LEIDSCH DAGBLAD Geweld dreigt in DDR Grote braadpan gezocht. NODIG! Gehakt h.o.h., Luchtalarm vergeten: hard gestraft Organisatie bij AZL onvoldoende geregeld Bevolking woedend na onthullingen over corruptie TV 10 mogelijk nog dit jaar van start Surinaamse militairen vermoord VW GOLF CL 1.6 DINSDAG 5 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39107 Prijs fl. 1,25 (van een onzer verslaggevers) LEIDEN De man die gister middag in Leiden vergat om het luchtalarm te laten afgaan, kan rekenen op een discipli naire straf. Geheel tegen de gewoonte in ging om klokslag 12.00 uur geen alarm af. En dat is reden commandant Mark van de regionale brandweer Rijnland om de man hard aan te pakken. Tot dat laatste werd uitge rekend zondagavond ook op geroepen in het VPRO-pro- gramma Keek op de Week, maar dan bedoeld voor burge meesters die het alarm nog wèl zouden laten afgaan. Op kolderieke wijze 'eisten' Van Kooten en De Bie van de bur gemeesters in Nederland dat ze ophielden met het luchta larm, zoals dat op de eerste maandag van de maand ge bruikelijk is. Burgemeesters die geen gehoor aan de oproep gaven, zouden 'hoogst per soonlijk' door de twee heren worden aangepakt. Volgens een woedende Mark heeft het echter helemaal niets met het televisie-pro gramma te maken. "Laat ik er maar geen doekjes om win den: één van mijn mensen heeft het domweg vergeten. En ik heb daar zwaar de pest over in", zo zegt Mark. De be diening van het luchtalarm is in Nederland in handen van de regionale korpsen. Mark is commandant van het Leidse korps en heeft tegelijkertijd de leiding over het regionale korps Rijnland. In een goede organisatie mag het volgens Mark niet ge beuren dat iemand iets ver geet waarvoor hij even voor dien nog een dienstopdracht heeft gekregen. De man moest gistermorgen onder meer met zijn auto naar de bunker aan de Stadhouder- slaan in Zoeterwoude, waarin de regionale brandweer in oorlogstijd haar intrek neemt. In dat beschermde onderko men bevindt zich ook de knop waarmee de alarminstallatie in werking kan worden gezet. (zie verder pagina Leiden) Externe adviseurs: 121 miljoen bezuinigen op deze manier zinloos (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bezuinigen bij het AZL is zinloos wanneer organisatie en verantwoordelijkheden in het zie kenhuis niet beter worden gere geld. Tot die conclusie komt het ac countantsmaatschap De Tombe dat door de medezeggenschapsraad werd ingeschakeld om te oordelen over een bezuinigingsoperatie die volgens de Raad van Bestuur van het ziekenhuis de komende 10 jaar 121 miljoen gulden moet uitsparen. Deze operatie is vertraagd omdat één van de vier divisies van het zie kenhuis - die van inwendige genees kunde - dwarsligt. Deze voelt zich onevenredig zwaar getroffen door de reorganisatie die ondermeer voorziet in reductie van het werk van de poliklinieken. Hierdoor komt de patiëntenzorg in gevaar, meent men bij inwendige genees kunde. Na onenigheid over de opdracht, heeft de Raad van Bestuur op eigen gelegenheid een commissie van wij ze mannen aangesteld die uitkomst moet bieden in het conflict. Deze brengt nog deze maand rapport uit. Onduidelijk is of deze commissie het vertrouwen heeft van interne geneeskunde. Bezuinigingen in het ziekenhuis zijn nodig om tekorten van de afge lopenjaren te dekken en geld te ver dienen voor de inrichting van het ziekenhuis in aanbouw. De noodzaak van bezuinigen wordt door het bureau De Tombe onder schreven: "Het AZL staat er econo misch slecht voor en dit vormt een reële bedreiging voor de positie van het ziekenhuis". De Tombe meent echter dat de decentralisatie van verantwoorde lijkheden zoals enkele jaren gele den gebeurde, geleid heeft tot een onduidelijke structuur waarin de informatievoorziening niet functio neert. Dat probleem moet eerst wor den aangepakt, zegt De Tombe. Voorzitter R. Thieme-Groen van de medezeggenschapsraad sluit met uit dat er een extern organisa tiebureau moet komen om de pro- BERLIJN/LEIPZIG (AP/Rtr/AFP/DPA) - De Oostduitse bevolking dreigt naar geweld te grijpen na de onthullingen over de wijdverbreide corruptie