Een lucratieve doodlopende weg en het cast In Campione draait alles om financiële vluchtroutes PAGINA 25 lende stroom rijke buitenlanders te gaan. Het is nu eenmaal vooral makkelijk voor EG-bewoners om zich in dit stukje Italië vrij te vestigen. De strakke regels van het omringende Zwitserland kent men er niet, maar men heeft wel de voordelen van de soepel lopende Zwitserse com municatiesystemen. Het enige wat EG- bewoners, die de steven naar Campione wenden, hebben te doen is aantonen dat ze een gemeubileerd huis bezitten. Offi cieel geldt er ook een verblijfsplicht. "Maar de carabinieri komen alleen maar- kijken of het huis gemeubileerd is en ver der geloven ze het wel", aldus Andreate. Met enig genoegen verhaalt hij hoe in het begin van de jaren tachtig zo'n 25 Duit sers over de grens zijn gezet. Ze hadden samen een makelaarskantoortje opgezet, maar hun kleurrijke folders werden voornamelijk gesierd met niet in Cam pione gelegen stukken land die voor Campionese prijzen van de hand werden gedaan, en berghellingen die er aanlok kelijk uitzagen doch op een andere naam stonden. Wegwijs maken Aan het einde van de middag varen we over het meer naar Lugano, de stad waar Campione zich in veel gevallen op richt. We hebben een afspraak met een 'ver trouwensman', wiens praktijk er voorna melijk op gericht is vermogende cliënten en bedrijven wegwijs te maken in de smalle straten van Campione. Hij richt papieren firmaatjes op, leidt de geldstro men langs de Luganer filialen van de gro te Zwitserse banken en probeert foefjes te verzinnen die uiteindelijk neerkomen op het binnenslepen van het in Campio ne geldende belastingtarief: nul percent. Hij doet dat in samenwerking met in Campione gevestigde advocaten, die op hun beurt weer voornamelijk in het Itali aanse Como resideren. Maar dat heeft z'n reden. "Want als ie mand in Campione een firmaatje of een brievenbusonderneming wil vestigen", vertelt onze gesprekspartner, de heer Gubler, "kan hij dat het beste doen door een zogertaamde SAS, een eenvoudige commanditaire vennootschap, volgens Italiaans recht op te richten, die dan wordt ingeschreven in het handelsregis ter van Como. Daarvoor moet men dan 3000 Zwitserse franks betalen, die ook weer in Italië moeten worden gestort". Hij gniffelt: "En ik kan u verzekeren dat het heel handzame firmaatjes zijn voor bijvoorbeeld het overmaken van com missies, het onderbrengen van licensies en dat soort zaken. Vooral Italiaanse be drijven bewerken vaak via Campione de Zwitserse markt. Hun commissie ont vangen ze dan in Campione en die kun nen op die manier buiten Italië zelf wor den gehouden". Hij kijkt vergenoegd voor zicht uit: "Een lucratieve zaak, mag ik wel zeggen, al proberen de Zwitsers er streng op toe te kijken. Zo mogen vertegenwoordigers van firma's, die in Campione zijn geves tigd, niet langer dan tussen de zes en acht dagen achtereen in Zwitserland hun za ken doen. Maar zegt u zelf: wie contro leert dat nu? En hoe makkelijk is het niet om 's avonds gewoon een hotel in Cam pione te nemen? Dan heeft niemand meer vat op die mensen". Te gepeperd Wanneer we hem in zijn riant gestoffeer de kantoor spreken, vertoont het gelaat van de vertrouwensman toch ook zorge lijke trekjes. "Het probleem is dat de hui zenprijzen zo ongelooflijk gestegen zijn. Tot boven het niveau van Zurich en Ge- nève al, en ver boven dat van Lugano, waar het toch ook een en al luxe is. Dat is niet alleen het grootste probleem voor de plaatselijke bevolking, die niet meer aan de bak kan komen, maar zelfs mijn ver mogende klanten beginnen alles wel wat te gepeperd te vinden. Kijk, geen belas ting betalen blijft altijd leuk, maar als je meer dan een miljoen frank moet neer tellen voor een eenvoudig flatje, of zo'n honderdduizend frank per jaar aan huur kwijt bent aan een beetje comfortabel huis - en zegt u zelf, mijn welgestelde klanten willen nu eenmaal comfort, daar hebben ze geld voor - dan begint men zich soms af te vragen of het niet beter is thuis wat meer belasting te betalen. Laatst heb ik voor een cliënt twee maan den lang naar een huis in Campione ge zocht, maar ik heb niets kunnen vinden dat een beetje redelijk was. Het was alle maal te duur". Maar, zo vervolgt hij weer monter, dat neemt allemaal niet weg dat hij tal van bedrijven nog volop kan helpen met het vinden van vluchtroutes. Met