:en op aanschaf defensie Record aantal Nederlanders gaat op wintersport Staatssecretaris wil optiesysteem invoeren Werkgevers vinden looneisen wegvervoer niet van deze tijd 'Uit met pierewaaien in de detailhandel' 'Nederlands visumbeleid Oost-Europeanen te traag' Frankrijk r MAANDAG 11 DECEMBER 1989 DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst dezaak.n|e^ van Defensie wil tien procent bezuinigen op nieuwe investeringen en militaire bestellingen. Hij wil dit doen door invoering van een optiesysteem. In plaats van een concrete opdracht, krijgen bedrij ven het exclusieve recht om te leveren. Dat wordt 'verzilverd', als later door het ministerie tot aanschaf wordt besloten. Of dit optiesysteem zal worden ge- Voorzitter J. Nagel van het PvdA- bruikt, hangt af van de besprekin- gewest Noord-Holland-Zuid vindt gen in Wenen tussen Navo en War- dat er flink bezuinigd moet worden schau-pact over vermindering van op defensie. Hij riep zaterdag in de conventionele bewapening. Het Amsterdam minister van buiten succes van Wenen zal ook bepalen landse zaken Van den Broek op of in de toekomst nog rigoureuzer "zijn rol van vertragende factor wordt geschoven op de defensiebe- moet opgeven door alsnog in bewe- groting. ging te komen, danwel zijn isoleren- Reden voor de nieuwe aanpak is de standpunt consequenties te ge- de noodzaak tot bezuinigingen en ven door voor dit kabinet te bedan- de huidige internationale ontwikke- ken". Hij verwijst naar een recente lingen. In het regeerakkoord staat opiniepeiling die uitwijst dat bijna dat er op Defensie de komende ja- driekwart van de Nederlanders ren 1 miljard gulden bezuinigd vindt dat de komende vier jaar mi- moet worden. nimaal 5 procent moet worden be- Staatssecretaris Van Voorst tot zuinigd op de defensieuitgaven. Voorst zal de Tweede Kamer spoe- In het regeerakKoord is afgespro- dig inlichten over het nieuwe aan- ken dat in ieder geval volgend jaar koopsysteem. Dat zal gebeuren als nog sprake is van 0,6 procent stij- het eerste project, waarbij het optie- ging van de defensieuitgaven. "Het systeem wordt toegepast, is uitge- is toch al te dol dat'het Nederlandse kozen. "Het nieuwe systeem kan op volk belasting betaalt voor hogere veel projecten worden toegepast, defensie-uitgaven omdat één man Meer betrokkenen bij ontucht in Heldringstichting AMSTERDAM (ANP) - De eisen van de vakbonden voor de nieuwe cao voor het wegvervoer, ruim vijf procent loonsverhoging, zijn 'niet van deze tijd' en 'onaanvaardbaar'. Dat heeft de directeur van de pro testants-christelijke wegvervoer dersorganisatie PCB Wegvervoer, A.J. Kret, Zaterdag in Amsterdam gezegd. De rendementen in het beroeps vervoer zijn de laatste tijd flink te ruggelopen, zo zei Kret op de alge mene vergadering van PCB, onder meer door stijging van de loonkos ten. Volgend jaar gaan de brand stofprijzen omhoog "en de loonkos- tie uit het buitenland groot is. Het i: pas op de plaats volgens Kret mogelijk dat de ver voerders volgend jaar worden ge confronteerd met zodanige kosten stijgingen dat ze de tarieven moeten verhogen. "Het is nog maar de vraag een loonstijging van 17,5 procent kunnen betekenen. De PCB-topman merkte op dat fiscale lastenverzwaring voor een schoner milieu ten koste zal gaan van de loonruimte. Loonstijgingen moeten ook binnen de perken wor den gehouden omdat de produkti- viteit daalt en omdat de ten zullen maken". De bonden acht hij daarom veel te hoog. Volgens hem zou inwilliging daarvan voor sommige bedrijven of de verladers daarvoor begrip zul len opbrengen". De drastische verhoging van de dieselaccijns in een keer heeft vol gens Kret als werkelijke achter grond dat "de vrachtvaarders van Europa