O Peter Visser steekt nek uit met nieuw krachtmeetsysteem Feyenoord stelt Bengtsson aan als technisch directeur Quick Boys strikt Sparta Kloppenburg zeker van deelname aan top twaalf Voetballoopbaan Van Buuren ten einde Oosteuropese basketbalsters doen Iisse aan Bridge W 0 Schaken m m Filatelie Dammen PA Lil IN A in LEIDEN Als het aan Peter Visser ligt, hoeft Ajax-spits Stephan Pettersson voortaan niet meer naar Stockholm om van een blessu re te herstellen. De Leidse fysiotherapeut liet zijn collega Pim van Dord, die over het wel en wee van de Ajacieden waakt, onlangs we ten dat op een steenworp afstand van Amsterdam apparatuur klaarstaat om blessures op te sporen èn te behandelen. Visser stelde zijn Amsterdamse col lega niet zo maar in kennis van zijn nieuwste aanschaf. Het Biodex Multi Joint System kostte hem een lieve duit (1,8 ton) en Visser is reëel genoeg om te stellen dat hij de kos ten vroeg of laat moet terugverdie nen. Daarvoor heeft hij klanten no dig, als het kan ook enige met (inter- )nationale bekendheid. Visser: "Als ik na een half jaar geen perspectief zie, gaat het hele systeem de deur weer uit. Maar dat is natuurlijk niet mijn bedoeling. Ik heb deze kracht- meetapparatuur juist aangeschaft om blessures beter te kunnen aan pakken. Niet, wat sommige colle ga's misschien denken, omdat ik dollartekens in mijn ogen zou heb ben". Altior-AB een maand vervroegd LEIDEN Altior en Alphense Boys treffen elkaar morgen al in de strijd om de Leidsch Dagblad-cup. De wedstrijd, diie oorspronkelijk gepland stond voor 7 januari, begint om 14.30 uur in Langeraar. LEIDEN Quick Boys speelt op nieuw een oefenwedstrijd tegen een Nederlandse eredivisionist. Na Feyenoord en Ajax neemt Sparta het die op dinsdag 12 december op tegen de Katwijkse zaterdag eerste klasser. De lichtwedstrijd begint om 19.30 uur. Kunstschaatsen in twee bedrijven LEIDEN De nationale wedstrijd voor kunstschaatsers in de Leidse ijshal wordt in twee bedrijven afge werkt. De allerjongsten (van zes tot en met negen jaar) rijden morgen van 12.00 tot 14.15 uur. De rest van de 74 deelnemers komt van 17.15 tot 23.00 uur in actie. "Voor Nederlandse begrippen is dit iets nieuws, maar in de Verenig de Staten gebruiken ze dit soort ap paraten al jarenlang. In ons land, waar gezondheidszorg nog geen knaak mag kosten, moeten we het vaak doen met verouderde appara tuur. Zeker nu er voor de ge- zondheiszorg steeds minder geld beschikbaar is. Om die cirkel te doorbreken, heb ik deze stap geno men. In zekere zin heb ik mijn nek hiermee uitgestoken. Ik streef in mijn werk nu eenmaal naar de hoogste kwaliteit. Met deze appara tuur kan dat. Het is alleen een kost bare zaak". Dat geldt in de eerste plaats voor Visser zelf, die met zijn collega's Schoof, Van Bemmel, De Wekker, Van der Meij, Hakker, Van Schie en Van Dipten het sport-gezondheids- centrum Visser drijft. Sporters en andere mensen uit Leiden en om streken moeten soms twee weken wachten voor zij kunnen worden behandeld. Zo ver is het nog niet met de belangstelling voor Vissers krachtmeetstation. Wie zich aan een test wil onderwerpen, betaalt name lijk 150,00. "Dat is", weet Visser, "voor de gemiddelde patiënt een flinke uitgave. "Maar aan de andere kant, als je met zijn tweeën uit eten gaat tel je zo'n bedrag ook gemakke lijk neer. Wie heel graag snel van een blessure