Snelle aanval van Sovjets is onmogelijk msm FEI30 ssssnss aasm Gorbatsjov moet op Malta grenzen aangeven Verzet El Salvador biedt bestand aan Spanning in Bayrut loopt op Gorbatsjov: vloten uit Middellandse Zee TPS©fflP ckiüMwrf&J De Nederlandse rentestand is helaas aan grenzen gebonden. Uw spaargeld gelukkig niet. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 VS: NAVO minstens maand op de hoogte WASHINGTON Het Warschaupact is al sinds enige jaren niet meer in staat een snelle verrassingsaanval op West-Eu ropa uit te voeren. Dat staat in een rapport van de Ameri kaanse inlichtingendiensten, dat is uitgelekt naar de Was hington Post. De Sovjetunie en haar bondgenoten hebben zoveel tijd nodig om zo'n aanval voor te bereiden, dat de NAVO minstens een maand van tevoren weet dat die op komst is. De conclusie wordt gedeeld door de Port, dat werd opgesteld vóór de Amerikaanse chefs van staven, de jongste gebeurtenissen in landen CIA, en de militaire inlichtingen- als Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- dienst, zo staat in het rapport dat is kije en Bulgarije schrijft dat de opgesteld voor minister Cheney Sovjet-troepen zich momenteel in (defensie). Het betekent ook dat een zeer lage staat van paraatheid scenario's over verrassingsaanval- bevinden, len van het Oostblok, zoals die nu nog binnen de NAVO worden ge- Volledige mobilisatie zou de op- hanteerd, uit de tijd zijn geraakt. In mars van 150.000 Sovjet- manschap die scenario's wordt uitgegaan van pen naar de Oost-Europese landen maximale waarschuwingstijd betekenen en het oproepen verzetsbeweging FMLN i vador heeft vanmorgen een bestand de dat vandaag. Volgens een diplo- van zes uur aangeboden om de vele matieke zegsman zouden FMLN-re- buitenlanders in de belegerde wij- bellen gisteren ook de woning ken in de hoofstad de kans te geven veilig heenkomen te zoeken. Franse diplomaat hebben inge nomen, maar de bewoners in staat Het verzet begon gisteren een twee- hebben gesteld het huis te verlaten, de offensief in de rijke buitenwij ken, waar tot laat in de avond werd Naar verluidt werden in totaal een gevochten. Het aantal slachtoffers twaalftal huizen door de rebellen bedraagt ten minste elf. bezet. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade hebben zich tussen de 100 en 200 rebellen in kleine groepjes verschanst in de wijken Escalon en San Benito. Via óok nog eens zéven burgers geexe- de radio verklaarde het FMLN zich cuteerd, vermoedelijk door het le- Twee dagen na de moord op zes jezuïeten aan de Middenamerikaan- se Universiteit in San Salvador zijn ijk van de hoofdstad Tanks van de christelijke milities onder leiding van generaal Aoun namen gisteren stellingen in langs de Groene Lijndie het christelijke en islamitische deel van Bayrut van elkaar scheidt. Aoun kreeg gisteren steun van alle christelijke milities en toonde zich bereid tot onderhandelingen. (foto afp» bereid tot het-' regering van president Alfredo Cristiani had vanmorgen nog niet gereageerd op dit aanbod De radiozender van het verzet Volgens de jongen zyn meldde dat ook wijken waar veel hoge militairen wonen, zijn bezet dat het legerhoofdkwartier kortstondig staakt- ger Dat' blijkt uit het reiaas deze be.de wijken. De wanten van de vermoorde paters en jongeman die ternauwernood de executie wist te ontsnappen. de slop- s jonge- tegen een muur gezet en dood- cje geschoten. Een toevallige ooggetui- wademie v^ de veihgheidspolitie «ecutm werd BAYRUT (Rtr/AFP/DPA) De gelopen dagen met 7000 militairen i 10 tot 14 dagen. door Henk Dam 800.000 reservisten in de Warschau- pact-landen, aldus het rapport. Dat zou snel opvallen. De nieuwste Amerikaanse spionagesatellieten zijn zo gevoelig en zo snel, dat de Amerikaanse president binnen 24 uur op de hoogte is van elke grotere mobilisatie in het Oostblok. aan'd^basfs «dtSS? op de hoogte zijn, aldus het rap- spanning in Libanon is gisteren der toegenomen. Alle christelijke Sy: milities, ook die van het officiële Li- kenen versterkt tot ongeveer 40.000 ook op steun kunnen i 15.000 