'Bedrijven moeten scholen adopteren' 'Men wil veilig vrijen maar niet veilig lenen' Keurmerk op verpakkingen in de winkel Gorbatsjov wil met Amerikaans geld door de Russische winter Centraal akkoord toch in beeld beun* DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Ondernemers willen onderwijs meer op bedrijf richten AMSTERDAM Nog in december denkt de Gemeentelijke Krediet bank van Amsterdam de honderd miljoen aan uitgezette kredieten te overschrijden. "Een recordomzet", weet voorlichter J. Smit. Onmiddel lijk tekent hij daarbij aan, dat onge veer een op de vijf mensen die bij zijn bank om een lening komt, moet leven van een minimuminkomen. "Bij de commerciële banken krij gen zij helemaal niets los of uiterst moeilijk. Meestal gaat het om kleine bedragen, waar niets aan wordt ver diend. Die klanten zijn voor de ban ken niet interessant. Wij kijken ech ter met een andere bril." komingen in het onderwijs, waar ondernemers last van zouden heb ben. Voorzitter Helfrich: "Als be drijven zelf een overmatige inspan- door Thea van Beek SCHEVENINGEN (ANP) Ondernemers willen scholen adopteren door het afsluiten van samenwerkingscontrac ten. Bedrijven kunnen dan samen met een aangenomen drijven zelf een overmatige inspan- Het beeld dat de kredietbank I school gebruik maken van computers, samen taalonderwijs ning moeten doen om nieuwe me- alleen is voor sanering van schul- ontwikkelen voor scholieren èn werknemers en bovendien dewerkers elementaire kennis bij te den, wijst Smit resoluut van de stageplaatsen voor docenten instellen. Mensen uit onderne- br®nëen: zit er iets niet goed in het hand. "Door wat meer aan de weg te mingen moeten dan ook les gaan geven op scholen. Dit ongevraagde advies geven 21 schappij en Onderneming, zien in top-ondernemers in een rapport, een betere afstemming van het on- dat wordt aangeboden aan onder- derwijs op de eisen van het bedrijfs- wijsminister Ritzen. De onderne mers, verenigd in de zogeheten Ta felronde van de Stichting Maat- Alphons Lappas Voormalige top co op in de bale FRANKFURT (DPA) - Vijf vroe gere topfunctionarissen van hel noodlijdende Westduitse detailhan delsconcern co op zijn gisteren ge- h n genShelThad 'al ruim veertien 'miljoen dollar uitgegeven leven een belangrijk wapen i: ternationale concurrentiestrijd. De tafelronde spreekt van tekort- Shell betaalt 40 miljoen boete voor vervuiling SAN FRANCISCO (Rtr/UPI/ANP) Shell Oil, de Amerikaanse tak van Koninklijke/Shell Groep, moet 19,75 miljoen dollar (40 miljoen gul den) aan boetes en schadevergoe ding betalen wegens een ernstig ge val van olievervuiling aan de baai van San Francisco in 1988. Het is het hoogste bedrag dat in de Vere nigde Staten ooit is betaald voor milieuschade door olie, zo heeft procureur-generaal John van de Kamp van de staat Californië giste ren verklaard. Op 22 april van het afgelopen jaar stroomde er als gevolg van een breuk in een leiding 1,8 miljoen liter ruwe olie uit een tank van de Shell- raffmaderij in Martinez. Daardoor raakte ongeveer zestig hectare dras sig terrein bedekt met olie en werd bovendien achttien kilometer kust lijn aan de baai van San Francisco vervuild. Er zijn tegen Shell claims inge- onderwijssysteem." De Tafelronde timmeren is vorig jaar het aantal le- noemt het zorgelijk dat het regelma- ningen aan ambtenaren met ruim 19 tig voorkomt dat ondernemingen procent is toegenomen." liever samenwerken met een bui tenlandse universiteit dan met een universiteit in ons land. nen bij de hoofdstedelijke krediet bank. Smit schrijft dit voor een deel toe aan de bevolkingsexplosie van vlak na de oorlog. "De kinderen van die mensen zijn nu op een leeftijd gekomen, dat zij een lening afslui ten. Trouwens, vroeger leenden jon geren niet, tegenwoordig is dat de