O Nieuwe afspraken tussen opticiens en consumenten Boekjes met adviezen bestrijding geluidhinder Koppositie voor volleyballers van RW "Hü I VENTI L Spuitbus met kerstdecoratie kritisch kopen Vitaminen en mineralen van invloed op sportprestaties Zelf meten van cholesterolgehalte Afbreekbaar vet milieubus Dielis vergokt punten DINSDAG 12 DECEMBER 1989 E^i>J /i I =4h ÉBBHB De Nederlandse Unie van Opticiens (NUVO) en de consumentenorganisaties Konsumenten Kontakt en Consumentenbond hebben overeenstemming bereikt over nieuwe algemene verkoop-, leverings- en betalingsvoorwaarden van de NUVO. De nieuwe voorwaarden worden 1 januari 1990 van kracht. Bij de NUVO is 80 procent van de in ons land gevestigde optiekbedrijven aangesloten. In de algemene voorwaarden zijn afspraken vastgelegd over de aan koop van een bril of contactlenzen. samenstelling Raymond Peil zich garant voor terugbetaling van het reeds betaalde bedrag. De drie organisaties hebben ook afgesproken dat de cliént bij annu lering van de opdracht of overeen komst schadevergoeding moet be talen aan de ondernemer. De hoogte daarvan bedraagt 30 procent van het bedrag dat de afnemer bij uit- onder meer dat de onder- voering van de opdracht had moe- (opticien) een aanbetaling ten betalen, tenzij de ondernemer ""Tl de .clien* tot een kan bewijzen dat de door hem gele- 25 procent van de ^en schade groter is of de cliënt kan overeengekomen prijs. In^het geval bewijzen dat de schade kleiner is. Garantie mag vragen dat de opticien failliet gaat, moet de NUVO een andere ondernemer aan wijzen die de opdracht uitvoert. Lukt dat niet, dan stelt de NUVO Nu Kerst voor de deur staat vlie gen de spuitbussen met nepsneeuw, ijsbloemen, zilver, goud en glitter weer over de toonbank. Konsumenten Kon- takt (KK) heeft echter vasteg- steld, na laboratoriumonder zoek van achttien verschillende spuitbussen, dat de inhoud van deze bussen vaak heel wat min der onschadelijk is dan de mooie plaatjes op de verpak king. of de etikettering sugge reert. In spuitbussen zitten drijfgas- sen die ervoor zorgen dat de in houd in nevelvorm naar buiten komt. In de meeste bussen vond KK butaan, iso-pentaan, pro paan of dme (dimethylether), daarmee is niets aan de hand. Vier spuitbussen bevatten ozon laag aantastende cfk's, waarvan de aanwezigheid op het etiket moet worden gemeld. Christ mas Traditions Silver Spray en merkloze spuitsneeuw (150 mil liliter) hebben dit niet en zijn in overtreding van de wet. In vijf spuitbussen werd di- chloormethaan aangetoond, een goedje dat bij inademing de ge zondheid kan schaden. Het zit bijvoorbeeld ook in kwastont harders en verfafbijtmiddelen. Bij inademing wordt het omge zet in de longen, lever en nie ren in koolmonoxide, waar door zuurstoftransport in het li chaam wordt bemoeilijkt. Hier door kunnen hoofdpijn, misse lijkheid en duizeligheid optre den en de luchtwegen geïrri teerd raken. Na huidcontact met dichloor- methaan kunnen irritatie en blaarvorming voorkomen, ter wijl ook opname via de huid mo gelijk is. Dichloormethaan in een vlam of op een heet opper vlak resulteert in vorming van het zeer giftige fosgeengas. Ove rigens kunnen ook de andere drijfgassen hoofdpijn, duizelig heid en kortademigheid veroor zaken. Goed ventileren is dus bij gebruik van de spuitbussen ge boden. De overige bestanddelen van