Keuringsdienst zaden investeert miljoenen 'Schiphol naar 34 miljoen passagiers' 'Persoonlijke gegevens in gemeentecomputer niet gewaarborgd' Openbaar vervoer komt met plan spitsbussen Schiphol Albert Plesman had Schiphol graag nabij Leiderdorp gezien Allochtone jongeren veel valeer werkloos DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 Inzage in dossier sociale diensten moet verbeterd DEN HAAG Veel sociale dien sten in grote en middelgrote ste den schonen hun dossiers alvo rens cliënten er inzage in krijgen. Dit blijkt uit een onderzoek door Konsumenten Kontakt onder 79 sociale diensten. In slechts zes van de 79 onder zochte gemeenten krijgen uitke ringsgerechtigden het hele dos sier te zien: Hellevoetsluis, Al melo. Doetinchem, Helmond, Middelburg en Tilburg. Bij 80 procent van de sociale diensten kan de cliënt na een mondeling of schriftelijk verzoek inzage in het dossier krijgen. In de meeste gevallen betekent dit dat ze het kunnen doorbladeren. Konsumenten Kontakt vindt dat inzage en correctie van dos siers bij de sociale diensten onder de Wet Persoons Registratie moe ten vallen, die sinds een halfjaar van kracht is. Dat geeft uitke ringsgerechtigden niet alleen het recht zijn of haar registratie in te zien, maar ook het recht onjuiste gegevens te corrigeren. DEN HAAG - De bescherming van per soonlijke gegevens die bij een gemeente in de computer zijn opgeslagen, is niet gewaar borgd. Juist bij de gemeenten zelfbestaan de grootste risico's dat onbevoegden inzage krijgen in de gegevens, zowel door de feilba re technische inrichting van systemen als door de organisatie rondom de automatise ring in de gemeenten. Tot die conclusie is een commissie geko men, na zeven maanden toezicht te hebben gehouden op de ontwikkeling van de ge meentelijke basisadministratie (GBA). Vol gens de zogenoemde wet GBA dienen uit eindelijk alle gemeenten in Nederland een zelfde 'bevolkingsboekhouding' bij te hou den. "Het GBA-project is op de goede weg", schrijft de commissie van toezicht in het eindverslag dat gistermiddag aan staatsse cretaris D. de Graaff-Nauta van binnenland se zaken werd aangeboden. Het rapport be vat dan ook genoeg positieve punten, maar de nadruk lag gistermiddag bij een bijeen komst in Den Haag toch op een aantal zaken die verbetering behoeven. Allereerst dient de vraag te worden beant woord wie voor wat verantwoordelijk is. Wie, dat kan de minister zijn, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten of de gemeen ten zelf. Op het niveau van de laatste bestaan volgens de commissie de grootste risico's waar het de bescherming van de persoonlij ke levenssfeer betreft. Procedures kloppen niet altijd, terwijl beschermende maatrege len en de eigen verantwoordelijkheid door ambtenaren niet altijd worden erkend. Ver der is geconstateerd dat de voor de GBA noodzakelijke automatiseringskennis niet altijd in eigen huis aanwezig was. Volgens de commissie leidt dat tot een grote mate van afhankelijkheid van de leverancier van de hard- en software. Gemeenten dienen dan ook op adequate wijze te worden onder steund. De commissie heeft zich de vraag gesteld in hoeverre de invoering van het GBA-stel sel aansluit op het opleidingen- en functie niveau in de gemeenten. De ambtenaren wa ren allen enthousiast, dat wel. Zegt de com missie: "Ongetwijfeld ligt er ook een relatie tussen deze motivatie en het deelnemen aan de proef'. De commissie wil dan ook weten hoe dat bij andere gemeenten is gesteld, om dat de invoering van de GBA naar verwach ting problemen in de organisatie en het management met zich meebrengt. In elk geval moeten de opleidingsmoge lijkheden voor ambtenaren worden uitge breid. De taakverzwaring die aan de ambte naren wordt opgelegd, zou wel in de functie waardering en het daaraan gekoppelde sala ris moeten doorklinken, zo vindt de c Eerste paal voor nieuw pand NAKG Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groente- en Bloemenzaden (NAKG) in Roelofarendsveen mag per 1 januari internationale kwaliteits certificaten van tuinzaden afgeven. De keuringsdienst heeft hiefvoor toestemming gekre gen van de International Seed Testing Association. De keuringsdienst krijgt