Peperdure poppenkast voor grote mensen.. Dortmund wijst Werder terecht mamEs^am. Roma eist schadeclaim van Gerald Vanenburg - Tegenvaller voor de supporters Arsenal aUeenheerster h i Y Barcelona weer op liet rechte spoor: 5-0 zege v-« *..y -jpv Sampdoria en Milan delen punten ©VER DE GRENZEN' Misstap van KV Mechelen PAGINA 14 MAANDAG 11 DECEMBER 1989 De WK-loting: een door anderhalf miljoen mensen rechtstreeks gevolgd schouwspel met één echt leuk voorval: filmdiva Sofia Loren (geflankeerd door FIFA-secrataris Blatterverliest tijdens de WK-loting in het Romeinse Pallazzo dello Sport haar schoen. Buiten beeld... (foto ap> ROME (GPD) Dino Viola, de voorzitter van AS Roma, wil Gerald Vanen burg voor de rechter dagen. Viola eist dat de PSV'er een schadeclaim be taalt ter hoogte van vijf miljoen gulden. Vrijdag werd de speler door de FIFA beboet met 13.500 gulden omdat hij in juli een contract tekende voor AS Roma en dat later ontbond. „In feite heeft de FIFA daarmee ons gelijk bewezen. We hebben door deze zaak voor ongeveer vijf miljoen gulden minder verkocht aan seizoenkaarten, plus de rente voor de twaalf miljoen gulden die wij voor Vanenburg had den gereserveerd en vrij hebben moeten maken om hem meteen te kunnen kopen. Elke speler mag van mij verdienen wat hij wil, maar niemand mag mij in de maling nemen", luidde het commentaar van Viola. ROME Rare jongens, die Ro meinen. Het kostte drie miljoen en het was er niet aan af te zien. AVRO's Toppop met de presente rende ijdeltuit Pippo Baudo in de rol van Ad Visser, daar leek het wel wat op. En later FIFA-secre- taris Joseph S. Blatter als presen tator van het Songfestival. Zoiets. Een poppenkast voor grote men sen kortom, geldverslindend, door anderhalf miljoen mensen rechtstreeks gevolgd en met één echt leuk voorval: filmdiva Sofia Loren verliest tijdens de WK-lo- ting in het Romeinse Pallazzo del lo Sport haar schoen. Buiten beeld... Buiten wordt driftig getim merd om een houten kunstwerk van de weinig benijdenswaardige kunstenaar Mario Ceroli op tijd voltooid te krijgen niet driftig genoeg, blijkt later en eisen sta kende bouwvakkers meer poen. Binnen 6000 mensen, gekleed voor een avondje uit, op de mees te journalisten na dan, en een groot podium dat er zijn mag. Het logo van 200 vierkante meter springt het meest in het oog, de 38.000 spijkers die 300 arbeiders in de vloeren hebben geramd, het minst. Jammer dat het bord waar op later het speelschema in beeld gebracht moest worden, niet werkt. En ook nooit zou werken. Amerikanen kunnen het, zo be wees het spektakel voorafgaande aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Koreanen ook. Itali anen niet. Pracht, ja, praal, ook, maar leuk en flitsend, nee. Baudo spreekt, bijvoorbeeld, China, Fin land, de Verenigde Staten, Argen tinië en Australië plus de overige 84 kijkende naties thuis aan de buis, alleen in het Italiaans toe, het programma loopt uit en de stakende cameramensen van de RAI blijken vervangen te zijn door huisfotografen. Blunder na blunder en de hele wereld kijkt 'Una giornata particulare', een bijzondere dag, draait uit op een dag om snel te vergeten. Gianna Nannini, met haar gescheurde spijkerjekkie fel afstekend tegen al die keurige heren in Italiaanse kostuums van modieuze snit, doet een poging de flauwte te doorbreken. Met Edoardo Ben- nato en een honderdtal hyperner veuze kindertjes brengt de zange res het WK-lied "Estate Italiana' ten gehore. „Herrie', beslissen de 1100 journalisten bijna eenstem mig, terwijl Nannini, fel toege juicht door de duizenden, keurig gedresseerde aanwezigen op de tweede ring van het sportpaleis, tenminste nog iets van originali teit de zaal inslingert. Slappe regisseur Ook de fameuze Juventus-sup- porter Luciano Pavarotti, Marco Bakker maar dan anders, moet zijn meerdere erkennen in slappe regisseur en een prietpra- tende presentator. Mooi was wel. het optreden van de gezellige dikzak. Pavarotti zingt, natuur lijk, 'O' sole mio', zeg maar Tul pen uit