Van der Willigenhof wil buurt bij ouderenwerk betrekken Machine voor hergebruik tuinbouwfolie ontwikkeld Kritiek op receptie EWR in hotel Oranje Tot zes jaar celstraf voor overvallen postkantoren 'Het gaat hier om details, deze hele zaak draait om de tijden DINSDAG 12 DECEMBER 1989 LEIDEN - Het verzorgingste huis Van der Willigenhof aan de Apollolaan zoekt vrijwilligers. Er is een project opgezet om mensen uit de buurt bij het te huis te betrekken. Het gaat dan vooral om werkzaamheden waaraan het verzorgend perso neel niet toekomt. Het project is opgezet door T.G. Pols, coördi nator vrijwilligerswerk. Jubileum krant in de stijl van 1891 ALKEMADE - De ijsvereniging Alkemade die in 1990 honderd jaar bestaat, zal een jubileumkrant uit brengen in de stijl van 1891. Het blad wordt huis aan huis verspreid. Verder worden jubileumwedstrij den georganiseerd en wordt een toernooi gehouden voor zomer avondvoetbalelftallen. Het eeuw feest wordt afgesloten met een feestavond in januari 1991 in het dorpshuis De Alkeburcht. De avond is bedoeld voor alle driehon derd actieve rijders en de ruim ze venhonderd recreatieschaatsers. Zij kunnen zich allen aanmelden voor een gratis bezoek aan een ma rathonwedstrijd in het najaar van 1990. J. van der Sprong, voorzitter van de jubileumcommissie: "Iedere inwoner mag mee, al worden zij bij het vertrek van de bus lid". Grondonteigening noodzakelijk voor brug Leimuiden LEIMUIDEN - Voor de nieuwe brug in het Leimuidense buurt schap Bilderdam dient een strook van een halve meter te worden onteigend en is tevens het recht van overhang voor een halve meter grond nodig. B en W stellen een on derzoek in naar de mogelijkheden. Aanvankelijk was het de bedoe ling een tweedehandsbrug in Bil derdam te bouwen maar tijdens een hoorzitting bleek dat de Bilderdam- mers de voorkeur geven aan een wat kleinere brug, die bovendien identiek moet zijn aan het bestaan de exemplaar. Inmiddels is gebleken dat de kos ten van zo'n nieuwe brug zo hoog zijn dat het besluit is gevallen als nog een poging te wagen de grond in eigendom te verkrijgen. LEIDEN - Geboren: Frederik Hendrik zv E.S.J, van den Eijnden en B.C.A. van den Bo gaard. Angelina dv A. de Wekker en C.J. Plat- leel, Mohammed zv J.Abassi en H. Moungari, Krijn Jeroen zv E.J. van Eeden en M.E.G. Bresser, Matthijs Jurnaan zv A. van Maanen en J. Oenema, Miranda dv J. Koelewijn en P.A. n Duin, Melcher zv F.M. Kruijt en A.H. Scho- Beelaerts van Blokland en M.A. Brak. Suzanne Wilhelmina Anna dy T.C.J, van Schie en R.C. Koemans. Mirte Else dv M. Korenhof en P.A. de Haan. Raimundus Cornells Johannes zv P. de Jong en W.A.M. Remmerswaal. Wan Rong dv Z. Huang en A.V. Tung. Anne Esmée dv B. van Kouterik en E.C.M. de Regt, Danko Pieter zv P.J. Crama en B.L. Peeman. Jeroen zv J.A.R. de Vent en J.W.M. de Graaf. Lourens Willem zv W.J.M. Ruigrok en M.M. Lagerberg, Yvet Helena Maria dv J.C.M. Bemelman en M.A. Lijten. Aron Romano Cesare zv A. Roc- con en J.M. Nieboer. Rosan dv P.S.G. Asmus- sen en V. Blom, Ruben Adriano zv P.J. Boot en A.W. Cornet. Minke dv A.J. Reijst en Y. van Es, Joost Willem zv A D. van der Pijl en M.J.E. Bresser, Timo Reinier Karei zv P.J. Gerritsen en L.G.C.F. Marijnen, Anthoma Martina dv F. Haasnoot en H.C. van den Oever, Rozemarijn dv N. Mulckhuijse en B.S. de Leeuw, Cornells Adrianus zv P.W.C. Berg en J.C. Berg, Mariska dv A. Barnhoorn en A.C. de Best, Pascal Si mon Joseph zv P.G.M. Heemskerk en M.W.M. van der