gewoonste zaak van de wereld. Het zelfde geldt voor ouderen. Die leen den vroeger slechts mondjesmaat. Vroeger zei men: eerst sparen, dan pas betalen. Nu gaan ook ouderen steeds gemakkelijker denken over lenen. Je ziet ook dat de commercië le banken met seniorenkredieten gaan werken. Uiteraard wel tegen een hogere rente. Dat doen wij niet. Bij ons kan iedereen komen, onge acht leeftijd of inkomen." Dat betekent overigens niet dat maar ongelimiteerd kan worden ge leend. "We kijken wel degelijk naar het inkomen en wat iemand op z'n nek kan nemen. De aflossingster mijn stellen we op maximaal vier jaar en een sanering van schulden mag niet langer dan drie jaar du- De termijn van vier jaar is bewust vastgesteld. "Mensen hebben er vaak geen idee van, welke lasten ze op hun schouders laden". Smit wijst zorgelijk naar de kredietpas, waarmee steeds meer winkelbedrij ven hun klanten binnenlokken. "De mensen worden lekker gemaakt met dat soort doorlopende kredie ten. Een gouden business is het.* Maar de mensen die ervan gebruik maken, zie je hier steeds vaker te rug. Dat systeem is gebaseerd op pure hebzucht van de mensen. Het is ook heel gemakkelijk: vandaag bestel je een televisie en desnoods heb je hem vanavond nog in huis. Je hoeft je kredietpas maar te laten ziet en hij staat er al bij wijze van spre ken. Pas achteraf komt men in de problemen. Men realiseert zich niet dat je wel zo'n 24 procent rente be taalt." Maar het z(jn lang niet altijd men sen met de allerlaagste inkomens die bij de kredietbank langs komen. Ruim 18 procent van de klanten heeft een inkomen boven de dertig duizend gulden per jaar. Smit: "Het is bijna normaal geworden dat je voor bepaalde grotere uitgaven geen geld meer reserveert. Ik heb wel meegemaakt dat mensen met een prachtig inkomen hier geld kwamen lenen voor de aanschaf van een nieuwe wasmachine. Trou wens, ga maar na: acht van de tien auto's worden betaald met geleend geld." Wat dat betreft verbaast het hem dat over dit soort zaken nog al tijd zo geheimzinnig wordt gedaan. "Je mag tegenwoordig praten over veilig vrijen, maar niet over veilig lenen. Mensen praten openlijker over hun seksleven dan over hun fi nanciële positie." De kwaliteit van de opleiding tot leraar wordt onvoldoende hoog ge noemd. De overheid wordt een drang tot regelen en bezuinigen ver weten. Een teveel aan 'onderwijsin novaties' leidt bovendien tot 'veran deringsmoeheid'. Ook vinden de ondernemers dat goede leerkrach ten beter betaald moeten worden dan slechte. Bij inkrimping van het DEN HAAG (GPD) docentencorps op een school niet steeds het principe van laatst gepresenteerde keurmerk voor con- gekomen, eerst weg moeten worden sumentenprodukten, dat alomvat- gevolgd. tend is en garant moet staan voor Goede leerlingen moeten sneller een hoge kwaliteit. Fabrikanten de basisschool doorlopen dan moeten betalen om de 'G' op hun ar- slechte en aan alle scholen moeten tikelen te mogen plaatsen, arbeidsmarktconsulenten zijn ver- De stichting Consument en Vei- bonden. Op mavo's zouden cursus- ligheid, TNO en het Keurmerkinsti- sen sollicitatietraing en computer- tuut IVHA zijn de initiatiefnemers, cursussen niet misstaan. Voor etni- Voor het beheer van het nieuwe sche minderheden moeten betere keurmerk is een speciale stichting taalcursussen en technische oplei- opgericht, de Stichting Konsumen- dingen komen en particuliere orga- ten Keurmerk (SKK). De kwaliteit nisaties "moeten een forse beloning krijgen wanneer zij met succes b< middelen bij het vinden van a beidsplaatsen voor deze mensen." De Tafelronde met als voorzitter matie die ee drs. A. Helfrich, voormalig presi- hetprodukt. dent-directeur van Shell-Neder- produkten wordt belangrijker, onder meer doordat de consument steeds mondiger wordt. Daarbij