Oceaanonderzoek extreem dure zaak Eten giftige bessen vooral gevaarlijk voor kinderen Strijd om evacuatie Tsjernobyl Gfonilyx VERTEGENWOORDIGER ACCOUNTANTSKANTOOR HUISMAN EEN ERVAREN ASSISTENT-ACCOUNTANT m/V ZATERDAG 9 DECEMBER 1989 De Bismarck gevonden, de Titanic ontdekt, wat volgt? Ook op duizenden meters diepte is niets meer verzekerd van een laatste ongestoorde rustplaats. Moderne technieken voor diepzee- onderzoek maken het mogelijk de bodem van de oceaan af te speuren. Heldere foto's verschijnen van wrakken, waarvan de mensheid had gedacht ze nooit meer te zullen zien. Door Nico Hylkema "De techniek is nu,zo ver gevorderd dat eigenlijk alles kan worden ge traceerd, mits de plaats ongeveer bekend is. De enige hindernis is geld", zegt dr. Tjeerd van Weering van het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee (NIOZ) op Texel. Het NIOZ is een instelling met een rijke historie. In 1876 kreeg Den Helder al het eerste verplaatsbare gebouw voor zoologisch onderzoek. Onder auspiciën van de Nederland se Dierkundige Vereniging werd vanuit dit station de Noordzeekust onderzocht. Tot in de jaren zestig was er een permanente vestiging in Den Helder. Met geld van het minis terie van onderwijs en wetenschap pen, dat het zee- en oceaanonder zoek wilde stimuleren, verhuisde het NIOZ naar Texel. Het onderzoek richt zich daar in de eerste plaats op de Waddenzee. In de tweede helft van de jaren ze ventig kwamen er extra middelen beschikbaar toen de ministerraad besliste dat het oceaanonderzoek meer aandacht verdiende. Het NIOZ beschikt daardoor onder an dere over een vrij zware afdeling werktuigbouwkunde en elektro techniek voor het zelf vervaardigen van apparatuur. Zo kunnen de onderzoekers altijd een beroep doen op mechanische middelen voor onderzoek op kiko- meters diepte. Vooral de laatste ja ren is de elektronica een grote rol gaan spelen, met o.a. databestanden voor direct beschikbare gegevens. Sedertdien is ook het milieubeleid een belangrijk onderwerp van on derzoek. Nieuw schip Het NIOZ beschikt over eigen sche pen voor onderzoek op de Noordzee en de Waddenzee. In augustus kreeg het de beschikking over een groter schip, dat nieuwe mogelijk heden biedt voor vooral op de Noordzee gericht onderzoek. Met dit alles heeft het NIOZ het materi aal en de kennis in huis heeft voor onderzoek tot diepten van zo'n zes kilometer. Er werken nu 160 tot 180 mensen in vaste dienst of op con tractbasis. Buitenlanders komen geregeld onderzoek doen op het NIOZ. Des ondanks kan nog niet alles wat men zou willen. Dat vipdt zijn oorzaak in relatief hoge kosten voor onderzoek op grote diepten. De apparatuur is duur. Van Weering wijst op twee koffertjes met foto-apparatuur voor diepten tot zes kilometer. Er zit al snel voor meer dan 100.000 gulden Voor het echte oceaanbodemon derzoek zijn twee methoden in ge bruik. In de eerste plaats moet men wel weten waar men ongeveer moet zoeken. In het geval van bijvoor beeld de Titanic en de Bismarck wa ren de coördinaten wel bekend. Side-scanner Voor niet al te grote diepten maakt men gebruik van sonarzcnders en een echolood achter het schip. Nu is het oceaan opgedeeld in verticaal gelaagde waterkolommen, bepaald door onder andere temperatuurver schillen. Dichtheidsverschillen kunnen op het grensvlak van water kolommen terugkaatsing van ge luidsgolven veroorzaken. Daardoor valt van de bodemstructuur op het schip niets te zien. Voor de echt grote diepten is voor dit soort onderzoek de side-scanner de grote doorbraak geweest. Dit is een soort sleepvis, die op grote diep te onder het schip signalen uitzendt over de oceaanbodem. Aan beide zijden van de vis scant ze de bodem af tot een breedte van dertig kilome ter, afhankelijk van de uitgezonden frequentie. Aangezien de plaatsbe paling vaak vrij onnauwkeurig is, zijn dergelijk grote af te scannen op pervlakten nodig. Via een mozaïek wordt zo de oceaanbodem in beeld gebracht. Satelliet Op dat beeld tekenen zich de struc turen van de bodem af, met wat er hoort en wat er niet hoort, zoals scheepswrakken. De