Meij. Jeroen zv J.W.M Voskuil en Y. Besuyen. Lisette Margaretha dv R.G. van Steijn en E.M. Huisman, John zv C.P.J. van der Werf en J.B.M. Alberts. Lars Jacobus zv R.J. Hogenhuis en T.J. de Ruijter, Leonardus Mat- theus zv J.C.M. van der Geest en M.E.H. Kor- tekaas, Manjit zv M. Singh en R. Ramharakh, Danielle Berendina Anna dv H.J.J. Dorreman en M.M. Kuiters, Hanane dv M. Taib en H. As- fouri. Hannah Marthe dv P.M. Edelbroek en M.J.G. van Wieringen. Fietsers Nieuwkoop massaal op de bon NIEUWKOOP - Bij een verkeers controle van jeugdige fietsers op de Aarlanderveenseweg in Nieuw koop heeft de plaatselijke politie zestien bekeuringen uitgedeeld. Dertien scholieren kregen een bon voor het rijden zonder licht. Twee fietsers werden bekeurd wegens het met zijn drieén naast elkaar rij den. Eén scholier kreeg een bon om dat hij met 'losse handjes' fietste. De Nieuwkoopse politie houdt op dit moment verscherpte controles op overtredingen van jeugdige fiet sers in de hoop hiermee het ver keersgedrag van de scholieren te verbeteren. Kluis gevonden NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse politie heeft gistermiddag een lege kluis in het water langs de Achttien kavels gevonden. De brandkast bleek te zijn opengebroken. Dc agenten kwamen de brandkast op het spoor na een tip van een voorbij ganger. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de loodzware kast op het droge te hijsen. Onder zoek moet uitwijzen van wie de brandkast is en hoe het ding in de sloot is terecht gekomen. "Ik volg een hbo-opleiding bejaar- denwerk. In dat kader moet ik een bepaald aantal uren werken. Be taald werk lukte niet, dus ben ik al lerlei instellingen gaan aanschrij ven. Een daarvan was de Van der Willigenhof en dat reageerde. Het huis wilde graag vrijwilligerswerk en vroeg mij of ik dat wilde opzet ten", vertelt Pols. Sinds september is zij op maan dag, woensdag en vrijdag in de Van der Willigenhof aan het werk. Er is inmiddels een vrijwilligerscommis- sie benoemd, die het project bege leidt en vergadert met personeel, bewoners en familieleden. dagverzorging uit te breiden. Nu zijn de mensen 's ochtends op de dagverzorging. Daar krijgen ze kof fie, wordt geprobeerd iets met ze te doen. Ook eten ze hun warme maal tijd daar. Maar na het middageten moeten ze terug naar hun kamer, omdat er geen begeleiding meer is. We zouden graag 's middags ook de mensen willen opvangen". "De tweede taak is het verrichten van hand- en spandiensten. Bij voorbeeld boodschappen doen met de mensen, een bezoek brengen aan de specialist, mensen voorlezen of kleine reparaties aan kleding ver richten", vertelt de coördinator. "Het laatste is het uitbreiden van de activiteiten. Dan moet je denken groep die optreedt, spelle- wil- _j pas één reactie gekomen, maar de rest tjesmiddagen, wat de kan nog komen", aldus Pols. Het len organiseren verzoek om vrijwilligers ligt inmid dels ook bij de Leidse vrijwilligers- centrale. Het is de bedoeling dat de vrijwil ligers zich met drie taken bezighou den. "We zoeken de be- willen meedoen". "We kunnen vrijwel iedereen ge bruiken. Zowel jongeren als oude ren, zowel mannen als vrouwen", al dus Pols, die telefonisch bereikbaar is bij hei tehuis (761200). Van der Willigenhof: "We kunnen vrijwel iedereen c. KATWIJK - Het houden van een nieuwsjaarsreceptie voor het dui zendkoppige personeel van het nutsbedrijf EWR in hotel Oranje in Noordwijk geeft geen pas. Met die kritiek kwam