LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov dreigt af te treden NODIG! Akkoord inkomen specialist Extra politie in Den Haag voor bewaking BROCCOLI EN ZIGEUNERSCHNITZEL Omroepen voorzien grote tekorten 'Excessen onvermijdelijk bij vertraging hervormingen' Oranje treft op Sardinië weer Britten Overwicht met-communisten in regering Tsjechoslowakije Geallieerden sinds '71 weer bijeen in Berlijn MAANDAG 11 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39112 Prijs fl. 1,25 Milj oenenfraude in meubelbranche VORDEN (GPD) - Met de aan houding van drie mannen (33, 39 en 25 jaar) uit Steenderen, Hel mond en Wichmond heeft de poli tie een miljoenenfraude in de meubelbranche opgelost. Het trio wordt onder meer verdacht van flessentrekkerij, bankbreuk, vals heid in geschrifte en meineed. Leveranciers uit Nederland, Duitsland en Belgie zijn voor ze ker 3 miljoen gulden gedupeerd. De verdachten hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis af- De twee broers e zwager, richtten bv's op en koch ten internationaal meubels in. Meestal werden de leveranciers niet betaald. Andere keren be gonnen de verdachten procedu res over de slechte kwaliteit van de koopwaar, terwijl de meubels al waren doorverkocht. De politie spreekt van een ondoorzichtige structuur, waarbij meubelwin kels voortdurend werden door verkocht en bv's geregeld failliet werden verklaard. Voor het onderzoek werd een speciaal rechercheteam in het le ven geroepen, dat er vanaf juni van dit jaar honderden uren heeft ingestoken. Vorige maand werd huiszoeking gedaan en werd er veel belastend materiaal gevon den. HILVERSUM (ANP) - De Hilver- sumse omroepen voorzien in de ko mende jaren tekorten die zullen op lopen van 60 miljoen gulden in 1991 tot 135 miljoen gulden in 1993. De cijfers worden vrijdag besproken in het NOS-bestuur. Bij de voorlopige berekeningen is nog geen rekening gehouden met de wens om 70 procent van de tv- programma's uit eigen produkties te laten bestaan. In dat geval zou het totale televisiebudget van Hilver sum 260 miljoen gulden hoger moe ten zijn dan nu het geval is. De NOS wijst erop dat het moei lijk is een financieel overzicht voor de komende jaren te méken omdat er grote onzekerheden bestaan over de hoogte van de STER-inkomsten en de gevolgen van de invoering van commerciële omroep. Het laatste heeft volgens de NOS nu al tot gevolg dat prijzen van aankopen en uitzendrechten vaak aanzienlijk zijn gestegen. Bij de berekeningen is de NOS uitgegaan van uitbreiding van de zendtijd van de STER tot 6 procent van de totale televisiezendtijd, uit breiding van de televisie zendtijd van 478 uur en 24 minuten per jaar per 1 oktober 1990 en met 717 uur en 36 minuten per 1 oktober 1991 tegen een budget van 100.000 gulden per uur en handhaving van de huidige uurbedragen voor radio en televi- De NOS suggereert dat de tekor ten tot en met 1993 betaald zouden kunnen worden uit de algemene omroepreserve. Dat is een pot, die wordt beheerd door het ministerie van wvc, waaraan de omroep zelf niet mag komen. De omroepreserve bedraagt aan het einde van dit jaar naar schatting 312 miljoen gulden. MOSKOU (AP/AFP/Rtr) Sovjetpresident Michail Gor batsjov heeft tijdens een roerige vergadering van het Cen traal Comité zaterdag gedreigd met aftreden als de hervor mingen worden vertraagd. Tegelijkertijd liet hij weten dat hij de leidende rol van de partij voorlopig niet ter discussie wil stellen en waarschuwde hij de Litouwse partijleiding zich niet af te scheiden van de Sovjetunie. Gorbatsjov dreigde met aftreden toen partijleider Alexander Melnik- ov uit Kemerevo hem verweet "te buigen voor de kapitalisten" en "de zegen van de paus te vragen". Voor hem hadden conservatieve commu nisten al aangedrongen op vertra ging van de perestrojka en glasnost. "Waar vertraging optreedt bij het af handelen van overrijpe problemen, zijn excessen onvermijdelijk", rea geerde de Sovjetleider, die vervol gens met aftreden dreigde. Melnik- ov bood daarop zijn verontschuldi gingen van zijn "dwaling" terug te komen. In Moskou werd gisteren op ver