hoort ook zekerheid over de infor- leverancier geeft bij schuldig gemaakt len met winstcijfers, misleiding en kredietfraude. Dit is bekendge maakt door het Openbaar Ministe rie in Frankfurt. De mededeling kwam een dag voordat de aandeelhoudersverga dering van co op zich moet uitspre ken over een ingrijpend sanerings plan voor het concern dat is opge steld door de raad van commissaris sen. Het aandelenkapitaal is voor 72 procent in handen van vier buiten landse banken, waaronder de Amro Bank met een belang van 22 pro cent. Het onderzoek van de Westduitse recherche naar malversaties bij co op concentreert zich op de periode 1985/86. De vier buitenlandse ban ken kwamen pas een jaar geleden bij co op binnen om het concern van de ondergang te redden. Vorig jaar werd duidelijk dat co op in een ho peloze financiële situatie was ge raakt doordat het bedrijf als gevolg van het expansieve beleid van de vroegere topman ^Bernd Otto een enorme schuldenlast had gekregen. De justitie in Frankfurt wilde geen namen geven, maar naar ver luidt is onder de gearresteerden de vroegere voorzitter van de raad van commissarissen Alfons Lappas. Hij bekleedde de functie tot juli 1987 in zijn hoedanigheid van topman van BGAG, een houdstermaatschappij van de vakbonden. Economie kort Sociaal Europa Als met het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen in 1992 niet tegelijkertijd een Europees hand vest voor sociale basisrechten voor werknemers van, kracht wordt, komt van de eenwording van Euro pa niets terecht. Dat zei Willy de Clercq, lid van het Europees Parle ment, in Utrecht. Het sociale hand vest wordt één van de hoofdpunten van de Europese top van regerings leiders op 8 en 9 december in Straat sburg. Ontslag De Vetcentrale Noordfries BV in Harlingen sluit begin volgend jaar haar poort. Vijfentwintig werkne mers zullen dan op straat komen te staan. Het bedrijf is onderdeel van de Divisie Spijswetten van Konink lijke Smilde BV in Heerenveen en verwerkt varkensspek voor con sumptieve doeleinden. Zestienhoven Om de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven op een behoorlijke manier te laten functioneren totdat over een jaar of acht de nieuwe luchthaven Rotterdam gereed is, moet een bedrag van 28 miljoen gul den geïnvesteerd worden. Deze be rekening heeft de nieuwe directeur van Zestienhoven, mr. J. Biemond, gisteren gepresenteerd aan de Rot terdamse gemeenteraad. Stratenmakers De politiek moet bepalen hoeveel vierkante meter stratenmakers per dag mogen leggen, anders gaan de stratenmakers er onderdoor. Een paar jaar hou je het wel vol om te hard te werken, maar daarna gaat het onherroepelijk fout en moet je in de WAO". Dat zei ing. E. C. Ku- perus, een van de samenstellers, gisteren tijdens de presentatie van een brochure van de stichting Ar- bouw. opruimen van de vervuiling. MOSKOU - Het wereldberoemde Russische ballet siert het nieuwe Russische muntstuk, ter waarde van 25 roe bel. Vandaag is de munt in omloop gebracht in de hoop dat het even waardevast zal blijken te zijn als de da-ns- kunst. (foto EPA) WASHINGTON - De Verenigde Staten en de Sovjetunie staan aan de vooravond van een normalise ring van de handelsbetrekkingen, nu de Amerikaanse president Geor ge Bush en Sovjetleider Michail Gorbatsjov elkaar 2 en 3 december voor de kust van Malta zullen ont moeten. Economische relaties tus sen de twee supermachten zullen een belangrijke rol spelen tijdens het top-overleg. door Martin Crutsinger/AP De Amerikanen zijn van mening dat een toename van de handel .tus sen de VS en de Sovjetunie het eco nomische herstelprogramma van Gorbatsjov de nodige steun zal ge ven. Met een stagnerende econo mie, een Russische winter in aan tocht en gebrek aan consumptie goederen en brandstoffen door de