Geen leuker vermaak dan leedvermaak' 'Eindelijk met billen bloot' ^MBLIK Cabaretier Paul de Leeuw: s Kerstconcerten Estische poëzie en muziek centraal in Burcht Literair PAGINA 21 g— DINSDAG 12 DECEMBER 1989 Redactie Pieler C. Rosier LEIDEN Een reeks caba retvoorstellingen in de Leidse Schouwburg deze week en twee dansavonden in het LAK-theater als afsluiting van het jaar 1989. Paul de Leeuw Wat de cabaretvoorstellingen be treftna een allerlaatste proef- voorstelling vanavond in de schouwburg geeft Paul de Leeuw er morgenavond de première van zijn programma 'Beste Maatjes', dat donderdagavond ook nog in Leiden is te zien. Paul de Leeuw laat zich op zijn tournee door het land, met de haringkraam 'De la chende haruig', vergezellen door drie vrienden: Joep Onderdelin- den, Hans Breetveld en John Zwartkamp. Hoewel de haring doorgaans zacht in het keelgat van de liefhebber glijdt, noemt De Leeuw zijn nieuwe programma cynisch en hard. 'Ik maak lol ten koste van anderen, lol ten koste van de types die ik speel, aldus de gezette cabaretier, die zijn eigen dik zijn slechts in een enkele grap verwerkt. Wat Paid de Leeuw on der (leed)vermaak precies ver- Youp van 't Hek werkt zijn oude jaarsconference Uit. (foto Anefo) staat, legt hij in bijgaand inder- view uit. Karin Bloemen Voor Karin Bloemen breekt een spannende periode aan. Na veel vuldig te hebben meegewerkt aan allerlei kleinere en grotere thea terprodukties, gaat zij binnen kort 'met de billen bloot'. Op vrij dagavond brengt zij in de Leidse Schouwburg de première van haar eigen theatershow met als toepasselijke titel 'Bosje Bloe men'. Een show, waarin Karin Bloemen conferences zal houden en haar kunnen op het terrein van de acrobatiek zal tonen. De show gaat o.m. over 'vrouwen, seksuali teit, politiek en leugens'. 'Een ech te lijn zit er niet in, maar ik beloof in elk geval veel spektakel, een ge zonde mengeling van humor, ple zier en ernst', aldus Karin Bloe men in een elders op deze pagina afgedrukt artikel. Youp van 't Hek Youp van 't Hek heeft in navol ging van een aantal andere be kende cabaretiers (Wim KanSeth Gaaïkema) de Leidse Schouw burg uitgekozen als laboratorium voor de oudejaarsconference, waarin op luchtige wijze wordt teruggeblikt op zowel voorbije als nog lopende zaken. Zaken die de meeste Nederlanders in het afge lopen jaar hebben bezig gehou den. Dat er veel, zeer veel gebeurd is in het jaar 1989 zal ongetwij feld in Youp van 't Heks inspeel- voorstelling op zaterdagavond in het theater aan de Oude Vest tot uitdrukking komen. TIG-toneel 'Een reden tot moord' is de titel van een thriller, geschreven door Stewart Burke, die in een Neder landse bewerking van Otto Plat door de Leidse toneelvereniging 'Tot Ieders Genoegen' op maan dagavond in de Leidse Schouw burg wordt opgevoerd. Een aan slag op het leven van een Broad- way-actrice is het centrale gege ven van het stuk, dat wordt gere gisseerd door John Donders. Zeven Deuren 'Zeven Deuren'. Zo heet de voor Fragment uit 'Sight, signs, sighs' door Pandora. (foto Hans Gerritsen) stelling, waarin zeven acteurs van Theater aan de Werf/Wolfs- mond de schrijver Botho Strauss die eer trachten te geven die hij verdient. Of zij daarin slagen kan men op donderdagavond aan de weet komen, want op deze avond staat de groep in het LAK-theater. De taal roept alleen misverstan den op. Niemand weet echt waar de ander over praat. Dat is de boodschap die Botho Strauss in zijn toneelstukken uitwerkt. Het is een bittere visie, maar Strauss weet er desondanks geestig over te scrijven. De personages en de tekst zijn ook in dit stuk grotesk te noemen. 