Gy si moet einde SED voorkomen Junglecommando doodt twee negers Democratia en een streep door de 1 Tsjechoslowakije in recordtijd democratisch 'Scheiding van staat en partij' Albatros Leiden MAANDAG 11 DECEMBER 1989 OOST-BERLIJN Gregor Gysi heet de man die de Oost- duitse communistische SED van de ondergang moet red den. Met een overweldigende meerderheid koos het specia le partijcongres de 41-jarige advocaat zaterdag tot opvolger van de gevallen partijleider Egon Krenz. In een interview verklaarde Gysi zaterdagavond op de televisie dat hij een strikte scheiding tussen staat en partij wil, maar deson danks demonstreerden gisteren ophieuw tienduizenden mensen voor hervormingen. door Hans Hoogendijk Na een slopende marathonzitting van bijna 24 uur spraken 2588 van de 2753 afgevaardigden hun ver trouwen uit in Gysi, brachten hem een staande ovatie en gaven de nieuwe eerste man een enorme be zem. De bedoeling was duidelijk: Gregor Gysi moet schoon schip ma ken voordat de eens zo oppermach tige SED helemaal ten onder gaat. "Onze vroegere partijleiders, die nu voor een aanzienlijk deel in voor arrest zitten, hebben de partij en het land in deze enorme crisis gestort. Wij hebben een totale breuk met het stalinistische, centralistische, bu reaucratische systeem nodig". Gysi wil de oude heerschappij niet ver vangen door de macht van het kapi taal, omdat dit volgens hem ook geen oplossing is. "Onze partij moet een beweging zijn, die wordt geïnspireerd door de communistische idealen van een klassenloze samenleving, maar we moeten ook putten uit de sociaalde mocratische, socialistische en paci fistische tradities", zei hij verder. En daarbij hoort ook een nieuw pro gramma en een nieuwe naam. Dat wordt vrijwel zeker 'Duitse Socia listische Partij' (DSP), drie letters die de sociaaldemocratische in vloed duidelijk moeten maken. trasten zaterdag in Berlijn. Naast een demonstratie waarbij duizen den Oostduitsers nog eens nadruk kelijk lieten weten dat ze een hereni ging van beide Duitslanden willen (foto rechts), demonstreerden Oost en Westberlijnse studenten even ver- Mijn fouten? Natuurlijk heb ik fou- derop juist tegen de 'Wiedervereini- ten gemaakt. Ik heb te lang gezwe- gung'. Voorop liep een als Helmut gen en had drie cf vier maanden ge- Kohl verklede stu.dent met een zak leden uit. het Politburo moeten stap- geld op zijn rug. Een spandoek liet pen", zegt hij. aan duidelijkheid niets te wensen Terwijl Gregor Gysi een staande over: 'Iedereen beter af? Een Duitse ovatie krijgt, demonstreren 5000 farce van Helmut Kohl'. Oostduitsers in Oost-Berlijn tegen In de Westduitse deelstaten is dit de communisten en voor een her- weekeinde druk vergaderd over eniging met West-Duitsland. Be- hulp aan de DDR en samenwerking zwerende woorden van de schrijver tussen regionale overheden. Minis- Stefan Heym, dat de DDR deze ter-president van de deelstaat unieke kans "voor een socialisme Schleswig-Holstein Björn Engholm vrijheid, gelijkheid, broeder schap plus sociale gerechtigheid" niet verloren mag laten gaan, vin den even weinig weerklank als de oproep van dominee Eppelmann, dat de DDR alles moet doen om een plaatsje in het Europese huis te ver overen. "Anders worden wij de vuil nisbelt, die daarna wordt opgezo- zei zaterdag na een gesprek met de Oostduitse premier Hans Modrow dat hij voorstellen had gedaan over hulp bij de verbetering van de infra structuur en de milieubescherming in het Oostduitse district Schwerin. Zijn collega in Saarland en vice- voorzitter van de Sociaal Democra ten (SPD) Oskar Lafontaine gooide gen door hen die 40 jaar met meer zaterdag de knuppel in het hoender succes hebben kunnen werken dan Meer buitenlands nieuws op pagina 10 hok toen hij aankondigde te willen onderzoeken hoe het grote aantal DDR-burgers dat naar West-Duits land komt kan worden terugge bracht. Lafontaine zei in een inter view met het weekblad Der Spiegel dat het "niet verstandig is steeds meer burgers uit de DDR naar West- Duitsland. te laten komen en ze dan in gymzalen en containers te laten PARAMARIBO - Bij een aanval van bosnegers op