Kunstgroen sterk in opmars Vorstelijke feestmode voor stralende decemberfeesten NIET TE RIJMEN Met een goed draaiboek beter geslaagd feest Heymansring voor ontwerpster Marielle Bolier Lekker kijkboek MAANDAG 11 DECEMBER 1989 PAGINA 11 Nieuwe trend in kerstartikelen, maar traditie blijft Chris Rutenfrans, Gronings criminoloog. De naam duikt de laatste tijd regelmatig op in de media. Ik houd daar trouwens niet van, wetenschappers die zonodig steeds voor radio, tv, in kranten, bladen moeten verschijnen. Ijdeltuiten, die bovendien suggereren dat wetenschap voor iedereen begrijpelijk kan zijn. Dat doet afbreuk aan het mysterieuze imago van de geleerde. Je bent öf journalist, öf tv-artiest, öf weten schapper. Het zou me toch een rotzooitje worden als al die beroepsgrenzen gaan ver vagen; dan krijg je zoiets raars als een holis tische, geïntegreerde samenleving. Maar goed, die mijnheer Rutenfrans moet het zelf maar weten als hij zich op die wijze belachelijk wil maken. Overigens kwamen mannen met openlijk verkondig de opvattingen als de zijne enkele eeuwen geleden nog op de brandstapel terecht. In de vorige eeuw werden ze ervoor in de ban gedaan door de kerkvaderen. Enkele de cennia geleden waren zware kritiek en hoon hun deel. En vandaag de dag lopen ze een groot risico door de columnistenmafia 'Blokker en consorten' - weliswaar met woorden maar minstens even effectief als de brandstapel - als softies te worden afge maakt. Voorzichtig Rutenfrans brengt zijn onheilsboodschap voorzichtig, oer-wetenschappelijk, tot in het oneindige gedocumenteerd. En die boodschap is dat het vrouwelijk geslacht van nature superieur is aan het mannelijk geslacht. Let wel: als collectiviteit en niet als individu! Och, zo wil ik ook nog wel eens heel minzaam een man citeren. Het omgekeerde zie je trouwens vaak als man nen iets onaardigs over het feminisme kwijt willen, dan doen ze dat door een vrouw aan te halen. Rutrenfrans verwoordt subtiel zijn min achting voor het mannelijke geslacht met de stelling: "de opvatting dat emancipatie inhoudt dat vrouwen gelijk worden aan mannen, geeft blijk van minachting voor vrouwen". Bij mijn weten is hij nog niet door de Blokkers onthoofd. Knap hoor. Hij neemt een bij uitstek feministisch stand punt in, want hij verlangt een opwaarde ring van zogenaamd vrouwelijke waarden en eigenschappen, ook voor maftnen. Zijn uitgangspunt is de relatief geringe criminaliteit onder vrouwen. Vrouwen zijn meer gericht op affectieve relaties, op het gemeenschappelijke; mannen opereren in- dividualistischer, dominanter. Gelukkig zoekt hij de oorzaken niet alléén bij de bio logie, want anders was verandering onmo gelijk. Doodgaan Op een ander moment blijkt Rutenfrans een expliciete opvatting te hebben over doodgaan. Hij volgt de Hongaarse schrijver György Konrad in diens mening dat er een absoluut taboe moet zijn op het doden van mensen. Euthanasie, staken van levensver lengende medische behandelingen e.d. zijn ten onrechte gewone praktijken geworden. Ook Wim de Bie maakte zich onlangs druk om de groeiende populariteit van het do den van mensen. Direct al krijg ik dan het ongemakkelijke gevoel dat dergelijke uit spraken voortkomen uit een volstrekte ver absolutering van de menselijke soort. Als het tenminste nog in de context werd ge plaatst van het in stand houden van leven, maar de ongebreidelde dierenmoord komt niet aan bod. In het geval van Rutenfrans ga je je óók afvragen of zijn standpunt wel zo voldoet aan de door hem superieur geachte femini ene waarden. Het kunstmatig rekken van min of meer plantaardig menselijk leven is in mijn ogen bij uitstek masculien. De ver gaande technisering in de medische weten schap is een staaltje van 'mannelijk' kun nen. Dat iedere kwaliteit is verdwenen en de kwantiteit van het leven de enige richt snoer wordt, pas absoluut niet in het femi niene denken. Feministische waarden verstevigen bete