de kar van de liberalisatie moeten trekken". Hij vroeg zich af of minister Maij-Weggen zich reali seert dat ze geen wisselgeld meer heeft om met haar Europese colle ga's te onderhandelen over andere knelpunten zoals voertuigafmetin gen. In Brussel liggen voorstellen voor kleinere laadlengtes van com binaties. Volgens Kret hebben die tot gevolg dat brandstofverbruik en transportkosten de pan uitrijzen en dat het milieu extra belast wordt. Maij-Weggen meldde zaterdag dat de transportministers van de EG-landen begin volgend voorjaar met hun collega's van Zwitserland en Oostenrijk gaan praten over de problemen bij het transitoverkeer. Beide Alpenlanden hebben, tot woede van de transportonderne mers. voor nachtelijke uren beper kende maatregelen gesteld aan vrachtauto's die de landen door wil len rijden. De minister wees er nog maals op dat Oostenrijk het beleid enigszins heeft versoepeld door ook vervoerders van bloemen 's nachts toe te laten. Maar ze gaf toe dat dit voor veel ondernemers niet vol doende is. Vandaar het overleg. Het wordt eerder regel dan uitzon dering", aldus Van Voorst tot Voorst zaterdag in een vraagge sprek met het Algemeen Dagblad. De staatssecretaris verwacht niet dat er op korte termijn iets veran derd aan de plannen voor de aan schaf van vijftig nieuwe anti-tank helikopters voor de landmacht. Ook niet door invoering van het optie systeem. "Dat project ligt ingewik kelder, omdat het te maken heeft met de behoefte van de Navo". alus NIJMEGEN (ANP)_- Ook de vader Van Voorst tot Voorst. Met het heli- UTRECHT (GPD) - De diensten- eens een cao. De werkgevers krij- bond FNV wil loonachterstanden in gen daar de supermarktbehande- de detailhandel snel aanpakken via ling" De looneisen zullen zeker niet cao-onderhandelingen. Waar nog lager zijn dan de 6 tot 16 procent die geen cao is, zoals in de schoenen- dit jaar in de supermarkten voor el- branche, moet er een komen. Dat kaar zijn gebokst, heeft bondsvoorzitter L. de Waal Individueel te bepalen, vrijwillige 2,5 Een op vijf voert overdag dimlicht DORDRECHT (GPD) - Eén op de vijf automobilisten in Dordrecht rijdt overdag met de lampen aan, zo blijkt uit tellin gen van de gemeente. Dat is het resultaat van de campagne 'Dimlicht bij daglicht', die begin oktober aanving. De proef in Dordrecht weegt mee in de plannen van het ministerie van verkeer en waterstaat het voe ren van autoverlichting overdag wettelijk te verplichten. Het ministerie is tevreden over de uitkomst. "Twintig per cent is normaal bij een vrijwilli ge proef', aldus een woordvoer der. "Bij de eerste proef met de autogordel werd destijd een on geveer gelijk percentage be haald". Verkeer en Waterstaat en diverse automobielorganisa ties vinden dat de veiligheid in het verkeer wordt bevorderd door het voeren van dimlicht. Voetgangers- en fietersorgani- satie zijn tegen het voorstel. Zij vinden dat fietsers en voetgan gers minder goed opvallen in het verkeer. <-directeur Heldringstichtingen in Zetten zou meisjes uit de instellingen voor moeilijk opvoedbare kinderen seksueel hebben misbruikt. Dat zou zijn gebeurd vóór 1973, toen de man predikant en directeur bij de Heldringstichtingen was. Het Jon geren Advies Centrum JAC/AID in Nijmegen heeft dat bekend ge maakt. De ex-directeur moet zich voor de rechtbank verantwoorden voor ja renlang misbruik van meisjes in het Zettense kinderhuis. Een maand geleden heeft een aantal oud-be woonsters al een kort geding tegen gewonnen, waarin zij een voorschot eisten op een schadeclaim van ne gen ton. Het JAC/AID zegt in de laatste maanden zeker van vijf vrouwen tussen de 35 en 60 jaar telefoontjes ontvangen te hebben. Die beschul digen nu zowel de