LEIDSCH DAGBLAD Eerste vrije verkiezing in Bulgarije Stekelenburg (FNV): hoge looneisen vrij kortzichtig Gratis Parkerset bii een complete bril of 'npaarcontactlenzei 'Agent rijdt even beroerd als andere weggebruiker' Veiling Flora passeert 400 müjoengrens Toename verkeer doet effect van schonere motoren teniet Houding Luxemburg is bom onder 'Schengen' Vredesplan M.-Amerika overwinning voor Ortega DINSDAG 12 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39113 Prijs fl. 1,25 Berlijn centraal Zwembad ontruimd na gasvorming WEST-BERLIJN (AP) De vier geallieerde mogendheden in Ber lijn hebben gisteren tijdens hun historische overleg in Bonn een oud Amerikaans plan uit de kast gehaald om van Berlijn een inter nationale stad te maken. De Sov jetunie, voor het eerst sinds 18 jaar weer aanwezig, legde een 'positieve belangstelling' voor dit plan aan de dag. President Reagan pleitte in 1987 voor een Berlijn als nieuwe cultu rele hoofdstad van Europa met in ternationale congressen, sport toernooien en uitwisseling van jongeren. Het proces zou moeten worden ingeluid met de organisa tie van de Olympische Spelen. (pagina 5: Geallieerden i Kohl) DEN HAAG (ANP) - Het gemeente- deling intensive lijke zwembad Escamphof in Den gast moest enige l Haag is vanochtend ontruimd. Door een fout van een personeelslid ont stond er chloorgas. De man werd Ook een bad- ter observatie het ziekenhuis blijven. De brandweer bracht het vat dat „wv» 6as verspreidde buiten het ge- overgebracht naar een ziekenhuis, bouw en maakte het daar onschade- waar hij verpleegd wordt op de af- "jk- Treinongeluk in Bulgarije: 15 doden SOFIA (AP) - Bij een treinongeluk drie wagons ontspoorden in een in het oosten van Bulgarije zijn van- bocht in een baanvak waar werk- ochtend zeker 15 mensen om het le- zaamheden werden gepleegd. De ven gekomen en ongeveer 100 ge- machinist had kennelijk geen acht wond geraakt. Het ongeluk gebeur- geslagen op borden en waarschu- de bij Romen, langs de lijn van So- wingssignalen die een snelheidsbe- fia naar Varna. De lokomotief en perking aangaven, aldus radio So fia. HILLEGOM De rijvaardig heid van politieagenten is net zo beroerd als dat van alle an dere automobilisten die voor hun werk geregeld op de weg zitten. De helft van de agenten scoort een onvoldoende op het gebied van rijgedrag en bedie ning van het voertuig en nog geen 20 procent kent de ver keersregels. Dat blijkt uit on derzoeken van het in oktober gestarte verkeersinstituut Top Level Drivers in Hillegom. Het bedrijf heeft de afgelo pen maanden de rijvaardig heid van werknemers van een groot aantal bedrijven en één middelgroot politiekorps (110 agenten) getest. De resultaten van het politieonderzoek zijn even schokkend als dat van de onderzochte bedrijven. Van de agenten was het verkeersge drag van 18 procent ver bene den de maat, kon 14 procent niet goed met het voertuig overweg en had 7 procent moeite met het beheersen van de auto. Directeur J. Nap van het verkeersinstituut is niet ver baasd over de resultaten. "Na het rijexamen wordt iedereen maar de weg op gestuurd zon der dat er sprake is van bij scholing". Politieagenten wor den wel bijgeschoold op de po- litieverkeersscholen. maar de capaciteit daarvan is volgens Nap onvoldoende. Nap noemt het onbegrijpe lijk dat werkgevers toekom stige werknemers niet testen op hun rijvaardigheid en dat bijscholing tijdens het dienst verband nog bijna nergens is ingevoerd. "Iemand die voor zijn werk veel op de weg zit, kan heel wat schade veroorza ken. Dat is niet alleen ziekte