EG over vier jaar Monetaire Unie Fusie De Tijd en HP van de baan Vertel eenswaar vind ik gulle baas lijfrente-spaarregeling Regeringsconferentie volgend jaar december High-tech voor Derde Wereld komt VS niet uit ZATERDAG 9 STRAATSBURG (GPD) De regeringsleiders van de EG-landen hebben gisteren in Straatsburg een belangrijke stap gezet op de weg naar verdere Europese eenwording. Ui terlijk in 1994 moet de Europese Gemeenschap zijn omgevormd tot een echte Economi sche en Monetaire Unie. Verrassend gemakkelijk werden de Twaalf het op de EG-topcon- ferentie eens over de te volgen procedure. Alleen de Britse premier Thatcher had beden kingen, maar ze legde zich neer bij het besluit van de rest. WASHINGTON (IPS) - De Ameri- kaanse industrie loopt bij export naar ontwikkelingslanden tegen een bureaucratische muur. De rege ring in Washington probeert krampachtig te voorkomen dat ap paratuur en vooral technologische geheimen via de Derde Wereld in Sovjethanden vallen. De onderne mers hopen dat de ontspanning tus sen Oost en West tot een versoepe ling van de uitvoerregels leidt. door Seema Sirohi/IPS Ambtenaren op de Amerikaanse ministeries van defensie, handel en buitenlandse Zaken blokkeren de te krijgen", meent Woolf Gross, di- "Ons antwoord is nee, overtuig ons maar om ja te zeggen". Aldus vat een topman van de Amerikaan se wapenindustrie de reactie samen op zijn verzoek voor een exportver gunning bij het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van defensie. "Export van geavanceerde tech nologie via Washington lijkt op zwarte kunst. Het web dat ambtena ren daar spinnen maakt het erg moeilijk ook maar iets het land uit siewas erin geslaagd slechts ander halfjaar de exportvergunning tegen te houden. Pas na overleg op hoog niveau, met onder andere president Reagan, kon de computer worden verscheept. De verkoop van een tweede su percomputer aan India liep vast in dan het 'inter-departementale overleg' Washington. De zaak wordt be hielden ambtenaren anderhalf jaar moeilijkt doordat het enorme lang de uitvoer van gyroscopen, een apparaat dat onder meer schepen en vliegtuig kan stabiliseren, naar India en andere Derde Wereldlan- kenapparaat ook is te gebruiken voor de ontwikkeling van raketten. Amerikaanse industriëlen zijn verontrust over de ontwikkelingen. den tegen. Als argument noemden mede omdat Japanse, Britse zij het mogelijke gebruik van gyro- Franse wapenfabrikanten onge- scopen in moderne wapens, hoewel stoord hun plaats op de markt over nemen. "De Japanners en de Brit ten vinden het prachtig dat wij het Brazilië, Israël en India staan te moeilijk hebben", uit de Verenigde Staten en uit de wapenproducenten in de Verenigde ontwikkelingslanden. Het maakt de Staten. "Elke dag verliezen ambtenaren daarbij weinig of i Groot-Brittannie. Japan Thatcher bleef wel dwarsliggen op het punt van het Europees Sociaal Handvest, waarin de sociale grond rechten van de werknemers in de EG worden opgesomd. De andere regeringsleiders onderschreven dat wel, maar het stuk kon dus niet offi cieel namens de Top plechtig wor den afgekondigd. Vijf jaar De Europese Economische en Mo netaire Unie (EMU) moet ertoe lei den dat de Twaalf één gemeen schappelijk financieel beleid gaan voeren, en tot een Europese Centra le Bank en op den duur ook een Eu ropese munt komen. Maar het zal nog zeker vier jaar duren eer dat doel bereikt is. De doorbraak in Straatsburg was vooral te danken aan de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl. Hij nam gisteren de twijfel weg die de laatste dagen over de Duitse opstel ling was gerezen. Kohl zei dat deze EG-top "aan het Europese publiek een boodschap van vooruitgang moet geven". Hoofdvoorwaarde van Kohl was dat de Economische en Monetaie Unie gepaard moet gaan met gelijk tijdige uitbreiding van de bevoegd heden van het Europese Parlement. De EMU leidt tot meer bevoegdhe den voor 'Brussel' en de democrati sche