de inhoud van de onderzochte spuitbussen zijn vrij onschul dig. Spuitsneeuw is meestal ge maakt van stearine (uit palm- of kokosolie), de grondstof waar van ook kaarsen worden ge maakt. Voor het verwijderen van spuitsneeuw hoeft men ab soluut niet de dure sneeuwver- wijderaar te kopen: water met spiritus of glasreiniger werkt prima. Van zes spuitbussen bleef de produktinformatie op de ver pakking achter bij de wettelijke vereisten. Zo waren naam en adres van de producent niet ver meld of ontbraken de voorge schreven waarschuwingên (zoals: bus niet doorboren, niet spuiten in de richting van gloei ende voorwerpen enzovoorts). KK heeft deze gevallen gemeld bij de Keuringsdienst van Wa- Nog wat tips voor het gebruik van de spuitbussen: laat kinde ren er niet mee werken, want het luistert vrij nauwkeurig. Spuit niet op kunststof, gelakte of ge verfde voorwerpen, meubelen of tapijten, die kunnen erdoor worden aangetast. Verwijderen van spuitsneeuw van meubelen of tapijt is overigens vaak onbe gonnen werk. Gooi lege spuit bussen niet in de vuilnisbak, maar lever ze in bij de chemokar of het depot voor klein che misch afval van de gemeente. Volgens de NUVO en de twee con sumentenorganisaties moet de opti cien ook garanderen dat de door hem verrichte oogmeting en ver vaardigde bril aan bepaalde nor men voldoen. Die normen zijn vast gelegd in overleg met de Consu mentenbond. Worden in de oogme ting of in de briluitvoering fouten gemaakt, dan is de opticien in prin cipe verplicht een nieuwe oogme ting te verrichten of nieuwe glazen te leveren. De sporter die extra vitaminen en mineralen slikt kan tot betere pres taties komen dan degenen die luk raak vitaminen slikken. Dr. A. van Dam, sportfysioloog aan de Univer siteit van Amsterdam, berekent dat de goed slikkende marathonloper gemiddeld zes minuten eerder aan de finish komt dan de sporter die niets slikt. Wie zo maar wat slikt wint 1 of 2 minuten. Van Dam baseert deze bereke ning op een onderzoek dat hij eer der dit jaar uitvoerde op 24 hardlo pers, waarbij de ene groep wel toe voegingen aan het voedsel gebruik te en de andere helft niet. Nadat hij vijf weken de trainingen te had ge volgd kwam hij tot het bewijs dat het slikken van extra vitaminen, spoorelementen en aminozuren de tot betere prestaties leiden. Zodra prestaties positief beïnvloeden. Van de toediening verbeterden in deze periode hun persoonlijk record, wat op het conto van de toevoegingen aan het voed sel wordt geschreven. Volgens dr. Van Dam hebben sportmensen extra ijzer, magnesi um. zink en selenium nodig. Deze vier spoorelementen maar vooral ijzer komen onvoldoende in de Westeuropese voeding voor, is zijn conclusie. Ook de vitamines b6, bl2, e en foliumzuur moeten bij niet eens al te uitzonderlijke prestaties al worden aangevuld. Voor de wetenschapper werd te vens aangetoond dat aminozuren en inosine (een in de topsport veel gebruikte, zuurstof leverende stof) alle spoorelementen bleek ijzer e deze stoffen werd gestaakt, daalt Opticiens mogen bij aanschaf van contactlenzen of brillen een aanbeta ling van maximaal 25 procent van de afgesproken prijs vragen, (archieffoto) duidelijke rol te spelen. Maar het prestatievermogen onmiddel- het meest telt de onderlinge verhou- hjk. ding tussen de gebruikte voedings- bepaald dat de opticien de