een basis van het Junglecommanda op het eiland Langatabbetje zijn twee aanvallers gedood. Een zwaargewonde bleef achter en ongeveer zeven anderen trokken zich terug op de Franse oe ver van de Marowijnerivier. Vol gens Ronnie Brunswijk zijn de aan vallers voornamelijk Paramacca- bosnegers, die eerder een kazerne van het nationale leger in Albina hebben beschoten. door Marie-Annet van Grunsven De Paramaccaners vormen een kleine stam langs de Marowijne op de hoogte van Langatabbetje. Zij zijn ontevreden over de gesprekken die Brunswijk voert met legerleider Bouterse. Ook in de nabijgelegen vluchtelingenkampen heeft Bruns wijk veel tegenstand ontmoet. Brunswijk heeft de Surinaamse re gering gevraagd om uitlevering van de aanvallers op Langatabbetje. Hij wil meer duidelijkheid over de op drachtgevers achter de aanval. Brunswijk verklaarde dat hij de drie huurlingen in zijn dienst die niet betrokken waren bij de aanval op de legerpost Kraka gesommeerd heeft het land te verlaten. "Je kunt nooit weten wat ze gaan doen. We willen niet de dupe wor den van hun activiteiten", aldus Brunswijk, doelend op de dood van Kliek Gysi vreest, net als veel anderen, Bulgaren trotseren massaal vrieskou voor demonstratie Se" SOFIA De snijdende wind en de nomische hervormingen in Bulga- politie, vriesk°u deren de Bulgaren niet. Ze zijn het gewend in de rij te staan weid en anarchie als de de communisten beheerste structu ren wegvallen. Maar hij wil wel een hun beurt afte wachten^Hun verregaande scheiding van partij en ment is eindelijk gekomen. "Demo- staat, ook al zal dat tienduizenden crati democratiar, schalt het uit beroepscommunisten hun baan tienduizenden kelen over het Kosten. Alexander Nevskiplein in Sofia. Ruim vóór 13.00 uur, de aanvangs- tijd van de demonstratie, hebben al zo'n 50.000 betogers het plein over spoeld en hun aantal blijft groeien. nje. r leden van de organisa- niet duidelijk. Bij zijn aantreden be- gedelegeerden zijn afgevaardigd, horen de nieuwe man met verbijste ring aan. Onder hen is Egon Krenz. "Het doet persoonlijk pijn, omdat veel van wat hier wordt gezegd mij uit het hart is gegrepen. Maar ik heb het altijd eerlijk gemeend. Tot het laatst heb ik mij echter gebonden gevoeld aan de partijdiscipline. Buitenland kort door Onno Havermans Hongarije gaat eerder stemmen r beslissen. Het overleg drie dagen gaarse premier Miklós Nemeth klaarde zich voorstander van ver- Laten we einde maken aan het ge kostumeerde bal, en duidelijk zien welke partij wat voor steun geniet," zei hij. Scheepsramp Een vissersboot met acht mensen is zaterdag in een zware storm voor de kust van het Canadese eiland New foundland omgeslagen, waarbij alle opvarenden om het leven zijn geko men. Vrijdag kwamen twee andere schepen in grote moeilijkheden. Kort na het zenden van noodsigna len werd niets meer van de schepen vernomen. Aangenomen wordt dat ook de 39 opvarenden van deze twee schepen zijn verdronken. Ontvoering Separatisten in de Indiase staat Kashmir hebben gedreigd de ont voerde dochter van de nieuwe mi nister van binnenlandse zaken vroegde verkiezingen. Sayeed te doden. De ontvoerders van het bevrijdingsfront van Jam- mu en Kashmir (JKLF) eisen de vrijlating van vijf JKLF-militanten. Minister Mufti Mohammad Sayeeds dochter Rufia, een arts, werd vrij dag ontvoerd toen zij naar huis te rugkeerde van haar werk in een vrouwenziekenhuis in de buiten wijken van Srinagar. Chili Nu het eindfrvan de dictatuur van Pinochet in zicht komt, heeft de Eu ropese Gemeenschap zich béreid verklaard een samenwerkingsak koord met Chili te sluiten. De ver kiezingen later deze week bezege len het proces van herstel van de rechtsstaat, waaraan door de mili taire staatsgreep en de moord op president Allende van zestien jaar geleden een einde werd gemaakt. Gevangenis De opstanden in verscheidene Poolse gevangenissen zijn gisteren beëindigd na ingrijpen van speciale troepen. In totaal zijn zeven gedeti neerden om het leven gekomen en enige tientallen min of meer ernstig gewond. In de gevangenis van Slupsk deden zich de ernstigste on geregeldheden