Monetaire Unie komt dichterbij Sovjet-burgers wacht opnieuw moeilijke winter Nobelprijs voor Dalai Lama Roep om opgevoerde strijd tegen apartheid Midden-Amerika wil steun VS voor vrede Woede na vrijlating van Boliviaanse drugsbaron PAGINA 10 MAANDAG 11 DECEMBER 1989 Thatcher dwarsligger op EG-top STRAATSBURG (ANP/AP) - De Europese regeringslei ders hebben zaterdag in Straatsburg een klein stapje verder gezet in de richting van een Economische en Monetaire Unie. Volgens diplomaten in de Oostfranse stad betekent dit dat de Bondrepubliek wat vaster in het Europese inte gratieproces blijft verankerd dan voor de topconferentie kon worden gevreesd. De leiders hebben zich uitgesproken voor een hereniging van de beide Duitslanden, die door de Franse president Mitterrand een "gerechtvaardigde aspira tie" werd genoemd. "Wij streven naar de versterking zelf zullen de Britten, die van me- van een staat van vrede in Europa ning zijn dat de monetaire eenwor- waarin het Duitse volk zijn eenheid ding zich ook kan voltrekken zon- kan herkrijgen via vrije zelfbeschik- der verdragswijzigingen, zich niet king", zeiden de twaalf i tieke verklaring poli- onbetuigd laten. Als de nieuwe verdragsartikelen hun twee dagen durende top. Alle niet de instemming krijgen van alle relevante overeenkomsten en ver- twaalf landen kan de EMU niet van dragen en de principes neergelegd de grond komen. De enige weg die in de slotakte van Helsinki, moeten dan nog open ligt is een volstrekt nieuw verdrag, waarbij het Vere nigd Koninkrijk zich niet aansluit. r Europese samenwerking oe 42e Europese Raad besloot ook ""|jr'"l J I tot de oprichting van een "bank voor wederopbouw en ontwikke ling" voor Oost-Europa. Van die bank, die mogelijk in Berlijn komt, kunnen ook andere landen in West en Oost-Europa deel gaan uitma te werken aan het k€n maar de EG-landen eisen een EMU-confe- meerderheid op in het kapitaal en de leiding van de instelling. Los van dan 500 sinki v en veiligheid hebben de grenzen be vestigd die aan het eind van de oor log tijdens de Conferentie van Jalta werden vastgesteld. Bondskanselier Kohl Van West- Duitsland verklaarde zich in Straat sburg bereid bijeenroepen rentie in december volgend jaar. Deze mogelijk enkele jaren duren- dë bank~is besloten de conferentie moet de basis leggen miljoen dollar te storten de verdragswijzigingen die bilisatiefonds ter ondersteuning Europa een centrale bank e de Poolse zloty en krijgt Honga- later stadium een Europese munt rjje waarschijnlijk snel een lening opleveren. Volgens Kohl bewijst miljard dollar ter onder- het besluit dat de Bondsrepubliek steuning van de betalingsbalans. geen alternatief ziet voor de Eu ropese eenwording. De rol die het Verenigd Konink rijk bij de conferentie zal spelen De Europese Raad stemt in prin cipe in met een waarnemersstatus voor de Sovjetunie bij de GATT, de Algemene Overeenkomst inzake bijeenroepen van de conferentie. Maar tijdens de onderhandelingen njng Kleine belegger krijgt 50 aandelen NMB Postbank DEN HAAG (GPD) - Particuliere beleggers die niet meer dan 50 aan delen NMB Postbank Groep heb ben gevraagd, krijgen deze ook. Is de vraag groter, dan gelden de re gels van de bank, die de opdracht heeft gegeven. In de praktijk zullen deze beleggers niet veel meer dan 50 aandelen krijgen. Dat vertelde NMB-bestuurslid Soetekouw voor de AVRO-radio. De inschrijving op de 26 miljoen aandelen NMB-Postbank Groep is een groot succes geworden. De be langstelling van zowel -binnen- en buitenlandse institutionele beleg gers als" Nederlandse particulieren was zo groot, dat de inschrijving royaal (2,5 keer) werd overtekend. Een aandeel kost 46,50 gulden. Bij de toewijzing worden aanzien lijk minder aandelen uitgedeeld dan in de inschrijving gevraagd. Van de beschikbare aandelen wordt 60 procent geplaatst in Nederland, België en Luxemburg. Een groot deel gaat naar Engeland en de Vere nigde