controle daarop moet dan ook worden gegarandeerd. Voor de totstandbrenging van de Economische en Monetaire Unie moet het EG-verdrag uit 1958 wor den gewijzigd. Dat moet gebeuren door een speciale regeringsconfe- CV. 1 1 «a. rentie. De regeringsleiders werden OCilOOniTiaKer Kfljgt het er, met uitzondering van That- 0 cher, over eens dat die eind volgend er O tot 4 prOCCllt bil jaar moet beginnen. r J moderne supercomputer of een oud Frankrijk", aldus Gross vorige instrument op de kade staat. Alles week in Washington op een bijeen- villen ze tot de bodem uitzoeken, komst op het ministerie van buiten trappelen om Amerikaanse super computers aan te schaffen, maar ook die apparaten worden door Washington tegengehouden. "We gens inter-departementaal over leg", aldus de ambtenaren die de Northrop- Gross in Washington op het ministerie van buitenlandse zaken. De topman van Northrop en zijn collega's stellen dat de terughou dendheid in Washington leidt tot onbetrouwbaar imago nadelen van de verkoop regering. De Amerikaanse industrie Dat geldt ook voor het Sociaal *er goedkeuring Handvest. Volgens Lubbers is spra- 6en- ke van "verschil van waardering" daarover, maar Thatcher heeft ge zegd dat Londen gewoon zal mee praten over de invulling van het Handvest in concrete maatregelen. Lubbers waarschuwde tegen te hooggespannen verwachtingen over de duur van de conferentie over de Monetaire Unie. Kohl zei te hopen dat die een jaar zal zijn. Dat betekent dat tijdens het Nederland se EG-voorzitterschap (tweede helft 1991) een akkoord over de EMU tot stand zal moeten komen. Maar Lubbers vond dat te opti mistisch. De ministers van financi ën, de gouverneurs van de Centrale Banken èn monetaire experts gaan nu aan de slag om de regeringscon ferentie voor te bereiden. En daarna zal voor de onderhandelingen over die Monetaire Unie vanaf eind 1990 nog zeker meer dan een jaar nodig zijn. Op grote aandrang van bonds kanselier Kohl wil men echter zijn best doen om de Economische en Monetaire Unie voor elkaar te heb ben als in 1994 de Europese kiezers een nieuw Europees Parlement kie zen. Dat is ook de reden voor de na druk op de uitbreiding van de macht van dat parlement. Het Par lement eist medezeggenschap over EG-wetgeving, het wil het recht wetsvoorstellen in te dienen, het wil de leden van de Europese Commis- het EG-gerechtshof benoe- aldus de industriëlen. Zelfs het wil alle EG-verdragen dige boorapparatuur voor Brazilië oorgelegd krij- en India mocht niet worden ver scheept. landse zaken. niet op een rijtje hebben gezet. Eén supercomputer is wel dia gearriveerd. Het apparaat is probeert kopers in ontwikkelings landen lekker te maken met de ze geningen van de moderne teehnolo- A1 op de vorige EG-top in Madrid is afgesproken dat dat alleen kan ge beuren wanneer de voorbereiding "volledig en voldoende is geweest". Daarom zal nu volgend jaar twee maal worden getoetst of dat het ge- NIEUWEGEIN (ANP) - Werkgevers en bonden in de schoonmaak- en glazenwassersbranche hebben gis teren in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe éénjarige cao. Alle 120.000 werknemers krij- Vrachtwagenchauffeurs wachten gelaten af aan Spaans-Franse grens. Hun Spaanse collega's blok keren de overgangen om van hun re gering een overlevingsplan af te dwingen voor de Spaanse wegver voerders in het Europa van 1992. De Nederlandse Internationale V/eg- vervoersorganisatie NIWO beraadt zich over de mogelijkheden om scha devergoeding te eisen voor de Ne derlandse vervoerders die zijn ge dupeerd. Bij Irun in Spaans Bas kenlandwaar een file staat van 35 kilometer, kwam het tot wild west- toestanden waarbij een kogel door de huif van een Nederlandse vracht wagen ging. De Spaanse chauffeurs blijven zeker tot en met morgen actie De eerste keer op de volgende gen er 3,5 procent loon bij. De Top, in juni in Dublin, en ook nog laagstbetaalden ontvangen een ex- eens in de loop van de