kent zieken met liefde, zorg, aandacht be geleiden, betrokken zijn, genezing zoeken, pijn verzachten. Die liefde kan ook lei draad zijn voor de beslissing een ander te doden, of beter: dood te laten gaan. Er is be slist een mate van consensus te bereiken over vormen van onomkeerbaar kwaliteits- joos leven. Natuurlijk is het het beste als de persoon zélf erover kan beslissen. Je kunt de bewijslast voor volwassenen met een volwaardig denkvermogen echter ook om draaien. Als mensen in de gestelde situa ties zouden geraken en dan tóch in leven willen blijven, moeten ze bewust een 'codi cil' tekenen; zo niet, dan kiezen ze voor le vensbeëindiging als ze ooit in die omstan digheden komen. De masculiene 'oplossing' van een abso luut taboe op doden van mensen onder welke (mensonterende) omstandigheden dan ook vindt ik dus niet te rijmen met de wens tot opwaardering van 'vrouwelijke' waarden; twee niet te rijmen tegenstellin gen in de standpunten van één persoon. Dat komt wel vaker voor. zilveren vorkjes poetsen. Bij elk punt steeds nagaan welke spullen of ingrediën ten nog ingekocht moeten worden. En die op een aparte boodschappenlijst zetten. 6. Drankjes: voorraad inven tariseren en noteren wat bijgekocht moet worden. Denk naast koolzuurhou dende frisdranken ook aan sap j es. Glaswerk tijdig uit de kast halen, opwrijven met voch tige glazendoek en ge bruiksklaar neerzetten. Is er voldoende glaswerk of moet er nog geleend (gehuurd) worden? Tijdig extra ijsblokjes ma ken. Denk ook aan: kurke- trekker, kroonkurkwipper, ijsemmcrtje, citroen voor tonic. Wanneer u voor de dranken een zelfbedienings buffet inricht kan alles hier wqrden klaargezet. 7. Wat eten we? Kleine hapjes, misschien om mid dernacht een warm/koud souper (bij veel gasten liefst een lopend buffet). Maak eerst een lijst van wat u wilt opdienen en schrijf aan de hand van de recepten op een boodschappenlijst wat u daarvoor moet inkopen. Bestek (zo nodig poetsen), opscheplepels, serveerscha len, borden, servetten, pe- per-en-zoutstel klaarzetten. 8. Achtergrondmuziek ge wenst? Platen uitzoeken of een paar bandjes met gezel lige nummers opnemen. 9. Voor de sfeer: kaarsen ko pen, kandelaars bij elkaar zoeken. Extra kandelaars maken van lege flessen in alufolie gewikkeld of met restjes verf geschilderd (leuk werkje voor de kinde ren). Bloemen of andere sierar- rangementen voor een extra feestelijk accent op buffet tafel. 10. Maak voor de avond een soort werkverdeling. De een zorgt voor het bijvullen van de drankjes, de ander houdt de hapjes in de gaten, een van de kinderen leegt de as bakken, zet de lege flesjes weg. In tal van tuincentra in ons land is de Kerst al in no vember begonnen! On waarschijnlijk gevarieerde kerstartikelen zijn in de bijpassende sfeer uitge stald. Wij zijn bij een aan tal tuincentra gaan rond kijken en wie zo rondneust zal bemerken dat de tradi tionele kerstkleuren, wit, rood en groen zich hebben weten te handhaven, even als de ballen, pieken, kran sen, slingers, enz. Maar je ziet verschrikkelijk veel kunstkerstgroen. Niet van echt te ondescheiden. Boompjes van piepklein (on geveer 8,- voor de kinderka mer) tot een in drie delen uit- neembare van 400,-, van res pectabele hoogte. Wie het jammer vindt dat de dennegeur bij deze kunstig gefabriceerde kerstbomen ontbreekt kan er een bus den negeur bij aanschaffen, met milieuvriendelijk drijfgas. Soms zie je bomen die kenne lijk opzettelijk onecht zijn, in een zuurstokkleurig turkoois. Nieuwe kleuren Nieuwe kleuren zijn: diep paars, abrikoos, zalm, rose en blauw. In die tinten zijn ballen en kaarsen, strikken en linten, slingers en pieken verkrijg baar. We zagen metershoge kerstbomen in één kleur 'aan gekleed'. In uitsluitend blauw, wit, rood, enz. Zilver en goud is er ook in overvloed. Van kandelaars tot engeltjes. Zelfmaken Voor het zelf maken van kerstkransen zijn er heel ver- Een groot familiediner