het steeds drukker. Uitbreiding werd derhalve noodzakelijk. Gistermiddag werd door de oud-directeur akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij W.F.S. Duffues de eerste paal gesla- LOTA ziet met nieuwe kabinet nieuwe kansen DEN HAAG De Vereniging La gere Overheden tegen Apartheid (LOTA) voert volgende maand een gesprek met de ministers Dales van binnenlandse zaken en Van den Broek van buitenlandse zaken om duidelijkheid te krijgen over het an- ti-apartheidsbeleid van het rijk. Bij LOTA zijn 71 gemeenten en provincies aangesloten, waaronder onder meer Leiden, Leiderdorp, Boskoop en Waddinxveen. Vorige week heeft de LOTA besloten een voorkeursbeleid richting bedrijfsle ven te voeren waardoor bij het ko pen van diensten of produkten naast criteria als kwaliteit en prijs, ook het gegeven van het wel of niet hebben van relaties met Zuidafrika een rol moet spelen. Een ander initiatief van LOTA, namenlijk een gesprek met acht be drijven die contacten hebben met Zuidafrika, heeft weinig vruchten afgeworpen. Dat gesprek had afge lopen vrijdag moeten plaatshebben, maar de aangeschreven bedrijven lieten het afweten. President-directeur H. Hooykaas van Shell liet de LOTA schriftelijk weten de uitnodiging te zien als 'een ultimatum waaraan wij uiteraard geen gehoor kunnen geven". Hooy kaas vindt dat de actie van LOTA 'dreigende vormen' begint aan te nemen en wijst op mogelijke juridi sche acties als Shell of een van de aan haar verbonden vennootschap pen als gevolg daarvan zullen on dervinden. Nieuwe consulent voor de landbouw DEN HAAG - Ir. A. Vijverberg (56) wordt benoemd tot consulent voor de landbouw in Zuid-Holland, al dus een bekendmaking van het mi nisterie van landbouw, natuurbe heer en visserij. De consulentschap pen van de landbouw vertegen woordigen verschillende directies van het ministerie in de provincie. Vijverberg is nu nog consulent van het Consulentschap voor de Tuinbouw in Naaldwijk. Hij stu deerde af in 1962 aan de toenmalige Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Als plaatsvervangend consulent wordt aangesteld ir. C. Spek (37), thans beleidsmedewerker van de centrale directie veehouderij en zui vel van het ministerie. De benoe mingen vloeien voort uit een nieu we, technische en economische structuur bij het ministerie per 1 ja nuari 1990. Leids Kankercentrum verleent steun bij bevolkingsonderzoek DEN HAAG/LEIDEN - Het Inte- graal Kankercentrum West in Lei den begint, in samenwerking met de basisgezondheidsdiensten, be gin 1990 met het landelijk borstkan keronderzoek. De eerste onder- zoekslocaties komen in Den Haag en Voorburg/Leidschendam. Vrouwen in de leeftijd van 50 tot 70 jaar uit worden voor onderzoek opgeroepen. Wanneer de vrouwen uit Leiden, de bollenstreek en de Alphense regio aan de beurt zijn, is nog niet bekend. In het voorjaar van 1990 wordt daarover een besluit ge nomen. Het hele landelijk onder zoek moet in 1993 zijn afgerond. gen voor een nieuw pand aan de Sotaweg in Roelofarendsveen. Het gebouw (zie maquette rechts) is ontworpen door de Veense archi tect Van Rijn, kost 9 miljoen gulden en moet eind 1990 klaar zijn. Het ge bouw herbergt onder meer een la boratorium, kantoorruimte, verga derzaal en in de kelder is een grote zaadopslagruimte. Naast de kwaliteitsbewaking van zaden en planten verzorgt de NA KG ook de registratie van groente gewassen.' Veredelaars zijn ver plicht een nieuw groenteras te laten registreren om dit internationaal te mogen verhandelen. Bij de NAKG worden de eigenschappen van het ras in een 'paspoort' vastgelegd. De latere keuringen op rasechtheid en - zuiverheid worden aan de hand van dit paspoort uitgevoerd. De NAKG heeft als belangrijkste taak het keuren van groente- en bloemenzaden, bloemzaailingen, groenteplanten en plantuitjes en - sjalotjes. De keuringen worden ten dele op de bedrijven waar zaden, planten en uitjes worden vermeer derd, uitgevoerd. De teler keurt zelf en steekproefsgewijs voeren tien keurmeesters controles uit. Zaden en planten worden voorts gekeurd op het bedrijf in Roelofs- arendsveen. In het laboratorium wordt gecontroleerd of de zaden voldoene kiemkracht hebben, ge zond en raszuiver