I Strengere regels voor bescherming natuur DE TIJD/ 'kroniek over VAN TO ÉNIËMESii EEN KATWIJKS ZEEKAPITEIN VERSLAAT WARE RAMPREIS I - Adviesteam voor hulp bij aids onder Idnderen Grote belangstelling van werklozen voor hernieuwde scholing MAANDAG 11 DECEMBER 1989 BHHESmfflB. PAGINA Op de kop af 150 jaar geleden voer er op de Atlantische Oceaan, een kleine tweeduizend kilometer uit de Afrikaanse kust, een Neder landse driemaster in Noordelijke richting, op weg naar Rotterdam, de thuishaven. Het goedgetuigde zeilschip, met de fraaie naam 'Neerlands Koning', stond onder bevel van de 57-jarige Maarten Schaap, Katwijker van origine. Twee maanden tevoren, op 6 oktober, had men in Batavia de zeilen gehesen. Het schip was vol geladen met koloniale waren: koffie, rietsuiker en indigo. In het ruim had men ook een lading tin gestouwd. Alles tezamen wogen zo n 530.000 kilo. Behalve deze stuklading trans porteerde het schip dertien passa giers. Er lag nog een reis van twee maanden voor de boeg: pas op 4 februari 1840 zou men in Rotter dam afmeren. Kapitein Schaap heeft uitvoeri ge aantekeningen over de reis na gelaten. Het cahier is in het bezit van het genootschap Oud-Kat wijk. Maarten Schaap was de reis van 1839-1840 niet anders dan anders begonnen. Hij was in dienst bij de rederij van Anthony van Hobo ken, een van de befaamdste Rot terdamse scheepsbaronnen van dat moment, en de zeereis naar Indië kende voor Schaap weinig verrassingen meer. Hij had al heel wat keren de lange tocht ge maakt, steeds in dienst van Van Hoboken. Hij was daardoor tel kens een maand of vier, vijf van huis. Timmeratie In de nawinter en het vroege voorjaar van 1839 had de 'Neer lands Koning' op de eigen scheepswerf van Van Hoboken een goede 'timmeratie' gekregen, om de mankementen te verhel pen die het schip bij de vorige tocht naar Indië en terug had op gelopen. Naar zijn gewoonte had Schaap zijn vrouw Trijntje en hun twee jongste dochters Niesje en Trijn tje, in de maanden dat hij aan wal was, naar Rotterdam laten ko men. Hij huurde dan ergens in de buurt van de haven een huis voor zijn gezin. Niesje was in het jaar waarover het hier gaat 18 jaar oud en Trijntje 15. Eveneens naar zijn gewoonte mochten vrouw en kin deren aan het begin van de reis een eindje meevaren: van Rotter dam naar Hellevoetsluis. Daar kwam de loods aan boord die het schip buitengaats moest brengen. Dan nam Schaap hartelijk af- schëid van zijn vrouw en die ging met de kinderen na een dag of wat naar Katwijk terug. De heenreis moet behoorlijk saai zijn geweest: Schaap is niet in staat iets bijzonders te melden over de vier maanden, tot aan 20 augustus, de dag waarop 'Neer lands Koning' op de rede van Ba tavia arriveerde. Evenmin als over het verblijf daar tot 6 okto ber. Het is alsof hij ons door zijn so berheid wil voorbereiden op de tegenslagen die er tijdens de te rugreis voorvielen. Hersenontsteking De eerste oversteek, over de grote watervlakte van de Indische Oce aan richting Kaap de Goede Hoop, begon kalm en rustig. Maar de zwarigheden beginnen al snel: er is een matroos niet helemaal in orde, de man heeft diarree. Dan, een week of drie na de afvaart uit Batavia, blijkt dat een van de drie soldaten aan boord, die naar Ne derland terugkeren na hun tijd in Indië, een 'ontsteking in de her sens' heeft. Het gaat snel bergaf waarts met hem: drie dagen later is hij dood. Intussen, zo blijkt, was het met de zieke matroos