TAD LEIDEN Leiden wil 100 plaatsen meer voor vluchtelingen Van der Molen opent aanval op eigen fractie LEIDSCH DAGBLAD Geen vetkuiven en petty coats, maar transpirerende lichamen Leidenaar na vechtpartij in AZL opgepakt Opinie s MAANDAG 11 DECEMBER 1989 Henk en Jacqueline Barends besten bij rock-en-roU-wedstrijden in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Geen vetkuiven en pettycoats gisteren in de Stadsgehoorzaal. De zaal was weliswaar het toneel van rock en roll-dansen, maar niemand deed terug denken aan de tij den van Elvis Presley en Bud dy Holly. In plaats daarvan zweetlucht en hevig transpi rerende lichamen. Stelletjes die voor de spiegels in de gan gen nog even wat oefenden en in snelle pakken gestoken dansers die ijverig bezig wa ren met de warming-up. door Meindert van der Kaaij Tijdens de rock en roll-wedstrij- den die werden gehouden ter ge legenheid van het 70-jarig be staan van dansschool Wielinga, staken broer en zus Barends uit Warmond met kop en schouders boven de anderen uit. Niemand haalde zulke acrobatische toeren uit als zij. Misschien was de ver gelijking niet helemaal eerlijk. Henk en Jacqueline Barends zijn tenslotte derde van Nederland. Wedstrijdleider Nico Ponne vond het tijdstip van de wedstrij den wat 'ongelukkig', omdat de dag daarvoor in Lyon de wereld kampioenschappen rock-en-roll- dansen werden gehouden. Zo doende waren er afgezien van broer en zus Barends gisteren geen grote klappers te bewonde ren en dus ontbrak ook het echte wedstrijdelement. Wel enthou siaste dansers van beduidend mindere klasse. Volgens Ponne was het echter niet zo gek dat gisteren de vetkui ven en pettycoats ontbraken. Dat hoort bij de oude stijl die wordt gedanst op de boogie woogie. De vorm waarin de wedstrijden wordt gedanst, heet de acro-rock- en-roll. Daarin speelt, het woord zegt het al, acrobatiek een belang rijke rol. Het waren dus de turn- pakjes en trainingspakken die de toon aangaven, maar wel op de maten van: 'She's sexy en se venteen and she's my rock 'n roll queen'. Hoewel deze dans zich in Ne derland in een redelijk populari teit mag verheugen, staat het wat dat betreft nog in de schaduw bij buurland West-Duitsland. "Dat komt door de publiciteit", weet Ponne met grote stelligheid. "Daar is om de haverklap behalve rock en roll ook ballroom dancing en latin-american op de televisie. Daar heb je van die prachtige shows. Heel gek eigenlijk want in Nederland is wel regelmatig ijs- dansen te zien", zegt Ponne in overvalst Amsterdams. Het leidt volgens Ponne geen enkele twijfel dat rock-en-roll- dansen een sport is. "Je moet hiervoor een grote conditie en spierbeheersing hebben", weet Ponne. Hij zegt dat de Nederland se Rock en Roll Associatie zich beijvert om het dansen een olym pische sport te laten worden. Het wachten is op het moment dat het dansen ook in de Oostbloklanden populair wordt. Dat het dansen een sport is, wordt door broer en zus Barends volmondig bevestigd. "We trai nen zo'n 10 tot 12 uur per week. Voor grote wedstrijden voeren we dat nog eens flink op. Je mag dus best spreken van topsport. Als mensen figuren zien als de achterwaartse salto en de betteri- nie, denken ze dat het heel mak kelijk is, terwijl je minstens een jaar bezig bent om zoiets goed on der de knie te krijgen", zegt Jac queline. Er werd gisteren in verschillen de klassen gedanst. Te beginnen bij de junioren. Dan blijkt dat het rock-en-roll-dansen voor een be langrijk deel een familie-bezig heid is, dat de vergelijking met korfbal oproept. Zo vader zo zoon en zo dochter zo moeder. Gezellig met z'n allen een dagje uit. 