PvdA-wethouder Wassenaar tegen lijst Groen Links Zoeterwoude geen lid van vereniging tegen de apartheid Warmonds verkeer ergert veel ouderen Greep vreest verbrokkeling STICKERS TEGEN SLUIPVERKEER B en W geven niet toe aan wens PZ Automobilisten en bromfietsers massaal gepalet AttlOjp MAANDAG 11 DECEMBER 1989 WASSENAAR - De Wasse- naarse PvdA-wethouder J.C.M. Greep vraagt Groen Links niet mee te doen aan de komende gemeente raadsverkiezingen. De nieu we partij zou de beide ande re linkse partijen, PvdA en D66, 'gevaarlijk in de wielen kunnen rijden'. Deze partij en hebben samen vier zetels en leveren een wethouder. Wanneer ze stemmen verliezen aan Groen Links zou dat ze een zetel kunnen kosten. 'En dat kan toch niet de opzet zijn in een gemeente die gedomineerd wordt door CDA en WD?', oppert Greep in een inge zonden brief. De kans dat Groen Links een zetel behaalt, is volgens de wethouder nihil. Hij staaft die bewering met een opsomming van de weinig florissante resultaten van klein links bij vorige verkiezingen. 'Bij de Tweede Kamerverkiezin gen van 1986 behaalden de kleine linkse partijen in Wassenaar 248 stemmen; in 1987 bij de Provinciale Statenverkiezingen 297; in 1989 bij de Euroverkiezingen 301 en bij de laatste Kamerverkiezingen kreeg Groen Links 256 stemmen. Afhan kelijk van de opkomst heeft men bij de Wassenaarse gemeenteraadsver kiezingen 700 tot 800 stemmen no dig voor een raadszetel. De conclu sie kan geen andere zijn: Groen Links zal geen zetel behalen'. Toch hoeft dat niet te betekenen dat de partij niets te zoeken heeft in Wassenaar. Greep: 'Een eigen plaat selijke afdeling kan een organisato risch voordeel opleveren, kan een ontmoetingspunt zijn voor discus sies, gericht op de landelijke poli tiek. Men kan invloed uitoefenen op andere partijen'. Eenmaal in de ge meenteraad zou Groen Links met andere accenten het debat kunnen 'verrijken en verlevendigen'. Maar dat laatste zou niet opwegen tegen de gevreesde verbrokkeling. De kersverse voorzitter van Groen Links in Wassenaar, J.A.M. Luk, reageert laconiek op de defen sieve alinea's in een plaatselijk huis- aan-huis-blad. Volgens hem is angst een slechte raadgever en hoeft de PvdA niet te denken dat Groen Links alléén bij linkse partijen stemmen wegtrekt. Zo zou 'zijn' vrouwenbeleid aantrekkelijk zijn voor links én rechts. Overigens heeft de nieuwe partij, anders dan de andere partijen, nog geen pro gramma. Tot 20 december mogen plaatselijke verenigingen en instel lingen klachten en wensen spuien en vervolgens gaat de harde kern van acht tot tien Groen Linksers aan de slag. Volgens Luk is het zeker dat de partij meedoet aan de verkiezingen en kunnen de andere partijen zich daar het beste tegen wapenen door kritisch naar de eigen programma's te kijken. In een toelichting ver klaart Greep dat kiezers die pro gramma's niet goed kennen en 'on nadenkend zullen stemmen op een partij die redelijk in de mode is'. Dat ook het kiezersvolk van de WD dat zal doen, gelooft hij niet. Als Groen Links niet meedoet aan de verkiezingen, hoopt Greep op drie zetels voor de eigen partij en twee zetels voor D66: "Die partij zit landelijk goed in de lift en voor wat onze partij betreft vraag ik me af of het reëel is te rekenen op 700 extra stemmen in een gemeente als Was- Geweerde kerstbomenverkoper krijgt geen gelijk van commissie Leiderdorp LEIDERDORP - De beslissing dat J.N. Kanbier geen kerstbomen op het plein bij de Winkelhof in Leiderdorp mag verkopen is niet onrechtmatig. Dat schrijft de beroep- en bezwaarschriftencommissie in een advies aan B en W. Het bezwaar van de markthandelaar tegen een geweigerde stand plaatsenvergunning, wil de commissie verwerpen. Kanbier vindt het onterecht dat zijn concurrent T.L. Spiering een ver gunning heeft gekregen voor de kerstbomenverkoop bij de Winkelhof. Kanbier