De revolutie hapt naar adem Tsjechische oppositie doorbreekt eindelijk milieutaboe in het 'Boheemse paradijs' PAGINA 27 Fosfaatfabriek nabij het voormalige concentratiekamp Theresienstadt. Geelzwarte rook creëert een bij na sprookjesachtig inferno. Bijeen komst van het Burgerforum in de sporthal van Usti. Zojuist is vernomen dat de lokale partijleiding is Twintig kilometer buiten Praag spuwen lage brede schoorstenen geelzwarte rook. Mist bedekt fabriekscomplexen en dorpen. Licht van schijnwerpers, vuur en rook creëren een bijna sprookjesachtig inferno. Dit landschap werd ooit lyrisch het Boheemse paradijs genoemd, maar het is nu een ecologische hel, een zondeval waarin geen appel een rol kan spelen. De mens heeft hier de natuur verwoestend verslagen. Een web van chemische bedrijven en op bruinkool gestookte energiecentrales bestookt een natuur die haar overweldigende schoonheid voor altijd dreigt te verliezen. Ruim 63 procent van de bossen is aangetast door een nimmer aflatende douche van zure regen. -v» Alarmfase 1 in het industriestadje Teplice: de oppositie heeft met succes ingedrongen op een autovrij centrum. (foto.s GPD) door Hans Geleijnse We hebben het turbulente Praag achter ons gelaten om te zien of de politieke schokgolven uit de hoofdstad het platte land hebben bereikt. Teplice blijkt een schot in de roos. Het was al opgevallen dat er in dit industriestadje, dat ook nog prat gaat op een 'kuuroord', al werd ge demonstreerd voordat de studenten in Praag die historische 17de november de straat op gingen. Tweeduizend van de ruim vijftigduizend inwoners hadden 11, 12 en 13 november de mo^d. De eerste keer ging het goed, de twee volgende da gen sloeg de politie er op los. Bij aankomst in Teplice blijken alle routes die naar het centrum voeren ver sierd met verbodsborden. Een gevolg, blijkt later, van het eerste overleg tussen lokale bestuurders en de oppositie, het Obcanske Forum (OF), beter bekend als het Burgerforum. De hoogste fase van het milieu-alarm is afgekondigd en de oppositie heeft met succes aangedron gen op een autovrij centrum. In de Krupska 27 heeft het gloednieu we Burgerforum onderdak gevonden in het honk van de 'socialistische jeugd', een aan de partij gelieerde jongerenorga nisatie. Niet dat de autoriteiten het er mee eens zijn. Maar club Spectrum werd eenvoudigweg door jongerenwerker Pa vel Horak, de plaatselijke Vaclav Havel, geconfisceerd. Daar helpt, na de gebeur tenissen in Praag, 'geen moedertjelief Eenheid Leo Dvorak, advocaat, en Vladimir Reichrt, zakenman, werpen zich op als woordvoerders. Dvorak vertelt dat in Te plice, net als in Praag, het politie-optre- den tegen de demonstranten pas echt een eenheid creëerde onder de bevol king. Er komen foto's op tafel van knup pelende oproerpolitie en vluchtende be togers. Vladimir meldt met enige trots dat Te plice met deze betogingen het spits af beet. Dit keer volgde de hoofdstad de provincie. Reichrt: "De communisten boden die dertiende meteen een dialoog aan. De bevolking werd opgeroepen een week later naar het voetbalstadion te ko men. Daar zou iedereen die dat wilde over het ecologieprobleem mogen pra ten". Dat pakte echter anders uit. Antonin Vana, partijchef in het district Teplice, schakelde meteen de geluidsinstallatie uit toen een student politieke eisen stel de. Dvorak: "Zijn plannetje om alleen over ecologie te praten ging niet door. Het politiegeweld bij ons en een paar da gen later in Praag verhinderde dat Vana met veel propaganda over 'gemeen schappelijke zorg' en 'positieve discus sie' de zaak naar zijn hand kon zetten". 