'Nederlandse volk lijdt aan culturele zelfhaat' Leidse profs vragen zich af voor wie onze letterkunde bestemd is Collegium Musicum pakt uit Limburg prijst Anton Koolhaas In de keuken van de kunst Uitgekiende dramatiek De eenzame kerst van een vrijgezel Als een troubadour in een portiek Concours Jong Muziektalent MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGINA 23 LEIDEN - Vijf hoogleraren in de Nederlandse letterkunde, samen de redactie vormend van het tijdschrift Literatuur, hielden zaterdag zo'n honderdtal symposiumgangers in het Centraal Faciliteitengebouw van de Rijksuniversiteit in hun greep. Is de Nederlandse letterkunde er al leen voor neerlandici? was de vraag. De professoren wilden graag we ten of Literatuur, zes jaar geleden opgericht, in zijn opzet geslaagd was. Men wilde toen een tijdschrift met letterkundige artikelen ma ken, dat op een breder publiek dan louter neerlandici gericht was. Dat het publiek zaterdag voor een groot gedeelte uit geïnteresseerde leken bestond, moet de geleerde redactie enigszins tot tevredenheid gestemd hebben. De vijf professorale lezingen lieten echter zien dat de oorspronkelijke 'vraagstelling een kapstok was, waaraan zoveel opgehangen kon worden, dat voor dtecussie over het tijdschrift zelf nog maar een klein gens Pleij leidt het. Nederlandse plaatsje over bleef. Pleij (hoogleraar volk aan culturele zelfhaat en heeft middeleeuwen Universiteit van het een sterke afkeer van nationalis- Amsterdam) beantwoordde de tische ideëen. Daardoor korrit het vraag retorisch. Grootes (renaissan- dat buitenlandse studies pas echt ce UvA) oplossinggericht, Van den laten zien hoe fascinerend onze ze- Berg (moderne letterkunde UvA) ventiende eeuw bijvoorbeeld was. informatief, Van Oostrom (middel- "En bij de behandeling van litera- door Emiel Fangmann eeuwen Leiden) heel persoonlijk Anbeek (moderne letterkunde Lei- t den) tenslotte genuanceerd. Herman Pleij somde alle vooroor delen tegen neerlandici op. "Neer landici, die vraag je toch hoe je een woord spelt? Je kunt ze tegen Sin terklaastijd om rijmadv' *;en tegen vakantietijd on vboek. Heb je oudere letterkunde ge studeerd? Dat zijn toch die tuur op school ontbreekt historisch besef door het zogenaamde 'her kennend lezen' zo sprak Pleij ba dinerend. "Als je Vondel leest kun je zien, dat ook Gijsbrecht het heus wel moeilijk had en uit de middel eeuwse literatuur kun je leren dat ragen Beatrijs relatieproblemen had", goed Volgens Pleii moet slechts één vraag bij de bestudering van oude literatuur worden gesteld: Wat i sten (Reinaert, Karei ende Elegast, rol van de literatuur bij de aanmaak moderne letterkunde betreft, dat dachte met Literatuur, een blad dat kan toch iedereen. Daar leggen toch uit waarom 'Luik-Bastenaken- Luik' zo mooi klinkt?" niet, zoals wel in negatiev wordt opgemerkt, bestaat uit be werkte doctoraalscripties ("dat is maar zestien procent en dat zou misschien juist meer moeten zijn"). Pleij vond het ook opmerkelijk dat Het blad zou van hem ook Zelfhaat al- e schrijvers zich altijd op buiten- gemeen cultuurhistorische artike- landse voorbeelden beroepen. Vol- len mogen bevatten, die laten zien Concert van het Leids Studentenkoor en or kest 'Collegium Musicum' onder leiding van Jos Vermunt - koordirigent en René Guli- kers - orkestdirigent, m.m.v. Karin van der Poel - sopraan. LEIDEN - "Het programma is weer typisch een