Topontmoeting Malta in teken van hondeweer en hartelijkheid NABIJ Tal missionarissen zeer sterk gedaald I REPORTAGE i NNVK V N=> VOA 1 Bisschoppen: geen gesprek met Acht Mei IKV wil brede discussie over Oost-Europa MAANDAG 4 DECEMBER 1989 GEESTELIJK LEVEN VALLETTA - George Bush mag zijn broer William de komende dagen wel eens be danken. Hij was het die, na een bezoek aan Malta deze zomer, de president de tip gaf om de top met Gor batsjov hier te houden. "Een mooi, zonnig eilandje", had hij gezegd. Waarop Bush Gorbatsjov voorstelde om de top te houden op twee oorlogsschepen in een rusti ge baai, waar zij ver van het mediavolk ontspannen over de wereldproblemen zouden kunnen praten. Maar daar van kwam dit weekend niets terecht. Een voor Maltezer begrippen ongekend zware storm met windkracht 10 beukte de rotsen en de sche pen in de baai van Mar- saxlokk. door Hans de Bruijn en Henk Dam In het midden daarvan lagen de Amerikaanse kruiser Belknap en de Sovjet-kruiser Slava te rukken aan hun ankers. De schepen hadden het toneel moeten vormen voor de top ontmoeting, maar de storm gooide alle zorgvuldig voorbereide plan nen voor deze top letterlijk in het Middellandse Zee-water. Zaterdag morgen al ging het fout, toen de gol ven in de baai zo hoog waren, dat het onveilig was om Bush en zijn ge volg van de Belknap naar de 500 meter verderop deinende Slava te Besloten werd de eerste ontmoe ting te houden aan boord van de Gorki, die, stevig aan de wal afge meerd, het echtpaar Gorbatsjov en de Sovjet-delegatie een luxueus on derkomen bood. De eerste ronde had daar plaats in de bibliotheek van het schip. De twee presidenten zaten aan een tafel onder een portret van Gorki, de revolutionaire Russi sche schrijver. De tafel was zo smal dat Gorbatsjov grapte "dat we el kaar kunnen schoppen als we het 5 worden". 1 Twee Rolls Royce gestationeerd voor het Sovjetschip Maxime Gorki waar de twee leiders besprekingen Alles verliep daarentegen in een buitengewoon hartelijke sfeer. Er werd bij het begin veel gelachen en de ministers van buitenlandse za ken, Baker en Sjevardnadze, liepen met de armen over eikaars schou der de bibliotheek in. Na vijf uur keerde Bush naar de Belknap terug. De golven waren hoog maar ex-marineman Bush ge noot zichtbaar. Hij stond fier op de plecht van het kleine bootje en trot seerde de storm en de overslaande golven. Hij had de dag van zijn le- Aan flarden "Een fluitje van een cent", zei Bush, terwijl Gorbatsjov grapte over het schrappen van oorlogsschepen "waarop je bij dit weer niet eens aan boord kan gaan". Een prikje naar Bush, die immers niet over zeestrijdkrachten wil onderhande len. Enkele uren later hadden de ge sprekken op de Gorki moeten ver der gaan, maar de storm was intus sen sterk toegenomen. Op Malta vlogen de pannen van de daken en woeien de Amerikaanse en Russi sche vlaggen aan flarden. Daarop werd de top geschorst. In plaats van acht uur hadden de twee slechts vijf uur gepraat, zodat zij een lange nachtrust konden nemen. Voor het slapen bracht Bush ander half uur door op de brug en dek van de Belknap om van de storm te ge nieten. Zaterdagnacht ging de wind wat liggen. Maar Gorbatsjov voelde er gisteren niets voor om met een wan kel bootje naar de Belknap of de Slava te varen. Hij heeft geen zeebe nen zoals Bush. De top wordt op de Gorki afgemaakt, werd toen beslist. Die lag immers stevig aan de kant. Nu wel. Iedereen herinnerde zich immers dat de 25000 ton metende trots van de Russische cruise-vloot, op 20 juni van dit jaar nog voor de Noorse kust met 600 Duitse passa giers aan boord op een ijsberg bots te. Spelen Terwijl Bush tijdens de top pleitte voor Berlijn als organisator van de Olympsiche Spelen in 2004, stelde Gorbatsjov gisteren nog eens dui delijk dat de Sovjetunie tegen een hereniging van West- en Oost- Duitsland is. Het zou de hervormin gen in Oost-Europa ernstig kunnen schaden, meent de Sovjetleider. Op de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki in 1975 zijn de grenzen van Europa bevestigd, zei Gor batsjov na afloop van de top: "Daar zijn de resultaten van de Tweede Wereldoorlog vastgelegd. En de rea liteit daarvan is dat we een Europa hebben met twee soevereine Duitse staten die beide lid zijn van de Vere nigde Naties". Bush hield zich nogal op de vlak te over de Duitse kwestie. Hij erken de dat 'Helsinki 1975' uitgaat van blijvende grenzen, "maar we moe ten niets doen dat onrealistisch is of landen dwingt een stap terug te doen", zei hij. Volgens Bush moet ook in deze zaak met de