vader van de ex- directeur als een religieuze, die ook aan de Heldringstichtingen verbon den was. De vrouwen getuigden ge detailleerd van seksueel misbruik. Er loopt een strafzaak tegen de ex-directeur, die op 14 maart 1990 voor de rechtbank in Arnhem zal dienen. AMSTERDAM - De kinderjury van Krantefoto 89 heeft dit weekeinde de winnende foto t maakt. Uit een reeks inzendingen werd een foto gekozen van mensen die over de Berlijnse m foto 89 is een initiatief van de stichting Krant in de Klas. vanmorgen gezegd. Inzet bij de derhandelingen voor een cao in de bankensector is individueel te be palen, vrijwillige arbeidstijdverkor ting. De Waal vanmorgen op een con gres van het FNV "Heren werkge vers, het is uit met het pierewaaien in de detailhandel. Amateuristische werkgevers moeten op een cursus moderne arbeidsverhoudingen en wij gaan die organiseren". Hij wees op de geslaagde actie bij warenhuis keten Maxis om de eindejaarsuit kering te behouden. Door invoering van een nieuwe salarisstructuur is daar wel een achterstand van ten minste 4 procent ontstaan. "Die zul len we samen met de prijscompen satie opeisen. Liefst zonder, maar desnoods met werkonderbrekin gen". Bij de grootwinkelbedrijven in de textielsector worden acties voor i het jaar bekendge- werkgelegenheid en een nieuwe be- ir klimmen. Krante- loningsstructuur overwogen, maar speciale aandacht krijgt de schoe- (foto ANP) nenbranche. De Waal: "Daar is niet DEN HAAG (GPD) - Oosteurope anen die voor zaken, vakantie of familiebezoek naar Nederland komen, ondervinden grote pro blemen bij het verkrijgen van een visum. Sommigen moeten maan denlang wachten, anderen krij gen helemaal geen toestemming Nederland binnen te komen. Dat lijkt in tegenspraak met het offi ciële regeringsbeleid, dat er op is gericht meer contacten aan te gaan met Oost-Europa. Vooral het Poolse bedrijfsleven ondervindt veel problemen van het trage visumbeleid. Er ont staan snel problemen met de le vertijd van goederen en Poolse zakenmensen zijn voor een visum steeds afhandelijk van een uitno diging van een Nederlandse za kenrelatie. Die moet steeds op nieuw bewijzen dat de Poolse col lega echt bestaat, vertelde bemid delaar Dragstra gisteren voor NCRV-radio. "Het is alsof er geen dossier wordt gemaakt en iedere keer het wiel opnieuw uitgevon den moet worden". Dragstra beklemtoont dat het niet gaat om "bollenpellers of bol- len-sorteerders", die qp een toe ristenvisum zwart werken in het Westland. "Het gaat vooral om se rieuze ondernemers. Het verbaast me dat de Nederlandse regering, die juist pleit voor meer contac ten met Oost-Europa, zich zo bu reaucratisch opstelt". Het ministerie van buitenland se zaken erkent het probleem en zegt dat het wordt veroorzaakt door een gebrek aan mankracht op de Nederlandse ambassades in Oost-Europa. In de jaren tachtig zijn die stelselmatig uitgekleed. "Door bezuinigingen is er vaak een tekort aan personeel op de vi sumafdelingen van de ambassa des. Daardoor kan het gebeuren dat men lang in de rij moet staan. Soms sturen we tijdelijk extra mensen naar de knelpunten", al dus een woordvoerster van Bui tenlandse Zaken. Toch ontkent de woordvoerster dat de wachttijd kan oplopen tot vier maanden. "We proberen al tijd binnen de gestelde tijd van 3 weken te blijven, en in 97 procent van de gevallen gebeurt dat ook". Al een jaar geleden bleek dat het Nederlandse visumbeleid wel erg traag verloopt. Tijdens be sprekingen over de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken, zegde minister van den Broek toe de situatie te verbete- Drs. A. de Kok, Oost-Europa specialist van het CDA in de Tweede Kamer, stelt dat daar wei nig van terecht is gekomen. "Ik