soldaten Diplomaten menen dat de troe penversterkingen ter afschrikking bedoeld kunnen zijn, maar sluiten aanval op Oost-Bayrut niet uit. onder zet 2 gangswegen naar de hoofdstad, clusief het vliegveld, onder controle hebben. Ook residentie vi Cristiani is gevochten. Het Sal vadoraanse leger probeert het zet met behulp van kopters terug te slaan Een zegsman dit 7iin opnnmpn vor vemiuuiu. nei leger, aai voor au verder de belangrijkste toe- bloedbad verantwoordelijk wordt gehouden, weigert elk commentaar. Aartsbisschop Arturo Rivera y de omgeving van de Damas van San Salvador heeft gis- president„Alfredo teren in San Jose herhaald dat alle aanwijzingen omtrent de moord op de jezuïeten in de richting van het zet met behulp van gevechtsheli- leger gaan. Rivera y Damas is deze het Sal- banese leger, hebben zich gisteren Libanese leger in het islamitische Honderden burgers, zowel christe- vadoraanse ministerie van buiten- geschaard achter de ontslagen West-Bayrut, alsmede duizenden le- nen als moslims, zijn alvast de stad landse zaken beweerde gistereng christelijke generaal Michel Aoun den van de moslim- en druzenmili- ontvlucht uit vrees voor het weder- dat de rebellen de Japanse ambas- mogelijke ties. oplaaien van de gevechten. sade in San Salvador hadden inge- zijn islami- r het front te krijgen, en in dicht bij het front liggende, massale op- rt slag van munitie en andere p - den In theorie wordt het mogelijk ge acht, dat de Sovjets snel een "onvol- Deze uitermate kostbare handha- ledige aanval" zouden uitvoeren, waarbij een eerste aanvalsgolf geen lijkt nu niet la"nger°no*dig7e versterking zou krügen vanuit i hoge staat van paraat- zijn, en dat is een steuntje in de rug tw®ed® lin^' De maximale jcnVlluuinrtctiirl rrr\\rlon IQ voor Cheney bij diens grote bezuini gingsoperatie op defensie. Het rap- Abu Nidal zou stervende zijn ALGIERS (AP) - Abu Nidal, ex- PLO-lid en leider van de Fatah-Re- volutionaire Raad, zou op sterven liggen. Volgens bronnen in Algerije is de 52-jarige Nidal met kanker in een militair ziekenhuis in Libië op genomen. PLO-functionarissen hadden ver klaard dat Nidal, wiens echte naam Sabri Khalil al-Banna luidt, in zijn woning in een streng bewaakt oplei dingskamp van Fatah-RC aan de rand van Tripoli verpleegd wordt wegens hartklachten. Nidal onder ging in 1984 een open-hartoperatie in Bulgarije en zijn huidige proble men zouden zijn veroorzaakt door' uitputting. De Amerikaanse krant de New York Times berichtte dat Nidal op aandrang van Egypte en de PLO in Libië onder huisarrest was geplaatst. Een Algerijnse arts die de afgelo pen weken verscheidene malen in Tripoli was ontboden, houdt vol dat Nidal terminale kanker heeft, maar voegt daaraan eraan toe dat het be richt over diens huisarrest net zo goed waar kon zijn. Uit Algerijnse bronnen is verder vernomen dat Nidals Fatah-RC ver brokkelt. Honderden extremisti sche leden van de groep zouden overstappen naar de shi'itische He- zbollah-beweging. De Hezbollah, of Partij van Allah is een koepel van fundamentalistische moslimgroe pen die door middel van een heilige oorlog in de hele wereld een anti- Amerikaanse staat willen stichten. Een diplomatieke zegsman in. Al giers bevestigde dat aanhangers van Nidal naar extremistische shi- 'ietenorganisaties overstapten. "Het is duidelijk dat er in de afgelo pen dagen iets drastisch met de or ganisatie van Abu Nidal is ge beurd," zei de diplomaat. Noord-Ierland Bij een gewapende actie in een pub in het Noordierse stadje Moortown zijn gisteravond twee doden en een gewonde gevallen. De pub is gele gen in een overwegend katholiek, sterk IRA-gezind gebied. Plaatselij ke katholieken gaan ervan uit dat de actie was bedoeld als vergelding voor een IRA-aanslag in het nabij gelegen Coagh in maart van dit jaar, waarbij drie protestanten om het le ven kwamen. Nigeria In Nigeriaanse gevangenissen zijn de afgelopen twee maanden meer dan 2000 gevangenen overleden als gevolg van hun slechte levensom standigheden of ondervoeding. Vol gens voorzitter dominee Kayode