'Lok werklozen met premie naar bollen' 'Tegenonderzoek blaastest is praktisch gezien onzin' 'Slechte reclame kun je niet hebben' Plan sociale dienst Leiden Mare wil advertentie van Shell niet kwijt Zieke mensen gaan 't liefst AZL 'Niet alle bedrijven hoeven zich boven op Schiphol te vestigen' DINSDAG 12 DECEMBER 1989 PAGINA 15 LEIDEN/BOLLEN STREEK De sociale dienst in Leiden wil langdu rig werklozen met een pre mie lokken om tijdelijk aan de slag te gaan in de Bollen streek. In het bollenseizoen hebben de kwekers voor tenminste 1500 parttimers werk. Maar zij kunnen dat personeel met geen moge lijkheid vinden. De sociale diensten van Haarlem - de bedenkster van het idee - en Den Haag en Alkmaar zijn daar nu op ingesprongen. Vertegenwoordigers van de diensten praten vrijdag met minister De Vries (sociale zaken) over de haalbaarheid van het plan. Het tijdelijke werk moet een opstap zijn r een vaste baan, vertelt me- 1. Beltman, adjunct-direc teur van de gemeentelijke sociale dienst in Leiden. Ze zegt dat er geld is om langdurige werkloosheid te bestrijden. Alleen gaat dat geld nu naar de werkgever als hij iemand in dienst neemt die lange tijd buiten het arbeidsproces heeft gestaan. De sociale diensten willen deze men sen nu lokken met een extra premie die zij zelf in handen krijgen. Op die manier willen de diensten bereiken dat de werkloze in kwestie werker varing opdoet waardoor hij of zij aantrekkelijker wordt voor de ar beidsmarkt. Beltman: "Eerst komen de bollen in beeld en dan gaan we kijken of er ergens een vaste baan te vinden is. Met elkaar moeten we bezien waar toe iemand uiteindelijk in staat is. Wat van belang is dat je die tijdelij ke baan ook aantrekkelijk moet ma ken. Verdienen ze daarmee minder dan het minimumloon, dan moetje Leidse tentoonstelling over Franse revolutie LEIDEN De Franse revolutie herleeft in de universiteitsbiblio theek van de Rijksuniversiteit Lei den. Tot 12 januari is in de biblio theek de expositie 'La révolution francaise, livres et documents' te zien. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met de Franse ambassadeen het Institut Francais in Den Haag. De expositie bestaat uit een drie luik. Met twintig, van de Cité des Sciences et de l'lndustrie de la Vil- lette geleende panelen, wordt het thema 'De geleerden en de revolu tie' uitgewerkt. Daarnaast zijn er re cente publicaties over diverse as pecten van de Franse revolutie door de Franse ambassade ter beschik king gesteld. Deze kunnen tijdens -de tentoonstelling worden doorge bladerd. Een aantal werken uit de eigen collectie van de bibliotheek, waaronder handschriften, rondt de tentoonstelling af. De bibliotheek is gevestigd aan de Witte Singel 27. De boeken en documenten zijn op maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 08.30 tot 22.00 uur, tot 17.00 uure tot 17.00 uur. Van 24 tot e op 1 januari is ten. hun uitkering aanvullen tot hetzelf de niveau of iets daar boven". Het plan heeft voor de sociale diensten wel voordeel. In elk geval vermindert de geweldige admini stratieve rompslomp. Want het kor ten en intrekken van de uitkering brengt de nodige administratieve handelingen met zich mee. Alvorens het plan volgend jaar in uitvoering kan worden genomen moet er wel het een en ander gebeu ren, meent mevrouw Beltman. De langdurig werkloze Nederlander moet voorrang krijgen boven de tij delijke werknemers uit het buiten land. Veelvuldig worden Polen in gezet voor het bewerken van de bol len. De arbeidsinspectie moet in tensiever gaan toezien