PORT Oranje in Siciliaanse braadpan SpootTV Egypte, de grote onbekende Tevredenheid over resultaat van loting MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGINA 13 Palermo en Cagliari niet bang voor rellen k] 'Temperatuur van soms 40 graden, een ramp wat betreft de hygiene' Coach Parrel nekt eigen ploeg Nigeria boos op voetbalbond Volleybalsters raken uitkering kwijt BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ROME (GPD) De bezetting van groep F riep meteen na afloop van de ceremonie in Rome herinne ringen op aan het EK van vorig jaar Ierland, Engeland en Neder land opnieuw bij elkaar in een poule. Het grote verschil met vo rig jaar is echter het vierde land in deze groep; Egypte neemt de rol van de Sovjetunie over. De kans is groot dat alle drie de Europese landen zich voor de volgende ron de kwalificeren. De Engelse coach Bobby Rob- son, wiens ploeg in Westduits- land drie keer onderuit ging, twij felt niet eens aan die promotie: „Het is een zware groep, maar niet onoverkomelijk. De Europe se landen kennen elkaar door en door. Op Ierland had ik een beetje gehoopt, op Nederland uiteraard niet. Ook zonder Gullit in die ploeg blijft Oranje een van de kandidaten voor de wereldtitel. Mijn ploeg is beslist beter dan die van vorig jaar. Ik verwacht er veel van op het WK. Het zou me diep teleurstellen als we niet overtui gend de volgende ronde halen. Want eigenlijk begint het echte toernooi pas in de tweede ronde". Bobby Robson heeft zijn ploeg sinds het EK behoorlijk veran derd. Nieuw zijn Walker (Notting ham Forest), Rawcastle (Arsenal), McMahon (Liverpool), Webb (Manchester United) en Pearce (Nottingham Forest). Terry But cher keerde na een lange blessure terug in het Engelse team. Jacky Charlton, de coach van Ierland was opmerkelijk genoeg afwezig bij het lotingsfeest. Vanuit Dublin reageerde hij niet erg gelukkig: „Voor ons wordt het WK-debuut een herhaling van het EK. De wedstrijden zijn een uitdaging, maar door de resulta ten van vorig jaar ook al gete kend. Maar de eerste ronde moe ten we dit keer wel kunnen over leven". Sinds het EK is de selectie van Ierland bijna niet gewijzigd. Al leen de verdedigers Stephen Staunton (Liverpool) en David o'Leary (Arsenal) en de midden velder Andy Townsend (Norwich City) hebben een vaste plaats ver overd. De ploeg van Jacky Charl ton kwalificeerde zich met een opmerkelijk gemak voor de eer ste keer voor een WK. Het won al zijn thuiswedstrijden en speelde bij Noord-Ierland en Hongarije doelpuntloos gelijk. De grote onbekende in groep F is Egypte, dat zich met keihard voetbal ten koste van Algerije kwalificeerde. De 47-jarige coach Mohammed el Gohari moet zeer zijn geschrokken van het resul taat, want hij gaf er geen enkel of ficieel commentaar op. Het land nam alleen in 1934 deel aan de WK-eindronden, maar bezit in Afrika de status van topvoetbal- land. Drie keer werd het conti nentaal kampioen. Voor het laatst gebeurde dat in 1986, toen hij na een doelpuntloze finale Came- roun met strafschoppen overtrof. Van die ploeg staan nog twee spe lers in het huidige team: libero Yassin en de topscorer Abdel Hamid, die ook wel de 'Maradona van de Nijl' wordt genoemd. De selectie bestaat voorname lijk uit spelers van de twee top clubs van Cairo, National al-Ahly en Zamalek. Beide clubs wonnen in de afgelopen jaren de continen tale toernooien voor kampioenen en bekerwinnaars. Tijdens de WK-kwalificatie scoorde Egypte in acht wedstrijden slechts zeven keer. El Rasoul was met drie