Chipcard: van uitkomst tot onding OUDSHOORN Nieuwe Tempra volgt Fiat Regatta op Toekomstmodellen Mitsubishi op show Tokio Waarheid wellicht weekblad Uno met nieuwe motor en gewijzigd model Autobedrijf de Wit A Off. Mitsubishi dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Touwbaan 5 Leiderdorp tel. 071-410141 Op de Tokio Motor Show lag het ac- cent behalve op de studiemodellen, s concept cars en prototypen van de talrijke Japanse merken vooral op de Japanse topklasse met modellen als de Lexus, Infiniti, Soarer, NS-X, Celsior en HSX. De HSX is de opvolger van de Mitsubishi Starion, het model dat in '82 is gelanceerd. Na een aanpassing J twee jaar geleden wordt het nu tijd J voor een totaal nieuwe sportauto, de Mitsubishi HSX (High Speed X). De auto komt voort uit de studies die verricht zijn met de HSR-I en II. Die tweede research-auto stond ook op de autoshow en is voorzien van twee verstelbare zijspoilertjes aan de voorzijde. In de HSX staat een krachtige 6- cilinder motor met dubbele boven- ligende nokkenassen, hij is voor zien van een turbolader met inter- cooler. Het vermogen ligt boven de 250 pk, de 4WD-auto heeft ook vier- wielbesturing en standaard ABS. Wanneer hij naar Europa komt en onder welke naam is nog niet be kend. Op de deuren staat de kreet 'Acti ve Footwork System' en dat is de sa menvatting van alle elektronica die in werking komt als het gas- en/of rempedaal worden bediend. Op alle vier de wielen zit naast de genoem de systemen tevens een snelheids afhankelijke hoogteregeling van de ophanging en demping. De Eclipse is een auto die Mitsubis hi samen met Chrysler ontwikkelde als onderdeel van Diamond Star Motors. Deze sportcoupé met de on miskenbare lijnen van een Porsche is in Amerika een groot verkoop succes. Volgend jaar komt hij naar Japan en wellicht dat Europa spoe dig volgt. In het topsegment van de luxe au to's is Mitsubishi nu aanwezig met de Diamante, een model met wat kenmerken van de Nissan Maxima. Hij heeft een ietwat bedaagde grille, verder is het ontwerp met de hoge taille-lijn enige overname uit het Duitse top-segment niet te ontzeg gen. Zijn de goedkopere Japanse au to's midden jaren '80 steeds 'kaler' geworden, in het meest luxe seg ment is al het denkbare aanwezig. In de Diamante vinden we onder andere standaard lederen bekle ding, een cruise-control, elektrisch verstelbare stoelen en een viertraps automatische versnellingsbak. Ver der heeft deze van een 3 ltr V6-mo- tor voorziene ruime vierdeurs se dan naast permanente vierwielaan- drijving vierwielbesturing met ABS. Levering in Japan: voorjaar '90 en Europa mogelijk begin '91. Zij het met een enigszins bedaagd front, vanwege Amerikaanse smaak wellicht, gooit de Mitsubishi Diamante SIEM LEEUWENKAMP hoge ogen bij de top-sedans. (foto gpd) (^roenei\-. De Tempra is er als vierdeurs sedan (met koffer) en als vijfpersoons sta tionwagen. Bovendien komt er een model met zeven zitplaatsen. Fiat brengt de Tempra als een 'grande routire', een ruime gezinsauto voor reislustige types. De wagen toont een moderne lijn met een lage neus en een hoog oplopende koffer, kortom de lijn die de meeste nieuw komers siert, zoals de Opel Vectra, de Hyundai Sonata, de Audi 80, enz. De concurrentie in dit marktge bied is groot, zoals Fiat met haar Re- gata heeft moeten ervaren. Met de Tempra verwacht het Italiaanse merk een flink stuk in dit marktseg ment terug te verdienen. Scherpe eisen Fiat Nederland gaat scherpere eisen stellen aan zijn dealers op het ge bied van serviceniveau. De Neder landse vestiging van dit Italiaanse merk eist voortaan sterke, profes sionele dealers in de zin van mana gement. financiën, maar ook op het gebied van locatie en gebouwen. „Voor dealers, die niet aan onze kwaliteitseisen kunnen voldoen, is geen plaats meer in onze organisa