Alles bij het oude De waarheid kwam niet boven water De Bolderkar-affaire, een jaar later PAGINA 35 Raymond Buve, hoogleraar in de geschiedenis van Latijns-Amerika te Leiden: "Het probleem is dat bij de Amerikanen sociale en politieke hervormingen al snel naar rood smaken". VS durven hervormingen in Centraal-Amerika nog niet aan Terwijl de Sovjetunie na 40 jaar de teugels laat vieren in het Oostblok, worden in de achtertuin van de VS de banden steeds knellenden Patstellingen vormen het politieke decor in landen als El Salvador, Nicaragua en Guatemala. De sleutel voor de oplossing ligt in Washington, zegt de Leidse hoogleraar in de geschiedenis van Latijns-Amerika Raymond Buve. Maar hij gelooft niet dat president Bush hem zal omdraaien: "Politieke, sociale en militaire hervormingen in Centraal-Amerika zullen in eerste instantie een ruk naar links te zien geven. Ik geloof niet dat de Amerikanen er psychologisch al aan toe zijn om dat over zich heen te laten komen". door Sjaak Smakman We schrijven 1823. De Russische Alexan der I heeft Siberië veroverd, is de Bering- straat overgestoken en is al een flink eind op weg om Noord-Amerika aan zijn zege kar te binden. Alaska is goeddeels aan het tsarenrijk toegevoegd en langs de Amerikaanse westkust dringt hij naar het zuiden op. Nog een paar honderd ki lometer scheiden hem van de noord grens van Mexico, dat in het begin van de negentiende eeuw nog doorloopt tot voorbij San Francisco. Nog bedreigender voor de prille Vere nigde Staten van Amerika is de situatie in het oude Europa. Daar is het de tijd van de Heilige Alliantie, het verbond van landen die na de val van Napoleon Bona parte het koningschap in ere hebben her steld. De Spaanse koloniën zijn in op stand gekomen, en Ferdinand VII stelt zijn bondgenoten voor om in Latijns- Amerika orde op zaken te stellen. Alleen Groot-Brittannië, de heerser op de wereldzeeën, voelt daar niets voor en stelt de Amerikaanse president Monroe voor zich gezamenlijk tegen het Spaanse plan uit te spreken. Di^ns minister van buitenlandse zaken Quincey Adams wil het niet bij een incidenteel protest laten en vindt een willig oor bij de president. Op 2 december 1823 kondigt" Monroe de doctrine af waarmee de Verenigde Sta ten anderhalve eeuw later nog altijd Cen traal-Amerika met ijzeren hand regeren. Volgens de Monroe-doctrine mag Eu ropa zich niet langer met het Amerikaan se continent bemoeien. Waar Europese mogendheden al kolonies hebben, be houden ze hun rechten. Maar de stich ting van nieuwe kolonies is uitgesloten. Amerika voor de Amerikanen, zo luidt de kern van de doctrine. Buve: "Voor een deel was dat pure bluf, want de VS waren nog veel te veel intern met zichzelf bezig om werkelijk macht te kunnen uitoefenen. Frankrijk greep bijvoorbeeld de Amerikaanse bur geroorlog aan om een koninkrijk in Mexico de vestigen, en Spanje stichtte de Dominicaanse Republiek". Achtertuin Maar de Verenigde Staten komen terug. Langzaam maar zeker breiden ze hun in vloed uit. Het noorden van Mexico wordt geannexeerd en Centraal-Amerika wordt tot strategisch gebied verklaard. Franklin Delano Roosevelt, die in 1901 na de moord op McKinley de 26ste presi dent wordt, scherpt de doctrine aan. Na interventies in Venezuela, Canada en Pa nama verklaart hij in 1904 dat de Monroe- doctrine feitelijk met zich meebrengt dat de Verenigde Staten de orde op het wes telijk halfrond handhaven. De achtertuin van de VS is een feit. Maar daarmee begon, aldus Buve, ook de ellende. Het begrip 'orde handhaven' betekende voor de Amerikanen politieke stabiliteit, democratie en vrije toeganke lijkheid voor Amerikaanse bedrijven. Orde en rust moesten worden gegaran deerd door goed getrainde legers in plaats van de legerbendes van