Nieuw plan verbinding Winkelhof en Santhorst Leiderdorpse wil nieuwe peuterspeelzaal oprichten Kerstbomenverkopers vechten om standplaats op Leiderdorps plein Mini-Hema in Wassenaarse winkelstraat Duizend gulden boete voor buschauffeur die passagiere aanrandde PAGINA 16 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 Gepasseerde zit met 1000 bomen in zijn maag LEIDERDORP - Bloemen- koopman J.N. Kanbier mag dit jaar geen kerstbomen verkopen op de Leiderdorpse Statendaal- der. De Leiderdorper had daar op gerekend en verwijt burge meester en wethouders dat hij met 1000 kerstbomen in zijn maag zit. Kanbier heeft in voor gaande jaren steeds een vergun ning gekregen voor kerstbo menverkoop op het plein bij winkelcentrum Winkelhof. Nu is echter een collega hem voor geweest. Leidenaar T.C. Spie ring is de gelukkige. Kanbier meent als Leiderdorper de oudste rechten te hebben. Vier jaar geleden is hij begonnen met de ver koop van kerstbomen op de Staten- daalder. Hij heeft Spiering nota be ne opgeleid in het vak en die stoot hem nu 'het brood uit de mond'. De bezwaren van Kanbier maak ten gisteravond, tijdens een verga dering van de commissie beroep- en bezwaarschriften, weinig indruk op burgemeester A. J.A.L. Bruggeman. Spiering was de eerste aanvrager voor een vergunning en die is hem Bovenburen in actie tegen gehak en getril slagerij en supermarkt VOORSCHOTEN - Twee huurders van flats aan de Voorschotense Van Beethovenlaan willen dat de ge meente de overlast van de super markt en de slagerij van Van Dam aan banden legt. Dit bleek gister middag tijdens een hoorzitting. A. Stikvoort en R. van der Grijp wonen recht boven de winkel. Zij willen dat de eigenaar maatregelen neemt om de geluidsoverlast tegen te gaan. Vloeren en plafonds zou den aangepast moeten worden. Verder willen ze dat met name de slager zich aan de winkeltijden tus sen negen en zes houdt. Nu hebben ze ook voor en na die tijd last van hak- en snijmachines. De trillingen van koelaggregaten zouden ertoe leiden dat kopjes op de tafel staan te schudden. De bewoners verzetten zich tegen de door de eigenaar gewenste uit breiding van het achterste deel van de winkel. Hierin zouden koelunits' en een machinekamer moeten ko men. Stikvoort en Van der Grijp denken dat de aanbouw te licht wordt uitgevoerd, zodat extra ge luidsoverlast optreedt. Bovendien vrezen zij dat de winkel na de uit breiding meer klanten zal trekken en düs meer overlast zal veroorza ken. De gemeente zal de bezwaren 'meenemen' bij het vaststellen van een hinderwetvergunning voor de winkel. WASSENAAR - De Hema opent ko mend voorjaar een kleine vestiging in de Wassenaarse Langstraat. In het pand van de Nutsspaarbank moet een mini-Hema komen met een winkeloppervlak van 500 vier kante meter, 100 tot 700 vierkante meter minder dan gebruikelijk. Ook in het Limburgse Horst eh het Brabantse Best komen dergelijke In januari moet duidelijk worden welk assortiment de Hema gaat voe ren en wie de zaak gaat leiden. Wordt het een volwaardige Hema- vestiging of gaat een min of meer zelfstandige ondernemer de scepter zwaaien? Om de concurrentie niet te veel in de kaart te spelen weigert een woordvoerster aan te geven waarom haar bedrijf heeft gekozen voor een gemeente als Wassenaar en hoeveel klanten de winkel moet trekken om rendabel te kunnen draaien. Ze laat slechts weten dat 'het marktgebied' geschikt lijkt en afge wacht moet worden hoe de klanten kring zich zal ontwikkelen: "We hebben de mini-Hema's verdeeld