tie". Dat zei directeur D. Fütterer verleden week ter gelegenheid van de introductie van de gewijzigde Fi at UNO. De auto's zijn 'schoon' (schoner dan aanvankelijk werd geëist) en ze zijn kwalitatief beter. Fiat heeft een nieuw systeem van 'service inter vallen' geïntroduceerd. Daarmee gepaard gaat een coulantere poli tiek van de importeur. Fiat Uno Fiat heeft het succesmodel Uno (vier miljoen verkochte exemplaren in zeven jaar tijd) flink onder han den genomen. De voorzijde is dras tisch gewijzigd door een front met bak. De sterkste motoren, de 1400 i.e, de 1500 i.e. en de Turbo i.e. heb ben'de versnellingsbak uit de Tipo gekregen. Wij hadden overigens wat moeite bij het schakelen van en kele typen. verlaagde grille, gespoten in de car- rosseriekleur. De motorkap plus spatborden lopen sterk af en onder de voorruit is een grote centrale luchtinlaat gekomen. Aan de ach terzijde valt de nieuwe achterklep op met een sterke welving. Een en ander heeft geleid tot een lucht- x ïenter pOOKje weerstandscofficiënt van 0,30. Fiat Nederland levert de Uno met keuze uit vier benzinemotoren met inhouden variërend van 999 cc tot 1498 cc en vermogens van 45 t<jt 100 pk. De 1400 i.e., (1372 cc) is een nieu we motor, afgeleid van het type dat in de Tipo wordt gebruikt. De motor beschikt over elektronische single- pointinjectie. Uiteraard is er ook de Uno met dieselmotor van 1697 cc, die nu ook voor de thuismarkt wordt geleverd. Ér is veel aandacht gegeven aan verlaging van het ge luidsniveau. Tussen motorruimte en passagierscompartiment is een ware „geluidswal" gemonteerd en tijdens de rij-impressies bleek dat veel winst te hebben opgeleverd. Ook zijn voor dit doel draagbalken volgeschuimd. Alle handgeschakelde Uno-ver- sies hebben een vijfversnellings De Van Doorne automaat (CVT of wel continu variabele transmissie) wordt nu ook toegepast op een nieu we uitvoering van de Selecta i.e. met 1500 motor. Het basismodel, de Uno 45 met de FIRE motor van 999 cc. is het lang zaamste. Tijdens de rij-impressie bleek dit type. vooral met vier inzit tenden, tamelijk krachtarm. De gro tere motoren bieden heel wat meer pit bij het wegtrekken en het inha len. In totaal wordt de Uno in Neder land geleverd in elf uitvoeringen, waarvan negen met benzinemotor. Voorts is er keuze uit een driedeurs en een vijfdeurs. De nieuwe Uno is iets (0,8 procent) in prijs gestegen en begint nu op 18.250. De turbo i.e. is met ƒ32.350 de duurste Uno. De diesel is te koop vanaf 24.250 (drie deurs). NOL VAN BENNEKOM De hoofd Fiat-dealer voor Leiden e.o. Zijlsingel 36 - 2315 KD Leiden - Tel. 071-223635 Ook voor onderhoud, reparatie en schadeherstel. De Fiat Uno onderging uiterlijk een verandering door de veranderde neus en gewelfde achterdeksel. (foto gpd> 'De vlotste automobilisten zijn niet de 'coureurs' die bij elk stoplicht proberen het snelst weg te zijn om vervolgens bij de volgende stop lichten tot stilstand te komen. Het zijn degenen die acceptabele ge middelde snelheden rijden, dus zo geleidelijk mogelijk: de 'voortglij ders'. Dat beweert de Oostenrijker Franz Wurz. Zijn leerschool was achttien jaar autosport, met vele duizenden wedstrijdkilometers en drie Europese kampioenschappen. De ervaringen die hij in die tijd heeft opgedaan staan in het bij Klu- wer verschenen en in samenwer king met de KNAC uitgegeven boek 'Autorijtechniek'. Het boek voor veilig en plezierig autorijden, zo luidt de ondertitel werd kort geleden overhandigd aan J.P. Vaessen, directeur van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen en de autojournalist F.J. van der Vlugt. De KNAC heeft nu in haar vierde jaar van opbouw en bloei weer een boek uitgegeven dat aanslaat bij een brede doelgroep. "Het zijn im mers 5 miljoen autorijders die dit boek allemaal in huis moeten halen of althans dienen te