Kok: snel budget afspraken maken 'Hoop op euthanasie-regeling is verloren' 'Geslaagde actie' Greenpeace Eén verpleeghuis regio moet deskundigheid aids bundelen Eis twee jaar voor spion Hof accepteert ademanalyse door politie als wettig bewijs ZOEKT U DE JUISTE WEG IN DE DOOLHOF VAN LIJFRENTE OFFERTES Verheij Assurantiën b.v intzatuin DONDERDAG 30 NOVEMBER 'Meevallers gebruiken voor premieverlagiiig' UTRECHT (ANP) - De Nationale Commissie Aids-bestrijding (NCAB) heeft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) voorge steld de verpleeghuiszorg voor aids- patiënten per regio te concentreren in één of twee verpleeghuizen. Die kunnen dan de nodige deskundig heid opbouwen. Vanwege de extra kosten (dure medicijnen en extra personeel) moet het budget van de ze verpleeghuizen volgens de NCAB worden verruimd. De commissie krijgt de laatste tijd signalen van aids-patiénten die op een bed in een verpleeghuis wachten en van verpleeghuizen die de 'dure' zorg voor deze patiënten niet meer kunnen betalen. Ze ver wacht dat verpleeghuizen een steeds belangrijker rol zullen spe len bij de opvang van aids-patién ten. Door veranderingen in het ver loop van de ziekte heeft een aantal patiënten langduriger zorg nodig. Thuiszorg door wijkverpleging en gezinsverzorging is alleen mogelijk met voldoende hulp van familie en vrienden. Als deze 'mantelzorg' on voldoende functioneert, kan een (tijdelijke) opname in een verpleeg huis een oplossing zijn. Daar komt bij dat de NCAB een stijging verwacht van het aantal aids-patiénten onder druggebrui kers. die vaak geen steun uit eigen omgeving hebben. De NCAB meent dat druggebruikers als ze ernstig ziek zijn ook in een verpleeghuis moeten worden opgenomen. Een voorwaarde is dan wel dat het drug gebruik onder medische controle staat en dat het verpleeghuis de deur dichthoudt voor mensen uit de omgeving van de patiënt die de vei ligheid en rust in het verpleeghuis in gevaar brengen. De Stichting Training en Onder zoek Zelzorg heeft vanmiddag een handleiding voor mensen die ser opositief (besmet met aids) en hun relaties gepresenteerd. In het boek je 'Kracht door zelfzorg en weder zijdse steun] geven dr. M. Bremer Schulte, prof.dr. G.Blijham en drs. B.Meijers praktische wenken voor het thuis verzorgen van aidspatiën- ten, waarbij groepsbegeleiding een grote ro speelt. DEN HAAG (ANP) - Minister Kok (financiën) wil binnen het kabi net snel afspraken maken over compensatie van eventuele tegen vallers op het gebied van sociale zekerheid en de uitgaven voor ge zondheidszorg. Dergelijke budget-afspraken bestaan al voor over schrijdingen en tegenvallers op de rijksbegroting. Kok heeft dat gisteren gezegd in het debat over de regeringsverklaring. Hij wil echter niet zover gaan dat eventuele meevallers per se worden gebruikt om het financiëringstekort verder te verlagen zoals het CDA wil. Meevallers kunnen ook worden gebruikt voor premieverlagingen in de sociale zekerheid (om loonkos ten te drukken) of voor extra uitga ven voor welzijn, cultuur en werk gelegenheid. Kok stelde gisteren dat mogelijke nieuwe bezuinigin gen de volgende keer niet weer nieuw beleid zullen treffen, maar zullen leiden tot een kritische kijk op bestaand beleid. De tegenvallende dividendbelas ting zou volgens Kok bijgespijkerd kunnen worden wanneer grote Ne derlandse óndernemingen binnen kort interim-dividend uitkeren. De minister ontkende dat de reorgani satie bij de belastingdienst debet is aan de tegenvaller door vertraagde heffing, inning en