vroeger. De democratie zou worden gevestigd na verkiezingen onder Amerikaanse toe zicht. Daarbij zagen de VS echter twee din gen over het hoofd: militairen die de macht eenmaal hebben geroken, staan die meestal niet vrijwillig meer af. Bo vendien waren de traditionele oligarchi sche verhoudingen, waarbij een kleine elite van grootgrondbezitters de dienst uitmaakte, taaier dan ze dachten. Al snel bleek de verwachting misplaatst dat in voering van een democratie die proble men wel zou oplossen. De keuze tussen democratie en een de VS welgezind be wind viel met enige pijn in het hart in het voordeel van het laatste uit. Zoals Roose velt ooit eens over de Nicaraguaanse dic tator Somoza zei: "He is a son of a bitch, but he is ours". Maar, zegt Buve, die politiek beteken de de vernietiging van het maatschappe lijk middenveld, dat als regel in een de mocratie uiteindelijk de dienst gaat uit maken. De enige overblijvende krachten bevonden zich aan de uiterst rechtse en linkse kant van het politieke spectrum. En daarmee vervloog iedere hoop op sta biele, democratische coalities. El Sal vador, om maar een voorbeeld te noe men, plukt er anno 1989 de wrange vruchten van. Waarschuwing En toch had het nog goed kunnen gaan. Na de Tweede Wereldoorlog had de de mocratie een enorm prestige en rolde een golf van democratisering over Cen traal-Amerika. In Guatemala, El Sal vador en Costa Rica kwamen groepen die streefden naar ingrijpende sociale en politieke hervormingen. Buve: "Maar de Amerikaanse belangen waren juist ge groeid in oligarchische verhoudingen en waren daarmee sterk verbonden. Als de elite macht zou moeten inleveren, zou den de VS dat ook moeten. Daar kwam nog bij dat na de Tweede Wereldoorlog heel snel een fundamentele angst ont stond voor het communisme". In Costa Rica worden daarom de her vormingen vlak na de oorlog nog zenuw achtig toegelaten, maar in Guatemala grijpt Eisenhower, de communistenvre ter bij uitstek, in 1954 in. De Guatemal teekse president Arbenz Guzman wordt, als hij ingrijpende landhervormingen wil doorvoeren, het slachtoffer van een le- gercoup en overlijdt onder nooit opge helderde omstandigheden. Het is een waarschuwing aan de overige Centraal- amerikaanse landen, die zich prompt gedeisd houden. Slechts in twee landen is het tot nu toe 'fout' gegaan: in 1959 in Cuba en twintig jaar later in Nicaragua. Buve: "De VS hebben op hun brood gekregen dat in Cuba en Nicaragua volstrekt incompe tente schurken aan de macht waren die het land voor henzelf en hun kliek zoda nig hebben uitgebuit, dat ze er in slaag den werkelijk alles en iedereen tegen zich in het harnas te jaren. Somoza bij voorbeeld, stak in 1973 de buitenlandse hulp na de grote aardbevingsramp in zijn eigen zak. Batista haalde ook dat soort dingen uit, en had daarnaast nog tegen dat hij maar een gewone sergeant was, die de elite in zijn eigen land regelmatig liet voelen wie er in Cuba de macht had. Het beleid van Somoza en Batista was dermate hebberig dat zelfs de rijken von den dat ze te weinig kregen en uiteinde lijk schoon genoeg van ze hadden. Het was niet zo dat Castro zo'n sterke leger macht had, maar het bewind van Batista was volkomen verrot". - Waarom hebben de Amerikanen Ba tista dan niet zelf vervangen? "Ze hadden dat kunnen doen, ware het niet dat ze met hun bemoeienis in Guate mala zo veel irritatie hadden gewekt dat ze hoopten dat dat niet nodig zou zijn. Bovendien was Batista net als Eisenho wer een fervente anti-communist. Dat zelfde geldt voor Somoza: in dat opzicht waren het de beste en meest betrouwba re bondgenoten die de Amerikanen zich konden wensen. Bovendien had Castro bijvoorbeeld een hele grote groep achter zich waarvan de meerderheid zeker geen communist was, en liet