verzuim en schade aan de auto, maar onbeschoft rijden in een auto van de zaak tast boven dien de naam van de zaak aan". Politiemannen, vertegen woordigers, taxichauffeurs en ambulancepersoneel: veel he ren in het verkeer zitten er niet bij. Het Hillegomse bedrijf is opgericht door ex-instruc- teurs van de Noordwijker- houtse verkeersschool van de rijkspolitie. "Als politieagen ten hebben we voldoende ver keersslachtoffers van de weg geplukt om er nu wat aan te willen doen". SOFIA (AP/AFP) De Bulgaren kunnen in mei naar de stembus voor de eerste vrije verkiezingen sinds de commu nisten aan de macht kwamen. Dat heeft de nieuwe partijlei der Petar Mladenov in een toespraak voor het Centraal Co mité aangekondigd. Ook moet er eind volgend jaar een nieuwe grondwet komen waarin de partij haar leidende rol schrapt. Mladenov riep op tot een dialoog met alle groeperingen "die een rechtsstaat willen vestigen binnen een socialistisch kader". Het Cen traal Comité kwam gisteren in een speciale voltallige zitting bijeen om te praten over de politieke, econo mische en sociale situatie in het land. Mladenov erkende dat de par tij op dit moment een ernstige crisis doormaakt en dat de Bulgaarse eco- Sovjetcongres: geen debat over partijmonopolie MOSKOU (AFP) x- Het Congres van Volksafgevaardigden heeft vanmorgen bij het begin van zijn tweede vergadering besloten de lei dende rol van de partij niet op de agenda te zetten. Partijleider Gor- batsjov had in zijn openingstoe spraak het Congres nog eens ge vraagd 'de kwestie van de grondwet met veel verantwoordelijkheidsge voel te benaderen'. Afgelopen weekeinde had hij bij een vergadering van het Centraal Comité uitdrukkelijk gezegd dat hij het machtsmonopolie van de com munistische partij voorlopig niet ter discussie wil stellen. Gorbatsjov riep verder op tot drastische hervormingen op econo misch gebied en vroeg de ruim 2000 afgevaardigden concrete maatrege len te treffen om de economie beter te laten draaien en de tekorten aan levensmiddelen en verbruiksartike- len weg te werken. De regering wil onder meer nieuwe prijsmaatrege len en een quoteringsregeling voor de export van schaarse produkten, zoals elektrische apparaten. ALTIJD KEUS UIT 10 OCCASIONS MET LPG ZEG MAAR C7) TEGEN IV KAMSTEEG OCCASION Regenachtig weer Veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Minimumtemperatuur ongeveer 5, middagtemperatuur omstreeks 8 gra den. Een matige zuidwestenwind rond kracht 4, aan de kust en op het IJsscl- mecr eerst krachtig ,6. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Overwegend veel bewolking en nu en dan regen. Veel wind. Middagtemperaturen rond 9 gra- VVocnsdag 13 december zon op: 08.40 uur. zon onder: 16.28 maan op: 16.53 uur; maan onder: Waterstanden te Katwjjk hoog water: 03.11 en 15.22 uur; laag ter: 11.05 en 23.45 uur. 24 PAGINA'S nomie zich in een kritieke toestand bevindt. De groene partij Ecoglasnost werd gisteren door de rechtbank in Sofia erkend als eerste onafhanke lijke organisatie. Voorzitter Petar Slabokov toonde zich zeer verrast. Zijn partij heeft de afgelopen maan den niets nagelaten om wettelijke erkenning te krijgen, maar kreeg steeds nul op het rekest. "Zelfs vooi ons is het moeilijk te begrijpen, dal we nu ineens wel worden erkend" aldus Slabokov. Ecoglasnost werd in het najaar van 1988 opgericht en heeft zich sindsdien ontwikkeld tot een van de belangrijkste oppositiegroepen. De partij neemt met tien andere in vloedrijke groeperingen deel in de onlangs opgerichte koepelorganisa tie Unie van Democratische Krach ten. In Sofia hielden gisteren naar schatting 10.000 mensen een stille wake aan de achterzijde van het ge bouw waar het Centraal Comité ver gaderde. De betoging was georgani seerd om de leden van het Comité eraan te herinneren dat het volk op hen let. 