wil afkomen, is met de ze apparatuur goed af'. Exact Vervolgens legt de voormalig hoog springer van AV Holland ("met 1 meter 95 was ik destijds geloof ik dertiende van Nederland") omstan dig uit wat het verschil met de gang bare blessurebehandeling is. "Deze apparatuur meet precies de kracht van een bepaald lichaamsdeel. De snelheid van de beweging wordt te voren ingesteld, maar de weerstand tijdens die beweging varieert. Dat geeft de beste informatie. Bij pijn verzwakt de patiënt. En als het ene been bijvoorbeeld 35% procent zwakker blijkt dan het andere, is er iets niet in de haak. Dan zou het on verstandig zijn om iemand het ad vies te geven dat been zwaar te be lasten. Omgekeerd kun je op deze ook exact aangeven wan- ROTTERDAM (GPD/ANP) Feyenoord hfceft eindelijk een technisch directeur. Na een lange speurtocht werd gistermiddag tijdens een tumultueuze persbijeenkomst Gunder Bengtsson gepre senteerd als de nieuwe technische bewindvoerder. De 43-jarige Zweed kwam met interim-manager Joop van der Reijden een contract voor 2,5 jaar overeen. De oud-staatssecretaris koos Bengtsson uit vier kandidaten voor de begeerde functie, waar voor Rinus Michels deze zomer wegens gebrek aan perspectief nog vriendelijk bedankte. Feyenoord heeft een bedrag van twee en half miljoen gulden be schikbaar voor nieuwe aankopen. geen zes maar ongeveer drie mil joen gulden. Het resterende bedrag meent Van der Reijden nodig te De Rotterdammers kunnen over hebben voor onderhoud aan het sta- De Leidse atlete Yvonne van Dorp maakt als één van de eersten gebruik van de nieuwe krachtmeetapparatuur van Peter Visser. De fysiotherapeut rekent er op dat zij niet de laatste zal zijn. (foto Jan Holvast) neer het wél weer verantwoord is de gaat- Het tegendeel van simuleren, training te hervatten. De voorzich- net doen of je nergens last van hebt, tigheid die nu nog vaak wordt toe- Inkt ook niet meer", gepast,'wacht nog maar een week- Peter Visser gelooft heilig het je', is achterhaald. We hoeven het nieuwe systeem dat feilloos niet meer van natte-vingerwerk te geeft hoe de patiënt hebben". "Vooral topsporters zijn gebaat bij een snel herstel. Ook de werkge vers van betaalde sporters zullen deze ontwikkeling toejuichen. Hun kostbare werknemers hoeven niet nodeloos lang langs de kant te blij ven. Zelfs bedrijfskundige diensten en verzekeringsmaatschappijen kunnen hiermee hun voordeel doen. De aard van de klachten van patiënten is namelijk onomstotelijk vast te stellen. Simuleren, net doen alsof je een blessure hebt, meer mogelijk. Aan de hand grafische voorstelling, die test uit de computer komt, valt af te misschien nog wel één bij", lezen of het om serieuze klachten TIM BROUWER DE KONING elkaar steekt. Uitgebreid vergelijkend warenon derzoek heeft hem er van overtuigd dat hij de meest geavanceerde appa ratuur op de kop heeft getikt van wat er op dit ogenblik op de markt is. "Nu moet ik anderen, collega's, artsen en potentiële klanten nog van de waarde hiervan proberen te overtuigen. Als deze apparatuur in het ziekenfondspakket zou worden PARIJS (ANP) opgenomen zou het voor patiënten een stuk goedkoper worden. Ik be handel natuurlijk ook het liefst zo niet veel mogelijk mensen op deze wij- n de ze. Sterker nog, als deze apparatuur Nederland aanslaat, koop ik er dat geld beschikken door de hypo thecaire lening