ook niet best ge steld: een dag later vindt men ook hem dood in zijn kooi en opnieuw is er een korte plechtigheid, uitlo pend op het overboord zetten van het lijk. Omdat er gevaar bestaat dat het 'volkslogies' door de langdurige ziekte van de matroos besmet is geraakt, geeft kapitein Schaap opdracht om het goed schoon te maken en het dan te 'roken', om het op die manier te desinfecte ren. De bootsman maakt bij het hanteren van de 'sissers', die ge maakt waren van in azijn ge drenkt kruit, helaas een onhandi ge fout 'en verbrandt het gehele wezen en beide handen deerlijk'. Zo erg zelfs dat hij een maand lang het bed moet houden. Rampspoeden Dat waren dan de eerste drie we ken van de reis en deze ramp spoeden overkwamen de schepe lingen ergens midden op de Indi sche Oceaan. Op 20 november rondde men de Kaap en veertien dagen later werd het anker uitgezet bij het ei land Sint-Helena. Dat eiland was een vaste halteplaats, waar men verversingen insloeg, het drink water aanvulde en berichten de poneerde en ophaalde: zowel schepen die naar Indië gingen als schepen die er vandaan kwamen legden er aan. In de periode dat Schaap bij Sint-Helena voor anker lag, kwa men er nog twee Nederlandse koopvaardijschepen langs: eerst de 'Stad Tiel', en wat later de 'Wijnhandel'. Schaap had de kapitein van de 'Stad Tiel', ene Chevalier, voor een maaltijd aan boord van zijn eigen schip uitgenodigd, en zo zat men rustig te dineren. Men ziet een ander schip aan komen: de 'Wijnhandel'. Er gaat een sloep van de 'Wijnhandel' naar de 'Stad Tiel'. Even later komt er een sloep in de richting van de de 'Neerlands Koning'. Er stapt iemand aan boord die aan kapitein Chevalier komt zeggen dat kapitein Smit, die het bevel voert over de 'Stad Tiel' hem drin gend moet spreken. Schaap wil de gezellige maaltijd niet laten onderbreken en zegt tegen de bo de dat die maar aan Smit moet vragen of hij niet ook aan boord wil komen. De bode vertrekt en keert terug, maar zonder kapitein Smit, alleen een herhaling van de dringende oproep aan het adres van kapitein Chevalier. Schaap schertst wat: "Da* is me nu ook wat dat Smit niet eens bij me aan boord wil komen"! Opeens vraagt kapitein Cheva lier, die van de bode een berichtje in de hand gedrukt had gekregen. aan kapitein Schaap: "Hebt U een zoon die vaart?" "Ja", antwoordt Schaap, "is er zwarigheid?" Als Chevalier ver volgens met een strak gezicht van tafel opstaat, heeft Schaap in een flits door wat er aan de hand is: zijn zoon is dood... Jammerklacht Arij was evenals zijn vader zeeka pitein en ondanks zijn jeugdige leeftijd zeer ervaren. Hij was be velvoerder van een schip dat op 22 mei, dus ongeveer anderhalve maand nadat zijn vader was uitge varen, vanuit Hellevoet naar de Westkust van Afrika was gezeild. Daar werden sinds 1831 negers geronseld voor dienstneming in het leger in Oost-Indië. Begin au gustus was hij vandaar vertrok ken met zestig man aan boord, zeg maar gerust negerslaven. Maar Arij werd plotseling ernstig ziek vanwege een galblaasaan doening. Medicijnen richtten niets uit en ter hoogte van Sint- Helena kwam hij te overlijden. "O God, dat wij hem in die gelukzali ge hemel mogen zien, waar geen smartelijk scheiden meer zal zijn en dit is ook Uw belofte in het ver troostende Evangelie zo schrijft Maarten Schaap in de jammerklacht om zijn zoon. Dat het zo moet zijn gegaan hoorde Schaap van kapitein Smit. Die had het weer van de op volger