Staten. Tibetaanse vrouwen in een vluchtelingenkamp in de Indiase hoofdstad New Delhi bezingen de Dalai Lama, die de Nobelprijs voor de Vrede heeft gekregen. (foto ap> Boos China kondigt hulpplan Tibet aan qqt O/PEKING (AP) - Onder pro- maar maakte gisteren ook melding de Dalai Lama dat hij de prijs in ont- test 1 1 China heeft geestelijk politiek leider van Tibet de Dalai ter waarde Lama gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst geno men. De Chinese autoriteiten heb ben de uitreiking van de prijs "in menging" in de interne aangelegen heden van China genoemd. De Chi economisch hulpplan vangst nam namens alle onderdruk- 7ÖÖ miljoen ten in de wereld en zij die strijden voor vrede. De prijsuitreiking werd bijgewoond door de Noorse koning hoofdstad Lhasa wordt uitge- Olav V en de Noorse regering, die breid en meer wegen en huizen zul len worden gebouwd. Ook het voor malige paleis ambassadeur in Noorwegen Potala. zal worden opgeknapt, verliet demonstratief het land op het moment van de aankomst van Ao. de Dalai Lama. De geestelijk leider droeg de prijs op aan alle onder- drukten in de wereld. de Chinese waarschuwingen bijeenkomst niet te bezoeken ne- de Dalai Lama, de geerden. De Tibetaanse leider verklaarde dat de Chinese afwijzing van zijn vredesplan uit 1987, dat voorziet in binnenlandse autonomie voor Ti bet, hem heeft gedwongen zijn posi tie te herzien. Hij zei ook uit eigen nog in nevelen gehuld. Premier Handel en Tarieven. Sovjet-i Thatcher ging zaterdag als enige ter van buitenlandse zaken Sjevard- i de Twaalf niet akkoord met het nadze komt overigens op 19 decem- De Chinese pers bekritiseerde de uitreiking van de Nobelprijs fel. De Dalai Lama krijgt de prijs om- vreed- politieke verandering in zijn land. De leider moest na een mis lukte opstand tegen de Chinese ove- reheersers in 1959 het land verlaten. Bij de aanvaarding van de prijs zei JOHANNESBURG - De belangrijk ste vergadering van Zuidafrikaanse anti-apartheidsorganisaties in 34 jaar heeft zaterdag in Johannesburg opgeroepen de strijd tegen de apart heid op te voeren, de regering in Pretoria internationaal te isoleren en economische sancties aan te scherpen. door Peter van Nuijsenburg De vergadering nam tevens het, door de regering De Klerk verwor pen, vredesplan van de verboden zwarte bevrijdingsbeweging ANC over. Dat voorziet in de verkiezing van een grondwetgevende vergade- Twee doden bij herdenking van Intifadah JERUZALEM/STRAATSBURG (AP/ANP) In de door Israël bezet te gebieden hebben Israëlische bur gers gisteren twee Palestij nen doodgeschoten. Een 17-jarige Pa lestijn werd neergeschoten in Gaza Stad, nadat een groep jongeren een tankwagen met stenen had beko geld. Het incident leidde in ver scheidene plaatsen tot onrust, waar bij Palestij nen' slaags raakten met Israëlische soldaten. Daarbij zou den 12 Palestijnen gewond zijn ge raakt. In Hebron werd een 15-jarige Palestijn doodgeschoten door jood se kolonisten. Het leger onderzoekt de toedracht nog. Volgens Assad Saftawi, een Pa lestijns activist uit Gaza Stad, en het Israëlische dagblad Yediot Ahro- not, overleggen achter de schermen de Verenigde Staten, Israël en Egypte aan de samenstelling van de Palestijnse delegatie bij het voorlo pig vredesoverleg. Egypte en de VS willen daarbij proberen tegemoet te komen aan de Israëlische premier ring en de instelling van een over gangsregering. Dit ANC-plan kan rekenen op grote steun in de Vere nigde Naties, die vanaf vandaag in New York debatteren over de apart heid. Aan de Conferentie voor een De mocratische Toekomst, die mede dankzij financiële steun van de Ne derlandse regering mogelijk was gemaakt, namen 4662 afgevaardig den, blank en zwart, deel die 2138 anti-apartheidsorganisaties verte genwoordigden. De organisaties op hun beurt vertegenwoordigden 15 miljoen mensen, aldus de organisa toren die van een 'daverend succes' spraken. De