'Turnen met kapotte toestellen' Van Egmond klaar voor grote sprong voorwaarts Ik pleeg een moord voor een kaart' Ajax deelt met Roda Gullit alweer uit ziekenhuis Beckenbauer stopt na WK Leidse gynmastiekverenigingen klagen hun nood Russische coach bekent dopinggebruik zwemsters Smartegelcl slachtoffers voetbalramp KERKRADE (GPD) - Uiteindelijk was iedereen tevreden met de pun- tendeling in Kerkrade. Roda JC en Ajax hadden elkaar niet al te veel pijn gedaan op de te moeilijk be speelbare grasmat van Kaalheide (1-1). De winst voor beide elftallen lag voornamelijk in het feit dat zo wel Jan Reker als Leo Beenhakker hun respectievelijke spitsen John van Loen en Stefan Pettersson weer in de basisopstelling van start lieten gaan. Beiden bedankten zich op hun manier via een treffer en zorg den aldus voor de meeste opwin ding in het redelijk gevulde (13.000 toeschouwers) stadion. „Meer mocht je niet verwachten", oordeelde Leo Beenhakker over het gevecht om de tweede plaats. „Het veld liet niet meer toe. Onder de ge geven omstandigheden vind ik zelfs dat de spelers het beste ervan ge maakt hebben. Jammer, want on der normale condities was dit na tuurlijk een heel andere onmoeting geweest. Nu moesten we van ons vaste stramien, de opbouw van ach teruit afstappen. Het was onverant woord achterin de bal te lang vast te houden. Jammer, we moeten deze uitslag maar nemen voor wat-ie is". Stefan Pettersson beet voor Ajax de spits af. Voor het eerst sinds 30 april in de basisopstelling vond Leo Beenhakker de Zweed sterk genoeg om de loodzware inspanning op Kaalheide te ondergaan. Niet alleen vanwege het bikkelharde verdedi gingsduo Hanssen/Verhagen, maar veel meer nog vanwege de zo moge lijk nog hardere ondergrond in het winterse Kerkrade. De lichtvoetige noorderling, 'geboren en getogen' op bevroren voetbalvelden, stelde zijn coach niet teleur. De scherpte die hij bij zijn invalbeurt verleden week tegen Willem II nog ontbeer de, was terug. Temidden van boom lange verdedigers als Verhagen en Fraser kopte hij na ruim twintig mi nuten een voorzet voorbij Henryk Bolesta. Het ijs was gebroken voor Pettersson. Petterssons collega aan de andere kant kende een minder voortvaren de start. John van Loen, klaarge stoomd na een liesblessure, was weliswaar de vervroegde aflossing van interim-spits René Trost (ge schorst) maar kon de doelpunten maker van de voorbije weken voor de pauze zeker niet doen vergeten. De lange Utrechtenaar was ijverige maar maakte in het eerste bedrijf te gen Peter Larsson een nogal on schuldige indruk. En omdat de meeste acties afgestemd waren op Van Loens lengte bleef Roda JC kansloos voor de pauze. Toen de Van Loen zich na de rust beperkte tot het werk waarvoor Jan Reker hem had laten klaarstomen, was de balans met zijn Zweedse te genhanger snel in evenwicht. Leu nend op de rug van Peter Larsson kopte hij René Hofmans voorzet on houdbaar voor Stanley Menzo in: 1- 1. BRUSSEL/MILAAN (GPD) - Op timisme en scepsis lijken in de be handelkamer 1120 van het universi tair ziekenhuis Pellenberg van Leu- vel samen te gaan. Gisteren onder ging Ruud Gullit daar een door de Belgische chirurg Marc Martens ge pleegde kraakbeenoperatie. Van daag mag de sterspeler het ziekbed al verruilen voor een onderduik plaats in Nederland. In de komende vier weken moet hij absolute rust houden en pas in het begin van het komende jaar kan aan een serieus herstel worden gewerkt. Enkele uren na de operatie praat te Gullit nog enigszins bleek al ont spannen over de ingreep, die hij zag als 'het uiterste redmiddel' „Dok ter Martens heeft me precies uitge legd wat er aan de hand was. Hij zei dat het geen zin meer had om te wachten met een operatie. Zoiets is een noodzakelijk kwaad, maar ook een vertrekpunt