Bestuur De Watertuin is tegen legalisering permanente bewoning 'Bestrijdingsmiddelen zijn noodzakelijk' Twintig maanden geëist voor brandstichting in Leiderdorp TENTOONSTELLING VOORSCHOTEN Nieuwe burgemeester van der Wel doet intrede in gemeente Warmond Progressief Warmond wil situatie bungalowpark veranderen WARMOND - Het bestuur van de coörperatieve War- mondse vereniging De Wa tertuin wil niet dat de ge meente permanente bewo ning van de Watertuinwo- ningen legaliseert. Progres sief Warmond (PW) heeft al meerdere keren verklaard dat dat wel moet gebeuren. De fractievoorzitters van het CDA en de VVD verklaren desgevraagd dat hun fracties hierover geen standpunt in nemen. Zoals bekend hebben sommige be woners van De Watertuin in het La ge Land van Warmond zich in de loop der jaren permanent gevestigd in het recreatiedorpje. Volgens het bestemmingsplan Noord-oost heeft het gebied een recreatieve en land bouwkundige bestemming. Perma nente bewoning is eigenlijk verbo den. "Het bleek moeilijk controleer baar", aldus B. Schavemaker van PW. "Vestiging werd oogluikend toegestaan. Wanneer we de wonin gen een permanente bestemming geven weet iedereen waar hij aan toe is". Een situatie die PW wil verande ren. "Wanneer een Warmonder een hekje wil plaatsen mag dat niet, om dat het in strijd is met een bestem mingsplan. Dat is moeilijk te verko pen, omdat we in de Watertuin wel zaken toelaten die in strijd zijn met het daar geldende bestemmings plan". aldus de nieuwe PW-fractie- voorzitter eerder deze week. Het bestuur van de vereniging verzet zich tegen het schrappen van de bepaling in het bestemmings plan. Voorzitter A.K. van Cranen- burgh erkent dat bewoners sinds 1980 op meer permanente basis in de Watertuin verblijven, maar ont kent dat het om grote aantallen gaat. "Dat wordt steeds gedacht", zegt hij. "Men baseert zich waar schijnlijk op het feit dat vele bewo ners van de Watertuin zich inschrij ven in Warmond. Maar dat wil nog niet zeggen dat ze permanent in de Watertuin wonen, dat hoeft hele maal niet". Schavemaker heeft zijn twijfels. Hij wijst op een advertentie waarin Watertuinwoningen te koop worden aangeboden. "Er wordt niet eens meer bijgezet dat het om een recreatiewoning gaat". Minder politie Van Cranenburgh wil de huidige si tuatie handhaven, wanneer het om een klein groepje vaste bewoners blijft gaan. "Wij constateren dat er nu niets aan de hand is. Niemand zegt dat hij erdoor wordt gestoord. Voor ons heeft het als voordeel dat de meer permanente bewoners toe zicht houden en er minder politie toezicht nodig is". De voorzitter is wel bang voor problemen, wanneer iedereen per manent in de Watertuin gaat wonen. Iets waarvoor hij vreest, wanneer het bestemmingsplan wordt veran derd. "De wijk is er niet op inge steld. Het is te afgelegen. Bij perma nente bewoning gaan mensen ande re eisen stellen, de gemeente zou dan veel meer service moeten verle- Hoewel de bewoners onroerend goed-, en woonforensenbelasting betalen aan de gemeente Warmond, betaalde de vereniging de aanleg van een waterzuiveringsinstallatie en andere voorzieningen zelf. "Dat was de afspraak. De gemeente heeft daar geen cent aan uit hoeven te ge ven, daar stond tegenover dat de ge meente ons niet op de vingers kon tikken". Van Cranenburgh voorziet dat de voorzienigen bij grotere aantallen bewoners intensiever worden ge bruikt. Het bestuur van de vereni ging is ook bang dat permanente be woning een nieuwe groep bewoners aantrekt, zoals jonge gezinnen. Op dit moment wonen er veel gepen sioneerden, alleenstaanden en echt paren. "Van de mensen die er op dit moment wonen weten we dat ze de doelstelling van de stichting