aanspra- geschillenregeling vastgèsteld, die kelijkheid aanvaardt voor letsel die aangeeft hoe cliënt en opticien moe bij het uitvoeren van de overeen- ten handelen als men het niet eens komst aan personen of goederen is over totstandkoming of uitvoe- De drie organisaties hebben ook wordt toegebracht. Verder is een ring van de overeenkomst. supplementen. De resultaten heeft Van Dam bruikt bij de training van de mid den- en lange-afstandsselectie van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie. Zeven Dam maakte bij zijn onder- het onderzoek gebruik van preparaten GELUIDHINDER het merk 'Optimax'. De methode die hij voor de marathonlopers ge bruikte bracht hij ook bij een groep 19 bodybuilders in praktijk. dTtienatlët'en Me' nagenoeg dezelfde uitkomst Volgens de sportfysioloog was het opmerkelijk dat deze groep ach teraf feilloos wist wie er echte en wie neppilletjes (placebo's) hadden gekregen. Geluidhinder is één van de grootste sociale problemen in ons dicht be volkte land. Het leidt in tot grote spanningen en niet zelden tot agres sieve reacties. Ruzies met de buren, soms met dramatische gevolgen, vormen slechts een klein deel van wat er zich op dit gebied afspeelt. Akoestische isolatie is een metho de om hinderlijke geluid dat door naaste buren wordt veroorzaakt te 'verzachten'. Het kan trouwens ook binnen eigen huis nodig zijn om ge luidafscherming tussen aangren zende kamers aan te brengen. De confrontatie tussen knallende mu ziek op de bovenverdieping en een ingetogen radioconcert in de woon kamer is een vrijwel niemand onbe kend verschijnsel. En dan kan is de herrie die wegverkeer, vliegtuigen, of industrie in huis kunnen veroor zaken nog niet eens genoemd. Er zijn talrijke isolatiematerialen die geluidwerend werken. Maar er bestaan nog heel wat misverstan den over de toepassing daarvan en hun effect. De Nederlandse Stich ting Geluidhinder heeft een aantal brochures samengesteld die tech nisch verantwoorde informatie geen. Alle aspecten komen daarin de orde: de geschiktste materia de overlast die hun huisdier veroor zaakt. Een hond blaft of jankt im mers nogal eens als de baas niet thuis is. Een vriendelijk verzoek de buren om zelf eens te komen len, de toepassing daarvan, de 'fa- luisteren kan dan ook vaak leiden RUITENIAWAAf tot meer wederzijds begrip. Overi gens kan het initiatief ook van de ei genaar of verzorger van het huisdier Onlangs verscheen bij de NSG uitgaan, het boekje 'Geluidhinder huisdie ren', die samen met loopgeluiden e muziek de top drie van bronnen va iuii aiuculuutll „,jj „wv b=™rucht ^vormen. Ongeveer pè^kenëëtiTvö^komènroök'wër- Q den adviezen gegeven (over onder eenvijfde van de informatie- viesaanvragen die bij de NSG te rechtkomen gaan over huisdieren. De grootste lawaaimaker blijkt de blaffende hond te zijn. De trouwe viervoeter kan veel geluid (100 deci bel (dbA) of meer) produceren. Ons land telt inmiddels zo'n 1,4 miljoen honden. Vandaar dat een belangrijk deel van de brochure adviezen be vat over de beperking van door deze groep huisdieren. In de praktijk blijken de bazen van honden slecht op de hoogte met Slechte eetgewoonten, te weinig beweging en stress kunnen de mensen een te hoog cholestrolgehalte bezorgen. Dit brengt een hoger risico op hart- en vaatziekten met zich mee. Meting van het cholesterolgehalte wordt desondanks