van Arij Schaap verno men, toen hun schepen elkaar in straat Soenda passeerden. Overigens liep het met kapitein Smit ook niet goed af: zijn schip verging op de terugtocht naar Ne derland met man en muis en, schrijft Schaap, "er is nimmer iets van schip of manschappen te rechtgekomen". Aan de grond Het bleef een reis vol rampspoed. Tot aan het Kanaal ging het rede lijk, maar toen kwam er een storm zoals Schaap in zijn 46-jarige zee mansleven nog niet had meege maakt. Stortzeeën sloegen over het schip heen en huizenhoge gol ven alom. Het bleef zwaar weer tot op het Bedrijfsleven praat niet met raadsleden ROTTERDAM - Het bedrijfsleven zoekt nauwelijks contact met raads leden wanneer het vragen heeft over het beleid. Die contacten leve ren bovendien doorgaans weinig re sultaat op. Veel eerder richt het be drijfsleven zich tot de colleges van B en W of tot ambtenaren. Dit blijkt uit een enquête van het onderne- mersverbond VNO onder de 37 be- drijvenkringen in Zuid-Holland. Bedrijvenkringen zijn organisa ties waarin ondernemingen in een bepaalde regio zich hebben vere nigd. Volgens het VNO worden de ze kringen steeds belangrijker. Kind moet jaren wachten op nier AMSTERDAM Niertransplanta ties bij kinderen onder de twee jaar blijken met zo succesvol en worden nauwelijks uitgevoerd. Kinderen tot twee jaar moeten daarom een of meerdere malen per week naar het ziekenhuis om hun slechtwerkende nieren te laten spoelen met een kunstnier. In de praktijk blijkt dat kinderen jaren na het bereiken van de tweejarige leef tijd nog altijd geen operatie hebben ondergaan. De lange wachtlijsten en de speciale eisen waaraan een donornier moet voldoen zorgen er voor dat een kind jaren op een transplantatie moet wachten. Een klipper, zoals van Maarten Schaap, onder Gibraltar. Dergelijke schepen bevoeren in de negentiende eeuw als vrachtschepen de wereld zeeën. moment dat men Goeree bereik te. Maar nog was alle tegenslag niet voorbij. Op weg naar Helle voetsluis liep 'Neerlands Ko ning', ondanks de aanwezigheid van een loods, aan de grond. Er moesten twee binnenvaartsche pen komen om wat van de lading over te nemen, en zo raakte het schip weer vlot. Met een zucht van verlichting meerde Schaap op 4 februari 1840 in Rotterdam af, zette de passa giers aan wal, bracht verslag uit aan mijnheer Van Hoboken, nam maatregelen ten behoeve van het lossen van de 500 ton vracht, en ging naar Katwijk, naar vrouw en kinderen. L.D.COUPRIE ALPHEN/ZOETERWOUDE - Het bedrijf Ten Berge Coating Systems voert overleg met de ge meente Alphen aan den Rijn om op het bedrijventerrein Kerk en Zanen een nieuwe fabriek te bou wen. De huidige vestiging aan de Rijnhavenkade is uit haar jasje gegroeid. De nieuwe fabriek wordt drie keer zo groot dan de huidige. Het bedrijf heeft inmiddels vier fabrieken in Zoeterwoude-Rijn- dijk. Alphen, Scheveningen en sinds kort ook een in Frankrijk. Vooruitlopend op de economi sche eenwording van de Europe se Gemeenschap na 1992 heeft Ten Berge in Savigny Le Temple, veertig kilometer ten zuid-oosten van Parijs, een coatingfabriek ge opend. Er werken 25 man, onder wie 3 Nederlanders. Directeur Ten Berge: "We heb ben veel werk in Frankrijk. Tot dusver hield dat in, dat we materi aal dat moet worden gecoat hier naar toe halen en na behandeling Alphens bedrijf Ten Berge gaat flink uitbreiden weer terug moeten brengen. Dat vergt veel transportkosten, van daar dat we nu ook in Frankrijk