13§5 Kohl erkent grens Polen en Duitsland KIK E Perestroj ka dreigt Joegoslavië op te blazen Aquino onder druk ondanks einde coup Bulgaarse communisten zetten zuivering door Akkoord kernwapens in zicht' Tsjechische premier Calfa: helft kabinet communisten Sovjet-top bespreekt problemen Moorden op vechters voor mensenrechten verdubbeld ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 'Ook uitspraak voor Duitse eenheid STRAATSBURG (AFP/Rtr/ANP) - De Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl heeft gisteren op de Europese top in Straatsburg voor het eerst de Oder-Neissegrens als west grens van Polen onaantastbaar genoemd. Hij wil verder dat zijn EG-collega's zich uitspreken voor de Duitse eenheid. In ruil daarvoor wil hij instemmen met het bijeenroepen van de regeringsconferentie in december volgend jaar over de vorming van een Economische en Monetaire Unie, zoals de inzet van de Franse president Mitterrand op de huidige top Bij zijn bezoek aan Polen in novem ber had de Westduitse regeringslei der zich niet ondubbelzinnig uitge sproken over deze kwestie, hoewel de Duitse Bondsdag van buitenlandse zaken Hans-Diet- rich Genscher heeft herhaaldelijk - deze week nog bij een bezoek Gorbatsjov - verklaard dat Bonn de grens tussen Polen en de DDR als vond van zijn bezoek aan Polen de definitief erkent. Maar Kohl had tot Duitse oostgrens wel onaantastbaar had verklaard. Ook zijn minister 'Cuba wordt laatste bastion communisme' HAVANA (IPS) - Cuba zal als laatste land ter wereld het com munisme opgeven, zo heeft de Cubaanse leider Fidel Castro nog eens bevestigd bij de begra fenis van ruim 2000 Cubanen die de de afgelopen jaren in Afrika zijn gesneuveld. Volgens de pre sident probeert het Westen de Oosteuropese landen "tot het kapitalisme te verlokken". Donderdag publiceerde de Granma, het officiële partijblad, een fel artikel over de Oost europese hervormingen. "We vinden in onze eigen ervaringen het vertrouwen dat de toekomst uiteindelijk aan het socialisme toebehoort", aldus de krant. MANILA (AP). President Cora- zon Aquino van de Filipijnen heeft gisteren nog eens herhaald dat zij niet denkt aan aftreden onder druk van de aanhoudende militaire op stand en de toenemende ontevre denheid onder de bevolking. In Ma nila demonstreerden gisteren onge veer 100.000 mensen om hun aan hankelijkheid aan Aquino te tonen. De omvang van de demonstratie werd geflatteerd, doordat veel amb tenaren vrij kregen om aan de beto ging mee te doen. Er werden bussen met ambtenaren gesignaleerd uit steden tot 80 km van Manila van daan. corrupte leider- Aquino ging met geen woord in op de eisen van de rebellen en de ontevredenheid onder brede lagen van de bevolking. De 3.5 jaar dat zij aan het bewind is hebben geen maatschappelijke hervormingen gebracht, zoals de bevolking hoop te, en de kloof tussen arm en rijk en de corruptie binnen het ambtena renapparaat heeft zij onaangetast gelaten. Laurel zei er zeker van te zijn, dat Aquino met nieuwe opstanden en staatsgrepen zal worden geconfron- Aquino uitte scherpe kritiek uit teerd, zolang zij de wezenlijke pro- op haar vice-president Salvador Laurel en senator Juan Ponce En- rile, die in alle openheid op haar ver trek aandringen. Laurel heeft met Aquino gebroken en staat,nu aan het hoofd van de belangrijkste op positiepartij. Volgens Aquino staat Laurel te popelen om zelf president blemen van het land weigert pakken. Volgens Laurel kan Aquino alleen aanblijven, omdat zij nog kan rekenen op de steun van de enorme Amerikaanse legermacht op de Filipijnen. President Bush betuigde op zijn steun aan de regering- vorden. "Maar ik zal de post Aquino. "We moeten het democrati- nooit aan hem overgevi Aquino in een rede voor de demon strerende menigte. Laurel zei in een reactie dat Aquino "niet alleen het land, maar ook zichzelf niet