Collegium Mu sicum programma: zéér gevari eerd. Waar elders wordt een ont roerend. aan het Gregoriaans her innerend, requienT-gecombineerd met een triomfantelijke Piet Hein Rhapsodie"? Dit zijn de woorden van Luc- Jan Laarhoven, praeses van Col legium Musicum en daar heb ik weinig meer aan toe te voegen dan dat het bovendien zéér uitge breid was. Me't de 'Cantique de Jean Raci ne' van Gabriel Fauré (1845-1924) werd het concert geopend. De stemmingslyriek in dit kleine ge zang blijft steeds discreet en ver mijdt elke pathetiek. Het werd door het kamerkoor onder leiding van Jos Vermunt nog wat voor zichtig. aftastend gezongen, maar in de 'Six chansons' van Paul Hindemith (1895-1963), waarin so pranen licht als'een hinde de eer ste strofe van 'la Biche' inzetten, werd zuiver en meestal homo geen gezongen. Heel knap en lichtvoetig werd het derde chanson 'Puisque tout passe' ver tolkt, waarin het snelle vertrek en de vergankelijke melodie heel beeldend aan de luisteraar voor- bijvlood. Peter van Anrooy's Holland- sche Rhapsodie 'Piet Hein' (1901) werd door het orkest van Collegi um Musicum onder de kundige leiding van René Gulikers tot een groot en schallend (kerst)feest. Verscheidene variaaties op één thema werden, steeds wisselend van tempo, ritme, toonsoort en in strumenten, in vlotte vaart ten to nele gebracht. Ook in 'Roma', Bi- Harry's Kerstfeest van Steven Berkhoff ge speeld door Harry van Rijthoven. Regie: Mathieu Güthschmidt. Gezien op 10 decem ber in het LAK-theater. LEIDEN - Met tien kerstkaarten tel je mee in de wereld. Harry heeft er nog maar zes; waarvan drie van de familie en één van de verzekering. Harry telt dus niet mee en hij zal 'eenzaam als een stuk stront' de kerstdagen moe ten zien door te komen. Slechts in gezelschap van de televisie en de telefoon. De Amsterdamse Stichting Première die jonge theaterma kers op weg helpt, brengt Harry's Christmas van de Britse toneel schrijver Steven Berkoff op de planken. Berkoffs kerstbeleving heeft weinig met gezelligheid rond de kerstboom te maken. Eenzaamheid en wanhoop zijn troef in het leven van de veertigja rige vrijgezel Harry. Voor hem zijn de laatste vier dagen voor de kerst een ware oorlogsdreiging. Net als alle andere jaren nodigt niemand hem uit voor een borrel en wanneer hij met de moed der wanhoop 'vrienden' opbelt, heb ben die het natuurlijk te druk met het gezin. Annie, één van Harry's ex-en, blijkt geen zin in zijn gezel schap te hebben en zijn grote, ook al gewezen liefde Clara, geeft niet thuis. Blijft over: het standaard bezoekje aan ma, drank en (te veel) slaappillen. Berkoff geelt al deze herkenba re mistroostigheid vorm in een monoloog die eigenlijk geen mo noloog is. Harry speelt toneel stukjes met zichzelf en dat houdt zets derde orkestsuite, wist dit Collegium af en toe zeer uit te pakken. In het 'andante tranquil- lo' werd het thema mooi en even wichtig ingezet door de hoorns, 'gevolgd door de andere blazers. Zij speelden in dit stuk over 't al gemeen een grote rol. In het 'an dante molto' nam de eerste violis te Ingeborg Boxman een zware maar zeer insprirerende taak op zich; bijna solerend wierp zij zich als een leeuwin op haar vurige vioolpartij, vol expressie en met uiterste inzet gestreken. Waarop in het laatste deel, het 'allegro vi- vacissimo', een luchtige zweven de melodie de zaal indreef, met name door de violen stralend en extravert gespeeld. Na