mijnstaking, is het overduidelijk dat de Sovjetunie behoefte heeft aan een financiële injectie uit het Westen. De inflatie in de Sovjetunie zal dit jaar uitkomen op tien a elf procent. In 1990 zullen de consumentenprij zen in eenzelfde tempo blijven stij gen. Vorig jaar bedroeg de geldont waarding 8,4 procent, zo heeft A. Or- low, vice-voorzitter van de rege ringscommissie voor economische hervormingen, gisteren nog ver klaard. Suiker, zeep, wasmiddelen en schoolschriften zijn in de Sov jetunie op de bon. Tot nu toe heeft de regering Bush geen omvangrijk hulpprogramma voor de bevordering van de handel tussen Oost en West onthuld, alhoe wel de Amerikaanse regering de pe- restroika-politiek van Gorbatsjov gunstig heeft beoordeeld en finan ciële experts heeft aangeboden voor het adviseren van de Sovjet autoriteiten. Naar verwacht zal Bush tijdens de top aankondigen dat de hoge importheffingen die sinds 1974 op produkten uit de Sov jetunie rusten zullen worden afge schaft. Deze heffingen, waardoor een veel hogere accijns aan Sovjet- produkten wordt opgelegd dan aan produkten uit andere landen, is in 1974 vastgelegd in het zogenaamde Jackson-Vanik amendement. Daar in bepaalde het Amerikaanse Con gres dat communistische landen geen handelsbegunstigingen van de VS mogen ontvangen zolang zij hun burgers geen vrije emigratie toe staan. In mei heeft Bush gezegd dat hij zou overwegen het Congres te vra gen de Sovjetunie van de Jackson- Vanik-lijst te schrappen zodra de Sovjetunie vrije emigratie toestaat. De Opperste Sovjet, het Sovjet-par lement, is momenteel aan het over leggen over een wet die de burgers grotere vrijheid moet geven om het land te verlaten. Dit jaar z(jn meer dan 50.000 joden uit de Sovjetunie geemigreerd. Sovjet-autoriteiten hopen dat de intrekking van de Amerikaanse hef fingen de verkoop van hun produk ten op de Amerikaanse markt zal doen toenemen. Zegslieden binnen de regering-Bush waarschuwen voor te veel optimisme; de Ameri kaanse handelsgezant Carla Hills verklaarde dat de nieuw gevormde prive-sector in de Sovjetunie voor verhandelbare produkten zal moe ten zorgen. Tot nu toe bestaan Sov jet-exporten vooral uit grondstof fen, zoals olie en ertsen. Over de exportkansen voor Wes terse ondernemingen bestaat wel veel optimisme. Vooral de levering van consumptiegoederen aan de Sovjetunie lijkt een winstgevende zaak te kunnen worden omdat de len van de beroepsbevolking in de Sovjetunie in de afgelopen jaren sa larisverhogingen hebben ontvan gen zonder dat zij daar iets voor kunnen kopen omdat de produktie- methoden niet wezenlijk zijn veran derd. De VS hebben ten opzichte van de Sovjetunie een handelsover schot van 2,66 miljard dollar. Tot 32 uur in horeca UTRECHT (ANP) - DeHoreca- bond FNV wil in de horeca op termijn een 32-urige werkweek ingevoerd zien. De verdere atv mag niet ten koste gaan van de koopkracht van de laagstbetaal den. Bovendien moet de herbe zetting goed zijn geregeld, zo heeft de bondsraad van de hore- cabond gisteren in Utrecht uit gesproken. De Vervoersbond CNV gaat de cao-onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen in met een looneis van 3,5 procent. Het landelijk bestuur van de Groep Spoorwegen heeft dit gis teren vastgesteld. Naast de loonsverhoging van 3,5 procent wil de Vervoersbond CNV een deel van de loonruimte gebrui ken voor verlaging van de VUT- leeftijd van 61 naar 60 jaar. Die zekerheid wil het 'Goedmerk' land, vindt dat het aantal afgestu- geven. Vooral instellingen als TNO deerden dat binnen een redelijke (produktkwaliteitsonderzoek) en termijn een haan vindt een maatstaf IVHA (het bekende groene zegel met de tekst 'goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huis oordelen. Aan de hand daarvan zou- vrouwen') hebben veel ervaring