Amsterdam', en schrikt de in slaap gesukkelde aanwezigen wakker met zijn versie van 'Ness- un Dorma' uit de opera 'Turan- dot' van Giacomo Puccini. Een onduidelijk bandje, onzichtbaar door rookwolken waar ze bij AVRO's Toppop jaloers op zullen zijn, doet vervolgens alle pret weer teniet. Sofia Loren, beschermvrouwe van Italia '90 zorgt nog even voor opschudding door temidden van de AS Roma-aanhangers te ver klaren dat ze fan van Maradona is dat mag, als Napolitaanse en valt voorts slechts op door het verliezen van haar muiltje. Loren blijft, dank zij een snelle ingreep, verreweg zijn beste, van Pippo Baudo op de been. En de loting? De loting duurde lang. FIFA-man Blatter kon niet op fraude betrapt worden, sterren van toen als Bobby Moore, Karl- Heinz Rummenigge, Bruno Conti en de populairste van het spul, Pelé, evenmin. Leuk, voor de neutrale toe schouwer althans, wordt het pas als na de opening van het laatste balletje de 1100 journalisten in de arena en de catacomben worden losgelaten. Plantenbakken vallen om, bondscoaches uit alle windstreken worden overvallen, bewakers breekt het angstzweet uit en de chaos regeert. „Alleen Sofia Loren zou hier niet platge drukt worden", weet een Neder landse journalist met oog voor vrouwelijk schoon. Dat kan nog wat worden, straks van 8 juni tot en met 8 juli 1990. PAUL ONKENHOUT <9/ n>\.tiatö DEN HAAG (ANP) - Het resultaat van de loting van het wereldkampioenschap voetbal betekent voor de sup porters van het Nederlands elftal een forse aanslag op de portemonnee. Nu Oranje de groepswedstrijden moet afwerken op Sardinië en Sicilië is de reiswereld niet in staat goedkope supportersreizen te organiseren. „Dit is een teleurstelling", geeft woordvoerder Lievendag van OAD-busreizen toe. „Wij hadden gehoopt op Noord-Italië. Dan zouden wij tegen betaalbare prijzen per wedstrijd busreizen hebben georganiseerd. Dat is nu onmogelijk, waardoor de supporters toch snel een paar honderd gulden meer kwijt zullen zijn om hun fa vorieten te kunnen aanmoedigen". OAD, samen met Transavia en reisbureau De Roever, dat het Nederlands elftal al jaren vervoert, sponsor van de voetbalbond, weet overigens nog steeds niet op hoeveel kaarten het Nederlands supporterslegioen kan rekenen. „Regelmatig hebben wij contact met de KNVB, maar ook daar weet niemand hoeveel kaarten Nederland precies krijgt. Vervelend, want al wekenlang krijgen we dagelijks opdrachten van klanten om kaarten te reserveren. Dat aantal loopt nu al in de duizenden, zonder dat wij echter weten of we al die aanvra gen kunnen honoreren", aldus Lievendag. De OAD-woordvoerder kondigde verder aan zo snel mogelijk te onderzoeken wat de beste en goedkoopste manier is de Oranje-supporters volgend jaar zomer in Italië te krijgen. „Het zal nu wel vooral vliegen worden. Komende week moeten we maar eens met een aantal touroperators om de tafel gaan zitten om spijkers met koppen te slaan". Honderd gewonden bij voetbalduel Herstel Aberdeen GLASGOW (Reuter) - In de Schotse eerste divisie herstelde Aberdeen zich van de nederlaag van vorige week. De koploper versloeg Dundee United met 2- 0. Omdat Glasgow Rangers met 3-0 won van Motherwell bleven beide clubs op gelijke hoogte. Het doelsaldo van Aberdeen 14) is iets beter dan dat van de Rangers (+13). Voor de Rangers scoorden Butcher, de aanvoer der van het Engelse elftal, Mc- Coist en Brown. Celtic behield de derde plaats, met drie punten achterstand, door de winst met 3-0 bij Hibernian. DHAKA (AFP) - Bij een voetbal wedstrijd in Domar in het noorden van Bangladesh zijn volgens lokale dagbladen bij supportersrellen een honderdtal mensen gewond ge raakt, van wie vijftien ernstig. De politie moest waarschuwingsscho ten lossen om de massa te versprei den. Samenscholingen van meer dan vier personen werden in de stad verboden. Officials erkenden de hevige vechtpartijen, maar wilden het aan tal gewonden niet bevestigen. Vol gens een woordvoerder van de poli tie hoefde niemand in het zieken huis te worden