TAD LEIDEN 'Over mijn faillissement zijn weddenschappen afgesloten' 3 LEIDSCH DAGBLAD 'Meer vertegenwoordigers van bedrijfsleven in gemeenteraad' KERK VALT ONDER SLOPERSHAMER Toppop Discovery Show in de Groenoordhallen s DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 Veertig vrouwen solliciteren naar directeurschap reiniging LEIDEN - Bijna veertig a hebben gesolliciteerd naar de functie van hoofd van de directie reiniging, havens en warenmark ten, die vrijkomt door het vertrek van de huidige directeur M. Log- tenberg. Er hebben zich geen mannen aangemeld voor de func tie. In de advertentie werd overi gens al aangekondigd dat sollici terende mannen niet tot de proce dure zouden worden toegelaten. H. Verhagen, hoofd van de af deling personeelszaken, kan nog niet zeggen of er tussen de sollici tanten geschikte kandidaten zit ten. "De termijn loopt officieel tot eind deze week. Pas volgende week beginnen we met de brie- venselectie", aldus Verhagen. Voor deze baan wordt gericht naar een vrouw gezocht, omdat dergelijke directie functies zwaar zijn onderverte genwoordigd. "Van de 29 hoof den van directies zijn er maar drie vrouw. Daarom vonden we het in dit geval gewenst gericht een vrouw te vragen in de adverten tie", vertelt Verhagen. Daardoor werden allochtonen niet speciaal opgeroepen te solliciteren, maar als ze dat doen zijn ze niet bij voorbaat kansloos. Ook mannelij ke migranten kunnen meedoen in de Drocedure. Het uitsluiten heeft een paar boze reacties opge leverd van mannen die zich ge passeerd voelden. Verhagen: "Zij vonden dat ze geen eerlijke kans kregen. Die reacties hadden we wel verwacht". Burgemeester Goekoop tot VNO-vergadering Burgemeester Goekoop: "Ik kan mij de schrik van het bedrijfsleven best voorstellen als de grootste politieke partij in Leiden een ieder verrast met schijnbaar drastische ommezwaai in het groots opgezette project rondom het station' LEIDEN Het bedrijfsleven moet op grotere schaal deelnemen aan het lokaal bestuur. In de grotere ge meenten is hooguit tien tot vijftien procent van de raadsleden afkom stig uit bedrijven. De gemeenteraad is daarom vooral 'overheidsge- kleurd of trendvolger-achtig'. Be drijven moeten een veel grotere sti mulans aan de werkgevers geven om te participeren in het openbaar bestuur. Dit zei burgemeester Goekoop in een toespraak in Rotterdam tot de afdeling Zuid-Holland van het Ver bond van Nederlandse Onderne mers (VNO). De Leidse burgemees ter ging in zijn reden in op de com municatie tussen lokale overheid de bedrijven. "Er wordt oneindig Boosheid over uitdelen van parkeerbonnen op extra koopavonden LEIDEN - De eerste extra Sinter klaaskoopavond heeft veel autobe zitters gisteravond een parkeerbon opgeleverd. Ze hadden geen geld in de meters gegooid omdat ze het idee hadden dat alleen op de vaste koop avond (donderdag) moet worden betaald. Veel bekeurden gingen naar het bureau van de parkeerpolitie aan de Zonneveldstraat, waar in de loop van de avond circa veertig autobe zitters uitleg kwamen vragen. Volgens een politiewoordvoerder hoeft niet iedereen de bon te beta len. "Weliswaar staat duidelijk op de parkeermeters dat op alle koop avonden moet worden betaald, maar bij sommige parkeerplaatsen was de tekst van de verkeersborden nog niet aangepast. Dat geldt voor de terreinen Garenmarkt, Beesten markt, Kaasmarkt en de Molen- werf. Hier stond op de borden dat alleen overdag en donderdagavond parkeergeld wordt geheven. Men sen die daar hebben geparkeerd kunnen de bekeuring verscheu ren". Het is de bedoeling dat de ver keersborden vandaag nog worden