Oost-Europa stimuleert EG-top Gregor Gysi: van de straat naar de top NABIJ Van Cleef Het Europese denken van Gorbatsjov Conciliair proces vooral veel onheil' i REPORTAGE i Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center MAANDAG 11 DECEMBER 198S GEESTELIJK LEVEN STRAATSBURG - 'Eu ropese eenheid nu, Duitse eenheid later', stond cr op het spandoek, waarmee en kele jeugdige Europa-fans van verre trachtten de re geringsleiders in het luxu euze Palais des Congres van Straatsburg te bein- vloeden. Het was de EG- top in een notedop. door Hans de Bruijn Een vredige top. Een top zonder verrassingen, zei premier Lubbers. En dat was wellicht de grootste ver rassing. Want aan de vooravond van de EG-topconferentie in de Elzas waren de verwachtingen eerder pessimistisch geweest. Maar de re geringsleiders wisten ook zichzelf GPAUPE Vim - te Niet in het minst Margaret That cher, die zich duidelijk inhield. "Vroeger spuwde zij vuur en moes ten we allemaal een beetje ruimte om haar heen laten", zei Lubbers. Misschien komt die veranderde houding door de groeiende opposi tie tegen haar in eigen land. Maar ook omdat zij er net als de anderen van overtuigd was dat, nu Oost-Eu ropa verlangend naar het westen kijkt, dit niet het moment was voor de Europese regeringsleiders om ruziënd over straat te rollen. "De EG moet de drijvende kracht achter de veranderingen in Oost- Europa zijn", zo vertolkte Thatcher ieders mening. De tijd dat Thatcher de besluitvorming in de EG wist op te houden, lijkt even voorbij. Na tuurlijk, ze stemde tegen het bijeen roepen van een speciale conferen tie, die de economische en monetai re unie gaat voorbereiden. Ze stem de tegen het sociaal handvest. Maar het deed er niet toe. Ze stond alleen. Geldverkeer De twaalf hebben besloten door te gaan op de weg naar de volledige eenwording. Eind 1990 begint die conferentie, maar pas als vooraf (op de top van Dublin in juni) duidelijk is waaraan men begint. Het eind doel moet dan exact vast staan, de regeringsconferentie mag geen zwart gat zijn. Bovendien is dan duidelijk of de eerste fase van de financiële samen werking inderdaad, zoals afgespro ken, op 1 juli volgend jaar van start kan gaan. Dan moet bijvoorbeeld het geldverkeer volledig vrij zijn en moeten alle EG-munten tot het Eu ropees Monetair Stelsel behoren. Thatcher heeft steeds gezegd niet aan de volgende fasen te willen be ginnen, zolang bijvoorbeeld dat geldverkeer nog niet overal vrij is, zoals in Frankrijk. De aankondiging van president Mitterrand dat dit op 1 januari zal veranderen, was dan ook een kleine overwinning voor Thatcher. Maar ook de verdere weg naar de economische en monetaire unie is nog vol obstakels. Alleen grote opti misten rekenen erop dat de 'EMU' in 1994 ook een feit zal zijn. Maar hooguit is er dan een akkoord over hoe die eruit gaat zien. De realise ring daarna zal nog jaren kosten. En daarin zal mevrouw Thatcher opnieuw een hoofdrol spelen. De meeste praktische besluiten over de monetaire unie of het sociaal hand vest, moeten immers bij teit worden genomen. Zij heeft dan nog alle kans om de economische eenwording via een veto te stagne- Controle Om nog een groot probleem te noe men: hoe wordt die EMU, waarbij alle macht op economisch en finan cieel terrein terecht moet komen bij een onafhankelijke Europese cen trale bank, straks gecontroleerd? Vooral die vraag leidde aanvanke lijk tot aarzelingen aan Westduitse zijde. Helmut Kohl benadrukte in Straatsburg dat het Europees Parle ment meer macht moet krijgen. Als de nationale parlementen de greep op het Europese economische be leid kwijtraken, moet die controle ergens