'Zeven Deuren' bestaat uit een reeks korte scènes met 'een rijke inhoud en prachtige dialo gen'. Regisseur Ramón Gieling heeft er volgens de program matoelichting een heldere, brui sende voorstelling van gemaakt. Pandorra De (Haagse) muziek-en dans groep Pandora brengt zaterdag avond in het LAK, na een inspeel- voorstelling op vrijdagavond in hetzelfde theater, de première van twee nieuwe choreografieën. Het betreft werk van de Schotse Maxine Railton (Married Bliss) en de Nederlandse Job Cornelis- sen (Op uw plaatsen, terug!). Zij hebben in nauwe samenwerking met de muzikanten-componisten Jeroen Schrader en Bart Tarensk- een deze produktie tot stand ge bracht. De integratie van dans en muziek wordt in deze voorstelling mede versterkt door twee andere disciplines, t.w. beeldende kunst en fotografie. Zo heeft Jaap Eer- land de vormgeving verzorgd bij 'Op uw plaatsen, terug!' en de fo tograaf Hans Gerritsen zijn aan deel geleverd met behulp van pro jectie in Married Bliss'. Dit laatste werk toont in drie delen een echtpaar in een impasse. Een vrouw droomt van een man en die droom botst met haar 'echte' man. 'Op uw plaatsen, terug!' beeld beeldt geen verhaal uit, maar is een speelse uitwerking van een eenvoudig basis-idee: niets en nie mand staat op de goede plek; de dansers proberen zichzelf, de de corstukken en de muzikanten op de juiste plaats te brengen. Het Pandora-programma wordt gecompleteerd door een nieuw muziekstuk van Olaf Ta- renskeen, 'Not so mellow yellow', alsmede door de reprise van Lidy Mouws choreografie 'Sight, signs, sighs. Herman Finkers Herman Finkers trekt door de provincie met proefvoor stelling en van zijn programma 'De zon gaat zinloos onder..„morgen moet ze toch weer op'. De cabaretier-met- de-droge-humor staat met dit pro gramma vrijdagavond op de planken van de Leiderdorpse Mu- zenhof. "Ik heb het imago van: hij is te dik, hij is niet knap, maar hij neemt zich zelf in de maling en daarom kan hij ook anderen in de maling nemen. Ik kan daardoor schaamteloos uithalen en de gekte ingaan. Je moet jezelf niet relativeren. Als je niet de gekte ingaat ben je net zo normaal als je publiek en komen ze niet". Paul de Leeuw, met zijn nieuwe show 'Beste Maatjes' dinsdag, woensdag (première) en donderdag in de Leidse Schouwburg, over zijn favoriete humor: leedvermaak. AMSTERDAM/LEIDEN - "Ik vind andermans leed erg leuk. Ik moest laatst bij Jongbloed en Joosten vreselijk lachen om een Japans filmpje over kinderen die iets overkwam. Zo kreeg bijvoor beeld een kindje van amper twee een ongelooflijke grote bal mid den in het gezicht. Dat vind ik erg geestig. Ook iets met dieren, vind ik leuk zolang het niet sadistisch is. Een papegaai hijvoorbeeld die heel aardig wordt gevonden en dan ineens iemand hard in zijn hand bijt" "Ik vind leed leuk. Leed kwam ook voor in een conference van Toon Hermans, die ik als kind in Rotterdam zag, over Sinterklaas. Toon besprak daarin de kwestie of arme kindertjes al of niet meer kregen dan rijke kindertjes. Dat was puur leed. Ik dacht toen: wat Toon doet, wil ik later ook. Ik kon er verschrikkelijk om lachen". "Ik weet nog dat ik ih mijn kin derjaren 'De verknipte melkboer' zag, een Engelse film met Nor man Wisdom. Hij speelde daarin een melkboertje, dat gebukt ging onder de wensen en eisen van een melkfabriek, zo'n grote onderne mer. Puur leed, daar kom ik toch steeds op terug. Ik vind niet al leen leed bij anderen leuk, ook bij mezelf vind ik het leuk. Als ik er gens over struikel of iets man keer, moet ik om mijn gesukkel lachen. Wat ben ik een ei, denk ik dan". "Ik lach erg graag, heel makke lijk en heel uitbundig; als ik er gens ben wordt ik dan ook snel opgemerkt. Op het gebied van de komedie ben ik een veelvraat, ik zie en hoor heel veel in het thea ter, op televisie en op de radio. Ik ben een echte komedie-fan. Voor al Engelse humor vind ik heer lijk". Regenhumor Ik lees ook heel veel. Marijke Hö- weler is heel leuk, heel triest. 