de pauze nóg eens een groot werk, het 'Requiem' van Maurice Duruflé, waaraan het hele koor inclusief kamerkoor én het voltal lige orkest meedeed. Meestal wordt dit werk slechts uitgevoerd met orgel- en cellobegeleiding. Ik moet zeggen, dat het koor op deze manier beter tot zijn recht was ge komen. In verschillende delen, met name in stukken van het 'Ky- rië eleison' en het 'Sanctus' (bij 'Hosanna in excelsis') over-* schreeuwde het koor zich om bo ven de gigantische orkestklank uit te komen. Het 'Pie Jesu' werd gezongen door de mezzo-sopraan Karin van der Poel. Haar 'presentatie' was tot in de tails wéloverwogen, van haar 'sta tige opkomst in extravagante kle ding met moderne sieraden' tot haar uiterst correcte vertolking toe, ja alles wéloverwogen, prima, maar zonder uitstraling of ware expressie; zelfs de wat zwaar aan gezette intonering kon mij niet bekoren. Tot slot: hulde aan beide diri genten, die koor en orkest een aanstekelijk enthousiasme en be trokkenheid hebben bijgebracht. LIDY VAN DER SPEK. de boel heel levendig. Maar de tekst is vaak net zo verrassend als de inhoud van het telefoonboek en de psychologie ontstijgt het ni veau van de Libelle en het Thea ter van de Lach nauwelijks. Des te leuker is het daarom dat regis seur Mathieu Güthschmidt en ak- teur Harry van Rijthoven een top prestatie leveren door met deze draak te overtuigen. Van Rijtho- ven heeft een ongelooflijk goed gevoel voor timing en tekstbe handeling. Als een rasconferen cier ironiseert hij zijn lamlendige geestelijke toestand en besluit hij zijn dagen met een serie drielet- De schrijver Dostojewski. Hoogle raar Van den Berg: Momenteel worden er superspecialisten opge leid, die niet meer met elkaar kun nen praten en niet meer allround zijn. Mensen die, zoals Dostojewski opmerkte, alles van het linkerneus gat afweten maar bij het rechter in gebreke blijven". (f0to archief) dat 'literatuur een nationaal gewe ten is'. E. Grootes constateerde "dat het An acoustic evening with Neil Young (zang, mondharmonica, gitaar). Geassisteerd door Frank 'Poncho' Sampedro (gitaar, mando line) en Ben Keith (lap bottleneck en toet sen). Nachtconcert, Muziektheater Amsterdam (10 december 1989). Herhaling: Ahoy' Rot terdam, 13 december (er zijn nog kaartenj. AMSTERDAM (GPD) - Neil Young heeft een absurd gevoel voor humor. In het Muziektheater roept iemand om een Dylan-song. Prompt hanteert Young het ge reedschap van de troubadour: akoestisch gitaar en mondharp, en speelt twee maten. "Die zijn van mij", zegt hij, vervolgens een krankzinnig verhaal ophangend over een plagiërende Dylan. Na nutteloos wachten begint het concert een half uur te laat gewoon omdat Neil Neil is, en zelfs die rol niet opzettelijk speelt: hij schijnt niet anders te LEIDEN - Grote publieke belang stelling was er gistermiddag in het LAK voor de tweede Leidse Art En Di?-ect-manifestatie. Art En Direct is een initiatief dat in 1984 in Canada ontstaan is en onder aanvoering van kunstenaar Richard Berlin Mayer wereldwijd navolging vindt. Onder auspiciën van de LAK-galerie en Galerie de Grote Beer konden de bezoekers het ontstaansproces van kunst volgen. Deze keer waren zo'n veertien Nederlandse kunstenaars bereid een openbaar atelier te vor- Mayer zelf leidde succesvol een crèche, waarin een aantal kinderen samen op harmonieuze wijze een compositorisch zeer geslaagd -wa terverfschilderij maakte. De