DE AMERIKAANSE DROOM STAAT IN ONZE SHOWROOM. [Ml Het Motorhuis 5Rechtspraak is een farce in Suriname 'Vrijwilligers moeilijker te interesseren' Verzorgingsstaat is geenszins aangetast HET AUTO-VERKOOP-CENTRUM VAN DE REGIO GM YOU'LL BE IMPRESSED. US Stanley Rensch is gewend aan intimidatie VRIJDAG 8 DECEMBER 1989 BINNENLANDi/ECONOMIE PAGINA 11 Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 OPEL ISÜZU CHEVROLET PONTIAC OLDSMOBILE 8UICK CADILLAC ^mÊm U moet vandaag of morgen even flink wat tijd uittrekken om naar onze showroom te komen. Waarom? Omdat de auto waarin u altijd al had wil len rijden, bij ons voor u klaarstaat voor een proefzit en.-rit die langer zal duren dan het gebruike lijke halfuurtje. Het wordt een meeting die een snipper- middag meer dan waard is. Latén we eens beginnen met de Chevrolet Corsica. Wat krijgt u voor de zeer konkurrerendc prijs van f 35.900,-? U krijgt een viercilinder 2.2-liter-injektie- motor, die aan de strengste milieu- eisen voldoet. U krijgt stuur bekrachtiging. U krijgt een op Euro pese wegen afge stemde wielophanging. U krijgt brede banden. U krijgt een radiocasscttcrecorder plus spea kers. U krijgt kuipstoelen. U krijgt een 24-uurs brake-down service, 365 dagen lang, door heel Europa, die u uit de brand helpt voor wat betreft wegslepen, hotelkosten en ver vangende auto. Deze exclusieve service kunnen we u ga randeren, omdat een Chevrolet bijna onver woestbaar is. Voor f 52.200,- krijgt u een 3.1 i V6-motor in een Corsica waar echt alles op zit, inclu sief airconditioning en automatische transmissie. Liever sportiever? De Chevrolet Beretta biedt u vanaf f 38.900,- exact hetzelfde, maar dan, zoals u ziet, in een strakker jasje: sportvering met stabilisator, rallyvelgen, getint glas en fraaie be- schermstrips. Nog één ding. U moet weten dat onze voorraad geli miteerd is. Expres. Want 'Chevy' rij den moet natuur lijk wel iets bijzonders blijven. Zo was het vroeger. Zo is het nu. Zo zal het altijd blijven. Reach out tor the stars! Den Uyl-lezing Al tram de Swaan: AMSTERDAM (ANP/GPD) - De verzorgingsstaat is in het afgelopen no-nonsense decennium weliswaar uit de mode geraakt, maar het is een mythe dat ze zou zijn afgebroken. De uitgaven en de uitkeringen heb ben zich in Europa en de VS op on geveer hetzelfde niveau gehand haafd. "De verzorging is in feite vrij wel nergens teruggedrongen. Som mige voorzieningen zijn met veel gekrakeel afgeschaft, maar meestal zijn geluidloos ergens anders de be stedingen juist toegenomen". Dat zei prof.dr. Abram de Swaan, hoogleraar sociologie aan de Uni versiteit van Amsterdam, gisteren in Amsterdam. Hij hield een rede aan zijn universiteit in het kader van de tweede Joop den Uyl-lezing, een jaarlijks terugkerende gebeur tenis die de PvdA in het leven riep om de naam van Den Uyl levend te houden. De Swaan liet er geen misver stand over bestaan dat hij het niet betreurt dat het fenomeen verzor gingsstaat de tijdgeest heeft over leefd. "Het is een hardnekkig mis verstand dat in tijden van economi sche teruggang de verzorgingsstaat moet worden opgeschort. Het om gekeerde geldt: de verzorging is er voor slechte tijden. In de huishou ding van individuen en in de econo mie van volkeren". De Swaan is socioloog, histori cus, politicoloog en wiskundige te gelijk. De rode draad in zijn oeuvre is 'de verstatelijking van de zorg'. De grondslag voor zijn theorie is de stelling dat de rijken niet uit liefda digheid de collectivering van de zorg ter hand hebben genomen, maar uit angst. "De rijken waren al leen bereid om de zorg voor