met Kerstmis of een party geven op Oudejaarsavond, vergt een hele organisatie. Eerst bedenken wie je vraagt, hoe je het wilt doen (aan een lange tafel eten of een lopend buffet), wat er gegeten en gedronken wordt en watje daarvoor allemaal in huis moet halen. door Thea Wamelink Voor een goedlopende organi satie, kun je eigenlijk niet bui ten een draaiboek. Wie een maal de kunst van het maken van een feestplan onder de knie heeft, zal al gauw bekend staan als een goede gast vrouw, -heer, bij wie men graag wordt uitgenodigd. Een perfecte organisatie is de ba sis voor een ontspannen sfeer. Hoe maak je zo'n draaiboek en wat moet erin staan? Ga er maar eens een middag of avond voor zitten en laat al les de revue passeren. Stel u het verloop van de avond in details voor en noteer alles. Een draaiboek voor een avondparty kan er zo uitzien. 1. Wie nodigen we uit? Uit nodigingen minstens 14 da gen van tevoren versturen. 2. Voordat de gasten arrive ren: kapstok leeghalen en/of slaapkamer als tijdelijke garderobe inrichten. Badkamer aan kant, zodat men zich daar kan opknap pen. Gastendoekjes en zeep klaarleggen. 3. Vazen of een met feest- papier omwikkelde emmer klaarzetten 'om meege brachte bloemen in te depo neren. Het uitvoerig schik ken van de bloemen kan la ter. 4. Zijn er voldoende stoelen? Terrasmeubelen afsoppen en de kussens van de zolder halen, lenen bij de buren of huren. 5. Koffie schenken: extra koffiemachine lenen, kopjes (voldoende of moet er bijge- huurd worden?), lepeltjes, koffie, suiker (zoetjes), Taart of petits-fours (voor deel, geen gebakbordjes no dig), gebakstel klaarzetten, Mode bronnenboek: Ooit geprobeerd een jurk of andere kledingstuk aan een ander te beschrijven? Ooit ge probeerd aan de hand van een beschrijving een kledingstuk na te tekenen? Het is bijna on begonnen werk. Kleding moet je zien en het liefst zien bewegen, pas dan komt de mode in alle aspecten tot le ven. Daarom is het Mode Bronnenboek van de Britse Amy de la Haye, docente mo degeschiedenis en assistent- curator van het Hove Museum in Sussex, zo'n heerlijk bezit. Niet dat er iets in beweegt, maar het staat wel vol foto's en niet alleen van haute couture- kleding, ook onze da gelijkse kleding vanaf het be gin van deze eeuw, heeft er een plaats in gekregen. Bo vendien is het boek heel over zichtelijk ingedeeld in perio des van 10 jaar. Het is een terugblik op een roerige periode in de modege schiedenis. Was mode aan het begin van deze eeuw, toen Charles Frederick Worth in 1858 zijn salon in Parijs open de, alleen voor de rijken, de ontwikkeling van de confec- tie-industrie zorgde ervoor dat mode voor iedereen be reikbaar werd. Sportkleding komt in de ja ren twintig voor het eerst om de hoek kijken, via afbeeldin gen van vrouwen in strand kleding en een plaatje van de Franse tenniskampioene Su zanne Lenglen, die door Pa- tou werd gekleed. In haar ge waagd korte (je kon de boven kante van haar kousen zien), mouwloze tennisjurk stond zij model voor de 'nieuwe vrouw' van de jaren twintig. Aan de oorlogsperiode, toen nieuwe kleding maar zel den kon worden aangeschaft, danken we de belangstelling voor accessoires. Immers met een andere sjaal, hoed of een stukje kant kon een oud kle dingstuk toch weer ander ge bracht worden. En na de be vrijding moest het natuurlijk allemaal Amerikaans zijn tot Dior in 1947 voor een modere volutie zorgde met zijn New Look. De tienerkleding is een ont wikkeling uit de jaren vijftig toen de jeugd voor het eerst geld had voor eigen kleding. De jeugd koos in de jaren zes tig ook een nieuwe mode hoofdstad. Wat Parijs was voor de gevestigde orde was Londen met Mary Quant, Car- naby Street en Kingsroad flo werpower en de Beatles voor de jeugd. Belangrijkste mode verschijnsel in de jaren 70 is de punk. Voor de jaren tachtig heeft Amy de la Haye, buiten de opkomst van de Japanse ontwerpers, gek genoeg wei nig kunnen vinden