anders liggen. De andere re geringsleiders leken het daar zater- Volgens Kohl moeten de kiezers bij de Europese verkiezingen van 1994 een stem kunnen uitbrengen die er iets toe doet. Een EG die te recht juicht om het herstel van de democratie in Oost-Europa, is niet geloofwaardig als zij de eigen demo cratische principes verwaarloost. Met Kohl is sleutelfiguur van de ze top genoemd. Toezeggingen over de democratische controle en over tussentijdse toetsingen van het EMU-proces trokken hem over de streep. Hij gaf donderdagavond zijn reserves op en daardoor leek deze top toen al niet meer te kunnen mis lukken. Volgens sommigen zouden de an dere landen daarvoor hebben 'be taald' via hun steunbetuiging aan de Duitse herenigingsplannen. In hun slotverklaring staat dat "het Duitse volk door vrije zelfbeschik king zijn eenheid moet kunnen vin den". Zo'n verklaring had Kohl hard nodig. Hereniging Lubbers liever zegt) van de Duits- landen, is niet overal in Europa even enthousiast ontvangen. Niet in Moskou maar, zoals vorige week op de NAVO-topconferentie in Brussel al bleek, ook niet in het westen. De militaire en economische part ners van de Bondsrepubliek steu nen de hereniging formeel wel, maar het gaat niet van ganser harte. Ook in Straatsburg werd Kohl hard met de neus op het feit gedrukt dat de voorwaarden voor de hereniging niet alleen in Bonn kunnen worden bepaald. Volgens insiders was het enige spannende moment van de top dan ook toen de Italiaanse premier An- dreotti, premier Lubbers en presi dent Mitterrand hun Duitse collega vroegen nu eens ondubbelzinnig te verklaren dat de Bondsrepubliek de Poolse westgrens (de Oder-Neis- se) erkent. Heel wat Duitsers vinden dat de gebieden in Polen en Rusland waar Duitse minderheden leven bij de hereniging betrokken moeten wor den. Vooral de uiterst-rechtse Re- publikaner maken daar een strijd punt van, dat bij dë Duitse verkie zingen van volgend jaar een rol zal gaan spelen. Lubbers was tevreden met de ver zekering die hij van Kohl kreeg, maar anderen hadden meer twijfels. Zij hebben die in hun verklaring verwoord door uitdrukkelijk te stel len dat hereniging alleen kan ge beuren als rekening gehouden wordt met alle bestaande akkoor den en verdragen. Vier mogendheden Daaronder valt niet alleen de Akte van Helsinki uit 1975, waarin de on aantastbaarheid van de huidige Eu ropese grenzen is vastgelegd, maar ook het vier-mogendhedenverdrag over de DDR en Berlijn. Zonder ak koord van de VS, Frankrijk, Enge land en de Sovjets kan er dus niets veranderd worden. De vier gealli eerden kondigden wel aan vandaag een historische bijeenkomst te be leggen op ambassadeursniveau in West-Berlijn. Maar officieel wordt daar alleen gesproken over verbete ringen in de luchtverkeer met Ber lijn. Volgens Lubbers mag het Duitse volk zelf uitmaken of herenigd moet worden, maar kan de uitvoe ring daarvan alleen gebeuren als de vier grootmachten, en in feite dus de rest van de wereld, het daarmee eens zijn. Met die realiteit zullen Ko hl en de Duitsers moeten leven. OOST-BERLIJN (Rtr/DPA/AFP/AP) Aan het-einde van een 17 uur durende marathonvergadering verklaarde jong ste partijleider in het Oostblok Gregor Gysi glimlachend, dat hij van de westerse politici had geleerd dat je nooit ne gatief mag overkomen. De 41-jarige advocaat zei daarom "geen pessimistische voorspellingen" te willen doen over de kansen van de communisten bij de volgend jaar te hou den vrije verkiezingen. Dat hij zaterdag geroepen zou wor den om de Oostduitse SED door haar grootste crisis tot nu toe te lei den, had tot voor kort niemand ver wacht, Gysi zelf nog het minst. De