doorslaggevende treffers de held van de 47 miljoen inwoners. De nationale ploeg is in eigen land zeer geliefd. Nederland speelde slechts één keer in de geschiede nis tegen Egypte en verloor toen met 2-1. Dat gebeurde tijdens de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Sayed en Huda zorg den toen voor de Egyptische tref fers. Gobbe redde Oranjes eer in de slotfase. EINDHOVEN (GPD) Bij PSV was zaterdagavond om meerdere redenen algehele tevredenheid over de WK-lo- ting. Niet in de laatste plaats vanwege het feit dat door de importantie van de gebeurtenis die middag in Rome de be kerontmoeting tussen PSV en Veendam (3-0) in het niet viel. Daardoor bleven heel wat pijnlijke vragen achterwege omtrent de blamabele vertoning in het Philipsstadion en kon meteen overgegaan worden tot de orde van de dag. ROME De burgemeester van Palermo Leo Luca Orlando zal het Oranje-legioen met open armen ontvangen, maar de fans doen er goed aan om snel een nieuwe tekst te verzin nen voor hun nieuwe lijflied. De regels 'We gaan zelfs naar Sicilia, want we zijn niet bang voor de mafia' kunnen in de komende maanden voor veel negatieve publiciteit in de lo kale pers rondom het Nederlands elftal zorgen. „Zo'n lied is een belediging voor de bevolking van mijn stad. Zoals u het niet leuk zou vinden als ik u een drugsdealer of een staven- gooier zou noemen", meende de burgervader. LOTING WK VOETBAL GROEP A GROEPB GROEP C 1 ITALIË 5 ARGENTINIË 9 BRAZILIË 2 OOSTENRIJK 6 CAMEROUN 10 ZWEDEN 3 VERENIGDE STATEN 7 SOVJETUNIE COSTA RICA TSJECHOSLOWAKIJE Q_ ROEMENIË 12 SCHOTLAND GROEP D 13 WESTDUITSLAND 14 JOEGOSLAVIË 15 VER. ARAB. EMIRATEN COLOMBIA GROEP E 17 BELGIË 18 ZUIDKOREA 19 URUGUAY 20 SPANJE GROEP F 21 ENGELAND 22 IERLAND 23 NEDERLAND [24 EGYPTE Hans van Breukelen was de eerste die ruiterlijk toegaf blij te kunnen zijn over de loting te praten en niet bij het bekergerommel te hoeven stilstaan. „Ik zou echt niet weten wat ik daarover nog had moeten zeggen". De nationale doelman had dan ook anderhalf uur lang de tijd gehad om over Engeland, Ierland, Egypte en de Italiaanse eilanden na te denken. „Geen slechte loting", vind ik. „Engeland en Ierland is bekend ter rein voor ons, terwijl van Egypte wel niemand iets vanaf zal weten. Een goed resultaat in onze ope ningswedstrijd tegen Egypte zou de basis kunnen vormen voor het ver dere verloop van het toernooi. Te gen Engeland en Ierland zijn we ze ker niet kansloos. De afgelopen EK heeft dat nog eens onderstreept". Eric Gerets glimlachte meewarig. „Met twee vingers in de neus berei ken jullie de volgende ronde", voor spelde het Belgische lid van PSV's bonte stoet WK-gangers. En voegde meteen eraan toe hoe het een en an der in zijn werk zou gaan. „Twee punten tegen Egypte, een punten- deling met Engeland en één of twee Het WK-comité van Palermo toon de zich zeer verheugd met het lot. Egypte en Nederland stonden zelfs op de verlanglijst. Nederland van wege de sportieve faam, die zeker veel respons zal krijgen van de vele Milan-fans op het eiland. En Egyp te, omdat het Afrikaanse legioen in een paar uur per boot uit Cairo kan komeii. Het Nederlands elftal moet dan ook rekening houden met een grote aanhang van de tegenstander bij de openingswedstrijd. Ook Ier land kan op een groot legioen reke nen, getuige de 6000 fans die hun ploeg vergezelden naar Malta in no vember. Over het gevaar dat het Neder landse legioen met zich mee kan brengen, zei Orlando zaterdagmid dag het volgende: „In Palermo zijn we gewend moelijker