herfst. tra loonsverhoging van 0,5 procent. Volgens premier Lubbers heeft De cao voor het schoonmaak- en de Top gisteren dan ook "ja, ten- glazenwasserbedrijf is de eerste lan- zij..." tegen de Monetaire Unie ge- delijke cao voor 1990. zegd. Italië, dat de tweede helft van In de cao-onderhandelingen bij 1990 de EG leidt, zal uiteindelijk in het wegvervoer zit weinig schot. De overleg met de andere EG-landen Vervoersbonden FNV en CNV vin- de knoop over het begin van die den het bod van de werkgevers, een speciale regeringsconferentie moe- half procent loonsverhoging voor ten doorhakken. de internationale chauffeurs en 1,5 Maar ook dan is een gewone procent voor binnenlandse chauf- meerderheid voldoende en zal Brits feurs, volstrekt onvoldoende. Beide verzet weinig uithalen. "De meer- bonden zullen vandaag hun kader- derheid heeft besloten dat we vol- leden raadplegen om te bekijken gend jaar beginnen, en dat besluit hoe het nu verder moet. kan alleen maar door de meerder- heid worden veranderd", zei minis ter van buitenlandse zaken Hans van den Broek. Tevreden Premier Lubbers toonde zich ui terst tevreden over het verrassend soepele verloop van de Top. Hij was vooral te spreken over het feit dat de Britse premier Thatcher niet DEN HAAG Frankfurter worst- ging dwarsliggen. Mevrouw That- jes, kreeftesoep, pikante kaasjes, cher zal overigens wel gewoon mee- stokbrood, wijn, kerststollen, man- werken in het EG-beraad over de in- darijntjes-op-sap en duizenden an- vulling van de Monetaire Unie. Om- dere delicatessen vullen deze dat besluiten daarover echter una- maand weer de dozen, manden en niem genomen moeten worden, koffers die werknemers krijgen uit heeft zij altijd nog de mogelijkheid handen van hun, aan het einde van het jaar, traditioneel gul uit de slof stoeltje gebonden schietende bazen. Wordt hun trouw i het bedrijf niet met een kerst pakket beloont, dan heeft een werk nemer kans dat zijn baas hem tij dens de feestdagen bedenkt met een gratificatie in vorm van dertien de maand salaris, een belastingvrije snip of een winstuitkering. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken, emancipatie) vindt het niet nodig om de periode van zwanger- schaps- en bevallingsverlof uit te breiden tot in totaal 16 weken. Dat willen CDA, PvdA en WD, maar Ter Veld blijft bij het voor stel van haar voorganger De Graaf om het verlof met twee we ken uit te breiden tot in totaal 14 weken, omdat ze geen geld heeft voor de extra verlenging. De grotere fracties in de Twee de Kamer die unaniem voor 16 weken pleiten, verwijzen naar een onderzoeksrapport waaruit blijkt dat vrouwen die wat langer Ter Veld tegen extra verlenging bevallingsverlof met bevallingsverlof konden eer der geneigd waren om betaald werk te hervatten. Ter Veld vindt 14 weken in to taal redelijk. Meer dan de helft van de vrouwen heeft na acht we ken bevallingsverlof (het zwan gerschapsverlof is zes weken) het werk hervat, zo betoogt zij. Wie zich na die acht weken na de be- AMSTERDAM (ANP) - De week bladen De Tijd en Haagse Post (HP) zullen niet samengaan. Hoofdredac teur John Jansen van Galen van HP en zijn collega Tony van der Meulen van De Tijd hebben dat gisteren la ten weten. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat samengaan zou leiden tot een "halfslachtig compromis, dat nimmer de kwaliteit en de in nerlijke samenhang zal krijgen die de inzet zou moeten zijn van deze ingrijpende operatie". "Wij gaan na aangename gesprek ken als goede vrienden uit elkaar, nog voordat wij zijn samengegaan", aldus de twee hoofdredacteuren. De directies van de twee bladen gaan op korte termijn onderzoeken of andere vormen van zakelijke sa menwerking mogelijk zijn, zoals de gezamenlijke werving van adver tenties. Volgens Jansen van Galen van HP was het de bedoeling een formu le te ontwerpen voor een blad dat beter zou moeten zijn dan de optel som van De Tijd en HP samen. "Daar