a &PBNA ,0 Wij geven 20% tot 50% korting op onze mode. Dat zijn al feestdagen vóór de feestdagen. 'Journalisten die fout waren in de oorlog zijn interessant' vCTIJKDiPLOMA Aan u de keuze: schriftelijk of mondeling wilt halen zorgen wij voor de opleiding Als u één van deze diploma's Ml L Stuur mij vrijblitwjrvj de groh» Bezoek de voorlichtingsavond. Voor een succesvolle carrière in een economisch/admi nistratieve richting, is een degelijke basis van het grootste belang. Wat dat betreft staan het Praktijk diploma Boekhouden (PDB) en het diploma Moderne Bedrijfsadministratie (MBA) hoog aangeschreven bij het be drijfsleven. PBNA verzorgt voor beide diploma's de opleiding, maar ook voor de vervolgopleiding SPD. Door de samenwerking met de Avond-HEAO van de Bedrijfshogeschool KL te Tilburg kunt u via PBNA nu zelfs het diploma HEAO-BE halen. PBNA heeft een goede naam hoog te houden als het om opleidingen gaat. Al ruim 75 jaar. PBNA loopt niet alleen voorop door wat ze biedt, maar ook door hóe ze 't biedt. Schriftelijk is één mogelijkheid. Maar mondeling kan ook: in cursusgroepen van beperkte omvang en altijd wel ergens bij u in de buurt. Vul het "diploma" van uw keuze in en stuur het op aan PBNA, Antwoordnummer 1500, 6800 WC Arnhem. Of bel: 085-575911. U krijgt dan zo snel mogelijk alle informatie. Koninklijke PBNA b.v. is erkend door de Minister van Onderwijs en Weten schappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen. ^2^ Koninklijke I AVOND-HEAO I BEDRIJFS HOGESCHOOL KL (°a) modieuze blazers 149- 7 7,— corduroy pantalons 79,95 59,- heerlijke, warme wollen coats 229,- 179,- 189- 149,- diverse jurken 179,- 89,- 99,- 69,- effen en bedrukte Twill broeken 69,95 39,— kindermode van voor fantasie sweatshirts 59,95 .J#, fantasie pullovers 49,95 29,- Select streepshirts 39,95 19,- colberts 279,- 229,- fijne jacks 149,- 99,- 99,- 59,- stevige 5-pocket jeans 59,95 39,- diversen van voor (°M E0 (o-a.) leuke meisjesjacks 85,- 5/,— vrije-tijdspakken 139,- 77,- 79,- 59,- sweaters 59,95 39,- stoere jongensjacks 119,- 79,- 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 23 december of zolang de voorraad strekt We zijn bij V&D alvast begonnen met de feestdagen. Een beetje vroeg misschien. Maar iedereen, u ook, moet even langs kunnen komen. Want op onze mode en talloze accessoires geven we nu 20% tot 50% korting. Hieronder ziet u een aantal voorbeelden. Maar er is nog veel meer. Dus kom vóór de feestdagen nu naar onze feestdagen. damesmode van voor herenmodevan voor BINNENLAND AMSTERDAM (GPD) - Met de opening van de expositie 'Vrijheid onder druk. persvrijheid in Neder land', donderdag door minister d'Ancona (WVC) wordt ook het nieuwe onderkomen van het Pers museum officieel in gebruik geno men. Het Persmuseum, dat docu mentatie verzamelt over de Neder landse persgeschiedenis, beleefde in 1988 een 'wederopstanding'. Na jarenlang heen en weer-ge- praat kreeg het noodlijdende muse um eindelijk een structurele rijks subsidie van 200.000 gulden. Bo vendien kon het intrekken bij het Internationaal Instituut voor Socia le Geschiedenis, dat een nieuw riant pand kreeg in het Oostelijk Haven gebied van Amsterdam. door Weert Schenk Dankzij de verhuizing ligt de ver zameling kranten, tijdschriften en politieke tekeningen niet langer in een oud, krakkemig pand in de Am sterdamse binnenstad, waar vocht en schimmel langzamerhand alles dreigden aan te tasten. De collectie wordt nu bewaard in magazijnen met een moderne klimaatbeheer sing. Sedert de oprichting in 1902 heeft het museum zich toegelegd op het verzamelen van bijzondere uitga ven van periodieken, zoals proef-, feest- en jubileumnummers en ex tra edities. Volgens de conservator van het museum, Mariëtte Wolf, zegt dat soort exemplaren meer over de ontwikkeling van de pers dan de alledaagse inhoud. Het Persmuseum bezit momen teel ongeveer 17.000 Nederlandse kranten- en tijdschriftdossiers, vari ërend van vroeg zeventiende eeuw- se tot hedendaagse periodieken. Verder beschikt het museum over een journalistenbiografie, een bon te verzameling archieven, foto's, af fiches, prenten en curiosa. Van gro te waarde zijn de orginele politieke prenten van Hahn senior en junior, Winter, Jordaan, Doeve, Bottema en Metz. Conservator Mariëtte Wolf vertelt dat de voorkeur van het Persmuse um destijds uitging naar de linkse pers. "Journalisten die in de oorlog fout waren, werden niet in de bio grafie opgenomen, terwijl die juist heel interessant kunnen zijn. Dat soort dingen doen we nu anders. We verzamelen niet meer vanuit een