problemen op te lossen. Ik denk dat de drie landen die in Palermo spelen juist tot de beschaafdste van de wereld beho ren. Men heeft mij verteld dat op het EK Nederland-Ierland een groot feest was voor alle fans. Zo moet het er in Palermo straks ook aan toe gaan. De inwoners van mijn stad verheugen zich zeer op het WK". Palermo is zelf al sinds 1973 ver stoken van topvoetbal. De plaatse lijke ploeg degradeerde toen uit de serie A en is sindsdien mede door schandalen weggezakt naar de der de klasse. Het stadion 'Delia Favori- ta' is nog lang niet af. De werkzaam heden voor de verbouwing werden al vanaf het begin enorm vertraagd. Toch werd de stad met 225.000 in woners als WK-zetel aangewezen, omdat de organisatie daarmee boy cotacties en bedreigingen van de Mafia-organisaties hoopte tegen te gaan. De bouwondernemingen stel den echter hogere eisen, zodat het stadion nu tweemaal zoveel kost als in de begroting was opgenomen: ruim 50 miljoen gulden. Van de zo mer stortte na een windhoos de nieuw aangelegde dakconstructie in elkaar. Daarbij vielen vijf doden, sindsdien is het stadion alleen nog maar door negatieve berichten in het nieuws gekomen. Het is de be doeling dat het stadion pas vlak voor het WK in definitieve vorm wordt opgeleverd. Door deze ver bouwing speelt AC Palermo al twee jaar niet meer in de eigen stad. Het organisatiecomité verwacht dat de Nederlandse fans in Cagliari voor meer overlast zullen zorgen. Hoofdorganisator Luca di Monteze- molo wilde niet klagen over de lo ting: „Wij zien ons nu gesteld voor het zwaarste examen dat we maar konden krijgen. Het wordt heel be langrijk dat in Cagliari bij Enge- land-Nederland al onze richtlijnen worden uitgevoerd. Ik ben er niet bang voor dat er iets mis gaat. Want het is een uitdaging voor iedereen en we zijn zeer goed gewaarschuwd. Het is sportief gezien een van de mooiste wedstrijden die in de eerste ronde worden gespeeld, laten we dat vooral niet vergeten". ROME In de braadpan van Europa moet het Nederlands elftal volgend jaar juni het hoofd zien koel te houden. Meer dan de tegenstanders, achtereenvolgens Egypte (12 juni) en het van het EK nog bekende Engeland (16) en Ierland (21), wordt in de eerste ronde de zinderende hitte van Sicilië en in mindere mate Sardinië de grootste tegenstander van de oranje equipe van de koude grond. De Nederlandse delega tie schrok zich zaterdag in het Romeinse Pallazzo dellp Sport een hoedje toen componist Giorgio Moroder bij de lo ting Nederland naar poule F in de hiel van de laars en Sardi nië verwees. KNVB-arts Frits Kéösei, in 1978 bij het WK in het niet alleen in klimato logisch opzicht vergelijkbare Ar gentinië toch wel het een en ander gewend, ging een dag later met bondscoach Thijs Libregts al weer op pad om op Sicilië, hotels te be zichtigen en de leefomstandighe den te leren kennen. De dokter is als de dood dat in juni de vlam in de braadpan slaat. „Dit is dramatisch. Sicilië is nog veel erger dan Argenti nië. Ga maar na: een temperatuur van soms 40 graden, een ramp wat beireft de hygiëne en je zit van alles en iedereen verlaten". De bondsarts zal de technische staf en de commissie die de voorbe reiding op het WK in de portefeuille heeft, adviseren om vier ao vijf da gen voor het openingsduel tegen Egypte al naar Palermo te reizen. „Langer is medisch gezien niet no dig. De voorbereiding zou dan kun nen beginnen in Oostenrijk of Zwit serland. Voor de wedstrijd op Sardi nië tegen Engeland is een lang ver blijf niet noodzakelijk. Je