zijn begonnen". Ten Berge voegt er aan toe dat voor zijn bedrijf Frankrijk een echte groeimarkt is. De nieuwe fabriek in Savigny Le Temple be hoort volgens het bedrijf tot de modernste en milieuvriendelijk ste in haar soort. De produktie- eenheid voldoet aan de strenge Europese milieu-eisen. Zo wordt al het proceswater gerecycled, waardoor dit schoon de fabriek verlaat. De caotings zijn volgens Ten Berge milieuvriendelijk, om dat er geen oplosmiddelen in zit ten. Verder wordt veel energie be spaard door speciale ovens te ge bruiken. Ten Berge heeft in Frankrijk furore gemaakt met het piramide project. Het Louvre-museum in het hartje van Parijs heeft een pi ramide van glas gebouwd, dat als toegang tot het museum dienst doet. Het prestige-obje5t moest 'volledig Frans' worden, vond president Mitterrand. Er moesten echter twee uitzonderingen wor den gemaakt. Als architect werd de beroemde Chinees-Amerikaan Leoh Ming Pei aangetrokken en voor het coatingswerk kreeg Ten Berge de opdracht. De Fransen hebben daarna het Alphens-Zoe- terwoudse bedrijf onder meer ook de opdracht gegeven voor coatingswerk voor de nieuwe opera van Parijs. Samen met Sigma Coatings heeft Ten Berge een nieuw coatingsprocédé ontwikkeld, dat internationaal de aandacht trekt. Het betreft de PVDF-coating (po- lyvinylideenfluoride), dat op alu- miniumveldelen wordt toege past. Plof-bv,s aangepakt LEIDEN (ANP) - PvdA en CDA willen dat bij wet voor overdracht van aandelen op naam in besloten en naamloze vennootschappen een notariële akte wordt voorgeschre ven. Daarmee denken zij misbruik van plof-bv's tegen te kunnen gaan. Bij dit soort bv's kunnen justitie, belastingdienst en bedrijfsvereni gingen niet achterhalen op wie zij niet-afgedragen belasting en sociale premies kunnen verhalen. Bij aan delen-overdracht binnen concern- verband en bij overdracht van beurs- en structuurvennootschap pen kan worden volstaan met een niet-notariële akte. PvdA-kamerlid W. Vermeend maakte dit bekend op een symposi um aan de Leidse universiteit. Hij heeft hierover met zijn CDA-collega V. van der Burg overeenstemming bereikt. De jwestie zal binnen enke le maanden in de Tweede Kamer worden behandeld. trole- en uitvoeringsplan landschapsverordeningen opgesteld. In die plannen worden de regels voor de meest kwestbare gebieden aangescherpt. Zo werd tot nu toe nog wel eens ontheffing gegeven op een bepaling ter bescherming van de natuur. Dat goldt bijvoorbeeld voor het omspuiten van bollen- grond of het optrekken van bouw werken. Aan dat soort ontheffingen moet een einde komen. De huidige ontheffingen blijven van kracht, maar nieuwe worden niet meer ver leend. De bestaande regels ter bescher ming van natuur en landschap wor den strenger gecontroleerd en daar waar zij niet meer voldoen, zullen nieuwe worden opgesteld. Het con trole- en uitvoeringsplan is een na dere uitwerking van de vier be staande provinciale landschapsver ordeningen: de plassen-, woonsche pen- en snelle motorbotenverorde- ning en de verordening bescher ming landschap en natuur. Omdat in de meest kwestbare na tuurgebieden de regelgeving op en top in orde moet zijn en de beschik bare tijd en geld nu eenmaal be perkt is, worden er prioriteiten ge steld. Het landelijk gebied van de provincie wordt daartoe opgedeeld in zogenaamde deelplan-, A-, B-, en C-gebieden- die elk eigen regels krijgen. Vergaand Het meest vergaand zijn de regels in de zogeheten