onder steunen. Rust en recreatie staan bij ons voorop. Dat moet zo blijven", al dus de voorzitter. Voorzitter van de vereniging De Watertuin bij de ingang i permanente bewoning". HILLEGOM Een bloembol lensector waarin helemaal geen bestrijdingsmiddelen en grond- ontsmetting worden toegepast, kan niet. Als de overheid dat wil nastreven, betekent dat het ein de van de bloembollenteelt in Nederland met alle gevolgen van dien. Geen werk meer voor de bollentelers, hun personeel, toeleverings- en handelsbedrij ven en een gevoelige klap voor de toeristenindustrie. Deze waarschuwing liet de Noord- wijker M.C.J. Zandwijk gisteren ho ren bij de jaarvergadering van de vakgroep bloembollen van de ka tholieke Land en Tuinbouwbond (LTB). Zandbergen sprak in het Hil- legomse Treslong in zijn functie van voorzitter van het Milieuplatform Bloembollen. De Noordwijker werd gisteren tevens gekozen als voorzit ter van de vakgroep van de LTB. Het milieuplatform werd in maart van dit jaar opgericht. In de groep hebben de standsorganisaties in de land- en tuinbouw zitting, naast de Koninklijke Algemeene Vereniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren en on derzoeksinstellingen. Zandwijk moest vaststellen dat er nog te veel ondernemers zijn die denken dat de op stapel staande maatregelen van de overheid niet voor hen van toe passing zijn. "Die ondernemers zul len niet alleen van een koude ker mis thuiskomen, maar kunnen ook met die houding het bollenvak erg veel schade berokkenen. Wanneer telers zich niet aan de richtlijnen houden, zal de overheid met nog strengere maatregelen komen". De aftredende voorzitter van de vakgroep, S.P.J. Brouwer, stelde vast dat de bloembollensector in een zeer cruciale fase verkeert. "Ja renlang heeft de overheid gestimu leerd om op een klein stuk land met toepassing van alle verworvenhe den van de chemie en de techniek zoveel mogelijk bollen te produce ren. Daarom zal de overheid bij de overschakeling op een geheel ande re produktiewijze veel geld be schikbaar moeten stefien voor on derzoek en investeringen". Scholen Juist nu onderzoek en onderwijs steeds belangrijker worden in de bloembollensector, is de-ontwikke ling rond de vorming van Agrari sche Opleidingscentra (AOC) vol gens Brouwer zeer belangrijk. In de AOC's fuseren lagere- en middelba re tuinbouwscholen, vakscholen en het kort middelbaar beroepsonder wijs. "Absoluut betreurenswaardig is het dat de bloembollenstreek daardoor in drieën dreigt te worden gedeeld. De drie AOC's lijken de concurrentieslag al aan te gaan. Zo'n situatie zal ten koste gaan van de bollensector. Ik roep de drie be sturen dan ook op de koppen bij el kaar te steken en tot goed overleg te komen op dit terrein. De al tien jaar opererende scholingscommissie Bloembollenstreek kan daarin ze ker een rol spelen". De driedeling waarin Brouwer op doelde is ontstaan doordat de ver schillende schoolbesturen niet tot overeenstemming konden komen over een fusie. Zo bleek het onmo gelijk te zijn de protestants-christe lijke lagere tuinbouwschool in Rijnsburg en de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool in Lisse in één cluster onder te brengen. Rijnsburg wordt waarschijnlijk onderge bracht in een AOC met als spil Al phen aan den Rijn en Boskoop, Lis- se komt bij de cluster Aalsmeer en de lagere tuinbouwschool in Oegst- geest sluit zich aan bij scholen rond Rijswijk. Felle kritiek uitte Brouwer op het beleid van de rijksoverheid op het gebied van het aanstellen van per soneel voor enkele maanden en op de regeling voor het inzetten van scholieren en studenten. "Onze sec tor komt in nog grotere problemen als de nieuwe minister voor sociale