meer in de hand heeft". Hij noemde Aquino de hoofdoorzaak 1 sche proces niet omver laten 1 pen door revolutie en militaire machtsgreep," zei Bush. Maar voor zitter van het Huis van Afgevaardig den Thomas Foley meent dat de re- gering-Aquino niet te redden i coup-po- zij niet op korte termijn maatschap- dusver een slag om de arm gehou den, kennelijk uit angst over de re actie van de kiezers. De grens is wel vastgelegd in een verdrag tussen Polen en de DDR. Kohl krijgt vrijwel zeker zijn zin bij zijn wens voor steun aan de Duit se eenheid, al zullen de EG-leiders het woord "hereniging" daarbij niet in de mond nemen. Volgens een ontwerp-verklaring waarover giste ren in Straatsburg op hoog ambte lijk niveau overeenstemming werd bereikt "streven de EG-landen naar een toestand van vrede in Europa, waarin, het Duitse volk door middel van vrije zelfbeschikking zijn een heid hervindt". Dit proces zou zich vreedzaam en democratisch moe ten voltrekken, op basis "van de ak koorden en verdragen en alle begin- - - selen die zijn vervat in de slotakte kerstreces bij het START-overleg van Helsinki". Volgens de Slotakte Geneve over beperking van strate- van Helsinki kunnen de grenzen in 6ische kernwapens. Na Malta is Europa slechts op vreedzame wijze een akkoord in zicht aldus aan- en met instemming van de volkeren voerder Richard Burt van de Amen- worden gewijzigd. De EG-landen kaanse onderhandelingsdelegatie laten zich in de ontwerpverklaring de eerste gezamenlijke perscon- ook lovend uit over de hervormin- Russen sinds de on- gen in Oost-Europa en verklaren ruim vier jaar ®e^e' dat ze alle steun willen gev landen die de democratie gingen "vanwege haar incompeten- pelijke hervormingen doorvoert. GENEVE (AP) - De VS en de Sov jetunie zijn gisteren in een optimis tische stemming begonnen sultaten" geboekt, vooral op het punt van inspectie en controle van het het akkoord. "Maar beide partijen verschillen over belangrijke kwes ties nog van mening en er blijft nog veel werk te doen," zo voegde de Amerikaan daaraan toe. vijandelijke kernraketten aan ban den wordt gelegd. Burt kondigde aan dat een Russi sche delegatie onder leiding van Nazarkin volgende week in de VS op bezoek zal komen om een kijkje te nemen in twee wetenschapscen- mê*edoên.~De"partij tra richt. SDI-research wordt den begonnen. Bush en Gorbatsjov zeiden in Malta dat zij ernaar streven dat alle knelpunten bij hun volgende top in juni zijn weggewerkt, zodat in 1990 nog een START-verdrag kan wor den getekend. Volgens Burt zijn bij de laatste onderhandelingsronde jetunie i Zijn Russische collega, Joeri Na zarkin, sloot zich geheel bij dat oor deel aan. Ook volgens hem is de af gelopen 10 weken het perspectief op een akkoord beter geworden, maar moeten nog belangrijke knel punten worden opgelost. Nazarkin gaf aan dat zijn land blijft hechten aan een of andere vorm van koppe- MOSKOU (AP/AFP) Het Cen- ling tussen een START-verdrag en traal Comité van de communisti- het Amerikaanse ruimtedefensie- sche partij van de Sovjetunie komt project SDI. Dat is volgens de Sov- vandaag bijeen. Officieel buigt de SOFIA (Rtr/DPA) Voor de twee de keer in vier weken is een deel van de Bulgaarse partijtop aan de kant geschoven. Vijf leden van het Polit buro en ten minste vijftien leden van het Centraal Comité zijn giste ren tijdens een bijeenkomst van het Centraal Comité afgetreden, zo heeft de Bulgaarse radio gemeld. De Bulgaarse oppositie, die zich deze week in één organisatie heeft verenigd, verwacht dat het Centraal Comité ook een standpunt zal inne men over vrije verkiezingen waar- ook oppositiepartijen kunnen intern ver deeld over de organisatie van ver kiezingen. Zo wil een aantal leden in de partijtop slechts een tweepar- tijensysteem toestaan waarin de Bulgaarse Boerenpartij zich defini tief van de communistische partij