hij zich zeker in het begin heel gematigd uit. Pas later hebben de orthodoxe communisten de macht overgenomen". "In Nicaragua waren de VS besluite loos. Washington realiseerde zich aan de ene kant dat Somoza in eigen land en in heel Latijns-Amerika iedere gram good will had verspeeld. Ook de VS zelf waren geschokt toen bleek dat Somoza het bloed van gevangenen aan Zwitserse bloedbanken verkocht. In Washington ging de strijd tussen twee groepen: de ene vond het afzetten van Somoza een te groot veiligheidsrisico, de andere vond dat Somoza moest verdwijnen, maar dan wel zonder Amerikaans ingrijpen, dit vanwege het Vietnam-syndroom. Uitein delijk gebeurde noch het een noch het ander, en kwamen de Sandinisten aan de macht". Toen de Democratische president Jim my Carter in 1980 plaats maakte voor de Republikein Ronald Reagan, kregen de Sandinisten met terugwerkende kracht de Amerikaanse frustratie over het 'ver lies' van Nicaragua voor hun kiezen. De VS steunden met man en macht de res ten van de Guardia van Somoza, die zich later met andere tegenstanders van het Sandinistische bewind verenigde in de Contra's. Nicaragua werd volkomen geï soleerd. zelfs in letterlijke zin toen de Amerikanen mijnen voor de kust legden. Buve: "Een belangrijk punt voor de Amerikanen - en dat gold voor Arbenz in 1954 net zo goed als voor Castro en de Sandinisten - is dat die nieuwe regimes na hun overwinning fundamentele her vormingen wilden doorvoeren. Het pro bleem is dat bij de Amerikanen sociale en politieke hervormingen al snel naar rood smaken. Een nogal rechtse Ameri kaanse ambassadeur formuleerde dat ooit in zijn duck-test: als iets kwaakt, vliegt en zwemt is het een eend, wat het beest verder ook beweert. Waarmee hij wilde zeggen dat als je revolutionaire re toriek hoort, je gegarandeerd met com munisten te maken hebt. Dat leidde bij Nicaragua tot een overreactie". "In El Salvador zie je de geschiedenis zich herhalen: een extreme militarise ring gekoppeld aan een extreme politie ke polarisering. Wat had zo'n man als Duarte (de voormalige christen-demo cratische president - red.) nu te vertel len? Niets, dat weten we allemaal. Het enige verschil met Cuba en Nicaragua is dat de VS er in hun eigen ogen in El Sal vador in geslaagd zijn de zaak nog enigszins bijtijds te remmen tot een pat stelling: de guerrilla kan het leger niet verslaan, en het leger kan de guerrilla niet verslaan". "Dat zou radicaal kunnen veranderen als de VS hun hulp aan El Salvador stop pen, maar ik zie dat nog niet gebeuren. Nog afgezien van het feit dat als het FMLN (het linkse verzet - red.) wint, het voor onoplosbare problemen komt te staan. Want waar moeten ze bijvoorbeeld heen met het leger? Naar Honduras stu ren. zoals met de Guardia van Somoza is gebeurd? Dit leger is drie keer groter dan de Guardia. Bovendien is het land ëën volstrekte ruïne en zo dicht bevolkt dat er altijd te weinig vruchtbare grond voor alle boeren is, welke politiek je ook voert. Het enige dat je kunt proberen is indus trialiseren. maar waar moet dat van be taald worden? El Salvador leeft econo misch en militair helemaal op de zak van de Verenigde Staten. Het FMLN zou bin nen een half jaar in een crisis zitten die veel erger is dan de crisis waarin Nicara gua nu na tien jaar Sandinisme zit". "Het FMLN zal daarom uiteindelijk wel aansturen op een coalitie die de eco nomische hulplijn naar buiten openlaat. De aanval op San Salvador was volgens mij bedoeld om de regering te dwingen tot onderhandelingen. Ook al omdat ze wel aanvoelen dat Gorbatsjov straks zal zeggen: ophouden met vechten en een deal maken". "Het probleem zit op het ogenblik ook niet bij de guerrilla, maar bij de harde rechtse kern in het leger die de guerrilla alleen