deelplangebieden. ge bieden met zeer hoge natuurwaar den. Juist omdat deze gebieden zo aantrekkelijk zijn, is de recreatie druk er groot en dreigt het gebied te worden aangetast als er niet streng de hand wordt gehouden aan de re gels. Deelplangebieden zijn onder meer de Langeraarse plassen, de Kagerplassen, de polder Nieuw koop en de nabijgelegen plassen, het Braasemermeer en de Reeuw- ijkse plassen. Ondanks de aanwe zigheid van gemeentelijke milieu ambtenaren zal er volgens de pro vincie met name aan de Nieuw- koopse en Reeuwijkse plassen veel aandacht moeten worden besteed. Als A-gebieden met een iets lage re prioriteit worden aangewezen de Lageveense polder, de polder Hoge- weg, de veenweidegebieden bij Recreatie op de Kagerplassen, een gebied dat volgens de provincie extra aandacht verdient. REGIO Mensen die te maken hebben met kinderen bij wie ze een aids-besmetting vrezen, kunnen voortaan met al hun vragen daar over terecht bij het Adviesteam Aidsproblematiek hinderen in Den Haag. Het team bestaat geheel uit vrijwilligers en is ondergebracht bij de Haagse GG&GD. Het hoofd van de afdeling infec tieziekten van de Haagse GG&GD, W. Beaumont, zegt dat het nogal eens voorkomt dat aanstaande pleeg- of adoptie-ouders willen dat een kind eerst wordt getest alvorens ze het in huis nemen. Ook kinderte huizen zouden daar weieens op aan dringen. Het is volgens hem zelfs voorgekomen dat de ene helft van een scheidend echtpaar om een test van de gezamenlijke spruit vraagt, om daarmee aan te tonen dat de an dere "helft er incest mee heeft ge pleegd. Hiermee wordt de rechter weer voor een groot vraagstuk ge plaatst. Het team kan voor al deze mensen een belangenafweging maken en daarmee voorkomen dat kinderen onnodig worden getest. Een test is immers alleen op zijn plaats als er echte aanwijzingen voor besmet ting zijn. Als een kind inderdaad be smet is, hoeft dat geen gevaar voor anderen te betekenen. Ook daar over kan het team aan de belang hebbenden inlichingen verschaf fen, zodat zo'n kind niet onnodig buiten de samenleving komt te staan. Het team bestaat uit een kinder arts, een kinderspycholoog, een pe dagoog en een jurist. Het advies team is te bereiken via de GG&GD in Den Haag, telefoonnummer 070- 3619200. LEIDEN/REGIO De zogeheten experimentele tweede kans oplei ding tot kraamverzorgende die vo rig jaar is begonnen, is een groot succes geworden. De vijftien vrou wen die aan de opleiding deelna men, zijn geslaagd en voorzien van een baan. In januari begint een nieuwe opleiding waarvoor zich in- Boomkwekerij als attractie voor toeristen BOSKOOP Organisaties uit de sierteeltsector en de toeristische sector gaan samenwerken in de Stichting Promotie Sierteeltcen trum Midden-Holland die donder dag wordt opgericht. De stichting moet de boomkwekerij-gebieden gaan promoten. In navolging van het 'bollentoerisme' zou er een soort boomkwekerijtoerisme moeten ontstaan. Volgens een woordvoerder van het bureau Plant Publiciteit Hol land in Boskoop, éên van de advi seurs van de stichting, is de nieuwe organisatie een samenwerkingsver band van onder meer de gemeenten Boskoop, Hazerswoude en Reeuw- ïjk, de plaatselijke VW's, de Kamer van Koophandel in Gouda en het georganiseerde boomkwekerij-be drijfsleven. Deze organisaties tesa- men vormen het bestuur dat wordt bijgestaan door een aantal advi seurs. Ook het bedrijfsleven krijgt een plaats in de nieuwe organisatie. De woordvoerder van