lezen. Eigenlijk is het verplichte litteratuur", zei Van der Vlugt. "Het rijbewijs is im mers niet meer dan een roze papier tje waar meer theorie aan kleeft dan praktische ervaring. Door veel te rij den leer je wat voor een macht de auto over je heeft". De schade en de schande in het verkeer is te groot om het 'spel' zo verder te spelen, vindt Van Vaes sen. "Het CBR pretendeert niet dat het de verkeersveiligheid kan be vorderen. Wij kunnen ook geen er varing geven aan de mensen die een rijbewijs willen halen. Dat kan ook moeilijk als je onze gigantische taak van 600.000 examen-aanvragen ziet. Zeker 20 procent van die groep valt in het grijze gebied van de twijfelge vallen. Een deel daarvan, ongeveer 50.000 mensen, krijgt van de exami nator het voordeel van de twijfel. Zij zijn geslaagd na een half uurtje te zijn beoordeeld door een examina tor die per jaar 2.000 examens af neemt". SIEM LEEUWENKAMP Fiat zal begin volgend jaar een vol ledig nieuwe auto op de markt bren gen, die de naam Tempra meekrijgt. Hoewel Fiat het nieuws niet zo brengt, gaat het in feite om de op volger van de Regata, een inmiddels uit produktie zijnde auto. De Fiat Tempra krijgt dus een plaats tussen de Tipo en de Croma en past dan ook beter in de nieuwe huisstijl van Fiat (Uno, Tipo, Croma). De nieuwe middenklasser wordt begin volgend jaar in Italië geïntro duceerd en vervolgens in de rest van Europa. In september zal de au to in Nederland op de markt komen. Het is een voorwielaandrijver met een dwarsgeplaatste motor en rondom onafhankelijke wielophan ging. Er is keuze uit verschillende motoren, variërend van 1400 tot 2000 cc. Er komt ook een dieselver- WOERDEN - 'Snelle service, dan graag contant', staat er te lezen op één van de aanplakbiljetten in kaas handel Kaasberg in de Woerdense Voorstraat. P.J. Blok van de kaas handel voert op deze manier een ei gen actie tegen het gebruik van de chipcard. "Een waardeloos ding dat veel te veel tijd opslokt", noemt Blok het nieuwe betaalmiddel, ter wijl een verkoopster van de dames modezaak Suisse er juist heel en thousiast over is. "Bij ons betaalt nu al een kwart van de klanten met een chipcard en dat gaat prima". door Pien Wildeman Ruim 8.000 Woerdenaars kunnen bij wijze van proef nu al vier weken in 170 verschillende winkels in die stad met een chipcard, een elektro nische portemonnee, betalen. En na deze aanloopperiode zijn niet alleen de winkeliers verdeeld over de chipcard, ook de consumenten-me ningen over het nieuwe betaalmid del lopen mijlenver uiteen. "Voor mij is de kaart een uit komst. Ik merk echt aan mezelf dat ik 'm steeds vaker ga gebruiken. Ik begin er zelfs rekening mee te hou den. Wanneer ik nu twijfel of ik nog wel genoeg geld heb voor de slager, denk ik dan betaal ik toch met mijn chipcard", vertelt een chipcard-ge- bruikster van in de dertig. Aan de andere kant zegt een vijftiger de chipcard al drie weken op zak te hebben en 'het ding' nog nooit te hebben gebruikt. "Mij niet'gezien hoor, als ik die rijen voor dat chip- card-apparaat zie, hoef ik al niet meer". 45 seconden En daarmee snijdt hij meteen het grootste probleem aan: het kost een winkelier 45 seconden om een beta ling per chipcard af te handelen. Op zichzelf geen enorm lange tijd. Het is zelfs korter dan de tijd die het kost om een cheque in te vullen, merkt de verkoopster van rijwiel handelaar Voorn op. Maar in win kels waar veel klanten komen en voornamelijk met contant geld wordt betaald, is 45 seconden te lang. Dit blijkt uit de reacties van de bedrijfleider van de Hema in Woerden, J. van Dijk, slager J.T.A. Notenboom en kaasboer Blok. Honderden Woerdenaars hebben in de drie weken dat de Chipcard- proef in hun stad loopt, alsnog zo'n 'elektronische portemonnee' aange vraagd. Zij willen, net als hun 8.000 stadgenoten die de chipcard