nodige voorzichtigheid worden opgetre den. "Dat betekent dat we niet op de Berlijnse muur hoeven te gaan demonstreren om te tonen hoe blij we zijn met de veranderingen". Vol gens Bush is het geen taak van de Verenigde Staten om het tempo van de veranderingen te dicteren. Dat doen de Europeanen zelf. „Wij ont werpen hier niet de toekomst van Europa. Maar betere samenwerking tussen de Sovjet-Unie en de VS kan die toekomst wel veiliger maken". De recente herenigingsplannen van bondskanselier Kohl zijn één van de redenen waarom Gorbatsjov volgend jaar een nieuwe Europese veiligheidsconferentie wil houden. Hij wil daar de afspraken van de eerste conferentie over de Duitse grenzen herbevestigd zien. Intussen hebben de leiders van beide partijen in het Amerikaans Congres president Bush alle lof toe gezwaaid voor de manier waarop hij zich heeft opgesteld. Vooral waren ze tevreden over Bush's voorstellen tot verbetering van de relatie tussen beide supermachten. George Mit chell, fractieleider van de Democra ten in de Senaat, waren onder meer de voorstellen voor betere economi sche betrekkingen "uit het hart ge grepen". Zijn Republikeinse oppo nent Bob Dole en andere Congres leiders waren iets voorzichtiger. Zij vinden het noodzakelijk dat bij het complexe ontwapeningsvraagstuk voorzichtig wordt geopeerd. "Het zou gevaarlijk zijn als de ontwape ningsgesprekken zo snel gaan dat we een slecht akkoord krijgen in plaats van een akkoord dat blijven de waarde heeft", aldus de invloed rijk senator Sam Nunn. Kpn» Foto links: een politieman baant zich een weg over door slagregens geteis terd Malta. Foto boven: de storm gooide het zorgvuldig geplande program ma van de top danig in de war. Foto rechtsonder: Veel gelach en hartelijk heid tussen Bush en Gorbatsjov, die gisteren na afloop van de top samen een persconferentie gaven. (foto's epa) Vijf procent jonger dan 45 jaar OEGSTGEEST Het aantal rooms-katholieke missionarissen is in de afgelopen vier jaar fors gedaald. Waren er op 1 april 1985 nog 4417 priesters, religieuzen en leken in de missie werkzaam, in juli 1989 waren dat er 3650. Dat is een daling van 17,5 procent. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Missiecommissariaat (CMC) in Oegstgeest. De oorzaak van de daling ligt met name in de definitieve terugkeer en het overlijden van veel oudere missionarissen. De afgelopen vier jaar keerden 625 missionarissen voorgoed in Nederland terug. Er overleden er 211 in de missie. De verwachtingen voor de ko mendejaren zijn ook niet bepaald opwekkend: de leeftijdsopbouw van het huidige bestand doet ver moeden dat het aantal missiona rissen in de nabije toekomst ver sneld zal afnemen. Niet meer dan vijf procent van hen is jonger dan 45 jaar en veertig procent is ouder dan 65 jaar. Onder de jongeren be vinden zich voornamelijk leken. In Afrika werken de meeste missionarissen: 1177. Daarna ko men Latijns-Amerika (1131) en Azië (953). In Oceanië, Noord- Amerika en Europa werkten in juli dit jaar respectievelijk 138, 144 en 107 missionarissen. De pa ters vormen de grootste groep on der hen. Ruim tweeduizend zijn er aangesloten bij een congrega tie of orde van priester-religieu zen. Het aantal priesters van een bisdom blijft tot 74 beperkt. Van de paters en priesters is tachtig procent actief in het pas toraat. De zusters zijn vooral te vinden in de gezondheidszorg, het onderwijs en de dienstverle ning. Bestuursfuncties worden door 282 missionarissen, onder wie 60 zusters, uitgeoefend. De le ken zijn vooral in het ontwikke lingswerk actief. Er is geen enke- Minder priesters Uit de kerkelijke statistieken van het Kaski, instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek, die zojuist zijn gepubliceerd, bij kt dat het aantal actieve priesters in de Nederlandse RK Kerk vorig jaar met 4,3 procent is afgeno men. Er zijn in ons lans nu 2.353 priesters werkzaam. Het aantal pastoraal werkers is intussen gestegen met bijna tien procent; er zijn nu 485 door de Oekrainse Kerk dankbaar voor officiële status MOSKOU (KNA) De Oekrains- Katholieke Kerk heeft de autori teiten van de Oekraïne bedankt voor de feitelijke legalisering van de kerk. Radio Moskou meldde dat de voorzitter van de officiële raad voor godsdienstzaken in de Oek raïne, Nikolai Kolesnik, heeft aangekondigd, dat Oekrains-ka- tholieke parochies zich kunnen laten registeren. Dit betekent vol gens Radio Moskou een "legalise ring door de plaatselijke autori teiten" van de kerk die in 1946 door Stalin werd gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. Ook