om opnieuw te be ginnen. Ik heb zelf via een monitor naar de operatie zitten kijken. Het was zó boeiend dat ik was vergeten dat ik naar mijn eigen knie zat te kij ken. Het is een vreemd gevoel, maar ik ben optimistisch over de toe komst". Indien Gullit wordt afgekeurd, wordt zowel de club als de speler er financieel niet slechter van. AC Milan krijgt dan van de verzekering 12 miljard lire uitbetaald, waarvan het tien procent moet afdragen aan Gullit. De club houdt dan nog altijd 800 miljoen lire meer over dan het aan PSV als transfersom betaalde. Door de veranderde valuta in deze periode zou de club in guldens om gerekend' een klein verlies lijden. Gullit krijgt nog eens twee miljard lire (3,2 miljoen gulden) plus alle premies over dit seizoen uitbetaald. De anders zeer koele Marco van Basten deed gisteren via de Itali aanse pers een haast emotionele op roep aan zijn ploeggenoot: „Ruud, houd moed en zet door. Ik wil straks weer samen met je spelen. Ik weet exact hoe je je nu voelt. Twee jaar geleden zat ik ook in de put en je weet wat het gevolg was. Nu is het jouw beurt. Op het WK ben je erbi j en gaan we samen een mooi feest De tuchtcommissie van de Eu ropese voetbalunie (UEFA) heeft Ronald Koeman voor één wedstrijd geschorst naar aanleiding van de gele kaart, die hij in het duel om de Supercup tussen Barcelona en AC Milan kreeg. Het was de tweede ..bekeuring" voor de, libero van Oranje in Europees clubverband. Dan volgt automatisch een uitslui ting. Rijnsburgse schaatser wil aanvallen RIJNSBURG Voor zijn gevoel heeft zijn ontwikkeling als schaatser een jaar stilgestaan. Hans van Egmond uit Rijnsburg doelt dan op de gevolgen van een zware knieblessure, die hij twee jaar gele den tijdens het wielrennen opliep. Weliswaar reed de 22-jarige schaatser/wielrenner vorig jaar al weer meer dan verdienstelijk, maar de grote sprong voorwaarts moet nog komen. Misschien ook op de langebaan, waarop Van Egmond vorig jaar tiende van Nederland werd, maar in elk geval op de marathon, waarop hij onaantastbaar lijstaanvoerder in de B-categorie is. sportief Rijnsburgs gezin, groot ge worden. Kruiwagens gebruikte hij daan oor niet. Dat had tot gevolg dat hij heel wat hindernissen moest hij zijn mogelijk- Niet alleen het langzame i ledige herstel, maar ook zijn r trainer stemmen de 22-jarige Rijns- burger optimistisch. Onder de be zielende leiding van Hans Veld kamp gedijt Van Egmond uitste kend. Met de vader van kernploeg lid Bart kan de 1,96 lange 'lastpost' het ook heel wat beter vinden dan met vele anderen uit de schaatswe reld. "Ik ben nu eenmaal vrij eigen zinnig", vindt Van Egmond. "Top sporters zijn trouwens per definitie Toen hij het startbewijs eenmaal op hoofdzaak voor Van Egmond. "Ik plan mijn marathons zo. dat ze mijn langebaanwedstrijden niet in de war sturen. Beschouw ze maar als zware trainingen. Natuurlijk rijd ik heden volledig kon ontplooien. Zo geen marathon aan de vooravond het tot kort voor het begin dit seizoen niet eens zeker dat de Rijnsburger mocht deelnemen aan B-marathons. Startbewijs Swift/Casba fiets. Als wij verschil- klinkende overwinningen (Assen Hans van Egmond: "Ik zou toch voorrang geven c i de wedstrijden op kunstijs". lend over iets denken, gaan wij als volwassen kerels gewoon onze ei gen weg". Op eigen kracht is Van Egm- mond, één van de vier telgen uit een Den Haag) i n leidt hij afgetekend i van een 500 meter. Maar in mijn voorbereiding op dé vijf en tien ki lometer, mijn favoriete afstanden, passen marathons uitstekend. Ik moet mij via het B-kampioenschap plaatsen voor de NK allround. Vo rig jaar deed ik dat met een derde plaats. Op de NK allround hangt het vooral af van de 5000 meter. Rijd je die goed, en ik ben momenteel nog geen tien