op de Kuip van zes miljoen gulden, die door Joop van der Reijden is aangevraagd. Van der Reijden. "We hebben aanbiedingen van twee banken. De financiële si tuatie van Feyenoord was behoor lijk zorgelijk, is dat eigenlijk nog steeds. Maar op deze wijze kunnen er schulden bij de N.V. Stadion Feyenoord en de Stichting Feye noord worden voldaan. Anders zou het geld in de kas van FIM (Feye noord Investeringsmaatschappij) daarvoor zijn gebruikt". werkelijke schulden dion en andere voorzieningen. Behalve op technisch en finan cieel gebied deed crisis-manager Joop van der Reijden gisteren ook uit de doeken wat er op organisato risch gebied gaat veranderen. In de eerste plaats wordt de macht van geldschieters en sponsors bij Feye noord beperkt. Zij zullen niet langer kunnen plaatsnemen in de overkoe pelende beheersstichting, die daar om volledig wordt bezet door leden van de Sportclub Feyenoord (ama teurs). Verder zullen de diverse organen Feyenoord bedragen overigens (beheersstichting, stichtingsbe- Mirjam Kloppen burg is naar de achtste plaats geste gen op de Europese ranglijst van de cember. De nationale tafeltennis- kampioene werd daardoor zeker van deelneming aan de top twaalf, die van 19 tot en 21 januari in Han nover wordt gehouden. DEN HAAG (GPD) - De van Wilco van Buuren als betaald voetballer is ten einde. De verdedi ger van FC Den Haag kreeg deze week van de Zwitserse professor Marti te horen dat de slijtage van het kraakbeen in zijn rechter- en lin kerheup verder spelen vrijwel on mogelijk maakt. Hoewel Van Buuren zijn loopbaan op eigen risi co met nog 'één a twee seizoenen' zou kunnen rekken, heeft hij beslo ten een definitief punt achter het voetballen te zetten. "Als ik toch door zou gaan, is de kans groot dat de blessure nog erger wordt en ik er later last van blijf houden", aldus Van Buuren. "Dat risico vond ik te groot. Een operatie bleek ook geen oplossing te bieden. Het is beter het advies van Marti op te volgen. Onmiddellijk stoppen dus, hoewel ik er echt doodziek van ben. Deze klap komt keihard aan". De 27-jarige Wilco van Buuren werd aan het begin van dit seizoen door FC Den Haag overgenomen van Willem II. Hij speelde slechts Kneet als PR-man DEN HAAG (ANP) - Gerrie Knetemann keert terug in de wielersport. Niet op de racefiets, maar als PR-man bij PDM, de ploeg van Jan Gisbers. Knete mann nam in september in Aals meer afscheid van zijn actieve loopbaan. De 38-jarige Amster dammer oud-wereldkampioen wordt bij PDM de opvolger van Harrie Jansen. zes volledige wedstrijden in het Haagse Zuiderpark, daarna ver dween de voormalige prof van Ajax en PEC Zwolle in de ziekenboeg. FC Den Haag beschikt voorlopig niet over de financiën een vervan ger voor Wilco van Buuren aan te trekken. De club moet op 1 januari nog een bedrag van 125.000 gulden aan VVV overmaken voor de van Roda JC overgekomen Danny Hoekman. De spits speelde op huurbasis voor Roda. Bovendien moet FC Den Haag tegelijkertijd een bankgarantie afgeven voor de resterende transfersom, een bedrag van nog eens 200.000 gulden. Om aan geld te komen doet Den Haag nu verwoede pogingen sponsors geld in de club te laten steken, waar bij de spelers als onderpand dienen. Kloppenburg steeg vier plaatsen. Per 1 juli stond ze twaalfde. De stij ging dankt de Leiderdorpse vooral aan haar overwinning in het enkel spel tijdens de open Oostenrijkse ti telstrijd in Linz. De lijst bij de vrou wen wordt aangevoerd door de Bul gaarse Guergueltcheva. Bij de man nen voert wereldkampioen Waldner het gezelschap aan. De deelnemers aan de top twaalf zijn: Mannen: 1. Waldner (Zwe), 2. Persson (Zwe), 3. Grubba (Pol), 4. Appelgren (Zwe), 5. Lindh (Zwe), 6. Kucharski (Pol). 