gisteravond het Katwijkse raadslid E.J. Bergman (RPF) op de proppen tijdens de commissie financiën. Bergman vindt een receptie in een dergelijke luxe accommoda tie veel te duur en daarom onno dig, omdat de burger er indirect voor moet betalen. Wethouder J. van der Plas zei er echter geen moeite mee te hebben. "De gele genheden om een receptie voor zoveel mensen te houden, liggen niet voor het opscheppen. Het gaat om mensen uit een tiental bedrijven die nu zijn samenge voegd. Die willen elkaar ook wel eens beter leren kennen". De andere commissieleden gin gen niet mee met de kritiek van Bergman, maar laakten de gemakzucht die zij bespeuren bij het EWR-bestuur. Het gemopper was, evenals in een vo rige vergadering van de commis sie, dan ook niet van de lucht. "Er wordt maar zo voor de vuist weg met miljoenen geschoven", zei C. van Kesteren (CDA). Net als andere commissieleden had hij kritiek op een wel een zeer summiere toelichting van het EWR op een voorstel tot verho ging van de gasprijzen. Dank zij een meevaller van ruim een mil joen blijft gasprijsverhoging be perkt en wordt uiteindelijk 38,4 cent per kubieke meter. De com missieleden vroegen van wethou der Van der Plas dat hij bij het EWR aandringt op meer duide lijkheid en toelichting bij derge lijke voorstellen. "Ik krijg er zo wel de pest in", brieste Van Kes teren. die weinig begreep van een toelichting van het EWR op de oorzaken van de financiële mee valler. Het schoonmaken en oprollen van de reflectie-folie met behulp NOORDWIJKERHOUT - Het Noordwijkerhoutse bedrijf Klerk's Plastic Industrie bv heeft een ma chine ontwikkeld waardoor het mo gelijk wordt tuinbouwfolie dat na gebruik wordt weggegooid, op nieuw aan te wenden. Het gaat hier bij om een soort borstel die de folie, schoonmaakt en oprolt. Na deze be handeling, die in de kassen zelf ge beurt, is het materiaal schoon ge noeg om te dienen als grondstof van onder meer bouwfolie en tuinmeu belen. Volgens bedrijfsvoorlichter F. Groothedde is door Klerk's de ma chine ontwikkeld omdat wordt ver wacht dat de overheid in de komen de jaren zwaardere heffingen zal in voeren op afval dat niet voor herge bruik (recycling) geschikt is. Klerk's, zelf een van de grootste tuinbouwfolie-producenten van de regio, ziet de ontwikkeling van de machine dan ook als een eerste aan zet om het gebruik van tuinbouwfo lie milieu-vriendelijker te laten platshebben. Het is de bedoeling dat de afval verwerkingsbedrijven voor het op halen en verzamelen van de folie zorgdragen. Deze bedrijven zijn vol gens Groothedde bereid deze taak op zich te nemen. Hij verwacht dat hier binnen enkele maanden over wordt beslist. De folie moet dan naar een vestiging van Klerk's in België worden vervoerd, waar het wordt vermalen tot korrels. Deze korrels worden als grondstof ge bruikt voor onder meer tuinmeube len, bloempotten en bouwfolie. Voor tuinbouwfolie, wat een hoog waardig produkt is, is het niet meer geschikt. Daar is het over het alge meen toch nog te smerig voor. In de kassen wordt veel gebruik gemaakt van folie, vooral als reflec tie-materiaal. Door de grond te be dekken met goed reflecterend ma teriaal, wordt zo optimaal mogelijk gebruik gemaakt van het licht. Deze folie gaat echter maar één teelsei- zoen mee. Na dat ene seizoen is het te smerig om het licht nog goed te kunnen weerkaatsen. De folie wordt dan vervangen en wegge gooid. Groothedde schat dat er per seizoen tussen de vijf- en zesdui zend ton van deze folie gebruikt wordt in de kassen. 