WVL wil snel overleggen met bewoners Slaaghwijk 'Grote kansen in Oostbloklanden' DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 LEIDEN/REGIO Nog geen besluit over aanstelling huismeesters N. Hemmes neemt afscheid van veiling Flora in Rijnsburg LEIDEN - Op de bestuursver gadering van de Woningbouw vereniging Leiden (WVL) is gis teravond geen besluit genomen over de toekomst van de huis meesters in de Slaaghwijk. Wel is besloten zo snel mogelijk met de bewoners te overleggen om verdere problemen te voorko- Verschillende buurtcommissies, waaronder die van het Jacques Ur- lusplantsoen en de Muiderkring, riepen de WVL deze week op de de finitieve aanstelling van de sociale huismeesters uit te stellen. Ze maakten in een brief bezwaar tegen de kosten die zo'n aanstelling met zich meebrengt (per huurder onge veer 20 gulden per maand). Ook werd de WVL-enquête over de be hoefte aan huismeesters in het schrijven bekritiseerd. De bewoners willen dat het be sluit over een definitieve aanstel ling wordt uitgesteld tot na 1 april. De bewoners hebben dan de tijd om een eigen alternatief plan op te stel len. Wanneer de WVL dit uitstel niet verleent, willen de bewoners actie ondernemen. Directeur Mulder van de WVL be grijpt niet goed waarom de bewo ners het idee hadden dat deze kwes tie gisteravond tijdens de bestuurs vergadering zou worden bespro ken. "We waren helemaal niet van plan om de aanstelling van de huis meesters te regelen". Mulder wil graag binnenkort overleg voeren met de bewoners. "We hebben el kaar hard nodig, niemand schiet er Lezers schrijven Vrijmarkt In deze krant van 24 november jl. stond een artikel waarin de gedach ten van de Vereniging Koninginne dag werden geventileerd om in de toekomst meer activiteiten op de binnenstad te richten, met name om te komen tot een vrijmarkt, naar voorbeeld van de situatie in Am sterdam op Koninginnedag. Een en ander zou betekenen dat de Vereni ging Koninginnedag dan haar be leid drastisch zou wijzigen dienaan- gaand, want tot nu toe werd vooral medewerking gegeven, onder meer door het geven van bescheiden sub sidies, aan festiviteiten in vooral de buitenwijken van Leiden. Echter, het idee van een vrijmarkt naar Amsterdams voorbeeld is al in eerder voorgesteld aan B en W van Leiden door het raadslid Anneke Boot en mede naar aanleiding van een artikel van mijn hand over deze materie in Nieuws week van zondag 21 mei jl. heb ik daarover al contac ten gehad met genoemd raadslid. Zowel Anneke Boot als nu ook de Vereniging Koninginnedag willen deze vrijmarkt alleen toegankelijk maken voor mensen die als particu lier bij voorbeeld een kraampje be mannen - of zo maar op een stukje straat zitten - om spulletjes te verko pen. Anneke Boot heeft nog eens benadrukt het prettig te vinden als hier ook de artistieke prestaties van het publiek naar voren treden. Hoewel ik persoonlijk toejuich dat zowel een raadslid als de Vereni ging Koninginnedag vóór een vrij markt zijn, plaats ik toch wat vraag tekens bij hun gedachtengang om uitsluitend particulieren tot zo'n markt toe te laten. In Amsterdam is tijdens de vrijmarkt te zien dat de professie en amateurs vaak op één lijn zitten. Bovendien, hoe massaler de belangstelling, hoe beter én ge zelliger. Misschien ben ik te pessimis tisch, maar in de periode dat ik nog bij wijkvereniging Aktief functio neerde, maakten we er vooraf veel werk van om particulieren naar Zuid-West te halen om spulletjes te verkopen. De belangstelling bleef meestal beperkt tot amper 20 aan meldingen. Wat in Amsterdam ook belangrijk is voor het welslagen van de vrij markt, is de spontane medewerking van de horeca. Vrijwel overal terras sen met live-muziek, waarbij van heinde en verre orkesten en orkest jes naar Amsterdam worden ge haald. Dat kost natuurlijk