LEIDSCH DAGBLAD Ontwapening gaat verder NODIG! Dagen Krenz zijn geteld na aftreden top in DDR PREI EN FONDUE/ GOURMETSCHOTEL Bush zegt Gorbatsjov 'alle' steun bij perestrojka toe Zes Nederlanders in hotel Manila gegijzeld Lang wc-bezoek verraadt roofovervallers in Alphen Explosie in schietclub eist 12 mensenlevens VW GOLF DIESEL Zuid-Holland geeft smog- waarschuwing Machtsstrijd Berlusconi en De Benedetti MAANDAG 4 DECEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39106 Prijs fl. 1,25 Morgen, 5 december zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Wij wensen u een prettige St. Nicolaasavond. Directie BERLIJN/BONN (GPD) - Oost- Duitsland heeft opnieuw een dra matisch weekeinde beleefd. Zowel het Centraal Comité als het Politbu reau besloten op te stappen. Daar mee is na luttele weken een eind ge komen aan het bewind van de nieu we partijleider Egon Krenz, hoewel hij nog president blijft. De commu nistische partij SED besloot verder de vroegere partijleider Erich Honecker en vrijwel al zijn vroegere getrouwen uit de partij te zetten. De steeds luider wordende kritiek ex-Politbureauleden Günter Mittag de partijbasis, en Harrie Tisch zijn gearresteerd. Vrijdag en zaterdag waren al t duizenden leden tische partij de straat op gegaan c hun eis van een ingrijpende 2 vend fluitconcert en hield het r kele minuten voor gezien. Onder luid gejuich maakte Polit bureaulid Schabowski voor het par- tijgebouw in Oost-Berlijn de beslui- rjng kracht bij te zetten. Zij verlang en corrruptie. Hetzelfde geldt voor Harry Tisch, die tot zijn val de Oostduitse vak centrale FDGB leidde. Tisch, net als Mittag drager van alle medailles die ook de ex-Politbureauleden Mittag de DDR te vergeven heeft, zorgde ten bekend. Een werkgroep zal r den bestraffing van alle politici die het speciale partijcongres van 15 tot hun functie hadden misbruikt 17 december voorbereiden. In deze eisten het hoofd van de 52-jarige delijk gesteld Tisch achter de tralies zijn gezet, beter Mittag was na Honecker de mach- dan tigste man en hij wordt verantwoor- zichzelf en zijn familie de Oostduitse werkne- Hij bezat evenals de nu ook groep zitten hervormers als de chef van de geheime di Wolf, de burgemeester van Dresden Berghofer en de advocaat Gysi. Met het aftreden trok de communisti sche top de consequenties uit de Krenz. Die had zaterdagavond nog situatie de catastrofale uit de partij gezette ex-premier Willi Stoph, ^parlementsvoorzitter stige suikerziekte verhinderde zijn Erich Honecker greep naar de macht. Mittag is aan geklaagd wegens machtsmisbruik 1- de staatsveiligheidsdienst Mielke, de geheime dienstMarkus geprobeerd enkele duizenden par- Lange tijd gold hij als mogelijke op- Sindermann, de vroegere chef gleden, die voor de SED-centrale volger van Honecker, r in Oost-Berlijn waren samenge stroomd, tot kalmte te manen, maar hij oogstte slechts een oorverdo- te gezondheidstoestand nog niet opgesloten. De Oostduitse justitie jaagt ver der op de geheimzinnige staatsse cretaris voor buitenlandse handel Schalck-Golodkowski. Hij was de man die via allerlei louche handels ondernemingen voor de harde de viezen zorgde die de politieke pro minenten een aangenaam leven be zorgden. Schalck-Golodkowski heeft zijn heil in het buitenland ge zocht. Zaterdag nog verbleef hij in de Bondsrepubliek. In Bonn worden de ontwikkelin gen binnen de communistische SED gezien als een bewijs voor de hopeloze situatie waarin de partij zich bevindt. "Deze besluiten zijn door het volk afgedwongen, omdat het geen vertrouwen heeft in een vernieuwing die op gang gebracht wordt door vroegere medewerkers van