scheidene plaatsen gedemon streerd. Een groep van 5000 demon stranten die steun betuigde aan her vormingsgezinde parlementariërs werd door de politie ongemoeid ge laten. Een groep van een paar hon derd aanhangers van de radicale hervormingsbeweging Democrati sche Unie werd na 20 minuten ech ter hardhandig van het Poesjkin- plein verwijderd toen ze portretten van Gorbatsjov en Lenin begonnen te verscheuren. Honderden omstan- In zijn toespraak waarschuwde ders werden door de politie van de trappen van de metrostations ge duwd. Volgens TASS zijn 20 mer sen gearresteerd. verlies i 'We zullen niemand toestaan Gorbatsjov kwaad te doen', zo luidde een van de spandoeken die gisteren werd meegedragen in een demonstratie door duizenden Moscovieten. Ze trotseerden de vrieskou om de afschaffing te eisen van een artikel in de grondwet dat de communistische partij het alleenrecht op de macht in de Sovjet-Unie geeft. (foto epa) Gorbatsjov dat de situatie in de Sov jetunie "ongelooflijk cruciaal" is. Om die reden wil hij het machtsmo nopolie van de communistische partij, vervat in artikel 6 van de grondwet, voorlopig niet opgeven. Volgens hem zijn de mensen die daartoe oproepen, onder meer de bekende dissident en Congreslid Sacharov, slechts uit op het demo- AMSTERDAM (GPD) - De Amster- raliseren en verzwakken van de communistische partij. "Wij verzet- xxmx uail ^XXXJXX^XX ten ons resoluut tegen dergelijke vermoed dat hij lid is van het verbo- pogingen aldus Gorbatsjov. De den ierse Republikeinse Leger, de Sovjetleider is volgens het persbu- ira. De politie wilde vanochtend TASS wel bereid op langere n0g geen verdere mededelingen IRA-lid opgepakt? DEN HAAG (ANP/GPD) - De in- komens van specialisten die veel verdienen worden geleidelijk ver laagd. Wat zij inleveren komt ten goede aan collega's die nu minder goed worden betaald. De uitgaven voor specialistische hulp worden vanaf volgend jaar 3 jaar bevroren. Stijgen de uitgaven toch dan moe ten de tarieven omlaag. Oud-minister van Aardenne, die bijna een jaar gesprekken leidde tussen de verzekeraars, de Landelij ke Specialisten Vereniging en de Nationale Ziekenhuisraad, deelde dat zaterdag mee. Hij verwacht dat het definitieve akkoord al op 1 janu ari kan worden ingevoerd. Voordat alle plannen kunnen worden uitgevoerd, moeten eerst de 'achterbannen' nog akkoord gaan. Belangrijk onderdeel is de inko mens-nivellering. Zo verdienen ca- diologen veel meer dan bijvoor beeld kinderartsen. Dat moet straks gefaseerd verdwijnen. Het akkoord maakt het weer mo- gelijk dat ziekenfondsen contracten verwacht sluiten met medisch specialisten. A""" termijn artikel 6 te schrappen De kwestie zal naar verwacht een rol spelen op de morgen beginnen- ler jaren geleden verbroken toen de zitting van het Congres van Afge- De schrik sloeg menigeen om het hart, maar FIFA-secreta- ris Joseph Blatter deed alsof zijn neus bloedde toen zater dag bij de loting voor het WK- voetbal gebeurde waar nie mand op had gehoopt: Neder land en Engeland in één groep bij elkaar. Na het EK 88 een nieuwe Brits-Hollandse con frontatie. De Zwitser Blatter, die sa men met sterren als Sophia Loren, Luciano Pavarotti, Pelé en Conti de loting in Rome verrichtte, sprak van een inte ressante paring, maar Enge land was natuurlijk vantevo- ren niet voor niets naar het ei land Sardinië verbannen. De vrees voor de Engelse hooligans is groot en omdat Nederland internationaal ge zien inmiddels ook een naam heeft op te houden inzake het voetbalvandalisme, rolden de balletjes in Rome weliswaar eerlijk, maar toch ook de ver keerde kant op. Veiligheidsmensen uit En geland, Nederland en het or- Loting WK-voetbal ganiserende land Italië komen binnenkort bijeen om te zien welke maatregelen genomen kunnen worden om botsingen te voorkomen. De Nederlandse reisbureaus waren ook niet bepaald con tent met de indeling in groep F en de verbanning naar Sardi nië en Sicilië. Gehoopt was op Noord-Italië dat vrij eenvou dig per bus te bereiken is. Behalve dat vliegen naar de twee eilanden veel duurder uitvalt, zitten de touropera tors ook nog