nogal wat geld. Begin juni van dit jaar heb ik met een brief een aantal horecabedrij ven in de binnenstad benaderd met de vraag of zij met het instellen van een vrijmarkt bereid zijn in dat op zicht hun Amsterdamse collega's te volgen. Want als deze sector niet meedoet aan de vrijmarkt, valt ook een groot deel van de gezelligheid op zo'n dag weg. Welnu, de uitslag van mijn bescheiden 'onderzoekje' was niet bepaald hoopgevend. Ik had de brief in 14 zaken in de bin nenstad persoonlijk afgegeven, ho recabedrijven die normaliter altijd 'in' zijn voor de presentatie van live muziek. Al binnen twee dagen kwam er een zeer positieve reactie van Ben Luijkx en Lidy van der Steen van 'De oude Hamonie' in de Breestraat... Maar daar is het bij ge bleven. Al met al hoop ik dat die vrij markt er toch gaat komen in de bin nenstad van Leiden, maar dan wél naar Amsterdams voorbeeld. Henny Kwik, Van 's-Gravensandestraat 19, Leiden. deze zaak op de spits wordt gedreven". Mulder betreurt het dat de bewo ners met acties dreigen. "Ik denk dat we in een stadium zijn dat ge voelens een grotere rol spelen dan zakelijke argumenten. Dat moeten we snel veranderen". Mulder is op timistisch dat de partijen tot elkaar kunnen komen. "Indien de bewo ners graag respijt willen om een al ternatief plan op te stellen zullen ze niet op veel weerstand stuiten". Volgens de WVL-directeur loopt het voorlopige contract van de huis meesters aan het eind van dit jaar af. Hij ontkent dat de beslissing over hun definitieve aanstelling voor die tijd moet worden genomen. "We kunnen de verbintenis ook voor korte tijd verlengen". Mulder zegt begrip te hebben voor de bezwaren tegen de kosten verhoging van ongeveer twintig gulden per maand die de huurders op hun bord krijgen. "Maar ze moe ten ook inzien dat die huismeesters er zijn om hun woonomstandighe den te verbeteren. Ze zijn niet aan gesteld om de bewoners het leven zuur te maken". Aap verricht opening Cemsto LEIDEN - Een chimpansee van het dierenpark Amersfoort verricht vrijdag 1 december de officiële ope ning van het nieuwe Cemsto-kan- toor aan de stationsweg 20 in Lei den. Het 57 jaar oude gebouw aan de Papengracht voldeed niet meer aan de moderne bedrijfsvoering. De aap neemt de opening voor zijn re kening omdat Cemsto het dieren park sponsort. Opening nieuw kantoor Detam LEIDEN - De bedrijfsvereniging Detam opent maandag 4 december aan de Schipholweg haar nieuwe districtskantoor. De Detam voert de sociale verzekeringswetten uit voor ongeveer 625.000 verzekerden die werkzaam zijn in de detailhandel en ambachten. Daarnaast zijn 2,5 mil joen huisvrouwen voor de AAW bij de Detam verzekerd. Velde, A. Boels en J.C. Lubbe, S.C. Denis en S. Heruer, D.L.G. Martis en C.M.A. Garcia. A.C. Teo en S.H. Yeh. RIJNSBURG - Nederlandse bloemen zullen binnenkort in een aantal Oostbloklanden ver krijgbaar zijn. Dat verwacht N. Hemmes van de veiling Flora in Rijnsburg. Hemmes is alge meen vertegenwoordiger van het bestuur en tevens hoofd van de afdeling public relations van de veiling. Hij meent dat er voor Nederland grote kansen liggen achter het 'bijna voormalige IJzeren Gordijn'. "Wij zijn er klaar voor, want op dergelijke ontwikkelingen moet je direct inspelen anders mis je de boot". door Kees van Kuilenburg Hemmes zal deze nieuwe fase ech ter niet meer meemaken als Flora man. De Leidenaar neemt 13 de cember afscheid bij de Rijnsburgse veiling na een loopbaan van 36 jaar. Het afscheid van de 62-jarige Hem mes betekent niet dat hij verloren is voor het 'vak'. Hij wordt voorzitter van de commissie binnen-tentoon- stellingen van de Floriade, die in 1992 in Zoetermeer wordt gehou den. "Dat lijkt mij een leuke uitdaging om mijn loopbaan in de bloemen mee te besluiten", aldus Hemmes. "Als ik daar niet aan de slag