CTAD, LEIDEN in de Zijl gedumpt' 'Ik heb nooit vaten 'Erfpacht probleem voor Japanse bedrijven' LEIDSCH DAGBLAD JVC Nederland sluit uniek contract met Leiden over nieuwbouw DINSDAG 12 DECEMBER 1989 Directeur W.A. Innemee van JVC Nederland: 'Het grootste struikelblok vormde de erfpacht'. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De gangpaden in het magazijn zijn volge stouwd, bij het bureau in het kantoor worden nog maar een paar stoelen bijgeschoven. Het is vol, veel te vol in het hoofdkantoor van JVC Ne derland aan de Zoeterwoud- seweg. Zo vol, dat een verhui zing naar het Leidse Room burg aanstaande is. door Henny van Egmond De verhuizing is in meer opzich ten bijzonder. De overstap sym boliseert de gigantische groei van het bedrijf. En bovendien is de overeenkomst met de gemeente Leiden uniek, omdat er voor het eerst sprake is van erfpacht waar bij de erfpachtscanon voor eeu wig wordt afgekocht. Uitzonder lijk is ook het zogenoemde conve nant dat JVC Nederland sluit met het arbeidsbureau en de gemeen te over werving van nieuw perso neel. Daarbij zal bij geschiktheid vooral worden geput uit de groe pen langdurig werklozen, vrou wen en allochtonen. Een duidelijke verklaring voor het succes van JVC Nederland, leverancier van allerlei produk- ten op audio- en videogebied, heeft president-directeur W.A. In nemee niet. "Ik denk dat we een goed produkt op de goede markt hebben gebracht. We werken daar natuurlijk al langer aan. Maar JVC Nederland neemt ver geleken met de vestigingen in an dere landen een bijzondere posi tie in. Veel landen zijn nu pas op het punt waar wij al zes jaar gele den waren", vertelt hij. JVC Nederland was tot voor en kele jaren eigendom van de pla tenmaatschappij Thorn/EMI. JVC kocht de aandelen, nadat In nemee de partijen bij elkaar had gebracht. "Het is in het belang van de fabrikant om eigen ver koopmaatschappijen te krijgen. Zo voorkom je dat agenten of dea lers met he produkten rommelen. Je hebt alles in eigen hand". Uitleggen De overname door JVC heeft voordelen gehad voor het Neder landse bedrijf. "Bij de vorige aan deelhouders lag het winst maken toch dichter bij het hart dan het investeren in het bedrijf. Nu is het zo dat als de noodzaak er is, het er ook moet komen. Het enige na deel is dat we toch iets aan slag vaardigheid zijn kwijtgeraakt. Ja pan is een ver-weg-land met een andere aanpak, een andere cul tuur. Er is veel meer overleg no dig. Zaken die in onze ogen vol strekt normaal zijn, moet je daar nog een keer uitleggen", zegt In nemee, die inmiddels 36 keer Ja pan heeft bezocht. Het steeds maar overleggen met Japan en de interne discus sies binnen de gemeente Leiden hebben de onderhandelingen over de vestiging in Roomburg lang laten duren. "Langer dan ik had gehoopt", aldus Innemee. Het grootste struikelblok vormde de erfpacht. Door de Ja panse bazen werd dat categorisch afgewezen. "Geen erfpacht was een absolute voorwaarde uit Ja pan. Het is de politiek van het be drijf om geen gronden te verwer ven, anders dan in eigendom. Erf pacht sluit absoluut niet aan bij het Japanse denken. Als je in Ja pan grond in erfpacht hebt, kun je er zo worden afgezet". "De onderhandelingen op dit punt waren best wel moeilijk. We zijn een aantal keren uit elkaar ge gaan, maar toch is er steeds weer een nieuw gesprek gekomen. We hebben nu met veel creatief den ken een acceptabele oplossing ge vonden", aldus de president-di recteur, die met enige spanning de discussie binnen de gemeente