dat dit niet meer gebeurt, maar ook de werkge ver moet ervan doordrongen wor den dat landgenoten op de eerste plaats komen. Het arbeidsbureau in Lisse dat in het bollenseizoen aan de vraag naar arbeidskrachten niet kan voldoen, is het helemaal eens met de gedach te om een werkloze extra te honore ren. GAB-directeur C. van der Zwet zegt dat er van zo'n premie een ex tra prikkel uitgaat om tijdelijk werk te gaan doen. Jaren geleden heeft hij een dergelijk plan al eens voor gelegd aan oud-minister De Ko ning, maar die stond toen niet echt te dringen om daaraan gehoor te ge ven. Verworpen heeft hij het echter niet. Integendeel, hij was het die in zijn laatste dagen als minister de ar beidsbureaus en sociale diensten vroeg een plan te bedenken hoe langdurig werklozen in grote ste den zouden kunnen worden geïnte resseerd voor een parttime baan in de bollensector. Het antwoord komt vrijdag van zijn opvolger De Vries. Eric Burger biedt hoofdredacteur Van Lith LEIDEN - Het platform Leiden Steunt Zuidafrikaans Verzet (LS- ZAVj wil actie blijven voeren tegen Mare totdat dit blad stopt met het opnemen van advertenties van Shell. Medewerkers van het LS- ZAV kondigden dit gisteren aan toen zij het resultaat van hun 'scheuractie' aanboden aan hoofd redacteur Margriet van Lith van het universiteitsweekblad. Afgelopen vrijdag heeft het LS- ZAV bij verschillende universiteits gebouwen studenten opgeroepen de Shell-advertentie uit Mare te scheuren er handtekening - bij hem in te leve ren. Ongeveer 100 mensen gaven aan deze oproep gehoor. Volgens medewerker Eric Burger van het LSZAV wil het platform op nieuw 'scheuracties' houden wan neer de Shell-advertentie in Mare verschijnt. Voorts wil het platform studenten oproepen het universi teitsblad te 'bestoken' met protest brieven. De acties zullen overigens vreedzaam blijven, aldus Burger. Hoofdredacteur Van Lith van Mare verklaarde gisteren dat Mare de advertentie zal blijven opnemen. 'Wij weigeren advertenties alleen wanneer de inhoud ervan in strijd is met bepaalde normen. En dat is met de advertenties van Shell niet het geval. Als we ook allerlei politieke normen gaan aanleggen, kunnen we in een moeilijk parket komen. Want dan zouden we evengoed per soneelsadvertenties kunnen weige ren van bedrijven die het milieu ver vuilen, om maar wat te noemen. En we moeten er wel rekening mee houden dat Mare voor een kwart van haar inkomsten afhankelijk is van advertentiegelden". Het platform blijft echter hoop houden dat Mare de advertenties van Shell uiteindelijk zal weigeren. "Universiteitsbladen in Tilburg, Utrecht en Maastricht hebben dat ook gedaan. Enkele daarvan heb ben het verlies aan inkomen voor lief genomen en de hoeveelheid ko pijruimte teruggebracht". LEIDEN - Het AZL is het populair ste ziekenhuis in de regio. Uit een onderzoek van het Leidse bureau Research voor Beleid in opdracht van het AZL blijkt dat 31 procen. van de inwoners in de regio voor een behandeling in het AZL kiest. Op de tweede plaats komt het Eli sabethziekenhuis (18 procent) en op de derde plaats het Diaconessen huis (13 procent). De belangstelling voor het Alphense ziekenhuis Rijnoord is in de regio zeer matig. Slechts 2 procent van de onder vraagden zou voor Rijnoord kiezen. In Alphen en de directe omgeving scoort Rijnoord wat naamsbekend heid betreft ook laag met 11 procent en wordt daarin zelfs voorbijge streefd door het Elisabethzieken- huis- (47 procent) en het AZL (36 procent). De kwaliteit van de medische be handeling en de bereikbaarheid zijn bepalende factoren voor de keuze voor een ziekenhuis. De keuze voor een ziekenhuis wordt nauwelijks beïnvloed, zo blijkt, door berichten over het ziekenhuis in de media of de kwaliteit van de voorlichting en nazorg. Ook speelt niet mee of een ziekenhuis al dan niet academisch Van de ondervraagden had 47 procent ervaringen met het AZL via een opname aan het ziekenhuis of een bezoek aan de poliklinieken. 