had ge kund, was ik gewoon gebleven. Flo ra is mijn lust en mijn leven en ik ga nog steeds fluitend naar mijn werk. Vorig jaar had ik al weg gekund, maar als je met plezier werkt, denk je daar niet aan. Nu neem ik af scheid omdat ik geen twee heren kan dienen, want die Floriade wilde ik gewoon meemaken". De vertrekkende Hemmes begon in 1953 als administratief medewer ker bij de veiling. Dat heeft hij maar drie weken gedaan, daarna is hij gaan 'zwerven door het bedrijf en de wereld'. "Factureren, de handel bij de klok volgen en het opzetten van de export naar Italië", schetst hij en kele activiteiten uit de eerste jaren van zijn loopbaan. In 1957 werd Hemmes bedrijfslei der van de Rijnsburgse veiling en bovendien algemeen vertegen woordiger van het bestuur. "Dat was een periode waarin ik werkte met Gerrit Hogewoning en de he laas veel te vroeg overleden oud- wethouder Cees Noort. Mensen die veel hebben bijgedragen aan de ont wikkeling van Flora". Televisie Ook aan een betere naamsbekend heid werd door Hemmes hard ge werkt. Zo werd het bekende Nieuw jaarsconcert vanuit Wenen lange tijd door de veiling gesponsord. "Maar ook bij de verschillende Ne derlandse televisiezuilen kwamen we dikwijks op de aftiteling van de programma's terecht. Bovendien werden in Rijnsburg zelf program ma's uitgezonden", merkt de trekkende Flora-medewerker op. operatie is dat de leiding in handen i praktizerende kwekers. Die Lijnrijders Aan de exportbevordering heeft Ook heeft Hemmes meegemaakt voelen aan waar de problemen lig- Hemmes in de loop der jaren zijn dat de Ideuren' naar Westduitsland gen van anderen en daar wordt dan steentje kunnen bijdragen. "Bij het opengingen en het lijnrijden op ook direct op ingespeeld. Boven- gang kwam. "In het begin liep dat dien kent iedereen elkaar nog nog niet zo soepel en Waren er tal steeds, ook binnen van constructies nodig om h< gelijk te maken dat bedrijfjes zich bestuur van Flora heeft altijd de ativiteit voorop gestaan. Had je idee, dan kreeg je ook de kans het uit te werken en uit te voe; Bovendien staat men ook achter de mensen. Dat is de kracht is mijn ervaring". Hemmes reisde van hot maar her om markten bloot te leggen en daar wonende en werkende kwekers te bewegen om hun produkten organisatie van nu ongeveer 400 medewerkers. Daarnaast kennen we natuurlijk die Duitsland konden vestigen. Nu rij- typische Rijnsburgse mentaliteit Flora den er dagelijks zo'n 500 lijnrijders naar Westduitsland, Engeland en Frankrijk. Dat Rijnsburg te veilen. "Je hebt be- Budapest. Er ligt daar van 8C dat ik niet lullen maar poetsen. Een hartelijk volk ook, dat veel voor an deren overheeft. Maar daarnaast puls geweest voor het vak. Datzelf- ook een handelsvolk. Ook dat is de zie ik straks gebeuren naar Ber- sinds 1953 niet veranderd. Kortom, lijn, Leipzig, Dresden, Praag of ders vandaan halen, bijvoorbeeld Tsjechisch of Hongaars moeten le- uit Israël, Kenia en Zimbabwe. Die kwekers veilen hun bloemen op ei gen naam in Rijnsburg. Maar zoiets gebeurt niet van de ene dag op de andere. Daar moet je de organisatie op afstemmen. Zo hebben we bij voorbeeld iemand bij de veiling die Ivriet (modern Hebreeuws-red.) spreekt. Dat vergemakkelijkt de contacten. En zo zijn er nog wel meer voorbeelden te i n markt houden" Vandaar ill jen al roep dat de Dat is overigens ook de kracht van de veiling. Toen er onvoldoen de leerlingen waren voor een cursus Frans op de tuinbouwschool, legde Tibet Flora de rest van het geld er bij om de docent toch voor de school te be houden omdat dat belangrijk was voor het vak". De vertrekkende Flora-man heeft ook veel waardering voor zijn be- Prestatieloop De Leidse volksuniversiteit houdt don derdag 30 november om 20.15 uur in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45 een