'Planeet x' Drs. W. Nobel houdt dinsdag 12 decem ber een spreekbeurt in de collegezaal van de oude sterrenwacht aan de Kaiser- straat. Het onderwerp is 'Op zoek naar planeet x'. Aanvang 20.00 uur. Wedergeboorte Het Theosofisch Genootschap houdt dinsdag 12 december een voordracht over wedergeboorte en karman. De bij eenkomst heeft plaats in de Pieterskerk aan de Kloksteeg 16. Aanvang 20.00 uur, toegang vrij. Vrijwilligerscentrale De Leidse Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44b is wegens vakantie geslo ten van vrijdag 15 december tot en met 1 januari. Loonbelasting De Leidse Rechtswinkel aan de Ketel- boetersteeg 10 houdt woensdag 13 de cember van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur spreekuur. Mensen die problemen hebben met het invullen van de nieuwe loonbelastingverklaring die in verband met nieuwe maatrerege- len in verband met 'Oort' vanaf 1 januari gelden, kunnen dan terecht met vragen, Voor informatie tel. 130775. Marokkaans koken In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshui- zerlaan begint 18 januari een cursus Marokkaans koken. De cursus duurt tien donderdagen van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten bedragen 25 gulden. Voor infor matie of opgave bellen naar buurthuis Vogelvlucht tel. 313648. Relaties Hoogleraar René Diekstra houdt donder dag 14 december een lezing in het In loophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. Hij spreekt over 'relaties'. Diekstra is hoogleraar klinische psychologie en schrijft wekelijks in deze krant in de ru briek Denkwijzer. Aanvang 20.00 uur, toegang vrij. Skiën en langlauf De directie sport en recreatie van de ge meente Leiden houdt in samenwerking met skischool Duinrell een cursus skiën en langlauf voor beginners en gevorder den. De skicursus begint (duur: vijf zater dagen) 6 januari (van 9.00 tot 10.30 uur of van 11.00 tot 12.30 uur). De langlauf- cursus (duur vijf zondagen) begint 7 ja nuari 10.00 tot 11.30 uur of van 12.00 tot 13.30 uur). De cursus kost inclusief ge bruik materiaal 125 gulden. Jeugd tot en met 11 jaar betaalt 75 gulden. Voor op gave of informatie, bellen (tussen 8.00 en 9.30 uur) naar 315601 (directie sport en recreatie) en vragen naar Aad van der Luit of Elly Wulms. DEN HAAG/LEIDEN - Zes jaar gevangenisstraf heeft de rechter vanochtend uitgedeeld aan een 21- jarige Haarlemmer die eind juni een gewapende overval pleegde op een Rijnsaterwouds PTT-agentschap. Deze straf was comform de eis van de officier van justitie. De metgezel van de bankrover, eveneens een 21- jarige Haarlemmer, kreeg 24 maan den, waarvan acht voorwaardelijk plus 300 uur dienstverlening. Tegen deze 'debutant' op het criminele pad was twee jaar geëist. De zwaarst gestrafte Haarlemmer kan gerust als een zware jongen worden aangemerkt. Hij was vorig jaar december ook verantwoorde lijk voor een overval van 176.000 gulden op het PTT-kantoortje aan de Leidse Cobetstraat en is verder al eens gepakt voor zwart werk, dief stal en gerotzooi met auto's. Zijn leeftijd- en plaatsgenoot volgde voortgezet wetenschappelijk on derwijs, heeft een nog onbeschre ven strafblad, net als zijn familie. Hij is volgens zijn advocaat ge zwicht voor het grote geld. Boven dien liet hij zich gemakkelijk beïn vloeden door zijn kornuit. De twee liepen tegen de lamp toen zij begin september het Leidse PTT-kantoortje nog eens wilden 'doen'. De twee