andere terwoorden. Hij weet zelfs zinnen als 'Eenzaamheid is een ziekte die stinkt' voor het oor verdraagbaar uit zijn mond te krijgen. Dat Har ry zowel het slachtoffer als de da der van zijn eigen angsten en een zaamheid is, weet Van Rijthoven' genuanceerd neer te zetten. Spel en regie maken dit kerststuk dus genietbaar. Nu maar hopen dat Van Rijthoven's spelcapaciteiten niet meer op dit soort psychorea- listisch geleuter uit de jaren ze ventig worden losgelaten. INGRID VAN FRANKENHUYZEN er tegenwoordig niet meer toe doet of je iets gelezen hebt, als je maar weet wat of wie er bedoeld wordt". Vreemd is dat volgens hem niet. Met in totaal 13.000 nieuwe boekti tels per jaar wordt een zeer pluri form lezerspubliek gekweekt, waar door slechts een aantal boeken spraakmakend kunnen zijn. Naar de mening van Grootes leeft daar door een soort vraag bij het grote le zerspubliek als: "Moet je nu alsnog De naam van de roos lezen? Dat was toch iets van een paar jaar gele den?" waarmee bedoeld yvordt dat er toen over gesproken werd. Lite ratuur voor het geïnteresseerde gro te publiek verengt daarom tot "re cent verschenen verhalend proza van een beperkt aantal auteurs". Hierdoor wordt literatuur een vluchtig consumptie-artikel. Er bestaat in Nederland tegen woordig volgens Grootes geen cen trale culturele norm. Iemand kan met opgeheven hoofd zeggen dat hij Vondel niet mooi vindt (of welke andere Nederlands auteur ook), ter wijl hij met zo'n uitspraak over Shakespeare zou afgaan. Tegelijk hoef je Proust niet gelezen te heb ben, maar je moet van hem gehoord hebben. Door afwezigheid van die norm blijfi de zeventiende eeuwse literatuur iets voor specialisten, in casu neerlandici. Dat Nederlandse muziek en beeldende kunst uit de zeventiende eeuw nog wel door gro te groepen geapprecieerd wordt, komt naar Grootes' idee door het collectieve karakter van de genie ting in museum of concertzaal. Le zen daarentegen is een individuele ervaring. Grootes legde zich neer bij de hedendaagse cultuur als "een su permarkt, waarbij dan de school leert hoe er verantwoord en smake kunnen. De opgebouwde span ning is op een of andere manier dan echter weggeglipt. Banale en cynisch-humoristische trekjes halen het evenwicht vervolgens uit een bij vlagen sprankelend en verder overwegen gedegen optre den. Young blijft als gevolg daar van onder het intense, door en door geladen concert dat hij twee jaar geleden met Crazy Horse in Ahoy' verzorgde. Het incident]e-Dylan staat niet op zich, en vloeit feitelijk voort uit een absurde situatie. Op Neer- lands grootste podium schuifelt Young tijdens het grootste ge- kunstenaars verpakten stenen in lood (Henry Verboket), fabriceer den figuratieve computerkunst (Paul Walboom Marianne Zult) of beschilderden een stuk vitrage van acryl aan de achterkant (Willemijn Bouman). Sjef Oltheten vulde de ruimte vanaf het plafond met een door katrollen geleid koordspinsel, waarmee aan het eind van de mani festatie een lakendoek omhoog werd gebracht. De nestor van het gezelschap Ralph Prins slaagde zo wel artistiek als commercieel met zijn haast klassieke portrettekenin gen van krijt. Momenteel legt deze veelzijdige kunstenaar de laatste hand aan een oorlogsmonument voor Apeldoorn, nadat hij eerder dat van Westerbork en Barneveld ontwierp. Aan het eind van de middag maakte de speciaal uitgenodigde veilingmeester Pieter Glerum (ex- Sotheby-directeur, nu zelfstandig) van de verkoping van de zeer jongë kunst noodgedwongen een scherts- vertoning.'Was het publiek inmid dels wel gewend geraakt aan kun stenaars en producten, in schappe lijke prijzen had men nog geen in zicht gekregen. Slechts voor enkele van de vijfendertig objecten, waar onder het voor een goed doel geveil de kinderschilderij, telde men daadwerkelijk geld neer. lijk kan worden gegeten". Kortom, specialisme is onvermijdelijk en nuttig. Superspecialisten W. van den Berg schetste in een his torisch overzicht de opkomst van de studie Nederlands. Een paar fei ten. De predikant Siegenbeek werd in 1797 de eerste hoogleraar wel sprekendheid aan de onaanzienlij ke Leidse artesfaculteit. De studie op zich bestond nog niet, want in het grootste deel van de negentien de eeuw werd de nederlandse taal en literatuur op middelbare scholen door classici onderwezen. Het was een tijd, dat iedere rector van een gymnasium in het Grieks of Latijn gepromoveerd was. Toen Kloos zei dat poëzie een gave van weinigen voor weinigen was, deed het duiste re vers zijn intrede. Er waren toen mensen nodig die een en ander ver helderden, en in 1876 kon men een volledige studie Nederlands aan vangen. Hard liep het nog niet, want in 1900 waren er pas 22 volledig af gestudeerden. Maar tussen 1960 en 1980 steeg het aantal studenten in het vak aan de Nederlandse univer siteiten van 500 tot 5000. De laatste jaren hebben de vrouwelijke stu denten verreweg de overhand, zo dat Van den Berg zich afvroeg of de vraag niet beter Is de Nederlandse letterkunde er alleen voor neerlan- dicae? had kunnen luiden. Maar nog beter vond hij de vraag Laten de neerlandici het afweten? Want volgens Van den Berg worden er momenteel superspecialisten opge leid, die niet meer met elkaar kun nen praten en niet meer allround zijn. Mensen die, zoals Dostojevski al opmerkte, alles van het linker deelte van het concert in zijn een tje rond als een troubadour in het portiek van de Amsterdamse Stadsschouwburg. Ijsberend op zoek naar de hoogste vorm, de diepste noot, het hardste zeer. Slechts hier en daar staan oude kameraden als Sampedro (Crazy Horse) en Keith hem ter zijde, als misdienaartjes in een ritueel dat slechts één voorganger kent. Een afstandszendertje bindt hem aan geen enkele plaats op het podi um. Zijn gitaar klinkt als een heel orkest, zijn stem snijdt door een zwembad vol echo. Het concert blijft wat achter bij neusgat afweten maar bij het rech ter in gebreke blijven. De inmiddels befaamde Frits van Oostrom had het bij de studie van de middeleeuwen gehouden, omdat hij daarin charisma, zendingsdrift, traditie en ambachtelijkheid had aangetroffen. De middeleeuwen zijn momenteel zo populair bij een groot lezerspubliek, omdat de dyna mische kanten naar voren worden gehaald. De schrijver over middel eeuwse letterkunde moet zodoende een gids, een tolk, een componist en een goed verteller zijn. Algemene DEN HAAG (ANP) - Bij het vierde Nationaal Concours van de Stich ting Jong Muziektalent Nederland zijn gisteren in Den Haag in twee ca tegorieën wedstrijden gehouden. Er werd muziek gemaakt in de A-cate- gorie van 12 tot en met 15 jaar en de B-categorie van 16 tot en met 20 jaar. De uitslagen zijn: Cello: categorie A: tweede prijs Christiaan van Hemert, derde prijs Ilonka van den Bereken. Cello: categorie B: tweede prijs Johan van Iersel en Bonno Lange, derde