Williams van het Nigeriaanse Comi té voor reclassering van gevange nen verkeren veel gedetineerden verkeren in levensgevaar omdat in de gevangenissen epidemiën heer- schuwingstijd zou dan 13 dagen zijn. Het rapport omschrijft een der gelijke aanval echter als "nogal ris kant" voor de Sovjets omdat ze een grote kans roepen dat de troepen in de eerste lijn dan volkomen worden afgesneden van bevoorrading en een gemakkelijke prooi voor de te genstander worden. ADVERTENTIE Grillburger met puur mager rundvlees en fijne saus afwachting aanval van Syrië tische böndgenoten, Duizenden jongen christenen vormden een menselijk schild rond het in puinhopen veranderde presi dentiële paleis in Baabda waar Aoun zich heeft verschanst. De Falange, de grootse christelijke po litieke partij die over een eigen mili tie van 2000 man beschikt, riep op tot totale mobilisatie. Bevelhebber Samir Geagea van de christelijke milities van het Libanese leger zei dat ook zijn 6000 manschappen klaarstonden "om de christelijke gebieden tot de laatste minuut te verdedigen". Aoun verklaarde gisteren in een interview met de Franse radio dat hij bereid is tot onderhandelingen. Frankrijk, dat de christenen in Li banon traditiegetrouw steunt, is tussenbeide gekomen in een poging een nieuwe uitbarsting van de bur geroorlog te voorkomen. De afge vaardigde van de Franse regering Francois Scheer voerde dinsdag be sprekingen met president Hrawi en vertrok vervolgens naar Damascus om overleg te voeren met Syrische regeringsfunctionarissen. Ondertussen stromen Syrische versterkingen naar het front. Vol gens waarnemers heeft Damascus het Syrische leger in Libanon de af week in de Costaricaanse hoofdstad voor een conferentie van Midden- amerikaanse bisschoppen, die pra ten over hoe een einde kan worden gemaakt aan het geweld in Midden- Amerika. ROME/WASHINGTON (AFP/DPA/GPD/AP) - Sovjetlei der Gorbatsjov zal de Amerikaanse president Bush op de komende top voorstellen zowel de Amerikaanse als de Sovjetvloot uit de Middel landse zee terug te trekken, zo heeft hij gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Italië en het Vaticaan gezegd. De VS voelen daar echter voorals nog niets voor. "Onze voorstellen liggen op tafel bij de conferentie in Wenen en daar valt de marine niet onder", zo zei een woorvoerder van het Pentagon. Met de Italiaanse leiders sprak Gorbatsjov gisteren vooral over de Duitse hereniging. "Geen enkel land in Europa ziet reikhalzend uit naar een verenigd Duitsland, omdat dat de huidige stabiliteit in Europa in gevaar zou kunnen brengen", al dus het commentaar van regerings woordvoerder Gerasimov. Naar verwachting gaat Gorbatsjov van avond uitgebreid in op de ontwik kelingen in Oost-Europa en zal hij zijn visie op "het gemeenschappe lijke Europese huis" nader uiteen zetten. De Italianen delen "tot op zekere hoogte" de bezwaren van de Sov jetunie tegen een Duitse hereni ging, aldus de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni de Michaelis. "Tot dusver is het binnen de perken gehouden, maar het kan schade veroorzaken en het Europe se integratieproces in gevaar bren gen indien het niet tijdig bestreden wordt." De Amerikaanse president Bush wil de top mede gebruiken om te praten over betere handelsmoge lijkheden voor de Sovjetunie, zo heeft de Amerikaanse minister Ba ker (buitenlandse zaken) gisteren gezegd. Hij gaf in voorzichtige be woordingen aan dat de Amerikanen er voor zijn dat de Sovjetunie lid worden van de GATT, de internatio nale organisatie op het gebied van handel. Lidmaatschap van de GATT zou de handelspositie van de Sovjetunie versterken. Fiat Het Italiaanse bedrijfsleven hoopt vooral zaken te kunnen doen met Gorbatsjov. De bewogen woorden van lof, en de belofte van onvoor waardelijke politieke steun die de Italiaanse premier Andreotti voor zijn hoge gast overhad, vormen voor de Italiaanse ondernemers niet meer dan de franje van een dik pak ket economische akkoorden dat tij dens het bezoek wordt getekend. Het gaat het om meer dan twintig contracten met een totale waarde