in de SED-top. Bij massale demonstraties in Leipzig en Erfurt dreigden betogers de ge bouwen van de geheime politie te bestormen, terwijl bij an dere overheidspanden boze burgers met de vuisten klaar stonden om te verhinderen dat voor partijbonzen compro mitterende archiefstukken werden verdonkeremaand. De na het aftreden van de partijtop ingestelde speciale werkgroep van de SED heeft de bevolking opgeroe pen om "anarchie en chaos" te voor komen. Zelfs de oppositiegroep Neues Forum achtte het raadzaam om dringend op te roepen tot het af zien van geweld. De regering heeft samen met de oppositie gisteren een anti-corruptiecommissie ge vormd, die vandaag met een actie plan zou komen. Rond het middag uur maakte procureur-generaal Günter Wendland zijn aftreden be kend. Hij werd er in toenemende mate van beschuldigd het onder zoek naar de corruptie tegen te wer ken. De DDR heeft om assistentie ver zocht bij de aanhouding van de ex- staatssecretaris voor buitenlandse handel Alexander Schalck-Go- lodkowsky, die de partijtop aan bui tenlandse valuta hielp met allerlei louche handeltjes. Vorige week overlegde hij nog met de regering in Bonn over de instelling van een de- viezenfonds, maar sinds het week einde is hij spoorloos. Hij zou zijn heil in Roemenië hebben gezocht. Ex-partijleider Egon Krenz is waarschijnlijk straks ook president- af. Het Oostduitse CDU eiste giste ren na zijn aftreden als partijleider ook zijn vertrek als president en als voorzitter van de defensieraad. Vrij dag zou het parlement dan een "ge schikte persoonlijkheid uit het openbare leven" tot staatshoofd van de DDR moeten kiezen. Oppositiegroepen in Oost-Berlijn eisen op korte termijn vrije verkie zingen voor het parlement, omdat ook de nieuwe regering van Hans Modrow zich niet verzekerd weet van de steun van de kiezers. Modrow zelf heeft gezegd dat bij verkiezingen nü de SED nog geen 20 procent van de stemmen zou krij gen. Bondskanselier Helmut Kohl is nog steeds van plan, vóór de kerst naar Oost-Berlijn te gaan. Hij ver wacht daar met name te praten met premier Hans Modrow, die wordt getipt als opvolger van Egon Krenz als partijleider. Het was onzeker of de bondskanselier nog wel naar de DDR zou reizen nu het Politburo en het Centraal Comité collectief zijn opgestapt. Van 15 tot 17 december wordt een speciaal congres van de SED gehouden over de bestuurscri- Een Oostduitse demonstrant zet zijn alleszeggende protestbord tegen de muur van het gebouw van het Centrale Comité in Oost-Berlijn. blemen te klaren. "Er zijn zóveel mensen en heilige huisjes bij deze zaak betrokken dat het nuttig kan zijn wanneer een extern deskundi ge wordt ingeschakeld", aldus de voorzitter. De Raad van Bestuur voelt daar op dit moment niets voor. Deze wil het decentralisatieproces binnenkort evalueren om waar no dig 'de puntjes nog eens op de i te zetten' zegt een woordvoerder. De adviseurs stellen dat er onvol doende draagvlak is voor de reorga nisatie, maar dat wordt door de Raad van Bestuur afgewezen. Ook het advies om de benodigde 30 miljoen gulden voor de inrich ting bij de bank te lenen, neemt de raad niet over. Overslagstation voor huisvuil in Leiden (Van een c r verslaggevers) LEIDEN/VOORHOUT - Als het aan de gemeenten Rijswijk en Voor burg ligt, wordt er op het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg in Leiden een overslagstation voor huisvuil gebouwd. Dit overslagsta tion is nodig om een nieuwe vuilver brandingsinstallatie op de Maas vlakte of de Moerdijk te kunnen verwezenlijken. Ook het VAM-sta- tion in Voorhout zou als overslag plaats kunnen worden benut. Rijswijk en Voorburg verzetten zich tegen het plan van een groot aantal andere Zuidhollandse ge meenten om in Zoetermeer of Leidschendam een nieuwe vuilver brandingsinstallatie te bouwen. Ze vinden dat deze installatie veel be ter op de Maasvlakte of de Moerdijk kan worden neergezet. Het vuil zal daar wel per spoor naar toe moeten worden vervoerd, aangezien het niet lonend is vuilnisauto's lange af standen te laten rijden. Om het vuilnis in treinwagons te laden, moeten in de provincie vijf