73 procent heeft hier een positieve in druk aan over gehouden, 12 procent een negatieve. Er bestaat wrevel over de wachttijden op de polikli niek en de telefonische bereikbaar heid van het AZL. Voor tweederde van de onder vraagden die ooit in het AZL waren opgenomen, was het de huisarts die deze keuze bepaalde. Slechts een vijfde maakte zelf die keuze. Overi gens had een aanzienlijk deel van de ondervraagden zelf nooit in één van de regionale ziekenhuizen gelegen. Het AZL gaat op grond van deze cijfers bekijken of er maatregelen moeten worden genomen om de dienstbaarheid aan de klanten te Veilig Verkeer bij campagne provincie 'Rij alcohol vrij': DEN HAAG - "Het recht moet na tuurlijk zijn loop hebben, maar praktisch gezien is de eis van de mo gelijkheid van een tegenonderzoek in het kader van de ademanalyse onzin". Veel meer woorden had J. Verbeek van Veilig Verkeer Neder land (WN) gisteren niet nodig om duidelijk te maken dat hij voor geen promille twijfelt aan de betrouw baarheid van het veelbesproken ademanalyse-apparaat. Verbeek sprak tijdens een bijeenkomst op het Provinciehuis in Den Haag, ter promotie Alternatief denen geen gebruik van het adem- In de korte periode van voorbe- analyse-apparaat kan worden ge- reiding werden ook 68 gemeenten maakt. Verbeek: "Maar in de wet bereid gevonden, de slogan 'Jij staat niet dat de bloedproef niet als rijdt? Oké!' onder de aandacht van tegenonderzoek kan worden ge- de weggebruikers te brengen, bruikt". De campagnes die tot nu toe zijn gehouden, hebben de laatste vijf jaar gezorgd voor een sterke daling Dat de provincie is ingehaakt op de van het aantal ongevallen, waarbij 'Rij alcohol vrij'-actie, vloeit voort alcohol in het spel was. Gisteren uit de oprichting van het Proyinci- werden veel cijfers genoemd, maar aal Orgaan voor de Verkeersveilig- die maakten pas indruk toen gede- heid. Formeel wordt de POV ko- puteerde T. Jansen (verkeer) op- mend voorjaar pas opgericht maar merkte hoeveel leed achter elk cij- de actie 'Rij alcohol met de feestdagen voor de deur fer schuilt. werd nu reeds tot actie overgegaan. Het feit dat de acties succes heb- een Komende dagen worden langs de ben gehad, heeft de WN doen be- provinciale wegen zo'n duizend sluiten de doelen bij te stellen. Ver borden met affiches geplaatst. beek: "Alle energie is gestoken in vrij Na de vrijspraak onlangs .Voorschotenaar, waarmee feilbaarheid van het ademanalyse apparaat werd aangetast, is volgens Verbeek overigens slechts sprake van een schijnprobleem. Vrijspraak werd verleend omdat de verdachte geen kans op een tegenonderzoek had. Verbeek: "Niets belet de politie echter om een bloedproef aan te bic den als daarom wordt gevraagd. Al leen al dat aanbod van de politie zal de vraag naar een bloedproef als te genonderzoek tot een minimum doen dalen. Zolang een tegenonder zoek niet wordt aangeboden zal er veel vraag zijn, omdat dat wellicht een manier is om onder strafvervol ging uit te komen". Verbeek verschilde met J. de Vroedt, korpschef in Leidschen- dam, echter van opvatting hoe de wet ten aanzien van de alcoholcon troles