's Morgens hadden al 5000 mensen een stille wake gehouden en voor vandaag stonden er weer twee protestbijeenkomsten op het programma. Afgelopen weekeinde demonstreerden in Bulgarije ruim 50.000 mensen voor hervormingen. RIJNSBURG - Voor het eerst in de 75-jarige geschiedenis van de Bloe menveiling Flora in Rijnsburg is vanmorgen de omzetgrens van 400 miljoen gulden overschreden. De transactie waarmee deze mijlpaal tot stand kwam, was de verhande ling van een partij hyacinten die werd geleverd door kweker A. Ra- vensbergen uit Noordwijkerhout. De koper was E. Star van de firma Star en Van der Gugten uit Rijns burg. Kweker en koper werden door vei lingdirecteur N. Hemmes (links) in het zonnetje gezet in de veilingzaal. Voor Hemmes was die huldiging meteen zijn laatste officiële hande ling. Hemmes neemt morgen af scheid neemt van Flora. De voorzit ter van de koperscommissie, V. van der Vijver, bood namens de kopers een taart en een bak hyacinten aan. De plechtigheid werd in een afgela den veilingzaal gevierd met gebak en Groninger koek. De omzetgrens van 300 miljoen gulden werd in 1984 bereikt. Ver wacht wordt dat de totale omzet over 1989 in Rijnsburg zal uitkomen op 425 miljoen gulden, 10 procent meer dan vorig jaar. De magische grens van een half miljard gulden kan, als de huidige ontwikkelingen zich voortzetten, waarschijnlijk al over enkele jaren worden bereikt. (foto Dick Hogewoning) DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van koolmonoxyde en vluchtige organi sche stoffen door personenauto's neemt sinds vorig jaar weer toe. Het ef fect van schonere motoren, bijvoorbeeld door de installatie van katalysato ren, is teniet gedaan door het toegenomen aantal auto's en auto-kilome ters. Dat blijkt uit onderzoek op de afdeling Milieuhygiëne van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De uitstoot van stikstofoxyde is in de periode 1980-1985 vrij stabiel gebleven, maar neemt sinds 1986 ook weer toe. De sterke toename van het vrachtverkeer is hiervan de belangrijkste oorzaak. Daarentegen is de looduitstoot de afgelopen jaren gedaald. Dit komt door de verlaging van het loodgehalte in benzine en de invoer van lood vrije benzine na 1985. Ook de ontwikkeling van zuiniger motoren en de overschakeling van benzine op diesel en lpg hebben tot de vermindering bijgedragen. Het aantal kilometers dat gemotoriseerde verkeersdeelnemers aflegden steeg vorig jaar van 88 tot 94 miljard kilometer. Dat is 7 procent meer dan in 1987. Het brandstofverbruik nam in 1988 met 6,5 procent toe tot 10,8 mil jard liter. Aanpak belastingfraude doorslaggevend DEN HAAG (ANP/GPD) - De aan pak van belastingfraude is van doorslaggevend belang bij de vraag of de Nederlandse regering vrijdag een aanvullende overeenkomst bij het verdrag van Schengen tekent. Premier Lubbers vindt het onaan vaardbaar dat Luxemburg weigert grensoverschrijdende belasting fraude aan te pakken en het bankge heim heilig verklaart. Lubbers zei gisteren dat Teke ning moet worden gehouden met niet tekenen' van de overeenkomst. Het verdrag van Schengen is be doeld om vrij reizen en vrij goede- S3-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem SAN JOSE (UPI) - De presidenten van vijf Middenamerikaanse landen hebben vandaag hun topconferen tie in Costa Rica afgesloten