losmaakt. De oppositiegroeperingen in Bul garije hebben inmiddels officieel verenigd in het Verbond van de de mocratische krachten. Het Verbond maakt zich sterk voor een meerpar- tijenstelsel, vrije verkiezingen en invoering van een markteconomie. De belangrijkste groepen binnen het Verbond zijn de grootste oppo sitiegroep Ecoglasnost en de onaf hankelijke vakbond Podkrepa. de hele linie aanzienlijke i drag, PRAAG De politieke crisis in Tsjechoslowakije lijkt beëindigd. Vermoedelijk morgen presenteert de nieuwe premier Calfa een nieu we regering, waarin de communis ten voor het eerst sinds 1948 niet de meerderheid zullen hebben. Dat is het resultaat van twee overlegron den gisteren tussen Burgerforum, Calfa en vertegenwoordigers van de Communistische, de Socialistische en de Volkspartij. door Hans Geleijnse De gesprekken begonnen vroeg in de middag en werden na een kor te pauze gisteravond voortgezet. Na de eerste onderhandelingssessie had Calfa al op de staats-tv gezegd dat de nieuwe regering voor de helft uit niet-communisten zou bestaan. In feite zijn de communisten in dé minderheid omdat ook kabinets- posten zullen toevallen aan de Soci alistische Partij en de Volkspartij. De Communistische Partij blijft streven naar een gelijke verdeling. Calfa loste daarmee een toezeg ging in van zijn voorganger Ada- mec. Die verbruidde het afgelopen zondag echter, toen hij een kabinet presenteerde waarin maar liefst 15 van de 20 ministers communisten waren. Vanavond leidt Calfa nog een derde gesprekronde waarbij mensen op posten worden gezet. Calfa liet op de tv doorschemeren dat de nieuwe regering in de eerste helft van volgende week zou aantre den. De besprekingen liepen vrij dag echter kennelijk zo voorspoe dig dat die termijn kmon worden vervroegd. Officiële zegslieden van het Bur gerforum wilden gisteravond geen commentaar geven op de vraag of de voor maandag aangekondigde landelijke werkonderbreking nog doorgaat. Het vermoeden bestaat van niet, omdat Calfa zich aanzien lijk soepeler heeft getoond dat Ada- LEIDEN Terwijl de perestrojka in het noorden van Europa lijkt te leiden tot de hereniging van beide Duitslanden, dreigt hij in het zuiden WASHINGTON (AFP) Het aantal moorden op mensenrechtenacti visten is het afgelopen jaar verdubbeld, zo heeft het Amerikaanse Hu- man Rights Watch (HRW) bekendgemaakt. Sinds december vorig jaar zijn 68 activisten vermoord en tien verdwenen. In 1988 meldde het HRW 34 moorden en vier verdwijningen. Volgens het HRW werden 63 moorden gepleegd in landen die door gaan voor een democratie. Colombia is met 24 doden koploper, ge volgd door Brazilië (14), Sri Lanka (9), Peru (6), de Filipijnen (5) en Gua temala (2). strijd met het ABM-ver- partijtop zich alleen over het dins- de verdediging tegen dag beginnende tweede Congres van Afgevaardigden, maar aange nomen wordt dat ook de toenemen de roep om afschaffing van de lei dende rol van de partij onderwerp van gesprek is. Het Sovjetpartijblad Pravda sneed gisteren de mogelijkheid aan om artikel zes over de leidende rol van de partij uit de grondwet te schrappen, maar waarschuwde daarbij voor overhaaste stappen. "Dit moet gebeuren in het kader van een ingrijpende en opbouwen de herziening van het geheel van de grondwet, welk werk reeds is be gonnen", aldus het blad. Litouwen werd donderdag de eerste onder de 15 Sovjet-republie ken die besloot dit grondwetsarti kel te schrappen om een meerpar- tijensysteem in te voeren. Het parle ment van Estland zal naar verwach ting eerdaags eenzelfde besluit ne men, zei commentator Harry Tiido van de Estlandse radio. Volgens hem zal de oepzienbarende stap van Litouwen, die tegen de wens van Moskou in is genomen, waarschijn lijk ter sprake komen in het Cen traal Comité. Een oppositiegroep onder leiding van de vroegere dissident Andrej Sacharov, de