hadden toen nog twee rovers bij zich. Een postbe ambte herkende echter tijdig de vluchtauto. Bovendien achtte het kwartet het 'te druk' en besloten zij hun plan uit te stellen. Amerikaan mag in Boskoop geen woning bouwen DEN HAAG/BOSKOOP - Een Amerikaan krijgt geen toestem ming om in Boskoop een huis te bouwen. De voorzitter van de Afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft uitgesproken dat burge meester en wethouders van Bos koop hem terecht een bouwvergun ning hebben geweigerd. De Amerikaan, S. Tsur uit Austin (Texas), wil een woning bouwen aan Laag Boskoop. Op het bewuste perceel rust een sierteeltbestem ming. Bedrijfswoningen zijn toege staan. De Amerikaan heeft bij zijn bouwaanvraag aangekondigd vanuit zijn woning een informatica- bedrijf te beginnen, gericht op de boomkwekerij. B en W noemen het plan echter niet concreet genoeg en worden in dat oordeel gesteund door de Raad van State. Alphenaar geslagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 18-jarige Alphenaar is gistermiddag geslagen in de parkeergarage van het winkelcentrum Ridderhof in zijn woonplaats bij een mislukte po ging tot diefstal van zijn geld. De jongen liep met zeshonderd gulden in zijn hand door de garage toen hij plotseling van achteren werd aan gevallen. De Alphenaar kreeg daar bij een stomp tegen het jukbeen. Na enig heen en weer getrek lukte het de .overvaller niet de Alphenaar zijn geld te ontfutselen waarop de dief de benen nam. Slachtbankjes gestolen TER AAR - Bij een diefstal uit een slachterij aan de Hertog van Beye- renstraat in Ter Aar zijn twee slacht bankjes ter waarde van duizend gul den en drie pneumatische messen gestolen. De politie vermoedt dat de daders met een valse sleutel zijn bihnengekomen. EINDHOVEN/ALKEMADE - Martin Schouten uit Oude Wetering is de gelukkige eigenaar geworden van het nummer 9-voetbalshirt van PSV'er Romario. De speler heeft het shirt inmiddels zelf uitgereikt aan Schouten in het spelershome van het PSV-stadion in Eindhoven. Het shirt, dat Schouten tijdens KRO's Telebingo voor duizend gulden wist te bemachtigen, hangt nu in zijn restaurant in Oude Wetering. De opbrengst is bestemd uco - de ac tie Steun aan Zwerfkinderen. Op de foto Schouten met zijn twee kinderen en Romario. (foto pr) LEIDEN "U zegt op 3 no vember, edelachtbare, maar hier staat op of omtrent 3 no vember. Het gaat hier om de tails, edelachtbare. Deze hele zaak draait om tijden. In het ene stuk staat ook dat het om 16.55 uur gebeurde, terwijl in een ander stuk staat dat het om 16.57 uur was". door Eric Lorier Voor kantonrechter Wille stond een 76-jarige Leidenaar. Hem werd ten laste gelegd dat hij ruim een jaar geleden over een spoor wegovergang in Voorschoten reed, terwijl de rode lichten al knipperden. De man was echter niet van plan zich zonder meer bij de gang van zaken neer te leggen. Hij had alle stukken letter voor letter gelezen. Hij had ook vele brieven naar justitie geschreven om zijn onschuld te bewijzen. Helaas voor hem was de rechter minder aan details gehecht dan hijzelf. "Ik ben het met u eens dat de woorden op of omtrent ruimte voor twijfel open laten, maar of u nu om 16.55 uur of om 16.57 uur door rood reed, haalt natuurlijk weinig uit". De verdachte gaf toe dat hij de spoorwegovergang was overge stoken, terwijl de rode lichten brandden en de bellen rinkelden. "De knipperlichten kon ik niet zien door de laagstaande zon, maar toen ik de bellen hoorde