met de ondertekening van een vredesplan. Het akkoord maakt het voor de Ver enigde Staten vrijwel onmogelijk hun steun aan de Nicaraguaanse Contra's voort te zetten. De presidenten van El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica en Guatamala verklaarden dat al het voor de Contra's bestemd geld moet worden overgemaakt aan de onafhankelijke commissie die toe ziet op de ontmanteling van het 10.000 man tellende rebellenleger. Die commissie is in augustus in het leven geroepen door de Verenigde Naties en de Organisatie van Ameri kaanse staten (OAS). Volgens de Amerikaanse advo caat Reichler, die de Nicaraguaanse regering onder leiding van presi dent Ortega adviseert, verplicht het uit 13 punten bestaande akkoord ie dereen die de Contra's steunt, dus ook de VS, hun financiële steun te laten lopen via deze CIAV-commis- sie. Nicaragua is volgens hem zeer tevreden met het akkoord. "Het vormt de garantie dat de Contra's werkelijk worden ontmanteld". Het plan geeft de Salvadoraanse president Alfredo Cristiani alle steun om het offensief van het link se verzet in zijn land de kop in te drukken. Bij deze strijd zijn de afge lopen vier weken meer dan' 2000 mensen om het leven gekomen. De FMLN-strijders worden opge- STEKENDE GEVANGENE - De Haagse rechtbank veroordeelde vandaag een 25-jarige man tot 2 jaar celstraf. Hij stak in de Schevening- se gevangenis zijn medegevangene neer. De dader zat een straf van 6 jaar uit wegens doodslag. roepen onmiddellijk alle vijande lijkheden te staken en de onderhan delingen met de rechtse regering te hervatten. De Salvadoraanse minis ter van informatie Mauricio Sando val toonde zich zeer ingenomen met het vredesplan. (pagina 10: Honduras loopt boos weg van top) UTRECHT (ANP/GPD) - Hoge looneisen stellen in de cao-onder handelingen is volgens FNV-voor- zitter Stekelenburg nogal kortzich tig. De koppeling tussen lonen en uitkeringen komt in gevaar, de be strijding van de (langdurige) werk loosheid) krijgt te weinig aandacht en bovendien kan het werkgevers prikkelen minder te investeren in mensen en meer in machines. Deze waarschuwing gaf Stekelen burg gisteren bij het begin van een driedaagse congres van de Dien stenbond FNV. Binnen de FNV ioopt de Industriebond uit de pas met een looneis van 4 procent. Daar naast wordt slechts 2 procent van de loonruimte gereserveerd voor maat regelen op het gebied van werkgele genheid, scholing en arbeidsmarkt. De overige FNV-bonden houden zich nog wel aan de afspraak dat de Tegen inlevering van deze bon, een originele Parkerset (ballpen vulpotlood) gratis, bij aankoop van een complete bril of een paar contactlenzen. Parker-set is de "jotter-steel" uitvoering in een luxe doos. Winkelwaarde f32,50 Aanbieding geldt niet voor zonnebrillen en kant-en-klare look-overs. Aanbieding is geldig t/m 23 december as. Slechts één aanbieding of korting tezelfdertijd. Gratis, of de helft van de winkelwaarde in contanten. Leiden, Haar- lemmeistr. 107 (tegenover C&A) IsTsWI Alphen a/d Rijn, vA/landerslootstr 9 verdeling 50-50 moet zijn. Stekelen burg: „Het zou goed zijn als iedere cao-onderhandelaar dat in zijn ach terhoofd houdt". „Er zijn mensen, ook in FNV- kring, die menen dat nu de tijd ge komen is voor een paar lekkere looneisen. Zo van: geen gezeur, poen moeten we hebben. We ram men het eruit", aldus Stekelenburg. Hij vindt deze opstelling .voorstel baar en logisch' na de jaren van loonmatiging, maar tegelijk geen recht doen aan de massale langduri ge werkloosheid als grootste maat schappelijk probleem. Ook de positie van