Honecker", aldus de Westduit- se regeringswoordvoerder. VALLETTA (GPD/Rtr/AFP/DPA) - De Amerikaanse president Bush en Sovjetleider Gor batsjov hopen medio 1990 drie ontwapeningsakkoor den te sluiten. Die moeten gaan over halvering van hun aantallen intercontinentale kernraketten (START), het uitbannen van alle chemi sche wapens en de beper king van de conventionele bewapening in Europa (CFE). Bush wil verder i sche betrekkingen met de Sovjetu nie aanknopen, zodat dat land meer betrokken raakt bij de internationa le economische orde. Dat zijn de be langrijkste resultaten van de 'drij vende top' van Malta, die gistermid dag op unieke wijze werd afgeslo ten. Voor het eerst na 16 topontmoe tingen sinds 1945 gaven de leiders van beide grootmachten na afloop samen een persconferentie. Gorbatsjov noemde dat 'symbo lisch' voor het verloop van deze top, die organisatorisch in het water viel, maar inhoudelijk een succes werd. Er vielen geen besluiten, maar Bush en Gorbatsjov zeiden dat de betrekkingen tussen beide landen beter zijn dan ooit. Volgens de twee leiders hebben zij begrip voor eikaars opvattingen. "We staan op de drempel van een nieuw tijd perk in de relatie tussen onze lan den", zei Bush. Hij zegde Gorbatsjov alle steun toe bij de hervormingen in de Sov jetunie en deed een aantal prakti sche voorstellen om de Sovjet-eco nomie beter in het Westerse sys teem in te passen. Zo zullen de VS een verzoek van Moskou ondersteu- de status v onderhandelingen over dit onder werp te beginnen. "Wij zijn het daarover totaal niet eens", liet Bush weten. Ook over Midden-Amerika blijven er meningsverschillen, al zijn die volgens Bush kleiner ge worden. Gorbatsjov, die zich uitsprak vrije verkiezingen in Nicara- te gua om de toekomst i dat land te MANILA (GPD) - Zes Nederlanders Drie Nederlanders zitten vast i ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie, geholpen door de pompbedienden, heeft het afgelopen weekeinde een poging tot een roofoverval op een benzinestation op de Troubadourvveg weten te ver ijdelen. Hierbij zijn twee jon gens van 17 en 18 jaar uit Al phen en Zoetermeer aange houden. De politie kreeg vlak voor sluitingstijd van het station een telefoontje van de pomp bedienden. Die vertelden dat twee personen zich al langere tijd ophielden in de twee toi letten van het bedrijf. Voor de zekerheid had het personeel de wc's aan de buitenkant al vast op slot gedaan. De agenten trof het tweetal elk met een plastic zak op het toilet aan. Daarin werd kle ding, een bivakmuts en een groot mes aangetroffen. Vol gens de jongens wilden ze met deze uitmonstering een we derzijdse vriend verrassen. Het duo zei zo lang op de toi letten te hebben gezeten om een beetje warmer te worden. Omdat de politie het verhaal niet helemaal geloofde, werd het tweetal meegenomen voor nader verhoor op het bureau. Na enig doorvragen bekenden de jongens dat ze het benzine station wilden overvallen. RIJSWIJK (GPD) - Gegadigden die met commerciële omroep willen be ginnen moet zo weinig mogelijk in de weg worden gelegd. Dat zei mi nister d'Ancona (wvc) vanmorgen op een 'kennismakingsbijeen komst' met de pers. Volgens de minister moeten er geen spijkers, in de vorm van over- heidsheffingen, worden gestrooid op de weg naar de zogenaamde .ko ninklijke ingang'. D'Ancona doelde daarmee op de 'Ruim baan voor commerciële tv' maximum 15 procent van de recla me-inkomsten die commerciële omroepen volgens het voorstel van voorganger Brinkman zouden moe ten afstaan om op de kabel te mo gen. D'Ancona vindt dat er de eerste jaren .praktisch geen heffingen' moeten zijn. BRUSSEL (AFP/Rtr/DPA) - Een explosie