over het land en er is duidelijk spra ke van een proefsituatie. In Wasse naar denken we vooral de lokale markt te zullen bedienen". Duide lijk is wel dat de Hema een nieuwe markt wil aanboren. Het is niet de bedoeling dat Wassenaarders de grote Hema's in de buurgemeenten Leiden en Den Haag gaan mijden. vervolgens rechtmatig verleend. "Wie het eerst komt, die het eerst maalt", aldus Bruggeman. Raadsvrouw C.M. Wiedijk van de Stichting Leids Juristen Collectief zei namens Kanbier het 'geen stijl' te vinden dat Spiering een vergun ning heeft aangevraagd. "Kanbier heeft het hier opgebouwd en Spie ring profiteert daar nu van", aldus Wiedijk. Ze maakte de kantteke ning dat Kanbier een gezin moet on derhouden en Spiering een scholier is die kerstbomen verkoopt als bij verdienste. Noordeinde De mededeling dat Kanbier als bloemenkioskhouder aan het Noordeinde in Leiden ook al veel problemen heeft, maakte geen in druk op Bruggeman. Door de invoe ring van eenrichtingsverkeer op het Noordeinde en de renovatie van de Zeevaartschool achter zijn kiosk heeft Kanbier al een tijd 'teruglo pende inkomsten'. Zwakbegaafde vrouw in bus betast Bruggeman gaf overigens wel toe de gang van zaken niet erg bevredi gend te vinden. Met ingang van vol gend jaar wil de burgemeester gaan loten om een vergunning, als zich meer kandidaten aanmelden voor de verkoop van kerstbomen op de Statendaalder. Bruggeman deed Kanbier de sug gestie om zijn kerstbomen op de Oranjegalerij te verkopen. Daar voelde de bloemenkoopman niets voor omdat hij al kerstbomen heeft geleverd aan een winkelier in die buurt. "Op die manier zou ik met mezelf concurreren", aldus Kan bier. Wiedijk vroeg zich af of de ge meente kan bemiddelen tussen bei de verkopers. Ze stelde voor om Kanbier en Spiering de standplaats op de Statendaalder te laten delen. Volgens Bruggeman is dat geen ge meentelijke taak. "Het initiatief voor samenwerking moet van be trokkenen uitgaan", zei hij. Commissievoorzitter C. van Vie- gen beloofde op korte termijn uit spraak te doen over deze kwestie. Een overzicht van het Leiderdorpse winkelcentrum Santhorst en het gebied waar de uitbreiding kan komen. Ui terst links op de foto het gemeentehuis. Tegenover dit gemeentehuis kan de uitbreiding iianWinkeUiofkomem Loopbrug over Leiderdorpse Engelendaal LEIDERDORP - Het Leider dorpse winkelcentrum Santhorst kan met bijna dui zend vierkante meter uit breiden en winkelcentrum Winkelhof zou er 1600 vier kante meter bij kunnen krij gen in een gebouw aan de overzijde van de Engelen- daal. Over deze doorgaande Engelendaal moet een loop brug komen. Dat schrijft ste debouwkundig bureau Blom in een notitie aan de gemeente Leiderdorp. onderwerp van discussies. De win keliersverenigingen van Winkelhof en Santhorst willen hun centra graag uitbreiden. De gemeente wil het stuk grond tussen beide winkel centra bebouwen. Het gebied moet meer het karakter krijgen van een dorpscentrum. Winkeliersvereniging Winkelhof wenst een zogenaamde non food- supermarkt, zoals de Hema. De win keliers van de Santhorst willen een ruimer assortiment bieden met" meer levensmiddelen en niet-le- vensmiddelen winkels. Bureau Blom - een combinatie van Apon/Van den Berg/Ter Braak/Tromp Partners bv uit Rot terdam - stelt voor om tegenover het gemeentehuis de Winkelhof uit te breiden. Een loopbrug over de weg moet dit gedeelte van het winkel centrum makkelijk bereikbaar ma ken. Op de andere hoek van de Enge lendaal en de Laan van Ouderzorg voorziet het plan in