navordering. Verkopen van woningwetwonin gen om een geldstroom voor bo demsanering op gang te brengen, een WD-plan, wees Kok van de hand omdat het dan om een tijdelij ke financièring zou gaan. Onduide lijk bleef gisteren wanneer en met hoeveel de btw wordt verlaagd. Kok wil dat bekijken in het kader van de EG, in het bijzonder in het kader van het milieubeleid. De minister bevestigde met na druk het belang van een strakke koppeling van de wisselkoers van de gulden aan die van de Westduitse mark. Terughoudend was Kok over fiscale bevoordeling van winstde- lingsregelingen, zoals PvdA-Ka- merlid Vermeend voorstelt. Het mag de schatkist in ieder geval niets kosten. Begin 1990 wil Kok een mmissie-Oort installeren voorstellen voor vereen voudiging van de belastingheffing moet presenteren. Voorstellen om de opbrengst van verhoging van het huurwaarde- forfait te gebruiken voor belasting aftrek van de OV-kaart voor woon werkverkeer wees de minister van de hand. Bedenkingen tegen verho ging van de accijns op huisbrand olie vond Kok onterecht, ook al vindt de PvdA het onjuist dat dit doorwerkt in een verhoging van de aardgasbaten van de oliemaat schappijen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft gisteren te gen een 36-jarige Schoonhovenaar twee jaar cel geëist. Verdachte heeft volgens officier van justitie De Ko ning 'zeer geheime' papieren van Defensie overhandigd aan perso nen die daartoe niet bevoegd zijn. De Schoonhovenaar zelf vindt dat hij "erin is geluisd". De persoon met wie verdachte over geheime stukken sprak, bleek een informant van de politie. Door zijn bemiddeling kwam de Schoon hovenaar in contact met een pseu- do-koper die in contact zou staan met een 'buitenlandse chef. De man bood driekwart miljoen. Na overhandiging van een kopie van de 'Slagorde Koninklijke Landmacht', waarin de strategie van het leger wordt blootgelegd, werd de ver dachte aangehouden. Op de zitting gisteren bestond on duidelijkheid over wie het initiatief had genomen tot kopiëren van de Slagorde. De verdachte meende dat het een voorstel was van Dirk 1 (aanduiding voor de informant). Hij had hem in januari leren kennen via Kinderen Terwijl het aantal kinderen dat bin nen een huwelijk wordt geboren blijft dalen, neemt dat van buiten echtelijke kinderen aanzienlijk toe. Het percentage kinderen dat buiten een huwelijk op de wereld komt, is de afgelopen 15 jaar vervijfvoudigd, aldus het Nederlands Interdiscipli nair Demografisch Instituut. Kettingbrief Aan de reeks van kettingbrieven die ons land bij tijd en wijle overspoelt, is een nieuwe variant toegevoegd. Sinds enkele dagen gaat onder de naam Zelfhulp Samenwerkingspro gramma een nieuwe kettingbrief van brievenbus tot brievenbus. De brief stelt de deelnemers binnen en kele weken een kapitaal van ten minste een half miljoen gulden in het vooruitzicht. Bul Prof. dr. Arnold Heertje heeft bij Erasmus Universiteit in Rotterdam een rel ontketend door te weigeren zijn handtekening te zetten onder een bul. De Amsterdamse hoogle raar economie is het niet eens met beslissing om de dissertatie van we tenschapper H. Kerkmeester het predikaat 'cum laude' te geven. Vol gens Heertje bevat het proefschrift teveel onjuistheden. Wel noemt hij Kerkmeester een 'voortreffelijk we tenschapper'. Studie Studenten van boven de 55 jaar heb ben als nadeel dat hun geheugen achteruit gaat en daardoor vermin dert de capaciteit om feitenkennis op te nemen, maar zij kunnen de leerstof beter verwerken dan jonge ren. Zij brengen bij