seconden langzamer dan specialisten als Ben van der Burg en klassement. Rampspoed Thomas Bos. dan kwalificeer j LEEUWARDEN (GPD) - Buiten vroor het zes graden, binnen ver gaderde de Elfsteden vereniging. Zeven- tót achthonderd leden wa ren op de vergadering van de Ver eniging De Friesche Elfsteden in de Leeuwarder Frieslandhal afge komen, eigenlijk alleen maar om het bestuur terecht te wijzen. In september kondigde het bestuur het besluit aan om de ledenstop per 1 maart 1990 op te heffen, om de doorstroming van jonge schaatsers die nooit in de gele genheid waren geweest lid te wor den, te kunnen bevorderen. Na een ruim drie uur durende discus sie, een schorsing en een tegen voorstel van het bestuur, ver dween het besluit van tafel. Bege leid door applaus uit de zaal. Voorzitter Jan Sipkema, die even later met een staande ovatie in zijn functie werd herbenoemd, formuleerde het intrekken van het bestuursbesluit als volgt: „De opmerkingen, moties en amende menten die uit de vergadering naar voren zijn gekomen, zullen we opnieuw waarderen. We trek ken het besluit in en komen vol gend jaar op de kwestie terug. Al blijf ik er bij, dat welk besluit we ook zullen nemen, het altijd ten koste zal gaan van een deel van de huidige leden." De vergadering verliep bij vla gen zeer emotioneel. Dat lag in de lijn der verwachting, omdat het bestuur de afgelopen weken en maanden honderden reacties en amendementen op het bestuurs besluit had ontvangen. Jan Sip kema had ze in twee dikke verza melbanden voor zich liggen. Per soonlijke brieven, maar ook enke le soms met tientallen handteke ningen ondersteunde amende menten van heuse actiegroepen als 'Spijtoptanten 1963', rijders die tijdens de barre tocht van 1963 voortijdig van het ijs waren ge plukt. Niettemin kondigde Sip kema aan het begin van de verga dering aan, „dat het opheffen van de ledenstop, voortvloeiend uit de stemming die hier de vorige vergadering heerste, noodzake lijk is om doorstroming te garan deren." „Ingrijpend en onafwendbaar, omdat we alles narekenend op nieuw tot de slotsom zijn geko men dat 16.000 het maximale aan tal rijders is dat we op het ijs kun nen toelaten tijdens een Elfste dentocht. Gezien de baanbezet- ting en de restwaarde van de ijs vloer als er al zo vele duizenden over het ijs zijn gegaan. Ook al ge zien de toelaatbare maatschappe lijke belasting. Het risico om nog meer mensen aan de tocht deel te laten nemen, is te groot", aldus Sipkema. De kritiek van de vergadering spitste zich in feite op twee zaken toe. Geef de leden die voor 1 de cember 1984 al lid waren en nog steeds hun contributie betalen, automatisch het recht aan de Elf stedentocht deel te nemen. Dat is de groep van ongeveer zesdui zend leden die de vereniging ook voor de euforie die ontstond na de tochten van 1985 en 1986,jaren lang overeind gehouden heeft. Jan Roelof Kruithof, een van de marathoncracks van het eerste uur, reageerde in de wandelgan gen furieus op het opheffen van de ledenstop een lotingssysteem: „Dan maak ik ten eerste iedereen in mijn woonplaats Havelte lid, als ik dan onverhoopt nog niet mee mag doen, pleeg ik een moord voor een kaart, maar ik rijd hoe dan ook." Het was typerend voor de stemming in de vergadering. Nieuw Het bestuur kwam na de pauze met een nieuw voorstel. „Geen details, maar ideeën die we verder willen uitwerken", aldus Sipke ma. „Gegarandeerd startrecht tot de winter van 1994/1995 voor de leden die voor 1 december 1984 al in de boeken voorkwamen: de an dere leden op toerbeurt een start kaart geven; de vrijkomende startkaarten geven aan jongeren uit de jaren 1967-1971 die niet eer der kans hebben gehad lid te wor den; overdraagbaarheid van startkaarten aan andere leden on der strenge controle." Ook dat