afgelopen weken heeft, hij echter het vertrouwen van de bevolking gewonnen door voorop te lopen in de strijd voor vernieuwing in de DDR. Gysi zit op dezelfde politieke lijn als premier Hans Modrow en de andere hervormers binnen de SED, zo bleek vrijdagnacht tijdens het partijcongres: hij bepleitte een vol ledige breuk met het stalinistische verleden, een diepgaande zuivering van corrupte functionarissen, en te rughoudendheid tegenover de ADVERTENTIE Westduitse roep tot hereniging. "De DDR moet een derde weg gaan, voorbij het stalinistische socialisme en de dominantie van multinationa le monopolies", zei hij. Gysi was de enige kandidaat voor het partijvoorzitterschap, het ambt dat voortaan de functie van secreta ris-generaal vervangt. 95 procent van de 2753 afgevaardigden sprak zich voor hem uit. Hij is de derde partijleider in twee weken tijd, en de zesde sinds het ontstaan van de SED in 1946. Gysi volgt Egon Krenz op, die na 47 dagen onder druk van massale betogingen het veld moest U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel 071-122669 Droge humor Gysi dankt zijn politieke opkomst juist aan diezelfde massademon straties. Op straat ontpopte de ka lende, bebrilde intellectueel zich de afgelopen weken als een begena digd spreker: geen moeizaam partij jargon, maar geïmproviseerde redes met veel droge humor. Voor de de monstrerende menigtes verklaarde hij dat de partij alleen kan overle ven indien zij de burgers kan over tuigen van haar toewijding aan de democratie. "En er zal elke avond een betoging moeten zijn voordat we op de juiste weg zijn", zei hij on langs op een massameeting. Hij gold reeds als uitgesproken voorstander van hervorming van de rigide partijstructuur en het overne men van een hervormingsbeleid naar voorbeeld van Gorbatsjov. Zo Gregor Gysi: workaholic. zei hij op 4 november bij een de monstratie voor een menigte van een miljoen mensen op het Berlijn- se Alexanderplatz dat de autoritei ten behalve 'Datsja' (buitenhuis) nog twee Russische woorden in de Duitse woordenschat moesten op nemen: Perestroika en Glasnost. Binnen en buiten de partij won hij aan populariteit door zijn jeugd en het feit dat hij geen banden had met de verguisde stalinistische eli te. Na de val van Krenz en het aftre den van het politburo en het cen traal comité werd Gysi op 3 decem ber opgenomen in de werkgroep die het partijcongres van vrijdag moest voorbereiden. Tevens werd hij be noemd tot voorzitter van de specia le partijcommissie die de corruptie binnen de partij moet onderzoeken. In die hoedanigheid heeft hij zijn re putatie als 'workaholic' kunnen waarmaken: de afgelopen week heeft hij voortdurend archieven doorgespit en bewijslasten verza meld om het machtsmisbruik van de SED gedurende de afgelopen vier decennia aan de kaak te stellen. Joodse familie De nieuwe partijleider stamt uit een joodse communistische familie. Zijn vader, Klaus Gysi, was minis ter van cultuur en staatssecretaris voor kerkelijke zaken. Maar zoon Gysi ambieerde geen politieke car- EPA) rière onder de vorige maand ontsla gen veteraan-partijleider Erich Honecker. Na beëindiging van zijn rechtenstudie in Oost-Berlijn in 1970 koos hij er voor prominente dissidenten als advocaat te verdedi gen. Een van zyn bekendste cliënten was de schrijver Rudolf Bahro, die in 1978 wegens zijn boek 'Het Alter natief de gevangenis inging en later naar het Westen vertrok. Een ander was de kunstenares Barbel Bohley, die later mede de oppositiebewe ging Neues Forum oprichtte. Gysi vertegenwoordigde de beweging in haar strijd om,officiële erkenning door het bewind van Honecker eind oktober. ROME Aan