prijs Jeroen Den Herder. Fagot: categorie B: tweede prijs voor Lucas Bos. Contrabas: Categorie B: derde prijs Frank Dolman. Saxofoon: Categorie B: derde prijs Daphne Balvers. Harp: Categorie A: derde prijs Harmke Brouwer. de verwachting dat Young het evenement van het jaar zou ver zorgen, maar zyn zwaar aangezet te gitaarstijl maakt 'Don't let it bring You down' tot een monu mentje, schildert 'Someday' en 'No more' tot sombere grafzerken van zijn wisselende gemoedsrust en 'Goldrush' en 'Four Death in Ohio' (opgedragen aan de dappe ren van Tienamin) tot een post scriptum van een brief die je ei genlijk nog een paar keer over zou willen lezen. Als het allemaal mag, dan kan dat ook: op 14 janu ari zendt de KRO-radio live-opna men uit. JOHN OOMKES lezers grijpen echter niet terug naar de middeleeuwse werken zelf. "Al leen Kees Fens is naar aanleiding van mijn Het woord van eer werk van Dire van Delft gaan lezen, en, zoals we van de week hebben kun nen horen, met gunstig resultaat" zo sprak Van Oostrom over de re cente P.C. Hooftprijs-winnaar. Dat de bestudering iets voor specialis ten bleef, vond hij niet erg. "Ik hou mijn hart toch wel vast, als ik lees dat een aantal feministische theolo gen in een klooster een conferentie- weekend over de middeleeuwse mystica Hadewijch houden". Harp: Categorie B: eerste prijs voor Godelieve Schrama, derde prijs Petra Van der Heide. Hobo: Categorie A: eerste prijs Tanja van der Kooij, tweede prijs Rutger Relker, derde prijs Kristel Corbeij. Hobo: Categorie B: derde prijs Cyriele Kober, derde prijs Bram Kreeftmeyer. Klarinet: Categorie A: tweede prijs Laura Rijssewijk, der de prijs Frans van Mourik. Klarinet Categorie B: eerste prijs Ghislain Bellefroid, tweede prijs Anja van de Braak, derde prijs Karlijn Teuben. Trompet: Categorie B: derde prijs Bert Langenkamp. Altviool: Categorie B: eerste prijs Edith van Moergastel, tweede prijs Jacomien Punt, derde prijs Eline McEwan, Arianne In 't Velt, Norman Jansen. MAASTRICHT - De Amsterdamse literator Anton Koolhaas (77) is za terdagmiddag in het provinciehuis te Maastricht begiftigd met de drie jaarlijkse literatuurprijs van de pro vincie Limburg die de naam draagt van de Limburgse tachtiger Frans Erens. Aan de prijs is een oorkonde verbonden plus een geldbedrag van 10.000 gulden. De prijs werd in 1986 ingesteld en toen voor het eerst uitgereikt aan prof. Kees Fens, thans voorzitter van de jury voor de toekenning van de Frans Erens-prijs. Volgens de ju ry bezet het gehele oeuvre van An ton Koolhaas een heel eigen en be langrijke plaats in de na-oorlogse Nederlandse literatuur. 'Art en dii'ect'-manifestatie trelet veel publiek Dat kaïi mijn kleine zoontje ook', hoor je soms mensen zeggen als ze een abstract schilderij bekijken. Gisteren, op de Art-en-direct-manifestatie, konden zoontjes (en dochtertjes) dat waarmaken. (foto Henk Bouwman) 'Anna Bolena' van Gaetano Donizetti. Concertuitvoering in het kader van de VARA-Matinees m.m.v. het Groot Om roepkoor en het Radio Symfonie Orkest. Dirigent: Kenneth Montgomery. Titelrol: Nelly Miricioi. Gehoord in het Concertge bouw op 9 december. Radio-uitzending: maandag 11 december 19.00 uur (Radio 'Anna Bolena' door sopraan Miricioi 4). AMSTERDAM De Roemeen se sopraan Nelly Miricioi be hoort tot de zeldzame groep zan geressen, die ook tijdens een uit voering de warmbloedige dra matiek van de opera weet op te