zaken en werkgelegenheid de ge- dachtengang van zijn voorganger overneemt". Dat beleid is er op ge richt dat eerst langdurig werklozen aan het werk worden gezet, daarna mensen uit EG-landen en als er dan nog vacatures overblijven kunnen werkzoekenden van buiten de EG in de bollen werken. Daarbij gaat het met name om Polen. Brouwer vindt het op zichzelf te recht dat eerst dicht bij huis werk nemers worden gezocht. "De prak tijk is dat de arbeidsmarkt zo niet functioneert. Er zijn onvoldoende gemotiveerde mensen beschikbaar, ondanks een beloningsniveau dat tot de betere in de agrarische sector behoort. Ook speciale scholingspro gramma's hebben nauwelijks ef fect. Als ondanks alle pogingen het niet lukt werknemers te krijgen bin nen de EG, moet het toch mogelijk zijn mensen aan te nemen die wél willen werken". Sociale zaken is volgens Brouwer te gefixeerd op werkloosheidscij fers. "Positief is dat de arbeidsbu reaus in Noord-Holland over het al gemeen de regels op een construc tieve wijze hebben uitgevoerd en wel bijtijds toestemming gaven voor het inschakelen van Polen. Het eigen beleid van het arbeidsbureau Lisse, heeft in de Bloembollen streek weer tot wrevel en ergenis geleid". De leden werden door het be stuur opgeroepen zich beter aan de regels en de CAO-bepalingen te houden. De LTB heeft vorige week een gesprek gehad met de Voe dingsbond FNV naar aanleiding van de deze zomer gehouden loon- controle-actie van de bond. Zakennieuws Vertaalbureau Het Londense vertaalbureau 'The Company' opent op 15 december haar eerste Nederlandse kantoor, dat gevestigd zal worden aan de Lange Voort in Oegstgeest. Het be drijf is gespecialiseerd in het corri geren van Engelse teksten. woorden van Saris. PW-fractievoorzitter B. Schave maker toonde zich erg blij met de komst van een nieuwe vrouwelijke PvdA-burgemeester. Hij sprak de hoop uit dat zij iets kan onderne men tegen de voortdurende aansla gen op het landschap in Warmond. Verder wil zijn fractie dat Van der Wel evenals de vorige burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar (PvdA) het overleg met de politie voortzet. "Dit heeft goede resultaten opgele verd", aldus Schavemaker. CDA-fractievoorzitter G.E. den Ouden hield het kort. "U was de laatste kandidaat die de vertrou wenscommissie ontmoette, maar zou de eerste worden", stelde ze vast. Zij sprak de hoop uit dat de burgemeester het naar haar zin zal hebben in Warmond en snel een wo ning zal vinden in de gemeente. Ook de Oegstgeester burgemeester S.H. Scheenstra, vertegenwoordiger van de burgemeesterskring van de duin- en bollenstreek, kwam daar op terug. Hij wees er fijntjes op dat de gemeente Warmond de plicht heeft haar burgemeester van een adequate woning te voorzien. Van der Wel zei te hopen dat ze snel een huis zal vinden. Voorlopig zal zij heen en weer reizen. G.H. van der Wei-Markerink, de nieuwe burgemeester van Warmond, kreeg gistermiddag het ambtsketen om in het gemeentehuis. (foto Henk Bouwman) WARMOND - "Ik zal me inzetten voor de belangen van Warmond en reken daarbij op uw hulp". Deze woorden sprak mevrouw G.W. van der Wei-Markerink (PvdA) gister middag bij haar benoeming tot bur gemeester van Warmond. Tijdens een buitengewone raadsvergade ring in het gemeentehuis werd zij onder grote belangstelling van raadsfracties, wethouders, ambte naren, collega-burgemeesters en fa milieleden geïnstalleerd. Ook chef kabinet van de provincie Zuid-Hol land, G. Blauw, was aanwezig. Alle fractievoorzitters van de Warmondse politieke partijen ver welkomden Van der Wel en spraken de hoop en verwachting uit dat de nieuwe burgemeester de unanieme voordracht van de vertrouwens commissie