'Han de Wit gaat in ontwikke lingshulp' van Heere Heeresma is voor mij een voorbeeld geweest. Ik dacht toen: als ik zelf ooit hu mor maak, moet ik zulke humor maken. Regenhumor noem ik het, heel triest, alsof het de hele dag regent buiten. Heeresma heeft ook van die fraaie erotische verhalen geschreven. Bijvoor beeld dat tragische verhaal over een partnerruil, waarbij één van de aanwezigen niet weet dat er partnerruil plaats gaat vinden. Die denkt slechts dat er visite is. Heel geestig". „Bij cabaret houd ik van het harde, het cynische. Die hardheid heeft weer met leed te maken. Ik ben een fan van Youp van 't Hek. Van Freek hou ik niet zo, ik heb geen sympathie voor hem. Ik ga niet met hem mee; ik haak af. Vol gens mij is hij niet zo kosjer. Van de nieuwe lichting vind ik de on benulligheid van een Kaandorp en een Finkers leuk. Tineke Schouten vind ik in technisch op zicht perfect. Ik ben een keer met haar meegeweest naar een optre den op een personeelsfeest. Bin nen drie minuten had ze de zaal plat en was alles volledig zoals zij het wilde". "Zelf heb ik niet het imago van het harde. Mijn nieuwe program ma is vaak wel cynisch en hard. Het is een programma dat, wat betreft absurdistische dingen en hardheid, dicht in de buurt komt bij wat ik zelf het leukste vind. Er zit ook weinig echt leuke lol in de Paul de Leeuw (midden) geflanl show, het is lol ten koste van an deren, lol ten koste van de types die ik speel. Ik maak in mijn nieu we show heel weinig grappen 'd door Joep Onderdelinden en Hai over mijn dik zijn, één of twee keer maar. Voor de rest doe ik ge woon wat ik wil, met een houding van: kom maar op. Ik weet dat ik Breetveld als zijn 'Beste Maatjes'. (foto Clemens Rikken) goed in mijn lijf zit en goed be weeg. Niet mooi, niet vloeiend, maar wel, en daar kies ik zelf voor, soepel of lachwekkend. Karin Bloemen: veel spektakel. LEIDEN Het Alma-Materkoor geeft zondagmiddag 17 december een kerstconcert in de Anthonius- kerk in Leiden-Zuidwest. Met me dewerking van de alt Nine van Strien, de organist Richard Bot en een aantal strijkers van het Toon kunstorkest zal het koor werken zingen in de sfeer van advent en kerst. De uit te voeren werken zijn van Buxtehude, Holst, Kodaly, El- gar, Diabelli e.a. Aanvang 14.30 uur. Ook het kamerkoor Lingua Musi- ca onder leiding van Jan Heiting geeft zondagmiddag a.s. een kerst concert. Dit concert wordt gegeven in de Lokhorstkerk. Er komt zowel oude (Sweelinck, Parsons) als ro mantische (Mendelssohn) en mo derne (Tavener) muziek aan bod. Ook de Christmas Carols ontbreken niet. Aan het concert wordt mede werking verleend door de violiste Suzanne Huynen. Zij zal enkele de len uit een parrtita voor vioolsolo van J.S. Bach ten gehore brengen. De orgelbegeleiding is in handen van Willem Tanke. Aanvang 15.00 uur. De Stichting Pieterskerk Leiden organiseert voor de eerste maal een kerstsamenzang in deze kerk. De samenzang wordt gehouden op za terdagavond 23 december. Aan de ze samenzang wordt medegewerkt door het Toonkunstorkest Leiden, onder leiding van Bas Prinsen en de christelijke oratoriumvereniging Con Amore onder leiding van Piet Kiel. De sopraan Ellen Buyser en de organist Ton van der Meer hebben solistische medewerking toege zegd. Aanvang 20.00 uur Karin Bloemen brengt soloshow AMSTERDAM/LEIDEN - Eén artiest zal dit seizoen niet alleen aan het eind van de voorstelling een ferme ruiker in ontvangst nemen, maar er zelf bij voorbaat ook al één de zaal inwerpen: Karin Bloe men gaat het land in met 'Bos je Bloemen'. Een voorstelling - de première is vrijdagavond in de Leidse Schouwburg - waarin ze alle facetten van haar talent etaleert en zelfs meer dan dat. "Ik ga ook conferences houden en acrobatiek doen, want zelfs dat heb ik op de academie geleerd. Ik heb er nog het a-diploma gekre gen voor 'ondervrouw'. Dan mag je in een nummer mensen optil len. Ik heb er al veel voor geoe fend". Vorig jaar zou Karin Bloemen met Robert Paul een musical uit brengen. Op bescheiden schaal weliswaar, maar toch een echte musical. De tekstschrijver kwam zo laat met zijn werk aanzetten dat van het project moest worden afgezien en alle artiesten op het laatste moment iets anders moes ten gaan zoeken. Koos Karin Bloemen nu voor een solo-pro gramma om meer greep op de produktie te houden? "Natuurlijk heb je de produktie