'Let's go to the hop', klinkt het in de Dodensprong Bij de lagere klassen is op acroba tisch gebied niet alles toegestaan. Het aantal figuren dat dansers uit bij voorbeeld de d-klasse ten uit voer mogen brengen is gelimi teerd. Dat is veel gehuppel en sierlijk draaien. Het tempo ligt daar nog vrij laag. Waarom de lagere klassen niet alles mogen doen, wordt duide lijk wanneer de b- en a-klasse aan de beurt komen. Deze dansers ha len voor het leken-oog halsbre kende toeren uit. Ledematen vlie gen in de lucht, lichamen kronke len om elkaar heen. Bij één figuur duikt de vrouw over de schouder van de man heen en nét voordat ze met haar hoofd te pletter dreigt te slaan op de parketvloer, pakt de man met zijn handen haar nek beet en trekt haar lichaam tussen zijn gespreide benen door en zet haar weer op haar voeten. Die Geen pettycoats ofvetkuivi wordt dus niet voor niets de do densprong genoemd. Dansschool Wielinga is in de re gio de enige waar de rock-en-roll- dans onderwezen wordt. De wed strijddansers gaan dan ook daar trainen. De school houdt volgend weekeinde, ook in de Stadsge hoorzaal, een galabal om het 70- jarig bestaan luister bij te zetten. De benen komen dan in bewe ging door de muziek van drie ver schillende orkesten. Hoe het la tin-american echt gedanst moet worden, laat een professioneel danspaar zien. Ten slotte is er een demonstratie rolstoeldansen door gehandicapten. Groep jongeren mishandelt fietser LEIDEN - Een groep jongens in de leeftijd variërend tussen de 15 en 17 jaar heeft geprobeerd een 27-jarige Voorschotenaar te beroven. De man was om kwart over drie zondagmor gen op weg naar huis. Hij fietste op de Haagweg toen hij 8 tot tien jon gens tegenkwam. Zij dwongen hem te stoppen en eisten zijn geld. Toen de Voorschotenaar dat niet afgaf, begonnen de jongens hem te schoppen en te slaan. Daarbij raak te de fietser even buiten kennis. Op het moment dat hij weer bijkwam waren de jongeren, waarschijnlijk omdat er andere mensen aankwa- Man slaat met honkbalknuppel LEIDEN - Een nog onbekende man heeft vanmorgen rond 01.00 uur twee Leidenaren van 22 en 23 jaar geslagen met een honkbalknuppel. De twee zaten op een stoep voor het LAK-theater te praten toen de man met een pitbull-terrier langskwam en zei dat ze weg moesten gaan. Ze weigerden dat, waarop de man zelf verdween maar snel weer terug kwam. Met een honkbalknuppel en begeleid door een vrouw en de hond. De man sloeg beide Leidenaren een aantal malen met de knuppel. De 23-jarige liep daarbij enkele schaafwonden op en een snee in zijn neus die moest worden gehecht, de 22-jarige klaagde over pijn in zijn zij en liep een gebroken en een gek neusde teen op. De politie is op zoek naar de onbe kende man, die begin twintig is, heeft halflang, donkerblond gol vend haar en een stevig postuur en droeg een rood jack en een spijker broek. Voorbijgangers uit auto bedreigd met luchtdrukpistool LEIDEN - De Leidse politie heeft drie jongens aangehouden die za terdagmiddag in een auto over de Vijf Meilaan reden en daarbij met een - naar later bleek - luchtdrukpis tool mensen bedreigden. Op de achterbank van de auto, die werd bestuurd door een 19-jarige Leidenaar, zat een 16-jarige plaats genoot. Voorin zat nog een 18-jari- ge. De jongen op de achterbank hing uit het raam, zwaaide met het luchtdrukpistool en schreeuwde naar voorbijgangers, die volgens een