maar in het slachthuis wil zien. Het gaat om een volkomen gefanatiseer- de groep in het leger en de daaraan ver wante Arena-partij van president Cristia- ni, waarvan je het bestaan alleen maar kunt verklaren doordat oorlog en polari satie in deze graad leiden tot een defor matie van de menselijke geest. Je hebt dat in Nazi-Duitsland gezien, ik denk dat je het in El Salvador nu ook vindt". Tragiek De Amerikaanse politiek in Centraal- Amerika, stelt Buve, heeft eigenlijk een immense tragiek in zich: "Aan de ene kant zie je ontwikkelingen in de richting van stabielere politieke en sociale ver houdingen, die heel goed overeenkomen met wat de Amerikanen eigenlijk zou den willen als je ze diep in hun hart kijkt. Want vergeet niet dat ze de idealen van vrijheid, politieke gelijkheid en mensen rechten wel degelijk hoog in het vaandel dragen. Alleen zijn die ontwikkelingen altijd systematisch afgeremd vanwege het Oost-West conflict". - Ze willen wel, maar ze kunnen niet. Dan zou het einde van de Koude Oorlog reden voor optimisme moeten zijn. De VS kunnen het zich nu permitteren experi menten met hervormingen toe te staan. "Dat zou kunnen, maar ik denk dat dan zal blijken dat in veel opzichten waar is wat de voormalige VS-ambassadeur Ambler Moss ooit heeft gezegd: "What we see in Central America today woidd not be much different if Fidel Castro and de Soviet Union did not exist". Er is spra ke van een autonoom proces, dat is ont staan door een politiek van tientallen ja ren waarbij de VS bepaalde ontwikkelin gen en wijzigingen in de machtsverhou dingen gewoon niet toestonden, ook niet als die op langere termijn de kansen op een stabiele regering groter maakten". "Als de VS zich nu militair zouden te rugtrekken, zou dat een golf van onrust veroorzaken. Bovendien zou er in eerste instantie een flinke ruk naar links ko men. De vraag is of de VS psychologisch al zo ver zijn dat ze dat over zich heen kunnen laten gaan. Dat ze, na alles wat ze er de afgelopen jaren in hebben gestopt, kunnen zeggen: we hebben ons vergist, het moet hier allemaal heel anders. Gor batsjov heeft dat gedaan, Bush nog niet. Tot nu toe heb ik ook nog geen aanwij zingen gezien dat hij dat van plan is. Dat blijkt ook wel uit het feit dat de VS, zelfs na wat er in El Salvador is gebeurd in de afgelopen weken, niet bereid zijn de hulp te stoppen". - Geen perestrojka dus in Centraal- Amerika? "Nee. De enige perestrojka is dat de Amerikanen een argument kwijt zijn om als een bok op de haverkist te blijven zit ten. Maar dan komen gewoon de argu menten uit de tweede lijn naar voren: dat de VS niet bereid zijn in Centraal-Ameri ka het risico te nemen dat er maatschap pijmodellen komen die niet op de hunne lijken". - Een herleving van die aloude Monroe- doctrine dus? "Ja, zeker". Vandaag een jaar geleden schrok Nederland op van de Bolderkar-affaire. Het medisch kinderdagverblijf in Vlaardingen signaleerde een hoos van incestgevallen, wel twaalf slachtoffertjes in zes maanden tijds. De Bolderkar haalde de Raad voor de Kinderbescherming er bij, die de zaken voorlegde aan de kinderrechter. Tien kinderen werden uit huis geplaatst. Twee kinderen bleven thuis, maar wel onder toezicht. De Bolderkar gaf zes van de tien vaders aan bij de politie. door Rob van Stek en Berend Schilder De ouders reageerden furieus. Sommi gen beschuldigden De Bolderkar zélf van seksueel misbruik. Dat zouden de kinderen hebben verteld, zo hielden de ouders maandenlang vol. De justitie liet de Vlaardingse politie de beschuldigin gen uitzoeken. Zonder resultaat. En nu? Twee kinderen zijn weer thuis, acht nog niet. Twee kinderen staan niet langer onder toezicht. Tegen twee vaders was geen bewijs. Twee vaders moeten misschien nog voor de rechter