krijg van alle kanten te horen dat de situatie niet is verbeterd. Dat is geen kwestie van onwil, maar ik ben bang dat het allemaal wat bu reaucratisch en daardoor niet snel genoeg gaat". De Kok geeft toe dat de vrees bestaat voor een toestroom aan Oosteuropese vluchtelingen. "Wij moeten waarborgen inbouwen dat zoiets niet gebeurt. Maar dat neemt niet weg dat de procedures voor mensen die komen voor za ken, toerisme of familiebezoek, best verkort mogen worden. Voor die mensen moet wel een beveili ging worden ingebouwd, dat zij ook weer teruggaan". arbeidstijdverkorting is een van de hoofdpunten van de dienstenbond bij de komende onderhandelingen voor een cao in de bankensector met 100.000 werknemers. De bond denkt twee vliegen in een klap slaan. Er wordt ingespeeld op groei ende behoefte aan vrije tijd. Daar naast verwacht de bond positieve effecten van atv op de werkgelegen heid. De Waal is overigens weinig hoopvol gestemd. Al twee keer eer der zijn voorstellen de huidige werkweek van 38 uur te bekorten, door werkgevers afgewezen. Maar de atv heeft pas echt effect op de werkgelegenheid, zo stelt De Waal. als minder dan 35 uur wordt ge werkt. De bond streeft op termijn naar een vierdaagse werkweek of een arbeidstijd van 32 uur. Onderhandelingen Ineke Stillissen weer vastgelopen WINSUM (ANP) - De nog maar pas begonnen nieuwe onderhandelin gen tussen Gerard Stinissen én ver pleeghuis Het Wiedenbroek in Haaksbergen, waar zijn vrouw Ine ke in coma ligt, zijn weer vastgelo pen. Vorige week leek het er op dat Het Wiedenbroek bereid was Stinis sen tegemoet te komen en Ineke te laten sterven. Maar zaterdag zei Ge rard Stinissen: "Ik vertik het om er nog verder mee door te gaan". Stinissen hoopt nu op korte ter mijn zijn vrouw via een ander ver pleeghuis naar zijn eigen huis te brengen, waar huisartsen voor ver dere begeleiding tot haar overlijden zullen zorgen. Probleem is nog het vinden van een plaats in een ander verpleeghuis. "Ik wil niet dat ie mand op een wachtlijst zakt omdat ik zo verschrikkelijk belangrijk ben", zegt Stinissen. Donderdag heeft Stinissen in Het Wiedenbroek nog een gesprek ge had met directeur E. Nij Bijvank. Na afloop bleek er "niks veran derd". Brand in Dijkzigt In het Academisch ziekenhuis Dijk zigt in Rotterdam heeft gistermor gen door nog onbekende oorzaak een kwartier brand gewoed in een recreatiekamer op de derde verdie ping van het beddenhuis. Niemand raakte gewond. Wel besloot de brandweer vanwege de rookont wikkeling een aantal patiënten van een aangrenzende afdeling te eva- Doorgereden In Nijmegen is gisteravond een meisje om het leven gekomen nadat ze werd aangereden door een onbe kende automobilist. Het meisje werd geraakt door de achteropko mende auto en dertig meter meege sleurd. De automobilist reed door. Gezondheidszorg Interne opleidingen van ziekenhui zen, psychiatrische inrichtingen en zwakzinnigeninrichtingen laten volgens een zwartboek van de jon- gerenadviesgroep Gezondheids zorg van de vakbond CFO te wen sen over. De opleidingen zijn te spe cifiek voor de instelling die ze aan biedt, zodat het diploma elders geen waarde heeft. Bovendien verschilt het niveau van de opleiding en is de praktijkbegeleiding niet altijd goed. Moord In Zoetermeqr is zaterdagmiddag bij een steekpartij een veertigjarige man om het leven gekomen. Zijn vrouw en haar 11-jarige zoon raak ten gewond. De politie heeft later als verdachte de ex-man van de vrouw aangehouden. In het asiel zoekerscentrum in Rijsbergen is vrijdagavond na een ruzie een 31-ja rige Somaliër in de hals gestoken en later overleden. De mogelijke dader zit vast. In zijn woning in Amster dam is gisteravond een 32-jarige Amsterdammer