zijn we niet uitgekomen". valling nog niet voldoende her steld acht kan bovendien nog een beroep doen op de Ziektewet. Daarnaast ziet de staatssecretaris weinig kans om de 70 miljoen gul den die de extra verlenging met twee weken zou kosten te verha len op de ziekengeldkassen. De staatssecretaris wil de zwan gere vrouw 'zelf laten bepalen wanneer zij met werken ophoudt vóór de bevalling en wapneer zij na de bevalling weer gaat werken. Maar wie er op staat zes weken voor de uitgerekende bevallings datum het werk neer te leggen heeft dat recht, zo beklemtoont zij. Fiscus laat kerstgratificatie tot 100 gulden ongemoeid volgens :en steeds het pakket i ties nedy plaats streeft ernaar jaarlijks uit Taiwan of Hongkong een origineel voorwerp te importeren. Zo zal een aantal werknemers dit jaar een (gevuld) mandje ontvangen dat op een klap- ger kent de produkten niet uit de schappen van de supermarkt maar Het bedrijf uit de delicatessenwinkel. Vaak zijn "ze geselecteerd op kleur of rond een thema. Een typisch Hollandse of Ja panse lekkernijenverzameling is niet bijzonder meer. Volgens mevrouw Kennedy zijn jonge ondernemers minder zuinig dan hun oudere collega's. Daar naast merkt ze dat de smaken van kantoorpersoneel en mensen op de standaardpakketten. Liever stellen werkvloer nogal verschillen. Arbei- zelf iets samen. Ze geven niet ders geven door Kabel-tv in Polen De Amerikaanse kabeltelevisie maatschappij Chase Enterprises heeft een overeenkomst gesloten met een conglomeraat van Poolse overheidsinstanties voor de aanleg Lisnn© K©rsb©rg©n van een kabeltelevisiesysteem in t Polen. Chase zal een aandeel van 70 procent nemen in het kabelnet Het gaat weer goed met de kerst- PTK, 30 procent zal in handen zijn pakkettenbranche. Enkele jaren ge- van de overheidsinstanties. De eige- leden werd de bedrijfstak bedreigd naar van Chase is een Pool die in de door de economische achteruitgang oorlog uit het concentratiekamp en de daarmee samengaande bezui- meer, zoals in het verleden, een gro te doos met boodschappen. "De tijd dat een gezin zelf geen inkopen voor de feestdagen meer hoefde te doen, oorbij", aldus Kok. De uitstra- De toekomst van de kerstpakket- tenbranche hangt volgens de leve ranciers in belangrijke mate af van de uitwerking van de belastingher ziening die wordt doorgevoerd op basis van de voorstellen van de Commissie-Oort. Tot zes weken ge leden verkeerden bedrijven in de veronderstelling dat kerstpakket ten, net als relatiegeschenken, al leen bij een waarde beneden de vijf tig gulden van de belasting aftrek baar zijn. De leveranciers merkten het algemeen de dat dit de goedgevigheid van een gewone artikelen' aantal bazen behoorlijk beperkte. Een voorlichtster van het ministerie van financiën meldt dat de fiscus met geschenken tot 100 gulden geen moeite heeft. Verder moet de Gevoelig Het samenstellen van een kerstpak ket is dikwijls een democratische gebeurtenis. In veel bedrijven buigt zegt hij. "Als we de rubrieken die bepalend zijn voor onze bladen erin wilden houden, zouden we een tweekoppig monster hebben gekre gen". Van der Meulen van De Tijd: "De intentie was te kijken of we geza menlijk bij voorbeeld meer aan on derzoeksjournalistiek zouden kun nen doen. We hebben allebei niet al te groté redakties en we komen daar te weinig aan toe. Maar onze slot som is dat we bezig waren een ge drocht te baren". Volgens Van der Meulen betreu ren de betrokken directies de con clusie van de twee hoofdredacteu ren, maar het laatste woord over de samenwerkingsplannen is volgens hem gezegd: "Zij hebben te maken met twee redacties die niet willen". Sijthoff Directeur R.W. Bartelds van Sijt hoff Pers vindt de beschuldiging van de ondernemingsraad van het Vrije Volk als zou Sijthoff uit zijn op de ondergang van die krant vol strekt uit de lucht gegrepen. "Emo tioneel kan ik voor een dergelijke opstelling nog wel begrip opbren gen, maar een