politiek afwacht. "We hebben nog steeds niets getekend. Eerst moet de politiek nog akkoord gaan. Daarom hebben we ook een sce nario klaar liggen voor als het af ketst". De nu gekozen oplossing is voor Leiden uniek. De erfpacht wordt voor eeuwig afgekocht. Daarnaast geeft het bedrijf een extra som geld voor toekomstige werkzaamheden aan de infra structuur in Roomburg. "Laat wel duidelijk zijn dat het JVC niet om het geld gaat. Erfpacht past gewoon niet in het Japanse denkraam. Als Leiden nog meer Japanse bedrijven wil werven, dan zal de gemeente even creatief met hen moeten meedenken als ze met ons heeft gedaan. Of het erfpachtsysteem afschaffen". Werving Het convenant over het aantrek ken van nieuw personeel is even bijzonder als het erfpachtscon tract. JVC Nederland verplicht zich via dat contract nieuwe vaca tures indien mogelijk zes maan den van tevoren te melden bij het arbeidsbureau. Dat bureau gaat dan op zoek naar geschikte kandi daten en zoekt vooral in de bak ken met langdurig werklozen, vrouwen en allochtonen. De zes maanden totdat de arbeidsplaats echt vacant is, kan het arbeidsbu reau gebruiken om de kandidaten om of bij te scholen. "We hebben hooggespannen verwachtingen van het conve nant. Op zich verandert er voor onze werkwijze weinig. Wij mel den nu al alle vacatures bij het ar beidsbureau. Maar als we de wer ving op deze manier vergelijken met onze eigen werving, dan komt het arbeidsbureau er niet al tijd even goed vanaf'. Dat er in eerste instantie in be paalde groepen naar kandidaten wordt gezocht, intereseert Inne mee niet echt. "Wij hebben geen enkel voorkeursbeleid. Wat voor kleur of geslacht ze hebben, maakt mij niet uit. Als ze maar ge schikt zijn voor hun werk. Maar het is niet zo dat we iedereen die een beetje apart is gezet door de maatschappij hier verwelkomen. Kandidaten moeten voldoen aan De keuze voor Roomburg werd ook in hoge mate bepaald door het feit dat de meeste perso neelsleden uit de Leidse omge ving komen. En door het feit dat de huidige plek steeds moeilijker bereikbaar wordt door de drukte op de Hoge Rijndijk. Innemee: "Het is een fantastische locatie, direct aan de rijksweg. Er komt zelfs een aparte afrit. En eindelijk krijgen de mensen die hier wer ken wat meer levensruimte". Als de gemeenteraad de over eenkomsten met JVC Nederland goedkeurt, begint de bouw over een maand of zes. "Zelf hoop ik dan dat we dan in juni 1991 kun nen verhuizen". over woningen Veel bewoners Tuinstadwijk zijn ontevreden LEIDEN - Oud-eigenaar N. de Water van de gelijknami ge Leidse vatenoverslag ont kent dat hij iets te maken heeft met de lozing van va ten in de haven van de Zijl. Hij reageert hiermee op uit spraken waarin een verband is gelegd tussen de in de ha ven gevonden vaten en zijn voormalige bedrijf aan de Zijloever. door Roy Klopper Omwonenden zeggen enkele jaren geleden te hebben gezien dat perso neel van het overslagbedrijf vaten in de Zijl dumpte. Ook zou de eige naar van het bedrijf hebben rond verteld dat hij goud geld verdiende met lozingen in onder meer de Kaag en de Braassem. Secretaris B. Groe- neweg van wijkcomité De Kooi sprak afgelopen zaterdag over deze verhalen die in de wijk de ronde doen, nadat de gemeente een zestal vaten langs de Zijloever had gevon den. De Water verwijst de uitspraken naar het rijk der fabelen. Hij dreigt Groeneweg met een proces wegens smaad, omdat hij zich ernstig bèle- digd voelt door enkele uitspraken. "Mijn bedrijf is al vijf jaar geleden opgeheven, het