zou dus LEIDEN - De inbreng van de waterpolocoach beperkt zicb tot het moment dat de wedstrijd aanvangt. Trainer Hans Parrel van LZ'86 heeft daar zo zijn eigen gedachten over, zo bleek in het duel met ZPB gisteren. Door een gebrek aan reservespelers was Parrel in het degradatie duel tegen ZPB genoodzaakt zijn opwachting te maken. Zijn cap- nummer kwam echter niet overeen met de op het wedstrijdformu lier vermelde nummer. Zich van geen kwaad bewust klom Parrel het water uit om een ander hoofddeksel te pakken. Zonder toestem ming van de arbiter is het echter niet toegestaan bet water te verla ten... Hans Parrel werd daarom van verder spelen uitgesloten. Dat kwam bijzonder slecht uit, want Parrel was de laatste wisselspeler van de Leidenaars. Het arme LZ trachtte in de resterende speeltijd zonder bun coach een 9-8 voorsprong veilig te stellen. Zonder suc ces. Vlak voortijd profiteerde ZPB van de vergissing van de trainer door met 10-9 te zegevieren. Voor LZ de achtste nederlaag... op Sicilië je tenten permanent op kunnen slaan. Vanwege de hygiëne is het voorts noodzakelijk dat je al les, maar dan ook alles vanuit Ne derland meesleept. Je zal volledig self-supporting moeten zijn. Alles wat je daar moet aanschaffen, is ris- irant W Volgens Kessel zullen het duo Li- bregts/De Ruiter en souffleur Mi- chels er een zware taak aan hebben de discipline op het vooral door de mafia fameus geworden eiland te handhaven. „Eén onvoorzichtig heid, één verkeerde hap voedsel kan fataal zijn. Voorts zal het vocht- verbruik en de arbeid/rust verhou ding goed in de gaten gehouden moeten worden. De technische staf zal geweldig nauwkeurig moeten bekijken wie aan rust toe is. En trai nen zal je 's ochtends vroeg om een uur of acht of laat op de dag moeten doen. Overdag kun je eigenlijk al leen maar binnenblijven". Voordeel Dat Nederland pas 's avonds om ne gen uur in het vertimmerde stadion 'Favorita' moet opdraven, wordt als een belangrijk voordeel gezien. Thijs Libregts kon er eveneens een glimlachje uitpersen bij de gedach te dat het toernooi voor Oranje pas op 12 juni, vier dagen na de ouvertu re tussen Argentinië en Cameroun, losbrandt. Dat extraatje kunnen met name de internationals van An- derlecht, AC Milan en KV Meche- len, als ze tenminste doordringen tot een Europa Cup-finale, goed ge bruiken. Libregts en diens adviseur Mi- chels zetten in Rome nauwelijks vraagtekens bij bij de toekomstige duik in de Siciliaanse braadpan. „Ach", grapte Libregts. „Zo kom je nog eens ergens. Misschien moeten we ons trainingskamp maar op Texel opslaan en daar wat hoogte- zonnen ophangen". En Michels, ou derwets kortaf: „Niks aan de hand. We hebben voldoende tijd om ons voor te bereiden". Na de protserige ballenshow in Rome kon de KNVB het al in grote lijnen geschreven scenario in de prullenbak gooien. De reservering van Milanello, het luxueuze trai ningskamp van AC Milan, moest ge annuleerd worden en de hotèlgid- sen, hoofdzakelijk opgehaald in Noord-Italië, verdwenen, wellicht tot na de eerste ronde, in de koffer. Kessel, met spijt in zijn stem: „Za terdagochtend stonden we nog ver lekkerd te kijken naar een prachtig hotel in Genua. Milaan, Genua, Tu rijn, dat was ideaal geweest. Nu zit ten we opeens met een berg proble- lippen van de Nederlandse afvaar diging. De mogelijkheid op verlen ging van het Italiaanse avontuur is, temeer daar ook de nummers drie in de poules nog een ticket kunnen be machtigen, ruimschoots aanwezig. „We hadden het slechter kunnen