moet worden uitgelegd. De politie biedt een bloedproef niet aan, omdat dat alleen mag als we gens een defect of om medische re- Grote verschillen in gebruik van ziekenhuiszorg UTRECHT - In Nederland bestaan te grote, niet te verklaren, regionale verschillen in het gebruik van zie kenhuisvoorzieningen. Een gevolg daarvan is een onevenwichtige ver deling van het beschikbare geld voor de gezondheidszorg. Derhalve moet het overheidsbeleid worden aangepast. Dit concludeert de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst (KNMG) in een rapport dat zij giste ren heeft aangeboden aan staatsse cretaris Simons van volksgezond heid. Uit de cijfers blijkt dat de ver schillen nog het kleinst zijn als het om opnamen gaat. Na correctie voor het in de regio aanwezige aan tal 65-plussers liggen de de hoogste en de laagste regio tien procent bo ven en tien procent onder het lande lijk gemiddelde. Voor polikliniek- bezoeken en hét aantal verpleegda- gen is de marge ongeveer 20 pro cent. De grootste verschillen doen zich voor bij de verrichtingen. Voor al laboratoriumonderzoeken sprin gen eruit. Hier zijn afwijkingen van vijftig procent te zien. .vermindering van het rijden onder invloed en verandering van de maatschappelijke normen. Nu zijn we eraan toe om ook andere zaken aan te pakken zoals alternatief ver voer, bij voorbeeld de discobussen. Niet langer gaat alle aandacht uit naar automobilisten, ook fietsers en bromfietsers worden in de gaten ge houden". HAARLEMMERMEER - De ge meente Haarlemmermeer moet, in navolging van de luchthaven Schip hol, meer samenwerken met de Rijnstreek, de Bollenstreek en Rot terdam. De gemeente richt zich bij het ontwikkelen en uitvoeren van toekomstplannen te eenzijdig op de Amsterdamse regio. Deze oproep komt van F. Wesse- ling, hoofd public affairs van de Luchthaven Schiphol. Hij was gis teravond in het gemeentehuis van Haarlemmermeer, waar de nota over de toekomstige ontwikkeling van de polder werd besproken met landbouworganisaties, werkgevers- en werknemersorganisaties en Schiphol. Wesseling wees er op dat de pol der de belangrijkste verkeersas bin nen de Randstad is. De luchthaven en distributiebedrijven hebben dan ook niet alleen relaties met Amster dam, maar zeker ook met de Rotter damse haven. Tevens zijn er be drijfsterreinen bij Alphen aan den Rijn, Leiden en de Bollenstreek die een duidelijke relatie met Schiphol hebben. "Alle nieuwe bedrijven willen zich graag bij Schiphol vestigen, maar is dat altijd nodig? Leidt dat niet tot wildgroei en meer verkeers overlast? Er zijn tal van bedrijven die zich net zo makkelijk op 20 tot 30 kilometer van Schiphol kunnen vestigen. Voor die bedrijven is Am sterdam-Zuidoost of het westelijk havengebied niet altijd de gewenste plaats. In overleg met de Rijn- en Bollenstreek zou gekeken moeten worden welke bedrijven daar beter heen kunnen", stelde Wesseling voor. Hij denkt daarbij met name aan bedrijfsterreinen langs de snel wegen. Het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer en de provin cie Noord-Holland zouden volgens hem meer over de provinciegrens heen moeten kijken. Wethouder A. de Leeuw van Haarlemmermeer bleef een helder antwoord schuldig. "Zelf hebben we in de nota al duidelijk aangege ven dat niet alle bedrijven in de Haarlemmermeer welkom zijn. We kunnen bedrijven wel afwijzen, maar moeilijk verwijzen. De meeste ondernemers hebben al concrete plannen en een voorlopige koop overeenkomst als ze naar de ge meente stappen. Ze komen zelden vrijblijvend