zijn. Op het proef veld, de NAKG beschikt over 12 hectares vollegrond en 6000 vier kante meter kasoppervlakte, wordt Investeringen Bij de NAKG in Roelofarendsveen werken 70 mensen. De bouw een nieuw kantoor/laboratorium is onderdeel van een veel groter inves teringsprogramma. De overheid heeft in totaal 12,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Van dat geld is inmiddels al een uitbreiding van de kasruimte met 2000 vierkante meter en een aanzienlijke uitbreiding van de automatisering betaald. Na het gereedkomen van het pand staat nog de bouw van een be drijfsgebouw op het programma. Eind 1990 vertrekt de dienst naar het nieuwe pand en wordt het huidi ge gebouw gesloopt. Het bedrijfsge bouw is op de vrijkomende locatie ingetekend. De indeling van het nieuwe NA- KG-gebouw is zodanig dat alle afde lingen heel dicht bij elkaar liggen. De opslag van zaden is bewust in de kelder gesitueerd. De tempera- tuursschommelingen zijn onder de grond veel kleiner, maar bovendien kunnen de zaden hierdoor direct van de kelder naar het laboratorium worden gebracht. Zaden worden met chemische middelen tegen schimmels en ongedierten be schermd. Omdat er lang na de be handeling nog stoffen kunnen vrij komen, moet worden voorkomen dat de zaden door het hele gebouw alvorens in het laboratori- te komen. »«i Luchthaven wil de ruimte om in Europa te blijven meetellen SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol zal in het jaar 2003 zo'n 34 miljoen passagiers per jaar vervoeren in plaats van de huidige 16 miljoen. Aan vracht zal er twee miljoen ton worden verwerkt. Nu is dat ruim een half miljoen ton. Wil de luchtha ven dit bereiken dan moeten de passagiers- en vrachtstromen naar Nederland worden gesti muleerd. Zo zou er volgens pre sident-directeur R. den Besten een halteplaats van de TGV op Schiphol moeten komen. Hij zei dit gisteren in een toelichting op het zogenaamde Masterplan Luchthaven Schiphol, dat erin voorziet het vliegveld in het jaar 2003 in het rijtje van vijf belangrijk ste luchthavens van Europa te plaatsen. Den Besten legde er giste ren de nadruk op dat achterblijven van Schiphol in vergelijking met luchthavens als Londen, Parijs en Frankfurt grote gevolgen zal heb ben voor de werkgelegenheid. Op dit moment biedt de luchthaven di rect of indirect werk aan 85.000 De luchthavendirecteur zegde toe dat de groei van Schiphol niet nood zakelijkerwijs gepaard hoeft te gaan met een toename van de luchtver ontreiniging. "Er wordt veel onder zoek gedaan naar de wijze waarop vliegtuigen schoner kunnen gaan vliegen. Het resultaat daarvan zal zeker van invloed zijn op de belas- overlast van de baan bij Zwanen- ting van het milieu". burg in te dammen. Begin januari In het masterplan wordt de aan- presenteert Schiphol een milieube- leg van een vijfde landingsbaan in leidsplan als aanvulling op het in noordelijke richting bepleit om de september verschenen masterplan. ALPHEN AAN DEN RIJN Zou Albert Plesman in 1938 zijn zin hebben gekregen, dan was Schiphol tussen Leiden en Lei derdorp tot stand gekomen en niet aan de rand van Amster dam. Maar de hoofdstad had de regering op haar hand. Zodoen- de kreeg Piesmans wens geen kans. Plesman was tot de conclusie gekomen dat de nationale luchthaven nabij Leiden moest komen, omdat Amsterdam en Rotterdam al voorzieningen hadden. Toen zijn idee niet werd gehonoreerd deed hij de suggestie Schiphol in de zuid- door Jan Westerlaken hoek van de Haarlemmermeer polder (Burgerveen) te vesti gen. Opnieuw verzette Amter- dam zich en weer met succes. Gevolg: de nationale luchtha ven kwam toch bij de hoofdstad te liggen. Tot groot genoegen van Aals meer, vertelt de Alphenaar Re- né de Leeuw, dié een boek over de luchtvaartpionier Plesman schreef. Want de bïoemenkwe- kers hadden er belang bij dat Schiphol dicht bij hen in de buurt was. Met de uitbreiding in Amsterdam, nam echter ook de geluidhinder toe. Het was beter geweest, zegt De Leeuw, dat de luchthaven in de buurt Burger- veen was gekomen, want dan was het geluid beter te beheer sen geweest dan nu het geval is. Het fenomeen Plesman. Meer dan eens werd het te boek ge steld. Nu in een totaal andere vorm. De Leeuw