politiewoordvoerder doodsang sten uitstonden. De gewaarschuw de politie kon de drie later aanhou den in de Janvossensteeg. Na ver hoor zijn de drie heengezonden. Het luchtdrukpistool is in beslag geno- LEIDEN - Een 33-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag aangehouden nadat hij met vier politieagenten had gevochten in het academisch ziekenhuis. De man was daar te recht gekomen voor een behande ling na een eerdere vechtpartij bij het café Superstar op de Lage Rijn dijk. De Leidenaar wilde zaterdag aan het eind van de middag de kroeg be zoeken, maar werd door de cafébaas buiten de deur gehouden. De man was een bekende en op dat moment dronken. Toen hij de caféeigenaar dreigde dood te schieten, sloeg de 39-jarige kroegbaas hem een aantal malen op het gezicht. Daarbij brak de Leidenaar zijn neus en jukbeen. Hij werd voor behandeling overge bracht naar het AZL. De- man weigerde zich echter te laten behandelen. Na enige tijd be sloot het ziekenhuispersoneel hem weg te sturen. Maar ook dat wilde hij niet, zodat de politie werd ge waarschuwd. Vier man gingen naar het ziekenhuis waar de dronken Leidenaar met een volle fles liep te zwaaien. De politiemensen over meesterden hem en namen de 33-ja- rige mee naar het bureau. De ge waarschuwde gemeente-arts advi seerde de man te laten behandelen in het AZL. En dat gebeurde ook, ditmaal onder begeleiding van de politie. Om half elf 's avonds werd de man ingesloten op verdenking van poging tot zware mishandeling. Sassenheimer breekt neus Katwijker LEIDEN - Een 22-jarige Katwijker, die samen met zijn vriend om half drie zondagmorgen op het Stations plein liep, heeft een aantal rake klappen gekregen van een 21-jarige Sassenheimer. Daarbij brak de Kat wijker zijn neus. Weinig publiek bij slot van actie 'Stad van Vluchtelingen' Cabaretgroep Zak LEIDEN - Gemeente Leiden wil het aantal in de stad ge huisveste vluchtelingen op voeren naar 300. Vanuit een ambtelijke werkgroep zijn daartoe onlangs plannen in gediend. Op dit moment zijn er 165 vluchtelingen in de stad ondergebracht, zo zei wethouder De la Mar giste ren tijdens de matig bezoch te slotmanifestatie van Lei den, stad van Vluchtelingen die in de Leidse Schouw burg werd gehouden. Het streefgetal bedraagt nu 200. Dat is echter nog niet gehaald. Vol gens De la Mar is dat echter een kwestie van een achterstand van een paar maanden. De huizen zijn wel beschikbaar, maar het kost nog tijd om de panden in te richten. Bo vendien kan de Vereniging voor Vluchtelingen Leiden (VVN) niet óp zo'n korte termijn de vluchtelin- LEIDEN - PvdA-wethouder Van der Molen heeft deze week frontaal de aanval geopend op haar eigen fractie in de discussie over de toekomstige ontwikkelin gen rond het Leidse station. Er moet een tunnel komen, wil de si tuatie wezenlijk verbeteren, zo zei Van der Molen. Andere, goedko pere alternatieven, zoals haar ei gen PvdA-fractie wil, zijn er niet. Wethouder Van der Molen. En een tunnel kost zeker 25 mil joen gulden, veel meer dan de PvdA daarvoor wil uittrekken. Eerder liet de fractie weten dat zelfs twintig miljoen gulden al veel te veel is. door Henny van Egmond Na die uitspraak van de PvdA werd besloten de vele varianten op een rijtje te zetten met als doel uit te zoeken of er een goedkope re en toch goede oplossing ter vinden is. En die is er niet. Van der Molen zei het donderdag avond uiterst treffend: "Het is al les of niets". Alles betekent in dit geval een tunnel aanleggen met grote voordelen op verkeerstech