voorstel sneuvelde. Het Elfste- denbestuur mag zich daarom de komende maanden op een nieuw voorstel beraden. daargelaten ("Ik heb mijn portie voorlopig wel gehad") kan promo tie naar de A-klasse Van Egmond nauwelijks meer ontgaan. "Dat verandert de zaak denkt de allrounder, die na zijn automatisch voor de 10.000 meter. Zo ben ik vorig jaar ook in het eind klassement terechtgekomen". Van natuurijs, de droom van elke schaatser, wil Van Egmond nu nog niets weten. "Ik zou toch v dienstelijke tiende plaats op de NK rang geven aan de wedstrijden op van 1989 in 1990 nog hogere ogen kunstijs. Op natuurijs moet je een wil gooien. "Nu kan ik me tussen de heel andere slag hanteren. Boven- marathons door nog kwalificeren dien moet ik het juist van mijn tech- voor diverse langebaankampioen- niek hebben, ook al moet die voort schappen, zoals de NK allround en durend worden bijgeschaafd, bepaalde afstandskampioenschap- Schaatsen heb ik geleerd van Henk pen. Als A-rijder kun je dat wel geten. Dan moet je volop meedraai en in het marathoncircuit. Die rei zen naar het buitenland mogen ze van mij trouwens afschaffen. A-ma rathons zijn toch al zwaar genoeg. Ze zijn allereerst langer dan in de B- klasse. Daarnaast kost het veel meer moeite om bij de groep te blij- Meute Als koploper in de B-categorie i Van Egmond trouwens ook niet vaak bij de meute te ontdekken. houd er nu eenmaal van om aar vallen. Dat vindt het publiek ook leuk. Dat een ronde voorsprong dit HAMBURG (ANP/DPA) - Franz seizoen meer bonuspunten ople- Beckenbauer heeft zijn vertrek aan- vert, bevalt mij ook wel. Die regel gekondigd als coach van het natio- passen ze ook bij de marathon-zes- nale Westduitse voetbalelftal. „Der daagse (van 11 t/m 16 december Kaiser" zal na de eindronde x de Eshof van de Rijnsburgse IJsclub. Het is jammer dat hij met ruzie is vertrokken. Zelf kom ik nog wel eens op het 'IJsnest' om kracht training te doen. maar zo leuk als vroeger vind ik het er toch niet meeTÏM BROUWER DE KONING red.) toe. Het liefst wereldkampioenschap op eigen keer als eerste eindigen. Maar nog verzoek terugtreden belangrijker vind ik het om me daar De Westduitse voetbalbond in vorm te rijden voor de belangrij- (DFB) heeft Berti Vogts, die al ruim ke wedstrijden in januari" LEIDEN - Een avond in november.'Het laantje naar de gymzaal in de Op- penheimstraat wordt schaars verlicht door een kleine lantaarn. Wie op de fiets komt, kan zijn rijwiel maar beter binnen neerzetten. Er is geen fietsen hok en de duisternis noodt tot vandalisme. Een bel is er niet. Is de deur dicht en wil men binnen dan dient er luid geklopt te worden. Eenmaal om gekleed en de zaal betreden, moeten eerst nog de soms krakkemikkige toe stellen uit de onverlichte berging worden gesleept. Dan kan er worden ge gymd. Op een vloer die wit ziet van het magnesiumpoeder. Turnen anno 1989 in Leiden. "Dit is dan nog éen van de betere za len", zegt Jan Guldemond, secreta ris van de gymnastiekvereniging Excelsior en voorzitter van de Geza menlijke Leidse Gymnastiekvere nigingen (GGL), de overkoepelende belangenvereniging. "Maar best is het natuurlijk niet". De klachten over de gymzalen zijn niet van de laatste tijd. Al jaren lang klagen de verenigingen hun nood over de be labberde omstandigheden waaron der moet worden gesport. Dat. bracht de GGL er uiteindelijk toe de klachten, per zaal, te inventarise ren. Een greep uit de resultaten, nog maar eens het zaaltje in de Oppen- heimstraat: "De brug ongelijk heeft verschillende leggers, de wagen is stuk. De landingsmat heeft geen hoes en is gescheurd. De springtafel is versleten. De mini-tramp is slecht (slaat door). De zaal is vuil...". Het rapport ligt inmiddels op het bureau van de dienst sport en rekre- atie van de