parochies van de auto nome orthodoxe kerk in de Oek raïne kunnen zich laten registe- De in het geheim gewijde aarts bisschop Sterniuk prees "de wijs heid van de leiding van onze re publiek", die de "tragedie" van de Oekrains-katholieken heeft be grepen en "echte menselijkheid" heeft getoond. Naar schatting telt de kerk zo'n vijf miljoen leden. EN VER bisschop benoemde pastorale werkers. Op 1 januari van dit jaar stond 37,4 procent van de Nederlanders geregisteerd als rooms-katholiek. Dat is een lichte daling ten op zichte van 1988. Het misbezoek daalde eveneens: in maart dit jaar bezocht gemiddeld 15,9 procent van alle rooms-katholieken de mis, een jaar eerder was dat 16,4 procent. Het aantal kerkelijke hu welijken is in zeven jaar met ruim zevenduizend (25 procent) afge- DEN HAAG (ANP) - De bis schoppen voelen niets voor her vatting van de gesprekken met het bestuur van de kritische Acht Mei Beweging. Hoewel zij blij zijn dat de beweging hun bezorgd heid deelt over de eenheid binnen de rooms-katholieke geloofsge meenschap, menen zij dat nieuwe gesprekken "niet het goede mid del zijn om aan die eenheid te werken". Daarmee reageren de bisschop pen op een oproep van de bewe ging enkele maanden geleden om uit hun "zelfgekozen, maar niet noodzakelijk isolement" te ko men. De bisschoppen besloten in augustus vorig jaar de gesprek ken op te schorten, totdat de be weging haar "onjuiste en onvolle dige visie op het katholieke kerk begrip" zou hebben herzien. Afzonderlijke bisschoppen zijn wel bereid zijn met mensen uit de kring van de Acht Mei Beweging te spreken over "de wederzijdse intenties, de hoop en zorg die wij delen en de geloofsovertuiging die ons moet dragen", aldus de bisschoppen. Bisschop R. Ph. Bar van Rotter dam heeft inmiddels al met men sen uit de Acht Mei Beweging ge sproken. DEN HAAG (ANP) - Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) komt in september volgend jaar met een nieuwe positiebepaling over de toekomst van Europa. Het wil daarmee in kerk en sa menleving een brede maatschap pelijke discussie stimuleren over de gevolgen van de veranderin gen in Oost-Europa. Dat zegt IKV-secretaris dr. M. J. Faber. Hij betreurt het dat Ne derland en het westen in het alg- meen zo "traag en voorzichtig" re ageren op de ontwikkelingen. Zo zullen naar hij verwacht de Oost- europese landen in toenemende mate te kampen krijgen met soci ale problemen als gevolg van de invoering van een kapitalistisch systeem. Faber wijst erop dat zowel de regering van de DDR als de opppositiebeweging Neues Fo rum "een vertwijfelde poging" doet om "iets van de socialisti sche idealen in stand te houden". "Laat het westen hun die kans ge ven en hun niet van alles opdrin gen", aldus de IKV-secretaris. Het IKV heeft komend week einde in Berlijn overleg met op positiebewegingen in de DDR, Polen, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije over de manier waarop or ganisaties als het IKV de hervor mingen in Oost-Europa kunnen steunen. Het is dan voor het eerst sinds 1982, dat Faber in de DDR komt. Zeven' jaar lang is hem en andere medewerkers van het IKV een visum voor een bezoek aan dat land geweigerd. Ook de nieuwe wind in Tsjecho-Slowakije heeft voor het IKV gevolgen. De Tsjechoslo- waakse ambassadeur heeft Faber en IKV-voorzitter I. van de Heu vel deze week uitgenodigd voor een gesprek. Faber was een aantal jaren niet welkom in Tsjechoslo- wakije. In maart 1984 werd hij het land uitgezet, nadat hij gesproken had met vertegenwoordigers van de opppositiebeweging Charta '77. Maaltijd. Tijdens de maande lijkse maaltijd 'op wateren brood' in het Knooppunt voor Jongeren pastoraat en Diakonaat in Leiden, spreekt een jongere vanavond over zijn ervaringen in de Gand- hi-leefgemeenschap 'De Weist' in Handel (NB). De maaltijd duurt van zes uur tot half acht en vindt plaats in het Knooppunt (Oude Rijn 44b). Inlichtingen bij Jac queline of Jan Jetse, via telefoon 071-120070. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar streekgemeente Vredewold-Wester- deel B. Stigter kand. Warffum, naar Piershil D. Schreurs kand. Amster dam; bedankt voor Boskoop A. Tromp Krimpen a/d Lek. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Terneuzen L. de Ruiter Heerenveen. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te St. Annaland A. Bac Bodegra ven die bedankte voor 's-Gravenhage- Zuid. Vrije Evangelische Gemeenten: aan genomen naar Bussum J. M. Weststra- te Heerde.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2