historicus Joeri Afa- nassiev en de ex-partijleider van Moskou Boris Jeltsjin streeft er al maanden naar afschaffing van de leidende rol op de agenda van het parlement te krijgen. Vandaag en morgen komt hun zogeheten inter regionale groep in het parlement bijeen ter voorbereiding Congres van Volksafgevaardigden, het 2250 personen "grote" parle ment van de Sovjetunie, dat minder vaak vergadert dan het kleinere ge wone parlement. De mogelijkheid bestaat dat de oppositiegroep tij dens het komende Congres van Volksafgevaardigden een sociaal democratische partij opricht, zo werd vernomen van de groep. Shi'iten raken slaags in Bayrut protesten tegen het showproces te gen de voormalige partijleider Vlasi van het aan Servië grenzende Kosó- Vlasi wordt ervan beschuldigd 2 federale republiek Joegoslavië te dat hij eerder dit jaar rellen in Koso- Buitenland kort Polen In vier gevangenissen in Polen zijn gisteren onlusten uitgebroken na dat het parlement had besloten om recidivisten uit te sluiten van een landelijke amnestieregeling. In een van de inrichtingen, de Czarne-ge- vangenis bij Slupsk aan de Oostzee kust, werden vier gedetineerden met slagen en messteken gedood. Minister van justitie Aleksander Bentkowski zei gisteravond dat "buitengewone maatregelen" zijn genomen om de orde te herstellen. Comoren Franse commando's hebben zich gisteren ingescheept op weg naar de Comoren, een groep eilanden ten noorden van Madagascar. Huurlin gen namen daar twee weken gele den de macht over na president Ah med Abdallah te hebben gedood. Bod Denard, de Franse leider van de huurlingen, richtte een 500 man sterke presidentiële garde op die door zijn eigen mannen wordt ge leid. De nieuwe veiligheidsmacht onderdrukte donderdag massale straatprotesten en zette alle buiten landse journalisten het land uit. versplinteren. De strijd tussen de orthodoxe communisten in de grootste deelrepubliek Servië en de hervormers in de noordelijkste en welvarendste deelrepubliek Slove nië nam de afgelopen week de vorm aan van een onverklaarde oorlog. door Sjaak Smakman De Servische president Slobodan Milosevic gaf via Bogdan Kecman, de leider van de Socialistische Alli antie van Servië, de oorlogsverkla ring af. Kecman riep de acht mil joen Senders eind vorige maand op om op 1 december massaal naar de Sloveense hoofdstad Ljubljana op te trekken. Daar moesten ze de Slovenen onder hun neus wrijven dat die moeten ophouden met hun heeft georganiseerd, toen Milo sevic na een 'zuivering' van de par tijleiding van Kosovo het parlement daar een grondwetswijziging liet aannemen waarbij deze deelrepu bliek feitelijk weer onder Servisch gezag werd gebracht. Bij de gewelddadige protesten van de Albanese meerderheid in Kosovo, die volgens Milosevic de Servische minderheid onderdrukt, vielen tientallen doden. Het proces tegen Vlasi is echter, zo luidt de al gemene opinie, vooral bedoeld om de Albanezen duidelijk te maken wie in Kosovo de dienst uitmaakt. In de noordelijke deelrepublie ken Slovenië en in mindere mate Kroatië werd voorzichtig geprotes teerd tegen het showproces. Naast oproepen tot gratie werd bijvoor beeld in Slovenië een boek uitgege ven van Vlasi's vrouw om haar in staat te stellen de verdediging haar Milosevic: geen hervormingen. kwamen niet alleen voort uit mede leven met Vlasi, maar ook uit de te betalen. Die protesten angst dat Servië na de annexatie van Kosovo (en eerder Montenegro) zijn aandacht naar het noorden zou verleggen. Met als uiteindelijk doel om van Joegoslavië een soort Groot-Servië te maken. Het Servische antwoord bestond uit de oproep tot een massale de monstratie in Ljubljana om de door hun "facistoide leiding" misleide Slovenen de waarheid over Kosovo te vertellen. Over de verkrachting van Servische vrouwen, de mishan deling van hun kinderen en de ver minking van hun