verschij nen. Twee vaders zijn vrijgesproken, daartegen is het OM in hoger beroep ge gaan. Een van de vrijgesproken vaders heeft 25.000 gulden schadevergoeding gekregen. De Bolderkar heeft onzorgvuldig en overhaast gewerkt, zo concludeerde een onderzoekscommissie. Niet dat men on zin uitkraamde, daarvoor zijn alle geval len niet echt onderzocht, maar De Bol derkar had wel zorgvuldiger verslagen kunnen maken van alle gesprekken met kinderen. Ook heeft men te veel op de poppenmethode vertrouwd, zonder overleg met andere deskundigen. De waarheid zal pas boven water ko men als de kleuters op latere leeftijd kun nen navertellen wat er precies is ge beurd. De advocaat: "Wat er nu precies met de kinderen is gebeurd? Niemand moet de illusie koesteren daar ooit achter te komen". De feiten liggen nog steeds niet klip en klaar op tafel, maar één ding is duidelijk: sinds de publiciteitsgolf vorig jaar los barstte, heeft De Bolderkar geen aangif te meer gedaan bij de politie van seksu eel misbruik. Ook zijn kinderen niet meer uit huis gehaald of onder toezicht gesteld, op aandringen van De Bolder kar. De conclusie van een aantal deskun digen dat De Bolderkar onzorgvuldig en overhaast te werk is gegaan, heeft het medisch kinderdagverblijf zich kenne lijk aangetrokken. Meer waarheden Toch staat Bolderkar-directeur Jan Knij- nenburg nog stevig in zijn schoenen, ook een jaar later. Hij zegt: "Wij staan onver kort achter onze conclusies van destijds. Ook de Raad voor de Kinderbescher ming zag er voldoende aanleiding in om tot actie over te gaan. De onderzoeks commissie van wvc heeft eveneens be vestigd dat er in alle gevallen rederi tot nader onderzoek was". Er lijken naast de waarheid waaraan De Bolderkar zich vasthoudt, nog meer waarheden te bestaan. Vader Hans, bij voorbeeld, liet zijn 5-jarige dochtertje uitgebreid onderzoeken in het Sophia Kinderziekenhuis. De artsen kwamen tot de slotsom dat er niets met het kind aan de hand was. En een Rotterdams psychologisch on derzoeksinstituut stelde bij een 4-jarig meisje vast dat zij zowel thuis als op De Bolderkar ontoelaatbaar benaderd was. Haar tweejarige broertje, volgens De Bolderkar ook misbruikt, werd door het zelfde instituut volkomen in orde bevon den. Moeder Els moet leven met het immer knagende besef dat haar kind mogelijk misbruikt is. "Ik weet het gewoon niet, maar van mijn man ben ik honderd per cent zeker. Als zich iets heeft voorge daan, dan is het daar. Die indruk krijg ik nu al uit wat het kind vertelt, maar ik ver wacht zeker dat het eruit komt als ze ou der wordt". Blijven de feiten onduidelijk, de effec ten van de Bolderkar-affaire zijn wel merkbaar. Hulpverlenend Nederland werd ruw door elkaar geschud. De af schuwwekkende details die sommige misbruikte kinderen vertellen zijn altijd genegeerd. De Bolderkar»medewerkers hebben het onvoorstelbare op z'n minst voorstelbaar gemaakt. Er kwam ook een discussie op gang over de methoden die hulpverleners gebruiken om achter de waarheid te komen. En het ministerie van wvc heeft de richtlijnen nog eens aangescherpt. "We zijn nog voorzichtiger geworden dan we al waren", zegt direc teur N. Berkenbosch van het medisch kinderdagverblijf De Kleine Plantage in Rotterdam. Terughoudend Maar de hulpverleners zijn misschien ook te terughoudend geworden. Sinds het losbarsten van de publiciteitsgolf rond De Bolderkar heeft het dagverblijf niet één aangifte meer gedaan van seksu eel misbruik. En dat ligt niet aan alle va ders die nu plotseling zijn geschrokken van alle ophef en hun kinderen met rust laten. "Zo redeneert een incestpleger niet", zegt officier van justitie mr. J. Mooijen. "De hulpverleners zijn voorzichtiger ge worden. Ze willen geen golf van kritiek over zich heen krijgen