de bouw van een woontoren met een hoogte van ongeveer 30 meter. Aan de vijver van park De Houtkamp kan een cir kelvormig binnenplein met een op pervlakte van 700 vierkante meter worden aangelegd, dat de verbin ding vormt tussen Santhorst en Winkelhof. Op dit plein is ruimte voor horeca-bedrijven en kunnen onder meer culturele manifestaties worden gehouden. Boven de nieuwe, exclusieve winkels bij winkelcentrum Santhorst kunnen circa acht exclu sieve appartementen worden ge bouwd. LEIDERDORP/LEIDEN - Een 45-jarige buschauffeur uit Lei den is gisteren door de Haagse politierechter, mr. R. van der Heide, veroordeeld tot duizend gulden boete en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man zou op 8 februari dit jaar in Leiderdorp een pas sagiere van zijn bus hebben ge dwongen tot ontuchtige hande lingen. Hij zou de zwakbegaafde vrouw ste vig hebben beetgepakt en haar op diverse plaatsen hebben geknepen en betast. Voor de politierechter be kende de man gedeeltelijk. De han delingen waren niet op zijn initiatief gebeurd, de vrouw zou aanleiding hebben gegeven. In eerste instantie had de Leide naar alles ontkend. Hij legde ver schillende verklaringen af en ont kende zelfs dat hij die dag in de bus had gezeten. Naarmate de chauf feur langer in arrest bleef begon hij meer te vertellen. Toen het slachtof fer alleen met hem in de bus was overgebleven zou zij allerlei verha len hebben verteld. De chauffeur had de bus ergens neergezet en was naar achteren gelopen. De vrouw (21) heeft een verstand van iemand van zes jaar, zo bleek uit de stukken. De politierechter con cludeerde dat de vrouw heel goeiig is en doet wat haar wordt gezegd. De bewuste dag was de vrouw he lemaal overstuur, met vlekken in het gezicht, op haar werk gekomen. De Leidenaar ontkende dat hij wist dat het meisje zwakbegaafd was. Dit kon mr. Van der Heide zich maar moeilijk voorstellen. "U rijdt op de autobus en die stopt bij een sociale werkplaats. Dan ziet u toch vvie er in- en uitstappen". aannemelijk dat het slachtoffer uit vrije wil had gehandeld. Een dokter had immers knijpplekken gecon stateerd. Daarbij had het slachtoffer het op haar werk steeds maar over een vieze buschauffeur gehad en had zij een hekel gekregen aan bus sen. De groene jas. die zij die dag had gedragen, wilde zij niet meer aantrekken De officier stelde vast dat het geheel 'een nare indruk op haar heeft gemaakt'. De officier meende wel dat de 45-jarige zich slechts één keer heeft vergaloppeerd. De buschauf feur heeft laten weten liever zijn vingers te willen afhakken, dan zich nog een keer te vergrijpen aan pas- Spijt De verdachte zei zeer veel spijt van het gebeurde te hebben en eigenlijk niet precies te hebben geweten wat hem was overkomen. De politie rechter zei bij de man elk medelij den voor het slachtoffer te missen. "Dat zeg ik niet als rechter, maar als wat oudere man. Het is bij u alleen maar ik". Plan gaat buiten Stichting Kinderopvang om OEGSTGEEST - Een kamer van een vrijstaand woonhuis op de hoek van het Oegstgeester Wilhelminapark en de Rhijngeesterstraatweg brandde gisteren gedeeltelijk uit. De brand ontstond gistermiddag om twee uur, toen een schilder bezig was verf af te branden. Via de elektrische bedrading vatte een aantal brandbare voorwerpen vlam. De brandweer was na acht minuten ter plekke, zodat binnen een half uur het sein 'brand meester' kon worden gegeven. De rest van het pand liep aanzienlijke waterschade op. (toto Jan Holvast) Gebroken been door verkeersongeval