treffen", perste Libregts eruit. „Die hitte is niet prettig, maar daar heeft Ierland net zoveel last van. En geland en Ierland zijn geen onbe kenden voor ons, we hoeven er de boeken van het EK maar op na te slaan. Egypte? Daar weet ik niks van. Komt nog wel. Ik vind het al lang best dat we niet in bijvoorbeeld Milaan zijn terechtgekomen met Westduitsland of in de groep van LAGOS (Reuter) - Nigeria heeft za terdag zeer boos gereageerd op het besluit van de FIFA het Afrikaanse land het recht te ontnemen het we reldkampioenschap voor spelers tot 21 jaar in 1991 te organiseren. De FI FA strafte Nigeria daarmee voor ge sjoemel met leeftijden van voetbal lers - er werden te oude spelers op gesteld - tijdens het toernooi van dit jaar in Schotland. Admiraal Augustus Aikhomu, de tweede man van het militaire regi me in Lagos, noemde de beslissing van de wereldvoetbalbond niet al leen een belediging van Nigeria maar van het gehele Afrikaanse continent. Hij dreigde zelfs aan te zullen sturen op een „Afrikaanse" boycot van evenementen van de FI FA, maar eerst de reactie van de bond te willen afwachten. België. Wij hebben het aanmerke lijk makkelijker". En daaraan haas tig toevoegend: „Op papier al thans". Het ontbreken in 'Girone F' van een uitgesproken titelfavoriet en een onberekenbare Zuid-Ameri kaanse opponent als Uruguay of Colombia, deed het Nederlandse gezelschap glunderen. Niemand van de Nederlandse KNVB-clan zei het hardop, maar de Europese kam pioen van '88 hoeft, tenzij de zonne steek collectief toeslaat, de in het Pallazzo dello Sport gegeven voor zet alleen nog maar in te koppen om zich te kwalificeren voor de tweede omloop. Daarna kan Oranje afkoelen in Genua, Bologna of Milaan en gaat Italia '90 voor zestien ploegen echt van start. Dan pas slaat de vlam voor het Nederlands elftal waar schijnlijk ook figuurlijk in de pan. PAUL ONKENHOUT SNEEK (ANP) - De uitkeringen van vijf speelsters van de volleybalvereniging Olympus Sneek worden van daag stopgezet. In een brief aan de vijf volleybalsters schrijft de sociale dienst dat ze niet meer voor een uit kering in aanmerking komen, omdat ze door de och tendtrainingen niet beschikbaar zijn voor de arbeids markt. Het gaat om Wiesje Doevendans, Henriëtte Weer- sing. Vera Koenen, Marjolein de Jong en Henny Her der. Weersing liet zondag weten dat de vijf met behulp van een juridisch adviseur een bezwaarschrift zullen indienen. „We trainen inderdaad 's ochtends, maar dat betekent niet dat we niet beschikbaar zouden kunnen zijn voor de arbeidsmarkt. Zodra we een baan vinden, kunnen we de trainingen aanpassen." Volgens PR-vrouw Bonna Hollander van Olympus zijn de trainingen juist van de avond naar de ochtend verzet vanwege het feit dat de speelsters geen betaalde baan kunnen vinden. „Dan kunnen ze 's avonds een gewoon sociaal leven leiden. Het is bovendien abso luut niet zo dat ze banen laten lopen om maar te kun nen trainen." De club overweegt volgens Hollander de Neder landse Sport Federdtie (NSF) in te schakelen om iets aan die situatie te doen. Zowel Hollander als Weersing bevestigt dat het verenigingsbestuur intussen heeft aangekondigd de inkomsten van de vijf speelsters tot 1 januari te garanderen. Vanaf die dag staan Doeven dans, Weersing, Koenen en De Jong, die deel uitma ken van de nationale selectie, op de loonlijst van de NeVoBo. punten tegen Ierland". Gerets' voorspellingskunsten lieten hem in de steek toen de Belgische poule ter sprake kwam. „Niet makkelijk". Het antwoord borg niet