exacte plaats bepaling van een eventueel wrak of object is daarna mogelijk met be hulp van satellietbeelden en com puterberekeningen. Is men een maal zover, dan hangt het van het materiaal af dat men in huis heeft af wat men meer kan doen. Landen als de Verenigde Staten, Frankrijk en waarschijnlijk ook de Sovjet-Unie beschikken over apparatuur als het duikbootje 'Alvin' waarmee de Tita nic in beeld is gebracht en het daar aan verbonden 'remote underwater vehicle'. Dit laatste 'vehicle' heeft de opna men van de Titanic mogelijk ge maakt. Het is voorzien van een lamp en camera's. Vanuit de duikboot kan het drie kanten uitgestuurd worden. Op die manier kunnen de onderzoekers het 'vehicle' laten kij ken waar men wil. Met behulp van de computer zijn drie-dimensionale beelden mogelijk. En zo is het mo gelijk dat de Bismarck aan de vergetelheid is onttrokken. Voor het gewone bodemonder zoek is het ook mogelijk apparaten over de bodem te slepen. Op die ma nier zijn bijvoorbeeld de oceanische ruggen onderzocht. Zo is men tot de ontdekking gekomen, dat de oce aanbodem op kilometers diepte niet zo leeg is, als men dacht. Door vulkanische uitbarstingen ontstaan de 'black smokers', onderwateruit laatpijpen van heet water en gas on der hoge druk, waar omheen zich, door de warmte, een uitgebreide flora en fauna heeft ontwikkeld. Zo is er in het Woodhole Oceanogra fie Institute veel kennis ontwik keld, met behulp van door de mari ne van de Verenigde Staten onder steund onderzoek. Dit zijn ook de instituten, die beschikken over het geld om ontstellend dure appara tuur als de Alvin en de 'remote un derwater vehicle' aan te schaffen. Want zoals gezegd, oceaanonder zoek is duur. Een beetje schip in de vaart houden, kost al gauw tegen de 20.000 per dag. Als dat heeft, is zo'n beetje alles te vinden. Het principe is in wezen niet zo moeilijk te begrijpen. Elk geluid on der water plaatst zich voort als een bolvormige geluidsgolf. Zodra er een object is in of op de bodem, wordt het geluid afhankelijk van de frequentie gebroken of terugge kaatst. Bij gebruik van de goede fre quentie is het mogelijk die terugge kaatste geluiden op te vangen in een hydrografisch systeem. Eenmaal gefilterd van ruis kunnen de beel den op de recorder worden vastge legd, door middel van digitale tech nieken. Dat maakt de scherpste beelden mogelijk. Lutine Een vraag die veel amateurduiker- archeologen bezighoudt, is waarom de Lutine ondanks de monderne technieken, nog steeds niet is ge vonden. Volgens Van Weering is de kans daarop uiterst klein. Door de sterke en sterk wisselende stroming in de buurt van Terschelling is een beetje nauwkeurige plaatsbepaling niet mogelijk. Bovendien is het schip waarschijnlijk al lang begra ven onder een dikke laag zand, of geheel vergaan. Dan is het niet meer op te sporen. Wel kunnen de technieken nuttig zijn bij het opsporen van overboord geslagen gifcontainers, gezonken schepen met kernreactoren en an dere zeemilieu verontreinigende voorwerpen. De vraag is echter of de maatschappij de kosten daarvan wil dragen. Van Weering: "De echte vraag is, of de maatschappij van me ning is dat dit fundamenteel onder zoek moet worden gestimuleerd, of afgeroomd." Elk jaar worden door vermoede lijk vele honderden, merendeels zeer jonge kinderen, giftige bes sen gegeten. Het grootste deel van hen ondervindt echter geen of slechts weinig last van vergif tigingsverschijnselen. Niette min zijn er wel degelijk gevallen bekend van mensen die ernstig ziek zijn geworden of zelfs over leden zijn aan de gevolgen van het eten van (zeer) giftige bes- Dit schrijven artsen verbon den aan het Nationaal Vergifti gingen Informatie Centrum (NVIC) in Bilthoven (onderdeel van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne) in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. In de jaren 1986 en 1987 be troffen de vragen met name de eventuele giftigheid van bessen van vuurdoorn en lijsterbes en in mindere mate die van sneeuwbes, hulst en gouden re gen (feitelijk zijn de vruchten van de gouden regen