dia lezing over Tibet. stuur. "De grote kracht v REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Straatje om (I) Een straatje om in Leiden. En je hoeft er niet eens de deur voor uit. Bekijk de stad gewoon vanuit je luie stoel. Dat kan, met weer een nieuw fotoboek 'Een straatje om in Leiden' dat dezer dagen is ver schenen. Het is een boekje met oude prentbriefkaarten van de stad uit de verzameling van Adri- aan Landman en samengesteld door Herman Kleibrink. Alweer een boekje over Leiden, zullen sommigen denken. Krij gen Leidenaars dan nooit geen genoeg van afbeeldingen die la ten zien hoe mooi hun stad er vroeger uitzag. Kennelijk niet. En wie de mooie ansichten in 'Een straatje om...' ziet, moet toegeven dat het heel jammer zou zijn als al die fraaie foto's in een oude schoenendoos waren blijven zit ten. Ansichten zijn immers in alle jaren en alle tijden de mooiste plaatjes van mooiste plekje in de stad. Verzamelaar Adriaan Landman was een minnaar van het Leids stedelijk schoon. Aanvankelijk spaarde hij afbeeldingen van mo lens in en om Leiden. Geen won der, Landman werd zelf geboren in een huisje bij de houtzaagmo len 'De Hooiberg' aan de Mare- dijk. Later begon hij zich ook toe te leggen op het verzamelen van prentbriefkaarten. Van zijn unie ke verzameling is eerder, in 1982, een boekje onder de titel 'Groet uit Leiden' verschenen. Toen Adriaan Landman in 1985 over leed wist hij al van het verschij nen van het tweede boekje. 'Een straatje om in Leiden' be vat 83 prentbriefkaarten, waar van een aantal in kleur. Het alter natieve uitstapje begint bij de Wilhelminabrug over de Nieuwe Vaart (Rijn- en Schiekanaal) waarover nog een dubbele op haalbrug ligt. Dan de Hoge Rijn dijk met het militair invaliden huis (1920) waar nu sanitair wordt verkocht. De rit gaat verder via de Plantage en de Hogewoerd naar de Breestraat. We zien de paarde- tram en de nieuwe elektrische stadstram rijden. Hier en daar tuft een auto. Eén ding is zeker: een parkeerprobleem bestond in die tijd nog niet. De paardetram had toentertijd haar remise achter een groot sta tig pand bij de Utrechtsebrug. Dat woonhuis heeft intussen plaats gemaakt voor het Veerhuis waarvan we mogen hopen dat dat ook weer gauw plaats maakt voor wat dan ook. De dames en heren architecten hebben de afgelopen jaren wat afgeprutst in deze stad. 'Een straatje om in Leiden' laat zien hoeveel er is veranderd, in positieve zin, maar helaas ook in negatieve zin. Teveel mooie stadsgezichten zijn door de jaren heen opgeofferd aan lelijke nieuwbouw en het antmroriroor De Vismarkt is nauwelijks meer te herkennen omdat de woonhuizen door de stadhuis brand van 1929 zijn verwoest en niet meer herbouwd. Zonder stadhuistoren op de achtergrond zou dit stadsbeeld niet meer thuis te brengen zijn. Bijna onherken baar zijn ook de Prinsessekade (met nog huizen aan de kant van het Galgewater) de Houtmarkt, met de Houtmarktsbrug over de Langegracht en de inmiddels ver dwenen molen De Stier op de achtergrond. Verdwenen zijn ook de Mon- Pèrekerk aan de Haarlemmer straat, de ronde Victoria-Regia- kas in de Hortus, het pittoreske 'Oud Hortuszicht' (de speel- en theetuin aan de Witte Singel), de muziektent en de fontein in het Plantsoen. Gebleven zyn de prentbriefkaarten. Straatje om (2) Uit de oude ansichten met statige gevels en fonteinen blijkt maar weinig van disharmonie die aan de toenmalige rangen-en-stan- den-maatschappij ten grondslag lag. Een beetje een uitzondering is het plaatje van de Uiterste gracht in vroeger jaren. Ook heel pittoresk, zolang je maar niet weet dat daar mensen hebben ge woond in tochtige krotten; langs grachten die als open riolen fun geerde en bruggen die op instor ten stonden. Wat uit al die mooie plaatjes niet blijkt is dat Leiden een straatarme