hun studre kop pelingen aan met eigen ervaringen en aanwezige kennis. Dat blijkt uit een onderzoek van een speciale werkgroep van de Open Universi teit in Heerlen, waarvan de resulta ten gisteren bekend zijn gemaakt. Fout De Afval Verwerking Rijnmond heeft zich niet schuldig gemaakt aan het verbranden van chemisch afval met zeer hoge gehaltes aan pcb's. Dat is gebleken uit een onder zoek dat onder leiding van het Rot terdamse openbaar ministerie is in gesteld. Uit het onderzoek bleek dat als gevolg van een administratieve fout bij AVR de indruk was ont staan dat men chemisch'afval had verbrand met gehaltes aan pcb's die vele malen boven de toegestane norm lagen. de duivenvereniging. Daarna werd hij steeds door Dirk 1 benaderd "of hij niet aan wat geheims kon ko men". De verdachte zwichtte voor het geld. De officier van justitie be toogde echter dat het initiatief van de Schoonhovenaar was gekomen. Hij baseerde dat op door justitie af getapte telefoongesprekken tussen verdachte en Dirk 1. De officier wilde niet zover gaan dat verdachte door overhandiging van een kopie 'de staatsveiligheid' in gevaar had gebracht omdat de politie er al in een vroeg stadium bij betrokken was. Dat is precies wat de advocaat Van Bellen van ver dachte het openbaar ministerie kwalijk nam. Volgens hem heeft justitie zelf de zaak op de spits ge dreven, omdat de man eerder voor minder zware vergrijpen aangehou den had kunnen worden. Op het moment namelijk dat ver dachte bij Dirk 1 met een paar ko pieën van de Slagorde aankwam, lichtte Dirk 1 de politie al in. Maar in plaats dat hij voor dit relatief lichte vergrijp werd gepakt werd. besloot justitie hem verder te laten hande len. Verdachte is uitgelokt, aldus Van Bellen. Volgens hem heeft de politie de hoge voorwaarden die aan infiltratie door de politie worden ge steld, niet nageleefd. Uitspraak op 13 december 'Tijd nog niet rijp voor wet euthanasie' DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteren in ant woord op vragen uit de Tweede Kamer gezegd dat er geen "poli tiek motief' meer is om het eu- thanasie-wetsontwerp van oud minister Korthals Altes (WD) van justitie nog te behandelen. Op grond van dit ontwerp zou euthanasie met inachtneming van enkele "zorgvuldigheids eisen" gelegaliseerd kunnen worden. "De regering is nu een andere politieke eenheid met andere standpunten", aldus de premier. De regering wil een commissie van artsen en juristen vragen.de "euthanasiepraktijk" te bestu deren. De tijd is nu, aldus de premier, nog niet rijp zijn voor euthanasie-wetgeving. De USS Ma- han, een torpe- dobootjager, mogelijk uitge rust met kern wapens, vlak voor het binnen varen van de pieren van lJmuiden met links een zwerm Greenpeace- bootjes. (foto ARNHEM (ANP/GPD) - Het Arn hemse gerechtshof acht de adem analyse. waaraan onder invloed ver kerende weggebruikers worden on derworpen, nauwkeurig en be trouwbaar. De ademanalyse wordt daarom geaccepteerd als wettig be wijsmiddel. Met die gisteren geda ne uitspraak stelt het Arnhemse ge rechtshof zich lijnrecht tegenover de mening van het Haagse hof. Het Haagse hof bepaalde enkele weken geleden dat een ademanaly se niet als bewijsvoering mag gel den omdat verdachten geen moge lijkheid hebben voor een tegenon derzoek. De Hoge Raad zal binnen enkele maanden beslissen over de uitspraak van het Haagse hof. Het Arnhemse gerechtshof zegt echter nu al geen reden te hebben gevon den om aan de nauwkeurigheid en de betrouwbaarheid van de adem analyse te twijfelen. Het hof