voor. De' opstand richtte zich tegen het besluit van het parlement om recidivisten (gevan genen die meerdere misdaden op hun geweten hebben) van een nieu we amnestie uit te sluiten. De demonstranten hebben ge hoor gegeven aan de oproep van de Unie van de Democratische Krach ten, de overkoepelende oppositie beweging die deze week is opge richt, om aan de vooravond van het plenum van het Centraal Comité van de partij massaal te betogen. Dat komt vanmiddag bijeen om zich te beraden op het beleid. Op de agenda staan officieel alleen het economische beleid en maatregelen tegen de voortdurende voedselte korten. Maar demonstranten laten weten dat ze veel meer willen. Hun eisen petitie die on der luid gejuich wordt voorgelezen: democratie, legalisering van politie ke partijen, een nieuwe grondwet waarin de leidende rol van de com munistische partij niet meer voor komt, vrije verkiezingen, vrije be richtgeving in kranten en op radio en tv, berechting van degenen die zich onder oud-partijleider Todor Hongarije gaat Zjivkov hebben schuldiggemaakt in corruptie. Spandoeken laten aan duidelijk heid niets te wensen over: 'Weg met tie bewaren de orde. Vuilnisbak Vanaf de trappen spreken afgevaardigden onafhankelijke groeperingen de menigte toe. Stuk voor stuk bena drukken ze dat ei geen weg terug is n nisme. Het proces van democratise ring i loofde Mladenov democratische hervormingen te zullen doorvoeren, maar vorige week liet hij weten niet de kathedraal af te zien van de leidende rol van de de tien partij. Bulgarije is na 44 jaar communis- e nog niet klaar voor volledige de- Bulgarije mocratie, menen de leiders van de -stali- oppositie. Maar de bevolking heeft lang genoeg gewacht. Onder de be- onomkeerbaar. Grote hilari- togers zijn opvallend veel ouderen. teit als boven de hoofden menigte een spotprent oprukt: Zjivkov in een vuilnisbak met het nummer 1990. Communisten op verlies in Baltische staten MOSKOU (AP) De communisti sche partij staat bij de gisteren in Estland en Letland gehouden ver kiezingen voor regionale en ge meenteraden op zwaar verlies. Vol gens een peiling van het Estse insti- ui tuut voor opinieonderzoek zouden a de communisten nog geen 10 pro- tantleerd- Ajonpong cent van de stemmen halen. De uit slag van de verkiezingen werd aan het einde van vandaag of morgen verwacht. Het is voor de eerste maal in de Sovjetunie dat andere partijen dan de communistische, die overigens nog niet formeel zijn erkend, kandi daten hebben gesteld. De verkiezin gen in Letland en Estland zijn de eerste grote plaatselijke verkiezin gen in de Sovjetunie sinds de poli tieke hervormingen wortel hebben geschoten en hebben geleid tot de oprichting van alternatieve partij en. In de andere republieken zullen op een later tijdstip lokale verkie zingen worden gehouden. De achtergrond en politieke rich ting van de nieuwe partijen ver schilt sterk. Er zijn milieubewegin gen, boerenpartijen die als voor naamste programmapunt privé- grondbezit hebben en Interfront, een organisatie ter bescherming de rechten van immigranten. zeven militairen bij Kraka. Het is niet duidelijk of Brunswijk alle huurlingen heeft weggestuurd. Minister Sedoc van buitenlandse zaken heeft aan Franse en Neder landse diplomaten gevraagd "het toezicht te verscherpen op burgers die uit puur eigenbelang het vredes proces in Suriname verstoren". Het is bekend dat de Engelse huurlin gen in Nederland zijn geronseld en het Junglecommando konden be reiken via Frans grondgebied. Samenwerking Zowel het Junglecommando, het le ger als de Toekayana-indianen ma ken nu jacht op de huurlingen, die door Bouterse "de feitelijke vijan den van het Surinaamse volk" zijn genoemd. De samenwerking tussen Brunswijk en Bouterse is daarbij het meest opmerkelijk, evenals de gesprekken die door het tweetal worden gevoerd. Bouterse heeft in het verleden stelselmatig gewei gerd "met terroristen te praten". Toen hij toch inging op Brunswijks uitnodiging, gaf chefstaf Sital als verklaring: "Als de regering de pro blemen niet kan oplossen, dan moe ten wij het maar doen". Brunswijk heeft zijn plotselinge