lijkt me dus sterk dat in 1986 met mijn vaten is ge zeuld. Daarbij heb ik nooit perso neel in dienst gehad". Hij eist dat Groeneweg zijn aantijgingen hard maakt. "Het is geen stijl mensen zo maar van dergelijke wandaden te beschuldigen. Als hij niets kan be wijzen, wil ik dat hij zijn excuses aanbiedt". Wanneer de secretaris van de wijkvereniging dat weigert wil De Water dat hij zich voor de rechter verantwoordt. Groeneweg benadrukte gister avond niet de bedoeling te hebben gehad om De Water te beschuldi gen. "Ik heb gezegd dat de gemeen te de dader maar eens nader aan de tand moet voelen indien hij wordt Drukkerij De Hink breidt uit LEIDEN - Drukkerij De Bink bv is begonnen met de uitbreiding van het pand aan de Rooseveltstraat in Leiden. Oud-directeur H. Schoon- derwoerd heeft onlangs de eerste paal geslagen. Het huidige pand werd in 1971 ge bouwd, maar was al een tijdje te klein. Met de uitbreiding was al re kening gehouden op het eigen ter rein. De nieuwbouw duurt vijftien weken. Na enige interne aanpassing zal de nieuwe huisvesting van De Bink half mei gereed zijn. gevonden. Ik wilde niet suggereren dat De Water achter die lozing zit". Het verhaal dat medewerkers van De Water drie jaar geleden vaten hebben weggesleept richting water kant, heeft Groeneweg vernomen van een andere buurtbewoner. "Maar hij hoorde alleen een plons en heeft verder niets gezien. Ik stel dus voorop dat we niets kunnen be wijzen. Vandaar dat ik betreur dat de naam van De Water in verband is gebracht met de dumping". Reputatie De Water had van 1981 tot en met 1984 een overslagbedrijf aan* de Zijloever. Hier werden volgens hem vrijwel dagelijks lege vaten aange leverd. Die werden gemiddeld een week opgeslagen om daarna te wor den vervoerd naar een bedrijf in Dordrecht dat ze geschikt maakte voor hergebruik. "Volle vaten heb ik nooit gehad. Niet alleen omdat het niet mocht, maar ook omdat de assen van mijn vrachtwagens er niet op waren berekend". De Water moest in 1984 van het terrein van de Zijloever verdwijnen omdat het door hem gehuurde ter rein werd verkocht voor woning bouw. Dat was juist in de tijd dat het bedrijf in opspraak kwam wegens vermeende betrokkenheid bij het milieuschandaal rond Kemp. De di rectie van dit bedrijf beweerde dat De Water honderden containers met chemisch afval naar België had vervoerd. Justitie pakte De Water op en controleerde zijn administra tie. Er werd niets belastends gevon den. "Ik had alleen maar kartonnen verpakkingen vervoerd van Delft naar het AZL". Hoewel hij niet schuldig werd be vonden, liep de reputatie van het bedrijf volgens De Water door deze affaire een flinke deuk op. Hij stop te zijn bedrijf omdat hij de indruk had dat zijn klanten het vertrouwen in hem hadden verloren. De afgelo pen jaren zat hij zonder werk. "Ik heb net de plannen rond om in de loop van het volgend jaar mijn oude beroep weer op te pakken. Maar door de uitspraken van Groeneweg kan ik dat wel vergeten". De Water zegt na de publicaties van afgelopen weekeinde verschil lende malen telefonisch te zijn be dreigd. "Het is echt vreselijk te moeten horen dat mensen je voor 'ouwe gifmenger' uitmaken". Hij bevestigt overigens dat er vaten lig gen in de haven aan de Zijloever. Vaten waarop vroeger jachtjes "Maar niet door mijn toedoen. Er hebben daar zo veel bedrijven geze ten, waarom moeten ze juist mij hebben?" Geheimzinnig Verscheidene omwonenden van de haven zeiden gisteren niet verrast te zijn dat vaten zijn gevonden. Maar