al had den, het nieuwe betaalmiddel wel eens testen. Ook het aantal winke liers dat de kaart accepteert, is in korte tijd gegroeid, van 170 tot 176. Dit laatste meldt J. Hendrix, woordvoerder van de Stuurgroep Chipcard-proef Woerden. De reac ties die bij de Stuurgroep binnenko men over het gebruik van de chip card lopen uiteen van heel positief tot uitgesproken negatief. "Vooral veel consumenten zijn enthousiast, omdat ze het handig vinden zonder echt geld, toch geld op zak te heb ben", vertelt Hendrix. Maar ook hij is op de hoogte van het grote probleem dat de winke liers voortdurend aankaarten: het betalen met de kaart duurt te lang. Een probleem voor zowel de winke lier als de klant. Ravage P.J. Blok van kaashandel Kaasberg is hier heel duidelijk over. "Ik heb op een vrijdag gemiddeld 500 klan ten. Als twintig procent van die mensen met een chipcard betaalt, is de ravage hier niet te overzien. Het kost 45 seconden per betaling met een chipcard. Nou reken maar uit... Er komt een rij te staan en als het al druk is, wekt dat veel irritaties op". Net als de kaasboer zijn ook de slager, de groenteboer en de bakker in het centrum van de stad niet erg enthousiast over de chipcard. Het lijkt er op dat de chipcard in de voedsel-sector, met name door de afhandelingstijd, niet erg aanslaat. Maar ook in de Woerdense Hema vormt 'tijd' een probleem. In die He ma is het bij vijf van de in totaal achttien kassa's mogelijk met de chipcard te betalen. Het is duidelijk aangegeven bij welke kassa's de kaart wordt geaccepteerd. J. van Dijk, bedrijfsleider bij de Hema: "Zodra mensen de chipcard gebrui ken in plaats van contant geld, kost dat ons tijd. Maar de organisatie van de proef heeft beloofd de afhande lingstijd zo snel mogelijk te verkor ten en dan wordt de chipcard voor ons al een stuk interessanter". Hendrix van de Stuurgroep be aamt dat de organisatie hard aan het werk is de afhandelingstijd zo kort mogelijk te maken. "We zitten met een technisch probleem, maar we zijn er ons wel degelijk van bewust dat we dit zo snel mogelijk moeten oplossen". Hij hoopt en denkt dat het een kwestie is van een paar we ken. "Kijk, we hebben te maken met een proef en dan is het logisch dat we vooral in de eerste weken met wat aanloopmoeilijkheden te ma ken krijgen", zegt Hendriks. "We moeten de kinderziektes opspeuren en verhelpen". Wennen Naast de tijd noemt Van Dijk van de Hema de extra administratieve werkzaamheden die de card met zich meebrengt als kinderziekte. "Maar dat is voor ons een kwestie van leren en aan elk nieuwtje moet je wennen". Ondanks deze negatieve gelui den, gaat het redelijk goed met de chipcard. In de bloemenzaak Alpi- na wordt heel af en toe met de chip card betaald (ongeveer één of twee keer per dag, zo vertelt de verkoop ster), bij de Hema betaalt al vijf a zes procent van de klanten met het nieuwe betaalmiddel en in modeza ken, huishoudartikelen-winkels en schoenenzaken worden al percenta ges van rond de 20 procent ge noemd. En bij het speciaal ingerichte in formatiecentrum in het centrum van de stad dat openstaat voor ge bruikers en ontvangers van de chip card, komen meer positieve dan ne gatieve reacties binnen. "Het is echt opvallend hoe weinig klachten er nu nog binnenkomen", vertelt V. Bleyenberg die in het informatie centrum werkt. "In het begin belden er regelma tig winkeliers op die een storing hadden, omdat zijzelf of een Groene cheque weg DEN HAAG (GPD) De groene be taalcheque van de banken ver dwijnt. Rabo, NMB, Van Lanschot en enkele spaarbanken schaffen de cheque af met ingang van het nieu we jaar, wanneer de bijbehorende pasjes verlopen. De groene betaal cheque heeft al veel aan populari teit ingeboet sinds invoering van de Eurocheque. Hij kan alleen in Ne derland gebruikt worden met een maximum van 100 