de voorkant een rood kaft met in zwarte letters de titel 'Het gemeenschappelijke Europese huis'. Aan de achterkant een grote kleurenfoto van de auteur, Michail Gorbatsjov. Het boek gaat over het ideaal een Europa "van de Oeral tot aan de Atlantische oceaan", waarin alle staten "geïntegreerd zullen samenleven als goede buren". Een Europa waarin geen vijand schap meer is, geen ongelijkheid, geen bewape ning, en waarin de landen "op vrijwillige basis de vruchten van hun ideeën en van hun arbeid met elkaar zullen uitwisselen". door Marjon van Royen Anders dan Gorbatsjovs vorige boek over pe restrojka, is zijn nieuwe pennevrucht niet meer dan een bundeling van de belangrijkste rede voeringen tot allerlei fora en interviews met de internationale pers die de sovjetleider de afgelo pen vier jaar gehouden heeft. Toch geeft het boek een goed overzicht van het zogeheten 'Gorby-denken'. Het vertrekpunt van Gorbatsjov is de ontwa pening, en de rol die de hervorming in de Sov jet-Unie speelt bij de wat er nu in de rest van Oost-Europa gebeurt. "Veel van wat een of twee jaar geleden in Europa nog onverwezenlijkbaar leek, is nu werkelijkheid geworden", schrijft Gorbatsjov in zijn inleiding. "Er zijn goede re denen om te hopen dat het tijdperk dat gesym boliseerd werd door het IJzeren Gordijn, nu vervangen wordt door dat van een gemeen schappelijk Europees huis". Uit alle teksten blijkt hoezeer Gorbatsjov de ontwapening en vooral het "uitbannen van alle kernwapens vóór het jaar 2000" beschouwt als een absolute voorwaarde. "Zonder afschaffen van de kernwapens is er geen vreedzame sa menleving mogelijk en geen toekomst voor de mensheid", herhaalt hij steeds opnieuw. Zijn ideaal van het 'Gemeenschappelijke Eu ropese Huis' ziet Gorbatsjov niet als een een wording van Europa, zoals de Westduitse Bondskanselier Kohl de eenwording van Duits land wil. In de teksten van de Sovjetleider wordt een Europa beschreven waarin alle lan den intensieve economische en culturele uit wisselingen met elkaar hebben, en waarin geza menlijk gewerkt wordt aan grote problemen zoals bijvoorbeeld het milieu "Ons Europese Huis moet schoon zijn". Maar de onafhankelijkheid en de zelfbeschik king van de verschillende staten moet gewaar borgd blijven. Gorbatsjov verzet zich met name tegen het idee dat een verenigd Europa moet in houden dat heel Europa kapitalistisch wordt. "Met zo'n benadering krijg je nooit een vere nigd Europa", zo stelt hij. "Het is nu eenmaal een realiteit dat de verschillende Europese sta ten tot verschillende sociale systemen beho ren", zegt hij onder andere in zijn afgedrukte toespraflk tot de Raad van Europa. "Elk land moet vrij zijn eigen levensmodel te kiezen". Zoals ook na de top met president Bush op Malta is gebleken, is Gorbatsjov er niet op uit is om NAVO en Warschaupact af te schaffen. Hij ziet deze organisaties eerder als instrumenten die en kunnen bijdragen aan een Europa "dat niet meer verdeeld is in zogenaamde invloed sferen, maar een Europa waarin elk land na tuurlijk onderdeel uitmaakt van een democrati sche internationale structuur". Prof. Houtepen hekelt 'zondencatalogi' UTRECHT (ANP) Het conciliair proces heeft tot nu toe voor namelijk "zondencatalogi en schuldbelijdenissen" opgeleverd. Tot die conclusie kwam dr. A. Houtepen zaterdag op een stu diedag over enkele documenten die het resultaat zijn van het kerkelijk bezinningsproces over gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping. "Onheil, zonde, crises en krach ten ten dode" worden volgens de Rotterdamse hoogleraar theolo gie in de documenten over het conciliair proces veel uitvoeriger en welsprekender