om misschien ja ren later te worden gerehabiliteerd, als blijkt dat ze het bij het rechte eind had den. Er spelen ook heel menselijke ei genschappen mee. Zoals een kind dat in een vijver valt. Ook dan kunnen volwas senen toekijken en denken: zal ik er ach teraan springen of knapt iemand anders het wel op? Als het te lang duurt is het kind verdronken". Kinderrechter mr. C. Lo-Sin-Sjoe, die beslist of kinderen uit het gezin moeten of dat er een toeziend voogd moet ko men: "De zaak heeft iedereen aan het denken gezet. Ik denk dat we geleerd hebben niet meer meteen naar de politie te stappen. Dan ga je al uit van een con flictmodel en dat is in veel gevallen heil loos". Kinderbeschermer mr. M. Rutten: "Ei genlijk moet je altijd kijken wat er bin nen het gezin zelf nog mogelijk is. Het mooist is een driesporenbeleid, waarbij er aparte hulpprogramma's zijn voor da der, kind en gezin als geheel. In een aan tal gevallen zijn daar al goede resultaten mee bereikt". Prof. dr. H. Baartman, bijzonder hoog leraar aan de Vrije Universiteit van Am sterdam (preventieve hulpverlening in zake kindermishandeling) en lid van de onderzoekscommissie, ziet de dilemma's van hulpverleners nu scherper naar vo ren komen. "Wat is eigenlijk precies het belang van het kind? Is het altijd goed om meteen een einde aan de incest te ma ken door uithuisplaatsing of arrestatie van de vader?", vraagt hij zich af. "Of is het soms beter het gezin bij elkaar te la ten als het leert goed met het kind om te gaan, met alle risico dat de incest nog een tijd doorgaat? Dat is een vreselijke afwe ging, een kiezen uit twee kwaden. Er zou meer begrip moeten zijn voor de hulp verlener die de knoop nu eenmaal moet doorhakken". Recht halen Evenals de hulpverleners likken ook de beschuldigde ouders hun wonden. Bij hen overheerst woede en onbegrip. Va der Hans, die zijn dochter acht weken moest missen, is nog steeds laaiend. "Ik ga mijn recht halen, hoe moeilijk het ook is. Volkomen onterecht van zoiets be schuldigd worden, daar kan ik niet mee leven. Het litteken dat ik heb opgelopen gaat nooit meer weg. Ik ben geestelijk kapot gemaakt en financieel geruïneerd. Maar ik knok net zo lang door totdat Knijnenburg en orthopedagoge Van Deutekom - zij is een fervent voorstander van de omstreden poppenmethode - daar weg zijn. Dan pas krijg ik rust". De Vlaardingse recherche heeft de ver halen van de ouders als zou één persoon binnen De Bolderkar het allemaal op zijn geweten hebben, onderzocht. Vertrou wen in dat onderzoek hebben de meeste ouders i^iet gehad. Moeder Els: "Welnee, de staf van De Bolderkar was een jaar lang kind aan huis bij de politie om aan gifte te doen van seksueel misbruik door de ouders. Zo'n korps behandelt hen met alle égards, terwijl de vaders van hun bed werden gelicht". Marianne is moeder van een zoontje waarbij de Bolderkar-staf geen misbruik vermoedde. Na de affaire probeerde zij Marcel overgeplaatst te krijgen, omdat ook hij zich vreemd ging gedragen. Om dat zij echter nergens anders terecht kon, bezoekt het kind ook nu nog dagelijks De Bolderkar. Hoewel zij dus nooit in het verdachtenbankje is gezet, heeft Marian ne het vertrouwen in De Bolderkar goed deels verloren. "Het is een heel onbevredigende situa tie," vertelt ze. "Maar ik heb gesteld dat mijn kind alleen contact mag hebben met die mensen waarin ik nog wel ver trouwen heb. Knijnenburg en Van Deutekom behoren daar nadrukkelijk niet toe. Het zal altijd de vraag blijven hoeveel schade deze toch al kwetsbare kinderen hebben opgelopen. Mijn les is dat je nooit mag verslappen. Je moet mensen op de vingers blijven kijken, al hebben ze nog zo knap gestudeerd en wel vijf titels voor hun naam".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35