wijst erop dat het afne men van een ademtest met strenge waarborgen is omgeven. Verder hecht het grote waarde aan het feit, dat destijds niet alleen een strenge keuring heeft plaats gehad van het type apparaat, maar dat bovendien ieder apparaat elk half jaar wordt geijkt. Voorts heeft het hof in aan merking genomen, dat bij het afne men van iedere ademanalyse de werking van het apparaat voor en na het blazen wordt gecontroleerd. Brabantse politie wil de komende vier maanden ruim 105.000 autom- bilisten op alcoholgebruik. Reiskostenaftrek niet beperken' DEN HAAG (ANP) - De organisa ties van werknemers en werkgevers zijn unaniem tegen de invoering op 1 januari van de beperking van de reiskostenaftrek. Bovendien vin den ze dat mensen die al met het openbaar vervoer naar hun werk gaan geen financieel nadeel mogen ondervinden van de beoogde kabi- netsingreep. De CDA-fractie steunt het voor stel van werkgevers en werknemers om aftopping van het reiskosten forfait uit te stellen mits dat de schatkist niets kost. AMSTERDAM (ANP) - Met de ac tieschepen Sirius, Moby Dick en tal van snelle rubberboten heeft de milieu-organisatie Greenpeace gis teren de Noordersluis bij lJmuiden uren geblokkeerd om zo de door vaart te verhinderen van enkele schepen van een NAVO-eskader. Na ruim 5,5 uur hief Greenpeace even na zes uur, onder druk van de gemeente Velsen, de blokkade vrij willig op en kon het eskader alsnog via het Noordzeekanaal doorreizen naar Amsterdam. De politie had ge dreigd anders ook tot actie over te gaan en de boten van Greenpeace weg te slepen. De Greenpeace-sche- pen vergezellen het NAVO-eskader naar Amsterdam. Het gaat hier om een beleefd heidsbezoek van vijf dagen aan on ze hoofdstad van het zogeheten "Stanavforlant" eskader. De milieu activisten wilden met de actie aan dacht vragen voor de gevaren van het vervoer van kernwapens die aan boord zouden zijn van twee van de negen schepen in het eskader. Het is voor het eerst dat Greenpeace op deze wijze in Nederland actie heeft gevoerd tegen marineschepen. Po gingen van Greenpeace om tijdens de blokkade duidelijkheid te krij gen over de vraag of er nu wel of niet kernwapens aan boord zijn misluk ten. Minister Ter Beek (defensie) ne- antwoordde vanochtend al schrifte lijke kamervragen van D66 over de komst van schepen met kernwa pens. Volgens Ter Beek mogen de schepen Amsterdam aandoen en worden in het kader van NAVO-af- spraken geen mededelingen gedaan over de aanwezigheid van kernwa pens. De raad van Amsterdam nam gis teravond een motie van Groen Links aan waarin stelling werd ge nomen tegen het bezoek van sche pen met een nucleaire lading aan de Amsterdamse haven. De fracties van CDA, WD en D66 stemden te gen. Burgemeester Van Thijn had in een brief bij zijn partijgenoot minis ter Ter Beek aangedrongen op het respecteren van het raadsbesluit waarmee de gemeente zich enkele jaren geleden kernwapenvrij heeft verklaard. Ook is mee gewogen, dat in de programmering van het apparaat volgens voorschriften ruime correc tiefactoren zijn ingebracht, waar door het eindresultaat van de bere kening ten gunste van de verdachte wordt beïnvloed. Daarnaast heeft de regering bij invoering van de ap paratuur welbewust afgezien van het regelen van een second opi nion'. „In de Tweede Kamer, noch in de Eerste Kamer is de mogelijk heid van een dergelijke contra-ex pertise, anders dan bij de bloed proef. in discussie geweest", aldus president mr. J. C. Gerbrandy. Op basis van deze en eerder genoemde overwegingen kwam