B. Janssen van Sittard kortgeleden voor de KRO. Vervreemd van een deel van de gelovigen in zijn bisdom, zich verwijderend van zijn mede bisschoppen en voortaan zonder de "trouwe priester van de Katho lieke Kerk" Willem van der Valk vervolgt mgr. Gijsen zijn weg. Ex-vrouwen van dominees willen anderen helpen LEIDSCHENDAM (ANP) - De vereniging van gescheiden predi kantsvrouwen 'Vasthi' wil niet al leen de eigen belangen beharti gen, maar ook preventief werken. Gedacht wordt aan ontmoetings dagen, een rondzendbrief en con tacten met de predikantsvrou wen-conferenties. De veertig voormalige pastorie bewoonsters, met name her vormd en gereformeerd, hebben de naam ontleend uit het bijbel boek Esther. De Perzische konin gin Vasthi werd verstoten door koning Ahasveros ("wiens hart vrolijk was van de wijn") omdat zij weigerde op zijn bevel haar schoonheid aan zijn gasten te to- De vereniging komt voort uit de ontmoetingen voor geschei den predikantsvrouwen die het hervormd vormingsinstituut Kerk en Wereld (Driebergen) al zo'n tien jaar organiseert. Met de vrouwenadviesgroep van de Bond van Nederlandse predikanten en de werkgroep predikantsvrouwenconferenties bezint Vasthi zich op de nota 'Vrouwen(-)vragen uit de pasto rie'. Predikanten kunnen volgens die nota aan een 'beschikbaar heidssyndroom' lijden waardoor ze werk en privé-leven moeilijk kunnen scheiden. Een ander pro bleem is een gebrek aan gezamen lijke geloofsbeleving, doordat de predikant als een soort beroeps gelovige daar minder behoefte aan heeft. Echtgenotes kunnen ook vereenzamen doordat het rol patroon het moeilijk maakt om vrienden te krijgen. Hervormde opleiding. De her vormde commissie voor theolo gisch wetenschappelijk onder wijs heeft gekozen voor de instel ling van een aangewezen bijzon dere universiteit voor de acade mische opleiding van predikan ten. Daarmee ziet de commissie af van een aanpassing van de 'du plex ordo', de regeling die aan een faculteit de scheiding tussen kerk en staat garandeert. Tökes gearresteerd. De Roe meense predikant Laslo Tökes, bekend' strijder voor de mensen rechten in zijn land, zou opnieuw gearresteerd zijn. Tökes hield zich reeds enige weken schuil in de kerk? in zijn woonplaats. Drie Hongaarse verslaggevers die hem daar wilden bezoeken werden door de veiligheidspolitie tegen gehouden en waren getuigen van weggeleiding van de predikant. o Nachtwake. Om te herden ken dat vlak voor kerst 1980 de Tweede Kamer het abortuswets ontwerp accepteerde, worden in de nacht van vrijdag 15 op zater dag 16 december weer nacht- wakes gehouden. Ook bij de Leid- se abortuskliniek (Kort Rapen burg) vindt dan vanaf zes uur 's avonds een wake met brandende fakkels en gebed plaats. Inlichtin gen via tel. 071-134813. Faber in DDR. Even leek het erop dat Mient Jan Faber var IKV niet naar Oost-Berlijn kon voor een overleg met onafhanke lijke vredesbewegingen in DDR. In eerste instantie werd hem de toegang ontzegd. Pas aandringen van de Nederlandse ambassade in de hoofdstad van de DDR werd Faber toegelaten. Voor een IKV-stafmedewerker bleef de grens wel gesloten. Beroepiugswerk Hervormde Kerk: beroepen te Beesd M. Snaterse vicaris Utrecht, te Klaas waal D. Siebelink Linschoten; aange nomen naar Hall C. J. Kraai Drunen en Vlijmen-Hedikhuizen en Engelen (herv-geref). Gereformeerde Kerken: aangeno men als geestelijk verzorger van het Beatrixziekenhuis in Gorkum mw. L. H. Stel Krommenie. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Hoek (Zeeland) te Nijmegen en te Zuidbroek drs. E. Brink kand. Kam pen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Drachten M. Mondria Waardenburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2