nisch gebied. En niets houdt in voor drie miljoen de bestaande si tuatie aanpassen aan het nieuwe station, maar betekent vooral het laten bestaan van een onveilig knooppunt dat steeds verder zal dichtslibben. Door op een vroegtijdig tijdstip uit te spreken geen twintig mil joen over te hebben voor een tun nel heeft de PvdA-fractie zich in een uiterst moeilijk parket ge plaatst. Zonder duidelijkheid over de kosten van andere varian ten wezen de sociaaldemocraten de tunnel, zoals die door project ontwikkelaar Mabon is ontwik keld, van de hand. Terwijl deze tunnel en een aantal andere, even dure of duurdere varianten als enige een oplossing bieden voor de verkeersproblemen. De PvdA nam het besluit een maand geleden omdat de partij duidelijkheid wilde scheppen. In het verkiezingsprogramma staan namelijk tal van dure wensen en die kunnen niet of slechts voor een klein deel worden uitgevoerd als het tunnelplan doorgaat. Geen of minder geld voor kinderop vang, de cultuursector en nog wat van dit soort leuke zaken. Maar de discussie binnen de PvdA is over deze kwestie nog niet gesloten, al wordt de keus om geen tunnel aan te leggen, steeds moeilijker uit te leggen. Want vaststaat dat als er geen tunnel komt, het openbaar vervoer niet kan worden verbeterd, er een minder groot station door de NS zal wofden gebouwd, het Sta tionsplein het onveiligste knoop punt in Leiden blijft (vooral voor fietsers en voetgangers) en de ste delijke economie een gigantische impuls misloopt. Want dat is ze ker: een tunnel betekent dat er veel meer mogelijkheden komen voor het aantrekken van nieuwe bedrijven. Een groot aantal van deze pun ten gaat de PvdA na aan het hart. Tenminste, zo wordt al jaren be weerd. Goede, veilige routes voor voetgangers en fietsers, ruim baan voor het openbaar een verbetering var het zou allemaal niet kunnen wor den gerealiseerd als de tunnel er niet komt. Het is vrijwel onmoge lijk om kiezers uit te leggen waar om de PvdA een verkeersmaatre gel op zo'n belangrijk punt met zoveel voordelen afwijst om de streekmuziekschool niet te laten bezuinigen of een extra kinder dagverblijf te realiseren. Daarbij komt dat een afwijzing van de tunnel grote politieke con sequenties kan hebben. Een ver keerswethouder die zich zo na drukkelijk achter een plan stelt omdat andere oplossingen vol strekt onwenselijk zijn - en dat heeft Van der Molen gedaan - ver liest elke geloofwaardigheid als er toch iets anders uit de bus komt. Als dat gebeurt en de wet houder dus op een zo belangrijk punt door haar eigen fractie wordt genegeerd, lijkt haar aftre den onafwendbaar. gen plaatsen en begeleiden. "Bij een betere spreiding over het jaar was het wel gelukt", aldus De la Mar die als gangmaker van de actie ge zien moet worden. Dat het aantal van 200 binnen en kele maanden straks toch wordt ge haald, is volgens de wethouder een teken dat de actie geslaagd is. De ac tie Leiden, stad van vluchtelingen had tot doel om de acceptie van de vluchteling door de Leidse bevol king te vergemakkelijken. "Of dat gebeurd is, is natuurlijk heel moei lijk te meten. Je moet het doen met vage aanwijzingen". Invalshoek Invalshoek bij de actie was het feit dat veel Leidenaars afstammen van vluchtelingen. Een van de onderde len daarbij was onder andere het la ten maken van een stamboom van enkele mensen met een achternaam die duidelijk op Franse of Vlaamse herkomst duiden. "Dat gaf die men sen een heel andere kijk op het ver schijnsel asielzoeker. Toen bleek dat