'Geluidstechnicus' Vana krijgt van de zesduizend in het stadion lik op stuk. "Jullie staan alleen, niemand vertrouwt jullie", joelen de duizenden onafgebro ken. De 'dialoog met de bevolking' ein digt voortijdig. Een particuliere poging van Vana om in het stadscentrum 'met de mensen te discussiëren' is evenmin succesvol. Dvorak: "Hij wilde zieltjes winnen, maar had zich eerst moed inge dronken. In een kapperszaak werd hij gewoon buiten de deur gezet. Toen is hij maar naar huis gegaan". Repressie Het lijkt folklore, maar het is meer dan dat. Buiten Praag, in de kleinere steden en dorpen, is de angst voor partijdicta tors en hun hofhouding groot. Iedereen kent iedereen, verklikkers en arbeiders militie zijn overal, één verkeerd woord kan verlies van je baan betekenen. Hoe repressie op mensen uitwerkt blijkt in een gesprek met de arts Kotes- ovec, directeur van de plaatselijke basis gezondheidsdienst en inspectie voor de volksgezondheid. Kotesovec, een sym pathieke vijftiger, brilletje, de hand voortdurend vermoeid door het haar, verzamelt al sinds 1972 informatie over de effecten van milieuverontreiniging op de volksgezondheid. Huisartsen in heel Noord-Bohemen sturen hem gegevens, hij verwerkt ze in zijn computer. Kotes ovec: "De officiële statistieken zijn on volledig, die geven een rooskleurig beeld, vandaar". De arts vertelt dat hij zijn materiaal aan de stads- en districtsleiding» het partijbe stuur van het district en zijn superieuren stuurde. "Wat mijn superieuren ermee deden, ik weet het niet. Soms waren er wel eens discussies, maar nooit resulta ten", zegt hij. "Ik heb een paar keer pro blemen gehad, omdat ik wilde publice ren. Nu, de laatste twee weken praat ik met lokale journalisten, wetenschap pers, bewoners, over niets anders meer, alles kan, ik heb zojuist zelfs het eerste interview aan een plaatselijk blad gege ven. Vroeger was dat onmogelijk. Wij art sen zijn in staatsdienst, het had m'n baan kunnen kosten". Buiten klinken op dat moment waar schuwingen uit de luidsprekers. "Bejaar den en kinderen binnen blijven. Geen li chamelijke inspanningen, houdt ramen en deuren gesloten. Ga niet met uw auto naar het centrum". Kotesovec: "Dat is het milieu-alarm. Het meetstation gaf gisteren als daggemiddelde voor zwavel- dioxyde-uitstoot 808 microgram per vier kante meter. Het minium was 500, het maximum 1200. Volgens de officiële nor men mogen mensen niet langer dan 24 uur aan concentraties van 150 mg bloot staan, voor 500 mg staat een uur. We heb ben hier in de straat net zelf gemeten: meer dan 1000, en dat is al twee dagen Funest Gegevens die reliëf krijgen in vergelij king met Nederland. De toxicoloog P. Rombout van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en milieu vertelt dat concentraties van 500 mg een doodenke le keer in Limburg voorkomen, namelijk "als het Ruhrgebied en Oost-Europa te gen ons samenspannen". In dat geval is het alarmfase 1 en schakelt de industrie op zwavelarme brandstoffen over". Rombout: "Dit soort hoge concentra ties zijn funest voor astma-patiënten. Die krijgen als ze enkele minuten buiten zijn onvermijdelijk aanvallen. Bij oudere mensen zal het sterftecijfer stijgen, kan een griepje fataal zijn. Voor gezonde mensen en kinderen geldt dat de long functies worden aangetast". "Wij zijn", zegt advocaat Dvorak, "kampioen-vervuiler. We krijgen hier ook nog een portie van de vervuiling in Polen en de DDR, maar wat onze indus trie produceert heeft voor het milieu in heel Europa gevolgen". Dank zij lage schoorstenen komt de hoogste concentratie echter in Bohemen zelf terecht. En de cijfers van Kotesovec, de arts die zijn wetenschap zelfs niet aan zijn patiënten mocht doorgeven, tonen de desastreuze gevolgen. De levensverwachting voor inwoners van Teplice ligt voor mannen liefst 3.26 jaar beneden het landelijke gemiddelde van 68.20. Longkanker komt