in de kelder van een parti culiere schietclub in Jette, aan de noordkant van Brussel, heeft giste ren zeker 12 mensen het leven ge kost. Drie mensen werden zwaar ge wond. De vrees is dat zij het niet zul len halen. Volgens de brandweer is de ex plosie vermoedelijk ontstaan toen tijdens het oefenen een kogel tegen een muur ketste. Die uit geluidwe- rend materiaal bestaande muur vloog daarop in brand, evenals kruit dat op de grond lag. Het vuur veran derde het clubgebouw in een rava ge. Buren vertelden dat zij mensen uit het huis zagen rennen maar geen explosie hoorden uit het goed geïso leerde gebouw. Huilende familiele den verzamelden zich op straat die door politie en brandweer later wer den weggegeleid. Op het moment van de explosie bevonden zich zo'n 40 mensen in de kelder van ,Club 109' die onlangs was verhuisd met het oog op de vei- De Amerikaanse president Bush (links) en Sovjet-leider Gorbatsjov schudden elkaar de hand bij het ein- de van de historische gezamenlijke persconferentie op Malta. (foto ap> SLEUTELTJE tot het leukste winkeltje van Leiden, Corry Hagoort Doeza- straat 14. Als dat niet gezellig wordt!! Kom op Sinterklazen! krijgen bij het GATT Ook tussen de bepalen, zei begrip te hebben voor zjjn sjnds gisteren gevangen in ho- het Peninsula-hotel, twee in het In- twee presidenten blijken de relaties de bezorgdheidTrc ri*~L erg goed. Zowel Amerikaanse als de VS. Die heb- r -t. tels in Makati, het zakendistrict van -. ben Moskou ervan beschuldigd wa- Manila, waar enkele honderden re- Russische waarnemers hadden lof pens te leveren aan het linkse verzet hel Wende militairen ppn piipril de uitstekende sfeer in de ge- in Midden-Amerika. tóoor^n^eg^nSi tegendere- Bush reisde gisteravond door geringsgetrouwe troepen van presi- r, i vancjaag de ^ent Aquino. sprekken. Over een aantal onderwerpen ble ven de leiders het minder met el kaar eens, zoals het inkrimpen van de vloten van beide landen. Gor batsjov kreeg Bush niet zover om Brussel, NAVO-partners verslag deed de top, en dineerde daar met de Westduitse bondskanselier Kohl. Gorbatsjov belegde vandaag in Moskou een top met de leiders van het Warschaupact. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken mag de top ontmoeting geslaagd heten. "De verstandhouding tussen Moskou en Washington gaat een nieuwe ver trouwensbasis opleveren die erg be langrijk is, omdat niet bekend is wat de ontwikkelingen in Oost-Europa nog aan verhoogde spanningen te zien zullen geven". (pagina 2: Topontmoeting in teken van hondeweer en hartelijkheid) MET KATAIVSATOR WtTOKT. '886600 KM ZEG TEGEN KAMSTEEG OCCASION Hofweg 39 Voorschoten Telefoon 071-769307 tercontinental hotel Nikon Karn-hotel. In het Intercontinental hotel waar de Nederlanders Tassenaar en Kok worden gegijzeld, wordt de telefoon niet meer opgenomen. Gisteren werd een Amerikaan die vanaf het balkon van zijn apartementenblok voor het Peninsula-hotel met een verrekijker de omtrek observeerde doodgeschoten. De rebellen, die zich op de daken van de hotels, kantoren en aparte- menten hebben verschanst behoren tot de zogeheten Scout Rangers- troepen, een elitecommando-een- heid van het leger. Intussen heeft de voorzitter van defensiecommissie in de Filippijn se senaat verklaard, dat 6000 militai ren aan de staatsgreep hebben deel genomen. Eerder schatte de militai re top het aantal rebellen tussen de 500 en 1000. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Fondue/ Gourmetschotel, 1 QQ 100 gram ®®©®2i9" J..O*/ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ligheid. Minister van binnenlandse zaken Louis Tobback, die zich naar Jette spoedde, zinspeelde erop dat de regels voor het runnen van een schietclub zullen worden herzien. ,Club 109' telde zo'n 200 tot 300 le den, vooral plaatselijke politieman nen die er kwamen oefenen. De ei genaar, de 39-jarige Paul Mertens, was net als zijn vrouw op slag dood. Hun twee kinderen werden zwaar gewond. Te veel stikstofdioxide DEN HAAG/BILTHOVEN - De provincie Zuid-Holland heeft gis> teravond de smogwaarschuwings fase afgekondigd. Ze heeft dit ge daan nadat op verschillende plaat sen een concentratie stikstofdioxf de was gemeten die hoger was dan de toegestane 100 microgram per kubieke meter. De waarschuwingsfase blijft voorlopig van kracht. Het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM), dat de me tingen uitvoert, verwacht dat de concentraties nog wel enige dagen te hoog blijven. De problemen worden veroor zaakt door het mooie weer. De stik stofdioxide, voornamelijk afkom stig van autoverkeer, kan daardoor niet weg. De provincie Zuid-Hol land heeft nog geen speciale Raaat- regelen genomen. Ze adviseert mensen met aandoeningen aan de luchtwegen overigens om thuis te blijven en inspannende activiteiten zo veel mogelijk achterwege te la ten. Als de concentratie stikstofdioxi de toeneemt, zal de provincie auto mobilisten waarschijnlijk vragen hun wagen thuis te laten staan. Aan het eind van de middag zou hier over overleg plaats hebben. Het RI VM heeft vooralsnog geen aanwij zingen dat het gehalte aan stikstof dioxide toeneemt. De provincie Noord-Holland heeft vanmorgen de zogenoemde voor-waarschuwings fase ingesteld. Laat een ander niet meeroken MILAAN (Rtr) - Twee van de groot ste Italiaanse ondernemers Berlus coni en De Benedetti strijden om de macht over het grootste uitgevers concern in het land Mondadori. Het concern geeft 16 kranten, 35 tijd schriften en jaarlijks 2.000 boeken uit. Berlusconi heeft al grote media belangen en De Benedetti is top man van het elektronicaconcern Olivetti. De Benedetti bezit 71 procent van de preferente aandelen en 17,3 pro cent van de gewone aandelen Mondadori. Tot nu toe genoot hij de steun van de familie Formenton die 25,7 procent bezit van de houdster maatschappij van Mondadori. De Formentons trokken afgelo pen weekeinde hun steun aan De Benedetti in. Berlusconi, die al een belang van 15 procent in Mondadori heeft, bood meteen zijn steun aan de familie aan. Wolkenvelden Vanuit het noordwesten wolkenvel den, in het zuiden ook perioden met zon. Minimumtemperatuur van om het vriespunt aan de kust tot min 5 Rraden in het zuidoosten. Middagtcmperatuur omstreeks 6 graden. Zwakke tot matige noordwestenwind. De vooruitzichten voor dinsdag tot en met vrijdag: eerst nog zonnig, maar geleidelijk wat meer bewolking. Iets minder koud in de nacht. Middagtcm peratuur omstreeks 5 graden. Dinsdag 5 december zon op: 08.31 uur, zon onder: 16.30 uur; maan op: 12.54 uur, maan onder: Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.38 en 19.52 uur; laag wa ter: 03.11 en 15.47 uur. Hongerstaking in cel LEEUWARDEN (ANP) - Vier gede tineerden in penitentiaire inrich ting De Marwei in Leeuwarden zeg gen 6 dagen in hongerstaking te zijn. Adjunct-directeur Merkus ont kende de actie van de gevangenen vanmorgen:"Bij mijn weten wordt er bourgondisch gegeten". Eén gedetineerden zei samen met drie anderen te handelen uit protest tegen plaatsing op de kleine Extra Beveiligde Inrichting (EBI). Zij zijn daar met zes anderen, hoewel de EBI pas in 1990 speciaal voor vluchtgevaarlijke gevangenen in gebruik zou worden genomen. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275.70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1