Inkatha-beweging van Zulu-leider Buthelezi was echter niet uitgenodigd. Eenheid was het centrale thema van de conferentie, die werd geboy cot door enkele radicale zwarte be wegingen. Onder die afwezigen was de tweede vakorganisatie van Zuid- Afrika Nactu. Rivaliserende bewe gingen vlogen elkaar op de confe rentie aanvankelijk in de haren, maar niettemin roemden de organi satoren na afloop de 'ongekende geest van eensgezindheid' waarin uiteindelijk de besluiten werden ge- gelederen kritiek op het plan te heb- Yitzhak Shamir, die onder geen be- Brussel voor de onderteke- a een handels- en samen werkingsakkoord met de EG. Het akkoord voor tien jaar biedt de Sov jetunie een grotere toegang tot de EG-markt voor industriële produk- ten. De EG en de Sovjetunie zullen voorts nauwer gaan samenwerken op onder meer financieel en weten schappelijk gebied. Volgens gezag hebbende Nederlandse bronnen zal de' Bondsrepubliek eveneens op 19 december een plan op tafel leggen voor grootscheepse hulp aan de Sovjetunie. SAN JOSE (UPI/GPD) De top Arias wil een internationale top van Middenamerikaanse presiden- om de problemen van Midden ten om hun vredesproces in leven te Amerika te bestuderen en probeert houden, is gisteren begonnen met zijn Middenamerikaanse collega's een oproep aan de grootmachten, van de noodzaak van een dergelijke Gastheer president Oscar Arias van bijeenkomst te overtuigen. Volgens Costa Rica heeft de Verenigde Sta- Arias is gebleken dat het vredespro- ten en de Sovjetunie verzocht om ces een bijna onmogelijke zaak is daadwerkelijke steun bij de moeiza- zonder directe medewerking van de pogingen om vrede te stichten twee supermachten. 1 de regio. LA PAZ (IPS) Een van de belangrijkste drugsbaronnen van Bolivia is door het hooggerechtshof op vrije voeten gesteld nadat het hof de vrijspraak van een lagere rechtbank had bevestigd. De cocaïnebaas Lisboa Melgar wordt beschouwd als een van de drie belangrijkste cocainehandelaren van Bolivia. Hij werd gearresteerd tij dens een grote actie tegen de drugsmaffia in Bolivia waaraan ook agen ten van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA deelnamen. Onderminister Gonzalo Torrico stelde afgelopen weekend dat "en kele rechters en openbare aanklagers te veel zwakheid tonen tegenover de misdaad". De minister van binnenlandse zaken, Guillermo Capo- bianco, heeft een onderzoek naar de vrijlating aangekondigd. Torrico beschuldigde de rechtbanken ervan het goede werk van de politie on gedaan te maken en toonde zich voorstander van juridische hervor mingen die veroordeling van drugshandelaren moet vergemakkelij ken. Het Middenamerikaanse vredes proces is de afgelopen weken stuk gelopen op twee hoofdpunten. Aan de ene kant is er het offensief van de Salvadoraanse guerrilleros in de hoofdstad San Salvador. Cristiani heeft Ortega beschuldigd van schending van het vredesakkoord van 1987 door het Salvadoraanse verzet wapens te leveren. El Sal vador verbrak eind november de betrekkingen met Nicaragua, een dag nadat een klein vliegtuig in het zuidoosten van El Salvador neer stortte. Het had, zo werd gezegd, an ti-luchtdoelraketten aan boord die afkomstig waren uit Nicaragua en bestemd waren voor het FMLN. De top die nu in Costa Rica wordt ge houden, had eigenlijk verleden week op Nicaraguaanse bodem plaats zullen vinden. De Sal vadoraanse president weigerde ech ter naar Nicaragua te komen. En aan de andere kant is er het voortbestaan van de door Washing- delijk eens moet optreden tegen de ton gesteunde Contra's die vanaf rebellen. Hondurees grondgebied opereren Zonder de Verenigde Staten heb- tegen de sandinistische regering ben de Middenamerikaanse presi- van Nicaragua. De Nicaraguaanse denten wel heel wat problemen te president zal op de top zijn best bepraten, maar zullen zij er in feite doen de ontbinding van de door de niet veel aan kunnen doen, aldus Verenigde Staten gesteunde Con- Bill