7. Mazoenov (Sov), 8. Rosskopf (BrD), 9. Saive (Bel), 10. Primorac (Joe), 11. Lupu- lescu (Joe), 12. Prean (Eng), reserve: 13. Ding Yi (Oos) Vrouwen: 1. Guergueltcheva (Bul), 2. Batorfi (Hon), 3. Nemes (BrD), 4. Bades- cu (Roe), 5. Kasalova (Tsj), 6. Popova (Sov), 7. Xiao Ming (Fra), 8. Kloppenburg (Ned), 9. Boelatova (Sov), 10. Safarova (Tsj), 11. Urban (Hon), 12. Hrachova (Tsj), reserve: 13. Fazlic (Joe). LEIDEN Luba Leiden heeft gis teravond een oefenwedstrijd tegen de oude rivaal ASVU met 94-104 ge wonnen. De Leidse basketbalploeg experimenteerde met de opstelling met het oog op de competitiewed strijd van morgen tegen titelkandi daat en koploper Gunco. ASVU kon de oefening goed gebruiken als voorbereiding op het treffen met BV Leiderdorp, eveneens morgen avond. stuur, raad van commissarissen) uit niet meer dan drie personen be staan en zal het onmogelijk zijn om twee functies tegelijk te bekleden. Van der Reijden: "De grootste pro blemen bij Feyenoord werden ver oorzaakt door mensen die op el- kaars terrein vertoefden. Daarom verdwijnt het systeem met de dub bele petten". LISSE BV Lisse gaat het dit jaar weer proberen. Nadat de serie smaakmakende internationale bas- ketbaltoernooien vorig jaar decem ber was onderbroken door een groot aantal afzeggingen van bui tenlandse ploegen lijken de organi satoren er in geslaagd om eind deze maand opnieuw een sterk deelne mersveld op de been te brengen. Het 'vrouwelijk alternatief voor de Haarlem Basketbal Week moet op 29 en 30 december in sporthal Meer zicht zijn beslag krijgen. Het aantrekken van buitelandse teams bleek ook nu niet gemakke lijk. De Tsjechoslowaakse lands kampioen Banska Bystrica stond hoog op het verlanglijstje van Lisse en van bondscoach Meindert van Veen, die de organisatie helpt bij het benaderen en uitnodigen van ploegen. Collega Ruud Harrewijn doet dat overigens voor de Haarlem Week. Bystrica moest echter afzeg gen omdat vooruitlopend op de Eu ropa Cup I-duels van begin januari andere verplichtingen voorrang kregen. Meteor Praag is voorlopig de vervanger voor Bystrica. Uit Oost-Europa komt verder Trudovi Reservi uit het Russische Gorki. Het is de eerste keer dat een vrouwenteam uit de Sovjetunie in Nederland op een vriendschappe lijk toernooi verschijnt. De overige buitenlandse deelnemers zijn BSC PSK Media Rent uit Linz (Oos), Bayer Leverkusen (Wdl) en waar schijnlijk SG BC/USC Munchen. Uit eigen land komen naast Lisse zelf, landskampioen Amiga Den Helder en het Katwijkse Grasshop pers. Voorburg is reserve voor het geval een ploeg op het laatste mo ment niet komt opdagen. door Ton Schipperheyn 4» H1074 94 O AV109863 *2 V10976 Z 4»B854 LPVB109 O 7542 4» AH3 Bridgerubriek week 89/49 - Ton Schip perheyn De competitie in de meesterklasse was dit jaar niet bepaald spannend te noe men, daarvoor was het krachtsverschil te groot. CPP1 (Leufkens-Westra met Borm-Maas) walste met een gemiddelde van 20 over de andere teams heen en ei genlijk kon alleen Hoki (v.d. Brom-Mul- der met