met het probleem dat tegen die tijd de vakantie- drukte op gang komt en vlieg tuigen derhalve schaars zijn. pecialisten ziekenfondspatiënten stellen. Sacharov riep vorige week samen met enkele mede-Congresle den op tot een algemene staking van twee uur vandaag om deze eis Ook het kabinet moet nog instem- kracht bij te zetten, maar heeft deze oproep na de felle uitlatingen met de bereikte resultaten. Haast is geboden om de wijzigingen Gorbatsjov gisteren ingetrokken. per 1 januari te kunnen laten gaan. Het tarievenorgaan COTG elk geval problemen. Van Aardenne -echter: "Waar een de resultaten. CDA en WD zijn genomen met 'een werkbare situa tie' tussen partijen. De PvdA is reserveerd omdat ze altijd heeft pleit voor lagere inkomens van s cialisten en een vast dienstverband Ook de Litouwse partijleiding kreeg ervan langs. Parijleider Bra- zauskas is ervan overtuigd dat de communistische partij in Litouwen moet breken met Moskou bruari enige kans op succr ben bij verkiezingen in de repu bliek. Gorbatsjov waarschuwde dat dit voornemen "onnoemelijke scha- taak heeft gekweten, de" aan de eenheid van de Sovjetu- Om hoeveel nie kan veroorzaken en deed een "dringend beroep" op Brazauskas DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie krijgt bijstand van extra poli tiemensen voor de bewaking van fe- Spaanse diplomatieke vestigingen, te heb- De extra politiemensen worden in gezet na kritiek op de manier waar op de Haagse politie zich van haar het gaat v se ambassadeur ook van dat feit op de hoogte. De ambassadeur is, zo meent de politiewoordvoerder, door het ministerie van buitenland se zaken ingelicht. Minister Van den Broek ontken de tijdens het weekeinde in Straats burg dat Spanje klachten heeft in gediend over de bewaking. Na PRAAG (GPD) Tsjechoslowakije heeft voor het eerst sinds 1948 een door niet-communisten beheerste regering. Om deze zege van de op positie na twee dagen van harde on derhandelingen demonstratief te vieren, gingen honderdduizenden Tsjechen gistermiddag de straat op. De eerder voor vandaag aangekon digde landelijke staking gaat niet door. De inauguratie van de nieuwe re gering was meteen de laatste offi ciële daad van premier Gustav Husak. Husak (76) kondigde zater dag in een tv-toespraak zijn aftre den aan, maar moest grondwettelijk nog een dag aanblijven om de nieu we regering te kunnen beëdigen. Over twee weken kiest het door communisten gedomineerde parle ment een nieuw staatshoofd. Kan didaat van de oppositie is de leider van het Burgerforum, de 53-jarige auteur Vaclav Havel. Mogelijk regen In dc nacht weinig wind. enkele mist banken en een minimumtemperatuur om het vriespunt. Overdag eerst af en toe zon, maar van het zuidwesten uit toenemende bewolking en later moge lijk regen. Middaglcmperatuur onge veer 4 graden. Wind draaiend naar zuidoost, toenemend tot matig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Onbestendig en overwe gend bewolkt. Middagtemperatuur ge leidelijk oplopend tot rond 8 graden. Dinsdag 12 december zon op: 08.39 uur, zon onder: 16.28 uur; maan op: 15.44 uur, maan onder: 08.52 Nog maar 10 van de 21 leden van het nieuwe kabinet komen uit de rangen van de Communistische Partij. Eén van de opvallende nieuwkomers in het kabinet-Calfa is de oud-journalist Jiri Dienstbier, benoemd tot minister van buiten landse zaken. Hij is een van de op richters van de mensenrechtbewe- ging Charta '77 en heeft langdurige gevangenisstraffen voor zijn dissi dente activiteiten ondergaan. Pi kant detail is dat de Slowaakse dis sident Jan Carnogurski, drie weken terug nog in de gevangenis, als eer ste vice-premier feitelijk de contro le krijgt over de gehate geheime dienst. De nieuwe premier Marian Calfa noemde de nieuwe regering, de tweede in één week, een 'over gangskabinet'. De twee belangrijk ste taken zijn het voorbereiden var. vrije verkiezingen en het doorvoe ren van radicale economische her vormingen. Wanneer die verkiezin gen worden gehouden, staat nog niet vast. (Pagina 5: Tsjechoslowakije democratisch in recordtijd) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees r in de aanbieding Mflononi 1 /If) Broccoli, 500 g J.rK/ Zigeuner schnitzel, I QC 100 g Theaterstaking voorbij ROTTERDAM (GPD) De theater staking in Rotterdam is voorbij. Personeel van de Doelen, de Rotter- damse Schouwburg, het Luxor Theater en Theater Zuidplein, waar de afgelopen twee dagen geen voor stellingen werden gegeven, ging vanmiddag weer aan het wérk. Het theaterpersoneel legt zich neer bij tl ^s^nafhankelij- ziéiïen'huis'opgenomen' albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 26 PAGINA'S WEST-BERLIJN (Rtr/AFP) - De vier geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog hebben vandaag in West-Berlijn een historische bij eenkomst op ambassadeursni veau belegd. Het is voor het eerst sinds 1971 dat een gezamenlijke vergadering wordt gehouden. Het gesprek wordt gezien als een doorbraak in de gecompliceerde betrekkingen tussen de geallieerde mogendhe den in Berlijn. Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs in Bonn ontmoe ten in het gebouw van de Gealli eerde Coptroleraad de Sovjet-am bassadeur in de DDR. Zij overleg gen met elkaar over soepeler voorschriften voor het luchtver keer boven Berlijn. Ook wisselen zij van gedachten over een breiding van de contacten tussen het oostelijk en westelijk stads deel en over het organiseren grote internationale manifesta ties in de stad. Het ligt voor de hand dat de bassadeurs ook de politieke anderingen in de DDR zullen be spreken. Na de oorlog werd Ber lijn door de geallieerde mogend heden in vier sectoren verdeeld. Aanvankelijk werkten de gealli eerden eendrachtig samen in het stadsbestuur. Toen de Sovjetunie in 1948 een blokkade instelde te gen West-Berlijn eindigde de sa menwerking. den door de politie en het ministerie gesprek met zijn Spaanse collega van binnenlandse zaken 'om veilig- Ordonez zei hij dat beide landen zo heidsredenen' geen mededelingen goed mogelijk zullen samenwerken gedaan. om de daders van de aanslagen te Afgelopen weekeinde werd be- pakken, kend dat de politiepost voor de wo ning van de Spaanse ambassadeur een dag voor de aanslag een tijdlang onbemand was. Volgens een poli tiewoordvoerder was dat onderdeel van de beveiligingstactiek. Op het moment dat er geen politieman in de gepantserde wagen zat, werd er wel degelijk een oogje in het zeil ge houden, aldus de woordvoerder. Hoe dat gebeurde blijft geheim. Volgens de politie was de Spaan- Verkeerscontrole in Hillegom leidt tot cocaïne-vondst HILLEGOM - De politie heeft gis termiddag in Hillegom na een ach tervolging en een schermutseling een 34-jarige Lissenaar aangehou den die in het bezit bleek te zijn van cocaïne. De man had de verdovende middelen, volgens de politie enkele grammen, op zijn lichaam geplakt. De politie sprak de man tijdens een verkeerscontrole aan op het be zit van een slagwapen in de vorm van een tafelpoot met een scherpe bout, die in de auto van de man werd gezien. De man reed echter snel weg, maar de politie wist hem te achterhalen en aan te houden. Bij de worsteling die daarbij ont stond, werd een agent gebeten door een hond van de Lissenaar. Toen hij vervolgens werd gefouilleerd, trof de politie de cocaïne aan. Bij de huiszoeking die de politie in overleg met de officier van justi tie heeft gedaan, werden verschei dene artikelen gevonden die nodig zijn voor het gebruik van cocaïne. Bij deze huiszoeking werd gebruik gemaakt van een hasj-hond van de douane van Schiphol. ALTIJD KEUS UIT 30 OCCASIONS MET DIESEL MOTOR ZEGMAAR (ffij TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 - Voorschoten Telefoon 071 -769307 Echtpaar door brand in slaapkamer gestikt SITTARD (ANP) - Door een brand in een woning in het centrum van Sittard zijn vanochtend vroeg een 55-jarige man en zijn één jaar oude re vrouw door verstikking om het leven gekomen. De brand brak om •en uit in de slaapka- vermoedelijk door kortslui ting. Een inwonende zoon probeerde nog vergeefs zijn ouders te redden. Hij is met brandwonden i óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15' Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1