Goodfellow, directeur van de tra-rebellen alsnog doorgang te la- centrum voor internationale poli ten vinden. Al in augustus werd tiek te Washington. Zonder Ameri- overeengekomen dat de Contra's kaanse steun is het niet erg waar- begin december zouden moeten schijnlijk dat er enige vooruitgang zijn ontwapend en zouden moeten geboekt wordt bij het beëindigen zijn vertrokken uit hun bases in van de oorlog in El Salvador of het Honduras. Maar de anti-sandinisti- ontbinden van de contra's, zo meent sche opstandelingen weigerden r dewerking en de termijn verstreek zonder dat er iets gebeurde. De Amerikaanse regering vindt dat de Contra's een effectieve een heid zouden moeten blijven tot na de verkiezingen in Nicaragua die i hij. Toch heeft de top zijn nut. Al leen al door de vijf presidenten bij- elkaar te brengen, heeft Arias het vredesproces waarschijnlijk gered, zo gelooft Goodfellow. "Hij heeft hen een forum geboden waar zij te gen elkaar kunnen schreeuwen in februari gehouden worden. Per plaats van op elkaar schieten", maand ontvangen de contra's circa 1,4 miljoen dollar aan niet-dodelijke hulp van de Verenigde Staten. Bovendien vinden Ortega's colle- ZioniSTOC ga's dat Nicaragua meer garanties De Amerikaanse vice-president aan de Contra's moet bieden voor- Dan Quayle heeft de Verenigde Na dat hun demobilisatie kan worden ties gisteren opgeroepen de uit 1975 bewaarheid. Een eerste stap in die daterende resolutie te schrappen richting is volgens Oscar Arias een waarin zionisme op één lijn wordt nieuw staakt-het-vuren van de kant gesteld met racisme. Vandaag van de sandinisten. Ortega vindt spreekt hij met VN-secretaris-gene- daarentegen dat Honduras raai Perez de Cuellar. Twijfel Nederland over Schengen wekt wrevel buurlanden STRAATSBURG/BRUSSEL (GPD) - Nederland krijgt steeds meer problemen met de buurlan den over ondertekening^ van het Schengen-akkoord. Dat moet vrij dag gebeuren, maar Nederland heeft problemen met de asielclau sule. België en Luxemburg stellen dat Nederland de eigen problemen op de anderen probeert af te wente len en uitten scherpe kritiek op het Haagse beleid bij de EG-top in Straatsburg. Toch is er afgelopen weekeinde belangrijke vooruitgang geboekt. Tussen de EG-landen is onder meer bepaald dat het asielbeleid wordt geharmoniseerd, terwijl in Schen gen wordt gesproken over een in ventarisatie. Staatssecretaris van buitenlandse zaken Dankert is dan ook optimistisch gestemd over on dertekening. "Er is nog steeds geen kabinetsbesluit dat het verbiedt", zei hij gisteren voor de Avro-radio. Overigens zijn ook in België, Duitsland en Frankrijk problemen ontstaan over het asielbeleid en over controles aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland. Frankrijk vreest dat grote aantallen vluchte lingen via de DDR het Schengen- gebied binnenkomen. Tuchtschool stavengooier AMSTERDAM (ANP) - De 17-jarige jongen, die eind september een staaf gooide naar de Oostenrijkse doelman tijdens de Europacupwed strijd Ajax-Austria Wien, is veroor deeld tot vijf maanden tuchtschool waarvan twee maanden voorwaar delijk. De jongen krijgt een proef tijd van twee jaar. Eind november werd de jongen weer aangehouden, nadat hij zich niet had gehouden aan de voor waarden die waren verbonden aan het opheffen van zijn voorlopige hechtenis. Één van de voorwaarden was dat hij 80 uur aan dienstverle ning moest doen. Ook mocht hij geen wedstrijden van Ajax bezoe ken en was het hem verboden zich in de buurt van het Ajax-stadion te vertonen. Door het incident is Ajax door de tucht.commissie van de UEFA uit gesloten van een jaar Europees voetbal. MOSKOU Met het vallen van de eerste sneeuw is voor de Sovjet-bur gers een lange, moeilijke winter be gonnen. Een winter die meer tekor ten in de winkels, stakingen en etni sche onrust zal brengen. De hervor mingen van president Michail Gor- batsjov hebben de problemen er voor de