overslagstations worden gebouwd. Uit een onderzoek dat de beide ge meenten hebben laten verrichten, komt het van Gend Loos-terrein als één van de geschiktste plaatsen naar voren. Rijswijk en Voorburg verwachten niet dat de overslag veel hinder zal veroorzaken. Het vuil wordt in een gesloten hal in de treinwagons geladen, waardoor stankoverlast achterwege kan blij- Volgens de Leidse wethouder Kuijers, voorzitter van het samen werkingsverband van de Zuidhol landse gemeenten, is het niet moge lijk om een overslagstation aan de Haagweg te bouwen. Het bestem mingsplan laat zo'n gebouw niet (zie verder pagina 11) SINGAPORE/MANILA (GPD) - De evacuatie van de ruim 5000 buitenlandse toeristen uit de hotels in het zaken centrum Makati in Man.ila is vanmiddag gestaakt nadat opnieuw zware gevechten uitbraken tussen rebellerende troepen en de Filipijnse legereenheden. Een convooi bussen dat de gestrande toeristen zou ophalen, moest onver- richterzake terugkeren nadat het tijdelijke bestand tussen rebellen en leger werd gebroken. In de hotels verblijft een aantal Nederlandse toeristen. De rebellen waren eerder akkoord geggaan met de instelling van een 'vredeszo- ne' rond het Intercontinental hotel, zolang de loyale troepen niet op hen zouden schieten. In de andere hotels had den de rebellen niet op de oproep gereageerd, (zie ook pagina 8) (foto ap> PARAMARIBO (GPD) - Bij een aanval van blanke huurlingen op een post van het Surinaamse leger bij Kraka zijn gisteren zeven militai ren gedood. Drie raakten zwaar ge- ZWART 0KT. '89 1 500 KM ZEG MAAR( TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 Voorschoten Telefoon 071-769307 Eerst mist In dc nacht en ochtend op veel plaatsen mist, weinig wind en minimumtempe ratuur om het vriespunt, 's Middags en kele opklaringen, zwakke tot matige westenwind en ongeveer 5 graden. Dc vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: rustig weer met dikwijls mist, vooral in de nacht en ochtend. Mi nimumtemperatuur in het binnenland om het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Woensdag 6 december zon op: 08.33 uur. zon onder: 16.30 uur; maan op: 13.07 uur. maan onder: 00.08 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.44 en 21.13 uur; laag wa ter: 04.86 en 16.41 uur. 18 PAGINA'S wond zes soldaten worden nog ver mist. Een groep van tussen de tien en dertig Engels sprekende blanken opende om zés uur 's morgens het vuur op de legerpost, 50 km ten zui den van Paramaribo op de weg naar het Brokopondo-stuwmeer. De overvallers verdwenen in een ge kaapte personenbus van het bauxietbedrijf Suralco. Leider Ronnie Brunswijk van het Junglecommando ontkende elke betrokkenheid. "Het moet een an dere groep zijn, die de gesprekken tussen mij en Bouterse wil frustre ren". Brunswijk sloot dat uit dat in dividuele leden van de Unie voor Bevrijding en Democratie of zijn Junglecommando bij de aanval be trokken zijn, hoewel er ook in eigen kring onvrede is over de gesprek ken die hij heeft aangeknoopt met legerleider Bouterse. Ook legerleider Bouterse, die de aanval misdadig noemde, zoekt de overvallers niet bij het Junglecom mando, al wilden ze volgens hem wel die suggestie wekken. Presi dent Shankar heeft het leger giste ren opdracht gegeven krachtig op te treden tegen "iedereen die het vre desproces op welke wijze dan ook verstoort". De verdenkingen gaan vooral in de richting van een enkele dagen ontsnapte Boliviaanse cocaï nesmokkelaar. De man was tot twaalf jaar veroordeeld voor de smokkel van 200 kilo ruwe cocaïne, maar overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis wegens een ziek te. Hij ontsnapte ondanks de per manente bewaking door twee poli tieagenten. Aangenomen wordt dat de drugsmaffia zijn vlucht heeft ge organiseerd en daarbij gebruik heeft gemaakt van huurlingen. De drugskartels zouden sowieso be lang hebben bij onrust in het Suri naamse binnenland. □23-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Aoun en Hrawi slaags in Bayrut BAYRUT (Rtr/AFP) - In Bayrut zijn vanmorgen nieuwe gevechten uitgebroken tussen de troepen van de christelijke generaal Aoun en