heeft de afgelopen jaren steeds op deze plek gestaan, maar Spie ring was hem dit keer voor bij de aanvraag voor een standplaatsvergun ning. Kanbier werd vervolgens een vergunning geweigerd. Kanbier kan geen rechten ontlenen aan het feit dat hij de afgelopen vier jaar wel een vergunning heeft gekregen, schrijft de bezwaarschriftencom missie. Wie het eerst komt, die het eerst maalt, is het principe van de ge meente. Ook om een andere reden wil de commissie het bezwaarschrift van Kan bier verwerpen. Meer dan één kerstbomenverkooppunt zou de verkeers veiligheid op het plein bij de Winkelhof in gevaar brengen. WASSENAAR - Wassenaarse ac tievoerders hebben gisteren dui zenden stickers geplakt op bo men en palen langs de verschil lende sluiproutes door het dorp. De actiegroep Stop Doorgaand Verkeer' hoopt dat de onvriende lijke boodschappen sluipers zul len verjagen. Een woordvoerder van de politie vraagt zich af of automobilisten moeite zullen doen om de teksten te ontwaren op de kleine stickers. Agenten van zijn korps heb ben gisteren de namen geno teerd van vijf plakkers. De Alge mene Plaatselijke Verordening verbiedt het plakken van stic kers op straatmeubilair en de af deling bijzondere wetten heeft de zaak in onderzoek. De woord voerder weet niet welke straf de Wassenaarders boven het hoofd hangt. (foto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - De gemeen te Zoeterwoude moet geen lid worden van de vereniging La gere Overheden Tegen Apart heid (LOTA). Dit adviseren B en W van Zoeterwoude aan de gemeenteraad. De LOTA heeft alle Nederlandse gemeenten die nog geen lid zijn, gevraagd zich alsnog aan te sluiten. Aanvankelijk was de brief van de vereniging door B en W op de lijst met ingekomen stukken geplaatst. Meestal betekent dit verdere behan deling in de gemeenteraad of in commissies uitblijft. B en W vinden dat politieke zaken die op landelijk niveau spelen niet in de gemeente raad thuishoren. De collegepartijen CDA en WD hebben het college steeds gesteund in deze opvatting. Op verzoek van de politieke partij Progressief Zoeterwoude (PZ) zal de raadscommissie voor welzijn ko mende dinsdag alsnog over de kwestie discussiëren. De LOTA werd vorig jaar opge richt door gemeenten als Amster dam, Den Haag en Groningen. In middels hebben 67 gemeenten, drie provincies en één deelgemeente zich bij de vereniging aangesloten. In de regio zijn Leiden en Leider dorp lid van LOTA. Van de ruim 700 gemeenten in Nederland hebben er 192 laten weten geen prijs te stellen op het lidmaatschap. Volgens een medewerker van LOTA zijn veel plaatselijke be stuurders van mening dat de lagere overheid zich niet met de landelijke politiek moet bemoeien: "Veel ge meenten reageerden daarom hele maal niet op een eerdere oproep om lid te worden". Volgens fractieleider W.T.M. Ooij- endijk van PZ moet Zoeterwoude zich wél aansluiten bij de LOTA. Als eerste doel ziet hij 'bewustwor ding over de problemen in Zuid- Afrika in de eigen gemeente'. Daar naast vindt hij dat de aangesloten gemeenten gezamenlijk politieke druk kunnen uitoefenen op de lan delijke overheid: "De publieke opi nie is een belangrijk instrument om veranderingen af te dwingen en daarmee moet je op het laagste be stuurlijke niveau al beginnen". Ooijendijk erkent dat een eventueel Zoeterwouds lidmaatschap van de LOTA niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat zou zijn. "Maar vele druppels maken één plons", zo constateert hij. OEGSTGEEST - Bij een snelheids controle op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest heeft de politie zaterdag 150 automobilisten bekeurd. De po litie controleerde tussen een en twee uur 's middags. Er kwamen in een uur tijd 940 auto's langs. Bij een bromfietscontrole op de Haarlemmertrekvaart kregen 16 be stuurders vanmorgen een proces verbaal, omdat hun bromfietsen