niemand zegt te weten wie ze daar heeft gedumpt. Velen verbazen zich over de uitspraken die Groeneweg zaterdag uitte aan het adres van De Water. "Daaraan wagen we ons niet, LEIDEN Amnesty International hield gistermiddag een fakkeltocht door de Leidse binnenstad om aandacht te vragen voor de situatie in China. Voor de tocht werden de deelnemers toegesproken door een Chinese student en een lid van de Leidse werkgroep van Amnesty. Tijdens de tocht werden de namen meegevoerd van Chinese demonstranten, die gevangen zijn gezet. Op het Sta tionsplein deelden de deelnemers informatie uit over het doel van de fakkeltocht. (foto Jan Holvast) geplaatst, bleken ineens verdwenen. straks krijgen we nog de grootste problemen". Die uitspraak is kenmerkend voor de wat afwachtende en ge heimzinnige sfeer in de buurt. Al leen op voorwaarde dat ze anoniem blijven zijn sommige bewoners be reid te vertellen wat ze hebben ge zien. Zo is er het verhaal van een vol vat dat dagenlang op een veldje na bij de haven heeft gelegen. "Dat ding was loodzwaar, moet dus boor devol zijn geweest. Op een dag stond het ineens op de kade. De vol gende dag was het weg, zonder dat ook maar een vrachtwagen het ter rein was op gekomen. Je hoeft niet veel fantasie te hebben om te raden waar het is gebleven" aldus een om wonende. Verder is een voorval bekend waarbij vaten verdwenen waarop jachten waren neergezet voor on derhoud. 'De boten werden wegge sleept, maar de vaten bleven staan. Nieuwe studie bij Leidse Hogeschool LEIDEN - Met ingang van het vol gende schooljaar verzorgt de Leidse Hogeschool een nieuwe vrije stu dierichting onder de naam Sociale Zekerheidskunde. Deze vierjarige hbo-opleiding is bedoeld voor mensen die in hun werk te maken krijgen met regelin gen op het gebied van de sociale uit keringen. De studie wordt een on derdeel van de sector Hoger Sociaal Agogisch Onderwijs van de Leidse Hogeschool. Tijdens de opleiding wordt aan dacht geschonken aan vakken als rechten, economie, sociologie en psychologie. Het eerste studiejaar staat open voor mensen die in het bezit zijn van een diploma havo, vwo of mbo. Meteen naar het twee de studiejaar kunnen mensen die een propaedeuse heao, hsao of hgzo met succes hebben afgerond. Belangstellenden voor de studie kunnen 14 december van 16.00 tot 19.00 uur naar de Leidse Hoge school aan de Dr. Kuyperstraat 4 in Den Haag komen voor een informa tiebijeenkomst. Die wordt op 22 fe bruari en 5 april van het volgende jaar herhaald. De volgende dag was er geen vat meer te vinden op het terrein. Die dingen zijn echt niet netjes opge haald", meent een buurtbewoner. Ook de eigenaar van een staalcon structiebedrijf dat dat vroeger aan de Zijloever zat, hult zich nagenoeg in stilzwijgen wanneer hij wordt ge confronteerd met verhalen over het lozen van vaten: "Ik had nooit con tact met De Water. Laat ik zeggen dat ik weet dat hij er een zaak had, maar ik heb verder nooit iets ge- Kluif De gemeente ziet vooralsnog geen enkele reden om aan te nemen dat De Water illegaal heeft geloosd. "Dat vaten zijn gevonden wil niet zeggen dat hij daar achter zit", aldus woordvoerder A. van den Berg van de directie milieu. Volgens hem is het overslagbedrijf in het verleden regelmatig door de gemeente ge controleerd. Nooit zijn volle vaten aangetroffen. "Alles was altijd pri ma in orde, dus voorlopig is er geen aanleiding voor welke verdenking dan ook". Van den Berg verwacht dat het een hele kluif wordt degene op te sporen die verantwoordelijk