zal waar maken. Het CDA bood Van der Wel rode rozen aan en Progressief Warmond (PW) overhandigde haar een verzameling kranteknipsels van de gemeente Goor, waar de burgemeester van daan komt. De WD gaf eën kalen der van Vincent van Gogh. WD-fractievoorzitter mevrouw C.A.M. Saris maakte duidelijk dat haar fractie tijdens het afscheid van de ex-wethouder uit Goor heeft ge hoord dat de nieuwe burgemeester erg politiek bewust is. De WD is daarvoor beducht. "Wij zien het lie ver wat neutraler, we willen niet zo'n politiek dier", aldus Saris. Om alvast te bereiken dat de bur gemeester zich boven de partijen zal opstellen, overhandigde zij Van der Wel een kalender. "De WD heeft gekozen voor Van Gogh, om dat hij een schilder was die zo mooi kleuren kon mengen, terwijl ieder kleurtje duidelijk herkenbaar bleef', aldus de fractievoorzitter. Van der Wel maakte duidelijk dat ze in het college de belangen van al le partijen zal behartigen en wil wer ken op basis van vertrouwen. "Maar ik wil niet vanaf de zijlijn aan het politieke spel deelnemen. Mijn stem zal zeker in het college door klinken", antwoordde ze op de Waarschuwing voorzitter Milieuplatform Bloemenbollen LEIDERDORP/DEN HAAG - We gens brandstichting en een poging daartoe is gisteren bij de Haagse rechtbank twintig maanden gevan genisstraf, waarvan vijf voorwaar delijk, geëist tegen een 19-jarige Leidenaar. De man was in juni en augustus dit jaar in Leiderdorp her haalde malen met molotov-cock- tails in de weer geweest. Op 6 juni heeft hij onder een via duct in Leiderdorp een keet in brand gestoken en in augustus wil de hij een woning aan de Klimop- zoom in brand steken. Een voorbij ganger kon dat verhinderen. De ver dachte stond op het punt een molo- tov-cocktail naar het huis te gooi en, maar de fles met anderhalve liter benzine, werd net op tijd uit zijn handen geslagen. Een eerdere poging dit huis in brand te steken was ook al mislukt, omdat de brandbom werd tegenge houden door een dubbele begla zing. De Leidenaar is een tijd woon achtig geweest aan de Klimopzoom, maar is hier uit gezet. Tijdens de zitting bleek dat de verdachte in korte tijd veel proble men in Leiderdorp gehad hebben. Met een groep vrienden ging de ver dachte herhaaldelijk op pad en wer den vernielingen aangericht. Zo werd er ook nog een klimrek op een schoolterrein aan de Klimopzoom in brand gestoken en werd in een woning aan de Hoofdstraat de boel ook nog eens kort en klein geslagen. De verdachte had hier ook ge woond, maar was uit huis gezet om dat hij er een grote bende van maak te. Tevens bleek dat de Leidenaar tot twee keer toe een vrouw met een mes had bedreigd, al bagatelliseer de hij dat op de zitting. Wel bleek uit diverse rapporten dat hij nogal makkelijk ruzie maakt. De man is gefixeerd op zijn af komst, betoogde zijn advocaat. Zijn moeder was zestien jaar oud, toen hij werd geboren en direct na zijn geboorte werd hij in een kinderte huis geplaatst. Zijn vader heeft hij nooit gekend. Zijn moeder heeft hij een keer ontmoet. Uit dit alles zou zijn onzekerheid voortkomen, ter wijl hij juist voor vol wil worden aangezien. Zijn daden zouden een uiting van minderwaardigheidsge voelens zijn. Op het moment zijn ook zijn toe komstplannen geblokkeerd, omdat hij op zoek naar zijn afkomst is. Of ficier van justitie, mr. I. Klopper, be greep dat dit een belangrijke rol in het leven van de verdachte speelt, maar voorziet grote problemen, wanneer de man hier niet overheen komt. De officier meende dat de man le vensgevaarlijk bezig is geweest. Zij vond dat de voormalige Leiderdor per voor langere tijd de gevangenis in moet en daarna zou er intensief contact met de