ondernemingsraad moet in zijn standpuntbepaling al tijd zakelijk blijven", aldus Bar telds. Dat Sijthoff er zeker niet op uit is het Vrije Volk de nek om te draaien, blijkt volgens hem uit de opstelling van de Sijthoff-commissarisssen in de Avondbladen Combinatie Rot terdam. Omdat Sijthoff meende dat er aan het plan van de ACR-directie voor het voortbestaan van het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuws blad nogal wat onduidelijkheden kleefden, hebben de Sijthoff-com- missarissen voorgesteld de kranten in ieder geval volgend jaar nog te la ten voortbestaan. De eigenaren van het Vrije Volk, NDU en Perscombi natie, wilden echter direct een be sluit nemen, aldus Bartelds. Hoofddirecteur J. van Ginkel van Perscombinatie wilde geen com mentaar geven op de ontwikkelin gen van deze week rond het Vrije Volk. Wel liet hij blijken dat wat hem betreft eventuele samenwer king met het Rotterdams Nieuws blad nog geen afgesloten hoofdstuk is. Wellicht blijkt uit nader onder zoek dat toch zekere vormen van sa menwerking mogelijk zijn, aldus van Ginkel. de ondernemingsraad zich keurend |H n]'SP hfiPtP tP(TPn nvpr hpt lplfli-PrniionvGnrctp) war, Ho A UA voorkeur "Vaak is het zoeken promis", vertelt Kennedy. Ze herin nert zich een blik kreeftsoep in een pakket voor havenarbeiders. Zij ling van het cadeau is belangrijk. De vonden de soep niet te eten.^om het belastinginspecteur maar uitmaken geve ADVERTENTIE Auschwitz wist te ontsnappen Tuindersfraude Voor de rechtbank in Den Haag gisteren een boete van 84.170 gul- nigingen. "De schrik is er nu uit", zegt produktmanager J. Kok van Instel Services in Den Bosch. "Klanten als gemeenten, ziekenhui- sociale werkplaatsen, die den en 8 maanden gevangenisstraf drie jaar geleden vonden dat een geëist tegen de 50-jarige tuinder L. kerstpakket er niet meer af kon, zijn van M. uit Honselersdijk. De man weer terug". Instel Services zag de wordt ervan verdacht in 1986 en '87 kerstomzet explosief groeien. Vol- voor een bedrag van 235.000 gulden gens Kok komt dit vooral door de op illegale wijze planten te hebben verkoop van duurdere pakketten, laten veilen, waardoor de staat Ook bij de Bijenkorf en Kok Ede bv 84.170 gulden aan belastinginkom- klinken tevreden geluiden. Bij Au sten zijn misgelopen. Van M. ge- Gourmet in Rotterdam is het zo bruikte de opbrengst om zijn speel- druk ze amper tijd hebben i schulden te voldoen. Hij is de eerste tuinder die terecht staat in verband met de Westlandse tuindersfraude. In totaal zullen veertig kwekers worden vervolgd. Jeugdwerkgarantieplan De CNV-jongerenorganisatie is bang dat er weinig terecht komt van de medewerking van het bedrijfsle ven aan het Jeugdwerkgarantieplan (JWG). De betreffende tekst in het gemeenschappelijk beleidskader van kabinet en sociale partners is aanzienlijk zwakker dan in het re geerakkoord. Dé jongerenorganisa ties heeft haar verontrusting in een brief kenbaar gemaakt aan de frac ties van de politieke partijen /ertellen hoe 1 het Verdubbeld De omzet van de kerst- en relatiege schenkenafdeling van Vos Wijnim port in Rotterdam is dit jaar verdub beld. Volgens woordvoerster H. Kennedy raakt het geven van de luxere pakketten steed^ meer in zwang. "Vroeger bevatten de dozen koffie, thee en suiker. Nu geeft men bonbons in plaats van chocolade". Gemiddeld pakken ze geschen ken van rond de vijftig gulden in. Zo'n kerstpakket omvat naast zo'n vijftien tot twintig lekkernijen nog een of twee niet uit voedsel bestaan de cadeautjes. Deze blijvende atten- Als onafhankelijk pensioenadviesburo maken wij ieder jaar een selectie uit de rr premiebetaling en eenmalige koopsom. In deze selectie is een lijfrentepolis opgenomen met de eigenschappen van een bankrekening. Een opgave vooraf van de hoogte van het spaarsaldo in de loop der jaren. Geen vaste einddatum; u kunt op ieder moment het spaarsaldo opnemen. U bepaalt jaarlijks zelf de hoogte van de premie. U kunt investeren in guldens, U.S.