de vakbewe ging kan schade oplopen. „Aan de horizon gloort alweer het miljoen ste FNV-lid. Forse looneisen kun nen die ontwikkeling ombuigen, omdat werkgevers eerder de nei ging zullen hebben te investeren in machines en minder in mensen", al dus Stekelenburg. De FNV-voorzitter zei de 2,5 pro- cent loonruimte voor de collectieve v?r^Doa te sector aangeboden door Dales (bin- einaresulla nenlandse zaken) en De Vries (soci- mm mm mm mm mm mm mm ale zaken) slechts als een werkge- y Uitleveren dader NODIG! FNV-voorzitter Stekelenburg. En zeker niet als (zonder grenscontrole) door de Benelux, Frankrijk en West-Duitsland mogelijk te maken. Lubbers kritiseerde vooral het standpunt van de Luxemburgse re gering, die vindt dat fiscale regelin gen niet in een Schengen-verdrag thuishoren, maar in EG-verband moeten worden geregeld. Lubbers geïrriteerd: "Willen de Luxembur gers doorgaan met de stelling dat fiscale fraude niet bestreden moet worden?". Voor Nederland acht hij het niet verantwoord een verdrag te tekenen waar de fiscale paragraaf niet in zit. De premier benadrukte de 'kwes tie Luxemburg', maar ontkende niet dat er meer problemen opge lost moeten worden voordat gete kend kan worden. Zo vindt vandaag weer overleg plaats met de Kamer over de paragraaf over het asielbe leid. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) stelde gisteren dat de vijf Schengenlanden bereid zijn 'het streven naar harmonisatie van het asielbeleid te onderschrijven'. Maar dat stemt niet overeen met de wens van de Kamer, waarin harmo nisatie van het asielbeleid als voor waarde wordt gesteld voor onderte kenen van het verdrag. Een 'bijzonder probleem' ziet Lubbers in het grensverkeer tussen Oost- en West-Duitsland. Vervalt de grenscontrole daar, dan moet er vol gens Nederland een regeling wor den getroffen voor controle, met na me op niet-Oostduitsers die via Oost-Berlijn hetSchengen-gebied binnenreizen. Ook Frankrijk heeft op een dergelijke regeling aange drongen. In Belgie zijn ook problemen ont staan over het verdrag. De ministers van buitenlandse en binnenlandse zaken hebben zich tegen onderteke ning gekeerd. Ze vinden dat er nog teveel onduidelijkheden zijn. Wan neer één van de vijf Schengen-lan- den de overeenkomst op het ver drag niet ondertekent, wordt het verdrag ook niet ingevoerd. Het lijkt nu aannemelijk dat de onderte kening wordt uitgesteld. van gijzeling mag 3 ARNHEM (GPD) - De 34-jarige Westduitser die in juni dit jaar de doodgeschoten kolonel Van der a Kieft gijzelde, mag volgens de Arn hemse rechtbank worden uitgewe- Fl zen. De man zou in zijn land een roofoverval met dodelijke afloop hebben gepleegd. Zijn raadsman, mr. Bakker- Schut, stelde dat de Westduitse jus- titie twee verzoeken om uitlevering deed die elkaar uitsluiten. In het I eerste verzoek luidde de aar'dacht poging tot moord. Nadat op 9 sep- tember het slachtoffer aan zijn ver- wondingen was bezweken, werd een nieuw verzoek ingediend, nu in 0 verband met moord. Volgens officier van justitie Be- sier vulde het ene verzoek het ande- I re aan. De rechtbank nam die me ning vandaag over. De rechtbank heeft de minister van justitie gead viseerd te wachten met uitlevering tot de strafzaak in Nederland tegen de Westduitser is afgewikkeld. De man kan nog in cassatie gaan. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken g (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres I I i .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 V8 Leiden. U kunt ook bellen 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1