gemeente, van welke in stantie de gymnastiekverenigingen de zalen huren, en de afdeling be heer schoolgebouwen, die de zalen op hun beurt verhuurt aan de scho len. Wie van beide is verantwoorde lijk voor het onderhoud? "Wij hebben de beschikking over de zalen op de avonden en in het weekeinde. Op die uren verhuren we. Maar het schoonmaken ervan en het onderhoud ressorteren onder Zesde zege Tuin* ATLANTIC CITY (ANP) - Regilio Tuur heeft ook in zijn zesde profdu el zijn reputatie als knock out-spe- eialist waargemaakt. De Rotter damse vedergewicht was in Atlan tic City opppermachtig tegen Willi am McNeil, die als prof vijf overwin ningen en vier nederlagen achter zijn naam had staan. Na amper twee minuten in de eer ste ronde ging de Amerikaan zwaar neer. Het betekende de vijfde zege op k.o. voor Tuur. Het volgende gevecht van de ta lentvolle Nederlander zal waar schijnlijk op donderdag 7 december in Madison Square Garden plaats vinden. De tegenstander is nog niet bekend. de dienst onderwijs van de gemeen te, om precies te zijn de dienst be heer schoolgebouwen", zegt Karei Caron, chef van de afdeling sportac commodaties van de dienst sport en rekreatie. "We onderschrijven de klachten van de verenigingen, kun nen pressie uitoefenen bij beheer schoolgebouwen. Meer kunnen we niet doen". Hoofdschuldige Het is dan ook de dienst beheer schoolgebouwen die door de GGL als 'hoofdschuldige' wordt gezien Guldemond: "We hebben het ge voel constant tegen éen muur te lo pen. Ze geven de indruk bereidwil lig te zijn, maar ze doen niets. En de scholen die gebruik maken van de zalen mogen de hand wel eens in ei gen boezem steken. De avondge bruikers, de gymverenigingen dus, krijgen altijd de verwijten". Dat is wel een erg simpele voor stelling van zaken, vindt woord voerster Botter van de afdeling be heer schoolgebouwen: "We hebben wel wat moeite met dat rapport. De klachten zijn niet altijd reëel, het valt allemaal nog wel mee. Boven dien komt het rapport enkele maan den na constatering van de feiten naar buiten. Zo kunnen we natuur lijk niet veel doen. Het onderhoud is verder ook afhankelijk van de ge bruikers. Als die niets signaleren, horen we niks en weten we niks. Er is dus prake van een wisselwerking. Als er bovendien een toestel kapot is dan kan het wel weken duren voor de bestelling van een nieuwe rond is. Het schoonmaken? We kun nen niet dagelijks nagaan of dat goed gebeurt. Er heeft echter wel geregeld controle plaats". Onderhoud Daar komt nog bij dat er onvoldoen de geld beschikbaar is voor het on derhoud. Botter "De gemeente heeft te maken met de Londo-rege- ling. Dat is een rijksregeling voor het basisonderwijs. Wat de zalen be treft geeft de regeling aan wat er aanwezig moet zijn aan materiaal. De gemeente krijgt daarvoor jaar lijks een bedrag. Daarvan moeten onder meer de reparaties worden betaald. Maar dat zijn alleen toestel tien jaar bondscoach van de jeugd- Want hoe goed hij ze ook rijdt, ploegen is, als toekomstig opvolger marathons zijn dit seizoen nog geen van Beckenbauer aangewezen. „Ik sta voor een zware taak", be kende Vogts. „Het zal niet meeval len een man als Beckenbauer op te volgen. Het Westduitse voetbal heeft veel aan hem te danken." De wisseling van de wacht werd gisteren op een speciale bijeen komst door bondsvoorzitter Her mann Neuberger bekend gemaakt. Algemeen wordt aangenomen, dat Beckenbauer (44) na de wereldtitel strijd als hoofd van de afdeling mar keting van de DFB zal worden aan gesteld. De 103-voudige international trad in 1984 als bondscoach in dienst. Hij volgde in die functie Jupp Derwall op. die na een conflict met de DFB- leiding zijn heil in Turkije ging zoe ken. Jan Guldemond: "We hebben het gevoel constant tegen len die men voor de