name op de begeleiding bij het overplaatsen van fabrieken uit Europa naar ontwikke lingslanden heeft Campione het patent. "Wij maken de passende constructies daarvoor", zegt Gubler wervend. "Stel dat Philips zijn fabriek voor kleurentele visies uit Nederland wil overplaatsen naar Taiwan, dan staan wij klaar. Dan wordt een zodanige constructie gekozen dat de winst van Philips nooit in Neder land te zien zal zijn. Maar ingewikkeld is het wel. Inwoners van Campione hebben geen voordeel van de belastingverdra gen die Zwitserland heeft gesloten. Voordat we iets rond hebben, hebben we vele tussenschakels gebruikt. Liechten stein is heel handzaam, maar ook de Bahama's en dergelijke". Verboden Het is avond. In het haventje van Cam pione zijn tientallen waterfietsen en mo torbootjes op de kant getrokken. Dr. Dreesmann en zijn gezelschap hebben het toetje op en vertrekken. Tweehon derd meter verder begint het casino vlot te lopen. De reusachtige parkeerplaats ervóór vult zich. Blijkbaar hebben de lokale carabinieri, die de plaats bewaken, een goede neus voor potentiële klanten. Wanneer we er onze auto willen parkeren en - in vrije- tijdskleding - uitstappen, wordt ons met driftige armgebaren te kennen gegeven dat parkeren voor niet-gasten ten strengste verboden is. Hij begint schel dend tegen de auto te duwen: wegwezen. In Campione d'ltalia bloeien nog laat in het jaar de bloemen. Een schitterend plaatsje. Links het diepblauwe meer van Lugano, rechts indrukwekkende Alpentoppen tot in de wolken. Alles oogt solide en schoon. Er is - net als bijvoorbeeld in Baarle Hertog - geen douane. Een grote poort markeert de grens met Zwitserland. Daarna slingert een brede, heuvelachtige rondweg door het dorp. De zijstraatjes zijn smal en worden gevuld met eeuwenoude gebouwtjes en huisjes, waarin voornamelijk de autochtone bewoners wonen. door Rien Robijns den per maand - dat de hele familie daar weer van kan worden onderhouden. De inwoners leven er dan ook volledig van de casinowinsten: slechts enkelen zoe ken hun heil nog wel eens elders. Belasting hoeven ze verder niet te beta len. Onderwijs is gratis. Voor gas en elek triciteit wordt slechts een gering bedrag gevraagd. Het is de gewoonte tijdens de werkzame periode zo veel te sparen dat men na de pensionering een huis in Italië kan kopen. Voor de vorm Met name in de Dolomieten genieten veel bejaarde Campioners van hun oude dag. Zij krijgen dan een pensioentje van 400 gulden per maand van de Italiaanse staat, maar daarnaast krijgen zij iedere maand ook nog eens 2000 Zwitserse franks van de door de casinowinsten in weelde badende gemeente Campione. Voorwaarde is dan wel dat men in Cam pione zelf blijft wonen, maar dat wordt, zo vertelt Andreate met een besmuikte glimlach, altijd sluitend opgelost: voor de vorm blijft de gepensioneerde bij zijn kinderen in Campione ingeschreven, zo dat hij zijn plaatselijke pensioen be houdt. De steeds meer binnentrekkende vermo gende buitenlanders vormen evenwel het probleem voor de autochtonen. "Voor de gewone mensen", aldus An dreate, "is het daardoor niet meer moge lijk om voor een redelijke prijs een huis te kopen of te huren. Iedereen biedt hier maar tegen elkaar op, en omdat er zo wei nig ruimte is wordt onroerend goed on betaalbaar". Een eenkamer-studiootje in de oudq straten van Campione kost al zo'n 5000 gulden per maand aan huur, peinst hij somber. Jongere mensen zijn daardoor gedwongen te vertrekken. Maar in over leg met de Zwitserse autoriteiten is er wel een oplossing voor gevonden: in Campione geboren personen hebben het recht om in het nabijgelegen Bissone in Zwitserland een huis te kopen en toch Italiaans staatsburger te blijven. "Alleen moeten ze dan wel een geringe belasting gaan betalen", meldt Andreate. "Tien procent. Misschien in uw ogen niet veel, maar het is altijd meer dan niks". Het zijn in zijn ogen overigens overko melijke bezwaren: ook al door de floris sante oudedagsvoorziening, die na het vijftigste jaar al ingaat, is het leven er luxueus, al is het monotoon. Werkloos heid is er niet, want - alweer - de casino winsten staan borg voor riante banen plannen. Onbestaanbaar Politieke emoties kent men dan ook nau welijks: de elders in Italië zo bloeiende communistische partij telt hier slechts tien leden. De christen-democraten vor men een meerderheid in