geen bes sen, maar peultjes). Deze bessen kwalificeren de artsen van het NVIC echter als vrijwel niet tot weinig giftig. Mochten zich al symptomen van een vergifti ging voordoen, dan hadden deze vrijwel altijd betrekking op het maagdarmkanaal zoals misse lijkheid, braken, buikpijn en diarree. Giftiger zijn de (onrijpe) bes sen van bitterzoet en zwarte nacht-schade en van de taxus (boom), en aanzienlijk giftiger (en in sommige gevallen dode lijk) die van het peperboompje en van wolfskers. Opmerkelijk is dat drie van deze planten bit terzoet, zwarte nachtschade en wolfskers familie zijn van de aardappel, de tomaat en de paprika (nachtschade-achti- gen). Het zijn in ons land alge meen voorkomende planten, evenals de taxus. De mogelijk ernstige vergifti gingsverschijnselen na het eten van bessen van bitterzoet en zwarte nachtschade zijn het ge volg van hun (anticholinergi- sche) effecten op het centrale ze nuwstelsel met als gevolg onder andere pseudohallucinaties, koorts, verhoogde bloeddruk en hartritme-stoornissen. Hart klachten worden ook waargeno men bij diegenen die bessen van de taxusboorp en van wolfskers hebben genuttigd. In veel gevallen zal niet be kend zijn welke giftige bes is ge geten, vooral niet omdat het veelal om zeer jonge kinderen gaat. Aangezien deze kinderen ook nog niet kunnen tellen, tast men in de meeste gevallen even eens in het duister over het aan tal ingeslikte bessen. Bestaat er een vermoeden dat mogelijk gif tige bessen zijn gegeten, dan ra den de artsen van het NVIC als algemene maatregel aan om ge activeerde kool (Norit) te laten innemen, 'opgelost' in limona de. Weet men dat het om zeer giftige bessen gaat, dan moet men de patiënt direct laten bra ken of zal een maagspoeling moeten worden verricht. Zijn er bessen van bitterzoet, zwarte nachtschade, taxus of wolfskers genuttigd, dan moet men erop verdacht zijn dat eventuele symptomen pas na enkele uren (tot hooguit twaalf uur na het eten) kunnen optreden. Om zo min mogelijk straling vanwe ge Tsjernobyl op te lopen hebben honderdduizend mensen hun le venspatroon ingrijpend moeten veranderen. Het gaat om bewoners van de streek tussen de plaatsen Moghilev en Gomel, op 100 km ten noorden van de in 1986 'verongeluk te' kerncentrale. De mensen moeten enkele keren per dag schone kleren aantrekken. Ze mogen niet meer dan twee uur per maand in de bossen wandelen. Ze mogen zelf geen voedsel meer verbouwen. Alleen op deze kan bereikt worden dat de in de loop van hun leven onder de stralingsnorm van 35 rem blijven. Dit schrijft het toonaangevende kernenergie vakblad Nucleonics Week. Regionale bestuurders hebben nu geëist dat de betreffende hon derdduizend mensen geëvacueerd worden. Ook is de regering om steun gevraagd omdat de herhuis vesting tien miljard roebel (33 mil jard gulden) zou kosten. De Russi sche regering wil echter slechts 11600 mensen in de ergst besmette zone evacueren. De regionale be stuurders wijzen er echter op dat de kosten om er voor te zorgen dat de dan achterblijvende 90.000 mensen binnen de stralingsnormen blijven, meer dan 33 miljard gulden bedra gen. Daarom verdient volledige evacuatie de voorkeur. VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES 1 "Het SOPHIEKE HUIS", van Zuylen van Nijeveltstraat 313, 2242 LJ Wassenaar. In ons Verzorgingshuis wonen 67 ouderen. Het zal in januari 1990 geheel gerenoveerd zijn. Er behoren 36 aanleunwoningen bij. Ten gevolge van enige mutaties in de personeelsbe zetting wegens zwangerschappen, hebben wij m.i.v. januari plaats voor: Twee bejaarden/ziekenverzorgenden of bejaardenhelpenden voor minimaal 32 uur per week. In ons enthousiaste team passen collega's met een po sitieve instelling en een goede inzet. Salariëring en arbeidsvoorwaarden conform de CAO voor bejaardentehuizen. Sollicitaties ontvangen wij gaarne schriftelijk t.a.v. Mevrouw A. C. Meijer, directrice. Het Hoofd Verzorging zal graag nadere inlichtingen willen verstrekken, tel. 01751-19310. ÈW= DeOvermaat44, 6831 AJ Arnhem. Holland Postbus 30063,6803 AB Arnhem. Holland