over het algemeen vrij weinig gedaan omdat er vrij in gewikkelde apparatuur voor nodig is. Er is nu een produkt in de handel waarmee men eenvoudig zelf het cho lesterolgehalte kan meten. Dit middel, LipoScan TC wordt verkocht bij drogisterijen, apothekers en reformwinkels. geluidsisolatie) voor kennels en hondenpensions. Maar ook kip pen, hanen, volièrevogels, duiven en andere dieren die in verband met lawaai moeilijk in dicht bebouwde woonwijken zijn te houden komen aan bod. De (gratis) brochures zijn overi- hinder gens wel zo gesteld dat het enige moeite kost om helemaal tot de in houd door te dringen. Wie erin geïn teresseerd is kan contact opnemen met genoemde stichting (NSG), postbus 381, 2600, Delft, tel. 015- 562723. Er zijn boekjes met tips voor onder meer de bestrijding van bui- tenlawaai, muren tussen woningen, isolatie van vloeren en plafonds tus sen woningen (flats dus), isolatie tussen kamers in eigen woning en praktische tips voor de aanpak van hinder van buren, overigens de meest voorkomende vorm van ge luidhinder. Brandbluspakket Eigenlijk zou in elk huis een aantal primaire brandbeveiligings- en be strijdingsmiddelen aanwezig moe ten zijn. Een pakket met drie ele mentaire dingen is in gereedschaps- en ijzerwaren winkels te koop. Het bevat een rookmelder, een poeder blusser en een branddeken 145,-). De rookmelder werkt op een bat terij en is voorzien van een testknop waarmee gecontroleerd kan wor den of de batterij nog voldoende energie bevat. De poederblusser kan voor alle branden gebruikt wor den, met uitzondering van metaal branden. De branddeken, 120 x 120 cm groot, kan o.a. gebruikt worden om vloeistofbranden snel te doven. IN NIJMEGEN De zogenoemde „milieubus" van de Nijmeegse Centrale Ver voersdienst, waarvan het uit laatsysteem is voorzien van een anti-roetfilter zal voortaan wor den gesmeerd met biologisch af breekbaar vet. Het Enschedese bedrijf Hulleman Techniek, le verancier van smeersystemen, test samen met de Nijmeegse busonderneming het vet uit. De komende maanden zullen de resultaten van de test nauw lettend worden gevolgd. Hulle man Techniek wil bereiken dat het vet geheel geneutraliseerd wordt zonder het automatische smeersysteem van de bus te be nadelen. Hulleman werkt ook aan een biologisch afbreekbaar dunner vet, bekend als „vet-00". 1ÜD)4c) (clfaal fel II Het beperkte programma van het afge lopen weekeinde bracht geen ver schuivingen in de top van de LD-top- scorerslijsten. Ronald de Rijk (Kickers) nam met twee doelpunten nog wat meer afstand van zijn concurrenten bij de zondagclubs. Zijn totaal bedraagt 14. ZATERDAG Richard Trompert (Kagia) 11 Rob Bmk (Leiden) 9 Jacques Keij (ARC)8 Marcel v.d. Blom (RCL)8 Johan Jonker (Quick Boys)8 Dne spelers mei 6 doelpunten ZONDAQ Ronald de Rijk (Kickers)14 Marcel Valk (UVS) 11 Stan Uijee (Foreholte)9 Steel Roodakkers (SVLV)8 Vijf spelers mei 7 doelpunten Rodenburg meldt zich voor Oranje ZEVENHUIZEN (ANP) - De natio nale volleybalploeg krijgt vanaf ja nuari een keer per week bezoek van een „lastige" jongen. Supertalent Brecht Rodenburg meldt zich de dag na Nieuwjaar voor de try-outs in Amstelveen. De Zuidhollander zegt echter weer zo vertrokken te zijn, als de structuur van de nationa le ploeg niet ingrijpend verandert. Rodenburg is een van de dertien spelers uit de eredivisie, die gedu rende drié maanden een keer per week met het team van bondscoach Harrie Brokking mee gaan trainen. Na de sessies besluit Brokking wie mag blijven. Rodenburg is fel te genstander van de huidige organi satievorm. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 49: geen winnaar eerste prijs, tweede prijs: 1 winnaar bruto f. 300.000,00, derde prijs' 45 win naars elk bruto f. 5767,80, vierde prijs: 3365 win naars elk f. 77,10, vijfde prijs: 56.548 winnaars elk f. 5,00. Cijferspel: geen winnaar hoofdprijs Toto 49: eerste prijs: 1 winnaar bruto f. 44.829,40, tweede prijs: 29 winnaars elk f. 547,40, derde prijs 384 winnaars elk f. 103,30. Toto-gelijk 49: geen winnaars eerste, tweede en derde prijs, vierde prijs: 284 winnaars elk f. 14,10. LEIDEN - De mannen van RW be zetten na de tiende week van de re gionale volleybalcompetitie nu al leen de eerste plaats van de ranglijst in de eerste klasse. De vrouwen van RW delen de eerste plaats met de Leython. De mannen van RW kregen de winst van SKC bepaald niet cadeau. Pas na ruim twee uur en een kwar tier spelen konden de Rijnsburgers opgelucht ademhalen. "Maar", zei Jan Kuyvenhoven van RW, "als we hadden verloren zou ook nie mand hebben mogen mopperen". De score stelt hem in het gelijk want SKC maakte 60 punten tegen RW 57. De sterke aanval van de Rijns burgers beslechtte het pleit in deze zinderende wedstrijd die overigens zeer sterke momenten aan weerszij den afwisselde met storende fou ten. SKC had de beste kansen. In de drie sets die RW won leidde SKC. Zelfs had SKC in iedere set de winst naar zich kunnen toetrekken met een rake klap. Hoe groot de mentale veerkracht van RW is bewees de ploeg juist op die momenten. De aanval verpulverde dan iedere te genstand, 16-17,14-16,15-7 en 15-17. De concurrentie was zo vriendelijk punten te verspelen. Graficon 2 had tegen Orion erg veel last van de Mikasa-bal die door de arbiter als wedstrijdbal werd ge kozen. Er werd sl-echt gepasst en slim en geplaatst serveren van Ori on deed de rust in de Graficon gele deren geen goed. Toch was een arbi trale waarneming wellicht de oor zaak van het puntverlies van Grafi con. In de vierde set, Graficon leid de met 15-13, 13-15, 17-15 had Grafi con een achterstand van 10-14 ge lijkgetrokken, 14-14. Orion maakte toen een netfout en dat zou de ser vice naar Graficon doen gaan. Maar op appel van Orion besloot de arbi ter op grond van een technische fout van Graficon tot een dubbel- fout. De service bleef bij Orion en Orion won met 17-15. Het leed voor Aspasia was nog groter. Leython 4 dat nota bene onder aan de ranglijst bungelt versloeg de Koudekerkers met 3-1, 5-15, 15-10, 15-10 en 16-14. In de toch op zijn minst verrassende winst van Ley- thons vierde keuze had coach Paul de Winter met zijn goed gekozen ti me-outs een belangrijk aandeel. Hij voorkwam daarmee dat de jonge ploeg die bovendien ook nog twee invallers telde wegzakte in een fou- tenfestival zoals dat in vorige wed strijden herhaaldelijk gebeurde. Nu was Aspasia ook gehandicapt om dat drie spelers van de vaste basis ontbraken. Maar dat neemt niet weg dat Leython een fris van de lever wedstrijd speelde en de winst zon der meer verdiend claimde. Gemi ni/ Kangeroes 3 had de wedstrijd te gen VCO kunnen winnen. Onder leiding van Ruud Preudhomme en een solide smashende Frank