basisschool ge bruikt". Zij zegt verder dat aan de verlan gens van de verenigingen al enigszins is tegemoetgekomen. "Er is nu periodiek overleg met de GGL. In een aantal zalen zijn-extra toestellen aanwezig. De Stevenshof II is ingericht als een turnzaal. We hebben de GGL gevraagd daar cen trale trainingen te geven. Dat stuitte echter op bezwaren omdat dat het buurtgebonden karakter van het turnen zou aantasten". Onzin "Dat is grote onzin", is de furieuze reactie van Guldemond. "Haar ver sie klopt niet. Het was het idee van de GGL om weer centrale trainin gen te geven. De regio Den Haag, waaronder Leiden valt, had die af geschaft. Er is grote behoefte aan extra aandacht voor de talenten. Vandaar dat idee voor het opnieuw opzetten van centrale trainingen Dat idee hebben we neergelegd bij sport en rekreatie. Die schonken ons vervolgens één uur per week gratis trainen om dat op poten te zetten. Te weinig natuurlijk. Bij be heer gebouwen hebben we vervol gens aangeklopt om hulp, wan de GGL heeft geen geld. In een ge sprek met hen, afgelopen maand, zeiden ze nog: daar beginnen we niet aan. Maar het gaat natuurlijk ook om de recreatieve turners. In zulke smerige zalen met kapotte toestellen kan er toch niet behoor lijk worden gesport?". rapport op tafel. De gymnastiekver enigingen blijven klagen. De dienst sport en rekreatie zegt niets te kun nen doen. De afdeling beheer ge bouwen zegt dat het allemaal nog wel meevalt en dat er geen geld is. Voorlopig blijft het dus een gezon de geest in een gezond lichaam. In een smerige zaal. HERMAN JOUSTRA STOCKHOLM (ANP) - Bij het zwemmen in de Sovjetunie is het gebruik van doping schering en inslag geweest. Althans dat beweert Alfino Timar- co; de Zweedse correspondent van het Italiaanse sportblad Gazzetta dello Sport. Hij heeft die kennis van Serge Waitsjekovski, die in de jaren 1973 - 1982 hoofdverantwoordelijk was voor het Sovjetrussische topzwemmen. „Ik diende zelf de doping toe", zou Waitsjekovski hebben gezegd. De man be kleedde in die jaren een hoge post en was, voordat hij in ongenade viel, te beschouwen als de rechterhand van de onder-minister. „Vanaf 1974 behandelde ik mijn zwemmers en zwemsters met verboden middelen." Terwijl van de Oostduitsers wordt gezegd, dat zij anabole steroiden uit sluitend tijdens de trainingsfase gebruikten, zouden de Russen met spui ten zijn doorgegaan tot een maand voor de wedstrijden. SHEFFIELD (Reuter) - De Brit se politie heeft met de eigen ver zekeraars een regeling getroffen om over te gaan tot uitbetaling van smartegeld aan de familiele den van de 95 slachtoffers van de voetbalramp in het Hills- borough-stadion in april van dit jaar. De uitkeringen mogen in totaal de 50 miljoen pond (hon derdvijftig miljoen gulden) niet te boven gaan Een woordvoerder van de po litie benadrukte, dat het over gaan tot uitbetaling geen schuldbekentenis inhoudt. „De nabestaanden mogen we niet langer laten wachten op de re sultaten van het nieuwe, ingrij pende onderzoek naar de juiste toedracht van de tragedie", al dus de politie-functionaris. De advocaten van de meer dan duizend mensen, die een eis tot smartegeld bij de autoritei ten hebben ingediend, spraken van een belangrijke doorbraak in het juridische steekspel. De vele claims kunnen volgens de juristen nu beter en sneller wor den afgehandeld. Comaneci in VS NEW YORK (Reuter) - De oud-turn ster Nadia Comaneci, de ster van de olympische turnwedstrijden van Montreal (1976) heeft gisteravond voet op Amerikaanse bodem gezet. De 28-jarige Roemeense, die eerder deze week haar vaderland ont vluchtte, arriveerde op Kennedy Airport. Comaneci heeft in de Vere nigde Staten de status van politiek vluchteling gekregen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17