rin kelen kon ik niet meer remmen. Ik stond al met mijn neus op de rand en ik gaf dus gas. Kijk eens, ik ben 76 maar, ik heb nog steeds een snelle reactie". De rechter leek echter meer vertrouwen te hebben in het oordeel van de op sporingsambtenaar die het pro ces-verbaal had opgemaakt. Vol gens hem kon de man nog wel stoppen. De bejaarde vroeg zich echter af hoe de opsporingsamb tenaar de zaak zo goed heeft kun nen overzien: "Die man moet een duivelskunstenaar zijn". Het vonnis van de kantonrech ter was mild. Hij achtte de man wel schuldig, maar veroordeelde de man niet tot de geéiste boete van honderd gulden. Hij sprak zelfs geen straf uit: "Vanwege alle moeite die u gedaan heeft. Maar u moet voortaan wel voorzichtiger zijn". Agenda Met de afhandeling van deze zaak kon de bewuste spoorwegover gang echter nog niet van tafel. Ook een 29-jarige hoofdagent uit Amsterdam werd er namelijk van verdacht op dezelfde overgang door hetzelfde rode licht gereden te zijn. De verdachte kwam echter met een geheel andere verdedi ging aanzetten: "Ik ben daar nooit geweest. Ik zou daar 's ochtends door rood gereden zijn, maar toen lag ik in bed. Ik had namelijk net nachtdienst gehad. Ook de vriendin van de Amster dammer kon de dader niet ge weest zijn. Volgens haar eigen zeggen, zij was als getuige meege komen, had zij op het bewuste tijdstip wel de auto bij haar, maar was ze naar een vriendin in An- dijk. "Hoe weet u precies dat u op 30 december 1988 naar uw vrien din was?" vroeg de rechter nog. Het verweer was echter overtui gend. "Dat staat in mijn agenda, anders had ik het niet meer gewe ten". Ook de officier van justitie kon daartegen niet op, mede om dat er in het proces-verbaal behal ve het kenteken van de auto geen verdere gegevens, zoals merk en kleur, stonden. Hij stelde dan ook vast dat alles waarschijnlijk op een misverstand berustte en hij verzocht dan ook om vrijspraak. De rechter oordeelde overeen komstig. Girootje "U hebt op 7 oktober 1988 bij Alkemade op de snelweg in een auto gereden zonder geldig ken tekenbewijs?" aldus de vraag van kantonrechter Wille aan een 20-ja- rige man uit Maassluis, die voor hem stond. "Ja, dat klopt", aldus de jonge- "En u heeft een acceptgiro ge kregen en die heeft u niet be taald?" informeerde de rechter. "Ja, dat klopt allemaal". De rechter keek een beetje ver wijtend. "Waarom heeft u niet ge woon betaald?" Het antwoord kwam non- chelant: "Ach, ik krijg zo veel van die dingen, auto rijden is name lijk mijn hobby". De rechter keek een beetje ver bluft naar de man aan de andere kant van de tafel. Hij leek een beetje te twijfelen: moest hij nu kwaad reageren of kon hij deze onverschilligheid beter met de mantel der liefde bedekken. Hij koos voor het laatste. Een tikkel tje vaderlijk zei hij: "Je moet ze wel betalen, hoor, anders wordt het wel een erg dure hobby en gaat er aan rijbewijzen geknab beld worden. Dat heeft overigens wel een voordeel: in dat geval krijg je geen giro's meer. Je krijgt nu een boete van 130 gulden". De jongeman was niet onder de indruk. "We zullen zien", ant- woorde hij. Wille werd nog ver baasder. "Wat bedoelt u?" vroeg hij aan de al weglopende veroor deelde. "Nou, ik zal wel weer een girootje krijgen". Toen de jonge man de deur naar de gang al bijna achter zich dicht geslagen had, kwam het antwoord van de rech ter: "Wel betalen hoor, anders moet je drie dagen zitten".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14