Snie- der kwam VCO op een 0-2 achter stand in sets, 17-15, 15-10 voor Kan geroes. Maar toen gleed Kangeroes af naar bedenkelijk niveau. De pas ses kwamen niet aan bij spelverde ler Preudhomme die tenslotte meer aan het corrigeren was dan aan spel- verdelen. VCO pakte de derde set met 15-5 en de vierde met 15-7. Bij de vrouwen leverde RW bij Salvo meer punten in dan verwacht. De Rijnsburgse kandidaten voor het kampioenschap wonnen wel maar beneden hun niveau, 9-15, 10- 15 en 10-15. Ook Leython 2 kwam bepaald niet glorieus uit de wed strijd tegen S'70. De routine van S' 70 leverde zowaar nog een set op maar natuurlijk bleef het daarbij, 15-3, 13-15, 15-6, 15-3 voor Leython. Liusna rekende op geduchte tegen stand van Leython 3 maar dat viel erg mee, 15-3,15-9 en 15-6 voor Lius na dat met deze winst reikte naar de derde plaats op de ranglijst van de eerste klasse. LAS VEGAS (ANP) - Ludo Dielis verspeelt in Las Vegas zijn voor sprong bij de biljartprofs, als een mislukte gokker zijn geld in een van de stadse casino's. Dankzij Dielis' verlies in de eerste ronde van het vierde toernooi, is de ontknoping van het seizoen volgende week in de Japanse stad Yokohama in ieder ge val zinderend. Raymond Ceulemans zette in de staat Nevada de vorige week inge zette achtervolging op landgenoot Dielis met succes voort. De record kampioen uit Mechelen, vorige week winnaar in Mallorca, is door gedrongen tot de halve finales. Kop loper Dielis uit Antwerpen werd meteen uitgeschakeld door Zanetti. De 52-jarige Ceulemans is bezig zijn gram te halen op de critici, die vinden dat hij op zijn retour is. De beste biljarter aller tijden viel enke le weken geleden van een hoteltrap en leek bijna letterlijk gebroken. Opmerkelijk genoeg, vond hij de weg omhoog weer gemakkelijk. Ceulemans, die reeds de eerste twee wereldbekers bij de profs won, is weer volop kandidaat voor de vier de. De eerzuchtige Belg won van de Amerikaan Reid en in de kwartfina les van' Rini van Bracht. Bij de laatste vier ontmoet hij zijn Zweed se opvolger Torbjörn Blomdahl, die door zwakke prestaties in de eerste twee evenementen nog slechts een kleine kans op prolongatie van de hoofdprijs heeft. De andere wed strijd gaat tussen de Japanner Ko- mori en de verrassing uit de Vere nigde Staten, Carlos Hallon. Ludo Dielis telde na Mallorca, waar hij derde werd, 48 punten voorsprong op Bitalis en 54 op Ceu lemans. De kloof met Bitalis blijft even groot, want de Fransman ver loor meteen van Rini van Bracht. Meester Ceulemans echter, komt met rasse schreden dichterbij. Voor aanvang van de halve finales is hij verzekerd van ten minste 24 pun ten. Wint hij het toernooi, dan krijgt hij er zestig en passeert hij Dielis op de ranglijst. Rini van Bracht speelde goed. De Waalwijker won in de openingsron de met 3-2 van Bitalis en was vervol gens kansloos tegen Ceulemans: 0- 3. De nummer vijf van de rangschik king houdt die plaats waarschijnlijk vast, waardoor hij volgend seizoen weer mag meedoen bij de beroeps. Raymond Ceulemans. Gilbert (VSt) 3-0, Mano (Jap) - Soo Kim (VSt) 3-2, Bitalis (Fra) - Van Bracht (Ned) 2-3, Reid (VSt) - Ceulemans (Bel) 1-3, Komori (Jap) - Muller (BrD) 3-0, Connesson (Fra) - Lieberkind (Den) 2-3, Za netti (Ita) - Dielis (Bel) 3-1Hallon (VSt) - Kobayas- hi (Jap) 3-2 Kwartfinales: Blomdahl - Mano 3-0, Van