politiek standpunt. De ontstane hia ten proberen we op we vullen.' De collecties van het Persmuse um liggen niet uitgestald. Met uit zondering van de alleroudste perio dieken en politieke tekeningen zijn ze op aanvraag te raadplegen op de ruime studiezaal. Volgens Wolf ko men er niet alleen studenten en we tenschappers langs, maar ook men sen die 'zomaar' belangstelling heb ben voor, bijvoorbeeld, het perswe zen op Urk, of die wel eens willen weten wat voor journalist hun over grootvader was. Ze vindt het nu evenwel tijd ge worden dat het Persmuseum zich actief gaat profileren. Mariëtte Wolf wil een permanente expositie in richten met een overzicht van de collectie. Gezien de educatieve waarde denkt ze dat daarvoor zeker interesse bestaat bij scholen en journalistenopleidingen. Een keer per jaar hoopt de conser vator 'te kunnen vlammen' met een grote thematentoonstelling. Persvrijheid De tentoonstelling over de persvrij heid begint met een algemene inlei ding over het onderwerp waarbij aandacht wordt besteed aan de ver schillende discussies die er in de loop der eeuwen zijn gevoerd. Dui delijk wordt gemaakt dat er bij pers vrijheid nooit sprake is geweest van een absolute vrijheid. In het grond wetsartikel over persvrijheid komt het vage zinnetje 'behoudens de -verantwoordelijkheid jegens de wet' voor. Vandaar dat de expositie ook ingaat op het verschonings recht voor .journalisten. Daarbij draait het om de vraag of de pers het recht moet hebben om haar bron nen te verzwijgen en ze tegenover justitie in bescherming te nemen. Na de algemene inleiding wordt getoond hoe de pers altijd rekening heeft moeten houden met diverse krachten binnen de samenleving. Volgens Mariëtte Wolf hebben de overheid, het geld, het buitenland, de lezers en de heersende taboes en gevoeligheden elk hun grenzen aan de vrijheid van de pers gesteld. De overheid moest in de zeven tiende eeuw aan uitgevers toestem ming verlenen voor het uitbrengen van een krant. De krant mocht niet schrijven over gevoelige binnen landse aangelegenheden en er wa ren vele andere richtlijnen. Latei- kwam er officieel meer persvrij heid, maar elk stadsbestuur maakte zelf toch nog uit tot hoever die reik te. Over de zeer gevoelige Greet Hof- fmans-affaire rondom de toenmali ge koningin Juliana en de Indone- sië-kwestie is ook niet volledig be richt, zegt Mariëtte Wolf. Ook wijst be schrijft de ten toonstelling Vrijheid onder de drukde ge schiedenis van de persvrijheid in Nederland. In de collectie van het museum bevinden zich ook politieke prenten van Al- bert Hahn. ze op het in beslag nemen van Pro vobladen in de jaren zestig en. meer recentelijk, het radicale actieblad Bluf. Geld Geld heeft eveneens altijd invloed uitgeoefend op de persvrijheid. De overheid legde vroeger zware belas tingen op papier en op de kranten. Dat maakte het moeilijk om perio dieken uit te geven of te kopen. Ook het reeds uit de jaren twintig date rende verschijnsel van fuserende kranten, bladen en uitgevers kan gevolgen hebben voor de wijze waarop journalisten hun verhalen schrijven, aldus Wolf. Het buitenland heeft ook beper kingen opgelegd aan de de open heid van de Nederlandse pers. Ma riëtte Wolf noemt als voorbeeld de .tijd voor de Tweede Wereldoorlog, waarin minister-president Colijn veel bladen in beslag liet nemen die te kritisch waren ten opzichte van het nationaal-socialisme. Soms is heel duidelijk te merken dat de lezer toch wel degelijk gezag heeft over de inhoud van het blad. Mariëtte Wolf: "Op een gegeven mo ment ging de verzuiling zo ver datje in de krant kan lezen wie je bent. De directies hielden heel erg rekening met de wensen van de lezers. Er werd niets gebracht wat hen onwel gevallig was". Ze vervolgt: "Als je advertenties in verschillende bladen naast elkaar legt, zie je hetzelfde meisje in Pano rama in een kort rokje en in de Ka tholieke Illustratie in een lange rok". De onlangs gehouden acties van studenten om advertenties van Shell uit het studentenblad Folia te scheuren, vindt ze min of meer on der hetzelfde hoofdstuk vallen. 'Lange tenen' vormen het laatste perspectief van waaruit de persvrij heid wordt beschouwd. De tentoon stelling laat zien hoe verslaggevers rekening moesten houden met ge voeligheden van overheid, kerk en vooral het koningshuis. Bloot en an dere 'onzedelijkheid' was ook iets wat niet zonder meer in de kranten kon. Het blaadje De Lach werd ge rekend tot de pornografie en moest in 1971 nog uit de leesportefeuille worden verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18