vee. Uit vrees dat het protest zou uitmonden in een staatsgreep, verbood Slovenië de demonstratie. De toegangswegen werden door leger en politie afge grendeld en slechts een handjevol Serviërs zag kans om Ljubljana te bereiken. Waarop Servië weer be sloot om alle zakelijke en ambtelij ke banden met Slovenië te verbre ken. Al zijn deze ongemeen felle reac ties voor een deel toe te schrijven aan de etnische spanningen die sinds de dood van Tito in 1980 steeds hoger oplopen, het gaat daar naast vooral om een gevecht tussen hervormingsgezinde en communisten. Milosevic is een leider van de ou de stempel. Hij heerst met ijzeren hand en politieke vrijheid is voor hem vloeken in de kerk. Heel an ders is dat in Slovenië, waar al in 1981 de eerste oppositionele gelui den weerklonken én geleidelijk aan weerklank vonden. Een paar maan den geleden schrapte de commu nistische partij daar haar leidende rol uit de grondwet. Begin volgend jaar worden de eerste vrije verkie zingen gehouden. Gisteren werd bekend dat de communisten het dan moeten opnemen tegen de De mocratische Oppositie van Slove nië, een verbond van de christen democraten, de sociaal-democraten en de Democratische Alliantie. Afscheiding De Slovenen voelen nu echter de hete adem van Milosevic in hun nek. Nog maar een paar maanden geleden lanceerde hij vanuit de Ser vische én nationale hoofdstad Bel grado een plan voor een sterkere centrale regering. Daardoor zouden de Serviërs, die met acht miljoen de helft van de Joegoslavi- BAYRUT (AFP/Rtr) - In het isla mitische West-Bayrut zijn rivalise rende shi'itische facties in hevige straatgevechten verwikkeld. Daar- eerstvolgende bijeenkomst van het bij zijn tot dusver zeven mensen ge- dood en 18 gewond, zo is gisteren van ziekenhuizen vernomen. In vijf wijken van West-Bayrut bestoken leden van de pro-Synsche Amal en de pro-Iraanse Hezbollah elkaar met machinegeweren en an- ti-tankraketten. Slechts enkele bur gers waagden zich op straat, de ondergedoken in de schuilkelders. De gevechten zijn aarst rond de Iraanse ambas- orthodoxe sche bevolking vormen, flink invloed winnen. De twee miljoen meesten Slovenen willen juist meer autono mie voor de deelrepublieken. Westerse diplomaten menen dat sade die bewaakt wordt door Hez- Milosevic met zijn agressieve op- bollah stelling het voortbestaan van de fe- Donderdagmiddag had de Syri- ken in Slovenië oproepen om zich af strijdende partijen weten te berei- te scheiden van de federatie. "Een ken, dat telkens weer werd ge wijziging van de bestaande grenzen schonden. Syrische troepen zijn de in Europa is niet reeel. Die zou al- gevechtszone binnengetrokken leen mogelijk zijn in geval van een met de opdracht elke schutter grote catastrofe, zoals een derde we- meteen neer te schieten, reldoorlog", zei de Sloveense hoog- Woordvoerders van de twee mili- leraar Ernest Petric toen er in 1987 ties zeiden dat "een afzonderlijk in een afscheidingsgolf door Slovenië cident" tot de gevechten heeft ge spoelde. Die derde wereldoorlog lijkt lukkig verder weg dan ooit. Maar meenschap in Libanon, ondanks anno 1989 gebeuren er dingen in Europa die niemand voor mogelijk had gehouden. En volgens een re cente opiniepeiling vindt meerderheid v ze qua politiek Eerder deze week waren de twee de Slovenen dat facties al slaags geraakt in het zui- cultureel klimaat den van de oostelijke Bekaa-vallei. neemt, lijkt het uitroepen zelfstandige republiek Slove daarom nog maar een kwestie tijd. de pen te verdrijven. Amal heeft in- nié middels versterkingen naar het ge- ran bied gestuurd, zo is in veiligheids- kringen ADVERTENTIE Kerstboombak met inzet \J3?5 In de advertentie van Blokker d.d. 7 december 1989 is abusievelijk een foutieve prijs vermeld bij de Kerstboombak met inzet De prijs moet zijn

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5