ommezwaai nooit uitgelegd, ook niet aan zijn achterban in het bin nenland. Regelmatige bezoekers van de vluchtelingenkampen in Frans-Guyana vermoeden dat dit hem nu parten gaat spelen. Na het ontbinden van de Bevrijdingsraad in Nederland, werd het Junglecom mando een uitsluitend Surinaamse aangelegenheid. Middels het ak koord van Kourou kon de Suri naamse regering een eervolle vre desregeling bereiken. Maar de gewapende tegenstand door Toekayana-indianen moet Brunswijk op het idee gebracht hebben dat een vredesregeling met de regering alleen niet voldoende is. Vooral een onverwachte aanval door de indianen op het door Bruns wijk bezette Moengo heeft Bruns wijk aan het denken gezet. Ook is het onwaarschijnlijk dat de huurlingenactie tegen de leger post Kraka geheel zonder medewe ten van bosnegers is uitgevoerd, ook al heeft de leider van de Unie voor Bevrijding en Democraten, Ajonpong, zich van de actie gedis tantieerd. Ajonpong en Brunswijk hebben gezamenlijk Moengo bezet. Maar Brunswijk hield Ajonpong wel een dag gevangen toen hij twij- n diens loyaliteit, de relatie tussen de heren schetst. In een uitgelaten stemming maken ze de leiding van de communisti sche partij duidelijk dat ze haast moet maken met politieke e fel in hun kreten, De voormalige partijleider, die kers corrigeren die g tijden, die de kar trekken. Ze zijn De Estse opinieonderzoekers meld- hun spre- vorige maand aftrad na een bewind van 35 jaar, is het mikpunt van col lectieve woede. Hij is symbool voor een corrupt en totalitair regime, Daarom lopen ze te hoop waarmee de Bulgaren zo snel moge- monstreren, en blijven ze lijk willen afrekenen. Wat ze van de ondanks de kou partijleider, Petar Mladen- debatteren over i mogen verwachten is nog altijd komst. ning niet krachtig genoeg stelling nemen tegen de huidige en de oude machthebbers. i te de- afloop kleine groepjes ongewisse toe den dat de milieubeweging op de grootste populariteit mag rekenen. De communistische kandidaten in Letland streven naar autonomie voor de republiek binnen het kader van een vernieuwde Sovjet-federa tie. De oppositie voerende volks fronten in beide republieken be ogen volledige onafhankelijkheid en afscheiding. ADVERTENTIE 06-0443 ...en dan krijgt u de Belasringlelefoon voor ondernemers. 1 Belastingherziening ('Oort'), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. Belastingdienst BUDAPEST (AP) waarschijnlijk al in maart van juni volgend jaar naar de stem bus, zo is gisteren besloten na over leg tussen interim-parlementsvoor- corruptie!', 'Vrijheid!', 'Democratie! zitter Istvan Fodor en de voorzitters Van een doeltreffende eenvoud van parlementaire commissies. Het zijn de borden waarop een 1 is door- parlement moet daar binnenkort gestreept: artikel 1dat de leidende rol v ras onderdeel van grondwet worden geschrapt. Ver- besprekingen tus- der veel vlaggen, het wit-groen- regering, oppositie, vakbonden rood van Bulgarije, een Tsjechoslo- sociale organisaties. Ook de Hon- waakse driekleur en zomaar opeens een blauwe vlag met 12 gele sterren, het dundoek van de Europese Ge meenschap. In de roes van vrijheid waarin hun land plotseling verkeert, heb ben de Bulgaren hun angst laten va ren. Niet de spaarzaam aanwezige PRAAG Praag beleeft een histo rische herfst. "We zijn tevreden. Dit was voor ons het maximaal bereik bare resultaat", zei Vaclav Havel, de H schrijver die ondanks zichzelf poli- de partij bepaalt, moet uit de f'cus werd, zaterdag. door Hans Geleijnse ADVERTENTIE Albatros levert met de snelheid van een Alfa 75 Albatros levert de Alfa 7 51.8 en 1:8IE uit voorraad. En dat is goed nieuws voor rijders die ook in het zakelijke verkeer van opschieten houden. Daarbij maken extra's zoals de spoiler van de Twin Spark, een rechter buitenspiegel en antenne plus speakers, de Alfa 751.8 en 1.8IE van Albatros - nog aantrekkelijker. Wij nodigen u uit voor een veelzeggende proefrit. Leaseprijzen vanaf f 998,- bij 20.000 km, 48 mnd (Alfa 751.8). Weversbaan 12,2352 BZ. Leiderdorp, 071 4174 93 Bescheidenheid siert de mens. Op de dag af drie weken nadat de oppositie