Bracht - Ceulemans 0-3, Komori - Lieberkind 3-2, Zanetti - Hallon 2-3 Halve finales: Blomdahl - Ceulemans en Komori - Hallon. I, Van der Pauw 22,5. Gnm- Vrouwen (40 ronden): 1. Moolhuizen (Eindho ven), 2. Pasveer (Groningen), 3. Paul (Zevenhui zen), 4. Snel (Hekendorp), 5. Petra Grimbergen Tweede Klas A: VCO 2-Valken 1 0-3, DVO 1- LUSV 3 3-0, InUpGo 2-Rid. veld 2 1-3, RVV 2-Ley- thon 5 3-0, Liusna 2-NOVO 3 0-3. Tweede Klas B: DVO 2-Orion 2 2-2, LUSV 2-Ge- mini-K 4 3-1, DAC 2-VCS 2 3-0, SKC 1-Blok 77 2 3-0, Rid. veld 3-NOVO 2 2-2, Utopia 1-DAC 4 3-0 Derde Klas A: VCO 4-lnUpGo 3 1-3, Blok 77 3- DAC 5 1-3, RW 3-GGV 2 3-1, Scarabee 2-Grafi- con 1 3-0, Rid. veld 5-Setumup 1 0-3 Derde Klas B: DAC 6-VCS 3 2-2, TOI1-MVKV 2 3-0, WW 3-Leython 6 3-0, Utopia 2-Scarabee 1 0- 8-15 DAC 2 8-12 DAC 3 8-11 Gemini-K 3 8-11 Aarl.veen 1 8-11 Rid.veld 2 8- 9 Leython 4 Tweede Klas A: MVKV 1-DAC 4 2-2, InUpGo 1 Vrouwen Eer6te Klas: VCO 1 -InUpGo 11-3, Salvo 1 -RVV 1 0-3, Leython 4-Blok 77 1 3-1Leython 2-S 70 1 3- 1, Liusna 1-Leython 3 3-0, VCS 1-LUSV 1 0-3. 3,,NOVO 5-VCO 3 0-3. Derde Klas C: MVKV 1 -S 70 2 3-0, Rid usna 3 3-1, Aarl.veen 1 -WW 2 1 -3, Orion 3-Gemi- 2 3-0 ni-K 5 0-3, SKC 3-NOVO 6 0-3. 4-Li- 2 3-0, WVC 1-DVO 3 3-0, VCS 2-Blok 77 1 3-1, RVV 2-DVO 1 3-1 Tweede Klas B: LUSV 2-TO11 2-2, WW 1-Lius na 1 0-3, Rietveld 3-Graficon 3 1 -3, NOVO 3-VCO Den Haag. Heineken-zesdaagse, eerste dag: 1. Vunderink (Raalte), 2. Van Kempen (Nieuw- veen), 3. Van der Pauw (Ankeveen), 4 Grimber gen (Rijnsburg), 5. Kramer (Oudeschoot). 13. Ha gen (Lisse). Klassement. 1. Vunderink 25,1 punt, 2. Van Kem- LUSV 1 Blok 77 1 VCS 1 8-16 Leython 4 8-16 InUpGo 1 7-10 VCO 1 8-10 S 70 1 7- 8 Leython 3 8- 8 Salvo 1 Mannen Eerste Klas: Leython 4-Aspasia 1 3-1. SKC 1- RW 1 1-3, DAC 2-Aarl.veen 1 3-0, DAC 3-Rid, veld 2 3-1Gemim-K 3-VC01 2-2, Graficon 2-Ori- on 1 2-2. Derde Klas A: VCS 3-Orion 2 3-0, S 70 2-SKC 3 1-3, RVV 3-GGV 1 3-0, Gemini-K 6-Utopia 3 1-3, NOVO 4-DAC 5 3-0. Derde Klas B: Blok 77 2-WVC 2 2-2, Aspasia 2- Leython 6 2-2, RVV 4-NOVO 5 3-0, Aarl.veen 2- InUpGo 2 2-2, Scarabee 1-WVV 2 3-0 Derde Klas C: Leython 7-Meerburg 1 2-2, Salvo 1 -Setumup 1 2-2, Orion 3-S 701 0-3, LUSV 3-Ge- mini-K 5 1-3, DAC 6-Rid. veld 4 1-3. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.15 en 21.15 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vanavond worden enkele oe fenvoetbalwedstrijden gespeeld: LFC-Jodan Boys (20.00 uur) en Oegstgeest-Lugdunum (19.00 uur). Voor de Leidsch Dagblad Cup spelen Koudekerk en Kat wijk om 19.30 uur tegen elkaar. In de competitie tot 21 jaar staan de wedstrijden RCL-UVS, ARC- Lugdunum, Blauw Zwart- Roodenburg en Docos-Noord- wijk geprogrammeerd De Voor- schotense Yvonne van der Stoep is in Veldhoven Nederlands kam pioen gewichtheffen geworden Vandaag bestaat hockeyclub Cat- wyck 10 jaar. Vrijdag 15 decem ber om 19.00 uur is er een receptie in het clubhuis en vanavond houdt de nog jonge club haar jaar vergadering. Dick Schmitz is kandidaat om Noel Rosier als voorzitter op te volgen De Bow ling Bond Leiden bestaat 15 jaar. De receptie op 7 januari 1990 in Holiday Inn te Leiden Het be stuur van HMSH heeft trainer Jan van den Oever met onmiddelijke ingang op non-actief gesteld. De meerderheid van de selectie had het vertrouwen in de oefenmees- ter opgezegd Nederland is op de