de gemeente raad, die in de blozende positie verkeert het vernuft alleen te hoeven aanwenden om zo veel mogelijk met geld te smijten. Wat men overhoudt moet immers anders naar Rome. "En dan krijg je toestanden", grinnikt Andreate, "dat hier een tennis- complex met maar tien baantjes wordt aangelegd, voor niet minder dan tien mil joen frank. Dat is elders in de wereld on bestaanbaar, maar hier doen ze het rus tig. Geld zat". De enige emoties die nog wel eens op laaien, blijken steevast over de aanzwel- BEI In totaal wonen hier zo'n 2800 mensen op ongeveer twee vierkante kilometer, meest Italianen en zo'n 1200 zeer vermo gende buitenlanders, van wie de Duit sers weer hetleeuwedeel vormen. Tegen de bergen aan worden steeds verder naar boven toe appartementen en villa's ge bouwd omdat de belangstelling voor dit kleine paradijs toeneemt. Particulieren hoeven er geen belasting te betalen. Zwitserland en Italië ondernemen daar toe althans geen enkele poging. Boven dien worden verblijfsvergunningen in tegenstelling tot in Zwitserland soepel verstrekt, al is het dan wel nodig enig zakgeld mee te nemen. Flatjes kosten ve le tonnen, kleine villa's al miljoenen. In het midden van Campione ligt, op een steenworp afstand van het gemeente huis, het casino. Daar draait het om. De gemeente kan zich - anders dan in Zwit serland - volledig bedruipen zonder plaatselijke heffingen op de leggen, om dat het casino genoeg winst maakt om er alle gemeenschapsvoorzieningen ruim uit te kunnen financieren. De rest van de winst moet, volgens een oude regeling, naar Rome worden overgemaakt, maar de Campionezen zorgen er wel voor dat ze zo veel uitgeven dat het geld aan het eind van het jaar zo goed als op is. Enkele jaren geleden legde men van de casino-revenuen eerst een doodlopende weg aan. Toen dat toch op bezwaren van de Italiaanse autoriteiten stuitte, werd aan het eind van die weg maar een sport centrum gebouwd. Latijnse toestanden op Zwitsers grondgebied, waar men ook kan profiteren van het Zwitserse bank geheim, zonder overigens geconfron teerd te worden met de strenge Zwitser se vreemdelingenwetgeving. Toeval Zoals andere belastingparadijzen als Liechtenstein en Andorra is Campione ontstaan door het grillige toeval van de historie. In het jaar 777 schonk een zeke re Totone de Campione, die kennelijk wat goed te maken had, het gebied aan de kerk. Toen in 1512 de Zwitsers als be loning voor hun hulp aan de zogenaamde Heilige Liga het kanton Tessin van Italië kregen, stuitte dat op verzet van kloos terlingen van de heilige Ambrosius, die toen in Campione de dienst uitmaakten. Een grote poort markeert cle grens dorp. Een lucratieve weg, zo blijkt. Campione d'ltalia: een schitterend dorpje aan het diepblauwe meer van Lugano. Belasting kent men er niet. en aan en de hotels, die net aan de rand van het plaatsje in Zwitserland zijn ge bouwd, zitten goed vol. De plaatselijke middenstand is er overigens mondjes maat op ingericht. Souvenirwinkels zijn er slechts in zeer bescheiden mate, maar cafés en restaurants zijn er aan het kleine aaventje volop, terwijl 's avonds en 's lachts het casino voor het nodige vertier zorgt. Dreesmann Nederlanders hebben de weg naar dit kleine paradijs nog nauwelijks ontdekt. Het is ongetwijfeld te duur om zich hier daadwerkelijk te vestigen. Voor één landgenoot geldt dat echter met: prof. dr. drs. Anton Dreesmann. Hij zit dan ook genoeglijk met een vriend en wederzijd se echtgenotes aan de ronde stamtafel achter in het sfeervolle etablissement 'Taverna' aan de haven. Een geziene gast, aldus het personeel, dat verder meedeelt dat zulks niet toevallig is: de Vendex- topman bezit aan één van de steil de ber gen in lopende straatjes vën Campione een riant onderkomen. Wanneer hij daar is komt hij gaarne en regelmatig in het restaurant eten. Ditmaal voert zijn vriend het hoogste woord. Hij klaagt dat het met de jacht in Nederland tegenwoordig ook niet meer alles is, en dat ook de jachtopzieners niet meer zijn wat ze waren. Het lijkt Drees mann allemaal niet zo erg te interesse ren. Hij komt alleen even overeind wan neer zijn tafelgenoot het kersverse ka merlid van Groen Links, Paul Rosemöl- ler, in het vizier neemt. "Dat is toch een neef van je, hè?". De ja ger vindt het maar gevaarlijk, al die link se denkbeelden, die nu notabene ook nog in een parlement