technische mankementen vertoon den. De politie controleerde tussen zeven en negen uur 64 bromfietsen. Een bromfiets werd in beslag geno men, omdat de motor was opge voerd. OEGSTGEEST - De basisscho en in Oegstgeest hebben dit weekeinde meegedaan aan een actie om spullen voor Polen in te zamelen. De kinderen stonden bij stands in het winkelcentrum Lange Voort, waar mensen geld konden geven voor kerstpaket- en voor de Poolse bevolking. Van het geld kochten de kinde en onmiddellijk levensmidde- ®n waar in Polen veel behoefte .an is, zoals suiker, tandpasta n griesmeel. Hoe veel kerstpa- ketten er gemaakt zijn is nog niet bekend. Vrijdag 15 decem ber vertrekken vrachtwagens r Wroclaw in Polen om de spullen weg te brengen, (foto Ellen Martens) Onder invloed met moeders auto tegen stilstaande wagens LEIDERDORP - Een 17-jarige jon gen uit Leiderdorp reed vrijdag avond met de auto van zijn moeder een geparkeerde Volvo aan in de Muzenlaan. Door de klap van de aanrijding schoof de geparkeerde auto op en raakte twee andere au to's. De wagens werden daardoor eveneens beschadigd. De jongen, die zijn rijbewijs nog niet had, bleek onder invloed van alcohol te rijden. Tegen de jongen is proces-verbaal opgemaakt. WARMOND - Veel Warmondse ou deren hebben problemen met het verkeer. Ze vinden de oversteek plaatsen onveilig en de verkeers snelheid te hoog. Vooral bewoners van Mariënhaven, -weide en -gaerde en Huize St. Liduina gaan gebukt onder het lawaai van voortrazend verkeer. Dit blijkt uit een uitgebrei de enquête van de Stichting Welzijn Ouderen Sassenheim/Warmond. Van de Warmondse ouderen bo ven de 55 jaar heeft 60 procent de formulieren ingevuld. Er kwamen 800 lijsten terug, sommige met sug gesties. Zo werd voorgesteld om meer voetgangerslichten bij over steekplaatsen te plaatsen. Met na me de Bisschopslaan en Mariënha ven werden genoemd als plaatsen waar lichten moeten komen met een drukknop. Veel ouderen vin den dat de paaltjes in het dorp mo gen verdwijnen, omdat zij een ge vaar voor voetgangers en fietsers zouden vormen. Verder zijn ver- keersremmende maatregelen in de vorm van verkeersdrempels nodig en moeten stoepen worden aange past aan rolstoelgebruikers. Over de Dorpsstraat kwamen veel opmerkingen binnen. Invullers van de vragenlijst verwachten het nodige van een trottoir en een even tuele afsluiting voor verkeer. Naast vragen op het gebied van de verkeersveiligheid stelden vrij willigers van de stichting vragen over wonen, gezondheidszorg, in komen, maaltijdvoorziening, tijde lijke opvang, vorming en voorlich ting en ontspanning. Een kwart van de ouderen wenst meer inspraak in de gemeenteraad, politieke partijen en verenigingen. Verder kwam naar voren dat 25 mensen niet aan voorzieningen kunnen deelnemen, omdat ze die niet kunnen betalen. Het zojuist op gerichte hulpfonds zou in sommige gevallen kunnen bijspringen, geven de opstellers van de vragenlijst aan. Over een aantal zaken zijn de ou deren tevreden. Zo zijn Warmondse ouderen over het algemeen tevre den zijn over hun woonsituatie en ook de maaltijdvoorziening levert weinig problemen op. Ze missen een opvang na het overlijden van de partner, een oppasmogelijkheid voor zieken en een sociëteitsge bouw voor ouderen. BijdragePaul van der Kooij Hondepoep Hondepoep. In veel gemeenten is het een hot item. In Voorschoten niet. Hondepoepwethouder J. Visser is er een paar keer over be gonnen en schreef wel eens een nota, compleet met hondentoilet ten. De reacties waren lauw. Maatregelen kosten veel geld en zouden al snel verwateren ("hon dentoiletten verdwijnen, poep- zakjes worden niet gebruikt en machines die met veel poeha wor den begroet, sterven een stille dood"). De mens is nu eenmaal slecht en politieagenten kunnen niet overal zijn. De wethouder is dat steeds beter gaan inzien en weet dat ook