den scholen beloningen kunnen met een dergelijke onafhankelijke DEN HAAG (ANP) - De kans dat het kabinet er morgen alsnog in slaagt om met het bedrijfsleven en de werknemrs centrale afspraken te maken over lonen, werkgelegen heid en scholing is plotseling weer behoorlijk groot. Premier Lubbers bood gisteren tijdens het debat over de regeringsverklaring een duidelij ke opening door te zeggen dat de ambtenarensalarissen en uitkerin gen met meer dan 2,5 procent stij gen als de inflatie hoger uitvalt dan is voorzien. Deze extra ruimte betekent dat de salarissen bij de overheid en de uit keringen eventuele loonstijgingen in het bedrijfsleven kunnen volgen en dat is precies wat de werkgevers organisaties en vakbonden willen. De sociale partners hebben gezegd dat als de overheid bereid is om de loonontwikkeling in het bedrijfsle ven te volgen, dat zij dan de 'beheer ste loonontwikkeling' willen onder schrijven, die het kabinet zo graag wil. Werkgeversvoorzitter Kamminga is plotseling erg optimistisch is over een 'beleidskader'. "Ons heeft voor al de regeringsverklaring positiever gestemd over het klimaat in de ko mende maanden". De voorzitter van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond wilde zich ab soluut niet inlaten met de stand van zaken rond het overleg, dat nu ach ter de schermen plaats vindt tussen onderhandelaars van de drie partij en. Om de 'broedende kip' niet te storen gaat hij niet in op de moeilij ke situatie binnen de vakbeweging. Voor de ambtenarencentrales van FNV, CNV en MHP is een gelijke loonontwikkeling een keiharde voorwaarde om centrale afspraken van de vakcentrales met kabinet en werkgevers te ondersteunen. De vakbonden in de marktsector heb ben de afgelopen weken in hun ei- senpaketten voor nieuw af te slui ten cao's laten merken weinig voor een herhaling van de afspraak van 1982 te voelen. Toen spraken de bonden met werkgevers en over heid af te streven naar 'loonmati ging'. De winsten in een aantal bedrij ven en bedrijfstakken zijn nu echter fors. Na jaren matigen moeten de werknemers daar weer eens in mee delen. Vooral de grote Industrie bonden, maar ook de kleine journa listenvakbond NVJ zitten met hun eisen dan ook fors boven de door het Centraal Plan Bureau geschatte loonstijgingen voor 1990 van 2,5 procent. De werkgevers in de marktsector zijn natuurlijk beducht voor forse loonstijgingen, maar nog meer voor het aangaan van verplichtingen op het gebied van arbeidsmarktbeleid: het instellen van quota bijvoor beeld voor het in dienst hebben of nemen van minderheden, herintre dende vrouwen, langdurig werklo zen etc. Een ruil van loonmatiging van de kant van de bonden voor harde afspraken over werkloos- Volgens Kamminga heeft de vak beweging achter de schermen een aantal eisen laten vallen. In het mor gen te bespreken voorstel is van ge talsmatige verplichtingen voor het scholen en in dienst nemen van (langdurig) werklozen geen sprake. Alleen over het op de arbeidsmarkt trekken van allochtonen liggen wat hardere verplichtingen op tafel: de instroom moet met 35 procent toe nemen. Er wordt nog wel over her verdeling van arbeid gerept, maar niet over de wenselijke duur van de werkweek. Het beleidskader bevat ook een 'stok achter de deur' voor de cao-on derhandelaars om per sector of be drijf afspraken over werkgelegen heid en arbeidsmarktmaatregelen te maken en niet op de poentoer te gaan. Het is de bedoeling dat geld dat in een bedrijfstak of een bedrijf niet volledig wordt benut voor der gelijke maatregelen wordt doorge geven naar andere bedrijven of be drijfstakken. Over de techniek hier van wordt nog gesproken. De werkgevers, die uitgezonderd het KNOV in hun reacties op de re geringsverklaring nog vrij terug houdend waren over de kansen op een