gewone Sovjet-burger niet kleiner op gemaakt, integendeel. Niet zelden heeft Gorbatsjovs be leid hun problemen juist vergroot. "Er is veel dat we graag zouden wil len hebben, maar het Russische volk is moeilijkheden gewend", zegt Loeda Panina, een 33-jarige brunette die ondanks de kou en sneeuw bij de ingang van een Mos kous metrostation rode anjers ver koopt. door Andrew Katell/AP De Russen, en de meer dan 100 andere volken van de Sovjetunie, zijn heel wat gewend. Decennia lang hebben zij immers ontberin gen moeten doorstaan. Vierenhalf jaar geleden werd Michail Gor- batsjov tot partijleider gekozen en met zijn perestrojka gaf hij de men sen hoop op een betere toekomst. Tot op heden is daar weinig van te rechtgekomen en zo op het eerste gezicht lijken de problemen alleen maar te zijn toegenomen. Sinds Gorbatsjov de scepter zwaait, waart een spook van etni sche conflicten, economische mis standen en ecologische rampen door de Sovjetunie. Jarenlang heeft het Kremlin de in de samenleving broeiende conflicten onderdrukt, de economische tekortkomingen verwaarloosd en de milieuvervui ling genegeerd. De glasnost deed deze zaken in alle hevigheid naar boven komen. Sociale en economische kwalen kwamen plotseling in de openbaar heid: in de eerste tien maanden van 1989 steeg de misdaad in de Sov jetunie met 34 procent, het land bleek ineens een begrotingstekort te hebben van maar liefst 120 mil jard roebel (ruim 255 miljard gul den) en een inflatie van jaarlijks 4 tot 5 procent. Minderheden De etnische tegenstellingen in de veelvolkerenstaat Sovjetunie kwa men met geweld naar buiten: Arme niërs stonden tegenover Azerbaid- zjanen, etnische Turken tegenover Oezbeken, en Russische minderhe den tegenover Esten, Letten, Litou wers, Oekraïeners en Moldaviërs. Volgens officiële cijfers lieten meer dan 300 mensen de afgelopen jaren bij etnische onlusten het leven. Bovendien zag de leiding in Mos kou zich geconfronteerd met een ja renlang onderdrukt streven naar onafhankelijkheid in verschillende van de 15 Sovjetrepublieken, met name in de Baltische staten Est land, Letland en Litouwen. Het aan houdende streven naar zelfstandig heid begint zo langzamerhand een serieuze bedreiging te vormen voor de eenheid van de Sovjetunie. Bij dit alles kwamen dit jaar de grieven van de mijnwerkers in ver schillende delen van het land. De kompels gingen, woedend over hun erbarmelijke leef- en werkomstan digheden, massaal in staking. Hier door werden niet alleen ernorme fi nanciële verliezen geleden, maar kwam ook de brandstofvoorziening in het geding. In de zuidelijke republiek Geor gië hebben de autoriteiten al maat regelen genomen in verband met een tekort aan elektriciteit. Dit te kort is deels veroorzaakt door een gebrek aan steenkool, deels door de De eerste sneeuw is weer gevallen inde Sovjetunie. Voor de doorsnee burger is dat het teken dat opnieuw e moeilijke, lange winter met grote tekorten aan consumptiegoederen is aangebroken. (foto i sluiting van de kerncentrale in de buurrepubliek Armenië. De centra le werd gesloten ten gevolge van de enorme aardbeving die Armenië in december 1988 trof en waarbij 25.000 mensen het leven lieten. Sabotage De etnische tegenstellingen hebben in sommige delen van het land ge leid tot pure economische sabotage. De republiek Azerbaidzjan legde twee maanden lang een economi sche blokkade rond de voorname lijk door Armeniërs bewoonde en clave Nagorno-Karabach en Arme nië, waardoor het transport van brandstof, voedsel en ruwe materia len naar deze gebieden praktisch stil kwam te liggen. Door de blokka de werden de herstelwerkzaamhe den in het door de aardbeving ge troffen deel van Armenië aanzien lijk vertraagd. Ook in hun dagelijks leven voelen veel Sovjet-burgers steeds duidelij ker dat het niet goed gaat met het land. De met veel tamtam en schone beloftes aangekondigde economi sche hervormingen van Gorbatsjov hebben