LEIDERDORP - Een 23-jarige in- viaduct over de A4 stuurde hij zijn woner van Voorschoten heeft gis- voertuig met te hoge snelheid de termiddag bij een verkeersongeval bocht in, waardoor het busje met de zijn sleutelbeen gebroken. De man linkerzijde tegen de vangrail klapte, reed om ongeveer twaalf uur in een klein bestelbusje over de provincia- De man is overgebracht naar het le weg 6 richting Leiderdorp. Op het Diaconessenhuis in Leiden. LEIDERDORP - Helma Dros uit Leiderdorp wil een nieuwe peuterspeelzaal oprichten,- bui ten de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) om. Pro bleem is alleen het vinden van een geschikte ruimte voor de opvang van kinderen. Dros heeft de gemeente nog niet offi cieel benaderd met het verzoek om haar te helpen bij het vinden van een huurpand, maar ver wacht weinig medewerking. "De SKL heeft de alleenheer schappij in Leiderdorp", aldus de initiatiefneemster. De Leiderdorpse, die samen met een vriendin een nieuwe peuter speelzaal wil beginnen, huurt het liefst een leegstaand schoollokaal. In Leiderdorp staan momenteel 20 lokalen van basisscholen leeg. De gemeente is bezig met een groot scheeps herschikkingsplan van scholen en lokalen. Daardoor zou den diverse scholen in de toekomst voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. "Ik heb telefonisch contact gehad met de gemeente", zegt1Dros, "maar het is me nu al duidelijk dat ze mij geen lokaal wil geven. Overal wil men mij bij helpen, maar niet bij het vinden van geschikte ruimte". Dros heeft twee keer een adver tentie geplaatst om aan een ge schikt huurpand te komen, maar dat heeft tot nu toe weinig positieve reacties opgeleverd. "Ik heb wel een schoolhoofd gevonden die vier kant achter me staat en een leeg staand lokaal beschikbaar wil stel len. Het is iemand van een openbare basisschool, ik zeg liever niet wie". Makelaars hebben Dros niet kun nen helpen. Een bedrijfspand dat geschikt is voor de opvang van peu ters blijkt moeilijk te vinden. De po tentieel geschikte bedrijfspanden in Leiderdorp concentreren zich aan de Lijnbaan of in de Statenhof. "Dat zijn geen ideale plekken", zegt Dros. "Bovendien zijn sommige van die panden erg duur. Ik zoek een grote lege, leuke ruimte op de begane grond, voor de opvang van een groep van ongeveer tien peu ters. Dan kom je al gauw bij een schoollokaal terecht". Hardrijder gepalet met hulp burgers OEGSTGEEST - Omwonen- den meldden gisteravond dat een witte auto met hoge snel heid de weg onveilig maakte in de Oegstgeester Gladiolen- laan, Rozenlaan en omliggen de straten. De politie kon de automobilist niet aanhouden, maar omdat verschillende buurtbewoners het nummer bord van de hardrijder hadden genoteerd zagen agenten kans de auto te achterhalen in de Terweeweg. De eigenaar kan binnenkort een 'stevig' proces verbaal verwachten. Dros wil de SKL buiten haar plan nen houden. "Wat ik ga bieden en wat de peuterspeelzaal van de SKL biedt, strookt niet met elkaar. De peuterspeelzaal is om half negen 's ochtends open, ik wil om kwart voor acht open gaan. Als je ergens een baan hebt moet je meestal om half negen beginnen, vaak zelfs om acht uur". De eerste tijd wil Dros al leen ochtendopvang bieden, tot 's middags half twee. Het tarief dat Dros in gedachten heeft is vergelijk baar met dat van het Gastouderpro ject. Dros is nu als secretaresse werk zaam en wil met het oprichten van een peuterspeelzaal voor zichzelf beginnen. "Er is een enorm tekort aan peuterspeelzalen in Leider