roepen. Met minimale middelen en een gezonde dosis rationele benadering slaagt zij erin de haar toegemeten vierkante deci meters op het concertpodium om te vormen tot haar eigen to neeltje. Dat bleek dit weekeinde andermaal bij een ouderwets VARA-matinee in het totaal uit verkochte Concertgebouw in Amsterdam. Op het programma stond Anna Bolena (Anna Bo- leyn, een van de zeven vrouwen van Hendrik VIII) Gaetano Do nizetti. Eist de partituur dat Miricioi interrumpeert, dan doet zij dat vanaf haar stoel en gaat zij niet eerst pontificaal met haar mu ziek in de aanslag staan. Schrijft de tekst een terzijde voor, dan wendt zij het hoofd af en geeft haar stem een intieme klank. Maar vindt er een confrontatie plaats, dan zoekt zij juist het contact met haar collega. Dat al les gebeurt bovendien op een natuurlijke manier, die steeds volledig in overeenstemming is met de ware drager van haar ex pressie: haar zang. Miricioi, door het Amster damse publiek op handen ge dragen, is niet uit op een vocale show. Liever' dan te imponeren zoekt zij naar een stijl van zin gen, die aansluit bij tekst en mu ziek. Liefhebbers van 'grote stemmen' kunnen haar ervan beschuldigen dat zij zich te veel spaart, maar zij hebben onge lijk. Zij is er gewoon niet op uit haar zangkunst met veel bra voure te etaleren, maar zoekt juist het drama - en dat is bij ro mantische operaheldinnen dikwijls intiem van karakter. Het probleem van Anna Bole na (de Engelse koningin Anna Boleyn) is haar eenzaamheid, ook op een drukbevolkt opera toneel, en dat wist Miricioi zater dagmiddag in Amsterdam over tuigend te laten horen. Natuur lijk waren er furieuze uitbarstin gen, felle verwijten en dramati sche beschuldigingen, maar al les werkte toe naar een slotscè ne, waar Anna in een broze waanzins-aria het contact met de buitenwereld verliest. Daar speelde de Roemeense sopraan haar grootste troeven uit en ver goedde met een intensiteit die tot in alle uithoeken voelbaar was, wat de toehoorders op visu eel gebied moesten missen. Rond haar had de VARA een bezetting verzameld van minder grote namen die tot weinig min der grootse prestaties kwam. De Amerikaanse mezzo-sopraan Cynthia Clarey wist met haar slanke, heldere timbre Anna's rivale de suggestie van het jon ge, onschuldige meisje te geven, maar bezat voldoende persoon lijkheid om zich met Miricioi te meten. Zij verschilde bovendien voldoende van klank met Hele- ne Schneiderman, die de kleine maar belangrijke rol van de pa ge Smeaton met weinig minder allures vertolkte. Groot succes oogstte ook de tenor Gregory Kunde, die aan- vankélijk de hoogte van zijn par tij nauwelijks leek aan te kun nen, maar die uiteindelijk over de gehele linie tot een muzikale en waar nodig virtuoze vertol king kwam. Dat laatste kon niet gezegd worden van Jean- Phi lippe Courtis, een bas met de im ponerende klank voor koning Henry VIII, maar tekort schie tend in zijn technische afwer king. Kenneth Montgomery leidde het geheel met veel flair en sloot bij de titelrol van Miricioi aan in zijn gevoel voor drama, maar het Radio Symfonie Orkest toonde zich soms ietwat stug in Doni zetti's puur op de stem geschre ven muziek. Dat laatste kan ech ter niet gezegd worden van het Groot Omroepkoor, dat zich weer eens van zijn beste zijde liet horen. PAUL KORENHOF Neil Young geeft akoestisch concert in Stopera

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23