gulden. schoonmaker 's avonds na sluiting de stroom had uitgezet en dit mag niet, maar dat was echt gewoon even wennen. En de storing is zo verholpen. Klanten komen hier ei genlijk alleen binnen voor algeme ne informatie, echte problemen hebben ze niet met de kaart", aldus Bleyenberg. "Behalve dan dat som migen van hen hun pincode niet goed intoetsten, waardoor de chip card onbruikbaar wordt. Wanneer deze mensen zich kunnen legitime ren, kunnen wij de kaart zo weer bruikbaar maken". Week of maand Consumenten kunnen bij hun bank of Postbank een chipcard voor een week of een maand aanvragen. Af hankelijk van het salaris, het beste dingspatroon en de eigen wensen wordt de card gevuld met honderd tot in sommige gevallen zelfs 2500 gulden. Elke keer wanneer een klant ergens met de chipcard afre kent, wordt het bedrag kleiner. Voor mensen die willen weten hoe veel geld er nog op hun kaart staat, zijn er in het informatiecentrum en in het postkantoor machines die dat 'uitlezen'. "Verder zullen er binnen kort nog drie machines in drie win kelcentra in de wijken worden ge plaatst", vertelt Bleyenberg, die er aan toevoegt dat de machine in het centrum vaak wordt gebruikt. HILVERSUM (GPD) - Het com munistisch dagblad De Waarheid wordt vrijwel zeker volgend jaar een weekblad. Een stuurgroep, bestaande uit leden van redactie en ondernemingsraad, discussi eert momenteel over de vorm van het weekblad. Het overleg moet eind dit jaar zijn afgerond. Dat vertelde eindredacteur B. Hoek- sema gisteren. Het plan is afkomstig van de CPN en de uitgever van De Waar heid, de stichting Bepenak. Als startdatum van het weekblad wordt informeel de symbolische dag 1 mei 1990 genoemd. Eerdere gesprekken met Groen Links over het voortzetten van het dag blad leverden niets op. De redac tie van De Waarheid staat positief tegenover de wijziging. "Er wordt hier al langer over gesproken", zegt een redacteur. Het kost een winkelier 45 se conden om een betaling per chipcard af te handelen. Als er veel klanten zijn is dat lang. (foto gpd) "De krant is langzamerhand zo dun geworden dat het niet leuk meer is. Je moet iedere keer veel kopij weggooien omdat er geen ruimte is in de krant. Als week blad krijg je de tijd en de ruimte om er iets van te maken. Rond ja nuari zou het plan voor het week blad klaar moeten zijn. "Dan zou den we bij voorbeeld op 1 mei van start kunnen geen." Formeel is de stichting Bepen ak, die voluit de Stichting ter be vordering van de-pers voor de Ne derlandse arbeidersklasse heet, een zelfstandige stichting. Infor meel heeft de CPN het er echter voor het zeggen als het gaat om belangrijke koersverschuivin- gen. Volgens Groen Links-voorzit ter Leo Platvoet zal De Waarheid als weekblad niet het officiéle Groen Links-orgaan worden. "Ik ben op de hoogte van de Waar heid-plannen. Wij zijn zelf bezig om de ledenbladen van de CPN, PSP en PPR op te heffen en een nieuw ledenblad op te zetten dat minimaal eens per maand uit moet komen. Maar dat staat los van De Waarheid. Als zij een weekblad willen beginnen dat zich richt op links Nederland, dan vind ik dat prima. Maar het is zelfs in het bestuur van Groen Links nog nooit aan de orde geko men om het blad met Groen Links te verbinden." De Waarheid, ontstaan vanuit de illegaliteit, was kort na de Tweede Wereldoorlog de grootste krant van Nederland. De laatste jaren verkeert het blad in grote Fi nanciële problemen. Diverse po litieke vetes werden op de redac- tieburelen uitgevochten. Vorig jaar januari stapte een meerder heid van redactie en medewer kers van de krant samen met hoofdredacteur Paul Wouters op. De CPN wilde dat de krant de 'megafoon van de partij' zou zijn; de redactie wilde een goed jour nalistiek product maken, gericht op geheel links Nederland.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21