dat er echt uitspringt maar misschien is dat straks, als we in 2000 nog eens terugkijken wel anders. Mode Bronnenboek, au teur Amy de la Haye, Uitge verij Unieboek. Houten IS BN 9026946813. Prijs 89,95. HENRIETTE V.D. HOEVEN De mode-ontwerpster Mariel le Bolier heeft donderdagmid dag de Max Heymansring uit gereikt gekregen. De ont werpster krijgt de prijs voor haar hele oeuvre. Dit heeft de Nederlandse Vereniging van Modejournalisten (NVM) be kend gemaakt. Marielle Bolier heeft haar sporen verdiend in de dagen van de opkomst van de bikini, aldus de NVM. "Haar ontwer pen waren zeer spectaculair en ze is met name wat de bad- mode betreft een bijzondere ontwerpster gebleven." De prijs wordt eenmaal in de twee jaar uitgereikt door de Nederlandse modejournalis ten aan een persooa die be langrijk is geweest voor het imago van de Nederlandse mode. De ring werd in 1983 voor het eerst uitgereikt aan Max Heymans. Als hommage aan de Nederlandse couturier is de wisselprijs daarna naar hem genoemd. schillende ondergronden be schikbaar. Gevlochten pitriet, metaal, kunststof en kunst- groen maar ook lavendel, maïsstengels, wilgeteen en olijftakken. Daar in de buurt vindt u dan allerlei spul om kerstbloemstukjes van te ma ken, als het even kan op kleur gesorteerd. Enkele honder den soorten droogbloemen, waaronder veel geverfde voor de liefhebbers. Mossen in al lerlei kleuren, evenals pepers. Bloemschikartikelen om van te watertanden, van drie den- ne-appeltjes op draad, tot knotsen van exotische vruch ten. En natuurlijk zijn er ook weer kant-en-klare kerststuk jes sterk variërend in prijs van zo'n 8,- tot enkele honder den guldens. In de hogere prijsklasse zit je trouwens zo, als je keus zou vallen op een arrangement van zijdebloe- men. Een zich doorzettende trend, want er blijkt opval lend veel belangstelling voor te bestaan. Kaarsen Kaarsen zijn er in alle trendy kleuren tot zwart toe. Veel huisjes en kerkjes waarin je een waxinelichtje kunt zien branden. Kaarsen in alle vor men en vooral maten. Een van een meter lang brandt 125 uur! Kaarsjes die een horizon taal erboven aangebracht mo lentje doen draaien, waarbij een muziekje ontstaat. Speel doosjes zijn er trouwens ook te kust en te keur. Veelal als voetstuk voor een frêle engel tje of een goedlachse kerst man. Elektrische verlichting voor binnen en - in mindere Kort jasje geborduurd met kraaltjes en band, gedragen op een strakke broek van velours ((•to Mac en Magfie) mate - voor buiten is er (nog) ruim voorhanden. Er zijn setjes met reservelampjes voor de verschillende syste men. Kijk dus tijdig - en niet het weekeinde vóór kerst - uw verlichting na, of er lampjes vervangen moeten worden. Nostalgie Het kan niet anders of een tik keltje nostalgie, de hang naar vroeger tijden, komt met Kerstmis om de hoek kijken. Cadeau-papier bedrukt met prentjes, die sterk aan het poëziealbum van oma doen denken. Ballen met Anton Pieck-achtige illustraties be plakt. Soms zien de ballen er uit alsof ze van hout zijn 'be schilderd' met roosjes, enge len, kerstmannen, eendjes of een schotse ruit, welke laatste je ook in de linten en strikken- afdeling tegenkomt. Nostalgie ook wat de pie ken betreft die de boom be kronen. Tientallen verschil lende uitvoeringen, veel kleu ren. maar toch voeren de ou derwetse 'zilveren' de boven toon. Ouderwets van vormge ving blijven ook de kerststal letjes, waarin ook al zoveel va riatie mogelijkt blijkt. De prij zen lopen ruwweg uiteen van zo'n 35,- tot een paar hon derd gulden. Adventskalenders, raamde coraties, een slabbe voor ba by's eerste kerst en wenskaar ten. Kleine en ook grote man den, in alle kleuren gelakt, na turel of van keramiek. Om er bloemstukken in op te maken zijn er met plastic gevoerde. Opvallend is de toepassing van klimop. Kleinbladige of de lange slierten uit de tuin. Prachtig materiaal om bloem- stukjes op te vullen of een maand mee te vullen