dorp", zegt ze. "Ik heb hier zelf ook een peuter rondlopen en dat heeft meegespeeld bij die beslissing een eigen bedrijf te beginnen. Vorig jaar maart heb ik me aangemeld bij de SKL en volgend jaar maart is mijn kind waarschijnlijk aan de beurt voor een plaats in de peuterspeel zaal. Daar kun je toch niet op wach ten". Daarom eiste de officier geen on voorwaardelijke gevangenisstraf, maar tweeduizend gulden boete en vier maanden voorwaardelijk. De politierechter halveerde de boete. Voorschotense wijk wil worden aangesloten op hoofdriolering VOORSCHOTEN - De buurtvereni ging van de Voorschotense Dobbe- wijk pleit voor aansluiting van de wijk op de hoofdriolering. 'De re constructie van de spoorlijn Den Haag-Leiden biedt mooi de gele genheid met zo min mogelijk kos ten de aansluiting van onze wijk op het hoofdrioleringssysteem te reali seren', schrijft de buurtgroep in een brief aan de gemeenteraad. De wijk aan de andere kant van het spoor loost op een zuiveringsge- maaltje uit 1954. De rest van Voor schoten is aangesloten op het hoofdrioleringssysteem. De bewo ners vrezen dat de capaciteit van het gemaal onvoldoende is, omdat de Dobbewijk sinds 1954 behoorlijk is gegroeid. Het Hoogheemraadschap van Rijnland acht vervanging van het gemaal niet noodzakelijk. "Het ge- maaltje is weliswaar oud, maar onze technici zeggen dat het goed func tioneert", aldus een woordvoerder. Hij denkt dat het gemaal de extra aansluitingen goed kan hebben. Ook de reconstructie van de spoor baan vormt voor het Hoogheem raadschap geen directe aanleiding om het gemaal te vervangen. De gemeente is het daar niet mee eens. "Hoewel het indertijd een vooruitstrevende installatie was, hebben de ontwikkelingen in de wijk niet stilgestaan", zegt wethou der J. Visser die doelt op de toena me van het aantal bedrijven. Een ge meentewoordvoerder vertelt dat er al een plan klaar ligt om de aanslui ting tussen Dobbewijk en het cen trale rioleringsstelsel in de Nas- sauwijk te realiseren. Maar dat kan alleen worden uitgevoerd, wanneer het Hoogheemraadschap de uitvoe ring wil betalen. Volgens wethouder Visser heeft de gemeente al meerdere keren ge probeerd om de kwestie bij het Hoogheemraadschap aan te kaar ten. "Maar die instantie heeft ande re opvattingen over deze zaak", al dus Visser. Van de Poel leidt WD Voorschoten VOORSCHOTEN - De fractievoorzitter van de Voorschotense WD, J.W.E. van de Poel, gaat zijn partij leiden bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart. Tweede op de kandidatenlijst staat raadslid H. van Gogh en derde raadslid J.W. Aeijelts Averink. Dat heeft de ledenvergadering gister avond besloten. P. Verschoor bezet de vierde plaats, het Provinciale Statenlid mevrouw C. Vóermans-Neleman staat vijfde en mevrouw S. Holland-Dalmeijer, oud-raadslid in Sint Maartensdijk, is zesde geworden. Zevende is T. Schimmel, achtste mevrouw M. Husmann-Van Son en negende J. Willems of Brilman. De officiële kandidatenlijst wijst op geen enkel punt af van de voor dracht van het bestuur. Vier jaar geleden lag dat volkomen anders. Wet houder J. van Dalen werd door het bestuur op de twintigste plaats gezet en kwam na een ingreep van de leden bovenaan te staan. Raadslid mevrouw J.B.M. Hulscher-Boezeman zakte van een mooie derde plaats naar een on verkiesbare positie. Pas na het tussentijdse vertrek van fractieleider H. Willemsen keerde ze terug in de gemeenteraad. Ditmaal had wethouder Van Dalen zich niet herkiesbaar gesteld en liet fractieleider Van de Poel