de Stich ting Promotie Sierteeltcentrum Midden-Holland wil zelf geen me dedelingen doen tot donderdag 14 december als tijdens een bijeen komst de stichting officieel wordt gepresenteerd. middels 140 kandidaten hebben ge meld. Er kunnen slechts twintig vrouwen worden geplaatst. Deze vorm van tweede kans on derwijs is bestemd voor werkloze vrouwen van 25 tot 45 jaar oud. Na een theoretische opleiding van drie maanden aan de christelijke scho lengemeenschap Rijnwijck, lopen de kraamverzorgsters in spé een jaar stage bij een van de kraamcen- tra in Leiden en omgeving. De op leiding wordt betaald door het mi nisterie van sociale zaken. De vrouwen die in januari met hun opleiding beginnen, zijn net als hun voorgangsters nu al verzekerd van een baan. Het arbeidsbureau, dat ook nauw bij het project is be trokken, zoekt voordat de opleiding begint banen voor de nieuwe lich ting. Het aantal vrouwen dat wordt opgeleid, wordt afgestemd op de vraag naar nieuwe kraamverzor- gers. De belangstelling voor het twee de kans onderwijs is bijzonder groot. Zowel voor de opleiding die net is afgerond als voor die die in ja nuari start, meldden zich zeven keer zo veel vrouwen aan als er plaatsen zijn. De kandidaten worden gese lecteerd door middel van een test op intelligentie en persoonlijkheid en moeten een sollicitatiegesprek voe- Omroep Rijnland rond 1 februari naai' Marca LEIDEN - Omroep Rijnland be trekt waarschijnlijk rond 1 februari zijn nieuwe studio in het kantoor boven de Marca-garage aan de Hooigracht in Leiden. Voordat de streekomroep kan verkassen, heeft ze overigens nog wel toestemming nodig van de provincie. Die moet zich ermee akkoord verklaren dat het bedrag dat 'Rijnland' aan huur uittrekt wordt verhoogd en dat een deel van de overgebleven huurpen ningen wordt besteed aan de inrich ting van de nieuwe studio. Be stuurslid J. Leune van 'Rijnland' verwacht hierbij echter geen pro blemen. De streekomroep is nu nog geves tigd in een pand aan de Nieuwe Rijn. 'Rijnland' wil daar weg omdat de ruimte te krap is. Zo is er bijvoor beeld geen plaats voor de tv-actiovi- teiten van de omroep. De verhui zing naar het 'Marca-kantoor' wordt mogelijk doordat de omroep een vérgaande samenwerkingsovereen komst heeft gesloten met Radio West. In ruil voor een bijdrage van zo'n 26.000 gulden, mag West gratis beschikken over de studio-facilitei ten en nieuwsberichten van de streekomroep. Provincie wijst plassen aan als beschermd gebied REGIO De provincie wil waardevolle natuur- en land- schapsgebieden beter gaan beschermen. Bovendien moeten de regels die zijn op genomen in de zogeheten provinciale landschapsver ordeningen, strenger wor den nageleefd. Om dit te kunnen bereiken is een con- Stompwijk, het poldergebied ten oosten van Alphen aan den Rijn en ten westen van de Nieuwkoopse plassen en de duinen ten noorden van Noordwijk, die tussen Noord- wijk en Katwijk en het Wassenaarse duingebied. Ook deze gebieden moeten volgens de provincie beter worden beschermd. Zo zal er veel aandacht moeten worden besteed aan het navolgen van het verbod om graslanden in bollengrond om te spuiten. De duinen behoeven geen intensieve controle. Het buitengebied wordt veelal beheerd door gemeenten, water schappen, natuur- en recreatie schappen. De provincie wil op korte termijn met hen om de tafel gaat zit ten om afspraken te maken over het natuurbeheer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9