bij mannen (cijfers van 1987) 47.2 pet meer voor dan in de rest van het land. Baarmoederhals kanker 20 pet. Kotesovec wijst er op dat er zelfs verschillen zijn tussen de distric ten in Noord-Bohemen zelf. Een inwoner van het 'relatief schone' district Ceska Lipa heeft altijd nog 2,6 jaar langer te le ven dan iemand uit Teplice. Eén geschenkje heeft Moeder Natuur voor deze geteisterde bevolking. Dank zij de vervuiling is het aantal uren zon in Noord-Bohemen minder dan elders. Ko- tesevec: "Daardoor ligt het aantal huid kankergevallen tien procent beneden het landelijk gemiddelde". Dreiging Hij wordt er niet echt vrolijk van. "We werken nog aan informatie over kinder sterfte, daar kan ik moeilijk iets over zeg gen nu. Maar het aantal baby's met afwij kingen, een oortje minder, een vingertje meer, is in elk geval beduidend hoger. In dit district zo'n acht tot tien procent van alle geboorten, in het naburige Jabloni- ce, waar het iets beter is gesteld, ligt dat percentage op zes". "Wilt u hier komen wonen?", grapt Ko-. tesovec als we het pand verlaten. We den ken van niet, buiten op straat met tranen de ogen en een metaalbittere smaak in de mond. We weten het bijna zeker als we een onverwacht bezoek afleggen bij het districtsbestuur en raken honderd pro cent overtuigd als we daarna met Anton in Vana zelf praten. Voorzitter Kurka van het districtsbe stuur laat eerst even blijken dat hij terde ge op de hoogte is van onze activiteiten. Met welke dokter heeft u ook alweer ge sproken, vraagt hij met een onmiskenba re dreiging in zijn stem. Een onderge schikte ziet de naam in het bloknoot staan. "Oh, Kotesovec, ja die is goed ge ïnformeerd, hij zit in de ecologiecommis- sie", zegt Kurka. Vervolgens pareert hij vragen naar zijn politieke verantwoordelijkheid met vari anten die allemaal neerkomen op: "Ik ben niet meer dan een radertje in het gro te geheel". De schuldigen, zo blijkt uit zijn relaas, zijn 'zij' daar in Praag, op de instituten en de ministeries. "Daar is ja ren geleden besloten hier de industrie op te zetten en bruinkool te stoken. De ade- kwate oplossingen moeten ook daar van daan komen". Praag is verantwoordelijk. Voor het milieu, maar ook voor het politieoptre den tegen de betogers. "Is een kwestie van binnenlandse zaken", zegt Kurka. Hij praat veel liever over 'de program ma's' die de nationale comités van dis trict en stad hebben uitgewerkt om iets aan het milieu te doen. Helaas, zo blijkt uit een toelichting van een van zijn on dergeschikten, het geld ervoor komt pas vrij in de nieuwe planperiode 1991-'95. Adem happen De schoolkinderen, 13.000 in dit district, worden twee keer per jaar drie weken met vakantie gestuurd. Om adem te hap pen. "Dat kost ons wel 75 miljoen kronen (de kroon doet ongeveer een kwartje vol gens de officiële koers - red.)", zegt Kur- ka's secretaris. En hij somt nog meer be dragen op. Er moet 276 miljoen op tafel komen voor filters op de schoorstenen, in sommige bedrijven zijn ze er al, af komstig uit de Sovjetunie, maar helaas ze werken niet, vertelt hij. Bij partijsecretaris Antonin Vana is het van hetzelfde laken een pak. In het gebouw van het Nationaal Front, de mas sa-organisatie van de partij, wordt driftig gewerkt aan conservering van hertenge weien. Ongetwijfeld zijn de dieren door partijfunctionarissen neergeknald tij dens exclusieve jachtpartijen. Vana ontkent glashard dat hij micro foons heeft afgesloten tijdens de mani festatie in het stadion. Maar spreekt zich zelf weer tegen door vervolgens op te merken dat "je een dialoog nu eenmaal niet met zesduizend mensen tegelijk kunt voeren. Het is nu eenmaal onmoge lijk om bepaalde beschuldigingen voor zo'n groot publiek te weerleggen". De dialoog, doceert hij, moet