dan meer in de hand, maar je mag zo'n project nooit beginnen uit rancune. De stoot tot 'Bosje Bloe men' kwam van mijn manage ment. Daar vonden ze dat ik er rijp voor was: 'ik moest nu maar eens met de billen bloot'. Dat is leuk, maar ook heel eng, want mijn naam moet nu de mensen naar het theater trekken. Daar naast heb ik in het vorige seizoen noodgedwongen veel op uitnodi ging opgetreden. Dat betekent datje niet ondergeschikt bent aan een vaste theatervorm, maar alle ruimte krijgt om direct met het publiek om te gaan. Je leert dan bijvoorbeeld hoe je een grap moet plaatsen en dat is belangrijk als je een conference wilt houden". Beesten Karin Bloemen staat op het podi um met drie dames en vier heren. "Die meiden zingen als beesten en omdat ze op de Kleinkunstaca demie hebben gezeten kunnen ze ook nog dansen". De heren zor gen onder leiding van Willem En- nes voor de muzikale begeleiding met stukken van componisten als Henny Vrienten, Dick Kuis en Willem Ennes zelf. "Er is dus ze ker plaats voor lekkere popmu ziek". De show gaat over vrouwen, seksualiteit, politiek en leugens. "Een echte lijn zit er niet in, maar ik beloof vooral veel spektakel, een gezonde mengeling van hu mor, plezier en ernst. Want ik vind dat je na een voorstelling toch over die drie zaken moet kunnen nadenken. Het moeilijk ste is nu het zoeken naar de juiste balans in 2,5 uur entertainment". Kerstpakket K&O LEIDEN K&O heeft voor tweede kerstdag een cultureel kerst-arran gement in de aanbieding. Dit arran gement bestaat uit een concert, een kerstdiner en een theatervoorstel ling. De culturele dag begint met een Chopin-recital door de Argentijnse pianiste Martha Noguera in de Leid se Stadsgehoorzaal. Haar optreden begint om half twaalf, maar vanaf elf uur is er gelegenheid om koffie te drinken. Na het recital (om streeks half twee) staat er een bus klaar om de deelnemers aan deze dag naar Den Haag te rijden. Na een korte stadsbezichtiging wordt om streeks half zes in een brasserie aan de Denneweg het kerstdiner ge bruikt. 's-Avonds gaat men naar de Kon. Schouwburg om een voorstel ling te zien van 'Tussen ons' door Alan Ayckbourn. Na de voorstel ling vertrekt de K&O-bus weer naar Leiden. Kunstmarkt Ars LEIDEN In het gebouw van 'Ars Aemula Naturae' aan de Pieters kerkgracht wordt het komend weekeinde de jaarlijkse kunstmarkt gehouden. Veertien kunstenaars uit Leiden en omgeving zijn op deze markt met hun werk vertegenwoor digd. Naast aquarellen, olieverven en tekeningen worden er foto's, pa pierobjecten en beeldhouwwerk aangeboden. De etstechniek wordt gedemonstreerd en men kan er te recht voor een getekend portret. De kunstmarkt is op 16 en 17 december geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Theaterpersoneel weer aan het werk ROTTERDAM (ANP) - Het perso neel van de Rotterdamse theaters De Doelen, de Rotterdamse Schouwburg, Luxor en Zuidplein heeft gisteren besloten de zaterdag begonnen staking op te schorten. Tijdens een vergadering van de ge zamenlijke ambtenarenbonden ging het theaterpersoneel vrijwel unaniem akkoord met een voorstel van het Rotterdamse gemeentebe stuur om een arbitrage-commissie een uitspraak te laten doen over het conflict met de ongeveer 150 perso neelsleden van de theaters. De landelijke commissie-van der Grinten, die bemiddelt in conflicten tussen gemeentelijke overheden en personeel, zal zich met de Rotter damse problemen gaan bezighou den. Het conflict spitst zich toe op de vergoeding voor onregelmatig werk en veranderde dienstroosters die de gemeente wil invoeren. De vier Rotterdamse theaters wa ren als gevolg van de staking afgelo pen weekeinde gesloten. Door het opschorten van de staking zullen de voorstellingen weer gewoon door gaan. Een kort geding, dat het koor Deo Cantemus tegen de Abvakabo had aangespannen, ging niet door. Het koor zag zjjn voorstellingen in de Doelen door de acties in het water vallen en wilde de rechter een ver bod voor de staking vragen. Leidse