reclassering moeten komen. De rechtbank doet 22 december uitspraak. VOORSCHOTEN - De burgemeester van Voorschoten, P. Cannegieter, heeft gisteravond de tentoonstelling 'Voorschoten' geopend. De tentoonstelling in het Ambachts- en Baljuwhuis geeft geen historisch beeld van Voor schoten maar bestaat uit een aantal oude en gekke voorwerpen. Middelpunt van de tentoonstelling is een grote maquette van het centrum van het dorp, gebouwd door de J.J. trippe. Een andere attractie is de film 'Kijk Voorschoten', die de filmgroep Rhijnland in opdracht van de gemeen te heeft gemaakt. In het Ambachts- en Baljuwhuis is ook een 'Voorschotens winkeltje' waar souvenirs kunnen worden gekocht, zoals een overdruk van een achttiende eeuws bnoekje, reprodukties van een kaart en gedichtjes over het dorp. De tentoonstelling is tot en met 14 januari te bezichtigen, dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag is het Ambachts- en Baljuwhuis gesloten. (foto Hepk Bouwman: ZATERDAG 9 DECEMBER Alkemade uilvoering blijspel door Toneel vereniging Maskerade, aanvang 20.00 uur in het Dorpshuis, Rijp- wetering. Alphen Kerstmarkt in Avifauna, tot 18.00 uur. ballonnenwedstrijd Amnesty zaalvoetbaltoernooi ballet- en dansscholen, Rijnstreekhal, aan vang 19.00 uur. koppelklaverjastoernooi buurt huis Halfje Wit, aanvang 20.00 J.P. den Tex Little Big Volca noes in het Kasteel, aanvang 21.00 uur. Leiden Braziliaanse dansmiddag van de Leidse Volksdansgroep Misir- lou, van 13.00 tot 17.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. oorstelling 'De Nationaal Kampioen', door Cabaret Zak As. aanvang 20.15 uur in de Leid se schouwburg. 1 najaarsconcerl Collegium Mu- icum met o.a. de Piet-Hein Rap- sody, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. de Stek, aanvang 21.00 i AVRO Toppop Discovery Show, aanvang 21.00 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen, tot 16.00 uur. Pieterskerk. rommelmarkt, aanvang 09.00-17.00 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de, spel van twee Koto's, trad. mu ziek en thee-cerpmome. aanvang jazzmuziek van Michael Moore Quartet in De Waag, aanvang 21.30 uur. demonstratie tingieten door Gert Lebbink in café Cheers aan de Doelensteeg, tot 10.00 uur. showband Con Fuoco houdt bingo-avond in het club gebouw aan de J.C. Rijpstraat 33, aan vang 20.00 uur. Leiderdorp kindervoorstelling (5-12 jaar): 'De geheimzinnige rots', door Theatergroep Narcis, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk strandhengelwedstrijd van de hengelsportvereniging 'De Sport visser', aan het Noordzeestrand, van 17.00 tot 21.00 uur. tentoonstelling van de Noord- wijkse Vereniging van pluimvee- en Konijnenhouders aan de Pic- kestraat 72a, van 10-17 uur. Oegstgeest viering 10-jarig jubileum Vere niging Haaswijk, vanaf 15.00 uur met vergadering, videofilm (voor de jeugd) in 1 Groot Profijt. jeugdvereniging Rocktopus geeft modeshow in Dorpshuis, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 10 DECEMBER kerstmarkt Avifauna van 10.00 tot 18.00 uur. kerstconcert met Capella Pra- tensis, Oudhoomse Kerk, aan vang 14.30 uur. Leidsch Studenten Jazz Gezel schap Parktheater, aanvang Leiden 'Verbaal Signaal', dichters op De Burcht, aanvang 14.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkun de. demon, ikebana, origami en calligrafie, aanvang 14.00 uur. demonstratie tingieten door Gert Lebbink in café Cheers tus sen 11.00 en 18.00 uur muziekvereniging De Burcht houdt een bingo-middag in haar clubgebouw aan de J.C. de Rijp straat. aanvang 14.00 uur. Leiderdorp concert Louis van Dijk en Nico de Raad, aanvang 15.00 uur in de

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15