Marktleider in de byoux branche, waar al meer dan 44 jaar succesvol wordt geopereerd, zoekt voor uitbrei ding in het rayon West-Nederland een in de branche goed ingevoerde Het onderhouden van bestaande relaties en het uit breiden van onze klantenkring zullen tot uw dagelijkse werkzaamheden behoren. Daarom vinden wij dat u een betrouwbaar iemand met goede contactuele eigenschappen en ook een initia tiefvolle doorzetter moet zijn. Ervaring in de buitendienst is vereist alsmede mode bewustheid. Mocht u menen aan bovenstaand profiel te voldoen, en bent u niet jonger dan 25 jaar, dan verzoeken wij u uw schriftelijke sollicitatie vergezeld van een c.v. en re cente pasfoto te richten aan: Gronilux Byoux BV T.a.v. de Direktie Postbus 30063 6803 AB ARNHEM Wij zijn een snelgroeiend ac countantskantoor met een ge varieerd cliënten- en dien stenpakket in het midden- en kleinbedrijf. Onze diensten bestaan onder meer uit: samenstellen van jaarstukken en tussen tijdse overzichten; administratieve controlewerkzaamheden; administratieve verwerking van de bedrijfsgegevens door middel van eigen computers; advisering op het gebied van belastingzaken, sociale wetten, subsidies, pensioenen en velerlei andere terreinen; managementonder steuning; ondersteuning bij financierings vraagstukken; begeleiding auto matiseringsprocessen en -vraagstukken. Wegens toename van de werkzaamheden wensen wij op korte termijn in contact te komen met: Kandidaten dienen uitstekende contactuele eigenschappen en een goed ontwikkeld commercieel gevoel te bezitten. Functie-omschrijving Na een inwerkperiode zullen de werkzaamheden ondermeer bestaan uit: Het mede leiding geven aan de geautomatiseerde administratieverwer king op ons kantoor; Het inrichten van administraties bij en voor onze cliënten alsmede de daarmede gepaard gaande begeleiding en advisering; Administratieve controlewerkzaamheden; Het samenstellen van tussentijdse overzichten, en jaarrekeningen met behulp van computerprogrammatuur; Het adviseren van cliënten op economisch, financieel en fiscaal gebied. Vereisten Leeftijd tussen 20 en 30 jaar; Met succes voltooide SPD- of HEAO-opleiding (HEAO-AA-richting of studerend voor federatie-belastingconsulent strekt tot aanbeveling); Bereidheid tot het volgen van verdere studie; Een goed ontwikkeld analytisch vermogen; Bekendheid met automatisering; Fiscale kennis; Minimaal 1 a 2 jaar ervaring op accountantskantoor. Wij bieden een uitstekend salaris, g< een enthousiast team van collega's. secundaire arbeidsvoorwaarden, vergoeding van studiekosten en Uw schriftelijke, handgeschreven sollicitatie met curriculum vitae kunt u richten aan ons kantooradres: Wilhelminalaan'10, 2405 ED Alphen a/d Rijn, tel. 01720-72647. Telefonische inlichtingen bij de heer T. Huisman A.A. of de heer A. G. van Geen. BEVEILIGING vraagt bev.beambten/ receptionisten (m/vr) voor 24 uur per week vereisten: leeftijd 21 t/m 35 jaar i.b.v. basisdiploma of studerend daarvoor bereid tot volgen van opleiding voldoende kennis van talen Duits en Engels onbesproken gedrag representatief voorkomen schrifcelijke sollicitaties: Huschka Beveiliging Postbus I 1071 2301 EB LEIDEN t.a.v. A.C.M. Huschka dir. tel. info: 01718-20401 RECO HANDELSONDERNEMING B.V. verkoopt en verhuurt bouwmaterieel ,t.w. units - bouwliften - steigers - bekistingen - komplete bouw plaatsinrichting. Door de groei van ons bedrijf zoeken wij op korte termijn 1. Bouwmachinernonteur met ervaring met opleiding sterkstroom of au- fomechancia. Welke in onze werkplaats te Koudekerk a/d Rijn het onderhoud en het re- conditioneren van bouwliften en mobiele hef- steigers ter hand wil nemen in een jong en dy namisch team van monteurs. Een passende beloning en secundaire arbeidsvoor waarden zijn in verhouding met deze functie. Voor nadere informatie c.q. een mondelinge of schriftelijke sollicitatie kunt u kontakt opnemen met onze hr. R.J. Reigwein. RECO HANDELSONDERNEMING B.V. Hoogewaard 187 1 2396 AP KOUDEKERK A/D RIJN I Tel.: 01714-19120

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24