de ar men op zich te nemen als ze zich door die armen bedreigd meenden, of als die armen hen in ruil daarvoor ook iets te bieden hadden". Hij pleit ervoor d^t het begrip ver zorgingsstaat zijn intrede doet in de landen van de Derde Wereld. "Het probleem in deze landen is niet zo zeer dat ze te arm zijn voor staats- verzorging. Want zoals gezegd is de verzorgingsstaat een verdelingsme chanisme, ook van de armoede". Het ontbreekt in die landen slechts aan bestuurlijk vermogen en poli tieke wil. De positie van de arme landen in de wereld wordt volgens De Swaan verslechterd doordat zij door het einde van de Koude Oorlog geen kans meer krijgen om de grote mo gendheden tegen elkaar uit te spe len. Daar staat volgens hem tegen over dat de arme landen gebruik kunnen maken van de macht die zij hebben om al dan niet mee te wer ken aan milieumaatregelen. Ook de wereldwijde migratie zal volgens de socioloog meewerken aan een even wichtiger verdeling van de welvaart in de wereld. "De grenzen aan de verzorgings staat zijn allereerst de staatsgren zen. Wie de allerarmsten echt zou willen helpen moet hun geen geld sturen, maar een Nederlands pas poort. Daarover gaat het gedoe met het fraudebestendig paspoort. Want het Nederlands paspoort is honger- bestendig", aldus De Swaan. De Swaan greep de ontwikkelin gen in het oostblok aan om te waar schuwen tegen overwinningsge- kraai voor het grootkapitaal. "De mensheid wankelt voort van wan begrip naar misverstand en zo zal zich nog een vergissing van wereld historische proporties voltrekken: dat de westerse landen in hun broze vrede en redelijke welvaart kunnen voortbestaan alleen dankzij het vrije ondernemerschap". Als we in een triomftijdperk leven, dan niet dat van het vrije ondernemerschap, maar dat van de rechtsstaat en de democratie, gedragen door sociaal democraten, sociaal-liberalen en christen-socialen, aldus De Swaan. ROTTERDAM (ANP) Het vrijwilligerswerk, uiteenlo pend van sportverenigingen tot bejaardenhulp, voelt zich bedreigd door toenemende problemen om nieuwe krach ten te werven voor het werk. Het vrijwilligerswerk moet concurreren met een explosief gegroeide verscheidenheid aan mogelijkheden om de vrije tijd te besteden, zo stelde de Tilburgse hoogleraar dr. Th. Beckers gisteren op de Inter nationale Vrijwilligersdag in De Doelen in Rotterdam. Directeur Van Loon van de Lande lijke Vereniging van Vrijwilligers- centrales stelde in zijn bijdrage aan het symposium dat de toekomst van het vrijwilligerswerk wordt be dreigd door twee verschijnselen. Enerzijds is er sprake van een groei ende vraag naar vrijwilligers door bezuinigingen en in omvang toene mende groepen die hulp nodig heb ben. Anderzijds, zo stelde Van Loon, neemt het aantal beschikbare vrijwilligers af door vergrijzing, on voldoende aanwas van jongeren en het sneller afhaken van al actieve vrijwilligers. Hij hamerde er echter op dat de vrijwilligersorganisaties ook bij zichzelf te rade moeten gaan bij het zoeken van een oplossing voor het tekort aan vrijwilligers. Van Loon wees er in dat verband op dat orga nisaties als Greenpeace en Amnesty International maar weinig hinder lijken te ondervinden van de afne mende interesse voor het vrijwilli gerswerk. Prof. Beckers, hoogleraar in de vrijetijdswetenschappen, noemde het opvallend dat vrijwilligerswerk het sterkst is bij groepen waarin nog sprake is van een sterke saamhorig heid opgeroepen door kerk, politiek of de belangen van een bepaald ge bied, zoals respectievelijk gerefor meerden, aanhangers van klein links en inwoners van kleine ker