is voor het dumpen van de vaten. "En als we hem vinden moeten we de beschuldiging ook nog kunnen be wijzen. De praktijk wijst uit dat dit heel moeilijk is". De directie milieu overlegt bin nenkort met de provincie en het baggerbedrijf over de manier en het tijdstip waarop de vaten boven wa ter worden gehaald. De grote vraag blijft of ook volle vaten worden aan getroffen. Maar ook indien alleen le ge vaten worden gevonden is het volgens Van den Berg goed moge lijk dat het milieu is aangetast. "Ze kunnen op de bodem alsnog zijn open gegaan. Dat is alleen niet meer na te gaan". De kritiek uit de buurt dat de ge meente te lang heeft gewacht met het ophalen van de vaten, wuift hij weg. "We zijn inderdaad vaak ge waarschuwd dat aan de Zijloever werd geloosd. Maar die vaten lagen in laag bagger van een meter dikte, onvindbaar dus. Pas nu is weggegehaald worden vaten vonden en nog is het moeilijk in te schatten hoeveel er precies liggen. Veel vaten zijn namelijk weggezakt in de bodem". LEIDEN - Veel bewoners van de Tuinstadwijk zijn ontevreden over hun huisvesting. Ze klagen over niet afgeronde renovatie en achter stallig onderhoud aan hun wonin gen. Bewoners van de Fruitbuurt hebben last van betonwagens die over de ventweg rijden. Verder wil len ze meer speelgelegenheid voor kinderen en betere openbare ver lichting in de wijk. Dat blijkt uit een enquête die de Socialistiese Partij (SP) momenteel houdt in de Leidse wijken met als doel te onderzoeken wat er leeft on der de bewoners. De enquête is al uitgevoerd in Roomburg, de Fruit buurt en de Tuinstadwijk. De ko mende tijd worden de vraagge sprekken voortgezet in Zuid-West, de Stevenshof en de binnenstad. De bewoners wordt onder meer gevraagd naar hun mening over vei ligheid, groen verkeer en reiniging. De SP wil de uitslag van de enquê tes aan de orde stellen in de ge meenteraad. Betrapt bij inbraakpoging LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht, omstreeks 4 uur, twee 18- jarige jongens op heterdaad betrapt bij een inbraakpoging aan de Ha ven. Het tweetal was bezig met breekwerktuigen de toegangsdeur van een postkantoor te forceren toen ze in de kraag werden gegre pen. De politie onderzoekt of het in brekersduo misschien meer op hun kerfstok heeft. De jongens zijn voorlopig ingesloten. Kabinet achter plan vestiging WUF in Leiden LEIDEN - De komst van de instan tie die zich bezighoudt met uitke ringen aan vervolgingsslachtoffers (Wet Uitkeringen Vervolgings slachtoffers, kortweg WUF) naar Leiden lijkt zo goed als zeker. Het kabinet heeft het voorstel overge nomen dat een werkgroep onder lei ding van oud-generaal Huyser een paar weken geleden heeft uitge bracht. Alleen de Tweede Kamer kan volgende maand tijdens de be handeling van dit onderwerp nog roet in het eten gooien. Dit voorstel van Huyser komt er op neer dat de nieuwe organisatie die pensioenen en uitkeringen toe kent en uitbetaalt aan verzetstrij ders en oorlogsgetroffenen in Lei den wordt gevestigd. Voorheen werd dit gedaan door onderdelen van het ABP die in Diemen en Zoe- termeer waren gevestigd. De vermoedelijke vestigings plaats voor de WUF is het voormalig Aramco-kantoorpand aan de Ples- manlaan. Het is de bedoeling dat de nieuwe organisatie al in april vanuit Leiden gaat werken. Het pand van Aramco is het enige in Leiden dat beschikbaar is en bovendien groot genoeg is om ruim 250 personeel te herbergen. Ex-directeur vatenoverslagbedrijf:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13