Tammens-Vergoed) een beetje in de buurt blijven. Ook de CPP-reserves deden het goed. Via een geweldige eindsprint werd niet alleen de dreigende degradatie afge wend, maar zelfs nog de derde plaats be reikt, recht gevend op deelname aan de play-offs. De halve finales daarvan - CP- P1I-USS en Hokl-CPP2 - worden dit weekend gespeeld in de Amsterdamse Politiesocieteit. De finale volgt vervol gens op 27 en 28 januari in het Nationaal Bridge Centrum in Utrecht, de fraaie behuizing die de bridgebond ko mende maand betrekt» Een spel uit de wedstrijd tussen de nummers 1 en 2, CPP1 en Hokl, dat voor de nodige beroering zorgde. Andre Mul der als west opende 1K1, gevolgd door ISch bij noord (Anton Maas). Oost dou bleerde negatief, tenminste een vierkaart harten tonend, en zuid sprong naar 4Sch. Dat maakte het voor west erg lastig. Na zeer lang denken koos hij voor 'doublet', noord pas; oost bood 5K1 en west nog 6 KI, na schoppenstart gemaakt (+1370). Het was natuurlijk vervelend dat 6 KI was gemaakt, maar NZ hadden zich 'hun rechten voorbehouden'. Volgens de re gels mag, na lang denken van partner, al leen dan nog worden geboden indien dat bod 'opgelegd' is. In de ogen van de arbi ter was dat met 5K1 zeker niet het geval en hij besloot dat oost had behoren te passen. Het contract werd vastgesteld op 4Sch gedoubleerd een down, +100 voor OW. Aan de andere tafel hadden OW 5Ha geboden en gemaakt (+650). CPP won nu 550 punten op het spel, in plaats van er 720 te verliezen. Geen klein verschil dus, maar gelukkig niet van invloed op de stand. Een aardig spel (diagram 2) uit de wed strijd tussen CPP1 en USS (Schippers- /v.d. Pas met Jansma-van Wel). Elly Schippers opende als west 1 Ru. Het paar speelt een vorm van Precisie, met 1K1 als sterkste opening (16 punten of meer). Dat bod verviel dus in dit geval; ook ISch kwam niet in aanmërking, dat be- door Rinie Kuijf Helaas is er in de rubriek van vorige week een ernstige fout in het diagram ge slopen. In plaats van een zwarte pion op d6 moest daar een paard staan. Daarom nogmaals de opgave; wit speelt en geeft mat in twee zetten: Stelling Wit Kd3, th7,ta7. Zwart Kd8, pd6. Deze week begint in Palma de Mallor- ca waarschijnlijk het sterkst bezette open toernooi wat ooit in West-Europa is gehouden. Het betreft het G.M.A toer nooi waar meer dan honderd Russen aan mee zullen doen. De Nederlandse verte genwoordiging bestaat voornamelijk uit het Leidse duo van der Wiel en Piket. Wij houden u op de hoogte van hun verrich tingen aldaar. Afgelopen Zaterdag werd de beslis sende wedstrijd om de landscompetitie verspeeld tussen Volmac-Rotterdam en Groningen. Laatstgenoemde speelde thuis en had eigenlijk na drie uur spelen al geen hoop meer om de gedeelde kop III! V Ill Ill 111 ill i ■f' n B uw 4" M III ill ill H|li in III m 11! I'll. in positie vast te houden. Het werd snel en overtuigend 6,5-2,5 voor de Rotterdam mers, waarbij Brenninkmeier aan het eerste bord de Groningse eer nog kon redden door met zwart Van der Wiel te verslaan. Op een gegeven moment was V9432 L? B98 OHB5 A85 4» N 10 AH65 O n L? V10732 V4 O W U O 972 AV75 4» Z HB94 HB76 <?4 O A10863 4*863 looft een vijfkaart, en voor ISA (13-15 pt) ontbrak de SA-verdeling. lRu dus, de 'vuilnisbakopening' van het systeem, zegt niets omtrent de ruitenkleur. Anton Maas als noord paste maar even, oost 2Ha (zeskaart, 8-11 pt), zuid en west pas. Nu kwam noord tot leven, 3Ru, waarop Frans Borm als zuid besloot tot 3SA! West startte met klaveren, voor zuids heer, gevolgd door ruiten voor heer en aas. Oost bekende niet en Frans' gezicht versomberde. De reden daarvan werd pas later duidelijk. Hij speelde na enig denken RuV, stak over naar Ru7, incas seerde K1A en claimde negen slagen. 