nen. "Waar solidariteit of gemeen schappelijk belang ontbreken krijgt vrijwilligerswerk het lastig", aldus Beckers. Men rolt volgens Van Loon veel minder gemakkelijk dan in het ver leden via sociale contacten het vrij willigerswerk in. Er gaat veel meer dan in het verleden een bewuste keuze aan vooraf, waarbij de moge lijke vrijwilliger zich afvraagt wat het aan tijd gaat kosten en in hoe verre het tegemoet komt aan zijn ei gen behoeften. belang, want dan is zijn rol uitge speeld. Sterker nog: dan wordt hij voor het gerecht gesleept", aldus Rensch. Vernedering "Zelfs al heeft hij persoonlijk geen opdracht gegeven tot de moorden van 8 december 1982, dan nog zal hij zich ervoor moeten verantwoorden. Tot nu toe heeft Bouterse de zaak al leen maar doen verharden. Hij hoeft niet eens meer zelf te vechten; daar heeft hij nu zijn Tucayana's voor. Hij heeft bij de indianen een strijd- methode geïntroduceerd die niet eens in hun traditie past". Rensch doelt op de Tucayana-in- dianen die sinds eind augustus stra tegische plaatsen in het land bezet houden en beschikken over zware wapens die hun door het leger zou den zijn verstrekt. Niemand heeft nog kunnen bewijzen dat het leger achter de Tucayana-acties zit, maar in zijn wekelijkse Nieuwsbrief legt Rensch heel precies vast wie waar gesignaleerd is, waar nieuwe leger posten opgezet zijn en welke wa pens de Tucayana's gebruiken. Zo is bij de Tucayana-inval in de Oostsurinaamse stad Moengo op 31 oktober een indiaan herkend als Sweedo, de man die als militair be trokken was bij de slachting in Moiwana. Rensch: "Een belangrijk punt voor mij, in welke vredesbesprekin gen dan ook, is dat er een oplossing komt voor de slachtoffers van de burgeroorlog. De basis voor vrede is gelegd in juli in het Akkoord van Kourou, hoewel ook daarin niets is opgenomen over mensenrechten. En Bouterse hoeft maar even te brullen en het hele Akkoord is weg". "Op basis van Kourou is de nood toestand in het land opgeheven. Heel stiekem, door een afkondiging in het Staatsblad. Met zo'n regering leven we hier. Walgelijk. Ik heb geen enkele reden om optimistisch te zijn. Je kunt op een gegeven mo ment perspectief zien als je het pro bleem geordend hebt. Maar de orde ning is er nog niet eens. Ja, theore tisch kun je die ordening bedenken en dat is dat Bouterse weg moet, ab soluut. Daar is geen discussie over' mogelijk", aldus de mensenrech tenactivist. Volgens hem is Bouter se, die de macht in het land heeft, "de vernedering voor deze natie" en betekent hij "de vernietiging van onze samenleving". "Eerst moet deze man er uit en dan kun je gaan werken aan de pro blemen die sec te maken hebben met het feit dat we een ontwikke lingsland zijn. Ik zegje, als het ons lukt van deze man af te komen, dan kunnen we tenminste ergens aan beginnen". Het ziet er echter naar uit dat het Bouterse eerder zal luk ken van Rensch af te komen dan Suriname van Bouterse. Als Rensch monddood wordt gemaakt, zijn het leger en de regering af van hun lastigste criticus. termeer voor meer loon. Voorzitter Blankert van de metaalwerk gevers kreeg bij de start van cao-onderhan delingen een verlaat Sinter klaasgeschenk aangeboden. Zowel bonden als FME ver wachten moei zame bespre kingen. De werkgevers bie den wel een loonsverhoging van 3 tot 4 pro centmaar wil len ook de vut- uitkering fors verlagen. De bonden verzet ten zich daarte gen gaan uit van zes procent loonruimte. PARAMARIBO - Toen maandag de Surinaamse president het leger opdracht gaf op te treden tegen ieder een die de staatsveiligheid in gevaar brengt, moet Stanley