het Arnhemse gerechtshof gisteren tot veroorde ling van twee in hoger beroep te rechtstaande automobilisten. Bij het begin van de grote cam pagne 'Rij alcohol vrij' in Noord- Brabant heeft de commissaris der koningin F. Houben gisteren een oorkonde ondertekend waarin hij belooft minstens een jaar niet te zul len drinken als hij nog moet rijden. Soortgelijke oorkondes worden on dertekend door de ministers Braks, Maij-Weggen en Hirsch Ballin, een aantal burgemeesters, artiesten en sportlieden zoals Gerrie Knete- mann en Gert-Jan Theunissen. De Opleving CPN bij verkiezingen Oost-Groningen GRONINGEN (GPD) - Een opval lend lage opkomst (bijna 70 pro cent) en de opleving van de CPN in Beerta. Dat waren de opvallende uitkomsten van de gemeenteraads verkiezingen in 36 gemeenten in Oost-Groningen. die op 1 januari worden heringedeeld. Het algemene beeld was dat PvdA en CDA zich, vergeleken met de vorige verkiezingen, redelijk tot goed handhaafden. De WD boekte lichte winst. In een aantal gemeen ten kwam Groen Links sterk op, maar het meest opvallend was de te rugkeer van de CPN, die nu weer los van Groen Links meedeed. Ver geleken met de kamerverkiezingen eerder dit jaar boekte de CPN in Beerta een winst van ongeveer der tig procent. Commissaris der Ko- nin'gin H. Vonhoff liet gisteravond in het midden of het succes reden is Nederlands enige CPN-burgemees- ter H. Jagersma na de herindeling voor te dragen voor herbenoeming. Ook in de kop van Noord-Holland werd gisteren gestemd in een aantal herindelingsgemeenten. Het op komstpercentage schommelde daar tussen de 50 en 60 procent. Veel po litieke verschuivingen deden zich niet voor. Een uitzondering vormde Anna Paulowna, waar de VW ver rassend won ten koste van het CDA. Kohnstamm (D66): politiek laat anderen kastanjes uit het vuur halen DEN HAAG - D66-Tweede-Kamer- controleerde euthanasie-praktijk. Jacob Kohnstamm heeft geen vertrouwen parlement binnen het bewind van het kabinet Lub- bers-Kok, wetgeving inzake eutha nasie en medisch handelen bij coma zal afronden. "Daarom moet ik nu maar zeggen: dit is niet zozeer een politieke kwestie, maar een medi sche. Helaas, de artsen zullen de be sluitvorming moeten ophoesten". door Gerard Smink Een flinke Kamermeerderheid wil wetgeving om euthanasie moge lijk te maken. Daarmee zou ook een eind komen aan de huidige, onge- Maar het CDA in de Tweede Kamer dat het heeft niet zo veel op met zo'n wet. jaar, tijdens De christendemocratische fractie wil niet meewerken aan de legalise ring van euthanasie, en blokkeert in feite in haar eentje alle besluitvor ming hierover. ADVERTENTIE Dit voorjaar leek het er toch even op dat twee wetsontwerpen inzake euthanasie (een van de regèring, een van D66) door de Kamer in be handeling zouden worden geno men. Door de val van het kabinet echter verdwenen de plannen in de kast. Het is nu, door allerlei politie ke verwikkelingen, zeer de vraag o£ de Kamer binnen afzienbare tija nog toekomt aan een inhoudelijke bespreking van welk euthanasie voorstel dan ook. In het regeerakkoord van CDA en PvdA is de passage opgenomen dat er eerst een onderzoek moet komen naar de aard en omvang van de eu thanasie in de praktijk, want som mige artsen voldoen in het geheim aan een verzoek om euthanasie. Kohnstamm: "Lubbers is helemaal niet geïnteresseerd in de uitkom sten ervan, hij wil gewoon tijdrek- ken. Het komt er gewoon op neer dat hij geen last meer wil hebben van deze discussies. Dat euthana- -onderzoek zal vast vier jaar gaan Jacob Kohnstamm (D66). Men wil er in Den Haag niet aan. Daarom verdwijnt nu ook het wets ontwerp van Korthals Altes van ta- Over levensbeëindiging van co ma-patiënten is in het regeerak koord helemaal niets gezegd, on danks "de zaak Stinissen". die al al enkele maanden de aandacht trekt. Gerard Stinissen procedeert al vijf tien jaar om het leven van zijn in co ma liggende ex-echtgenote Ineke Stinissen-Swagerman te kunnen beëindigen (zij ligt in het Haaks- bergse verpleeghuis Het Wieden- broek). Hij wil dat het tehuis daarbij helpt, of in ieder geval erin toestemt dat hij Ineke naar een ander tehuis mag brengen, waar artsen haar le ven zullen beeindigen. Kohnstamm: "Het is toch ramp zalig wat Gerard moet doormaken". Hij wil geen directe politieke gevol gen trekken uit de zaak Stinissen. "Het is niet verstandig om wetge ving te maken op een individuele (foto zaak". Wel zegt hij: "Is een arts ge- gfd) rechtigd om door te behandelen als er op medische gronden geen goede reden voor is? Mag hij iemand, wil niet vaststaat, nog wel be- een nieuw besluit te hebben geno men. "Ik heb sinds kort een levens testament op zak, een euthanasie- codicil zeg maar. waarin ik de artsen verzoek om actief in te grijpen als ik onverhoopt in een onomkeerbaar coma geraak". ADVERTENTIE duren, let r rop Verzekeringsadviesgroep Advocaat Jacob Kohnstamm (40) is geen lichtgewicht in zijn fractie. Hij schreef verkiezingsprogram ma's voor zijn partij, en was van '82 tot '86 partijvoorzitter. Sindsdien zit hij weer in de groene bankjes (in de beginjaren tachtig was hij ook al even Kamerlid). D66 is vooral be kend als de partij die een goede eu thanasieregeling wil en die blijft als maar uit. Dat maakt Kohnstamm woedend, al is dat niet direct zicht baar. Hij heeft veel tijd in de voorbe reiding van een wetsvoorstel (dat zijn naam draagt) gestoken, maar het is de vraag of hij ooit de kans krijgt zijn ontwerp-regeling voor het parlement te verdedigen. "Euthanasie, het doden van ie mand op diens uitdrukkelijk aanhoudend verzoek, moet verbo- handelen als dat medisch gezien uitzichtloze noodsituatie dan dient daar gaat het om het individuele deze vrijuit te gaan, als de arts daar- zelfbeschikkingsrecht". "Het kabinet zou de Gezond heidsraad moeten vragen een code PvdA het te ontwikkelen, zodat artsen voor zichzelf kunnen afvinken of ze moe ten doorgaan met de behandeling van een coma-patiënt. Amerika heeft zo'n code al, als je daar over de zaak Stinissen praat begrijpt nie mand t "Jammer dat CDA hierover niet eens kunnen worden. Het effect hiervan is dat de politiek iedereen die met euthanasie te ma ken heeft in de steek laat. Artsen, patiënten, verpleegkundigen en rechters moeten voor de politiek de kastanjes uit het vuur halen". "Wij vinden dat het een r gegeven onder bepaalde omstan- gens die code een recht om een be- digheden om een zachte, versnelde handeling voort te zetten als ie- dood te vragen. Maar wat kan D66 mand in een onomkeerbaar coma nog? Het initiatiefrecht van een Ka- geraakt. Elke discussie daarover merlid wordt op deze manier toch vinden ze al schandalig". in het Hij zegt naar aanleiding van "de ekken. zaak Stinissen" voor zichzelf alvast Elke zaterdag gratis een kop dampende chocolademelk met een kerstlekkernij! I Duizenden en nog eens duizenden kerstballen in alle kleuren. Van modieus zalm tot nostalgisch - rood. rt. griffioen Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-763748 ParVMTuimW vow 120 auto s

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3