van ongeveer 6,5 miljard gulden (4400 miljard lire). In de economische grabbelton van Gorbatsjov zit er voor ieder wat wils. De Italiaanse bandengigant Pirelli mag in de Russische stad Ni zhnekamsk een nieuwe fabriek bouwen waarin vijf miljoen auto banden per jaar worden gemaakt. De Italiaanse levensmiddelen kolos Ferruzzi krijgt in de Russische Kau- kasus een gebied toegewezen dat zo groot is als Nederland, waar het een hypermodern landbouw bedrijf mag opzetten, met alle bijbehoren de verwerkingsindustrie. Dan is er ook nog het Italiaanse overheidsbe drijf Italstat dat half Rusland mag asfalteren, en een handelscentrum mag bouwen van 5000 vierkante meter dat zal luisteren naar de toe passelijke naam van 'casa Italia'. In Milaan zal tevens een Russische bank geopend worden om Financie ringen te geven aan wie in de Sov jetunie investeert. De reden waarom het juist Italia nen zijn die mogen eten uit de ruif van Gorbatsjov, heeft te maken met het feit dat de Italianen de economi sche pioniers van het Oostblok zijn. Zo vestigde Fiat al in de jaren zestig een autofabriek waaruit nu nog steeds de helft van de Russische au to's-komt. Het is ook Fiat dat in deze dagen de dikste buit binnenhaalt. Afgelopen dinsdag tekende het be drijf een contract voor de productie van 300.000 'Oka's' per jaar, de Rus sische versie van de Panda. Haarlemmerstr. 157, tel. 146459 kaanse president Bush op 31 okto ber bekend maakte, dat hij op de Middellandse Zee Sovjet-leider Gorbatsjov zou spreken, onder streepte hij keer op keer dat die ont moeting niet zo veel zou voorstel len. "Gewoon rustig praten, met de benen op tafel", zei hij letterlijk. "Nee, we gaan het niet over ontwa pening hebben", zei hij verdér. "Ei genlijk mag hier niet eens van een door Henk Dam Dat was toen. Sindsdien is er in Oost-Europa geschiedenis geschre ven. Oost-Duitsland beleefde zijn geweldloze revolutie, en de Berlijn- ADVERTENTIE Als u meer uit uw spaargeld wilt halen, moet u eens een kijkje over de grens nemen. Niet dat het geld daar voor het oprapen ligt. Maar omdat de rente in het buitenland vaak hoger is dan bij ons. USS 7,3% FR. Francs 9,1% CANS 7,8% BEL. Francs 8,6% AUSS 16,1% IT. Lire 11,5% ENGE 14 ECU 9,1% DM 6,4% Depositotarieven op aanvraag verkrijgbaar bij elk Nutsspaarbankkantoor. Met een Vreemde Valuta Spaarrekening van de Nutsspaar- bank kunt u daarvan profiteren. Zonder het land te vedaten. De rentetarieven spreken voor zich. Maar als u meer wilt weten over sparen in vreemde valuta, dan kunt u de folder bij een van onze kantoren ophalen. Bij het dooriezen zult u mer ken dat het niet eens zo'n verge zocht idee is. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. se Muur kwam vol gaten te zitten. Bulgarije kreeg een hervormingsge zinde regering. En in Tsjechoslowa- kije dwingen de honderdduizenden het ancien regime tot de ene conces sie na de andere. Het hele beeld van een in twee stukken verdeeld Euro pa, van een Oostblok en een West- blok, is in een paar weken in snip pers gescheurd. Het IJzeren Gor dijn is grotendeels weggeroest. De Koude Oorlog is afgelopen. Daardoor kan de ontmoeting bui ten de kust van Malta tussen de lei der van het Vrije Westen en die van het Oostblok natuurlijk niet langer een vrijblijvende party babbelen worden. Sinds begin deze week wordt dat ook door het Witte Huis erkend. Nog vorige week was Bush in een van zijn schaarse tv-redes even vaag over zijn aanstaande top ontmoeting als hij op 31 oktober was geweest. Hij zei dat hy Gor batsjov zou vragen "de laatste bar rières naar een nieuwe wereld van vrijheid" neer te halen. Hy zei dat hy hem zou vragen "voor eens en voor altijd een einde aan de Koude Oorlog te maken". En hij verklaarde dat hij om garanties zou vragen dat het hervormingspro ces in Oost-Europa kan doorgaan. Veel substantie had dit alles niet. Dat is nu veranderd. Uitspraken van de Amerikaanse minister Che ney (defensie) in Den Haag en van de woordvoerder van Bush, Marlin Fitzwater, maken duidelijk dat Bush wel degelijk met een concrete agenda naar