'Zou je hebben gesneden als ik niet RuH had gespeeld?', vroeg west. 'Reken maar', was het verrassende antwoord. 'Antons ruitens lagen wat in elkaar ge schoven en ik telde er in eerste instantie OVER Liechtenstein als postzegelland laten nog altijd veel mensen zich laat dunkend uit. Het zou griebuszegels uit geven, het zou veel te veel zegels op de markt brengen en de oplagen zouden gi gantisch hoog worden gehouden. Niets is echter minder waar. Mocht er ooit al iets mis geweest zijn in het uitgiftebe- leid, Liechtenstein geeft nu al tientallen jaren juweeltjes van zegels uit, die qua ontwerp en uitvoering hoog staan aange schreven. Verder slaagt het land er al jarenlang achtereen in het aantal zegels dat wordt uitgegeven tot zo'n 25 per jaar te beper ken, die dan tezamen ook nog eens de 20 frank-grens nooit overschrijden. En wat de oplagen, of liever gezegd de verkochte aantallen betreft, die lopen echt niet in de miljoenen. Uit de jongste verkoopcij fers, die van 1986, blijkt bijvoorbeeld dat de enige zegels, die toen een "oplage" be reikten van meer dan 1 miljoen de Euro pazegels van 50 rp. (1,3 miljoen) en 90 rp. (1,4 miljoen) waren en de laagste waarde (25 rappen) uit de "boomschors"-serie: 1,3 miljoen. De verkoopcijfers van de overige zestien zegels, die dat jaar ver schenen, schommelen tussen de 660.000 en 948.000. En deze aantallen vallen bij voorbeeld niet uit de toon bij die van an dere kleine verzamelgebieden als Jersey en Guernsey. Zoals gezegd streeft Liechtenstein er al jaren naar het totaal jaarbedrag van al le uit te geven zegels niet de 20 frank- grens te laten overschrijden. Dat is ook voor 1990 weer gelukt, want voor de 25 zegels die er op het programma zijng ge zet (10 series, vier emissiedata) behoeft niet meer dan 19,90 frank te worden be taald. De eerste zegels zullen volgend jaar op 5 maart uitkomen: twee Europa-zegels, een zegel "150 jaar postzegels" en een ze gel ter gelegenheid van het wk-voetbal in Italië. Voor 5 juni staan gepland: drie ze gels "Liechtensteinse schilders" en het tweede deel van de permanente serie "bergen" (4 zegels). Op 3 september komt de tweede "jacht'"serie uit (3 ze gels) en het derde deel van de "bergen"- reeks (4 zegels). Tot slot op 3 december: een zegel "500 jaar post", drie kerstzegels en de vierde reeks "wintergebruiken" (drie zegels). De laatste emissies van dit jaar ver schenen 4 december: drie kerstzegels en drie zegels met daarop mineralen die in Liechtenstein worden gevonden. De af beeldingen op de kerstzegels zijn ont leend aan een drieluik van de Gentse schilder Hugo van der Goes (1440-1482) en diens leerlingen: 35 rappen, de konin gen Balthazar en Melchior; 90 rp., een knielende man die geschenken brengt met zijn beschermheilige, Stephanus en 50 rp., Jozef en Maria en koning Kaspar. De mineralen-zegels tonen: 50 rp., schepterkwarts; 1,10 fr., een pyntkogel en 1,50 frank, phantoomcalcium. door Hans Vermin de volgende stelling onstaan: Wit; Kg2, tf3, la4, pionnen c5, d6, e5, g3, h2. Zwart Kg8 torens op d8 en c3, pionnen op b7, f7, g6, h7. Hier ging de zwartspeler ernstig in de fout door in plaats van het voor de hand liggende l..txc5, 2. Ib3 txe5, 3. txf7 Kh8, 4. d7! te3! af te wikkelen met, l...txf3, 2. Kxf3 Kf8, 3. Ke4 Normaal ge sproken is de loper tegen een toren al leen vrij machteloos, maar de witte ko ning kan hier dermate goed ingrijpen, dat de kansen gezien de zwakke pion op b7 (waar de witte koning vaak naar toe dreigt te lopen) helemaal gekeerd waren. Zwart verslikte zich even later nog een keer en toen kon Van der Wiel eenvoudig het volle punt alsnog incasseren. Hier mee werd weer een oude wijsheid beves tigd datje als zwakkere speler in een par tij wel twee keer moet winnen van een sterke grootmeester voordat je uiteinde lijk het volle punt te pakken hebt, want dat krijg je van die mensen niet cadeau. Vandaag 2 weken geleden was voor de Hagenaar Fred Ivens een heugelijke dag. Niet alleen won zijn club R.D.G. van het veel sterker geachte IJmuiden, maar ook gaf hü zelf de voorzet door niemand min der dan Harm Wiersma te verslaan. Dat dat een uitzonderlijke gebeurtenis is blijkt wel uit het feit dat Wiersma sinds 1973 in de competitie niet meer had ver loren! Toen verloor hij tegen de enige Zwitserse grootmeester Andreas Kuy- ken in een partij waar veel over te doen is geweest... Omdat het zo een zeldenheid is vandaag de partij Wiersma-Kuyken een volgende week Wiersma-Ivens. 1. 32-28 19-23 2. 28x19 14x23 3. 37-32 10-14 4. 35-30 20-25 5. 33-29 5-10 6. 41-37 14-19 7. 40-35 10-14 8. 46-41 17-22 9. 31- 27 22x31 10.36x27 11-17 11.45-40 6-11 12. 30-24 19x30 13. 35x24 14-20 14. 38-33 17- 21 15. 42-38 21-26 16. 41-36 11-17 17. 48- 42 1-6. Dat deze variant nog altijd goed speelbaar is voor zwart bleek onlangs in de partij Gantwarg-Casaril (Bakoe 1989) waarin vervolgd werd met 17. 4-10 40- m m m !p| IPI 1 P PI Pi II sa pi pi io pi O O 0 O' _J3; 35 7-11 33-28 9-14 28x19 14x23 en zwart kwam later gewonnen te staan. Overi gens in 1972 speelde Gantwarg tegen Sij- brands ook 4-10 en na 50-45 17-21 33-28 1- 6 28x19 18-22 27x18 12x14 met voordeel voor wit. Het lijkt wel of de tijd heeft stil gestaan?! 18. 50-45 4-10? Paar maanden later (ik spreek nog altijd over 1973) vond de match Andreiko-Sijbrands plaats daarin speelde Andreiko 18. 1-6! 50-45 6-11 33-28 26-31? met later remise. I.p.v. 26-31 had zwart echter 4-10! 28x19 9-14 moeten spelen. Andreiko speelde dit niet, niet omdat hij deze variant niet ge zien had, maar omdat hij er van over tuigd was dat Wiersma-Kuyken van te voren was gecomponeerd?! Dat dat niet het geval was is inmiddels wel zeker. Sij- brands had nl. na 18. 4-10 40-35 willen spelen. Na 18. 1-6! had dat echter geen 19. 33-28? 9-14 20. 28x19 14x23 21. 38- 33 6-11 22. 36-31 10-14 23. 43-38 14-19 24. 40-35 19x30 35. 35x24 17-21 26. 33-28 12- 17 27. 28x19 18-23 28. 29x9 20x40 29. 45x34 3x23 30. 47-41 7-12, beter als 25-30 en 23-28. 31. 49-43 8-13 32. 39-33 12-18 33. 44-40 13-19 34. 33-28 18-22 35. 27x29 21- 27 36. 32x12 11-17 37.12x21 16x47 38. 29- 23 19-24 39. 28-22 24-30 40. 34-29 30-34 41. 22-17 34x45 42.17-11 47-36 43.11-6 2- 7 44. 38-33 45-50 45. 43-39 50-45 46. 42-38 7-11 47. 6x17 15-20 48. 17-12 20-24 49. 29x20 45x7 50. 20-14 7-23 en Wiersma gaf op.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21