opgenomen. De inci- denten ontstonden, toen spelers in de slotfase hevig te keer gingen te gen in hun ogen verkeerde beslis singen van de scheidsrechter en vervolgens rivaliserende fans zich ermee gingen bemoeien. Het duel werd gestaakt. LONDEN (Reuter/ANP) - Ar senal heeft alleen de leiding geno men in de Engelse eerste divisie. De landskampioen won na vier jaar weer eens in en van Coventry (0-1). Het doelpunt viel in blessu retijd en kwam op naam van in valler Merson. Liverpool speelde op Anfield Road gelijk tegen As ton Villa (1-1) en verloor Barnes met een lelijke blessure. Arsenal was in en tegen Coven try uit op een punt. Het accent lag op de verdediging en de uitvallen waren schaars. De Gunners ont snapten kort na de pauze aan een achterstand toen Drinkell van dichtbij net over de kruising kop te. In de slotseconden kreeg Ar senal meer dan het verdiende. Uit een van de weinige kansen lobde invaller Merson de bal subtiel over doelman Ogrizovic (0-1). Aston Villa behaalde een histo risch punt op Anfield Road. Het eerste in de laatste twaalf jaar. Villa, dat na acht magere jaren weer serieus meedoet in de strijd om de landstitel, nam voor 37.435 toeschouwers de leiding door 01- ney. Zijn schot caramboleerde in de 21e minuut via allerlei benen achter de vergeefs grabbelende Grobbelaar. Een kwartier later werd Barnes per brancard het veld afgedragen. De international kwam hard ten val in het straf schopgebied van Aston Villa. Na de hervatting was McMahon dichtbij de gelijkmaker, maar doelman Spinks redde knap. In de 61e minuut stond hij machte loos op de inzet van Beardsley, die uit een afgeslagen aanval de bal zuiver in de hoek mikte (1-1). Aston Villa nam genoegen met die stand. Door het gelijke spel bleven beide ploegen op gelijke hoogte, twee punten achter kop loper Arsenal. Chelsea leed in de Londense derby tegen Queens Park Ran gers een forse nederlaag (2-4). Het verlies deed pijn. Temeer omdat de week ervoor de derby tegen Wimbledon al met 2-5 verloren was. Bij Chelsea maakte Wilkins zijn rentree. Negentien jaar gele den begon hij zijn loopbaan op Stamford Bridge. De 33-jarige middenvelder kon het duel niet naar zijn geslepen hand zetten. QPR liep via 1-1 uit naar 1-4. Les Ferdinand nam de helft van de produktie voor zijn rekening voor QPR. Manchester United verloor voor de zevende keer. Het nam voor 35.^14 toeschouwers tegen het laag geklasseerde Crystal Palace de leiding door Beardsmo- re (1-0), maar werd daarna door Bright twee keer voor aap gezet (1-2). Mark Hughes, de internatio nal van Wales, zat op de reserve bank. HAMBURG (ANP/DPA) - De inspanningen in Europees verband hebben een zware wissel getrokken op de betrokken clubs uit de Bundesliga. De batterijtjes van Werder Bremen, l.FC Köln en Hamburger SV bleken zaterdag in de competitie leeg. Dat euvel was al eerder merkbaar geworden bij VfB Stuttgart. De helden waren drie dagen later weer schlemielen. Door de ne derlaag van Köln en het gelijkspel (1-1) van lijstaanvoerder Lever- kusen, vrijdag al in een heuse topper tegen hekkesluiter Borussia Mönchengladbach, nestelde Bayern München zich weer op de eer ste plaats. s J> lS «JIJ 'UK*. MADRID (ANP) - Wedstrijden in ei- Barcelona werkte het duel tege: gen stadion zijn dit seizoen voor Cadiz plichtmatie af. De scor i' Bayern, dat op een beter doelsaldo kan bogen dan Eintracht Frankfurt en Leverkusen, bracht de uitbeurt bij het bescheiden Homburg met enige moeite tot een goed einde: 3-1. Een kwartier voor tijd stond het nog 1-1 door doelpunten van Mihajlovic (Bayern) en Maciel (Homburg). In de slotfase bewees de Schot Mcln- nally echter weer eens zijn waarde. Met twee treffers bracht hij zijn to taal op acht en zijn Zuidduitse werkgever op 27 punten. Werder Bremen vertoefde nog ge heel in hogere sferen door de krachtpatserij tegen Maradona's Napoli. De zalige nasmaak van de zege (5-1) op de Italianen werd ech ter grondig vergald door Borussia Dortmund. De Borussen stonden na 20 minuten al met 3-0 voor