op beschaafde wijze in een beperkt gezelschap van spe cialisten worden gevoerd. "Met beschul digingen bereik je niets, er moeten con structieve oplossingen komen. Wat denkt u, ik woon hier ook, we zitten alle maal in hetzelfde schuitje". Waarom is de bevolking niet geïnfor meerd over de milieuramp? Vana pro beert oprecht verbaasd te kijken als hij deze vraag hoort. "Ik werk hier al vijf jaar. Ik weet niks van achterhouding van gegevens. Zegt dokter Kotesovec dat? Weet ik niks van. Misschien is de vraag, waar dat soort gegevens gepubliceerd zou moeten worden". Afgetreden In het naburige Usti klappen tweedui zend mensen in de sporthal zich de han den stuk. Ze horen zojuist van een van de sprekers op deze OF-bijeenkomst, dat de lokale partijleiding is afgetreden. Daniel Citek is niet alleen OF-lid, maar ook voorman bij Spolchemie, de naam zegt het al, een verouderd bedrijf, een ernsti ge milieuvervuiler. Citek: "We krijgen nu eindelijk de kans erover te praten. Je moest altijd oppassen voor verklikkers in het bedrijf. Arbeiders worden naar dit gebied gelokt met iets hogere salarissen. Ik verdien bijvoorbeeld per maand hon derd kroon meer dan bij een vergelijkba re baan elders in het land". Binnen het bedrijf geldt die regeling eveneens. "De mensen die het geld het meest nodig hebben, bijvoorbeeld men sen met grote gezinnen, werken op de meest vervuilde afdelingen. En maak je geen illusies, het bedrijf het ziet er van binnen nog verwaarloosder uit dan van buiten". Wegkomen uit dit gebied is voor de meesten onmogelijk. Waar moet je een flat krijgen, vraagt Citek. Hij meldt dat er ook in de bedrijven protesten komen te gen de mileuvervuiling. "Tot nu toe wer den we nooit geïnformeerd, nu vertellen ze nog wel eens dat er alarmfase is". Citek werkt bij het interne transport, dat stelt hem en zijn collega's voor extra risico's. "Beschermende kleding kunnen we niet dragen, want die pakken maken het werken onmogelijk. Soms zijn ver pakkingen niet in orde of breekt er een toxische staaf. Dan ben je veertien dagen lang je reuk- en smaakvermogen kwijt". Citek verwacht veel van de vakbonds verkiezingen die een nieuwe niet-com- munistische leiding moeten opleveren. "Nu worden we door niemand verde digd. Gelukkig is er het Burgerforum ge komen. Vroeger wisten we hier niets van het bestaan van bijvoorbeeld Charta af, er was alleen maar desinformatie. Dat is allemaal veranderd door wat er de zeven tiende in Praag gebeurde. Wij, de arbei ders, voelden de klappen en de vernede ring net zo hard als de studenten. Het maakte ons één". Groene Partij Op de terugweg naar Teplice vertelt OF- activist Radim dat er maar één partij is die in een nieuw Tsjechoslowakije de grootste kan worden. Niet moeilijk te ra den: een Groene Partij. Ook in Teplice wordt aan de oprichting gewerkt. "Wie hier geen milieuprogramma heeft kan het vergeten", zegt hij. In het centrum aangekomen gebeurt het dan toch. We worden aangehouden. De politieman informeert bars naar onze papieren. Dan ziet hij Radim en het OF- speldje op diens jas. "Luistert u nu eens, ik sta hier omdat het Forum dat zo nodig vond. Dan kunt u toch niet zelf door het centrum gaan rijden", zegt de man la chend, terwijl hij onze papieren terug geeft. We mogen onbeboet doorrijden. Radim: "Ik ken deze man goed. Was een van die kleine machtswellustelin gen. Nu maakt hij grapjes met me. Er is hier wel wat veranderd in een paar we ken". De arts Kotesovec: Het aantal baby s met afwijkingen, een oortje minder, Antonin Vana, partij chef in het district Teplice: Je kunt een dialoog nu een vingertje meer, is hier beduidend hoger eenmaal niet met zesduizend mensen tegelijk voeren".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27