informeren naar be drijfsterreinen. We verwijzen wel eens naar Leiden, maar in feite ligt daar meer een taak voor de bedrijfs- makelaars". De Leeuw geeft toe dat de Haar lemmermeer zich sterk richt op de Amsterdamse regio. "We zitten nu eenmaal in die gemeenschappelijke regeling. Die onderlinge samenwer king moet eerst beter worden voor dat we ons inlaten met andere ge bieden als de Rijnstreek en de Bol lenstreek". AARLANDERVEEN Arjen Keyzer, de enige kruidenier in het twaalfhonderd zielen tel lend gehucht Aarlanderveen, heeft geen les nodig. Keyzer weet best hoe hij de lokale markt moet bewerken om een optimale omzet te bereiken. Zijn klanten weten de wegnaar het piepkleine winkeltje aan de Dorpsstraat te vinden. Daar hoeft hij geen een cursus voor te volgen. Zo'n cursus komt er overigens wel. Dorpskruideniers of win keliers die met een rijdende winkel het platteland bewer ken, kunnen zich met ingang van volgend jaar laten scholen op het gebied van markt en mar keting. Het doel is om de omzet uit de lokale markt op te krik ken. Want juist een geringe om zet en het binden van klanten zijn dé problemen waarmee de winkelier op het platteland nogal eens te kampen heeft. Arjen Keyzer hoeft daar geen tijd in te steken. Toen hij twee jaar geleden de zaak overnam, bereidde hij zich voor met de cursus agf, wat staat voor aard appelen, groenten, fruit. Zijn omzet is in die korte tijd ver dubbeld. Dus draait de winkel goed, constateert Keyzer. Arjen Keyzer: "Klanten blij ven komen als je goede spullen hebt. Je moet geen dingen ver kopen die de houdbaarheidsda tum hebben overschreden. Zo iets ligt heel gevoelig. Ga je daarmee het schip in, dan gaat het als een lopend vuurtje door het dorp. Want iedereen kent ie dereen. Slechte reclame kun je niet hebben. Weet je, ik zorg er wel voor dat ik die spullen in huis heb waar de mensen naar vragen. Ook exotische artike len. Ja, het gebeurt wel eens dat je dan wat moet weggooien. In derdaad, dat betekent verlies, maar dat hoort er bij". Concurrentie Concurrentie hoeft hij in het De dorpskruidenier krijgt lessen in marketing In de winkel van Arjen Keyzer weten de klanten precies waar ze de artikelen moeten vinden, (n dorp niet te vrezen. Tenslotte is Keyzer de enige kruidenier die ook nog wat groenten en fruit verkoopt. Tien minuten rijden en de klanten zitten in Alphen waar de grote supers zijn'die hun koopjes in grote adverten ties aankondigen. "De mensen weten wat een pak suiker of koffie kost. Met de prijs daarvan kun je niet veel kanten op. Waar je wel winst op kunt pakken zijn de produkten waarvan de klanten de prijs niet zo goed kennen. Ik denk dat wij op een enkel produkt na de con currentie goed aankunnen met de supers. We zijn zeker niet duidelijk duurder dan, bij voor beeld, Albert Heyn". Markt en marketing. Keyzer heeft zich erin geschoold maar de markt verandert toch steeds? "Je leest vakbladen waar je wijzer van wordt en voor de rest is eigenlijk alleen Aarlander veen mijn markt. Verder niet. Ik ken de vraag vanuit het dorp en daar probeer ik zoveel mogelijk op in te spelen. Tachtig procent van de bevolking komt één tot twee keer in de winkel van wie een groot gedeelte al zijn inko pen bij mij doet". En dan het bewerken van de lokale markt. Is dat nodig in zo'n kleine gemeenschap als Aarlanderveen? "Zeker", zegt Arjen Keyzer. "Wekelijks gaat er huis-aan-huis een foldertje de brievenbus in met aanbie dingen. Daarnaast maak ik uit sluitend naamreclame in bla den van sportclubs die in het dorp actief