dank zij Mill, Dickel en Lusch. Na rust mocht Rufer iets terugdoen, maar Móller bepaalde de eindstand op 4- 1. Hamburger SV ging, voor eigen publiek nog wel al waren het er dit keer maar 8000, met dezelfde cijfers ten onder tegen VfL Bochum, met Reekers in de basis en Plomp een kwartier voor tijd als invaller. Bochum had in Hamburg aan een half uur voldoende. Rzehaczek (2), Benatelli en Leifeld scoorden. De tegentreffer van Dammeier hebben de meeste supporters niet gezien. l.FC Köln werd ook al in het ei gen stadion verrast. Uerdingen ver dedigde zijn na een half uur verkre gen voorsprong (Reich) met verve. VfB Stuttgart bracht er tegen Ant werp al niet veel van terecht, zater dag was er bij Waldhoff Mannheim evenmin reden tot juichen voor Arie Haan. Hij bejubelde wel al in de eerste minuut een treffer van Walter. Lang hield die voorsprong niet stand. Dais zorgde voor de ge lijkmaker. Stuttgart had zich al met een punt verzoend, toen Meyer zich bij Mannheim als matchwinner in de armen liet sluiten. De 20e speeldag trok slechts 140.000 toeschouwers, net geen laagterecord. MADRID (ANP) - Wedstrijden gen stadion zijn dit Barcelona en Real Madrid voorna melijk verplichte nummers. De Spaanse topclubs krijgen op eigen veld louter verdedigende teams te bestrijden, waarbij het voor de toe schouwers alleen interessant is hoe hoog de uitslag uitvalt. Zondag haalden beide teams weer fors uit. Barcelona, met een voor de achtste keer uit een straf schop scorende Koeman, won met 5-0 van Cadiz. Real versloeg Val- ladolid met 4-0. De voorsprong van Madrid op Barcelona, Osasuna, At- letico Madrid, Valencia en Oviedo bleef vier punten. De negen wed strijden op de vijftiende speeldag waren goed voor 33 treffers. Barcelona werkte het duel tegen Cadiz plichtmatig af. De staakte op 5-0. Cadiz, dat nauwelijks aanvallende intinitiatieven ont plooide. was er tevreden mee. Voor de rust troffen Bakero, Beguiristam en Koeman, voor de negende keer dit seizoen, doel. In de tweede helft werden er van de vele kansen slechts twee benut. Door Bakero en Salinas. Real Madrid speelde met Vallado- lid. Schuster, Michel en Sanchez, met zijn vijftiende competitietref fer, bepaalden de ruststand op 3-0. In de tweede periode nam de koplo per genoegen met een doelpunt, ge maakt door Martin Vasquez. Oliver Reck, goalie van Werder, is kansloos op de inzet van Frank Mill. Dortmund won met 4-1. ROME (ANP) - Diego Maradona, woensdag in Bremen nog door het Westduitse publiek weggehoond, heeft zijn ploeg Napoli gisteren voor de eerste competitienederlaag in de serie A behoed. Maradona stel de in het duel tegen Bari de Brazi liaan Careca zeven minuten voor het einde in staat voor de gelijkma ker te zorgen. Door de late treffer verspeelde Napoli slechts één punt van de ruime voorsprong op Intern-* azionale, dat in Milaan Genua met 1- 0 versloeg. AC Milan sleepte er te gen Sampdoria moeizaam een ge lijk spel uit. Napoli, woensdag nog door Wer der met 5-1 weggespeeld, maakte in Bari niet de indruk iets geleerd te hebben van de afgang. Het enthou siast spelende Bari kwam al na ze ven minuten op voorsprong dqor Monelli en hield de tegenstander na die treffer ver van het eigen doel. Ook nadat middenvelder Terrace- nere vijf minuten na de rust van het veld werd gestuurd. Tot Maradona zijn kwaliteiten weer eens aan sprak. Careca maakte de aktie af. Internazionale had het moeilijk tegen Genua, dat uiteindelijk door een doelpunt van Serena ten onder ging. De achterstand van de titel verdediger op Napoli bedraagt na de overwinning nog drie punten. Internazionale was de enige van het trio direkte achtervolgers, dat een overwinning behaalde. Samp doria en AC Milan deelden in de on derlinge partij de punten. Sampdo ria mocht de meeste aanspraak ma ken op de zege. Het verzorgde spel, met aan het hoofd de 36-jarige Bra ziliaan Cerezo, leidde slechts tot een doelpunt. In de tweede helft van Dossena. die attent reageerde bij een vrije trap. Milan, met een goed spelende Rijkaard