hun voorouders eigenlijk ook vluchteling waren geweest, ging bij hen een knop om", zegt De la Mar. De organisatie van Leiden, stad van vluchtelingen is even bang ge weest dat het beeld versterkt zou worden dat asielzoekers zielige mensen zijn. "Dat was juist niet de bedoeling. We wilden laten zien dat het een normale zaak is dat vluchte lingen opgevangen en behandeld worden als mensen en dat we dat al tijd hebben gedaan", aldus De la Mar. Hij is heel tevreden over het aan tal dingen het afgelopen jaar zijn ge daan in het kader van de actie. Aan vankelijk liep de programmering niet echt vlot. "Op een gegeven mo ment zijn we gewoon begonnen, met het gevolg dat er veel is ge beurd. Gemiddeld hadden we om de veertien dagen wel wat te doen. Dat variëerde van het hele serieuze praten met president Bush tot en met het maken van straattekenin gen". Afgezien van de vraag of het bij de bevolking is aangeslagen, kan die wat betreft de ambtenaren posi tief beantwoord worden. Dominee Dronkers van de WN Leiden meent dat ambtenaren in de loop van het jaar een steeds grotere be trokkenheid aan de dag hebben ge legd wanneer zaken voor een asiel zoeker geregeld moesten worden. Klimaat "Je hoefde ze niets meer uit te leg gen. Ze wisten onmiddellijk waar over het ging. Dat is toch wel mak kelijk werken. Daarnaast merkte je dat ze zich persoonlijk heel betrok ken voelden bij de mensen. Dat zon der mankeren de Schouwburg voor de slotmanifestatie beschikbaar is gesteld, is daarvan een duidelijk voorbeeld. Het klimaat is kortom heel gunstig", aldus Dronkers. In de Schouwburg waren gister- midag optredens van onder ande ren zangeres Marjol Flore en het Pa- raguayaanse duo Almada en Maya- no op harp en gitaar. Cabaretgroep Zak en As liet een deel uit hun wat achterhaalde programma zien, dat ging over de koude oorlog en een uitgebroken derde wereld oorlog. Voor de kinderen was er een optre den van mimespeler Hakim, be kend van Sesamstraat, en het pop pentheater Wellus-Nietus. Helft voorraad supermarkt weg LEIDEN - Een groot deel van de voorraad van de uitgebrande ALDI- supermarkt aan de Langegracht is verdwenen. Er is aangifte gedaan van diefstal van goederen met een waarde van bijna 70.000 gulden. De inventaris met brandschade was door de verzekeringsmaat schappij getaxeerd en verkocht aan een Duits bedrijf. Toen de goederen in Duitsland aankwamen, bleek de helft verdwenen te zijn. Waar en hoe de artikelen zijn ontvreemd, is voor alsnog onduidelijk. Inbrekers actief in Leidse regio REGIO - Inbrekers waren het afge lopen weekeinde actief in de regio. Honderdtwintig dozen met blikken autolak zijn meegenomen uit een oplegger die bij een transportbe drijf aan de Oegstgeester Dorps straat was geparkeerd. De dieven zagen kans de achterkant van de op legger te openen en vier pallets met dozen mee te nemen. De politie denkt dat de dieven een bestelbusje hebben gebruikt bij hun werk. Bij een inbraak uit een woning aan de Leiderdorpse Engelendaal verdween zaterdagmiddag een vi deorecorder. De inbrekers braken het raam open om binnen te komen. Een aantal sieraden werd in de nacht van vrijdag op zaterdag mee genomen uit een woning aan de Lei derdorpse Bosdreef. Om binnen te komen hebben inbrekers de voor deur geforceerd. In Warmond namen inbrekers het afgelopen weekeinde een bedrag van 75 gulden weg uit de kantine van een tennisvereniging aan de Herenweg. Het bovenlicht van een raam was ingeslagen. STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7