de scheepstop gaat. Het belangrijkste onderwerp van gesprek wordt uiteraard Europa. Bush zal zeker van Gorbatsjov wil len weten hoever de tolerantie van de Sovjets, waar het gaat om de ont wikkelingen in Oost-Europa, reikt. Voorbeeld van het soort vragen dat hij zal willen stellen: moeten Oost- Duitsland en Hongarije in het War- schau-pact blijven? Ontwapening Hij zal ook - Fitzwater zei dat maan dag met zoveel woorden - wel dege lijk over ontwapening gaan praten. Er zal over beperking van het aantal strategische (intercontinentale) kernwapens, maar vooral over be perking van de conventionele (niet- nucleaire) wapenmacht in Europa worden gepraat. Over dat laatste onderwerp wordt sinds maanden in Wenen onderhan deld. Op de tafel daar ligt een Ame rikaans voorstel om aan beide zij den het aantal militairen terug te brengen tot 275.000. Dat zou bete ken dat de Sovjets 300.000 man schappen uit Oost-Europa moeten halen, en de Amerikanen 30.000 uit - vooral - West-Duitsland. Maar dat is niet langer genoeg. Uit de woorden van Fitzwater en Che ney mag worden afgeleid dat de Matrozen van de Russische kruiser Slava (roem) poetsen hun schip in af wachting van de top tussen Gorbatsjov en Bush. Samen met de Amerikaan se USS Belknap vormt de Slava de plaats van de informele top tussen beide wereldleiders. (foto ap> Amerikaanse regering over verdere Oost-blok, logisch, maar ook nodig reducties wil praten. De gedachte vanwege het nog steeds gapende te- erachter is, dat het einde van de kort op de Amerikaanse federale Koude Oorlog een grote militaire spanning in Europa domweg niet langer rechtvaardigt. Hoe groot mag die verdere in krimping zijn? Dat willen de Ameri kanen niet zeggen. Er is, sprake begroting. Cheney heeft het Pentagon zelf om voorstellen gevraagd over de in krimpingen, en wat hij heeft terug gekregen is ronduit fascinerend. Honderden gevechtsvliegtuigen, 62 Bush's woordvoerder, schepen en maar liefst 250.000 man groot aantal mili- schappen zouden moeten worden specifieke voorstellen naar Malta te se militaire macht in Europa met troepenverminde- Bush zal buiten de kust van Malta A«i in ieder geval geen bindende afspra- Midden- AmeriKa ken gaan maken. Dat wil hy niet, en Bush zelf zei inmiddels dinsdag, dat dat kan ook niet, want de Amerika- hy niet alleen over Europa en ont- nen streven eerst uitvoerig overleg wapening wil praten, maar ook over met de NAVO- partners na. "Er Midden-Amerika. Dat zal niet nood- wordt niet onderhandeld", aldus zakelijk een vriendelijk verlopend Fitzwater maandag. Bush zelf voeg- onderdeel van de top zijn. Want de de daar dinsdag aan toe: "Ik wil Amerikanen verwijten de Sovjets alles met Gorbatsjov praten, dat zy, door hun omvangrijke hulp, r daar komt geen overeenkomst vooral ook militaire hulp, aan Nica- uit die onze bondgenoten gaat rassen. Zo houd je een bondgenoot schap niet sterk". Maar dat neemt niet weg, dat op ragua en Cuba de stabiliteit Middenamerikaanse democratieën in gevaar brengen. Ter illustratie zal Bush daarbij ze- :'n minst de toon kan worden gezet ker het in El Salvador neergestorte snellere, veel ingrijpender vliegtuig gebruiken, dat vol Russi sche SA-7 luchtdoelraketten zat. inkrimping van het aantal militai ren in Europa dan nog tot voor kort voor mogelijk werd gehouden. Dat komt de regering-Bush niet slecht uit. Juist op dit moment wordt een ingrijpende bezuini gingsoperatie op het Pentagon voorbereid. Cheney heeft laten we ten dat in een periode van drie jaar zeker 150 miljard dollar zal moeten worden bezuinigd. Die bezuiniging is niet alleen, gezien de adembene mend snelle ontwikkelingen in het Dat vliegtuig, aldus El Salvador Amerika, kwam uit Nicaragua." Bush zal Gorbatsjov dus met grote klem vragen, zijn invloed in Cuba en Nicaragua te gebruiken om aan dit soort praktijken een eind te ma ken. Sommige Amerikaanse com mentatoren suggereren, dat Ameri ka als tegenprestatie best z'n hulp aan de toch niet erg succesvolle Af ghaanse rebellen zou kunnen opge-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5