beleidskader, kijken nu aan zienlijk positiever aan tegen de door hen bepleite 'verbetering van de concurrentiekracht' van ons land. ADVERTENTIE aan september van dit jaar kocht de Sovjetunie in de VS goederen en diensten ter waarde van 3,22 miljard dollar en namene VS voor 555 mil joen dollar aan produkten van de Sovjetunie af. Vooral Amerikaanse boeren zijn enthousiast over de uit breiding van de handel met de Sov jetunie; voordat president Jimmy Carter na de Sovjet-inval in Afgha- nistan een graanembargo tegen de Sovjetunie afkondigde kwam 80 procent van de Sovjet-graamimport uit de VS. Momenteel wordt over legd over een nieuw graanakkoord tussen de twee landen. Sinds 1987 zijn meer dan 1.000 joint-venture overeenkomsten tus sen Sovjet en Westerse bedrijven getekend, maar slechts ongeveer 100 overeenkomsten zijn daadwer kelijk uitgevoerd. De Sovjetunie heeft aangedrongen op joint-ven tures als samenwerkingsmodel voor ondernemingen uit het Westen en de Sovjetunie. Theodore Cooper, de voorzitter van de raad van bestuur van het gro te Amerikaanse farmaceutische concern Upjohn verklaarde dat zijn bedrijf onderzoek doet in de Sov jetunie en dat gedacht wordt over het opzetten van een joint-venture voor de fabricage van geneesmidde len. Toch zijn er nog vele hindernis sen in de handel met de Sovjetunie: de roebel is niet convertibel, het is moeilijk om de winst uit het land mee te nemen en de onduidelijke politieke situatie maakt het zaken doen onzeker, aldus Cooper. De DDR komt in de loopt van het volgend jaar met wetgeving voor ijoint-ventures. Dat heeft de Oost- duitse minister voor buitenlandse handel, Gerhard Beil, gisteren in Parijs verklaard. Uit een gisteren gepubliceerde enquête onder 3.000 ondernemers in de Bondsrepubliek blijkt dat 57 procent van de onder vraagden onmiddellijk in de DDR willen investeren als zij maar eige naar zouden worden van het gehele over te nemen of te vestigen bedrijf. Noordwijk, november 1989. CHAUFFEURS VAN touringcar/ TEVREDEN MET UITSPRAAK VAN DE RECHTER vrijspraak voor direktie, en het bedrijf voor slechts a overtredingen van het rij tijdenbesluit veroordeeld. Natuurlijk, ook wij zijn wel eens net in overtreding Neem nu het voorbeeld van de 817; uur diensttijd in vier dagen, dit lijkt een ernstige overtreding, er Is echter tótaal maar 1022 km gereden en de chauf feur heeft In vier dagen slechts 16 uur echt achter het stuur gezeten Hij heeft 3x een nachtrust gehad tussen de 7 en 8 uur, maar omdat net niet de volledige 8 uur rust Is gemaakt isoms 10 minuten te kort) wordt de rusttijd volgens de wet maar helemaal niet geteld. Dat is toch te gek! Bij de miljoenen jaarlijkse kilometers die wij maken is het percentage over tredingen: 1e ZEER LAAG; 2e ZEKER NIET ERNSTIG VAN AARO. Juist heel veel wordt er aan gedaan, door zowel chauffeurs als het manage ment, deze kleine tekortkomingen ook nog onder kontrole te krijgen Vervelend dat de Officier van Justitie daar aan heeft getwijfeld Calamiteiten, zoals extreme file's, weersomstandigheden, ongevallen of vertra- glngsakties aan de grens zullen er altijd blijven Gelukkig worden er aktiviteiten ondernomen om de tekortkomingen in de wet onder de loupe te nemen, en het rijtijdenbesluit internationaal op elkaar af te stemmen. Jammer dat de eerdere berichtgeving zo negatief was, daarom hebben wij er behoefte aan om op deze manier te verklaren dat de zaken nogal ongenuanceerd zijn voorgesteld Daar hebben wij gezamenlijk een te mooi bedrijf voor opgebouwd! Daar zijn we trots op! Het Is maar dat u het weet' U bent bij ons in veilige handen' touringcar/ zonder omweg de bestel voorzitter Beuk Kerngroep/Personeelsoverleg K Van der voort Voorzitter BEUK Personeelsvereniging

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7