UEFA-ranglijst van de vijfde naar de zevende plaats gezakt. Por tugal en Sovjetunie streefden Ne derland voorbij Roeicoach Jan Klerks is bij Die Leythe afgetre den als commissaris van materi aal. Klerks is bij de roeibond coach en coordinator Morgen middag om 14.30 op renbaan Nootdorp de eerste start om de Moore-prijs De Leidse Sport Fe deratie (LSF) heeft besloten om een onderscheiding (ereplaquet- te) in te stellen. Personen of vere nigingen die zich op bijzondere wijze verdienstelijk voor de sport hebben gemaakt komen in aan merking. Ook een unieke presta tie kan beloond worden In Noord wijk wordt van 26 tot en met 28 januari voor de zesde maal een Europese Honkbal en Softbal Clinic worden georganiseerd Op zaterdag 23 december houdt Avanti in Alphen aan de Rijn een veldrit en demonstratie ATB- wedstrijd Johnny Rep is ge slaagd voor zijn herexamen van de cursus oefenmeester I Roodenburg-trainer Wim Rijs- bergen heeft vorige week in Bra zilië meegespeeld in de afscheids- wedstrijd van international Zico Vanavond komen Gerard Bak ker jr. en Mirjan Kloppenburg in Gottingen voor Nederland uit in de tafeltennisinterland tegen de Bondsrepubliek Voor het NK in Den Bosch staat Mirjan Kloppen burg (Leiderdorp) als eerste ge plaatst. Ellen Bakker staat op de zesde plaats. Broer Gerard bezet die plaats bij de mannen Ook bij SV Voorschoten waren niet veel leden op de jaarvergadering. Slechts 22 personen namen de moeite om naar Adegeest te ko men Het jaarlijkse Ad Dusee jeugdzaalvoetbaltoernooi van de v.v. Leiden is op woensdag 27 de cember in de 3 Octoberhal Lugdunum heeft zijn jaarlijkse zaaltoernooi in de Groenoordhal- len op vrijdag 29 december Bij voetbalvereniging SVLV denkt men aan de bouw van een sport hal. Misschien dat de zaalvoetbal verenigingen Martin Centrum en Eigeman daar dan ook gebruik van kunnen maken SVLV heeft ook de mogelijkheid besproken om tot samenwerking -te komen met handbalclub HVV '70. Maar de handbalclub heeft dit van de hand gewezen 23 december hal ve finale om de waterpolobeker tussen AZOTarvo en ZPB in zwembad De Peppel in Ede. Een dag later wordt in dezelfde plaats de finale gespeeld Het interna tionale waterpolotoernooi om de Amersfoort Challenge Cup 1990 (met AZC) begint op vrijdag 12 ja nuari Morgenavond wordt er bij de vergadering van RCL wat vuurwerk verwacht. Zo is er een voorstel om het aantal bestuursle den terug te brengen en wordt er veel oppositie verwacht tegen het instellen van een ledenraad. Ver der wordt secretaris Teun Riet veld na 25 jaar uitgezwaaid Sport en Recreatie organiseert een cursus kunstzwemmen (van af 17 januari) en een cursus skie n (vanaf 6 januari). Aanmelden bij Aad van der Luit of Elly Wulms (071-315601) Alleen Jeffrey Fo- ree (Bax) zit nog bij de laatste se lectie van het Nederlands zaal voetbalteam. De overige Bax-spe- lers Mario Faber (blessure), Hans van Leeuwen, Hennie Koet en Ed Zuidhoek vielen af. Uit de WK- periode zijn ook André Bakker en André Tielens verdwenen Landskampioen en bekerwin naar Z.V.V Bax vertrekt volgende week maandag naar Rome voor de strijd om de Europese titel Peter van Tilborg heeft bij de jeugdwereldkampioenschappen darts in Engeland een zilveren medaille behaald Oud-speler Henk Groot is door Ajax weer als scout aangesteld

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19