uit de doeken gedaan dan "de tekenen van hoop en de positieve mogelijkheden van ommekeer". Veel nadruk ligt derhalve op onderwerpen als oor log, honger, ziekte, milieurampen en schuldenproblematie, en de daarbij horende belijdenis dat kerken en christenen in dezen ook zelf hebben gefaald. Houtepen gaf op de studiedag van Pax Christi in Utrecht een analyse van de Nederlandse ver klaring 'Leven met het Verbond', de slotverklaring van de Europe se assemblee in Basel (mei 1989) en de ontwerptekst voor de zoge naamde wereldconvocatie in Se oul die in maart 1990 het hoogte punt moet vormen van het we reldwijde proces. Dat het ook anders kan, bewij zen de teksten die de kerken in de DDR hebben opgesteld. Hierin wordt volgens Houtepen "niet masochistisch of exorcistisch ge sproken over anonieme machten die bestreden moeten worden", maar ligt grote nadruk op de posi tieve rol van de geloofsgemeen schap en op de solidariteit. "Zou den de revolutionaire massale be wegingen van de laatste weken niet mede vrucht van deze opstel ling van de DDR-kerken zijn?" Schuldbelijdenis en zondebe sef kunnen christenen natuurlijk sieren, aldus Houtepen. "Maar de zondencataloog is inmiddels tot intellectueel cliché geworden". Bovendien blijft de analyse in de documenten uiterst oppervlak kig, worden mogelijke andere in terpretaties nauwelijks gemeld en hebben experts de analyse niet kunnen ijken. Houtepen merkte op dat in de documenten de verantwoorde lijkheid voor de ellende in de we reld alleen gezocht wordt in de westerse politiek en economie. De rol van marxistische econo mieën en die van Aziatische, Afri kaanse en Latijnsamerikaanse elites komt nergens ter sprake. EN VER Hij troostte de honderd gen met de gedachte dat het con ciliair proces "gelukkig niet af hankelijk is van slotteksten en werkdocumenten". Wonden Mr. J. van Gennep, directeur-ge neraal van het ministerie van ont wikkelingssamenwerking, waar schuwde de kerken voor het ge vaar "de nieuwe start met de poli tiek" mis te lopen. De verwijde ring tussen kerkelijke organisa ties en "het politieke midden" is volgens hem nog steeds een feit. "De wonden van het kruisraket- tendebat en het gesprek over de nieuwe armoede in Nederland 'zijn nog lang niet geheeld". Spanning tussen kerk en poli tiek kan heel vruchtbaar zijn, maar de kloof die nu tussen beide kampen gaapt, is volgens Van Ge nnep toch echt te groot. Ook de afstand tussen de 17.000 bezoe kers van de eerste Nederlandse Kerkendag die in september het Nederlands hoogtepunt van het conciliair proces vormde en de kerkgaande politici moet snel overbrugd worden. Gij sen ontslaat Van der Valk ROERMOND (GPD-ANP) - Ka nunnik Wim van der Valk (45) van het bisdom Roermond zal zijn taak als directeur van het activi teitencentrum van het bisdom neerleggen. Het vertrek van Van der Valk is een uitvloeisel van de openlijke kritiek die de kanunnik een paar weken geleden in Maastricht liet horen op het beleid van bisschop Gijsen. Die kritiek was het begin van de discussie tussen Van der Valk en Gijsen, die nu tot het ver trek van de eerste heeft geleid. Zonder de bisschop met name te noemen, sprak Van der Valk van "gezag in de Kerk dat alleen mogelijk is, wanneer de persoon die dat gezag uitoefent niet alleen maar doordrijft wat hij zelf wil". Van der Valk.krijgt een jaar vrijaf om zich voor te bereiden op een nieuwe functie. Een hardnek kig gerucht wil dat Van der Valk zich al ziet als opvolger van de huidige bisschop van Breda, die over twee jaar 75 wordt. Volgens de officiële bronnen heeft Van der Valk zelf ontslag genomen na "goed overleg" met de bisschop. Het kapittel van het bisdom heeft vrijdagavond zijn goedkeuring gegeven. De bisschop verleent Van der Valk ontslag "onder dankzegging voor het enorme werk dat hij ten deze in de voorbije dertien jaar heeft verricht ten bate van bis dom en wereldkerk". Houtepen: ...masochistisch... 