het officiële Libanese leger van presi dent Hrawi. De beschietingen met tanks en mortieren leidden onmid dellijk tot paniek onder de inwo ners, die vrezen dat het afstevent op een nieuwe oorlog. Volgens zegslie den houdt Syrië zich nog afzijdig, ook al steunt Damascus Hrawi. Deze heeft gedreigd generaal Aoun met geweld te zullen onder werpen na diens weigering het ge zag van de nieuwe president te er kennen. Ook denkt de generaal er niet over af te treden als opperbe velhebber van het leger. Het is voor het eerst sinds het in gaan van een staakt-het-vuren op 23 september dat op deze schaal wordt gevochten. De spanning in Libanon is sterk toegenomen sinds Aoun weigerde in te stemmen met het ak koord van Taif, dat een einde moest maken aan 14 jaar burgeroorlog. DEN HAAG (GPD) De commer- PvdA-kamerlid Van Nieuwenho- ciële zender TV 10 is van plan nog ven. dit jaar of - op z'n laatst - zo snel mo gelijk na 1 januari 1990 te beginnen. Van Nieuwenhovem'Tn steden De zender zal vanuit het buitenland met veel inwoners zullen de com- opereren. Officiéél worden de plan- mercièle zenders met liefde grote nen door het station ontkend, maar bedragen neertellen, maar voor de aan de reclamebureaus is door TV verspreiding in Appelscha zullen ze 10 gezegd dat het station deze week njet veel geld uittrekken. Als de ka- of begin volgende week de plannen belhouder In Appelscha geen reële nader zal toelichten. prijs weet te bedingen, moeten de Intussen zijn CDA en PvdA bang abonnees het restant bijbetalen". DEN HAAG (ANP) - Op de voor dat de consument straks opdraait Ook in het CDA is men bang dat avond van Sint Nicolaas heeft een voor financiëring van commerciële de kabelhouders klem komen te zit- echtpaar uit Sassenheim televisie. Beide fracties keren zich ten tussen de abonnees, die per s tegen het plan van minister d'Anco- commerciële programma's na om kabelhouders zelf uit te laten ontvangen en de commerciële 2 zoeken hoe en of de verspreiding ders, die weinig of niets v Sassenheimers winnen 2,5 ton Scheveningse casino de Grand willen Jackpot van 228.098 gulden en 98 cent gewonnen. Het is de derde keer commerciële programma's ver- spreiding willen betalen. "Er rest de Pot in ^Scheveningen wordt uitge- goed moet worden. "Als de commerciële zenders minder neertellen dan de kostprijs, 'dan betaalt de consument het ge lag", aldus Beinema, omroepspecia- list van het CDA. Ook de PvdA-frac- tie keert zich tegen haar eigen mi nister. "Het is absoluut noodzake lijk dat de overheid een minimum toegangsprijs vaststelt", meent het kabelhouders dan weinig anders keerd. Het echtpaar v 7 het 500 gram J-tfT 3.49 kilo-i&99" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 9 december Straf echtpaar voor misbruik (stiefdochter ARNHEM (ANP) - De Arnhemse rechtbank heeft een 44-jarige man uit Grave een gevangenisstraf opge legd van twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk. De man heeft twee jaar lang herhaaldelijk seksueel contact gehad met zijn toen veertienjarige stiefdochter om haar zwanger te maken. Samen met zijn vrouw, de moeder van het slachtoffer, wilde hij haar laten fun geren als draagmoeder. De vrouw kreeg een celstraf van een jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Toen de echtelieden elkaar ont moetten, hadden zij beiden een mis lukt huwelijk achter de rug. De vrouw was na de komst van haar dochter gesteriliseerd. Omdat de man en de vrouw toch een kind wil den, kwamen zy op het idee de dochter als draagmoeder te laten fungeren. De rechtbank wees in de uit spraak de (stiefidochter een smarte- geld van 1.500 gulden toe. Het meis je is inmiddels in een pleeggezin ge plaatst, maar heeft ernstige psychi sche problemen. c. v. Makelaardij o.c. De Unie van Leijden DOEZASTRAAT 31, 2311 HA LEIDEN TEL. 133222 óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 26,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40' Wij nemen een jaarabonnement f 275,70' Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) NaamI Adres Postcode Woonplaats .Tel Deze bon In een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1