-dollars, Engelse ponden en alle fondsen van de Robecog Hoge rentegaranties in guldens, dollars en ponden. Tussentijds kunt u switchen van belegging. De premie is aftrekbaar; de uitkeringen zijn belast. Na de pensioendatum koopt u geen lijfrente (kan wel) maar neemt u jaarlijks naar behoefte Nooit vermogensverlies bij overlijden; wat niet wordt opgenomen, vervalt aan de erfgenamer lijfrente-aanbiedingen tegen NOO >AtEN SLtUlbLS TOT ZEKERHEID Naam: Adres Woonplaats. Postcode Stuur voor informatie de onderstaande coupon naar Antwoordnummer 10018 2300 VB LEIDEN Sleutelveste, Stationsweg 28, 2312 AV Leiden. -X Man/vrouw Looptijd. Geb.datum: Koopsom/Premie het lekkernijenvoorstel directie. Via enquêtes blijft men op de hoogte van de wensen bij de ach terban. Overigens zijn ook de kerst gratificaties vaak niet meer een spontaan gebaar van de werkgever, maar een door de werknemers ver worven recht. Enig inzicht in de goedgevendheid van de verschil lende bedrijven is er overigens niet. Volgens een medewerker van een werkgeversorganisatie zijn extra's die bedrijfseigenaren hun perso neel geven net zo verschillend als de klanken van de voordeurbellen bij de ondernemingen. Grote opschudding heeft in het verleden duidelijk gemaakt dat ex traatjes bij de ontvangers ervan heel gevoelig liggen. In 1987 waren de Urk geëist voor fraude visafslag ZWOLLE (ANP) Voor de recht bank in Zwolle is tegen de gemeen te Urk een boete geeist van in totaal 460.852 gulden. De gemeente had verzuimd ervoor te zorgen dat op de visafslag aangevoerde partijen vis voorzien waren van lettertekens en nummers van de aanvoerende kot ters. Volgens officier van justitie Van Zevenbergen-Joele is de gemeente om die reden tekort geschoten in haar 'zorgplicht'. De officier wil ook ambtenaren bij de Centrale Directie dat de gemeentelijke visafslag Studiefinanciering in Groningen i rep en roer. De ambtenaren die di rect met de uitvoering van de wet studiefinanciering betrokken wa ren, kregen een kerstgratificatie van 1500 gulden bruto. Anderen kregen niets. De AbvaKabo heeft uiteindelijk bemiddeld tussen de verontwaardigde ambtenaren en de dienstleiding. Er zijn nog meer relletjes ge weest: bij de politie in Leeuwarden ontstond vier jaar geleden ruzie toen de nieuwe commissaris zijn zes beste mensen met kerst een eenma lige gratificatie van 500 gulden toe stopte. De rest van de 200 agenten kreeg geen verrassing op de bankre kening en voelde zich gepasseerd. Verontwaardigde Vara-mensen keilden in 1982 aardappelen door de gangen van het gebouw. Zij kregen voor de feestdagen een crisispak ket, een jutezak met aardappelen, luiers, wc-papier en dergelijke. De directie van een instelling zonder winstdoel halveerde in 1983 de waarde van het kerstpakket toen de werknemers besloten deze gift af te staan aan een blijf-van-mijn-lijf- huis. drie maanden wordt stilgelegd, met een proeftijd van twee jaar. Als boete eiste de officier voor in totaal elf overtredingen - gepleegd in mei en september dit jaar 135.000 gulden. Daarnaast moet de gemeente het voordeel van de ten onrechte geveilde partijen van bijna 326.000 gulden aan de Staat afstaan. De maatregel rond lettertekens en nummers werd in mei ingevoerd om een betere controle op de vangsthoeveelheden mogelijk te maken. De gemeenteraad van Urk nam daarom half september een be sluit waarbij het de afslag werd ver boden ongenummerde vis aan te nemen. Van Zevenbergen vindt dat het raadsbesluit te laat is genomen. Vólgens de advocaat van de ge meente Van Stigt kan geen veroor deling volgen, omdat wel aan de zorgplicht is voldaan door onder meer het raadsbesluit. De raadsman voerde verder aan dat er op de Ur- ker afslag veel partijen vis worden aangevoerd die daar wel worden ge sorteerd, maar niet geveild. Vermel ding is pas nodig als de partij ter vei ling wordt aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7