door een onbeken de doodgeschoten. Aanvaring Bij een aanvaring gisteren in dichte mist op de Westerschelde is de Spaanse coaster Neila total loss ge raakt. De Neila werd aangevaren door het Panamese containerschip Fahrland. Op de coaster raakten twee mensen gewond. DEN HAAG - De lange latten heb ben het definitief gewonnen van de zwembroek en de bikini. Steeds minder Nederlanders kiezen tijdens hun wintervakantie voor zonnige stranden. Maar de wintersportoor den in vooral Oostenrijk, Zwitser land en Frankrijk zitten de komen de periode weer bomvol. Nu al staat vast dat een record aantal Nederlan ders vanaf volgende week bij de start van de kerstvakantie tot aan eind maart de sneeuw op gaat zoe ken. door Rob Hartog/ANP is tekenend dat zonbestemmingen als Florida, de Dominicaanse Repu bliek en de Nederlandse Antillen 's winters wel duidelijk in de plus zit- Oostenrijk Oostenrijk en Zwitserland gelden nog steeds als de wintersportlanden bij uitstek. "Van oudsher hebben die landen alles in huis om het de wintersporter naar de zin te ma ken", zegt een woordvoerder van de ANWB, "maar je ziet een groeiende tendens om steeds dichterbij de sneeuw op te zoeken. De Bondsre publiek en België zijn goede voor beelden. Dat worden belangrijke concurrenten voor de traditionele wintersportlanden. Een opvallende ontwikkeling, want in die landen heb je minder dan in Oostenrijk en Zwitserland de garantie daadwer kelijk sneeuw aan te treffen". Directeur Walter Vanstralen van het Belgisch verkeersbureau erkent dat laatste. Maar voegt er meteen aan toe, dat de belangstelling vanuit Nederland voor de Belgische Ar dennen zelfs vorig jaar met nauwe lijks sneeuw explosief toenam. "Het kostenaspect is natuurlijk be langrijk", meent hij. "Zeker nu win tersport in trek is bij alle lagen van de bevolking, willen wij in België concurrerend werken. Het grote voordeel van de Ardennen is dat het voor Nederlanders zo lekker dicht bij is. Ook het ontbreken van een taalbarrière heeft een gunstige in vloed. Zelfs in het Waalse gedeelte van België wordt steeds meer aan dacht besteed aan behoorlijk Ne derlands spreken". Vanstralen maakt zich ook al zor gen, "want zo nu en dan dreigen de Nederlanders de Belgen zelfs te overspoelen. Dat heeft in enkele ge vallen vorig jaar al tot problemen geleid. Vandaar dat we proberen de zaak beter te spreiden, want het moet niet zo zijn dat Belgen voor hun wintersportvakantie maar naar het buitenland gaan omdat de Ne derlanders op alle fronten volledig de dienst uitmaken". Hulpverleners Niet alleen voor de reiswereld maar ook voor de hulpverleners breken drukke tijden aan. Hoewel volgens schattingen van de ANWB zo'n 70.000 vakantiegangers de afgelo pen maanden hebben geoefend op de 22 kunstskibanen en 11 indoor- banen in Nederland, zal er weer druk gependeld moeten worden om gewonde toeristen terug te bren gen. Een woordvoerder van de Neder landse Skivereniging: "Zelfover schatting is daarbij het sleutel woord. Vooral de mensen die veel De ANWB verwacht dat ruim 1,2 miljoen Nederlanders op winter sport gaan. Vorig jaar waren dat er ongeveer een miljoen. Touropera tors en reisbureaus kunnen het nau welijks meer bijsloffen. "Het is een gekkenhuis", zegt Frans van Steen is, directeur van Hotelplan. "De markt voor wintersportvakanties groeit al jaren en voorlopig lijkt daar geen eind aan te komen. Ster ker nog, elk jaar opnieuw worden de stoutste verwachtingen overtrof fen. Het is werkelijk een ongelooflij ke ontwikkeling, want laten we eer lijk zijn: zo'n vakantie kost handen vol geld. Zelfs mensen die met ei gen vervoer gaan, zijn duur uit". De wintersport heeft de traditio nele wintervakantie naar de achter