de middenstand de hond laat begaan. In een videoclip over het vervuilde centrum kwam geen drolletje voor. Als het aan een jonge import- moeder ligt, komt daar snel ver andering in. Eerder deze maand gleed haar 5-jarige zoontje uit over drollen in het winkelhart van Voorschoten. Een lichte hersen schudding was het gevolg. De volgende ochtend zat ze bij de burgemeester en klaagde ze een half uur over de bruine bergen. Het kan haar niet schelen wat de gemeente doet, als ze maar wat doet. Een hond kan toch zeker niet voor een kind gaan? Omdat de burgemeester niets toezegde, besloot ze anoniem de krant te bellen. Als dat niet helpt, gaat ze de winkeliers langs. Een week na de visite, weet wethouder Visser niets af van de ernstige valpartij. Zodra hij van de hersenschudding hoort, rijpt in zijn hoofd een plannetje. In de toegezegde campagne kan de ge- meentevoorlichter terugvallen op de val, zo van: 'Dit kan er van ko men, mensen'. Een harde cam pagne dus, maar Visser kent geen mededogen. "Mensen die hun honden zomaar laten poepen, hebben een afwijking", zegt hij. Dat ze het doen, merkt ook de wethouder aan den lijve: "Op sommige plekken, bijvoorbeeld in het groen langs de Willem de Zwijgerlaan, moet je op je tenen lopen als je schoon wilt blijven". Hondepoep2 Winkelier Van Dam, bestuurslid van de Winkeliers Vereniging Centrumwinkeliers, hoort op van de kwestie. "Ik geloof niet dat hier meer poep ligt dan in andere winkelcentra", begint hij diplo matiek. "Je moet het verhaal ze- r eens verbruid bij de gemeente Wassenaar. ker niet op de poep toespitsen". Zodra het woord vervuiling valt, komt hij los. Sinds de gemeente de zaterdagse veegbeurt schrap te, klagen winkeliers steen en been over het ernstig vervuilde centrum. "Het is een heet hang ijzer voor ons. Wij vinden dat ie dere, zichzelf respecterende ge meente de winkelstraten moet schoonmaken. In de Leidse Haar lemmerstraat gebeurt dat zelfs el ke dag". Dat een dagelijkse beurt te duur is, begrijpt hij best. Maar een extra beurt op zaterdag moet toch kunnen. Volgens de ge meente kost dat 40 tot 50.000 gul den per jaar. En als de winkeliers dat willen betalen kan.er komen de zaterdag al geveegd worden. Van Dam zet vraagtekens bij het bedrag en voelt er weinig voor om de portemonnaie te trekken. Een maand geleden hadden de mid denstanders geen geld om de Sint feestelijk in te halen en dan kun nen ze moeilijk nu een veger ont bieden. En de hondepoep, hoe zit het nu met de hondepoep? Van Dam: "Je ziet wel eens dat als klanten een boodschap doen, ook de hond een boodschap mag doen. Ze hebben geen tijd om de hond uit te laten en combineren het, met alle gevolgen vandien. Het heeft met autoriteit te maken, denk ik. In België en Duitsland heb je dat niet, maar hier draaien ze zó hun autoraampje open om peuken op straat te gooien". Zinnetje In augustus deed de Wassenaarse kunstenaar/actievoerder R. Blote vriend en vijand versteld staan. Hij had een punt gezet achter de vele conflicten met de gemeente, wijdde zijn kostbare tijd aan een goedlopende artotheek voor ge meente-ambtenaren en werkte met steun van het gemeente-ar chief en de directeur welzijn aan een leuk boekje over Wassenaar. Het werkje zou gezellig worden en kritiek ontberen, want het agressieve was er bij Blóte een beetje af. Als dank voor de aange name samenwerking en de ver strekte foto's zou de voormalige actievoerder het hoofd van het ge meentearchief en de directeur welzijn in het voorwoord bedan ken. Vier maanden later is de echte Blóte opgestaan. De Blóte die zijn eigen kunstwerken kapotslaat als ze niet goed geplaatst zijn en het bord Europese gemeente weg haalt als zijn weggetje glad is, kan het niet laten. In zijn leuke pren tenboek plaatst hij 'een foto van de omstreden kunsttentoonstel ling rond het raadhuis en het on derschrift is