kunstenares in Provinciehuis LEIDSE KUNSTENAARS - De Leidse kunstenares Joke Crul- Kelderhuis (aquarellen) is één van de drie kunstenaars die de komende weken exposeren in het Haagse Provinciehuis. Crul toonde al op jeugdige leeftijd in teresse in de schilderkunst, maar begon pas na een artsen studie aan haar kunstopleiding aan de Vrije Academie in Den Haag. Over haar werk is bekend dat het een dynamische manier van schilderen baseert op een sober eigen koloriet en een sterk expressieve grafische lijn. Crul- Kelderhuis exposeert in Den Haag van 8 december tot en met 5 januari. De, evepeens Leidse kunstenares, Rineke Kop expo seert tot en met 31 december haar schilderijen en tekeningen in Galerie Joke Brieder, -Ael- brechtskolk 41B in Rotterdam. LEIDEN Burcht Literair organi seert in samenwerking met de Sla vische Stichting te Leiden donder dagavond in de Burcht onder de noemer Foöniks een avond die ge heel in het teken zal staan van poë zie en muziek uit Estland. Drie jon ge Estische kunstenaars, de dich ters Doris Kareva en Indrek Hirv, en de pianiste Liina Kotkas treden op. Daarnaast zingt het vocaal en semble Dutch Baltica onder leiding van Paul de Boer. Zij brengen naast klassieke Estische liederen enkele eigen composities van De Boër ten gehore, gebaseerd op onder andere werk van de optredende dichters. Aan Oost-Europa-deskundige dr. Martin van den Heuvel zal de eerste Nederlandstalige bloemlezing uit de moderne Estische poëzie wor den aangeboden. Deze bloemlezing, Van haast naamloze kusten ge noemd, werd door de Estische ger manist Mati Sirkel en de Leidse ger- maniste Marianne Vogel vertaald. Daarbij werd gebruik gemaakt van een Duitse uitgave van de Estische poëziebloemlezing. Doris Kareva (31) behoort tot de bekendste Estische dichters. Haar werk is goed voor oplagen van rond' NORTH SEA JAZZFESTIVAL '90 - Het North Sea Jazz Festival dat vol gend jaar op 13, 14 en 15 juli in het Congresgebouw in Den Haag zijn vijf tiende editie presenteert heeft weer enkele 'specials' op haar programma staan. Dat zijn onder andere de New Orleans Night met Dr. John, Branford Marsalis, Joe Pass en Bill Frisell en een Traditional Jazz Night waarvoor de Milt Hinton All Stars en Ruby Braff zijn gekontrakteerd. Tot de bluesgroe- pen behoren deze keer B.B. King, John Lee Hooker, de Blues Brothers Band en vermoedelijk ook Stevie Ray Vaughan. de 20.000 exemplaren. Zij studeerde Engelse filologie in Tartu. "Wan neer twee woorden elkaar ontmoe ten, net als twee mensen, begint het gedicht. Mijn onderwerp is de mens en zijn gevoelens, een algemene thematiek, daardoor heb ik altijd kunnen publiceren". De verande ringen in Estland van de laatste tijd hebben haar werk inzoverre veran derd, dat ze doordat ze nu kan rei zen mogelijk invloed van het bui tenland ondergaat. Haar werk werd al in Scandinavië vertaald en zelf vertaalde ze de Amerikaans/Russi sche dichter Brodski in het Estisch. Ze bewondert eveneens de Russi sche Anna Achmatova. Het Estisch is overigens geen Slavische taal, zoals het Lets en Litouws maar be hoort tot de Fins-Oegrische talen, waarvan ook het Hongaars deel uit maakt. Door hun belangstelling voor mu ziek werd jaren geleden al hun inte resse gewekt voor de Baltische sta ten. "Jarenlang waren bezoeken aan de staten zeer moeilijk en was het niet makkelijkje in de volksmu ziek te verdiepen. Ik heb toen een maand in Chicago in een biblio theek Litouwse muziek bestudeerd en zo is het verder gegaan. Van de zomer waren we in Estland en heb ben we Doris ontmoet. We waren op een voor toeristen verboden eiland op uitnodiging van het onafhanke lijk kunstenaarscollectief Wellesto, dat broederschap betekent. Mijn op tekst van Doris geschreven laatste compositie Kaob silmapiiri taha si- nalaev (achter de horiozon ver dwijnt een blauwe boot) draag ik aan Wellesto op. We hopen in de toe komst thema-avonden aan Letse en Litouwse kunst te wijden".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21