tot op heden vooral een te kort aan belangrijke levensmidde len opgeleverd. Zo zagen de autori teiten zich gedwongen produkten als boter, kaas, vlees, suiker en thee te rantsoeneren. Sommige Sovjet economen hebben er zelfs voor ge pleit om alle levensmiddelen maar op de bon te doen, in de hoop zo een eind te maken aan de hamsterwoe de van de Sovjet-burgers. Bar De econoom Vasliy Seljoenin voor spelde in april al dat 1989 een bar economisch jaar zou worden. De meeste Sovjet-burgers zullen hem achteraf bezien gelijk moeten ge ven: de Sovjet-economie staat er slecht voor. De resultaten van een recent on derzoek, uitgevoerd door een Sov jet-marktbureau, liegen er niet om: Van een lijst met 211 voedsel- produkten waren er slechts 23 vrij in de winkels te koop. De overige produkten waren hetzij gerantsoe neerd of alleen op de zwarte markt verkrijgbaar. Een kwart van alle landbouw- produkten bereikt nimmer de con sument ten gevolge van het slechte transport- en distributiesysteem en de sterk verouderde voedselverwer- kende industrie. Alleen in Moskou alleen al ham stert 80 procent van de consumen ten schaarse artikelen, ook al heeft men ze absoluut niet nodig. Het marktbureau schat dat in Moskou een niet-bevredigde consumenten- vraag bestaat met een waarde van tussen de 8,5 en de 10 miljard roebel (ongeveer tussen de 30 en de 34 mil jard gulden). Gorbatsjov heeft openlijk toege geven dat zijn perestrojka tot op he den geen succes heeft geboekt en zich bezorgd getoond over de steeds grimmiger stemming onder de be volking. "Het voedseltekort schept sociale spanningen en veroorzaakt niet slechts kritiek maar daadwer kelijke ontevredenheid", zo ver klaarde hij in maart tegenover het Centraal Comité. Ook Joeri Masljoekov, de chef van het staats planbureau Gosplan, heeft openlijk gesproken over de "stijgende socia le ontevredenheid". Import Om de bij de bevolking levende on vrede enigszins weg te nemen, heeft het Kremlin inderhaast besloten zijn valutareserves aan te spreken en grote hoeveelheden consumptie goederen te importeren. Zo werden in het buitenland 15 miljoen paar le ren schoenen, 12 miljoen paar da meslaarzen,'300 miljoen scheermes jes, 10 miljoen cassetterecorders en grote hoeveelheden kleding en tandpasta aangekocht. De regering is van plan volgend jaar voor 32 mil jard roebel (ruim 110 miljard gul den) aan consumptiegoederen te importeren. De goederen hebben inmiddels de Sovjetconsument al bereikt. De bloemenverkoopster Panina vertelt niet zonder trots zojuis twee pakken Deense waspoeder te hebben ge kocht. In een aantal Moskouse win kels is Amerikaanse tandpasta te koop. Het Kremlin kan zich echter niet permitteren dit importbeleid lang voort te zetten. Bovendien vormt het geen oplossing voor het voor naamste economische probleem: de inadequate produktie in de Sov jetunie zelf. In een poging de econo mische situatie te verbeteren heeft de regering inmiddels 300 militaire industrieën omgebouwd en ingezet voor civiele doeleinden. Daarnaast is in de begroting voor 1990 voor zien in een stijging van de produktie van consumptiegoederen met 12 procent. Om dit doel te kunnen rea liseren zijn plannen opgesteld voor de invoer van ruwe materialen en apparatuur ter waarde van 1,6 mil jard roebel (ruim 5,5 miljard gul den). Gorbatsjov heeft gezegd dat de economische situatie in de Sovjetu nie uiterlijk binnen anderhalf jaar moet zijn verbeterd. Abel Agan- begjan, een van zijn voornaamste economische adviseurs, acht dit echter onhaalbaar. Volgens hem zal het minstens drie jaar duren voor de tekorten in de winkels zijn verdwe nen. Het conservatieve Politburolid Jegor Ligatsjov schat dat het nog tot 1996 zal duren voordat de voed selvoorziening in de Sovjetunie een normaal peil zal hebben bereikt. Tot dan zullen de Sovjet-burgers hun zaakjes bij elkaar moeten blijven scharrelen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10