vervangen door exemplaren met een aangepaste tekst. De parkeerpolitie heeft in voor gaande jaren nooit gecontroleerd tijdens de extra koopavonden. Dit jaar worden voor het eerst wel bon nen uitgeschreven. Dat is volgens de politie wel aangekondigd. "De bevolking is er op gewezen via ver schillende advertenties, onder meer op de gemeentepagina's in de huis aan huis-bladen". Politie lost 7 ongevallen met 'gestolen' wagen op LEIDEN De Leidse politie heeft zeven verkeersongevallen opgelost, waarbij de bestuurder is doorgere den. Het bleek in die gevallen te gaan om dezelfde automobilist. Een 22-jarige Leidenaar had op 9 november aangifte gedaan van dief stal van zijn auto. De wagen was echter niet gestolen, maar hij had aangifte gedaan omdat een vriend van hem met de auto een aanrijding had veroorzaakt. Onderzoek van de politie wees uit dat er in totaal zeven verkeersonge vallen waren veroorzaakt met de 'gestolen' auto. Die waren alle ver oorzaakt door de vriend van de eige naar van de auto. Tegen de autobezitter is proces verbaal opgemaakt wegens het doen van valse aangifte. De vriend moet nog door de politie worden ge hoord. Aanrander aangehouden LEIDEN Een 30-jarige man uit Sassenheim is gisteren aangehou den op verdenking van aanranding. De man zou op de Haarlemmerweg een 25-jarige Leidse onzedelijk heb ben betast. De vrouw gaf telefo nisch een signalement door aan de politie, die de verdachte enkele mi nuten later kon aanhouden op de Korte Mare. een schijnbaar drastische ommezwaai in het groots opgezette project m>- rondom het station". (archieffoto wim Dijkman) en Ben Luijkx breidt verzameling cafés opnieuw uit: LEIDEN - "Ik volg niet een bepaalde strategie bij de overnames van cafés. Als zich op een gegeven mo ment een mogelijkheid voor doet en het lijkt me leuk, koop ik zo'n kroeg gewoon". De enige vraag die Ben Luijkx (36) zichzelf stelt voordat hij een café overneemt is of er wat aan het uiter lijk moet gebeuren. "Ik moet er niet aan denken dat ik me alleen met de drank moet bezighouden. Ik bouw graag wat op". door Roy klopper Luijkx is in ieder geval hard op weg een naam op te bouwen als gro te Leidse kroegbaas. In 1981 kocht hij Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt, daarna volgden in ras tempo De Harmonie aan de Breestraat, Blind Date aan de Turf-* markt en swingcafé d'Overkant aan de Nieuwe Beestenmarkt. Deze week voegde hij het in bui tenlandse bieren gespecialiseerde café De Plantage aan de Hogewoerd toe aan de verzameling. Luijkx wil in deze kroeg wel wat verbouwen, maar de formule blijft ongewijzigd. "Het loopt hier prima, niet te veel aanzitten dus". De vele café-aankopen in betrek kelijk korte tijd hebben van Luijkx geen 'café-dier' gemaakt. "Ik han del nog steeds in tweedehands spul len. Financieel gezien had ik dat al lang moeten opgeven, maar ik vind het gewoon te leuk om ermee te stoppen". Dat wil niet zeggen dat hij het niet naar zijn zin heeft in het ho- reca-wereldje. "Plezier in het werk is de enige mogelijkheid om te over leven, de horeca is echt slopend. Jongens die alleen een café begin nen om snel veel geld te verdienen redden het niet". Ben Luijkx: "Als de mogelijkheid Luijkx noemt zichzelf impulsief. "Ik ga niet uitgebreid overdenken of alles wel snor zit, maar spring er gewoon in. Iedereen lachte me uit toen ik De Harmonie overnam. Er werden zelfs weddenschappen af gesloten over de termijn waarop ik failliet zou gaan. Dergelijke situa ties zijn voor mij juist een uitdaging. Zekerheid vind ik niks, dat is niet spannend". Luijkx benadrukt dat werken in een café heel wat meer