weten beschikbaar te zijn voor het wethouder schap. Ook Van Gogh is bereid wethouder te worden. Eurosport op kabel terug in Wassenaar WASSENAAR - Eurosport is vanaf morgen terug op de Was senaarse kabel. De sportzender van Sky Channel verdween 17 november van de televisie om dat het contract met Sky afliep en deze zendgemachtigde aan kondigde haar programma's meer op Groot-Brittannië te wil len afstemmen. Inmiddels is het bedrijf teruggekomen op deze beslissing. De Wassenaarse televisie-kij kers hebben massaal geklaagd over het verdwijnen van Euro sport en lieten weten niet dol te zijn op de opvolger, het Ameri kaanse Cable News Network (CNN). Eurosport komt op een ander kanaal (UHF 59) terug. CNN is na 1 december nog steeds op hetzelfde kanaal te ontvangen. In de raadscommissie algeme ne bestuurlijke aangelegenhe den stelde de WD dinsdag avond het verdwijnen van Euro sport aan de orde en zegde de burgemeester nieuwe onder handelingen toe. DONDERDAG 30 NOVEMBER Alphen voorstelling:'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber, aanvang 20 30 uur in het Parkthe- Leiden video-avond LWH met presen tatie 'Sate Sex Video Show', aan vang 20.00 uur, Langegracht 65. dia-lezing over Tibet', door Hans van As, aanvang 20.15 uur m de Kapelzaal van K&O. optreden van de 'King George Band' in De Grote Beer aan de Rembrandtstraat. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Ta- marco, Splinterlaan. aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge- nonen. Frerikshof, 20.00 uur. Hing v The Mousetrap', van Agatha Christie. Maatjes', met o.a. Paul de Leeuw, aanvang 20.15 uur in Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat. VRIJDAG 1 DECEMBER Alkemade toneelvereniging St. Theodul- fus speelt 'Terug naar Warschau', in De Alkeburcht, 20.00 uur. Alphen film: 'De Commissaris', van Alexander Askoldow in Parkfilm- huis, aanvang 20.30 uur. ontmoetingsavond stichting Mladost voor Joegoslaven in aanvang 20.00 uur. concert Yoko Abe (piano) en Taco Kooistra (cello), aanvang 20.15 uur in de Waag, Aalmarkt. voorstelling: 'Het syndroom van Stendhal', door Art&Pro, aan vang 20.30 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp toneelvoorstelling: 'Een nacht ijs', met Olga Zuiderhoek en Peter Faber, 20.15 uur In de Muzenhof. Noordwijk optreden All that Jazz Band, voorheen Ted Easton Jazz Band, aanvang 20.00 uur in Bon-Bon, Koningin Wilhelmina Boulevard. ZATERDAG 2 DECEMBER Alkemade toneelvereniging St. Theodul- fus speelt 'Terug naar Warschau', in de Alkeburcht, 20.00 uur. Alphen Zwarte piet speelt poppenkast in de bibliotheek, Thorbeckeplein, aanvang 11.00 uur. bezoek van Sinterklaas in buurthuis Elckerlyc, Havixhorst, om 14.00 uur. optreden 'Heavy Metal Brutal Obscenity' en 'Jewel' in Het Kas teel, aanvang 21.00 uur. hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. traditionele Sint Nicolaaspres- tatieloop over 5.10 of 16 km. start bij clubhuis Matilo. haar 'Wanwoemensjo'. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Het Syndroom van Stehndhal', door Art Pro, aanvang 20.30 uur in het LAK- Theater, Cleveringaplaats. Van 10.00 uur. Sint Nicolaascontactavond met klaverjassen een sjoelen aanvang 20.00 uur in het Zijikwartier. Nieuwkoop Sinterklaas bezoekt de Brug- gebuurt. Kennedyplein, vanaf 13.30 uur Warmond esoterische markt met o.a. Tarot, Handlezingen, de Aura en cursusinformatie, van 14.00 tot 16.30 uur bij Dekker Tennis Cen ter, Veerpolder.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16