voerde, in op dracht Van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), gesprekken met mensen die Albert Plesman hebben ge kend. Zij vertelden hun verha len net als de familie en de dochters van de man die wordt gezien als de grondlegger van de KLM. Een legendarische figuur. Maar Plesman was meer dan al leen de man van de leuke ver haaltjes. Hij was iemand met visie, vertelt René de Leeuw. Plesman had in de gaten dat Ne derland na de Eerste Wereld oorlog achterliep op het gebied van de luchtvaart. Dus wat deed hij? De pionier organiseerde een tentoonstelling waar Ne derland kon kennismaken met het vliegtuig. Niet minder dan een half miljoen landgenoten kwamen daar op af. In diezelfde periode werden pogingen gedaan een lucht vaartmaatschappij op te rich ten. Plesman werd als directeur gevraagd en werd op die r Alphenaar Re né de Leeuw: "Plesman was wel zuinig, maar niet op de verkeerde ma- de stuwende kracht achter de KLM. Zijn eerste grote ideaal, een lijndienst tussen Batavia en Amsterdam, kwam er in 1930. Een stap waarmee de KLM in eens een voorsprong nam op an dere landen. Want alleen Enge land en Frankrijk onderhielden verre lijndiensten. Betrouw baarheid stond toen al hoog in het vaandel van de KLM. Dat was vooral aan Plesman te dan ken. De Tweede Wereldoorlog zet te een streep door het streven van Plesman om een zo goed mogelijk vervoersprodukt tot stand te brengen. De oorlog be tekende het einde van de KLM- activiteiten. De bezetter nam Plesman na een jaar gevangen. Directe aanleiding was een ont snapping naar Engeland. De Duitsers vermoedden dat Ples- man daar de hand in hand. Ten onrechte, zo bleek later, werd hij in het 'Oranjehotel' in Sche- veningen opgeborgen. Met die ontsnapping had hij niets te ma ken. Dankzij een Zweedse graaf die nauwe contacten met Go- ring - Hitiers rechterhand - on derhield, was Piesmans behan deling in het gevang mild en kwam hij na een jaar weer op vrije voeten. Alleen, hij mocht zich niet meer in het westen van het land ophouden. Derhalve verhuisde Plesman naar het oosten waar hij veelvuldig be zoek kreeg van mensen die ant woord probeerden te vinden op de vraag wat er met de lucht vaart na de oorlog moest gebeu- Dé grote verdienste van Ples man is geweest dat hij de basis voor de huidige KLM heeft ge legd, vertelt René de Leeuw. "Wat samen kon, werd samen gedaan. Zo was Plesman. Een zuinig mens, want wat je samen deed, kon je samen delen. Zui nig was hij ook voor zichzelf. Als 'ie op stap ging, kwam hij al tijd met hetzelfde bedrag terug als hij had meegenomen. Nee, Plesman was zeker niet op een verkeerde manier zuinig. Aan ontwikkeling besteedde hij best geld. Kijk je nu naar zijn salaris, dan verdiende hij voor een topfunctionaris bepaald niet veel. De KLM staat trou wens nog altijd bekend als een onderneming die niet erg veel betaalt". Plesman was een ideeënrijke man. Altijd had hij een boekje op zak waarin hij alles op schreef. Goede en minder goede ideeën. Zijn werk was zijn le ven. Toch was hij een toegewijd vader die dol was op z'n kinde ren en kleinkinderen. Overal sleepte hij hen mee naar toe. Steeds weer vroeg hij of ze de plekken kenden waar ze waren. Voor z'n medewerkers was Plesman geen gemakkelijk mens. Wel gevoelig, maar zijn karakter was dominerend en veeleisend. Ondanks die trekjes was er weinig verloop onder het personeel. Plesman had een neus voor goede mensen en zag altijd kans zijn enthousiasme op hen over te brengen. Een man als Plesman in deze tijd? "Nee", zegt René de Leeuw, "daar past hij niet in. Vroeger kon hij opmerkingen maken over schoenen die niet gepoetst waren of ongekamde haren. Tegenwoordig hoef je daar niet mee aan te komen. Trouwens, over een cao praatte hij al helemaal niet graag. Als een man goed voor z'n werk was, dan gaf Plesman hem er gewoon wat bij". AALSMEER Vier openbaar-ver voermaatschappijen hebben bij het rijk een plan ingediend voor een nieuw spitslijnennet voor Schiphol. Zij willen met ingang van mei vol gend jaar 25 nieuwe spitsbussen in zetten richting luchthaven; De maatschappijen verwachten dat binnen drie jaar 7400 Schipholwer- kers de auto laten staan en met de bus naar hun werk