ronduit kritisch: 'Na het beëindigen van de Beeldende Kunstenaars Regeling hielpen de buurgemeenten Den Haag en Lei den hun kunstenaars met materi aalsubsidies. Zo niet in Wasse naar. Daar werd wel 25.000 gul den besteed aan de omstreden maar door de provincie gesteun de tentoonstelling 'Paradise Lost' in park De Paauw'. Die paar zinnen zijn verschrik kelijk verkeerd gevallen. Als Bló te ze niet schrapt, mag het boek geen moment verwijzen naar de medewerking van de gemeente. Woordvoerder W. Issendonck: "Die zinnen kunnen niet. De heer Blóte etaleert persoonlijke visies waar wij als gemeente niet achter' kunnen staan. De alinea staat ook los van de rest van het werkje en geeft het een totaal andere wen ding. Maar blijkbaar is het een stokpaardje van hem". Bitter wil hij het voorval niet noemen en wrok blijft uit. Jam mer is het wel, want de ambtena ren hebben veel kostbare tijd ge stoken in de samenwerking. MAANDAG 11 DECEMBER Alphen lezing B. Goudswaard over 'on- derwaterarcheologie', raadszaal Stadskantoor, aanvang 20.00 uur. Lelden spiritisch genootschap houdt Psychometrische Seance in de zaal aan de Lage Morsweg 14a, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp tiener-bingo in Muzenhof van 19.-30 tot 21.00 uur. Noordwijk concert van het Knapen- en Mannenkoor de Poolse Nachte galen in de Grote kerk aan de Voorstraat, aanvang 20.00 uur. vergadering van de afdeling Noordwijk van de Internationale Vereniging Philatelica in het Buurthuis aan de Hoofdstraat, aanvang 20.15 uur, bijeenkomst jeugdafdeling, aanvang 18.30 uur. Oegstgeest leerlingen en docenten van het Rijnlands Lyceum spelen 'Black Voorhout kaarten voor leden van de wao groep in het Parochiehuis aan de Herenstraat, aanvang 14.00 uur. DINSDAG 12 DECEMBER Alphen spreekuur Belangenvereniging voor huurders in buurtcentrum Westerhaven, van 20.00 tot 21.00 Katwijk sporten voor mensen met Ast ma en Cara onder leiding van een fysiotherapeute in sportzaal Boorsma aan de Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. gecombineerde openbare ver gadering van raadscommisie vooi vorming, recreatie en ontmoeting en raadscommisie voor zorg, volksgezondheid en economische concert Ger. Gem. Vredeskerk- koor in de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan, aanvang 20.15 uur. Leiden lezing van Maarten 't Hart over spelling en literatuur in het facili teitengebouw aan de Cleve- ringaplaats, aanvang 16.15 uur. spreekbeurt 'Op zoek naar pla neet X' in de Sterrenwacht aan de Kaiserstraat door dr. W. Nobel, aanvang 20.00 uur. Theosofisch Genootschap houdt een voordracht over weder geboorte en karma, Pieterskerk, Kloksteeg 16, aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg, Paul de Leeuw met 'Beste Maatjes', aan vang 20.15 uur. Noordwijk vergadering van de raadscom missie voor verkeerszaken, aan vang 20.00 uur. competitiebridge van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Noordwijk in het Buurthuis aan de Hoofdstraat 11, aanvang 14.00 uur. Noordwijkerhout aerobic te water in het Kokker- bad aan de van lersellaan van 20.15 tot 21.00 uur. Soos-middag georganiseerd door de K.B.O., afdeling Het cen- Oegstgeest leerlingen Rijnlands Lyceum spelen 'Black Comedy' van Peter Shaffer en 'Pitten' van Alfred Pleiter, in de au la van de school aan de Apol- tolaan 1, aanvang 20.00 uur. Valkenburg openbare commissievergade ring Openbare Werken en Sport en Welzijn, aanvang 19.30 uur in adventsconcert Cantate Betle- hem van J.H. Maunder onder lei ding van dirigent Peter Kavelaar, aanvang 20.15 uur in de Nede. Herv. Kerk. Voorhout bijeenkomst leden bond van Ouderen in het Parochiehuis aan de Herenstraat, 14.00 uur. Wassenaar lezing van Drs. Elisabeth Stran- ders, over vrouwen in hun boe ken. in het Rijnlands Lyceum. Backershagenlaan 5, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8