zijn. Ja, dat hoort er ook bij. Voor de rest doe ik niet zo veel. Of het moeten de acties zijn die puur in de winkel wor den gehouden. Met zegeltjes en Vergelijk je het koopgedrag in Aarlanderveen met dat in het naburige Alphen, dan zijn er best verschillen. Arjen Keyzer: "Wat ik doe is de boodschappen thuis bezorgen. Zoiets zie je in grotere steden niet. Eén keer in de week haal ik ook de boekjes bij de klanten op waarin ze hun boodschappen noteren. Twee ochtenden in de week bezorg ik. Ik denk dat het zo'n tien procent van mijn omzet betreft". Het kost extra inspanning, maar Arjen Keyzer beschouwt het als een service die hij graag voor z'n klanten over heeft. "Dat thuis bezorgen van boodschap pen is iets dat jarenlang is inge bakken. Nee, dat krijg je er niet meer uit. Hoeft voor mij ook niet. Zeg je tegen je klanten dat ze toch met de auto kunnen ko men, dan jaag je ze weg. Bood schappen thuis bezorgen is een gewoonte, dus torn ik daar niet Dat bezorgen van boodschap pen aan huis schijnt in Alphen meer en meer in zwang te raken, weet Keyzer. Alleen brengen de supermarkten daarvoor een klein bedrag in rekening. Key zer doet dat niet. Voor hem is het puur service. Over het binden van de klan ten aan zijn zaak merkt Keyzer op dat je gewoon heel erg je best moet doen om het hen naar de zin te maken. "Dan bind je ze. Wat daarin meespeelt is dat je het dorpsleven kent. Je vertelt elkaar de nieuwtjes die in het dorp de ronde doen. Zo kweek je een band. Van een cassière in een grote supermarkt hoef je dat niet te verwachten. Het menselijk contact, daar gaat het om. Voor een dorpswinkel is dat van levensbelang". Emancipatieraad V rouwvriendelij ke scholen moeten beloond worden DEN HAAG (ANP) - Instellingen voor hoger onderwijs moeten finan cieel beloond worden als zij er in slagen meer vrouwelijke studenten aan te trekken of als het ze lukt meer vrouwen te laten studeren in studierichtingen waar doorgaans weinig meisjes aan beginnen. De Emancipatieraad stelt dit voor in een advies aan minister Ritzen van onderwijs. De raad reageert met dit advies op het Hoger Onderwijs en - Onderzoeksplan 1990. HOOP 1990 moet nog definitief worden vastge steld. Om de instroom van meisjes in het hoger onderwijs te bevorderen stelt de raad voor dat de hoger-on- derwijsinstellingen gaan werken met streefcijfers. De minister kan dan met een bonus/malussysteem instellingen honoreren die de streefcijfers halen. Instellingen die de streefcijfers niet halen, worden in dat geval financieel gekort. De raad suggereert in haar advies verder een proefperiode te begin nen voor vrouwenstudies en eman cipatie-onderzoek. Dit relatief nieu we wetenschapsterrein heeft zich volgens de raad nog onvoldoende kunnen ontwikkelen. Daardoor komt er ook minder geld voor be schikbaar. Die vicieuse cirkel zou tijdens de proefperiode doorbroken kunnen worden. Een woordvoerder van de Leidse universiteit zegt dat Leiden op dit moment al een betrekkelijk hoog aantal vrouwelijke studenten heeft. "Ongeveer 50 procent van de stu denten bestaat uit vrouwen". De Leidse universiteit steekt daarmee gunstig af in vergelijking met ande re universiteiten in Nederland. Ove rigens voert de universiteit geen speciale campagne om meer vrou wen aan te trekken. "We richten ons in voorlichtingsfolders en dergelij ke niet speciaal op studentes. Des ondanks melden zich elke keer weer een groot aantal vrouwen aan. Er heerst hier kennelijk een vrouw vriendelijk klimaat".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15