Rensch geweten hebben dat zijn veiligheid nog meer dan anders op het spel stond. De kleine grijze Bosneger is de militairen een doorn in het oog, al sinds de militaire coup van 1980. Nooit houdt deze mensenrechtenactivist zijn mond over de wandaden van de militairen en van de regering. Ook niet nadat hij in december vorig jaar was opgepakt en twaalf dagen had vastgezeten op verden king van staatsondermijnen- de activiteiten. door Karolien Bais/ANP Afgelopen woensdag werd er op zijn huis annex kantoor geschoten, waarna hij korte tijd moest onder duiken. Intimidatie is voor Rensch niets ongewoons. Medewerkers van zijn mensenrechtenbureau Moiwa na '86 worden regelmatig gevolgd, opgepakt, ondervraagd, van hun papieren beroofd en geïntimideerd. Rensch's medewerker Anton Vroegh werd in augustus op het vliegveld Zanderij aangehouden vanwege zijn omgang met "staats gevaarlijke figuren". Hij vluchtte onlangs naar Nederland, waar ook het gezin van Rensch woont. Vorige week nog vertelde Rensch tijdens een vraaggesprek met het ANP dat hij werd opgebeld met de mededeling dat er weer een rode Mazda voor zijn deur stond met daarin mannen met Uzi's. Als zich tijdens het interview voor het raam een jongen posteert, legt hij snel uit dat dat een vluchteling uit Oost-Su- riname is, en niet iemand van de in- lichtendienst. Rensch maakt zich ernstig zorgen over de sfeer in het land. Overal lo pen groepen ongeüniformeerde jongens met zware wapens rond. Mensen die ervan verdacht worden banden te hebben met het Jungle commando van Ronnie Brunswijk, worden ernstig mishandeld door militairen. Bosnegerdorpen wor den geplunderd en mensen ver dwijnen spoorloos. Brein Moiwana '86, genoemd naar het Bosnegerdorp waar op 29 novem ber 1986 de ernstigste moordpartij van de burgeroorlog plaats had, Stanley Rensch: "Bouterse is de vernedering voor deze natie", (foto ANP) krijgt veelvuldig bezocht van men sen die mishandeling, verdwijning of moord melden. Rensch verza melt gegevens en probeert de zaken voor het gerecht te brengen. Met weinig succes overigens. "De invloed van de militairen op de rechtsgang is bijzonder groot", zegt Rensch. "Zaken die belastend zijn voor de militairen worden bijna al tijd geseponeerd. De Surinaamse rechtspraak is een farce. Maar ik blijf zaken aanhangig maken, want als je dat niet doet, lijkt het je je bij de realiteit neerlegt." Rensch wordt door velen en zeker door legerleider Desi Bouterse be schouwd als zo niet het brein ach ter, dan toch de belangrijkste advi seur van Brunswijks Junglecom mando. Het is maar de vraag of dat zo.is. Rensch was in ieder geval niet op de hoogte van de geheime ontmoeting tussen Brunswijk en Bouterse eind vorige maand. Het gesprek tussen beide vijanden heeft even de hoop op vrede doen opflikkeren, maar die hoop is met de aanval op een le gerpost ten zuiden van Paramaribo afgelopen maandag weer aan flar den geschoten. Blanke huurlingen doodden zeven militairen en ver wondden er nog eens zes. Bruns wijk kon nog zo hard ontkennen dat de huurlingen in zijn opdracht han delden, de beschuldigende vinger is op hem gericht. Maar nog voor dit recente inci dent gaf Rensch geen cent voor de besprekingen tussen Bouterse en Brunswijk. "Bouterse is een killer die puur intuïtief handelt. Hij wan delt in het donker en schiet raak. Hij is de man die dit klimaat geschapen heeft. Terugkeer naar normale om standigheden is niet in Bouterse's ZOETER- MEER - Leden van de Indus triebond FNV demonstreer den gisteren bij de FME in Zoe-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11