zich verenigde in het Bur gerforum (en vervolgens in de deel republiek Slowakije in Volk tegen Geweld), ligt de communistische partij op apegapen. Verslagen door een volksprotest dat tekende voor de mooiste revolutie in wat ooit 'so cialistisch Oost-Europa' heette. In de nieuwe regering-Calfa ze telen tien communisten. Getalsma tig is dat op eenentwintig bewinds lieden al een minderheid. Maar poli tiek vertaald staat de oppositie er nog veel beter voor dan die simpele cijfers doen vermoeden. Zeven van die 21 komen uit de kringen van het Forum zelf. Twee andere niet-communisten, de mi nisters Zacher en Reichrt (beiden van de Volkspartij) stonden even eens op de verlanglijst van het Bur gerforum. Maar van de tien commu nistische bewindslieden kunnen er twee feitelijk tot het kamp van de oppositie worden gerekend: de econoom en vice-premier Valtr Kornarek en zijn naaste medewer ker op het Instituut voor Economi sche Prognoses Vladimir Dlouhy, nu minister van planning. De twee ministers Havel zwaait naar de menigte op het Wenceslasplein nadat de nieuwe re gering is geïnstalleerd. De dissidente schrijver wordt waarschijnlijk de op volger van president Husak, die gisteren aftrad. (foto afp> nistische partij geldt, geldt ook voor hen: met de vrije verkiezingen in aantocht kunnen zij zich geen poli tieke bokkesprongen veroorloven. Democratie De samenstelling ten, die hun ministeries (respectie velijk buitenlandse handel, trans port en communicatie en mijn bouw) niet-ideologisch zullen behe- Premier Calfa, voorheen minister zonder portefeuille in de kabinet- ten-Adamec, is een onbeschreven kabinet garandeert dat de volksre- blad. Hij laat zich dezer dagen ken- een hervormer, staat te boek bescheiden mens. En er zijn publiek Tsjechoslowakije, alweer deTsjechi- recordtijd, een democratie wordt, sche Socialistische Partij, net als de Van de communistische ministers duidelijke aanwijzingen dat hij zich Volkspartij jarenlang een paladijn van de communisten, zouden in theorie een blok met de overige par tijgangers in de regering kunnen vormen. Maar wat voor de commu. kan geen echte obstructie worden niet door de partij de wet wil laten verwacht. Zo staan bijvoorbeeld drie communisten, Barcak, Podle- nu en Vodreska, in de politieke sce ne van Praag te boek als technocra- voorschrijven. Minister sie Vacek is weliswaar nist en een hoge militair (laatstelijk chef-staf), maar heeft bij de opposi tie in korte tijd voldoende krediet Partij Met de communistische partij in verwarring, het congres op 21 en 22 december zal dat ongetwijfeld be vestigen, lijken deze bewindslieden niet echt in staat de niet-communis ten in het kabinet grote problemen te bezorgen. Bovendien lijkt 'het ap paraat' alreeds in staat van ontbin ding te verkeren. Een ander voordeel voor de oppo sitie is dat de sociaal-economische sector geheel door hervormers wordt gecontroleerd. Kornarek en Dlouhy als voormalige partij-dissi denten, een tweede medewerker van Kornarek, maar partijloos, de econoom Klaus op financiën. En Peter Miller, een voorman bij de staatsindustrie CDK, namens de oppositie op het ministerie van ar beid. Wat de oppositie nu nog nodig heeft is de verkiezing van Vaclav Havel tot president. "Hij is de ga rantie dat er geen terugkeer naar de repressie van vroeger mogelijk is", zeiden gisteren verscheidende spre kers op het Wenceslasplein. Aan het begin van drie turbulente weken was Alexander Dubcek nog een mogelijkheid. Maar Dubcek was niet meer dan een symbool van een glimp van vrijheid. Havel is de belichaming van de totale vrijheid. Nu de premier een communist is, wil de oppositie een overtuigende democraat als president. En dat is Havel. Omdat het presidentschap al ge regeld is in gesprekken met politbu reaulid Moharita, lijkt de verkiezing van Havel tot president over twee weken slechts een formaliteit. De communistische parlementsleden krijgen, onvoorziene omstandighe den daargelaten op het partijcon gres over elf dagen openlijk te ho ren dat de benoeming van Havel on ontkoombaar is.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5