op het middenveld en een matig acterende Van Basten in de spits, kreeg weinig grip op de tegen stander. De ploeg vierde weliswaar de terugkeer van Baresi in de basis, maar de van een gebroken arm her stelde libero kon ook weinig lijn in zijn ploeg aanbrengen. Na rust maakte ook Ancelotti zijn rentree in het elftal van Sacchi. De dertig-jarige middenvelder, die door een knieblessure een maand aan de kant had gezeten, hielp zijn ploeg uit de impasse. Met een effect volle bal, van ruim twintig meter, bezorgde hij Milan een gelijk spel. AS Roma nestelde zich met Samp doria en AC Milan op de derde plaats. De ploeg met 3-2 van Cremo- nese. BRUSSEL (ANP) - KV Mechelen is in de voetbalcompetitie van België van de eerste naar de der de plaats gezakt. De ploeg van trainer Krol, die opnieuw niet ver der kwam dan een gelijk spel - 0-0 bij Kortrijk - moest Anderlecht en Club Brugge laten voorgaan. Na 16 speeldagen hebben de drie koplopers allemaal 24 punten, de ploeg uit Brussel heeft de beste doelcijfers. Opvallend is de tweede plaats van Club Brugge. De formatie van international Jan Ceulemans begon uiterst zwak aan de compe titie. De enige opleving in de eer ste weken van het seizoen kwam in de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker, waarin FC Twente simpel terzijde werd geschoven. Van dat moment ging het beter met Club, dat in het weekeinde op gelijke hoogte kwam met de ri valen Anderlecht en KV Meche len. Bij Sint Truiden was het na 45 minuten nog 0-0. De thuisclub was sterker, agressiever en kreeg de betere kansen. Na de rust heer ste Club echter als verwacht. Foeke Booy, ex FC Groningen, maakte één van de vier doelpun ten van de club uit Brugge. Ceule mans tikte er eveneens eentje bin nen. Farina maakte er twee. Met elf doelpunten is hij topschutter in België. Het punt dat Kortrijk tegen KV Mechelen veroverde .was ver diend. De ploeg mocht zelfs meer aanspraak op de overwinning ma ken dan de kampioenen. De Ne derlander Krüzen, met landge noot Janssen behorende tot de betere spelers, miste vlak voor het einde de kans op de winnende treffer. Hij stuitte op Preud d'Homme, de man van wereld klasse in het doel van de formatie van Krol. De Nederlandse inter national Rutjes ontbrak wegens een schorsing aan Mechelse kant. Anderlecht, licht herstellende van enkele mindere weken, was bij Beveren de sterkste ploeg. Er mankeerde echter veel aan de af werking. Slechts de IJslander Gudjohnsen had succes. Hij kop te al na tien minuten raak. WK VOETBAL EERSTE RONDE Cagliari, 11 juni Engeland Ierland Palermo, 12 juni NEDERLAND - Egypte Cagliari, 16 juni j Palermo, 17juni i Ierland - Egypte i Cagliari, 21 juni Engeland - Egypte j Palermo, 21 juni Engeland - NEDERLAND «j Ierland - NEDERLAND Milaan', 8 juni Argentinië - Cameroun Bari, 9 juni Sovjetunie - Roemenië Napels, 13 juni Argentinië - Sovjetunie Bari, 14 juni Cameroun - Roemenië Napels, 18 juni Argentinië - Roemenië Bari, 18 juni Cameroun - Sovjetunie Turijn, 10 juni Brazilië Zweden Genua, 11 juni Costa Rica - Schotland Turijn, 16 juni Brazilië Costa Rica j Genua, 16juni i Zweden - Schotland Turijn, 20 juni Brazilië - Schotland Genua, 20juni Zweden - Costa Rica Rome, 9 juni Italië - Oostenrijk Florence, 10 juni V.S. - Tsjechoslowakije Rome, 14 juni Italië - V.S. Florence, 15 juni Oostenrijk -Tsjechoslwk. Rome, 19 juni Italië -Tsjechoslowakije Florence, 19 juni V.S. - Oostenrijk Verona, 12 juni België Zuid Korea Udine, 13 juni Uruguay - Spanje Verona, 17 juni België - Uruguay Udine, 17 juni Zuid Korea - Spanje Verona, 21 juni België - Spanje Udine, 21 juni Zuid Korea - Uruguay De openingswedstrijd wordt op 8 juni in Milaan gespeeld De tinale op 8 juli in Rome Bologna, 9 juni Ver. Arab. Em. - Colombia Milaan, 10 juni W. Duitsland - Joegoslavië Bologna, 14 juni Joegoslavië Colombia Milaan, 15 juni W. Duitsland - Ver.Arab.Em. Bologna, 19 juni Joegoslavië - Ver.Arab.Em. Milaan, 19 juni W. Duitsland - Colombia

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14