waaruit een handvol rode kaarsen steekt. Als alternatief voor de kerstboom zagen we enkele meterslange, kale boomtak ken waarin glazen bollen wa ren gehangen zo groot als een zeepbel, die ook het kleuren spel van zo'n zeepbel vertoon den. Natuurlijk kunt u ook een kerstster, rood of crème, op stam neerzetten. Ook voor de kleintjes is er volop feestmode te koop. Voor hem is het vlinder strik je een 'must' op een hemd in een baantjesmotief Voor de meisjes is een grote kraag het toppunt van feestelijkheid. (foto Mare») Van alle kanten lachen grote en kleine kerstmannen de bezoekers toe. (foto GPD) Een filmpremière, een thea tervoorstelling of een koffie concert. Een opening van een expositie, een cocktailrecep tie of een diner. Het zijn alle maal gelegenheden om het daagse kloffie te vervangen door een feestelijke creatie. Wie nu nog een avondje 'cul tuur hapt' in de doorsnee spij kerbroek met trui valt eigen lijk uit de toon. Opdoffen is weer bon ton en we grijpen maar wat graag elke mogelijk heid daartoe aan. Officiële regels voor gele genheidskleding zijn er nog wel, maar gelden allang niet meer. En dat maakt het een stuk gemakkelijker. Wie zich feestelijk wil voelen, kleedt zich eenvoudig feestelijk. Of het nu voor een etentje bij vrienden thuis is of voor een grand gala. Een gewaad tot op de enkels of een cocktailjurk je dat de knieën net vrijlaat; het kan en mag allemaal. Het gevolg is niet alleen zichtbaar in de theaters, con certgebouwen en restaurants, ook de winkeletalages zien er een stuk uitbundiger uit. En vooral in dit jaargetijde, met de decemberfeesten voor de deur. De mode is ons dit seizoen zeer terwille om er in stijl bij te lopen. Want of je nu acht tien bent of tachtig, iedere vrouw kan als 'onweerstaan bare' diva verschijnen op dat intieme kerstdinertje bij kaarslicht of die knallende ou- derjaarsviering. Meters glanzende zijde en satijn, changeant- of gobelin- stof en streelzacht fluweel zijn verwerkt in glamourjurken. Vorstelijke japonnen met dikwijls strak aansluitende (strapless) bovenlijfjes of met pofmouwen en wijd uitstaan de (stroken)rokken over petti coats of korte ballonrokjes, boordevol royale strikken. Mysterieuze, transparante sjaals of speelse bolerootjes vol borduursels en goudgalon verhullen - overigens alleen aan het begin van de avond - het decolleté, dat omlijst wordt door een ondeugend over de schouders glijdende kraag of een rijke kantgarne ring. Dit is slechts een voorbeeld,» maar aan de hand hiervan kan voor elk feest een sluitend draaiboek worden gemaakt. Ga bij het opzetten ervan stap voor stap in uw gedachten na wat er moet en kan gebeuren vanaf het moment dat de gas ten binnenkomen (jas aanne men, bloemen uit het papier halen) tot het kopje koffie of de uiensoep als uitsmijter toe. Voornaamste voordeel van een goed georganiseerd feest: je voelt je zeker en en rustig, kunt de tijd nemen voor je gasten en hebt zelf ook een Strapless gala-jurk van satijn met een fluwelenlijf'je. leuke avond. ((oto Foxy Barok is onmiskenbaar het trefwoord voor deze winterse feestmode. Barok zijn niet al leen de stoffen en de belijning van de kleding, maar vooral de kleuren: het warme rood van bisschopwijn, het groen van sparrebomen, chocolade bruin brons of saffraan, diep paars en vlammend rood met accenten van intens zwart. Opvallend mag onder de kerstboom en flonkeren ze ker. Goud- en zilverlamé, sub tiele lurex-draadjes, flonke rende pailletjes en zelfs grote namaakedelstenen zorgen daar in ruime mate voor. De accessoires voor een sprankelend decemberfeest zijn helemaal in stijl. Van het zilverkleurige avondtasje, rijk bezet met lovertjes, en de me talen gespen of fluwelen strik ken op de schoenen tot de ori ëntaalse oorhangers, kettin gen en armbanden, bezet met knotsen van stenen, waarin het kaarslicht honderdvoudig wordt weerkaatst.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11