'Verstarring op homo-erf kerken' UTRECHT (ANP) - "Op het ker kelijk homo-erf' is volgens Gea Zijlstra van de werkgroep 'Potten en Theologie' de laatste jaren sprake van "achteruitgang en ver starring". Vooral "aan de top van de kerken" is het slecht gesteld, zei zij zaterdag op een conferentie van kerkelijke groepen van ho mo's en lesbiënnes. De leiding van de Hervormde Kerk is vooral geïnteresseerd in rust. Haar zorgen zijn: hóe hou den we het boeltje bij elkaar. Dat is volgens Zijlsta heel begrijpe lijk, "want het deel van de kerk dat moeilijk doet over homo seksualiteit, is wel het deel waar het meeste geld vandaan komt". Ook bij de gereformeerden ont waarde Zijlstra "stilstand en dus achteruitgang". De kerkelijke lei ding poogt het vergaande besluit om homo's toe te laten tot ambt en avondmaal (1979) nu vooral als een pastoraal advies uit te leggen. Van de RK Kerk wist Zijlstra "niet veel goeds te vertellen". Sinds de eerste conferentie van kerkelijke homogroepen in 1983 is het aantal groepen gegroeid tot dertig. 'Kritische studie van islam vindt nergens plaats' AMSTERDAM (ANP) - De islam wordt op geen enkele universiteit kritisch bestudeerd. Prof. dr. Mo hammed Arkoun moest dat zater dag met spijt constateren op een studiedag van het Amsterdams Centrum Buitenlanders over is lam en emancipatie. Volgens de Algerijnse geleerde, die islamitische taal- en letter kunde doceert aan de Sorbonne te Parijs, is er juist nu grote be hoefte aan een nieuwe kijk op de islam. Hij wees daarvoor op het "koloniale debat" over de islami tische hoofddoekjes in Frankrijk. Universiteiten in islamitische landen wag^n zich echter niet aan een nieuwe benadering van de is lam, omdat zij daarvoor de "ideo logische ruimte" niet krijgen. Maar ook in het westen ontbreekt de "intellectuele ruimte" voor kritische studie van de islam. Bij deze studie zou de islam niet als apartë godsdienst moeten worden bekeken, maar moeten de gemeenschappelijke theologi sche en culturele achtergronden van jodendom, christendom en islam worden bestudeerd. Het verontrustte Arkoun zeer dat hij in alle universiteitsbiblio theken die hij bezocht, slechts één boek vond over de 'liberale is lam'. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Sommelsdijk als geestelijke verzor ging van de diakonale gezondheids zorg J. Willemsen Klundert, naar Kou dekerk aan de Rijn J. A. Tielkemeijer Fivelland, naar Nieuw-Amsterdam W. J. Hament kand. Boxtel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Veendam A. J. Verhoog Ruinerwold- Koekange, te Wolphaartsdijk drs. J. P. Feddema Goes. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: bedankt voor Giessendam en Neder-Hardinx- veld W. Scherff Spakenburg-Zuid. Nederlands Gcrcf. Kerken: aangeno men naar Dronten drs. A. M. van Leeu wen Deveneter en Langeslag. Christelijke Gcref. Kerken: aange nomen naar Naarden J. M. Viergever kand. Ede; bedankt voor Bussum H. D. Rietveld Maarssen, voor Emmel- oord A. Wagenaar M does P. D. J. Buijs 2 Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Katwijk aan Zee en te Naald wijk A. F. Honkoop Zwijndrecht, te Woerden J. den Hoed te Rock Valley (USA); bedankt voor Middelburg-C. G. J. van Aalst Benthuizen, voor Ca- pelle aan den IJssel Chr. van der Poel Yerseke, voor Rotterdam-Alexander- polder J. S. van der Net Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2