stad was. Op ansicht kaarten lijkt Leiden een stad met alleen maar deftige singels, schil derachtige grachten en statige De Houtmarktsbrug (over de Langegracht) met op de achtergrond molen De Stier die in later jaren is verdwenen. (foto's uit 'Een straatje om in Leiden') De Hogewoerd met (op de achtergrond) de stadstram die stopt hij de Kraaierstraat en dan verder rijdt naar het eindpunt Hoge Rijndijk bij de Wilhelminabrug. woonhuizen. Een stad zonder sloppen, krotten, stinkende bin nenwateren, troosteloze fabrieks gebouwen en een kwijnende la- ken- en wolindustrie. Alsof Lei den nooit de armste grote stad van Nederland is geweest met achterlijke sociale- en hygiëni sche toestanden. Een stad waar van de inwoners, zoals Jan Wol kers het ooit uitdrukte in Kort Amerikaans, het beleg van 1574 nooit te boven zijn gekomen. Er is tot dusver eigenlijk maar één boekje geweest dat een vol slagen ander beeld van Leiden liet zien dan statige gevels aan schilderachtige grachten. Dat is het boekje 'Leiden in last'. Een boekje met een opsomming van Leidens noden en tegelijkertijd een smeekschrift waarmee het stadsbestuur zich, in het begin van de jaren zeventig, tot de cen trale overheid wendde omdat de problemen van deze stad onop losbaar leken. Kijk, dat was nou een boekje waarvan geen Leide naar een tweede wil zien... Het boekje 'Een straatje om in Leiden' is uitgegeven door boek handel De Kier. Priis 19,90 gulden Buurthuis Matilo houdt zaterdag 2 de cember om 11.00 uur de traditionele Ni- colaasprestatieloop vanaf de Zaanstraat 126 in Leiden. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Oe afstanden bedragen 5,10 en 16 kilometer. Het inschrijfgeld voorde jeugd t/m '14 jaar bedraagt 2,50 gulden en voor volwassenen 4 gulden. Archeologie De conservator van de provinciaal-Ro meinse afdeling, drs. M. Brouwer, heeft zondag 3 december tussen 13.00 uur en 16.00 uur zijn maandelijkse archeologi sche spreekuur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Het spreekuur is bedoeld voor iedereen die een oud voorwerp in zijn of haar bezit heeft en daar meer over wil weten. Japanse film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat draait maandag 4 de- .cember de klassieke Japanse film Eij- anaika van de regisseur Imamura. Het scenario speelt zich af in een Japanse wijk uit de vorige eeuw met shows, wor stelaars, het monster met de lange nek, zakkenrollers en bedelaars. Aanvang 20.00 uur, toegang 7,50 gulden. Zijderoute Reisfeidster Karin Schaedler doet maan dag 4 december in een dialezing verslag van de zogenaamde zijderoute in de Ka pelzaal aan de Oude Vest 45. Waar in de oudheid oe zijde-karavanen van oost naar west trokken door woestijen en over bergpassen, bedreigd door zandstormen en roversbenden, trekken nu toeristen karavanen in omgekeerde richting langs de zijderoute, op zoek naar het avontuur. Aanvang 20.00 uur. Lichaamswerk Swami Omkaranand houdt voor de twee de maal een avondcursus ademtherapie en lichaamswerk (zowel vanaf 5 als van af 6 december) in het pand Koppenhink- steeg 15, naast de Kaasmarkt. De cursus bestaat uit acht achtereenvolgende avonden van 19.00 uur tot 22.00 uur. Omkaranand werkt aan spierpijnen, li chaamshouding en depressies, die het gevolg zijn van spanningen en frustraties uit de vroege jeugd. Informatie tel. Dansmiddag De Leidse volksdansgroep Misirlou houdt zaterdag 9 december van 13.00 tot 17.00 uur een Braziliaanse dansmiddag in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a. Dansleidster Hanna Becker zal deze middag o.m. de Samba en de Frevo aanleren. De Frevo is een vrolijke ritmische carnavalsdans waarbij een kleine paraplu een belangrijk attribuut is. De entree is 10 gulden. Aanmeldingen viatel. 149180.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14