kunnen worden ge uit. "Het is een intelligente jongen", bromt Dreesmann daar tegenin. Maar dat vermag zijn vriend geen veili ger gevoel te geven. "Wat is gevaarlij ker", dramt hij verder, "als je intelligent of als je dom bent?". Dreesmann geeft geen antwoord. Hij brengt het gesprek liever op een ander onderwerp: "Ruding heeft net een boek je geschreven, heb je dat gelezen?". Dat blijkt niet het geval. "Maar dat wil ik graag van je lenen, verdomd interes sant". Geen belasting Tegenover het casino praten we in de bar 'Rouge et Noir' met Paolo Andreate, een opgewekte veertiger die in Campione ge boren en getogen is. Hij heeft nog niet lang een goed lopend restaurant in de buurt, waar veel jazz wordt gespeeld. Een prettiger bestaan dan voorheen: hij was vele jaren portier in het casino en dan zag hij meestal pas tegen de ochtend zijn bed. In het casino mogen de roulette tafels dan om twee uur 's nachts op slot worden gedaan, maar de blackjack-lief- hebbers mogen doorspelen zolang ze willen. De laatste gokkers verdwenen meestal tegen half zes. Zijn verhaal staat model voor het leven van alledag in dit belastingparadijs. Af komstig uit een grote Italiaanse familie, waarvan alleen hij in het casino werkte. Zo is dat geregeld, legt hij uit: iedere au tochtone familie mag één persoon aan wijzen als werknemer in het casino. De verdiensten zijn zo hoog - zo'n 15.000 gul- .ASTir MGPARADIJZEN IN EUROPA Ze procedeerden tegen de Zwitsers, wer den in het gelijk gesteld en hielden ver volgens hun 'heerlijke' rechten. Oftewel: ze bleven bij Italië als kleine enclave in Zwitserland. Sindsdien heeft Zwitserland bij verschil lende gelegenheden Campione opgeëist. Eerst op het Congres van Wenen in 1815, later op het Congres van Parijs in 1848, maar het gebiedje bleef Italiaans. Een en ander is geregeld volgens een verdrag dat veel bizarre, maar voor de bewoners lucratieve maatregelen kent. Zo mogen Italiaanse soldaten nog wel over het meer van Lugano naar Campione ko men, maar ze moeten hun wapens aan het begin van de boottocht afgeven. De neutraliteit van Zwitserland, zoge zegd, dat verder wel toestaat dat Campio ne is aangesloten op het gesmeerd wer kende Zwitserse post-, telefoon- en te lexsysteem. Maar het allerbelangrijkste naast belastingvrijdom voor de bewo ners is wel dat dit stukje Italië de strikte Italiaanse deviezenwetten niet kent: lires kunnen er vrij worden ingewisseld tegen de begeerde Zwitserse frank. Invasie Dat heeft in de jaren zeventig nog tot wa re wildwest-toestanden geleid. In een restaurant aan de haven, vanwaar de wit te veerboot naar het aan de andere kant van het meer gelegen Lugano af en aan vaart, vertelt een bewoner hoe er toenter tijd een ware invasie van boten en bootjes was. De Italiaanse regering had haar landgenoten verboden om lires over de grens naar Zwitserland te brengen, een wanhopige poging om de kelderen de munt nog enige steun te geven. Ver mogende Italianen probeerden al gerui me tijd hun kapitaal in Zwitserland on der te brengen: miljarden stroomden het land uit. Toen de Zwitserse autoriteiten streng te gen deze geldsmokkel begonnen op te treden, werd Campione als een soort vrij haven uitgekozen. Vanuit Italië stak men in bootjes het meer van Lugano over naar Campione om het geld van hier uit verder te transporteren. In het begin ging dat vrij gemakkelijk, omdat er in Campione immers geen douane is. Maar toen de truc eenmaal was ontdekt, ging de Zwitserse douane op het water pa trouilleren. De creatiefste pogingen werden daarna verzonnen om de grenswachters te ont wijken. Men stak 's nachts in kano's en op waterfietsen het meer over om maar geen geluid te maken. Twee Italianen hadden zelfs een duikbootje uit de Eer ste Wereldoorlog op de kop getikt, waar mee ze in Italië onder water gingen en in Campione vlak voor de kust weer opdo ken. Zo werden miljarden lires het land uit gesmokkeld. Uiteindelijk werd het wel ontdekt. Toen op een nacht het duik bootje tien meter voor de oever van Cam pione naar boven kwam, lag de douane klaar. Daarmee werd wel veel spanning uit het dagelijkse bestaan in de enclave gehaald, maar niet alle leven. Bussen met toeris ten rijden ook in het naseizoen gestaag af met Zwitserland. Daarna slingert een brede, heuvelachtige rondweg door het

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25