grond verdrongen. Weliswaar zijn er nog steeds tienduizenden, vooral oudere. Nederlanders die overwin teren in Zuid-Europa maar de win- tertrek naar klassieke zonbestem mingen als Mallorca en de Canari- sche Eilanden is vrijwel voorbij. Van Steenis: "In het verleden wa ren dat paradepaardjes. De periode dat hotels, appartementen en bungalows maandenlang tjokvol zaten, is echter voltooid verleden tijd. Wij, en met ons andere grote touroperators, denken de Canari- sche Eilanden nog steeds nodig te hebben in ons winterpakket, maar zo langzamerhand kun je daar vraagtekens achter plaatsen. Het aantal tot nu toe verkochte vliegrei zen is ronduit teleurstellend. Na tuurlijk zal je altijd een markt hou den voor mensen die in de winter bewust kiezen voor het strand, maar de tendens is dat die groep is uitgekeken op de Spaanse zon. Het MICHELIN Wegenatlas van 0p onze lees- en luister-markt koopt u heel voordelig literatuur, maar ook kookboeken, buitenlandse boeken, kunstboeken, enz. Voor beelden: Michelin Wegenatlas van Frankrijk Van 39,90 Voor 14.90 Design Bronnenboek. Van 89.95 Voor 35.- 0e nieuwste recepten van Troisgros. Van 49.50 Voor 19.50 Op de Lees- en luistermarkt bieden we ook een grote collectie CD's en MC's met veel voordeel aan. Bijvoorbeeld, klassieke CD's van EMI Van 47.95 Voor 19.- En CD- singles voor maar 6.- Uit de grote NAX0S- collectie keuze uit 100 titels met werken van beroemde componistea ODD opgenomen. Per stuk Van 19.95 Voor 14.- Per 2 stuks 25.- Per 3 stuks 33.- ELKE DAG EEN ANDERE BIJENKORF. de Bijenkorf aan sport doen, overschatten hun mogelijkheden op de skipistes. De praktijk leert dat mensen die totaal niet aan sport doen, zich vaak seri eus voorbereiden. Hetzij via oefe nen op kunstbanen, hetzij via skigymnastiek. Actieve sportbeoe fenaren voelen zich echter te groot voor zo'n voorbereiding. Die den ken de hele wereld aan te kunnen en komen daardoor vaak van een koude kermis thuis, omdat zij met skiën heel andere spieren gebrui ken dan ze gewend zijn''. Vorig jaar moesten zo'n zeven honderd wintersporters met een gipsvlucht terug naar huis worden vervoerd. Dit jaar wordt gerekend óp tenminste duizend brekebenen. Een hele klus voor de hulpverle ningsorganisaties zoals ANWB, SOS International en Eurocross. Woordvoerder Dick Pleiter van SOS International: "Vorig jaar was een rampjaar. Slechte omstandig heden op de skipistes zorgden voor veel ongevallen. Wij konden de pro blemen zelfs amper aan. Daarom hebben wij voor komend seizoen extra maatregelen getroffen. Vanaf half december staan er permanent drie vliegtuigen klaar in Innsbruck om gewonde toeristen naar Neder land terug te kunnen brengen". Adjunct-directeur Rust van Euro- cross uit Noordwijk: "Het worden 'weer hectische tijden, met eerst de kerst en daarna de krokusvakantie als piek. Wij rekenen op vierdui zend gevallen waarbij hulp moet worden verleend. We draaien zeven dagen per week, 24 uur per dag. Dat moet ook wel, anders is het niet bij te sloffen. Gelukkig is de onderlin ge samenwerking met SOS Interna tional en de ANWB goed, waardoor wij in voorkomende gevallen de handen ineen kunnen slaan". Dat laatste gebeurt overigens, merkwaardig genoeg, mondjes maat. Plannen om tot één nationale alarmcentrale te komen, zijn voor goed de ijskast ingegaan. Euro cross-woordvoerder Rust: "De gro te drie gaan goed met elkaar om. Een paar maal per jaar zitten we rond de tafel om ons onderlinge be leid op elkaar af te stemmen. Daaar moet het maar bij blijven. Ook in deze branche is concurrentie alleen maar goed. Dat houdt iedereen scherp en daar heeft het publiek al leen meer voordeel van".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3