meer de nuchtere constatering van voor heen in zich maar leek meer op een pijnlijke zucht. En pijnlijk zou het in Verona best wel eens kunnen worden, realiseerde ook Gerets zich. „Het zijn geen zachte eitjes. Zeker Uruguay en Zuid-Korea niet. En de Spanjaarden kunnen er ook wat van. Ik ben er zelf ook niet vies van, maar in tegestelling tot tegen standers als Engeland bijvoorbeeld is het risico van een doodschop van achterlangs in Verona beduidend groter". Publiek Een groot voordeel ziet de PS V-aan voerder in het feit dat het stadion al le wedstrijden uitverkocht zal zijn. „Gelukkig ging iedereen er van uit dat Westduitsland daar zou spelen. Ik geloof nooit dat Belgie zoveel pu bliek naar dat stadion had kunnen trekken". Gerald Vanenbug, de ge blesseerde middenvelder, vindt het vooruitlopen en het beoordelen van tegenstanders aan de hand van de loting allemaal koffiedik kijken. „Als je deelneemt aan de wereld kampioenschappen, moet je ge woon alles winnen. En als je een misstap maakt, kun alleen maar ho pen dat het in de eerste ronde is en de schade beperkt kan blijven. De rest, alle omstandigheden, zijn voor iedereen gelijk. We weten dat het op de Italiaanse eilanden heet is en dat de velden mogelijk hard zijn. Met die problematiek hebben de ande ren ook af te rekenen. Ik hou van warm weer. Dus wat mij betreft is die loting niet slecht". Romario de Souza Faria had wel een uitgesproken voorkeur. „Ik had veel liever in Milaan gespeeld. In dat grote stadion vol publiek. Dan voel ik mij het best op mijn gemak. Ik denk Milaan meer voetbalstad is dan bijvoorbeeld Turijn. Over de te genstanders kan ik kort zijn. Zwe den zal de moeilijkste tegenstander zijn, maar Schotland zal niet veel onderdoen voor het elftal van Lars- son en Pettersson. Costa Rica is voor Brazilië een open boek. Ik heb er twee keer tegen gespeeld en we wonnen met 3-0 en 6-1. Ik scoorde in totaal vijf treffers. De moeilijkste poule lijkt me die van Argentinië". Goocheltrucjes Wat dat betreft week de kleine doel puntenmaker af van de mening van zijn collega's, die unaniem de Bel- gie-poule als zwaarste betitelden en West-Duitsland als grootste mazze laar tijdens de loting. „Ik heb mijn ogen goed de kost gegeven, maar ik heb geen goocheltrucjes kunnen ontdekkenmeende PSV-coach Hans Dorjee in dat opzicht. Voor Jozef Chovanec is Italië dui delijk favoriet in de poule waarin hij met Tsjechoslowakije zal uitkomen. „De overige drie tegenstanders zijn aan elkaar gewaagd denk ik. Het Oostenrijks voetbal ken ik goed; on ze landen ontlopen elkaar niet viel. De Verenigde Staten daarentegen ken ik alleen van televisie. Ik heb twee kwalificatiewedstrijden ge zien en ik moet bekennen dat die ploeg toen een goede indruk achter liet". 15.30-19 00 EURO: Tennis: Masters Dou bles. verslag finale mannen. 15.35-15.50 BBC 2: Under Sail zeilmaga- 19 00-19.25 Ned 2 Sportpanorama. 19.00-21.00 EURO IJshockey wedstrijd 20 00-20 40 RTL V Match. 21.00-22.00 EURO What a Week. 22.00-23.00 EURO: International Motor Sport 23.00-00.00 EURO: Boksen Hearns- Shuler 00.00-02 00 EURO IJshockey: wedstrijd van de week. DINSDAG 10.00-11.00 EURO International Motor Sport. 10.55-12.00 Did 1: Sporl extra: skién (World Cup Superreuzenslalom voor mannen) 11.00-12.00 EURO World Cup skiën: li- 12.00-14.00 EURO' IJshockey: wedstrijd 14.00-15.00 EURO Boksen Hearns- Shuler. 14.50-16.40 BBC 1 Rugby: verslag van de jaarlijkse wedstrijd lussen Oxford en Cambridge.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13