gaan. Het plan is ontwikkeld door de projectgroep Openbaar Vervoer Schiphol. Daarin zitten Centraal Nederland, NZH. Enhabo. GVB Amsterdam, de Nederlandse Spoor wegen en de luchthaven Schiphol. De projectgroep vroeg begin dit jaar aan alle op Schiphol gevestigde bedrijven de postcodes en werktij den van hun werknemers op. Aan de hand van deze gegevens - 90 pro cent van de aangeschreven bedrij ven stuurde het vragenformulier in gevuld terug - werd nagegaan waar voldoende Schipholwerkers wonen om er een spitsbus vandaan te laten rijden. Uit het onderzoek bleek dat van de 38.000 mensen die op de luchtha ven werken er 22.000 op min of meer regelmatige tijden van huis naar het naar werk reizen. De be langrijkste woonplaatsen van de Schipholwerkers zijn Amsterdam (2805), Hoofddorp (2184), Amstel veen (1638) en Haarlem (1623). De 48 spitslijnen die vanaf volgend jaar Schiphol-Centrum en -Oost aan doen, bedienen een gebied waar ruim 14.000 Schipholwerkers wo- De busmaatschappijen verwach ten dat binnen drie jaar ruim 7400 mensen voortaan met de bus naar hun werk op Schiphol gaan. Mo menteel zijn dat er nog slechts 1300. Als de hooggespannen verwachtin gen uitkomen, dan rijden er in de toekomst 4272 auto's minder op het zwaar belaste wegennet rond de luchthaven. Met de verwezenlijking van het plan dat nog door de Rijkshoofdin specteur van het Verkeer moet wor den goedgekeurd, is een bedrag van bijna vijftien miljoen gulden ge moeid. LEIDEN/DEN HAAG - De over heid moet meer jongeren uit etni sche minderheidsgroepen in dienst nemen. Ook moet het scholingsni veau yan deze groep worden verbe terd om een aanzienlijke stijging van de werkloosheid onder deze jongeren te voorkomen. De werk loosheid onder deze jongeren is nu al vele malen hoger dan onder hun Nederlandse leeftijdgenoten. Dit is de conclusie van een onder zoek van de Rijksuniversiteit Lei den in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid naar de toekomstige arbeids marktpositie van allochtone school verlaters. Zowel de rijksoverheid als lagere overheden moeten stre ven naar een evenredige vertegen- 'woordiging van minderheden in hun personeelsbestand. Het onderzoek richtte zich op de positie van Turkse, Marokkaanse, Surinaamse en Antilliaanse jonge ren (15-24 jaar) in de jaren 1988 tot en met 1991. In 1988 was respectie velijk 46 procent, 75 procent, 58 pro cent en 57 procent van deze jonge ren werkloos. Onder Nederlandse jongeren bedroeg de werkloosheid volgens de onderzoekers in dat jaar 17 procent. Hoewel het opleidingsniveau bij de onderzochte groepen de komen de jaren iets stijgt, zullen vooral Turkse en Marokkaanse jongeren oververtegenwoordigd zijn onder de lager opgeleiden. Ook onder middelbaar en hoger opgeleiden kan de werkloosheid toenemen, zij het dat het hierbij om kleinere aantallen gaat. De ontgoo cheling zal er volgens de onderzoe kers niet minder om zijn. Het gaat namelijk om jongeren die zich heb ben ingespannen om verder te stu deren en toch werkloos worden. Minister De Vries heeft een rap port met de resultaten van het on derzoek toegestuurd aan de Eerste en Tweede Kamer. De Vries streeft ernaar uiterlijk in 1994 gelijke kan sen op werk te scheppen. 'Bedrijfsleven dupe van slechte wegverbindingen' LEIDEN "Het ontbreken van rijksweg 11-west, de verbinding tussen rijksweg 44 en rijksweg 4, kost het Rijnlandse bedrijfsleven jaarlijks ongeveer 12,5 miljoen gul den". Drs. A. Berkhout, directeur van de Kamer van Koophandel zei dit gisteren bij de ingebruikneming van de gedeeltelijke nieuwbouw van de Kamer aan de Leidse Sta tionsweg. In zijn pleidooi om het Groene Hart van Zuid-Holland meer voor het bedrijfsleven te benutten, vroeg hij ook aandacht voor knelpunten in het wegennet. Zo lijdt volgens Berkhout ook het verkeer naar en van de Bollenstreek onder het ont breken van een goede oost-west verbinding. Dat verkeer heeft vol gens hem drie mogelijkheden: "Omrijden via Amsterdam, via Was senaar of door de bebouwde kom". Van de drie noord-zuid-verbin- dingen levert de secundaire weg 7, die een verbinding tussen Alphen en Schiphol moet vormen, de mees te problemen op.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15