betekent dan een biertje inschenken. "Je moet de boel in de gaten houden, mensen in schatten en problemen voorko men". Dat is volgens hem niet een voudig. De lastige klant is niet op kilometers afstand te herkennen. De man in het spreekwoordelijke driedelige pak kan ook moeilijkhe den veroorzaken. Ook het al dan niet nuchter zijn van de klanten heeft volgens de Leidse cafébaas weinig te maken met agressiviteit. "Mensen met een flink aantal borrels acher de kiezen veroorzaken in de regel weinig pro blemen, ze hebben gewoon lol. De meeste last ondervinden we van de grotere groepen die al met een wat woeste blik in de ogen binnenstap pen en op problemen uit zijn". Kritiek In de afgelopen zomermaanden kreeg Luijkx de nodige kritiek van collega-exploitanten aan de Nieuwe Beestenmarkt. Met de komst van swingcafé d'Overkant zouden de veel gepraat. Men kan alleen vraag tekens plaatsen bij de doelmatig heid van de gesprekken". De burgemeester somde op wel ke vormen van overleg er in Leiden bestaan tussen overheid en be drijfsleven. Er is een driemaande lijks overleg, het 'Platform Bedrijfs leven-Gemeente' genaamd. Daarin zijn FNV, CNV, KNOV en het groot winkelbedrijf vertegenwoordigd en van de zijde van de gemeente de wethouder economische zaken, maar geen werkgeversorganisatie. Daarnaast heeft er ook overleg met de Leidse Vereniging voor Indus trie plaats en met de Kamer van Koophandel. "Mijn ervaring is dat geen der partners uit het bedrijfsle ven de andere partners representa tief acht voor het bedrijfsleven", al dus Goekoop. Analyse Hij signaleerde verder dat de kennis binnen ondernemingen over ge meente en gemeentebestuur vaak verrassend gering is. "Men weet dat men geboorte en dood op het stad huis kan aangeven. En daar blijft het bij. Men kent vaak de naam van de wethouders niet, hun portefeuil les niet, hun politieke kleur niet", stelde Goekoop. Hij merkte op dat een goede analyse van de overheid voor bedrijven noodzakelijk is. "De smaakmakers binnen de gemeente, zowel op bestuurlijk als ambtelijk niveau moeten worden opgespoord. Vaak richt het bedrijfsleven zich op de zogenaamde bedrijfsvriendelij- ken in de gemeenteraad, al of niet tot de oppositie behorend. Dat is een veel te eenzijdige benadering". In zijn toespraak wees Goekoop er ook op dat bedrijven hun aan dacht niet alleen moeten richten op de sectoren ruimtelijke ordening en economische zaken. Vooral 'volks huisvesting' is volgens de burge meester van belang. "Juist voor het aantrekken van nieuwe vestigingen of werknemers is een goed woning- bouw- en huisvestingsbeleid van essentieel belang. Veel te vaak wordt vergeten dat aanwezigheid van koopkrachtige bewoners in de onmiddellijke omgeving van een winkelcentrum belangrijker is dan de mogelijkheid om met de eigen auto de gehele dag een parkeerplek te kunnen i Versnippering Als voorbeeld van versnippering noemde Goekoop een werkgelegen heidsproject voor startende onder nemers. Vele instanties binnen de gemeente, onder meer de vakbon den en de Stichting Werkgelegen heid, werken daar aan mee. Daar naast en geheel onafhankelijk orga niseert de VNO bij de Kamer van Koophandel een 'starterscursus'. "Versnippering en verspilling", al dus Goekoop. Dat ook de lokale overheid nogal wat aan stroomlijning kan doen, gaf de burgemeester toe. In Leiden zijn er 28 gemeentelijke directies. "Di recties en dus ook wethouders kij ken soms niet verder, dan hun por tefeuille breed is. Werkgelegen heidsbeleid is over drie wethouders verdeeld, die bovendien nog drie verschillende politieke kleuren hebben. Dit regenboogbeleid oogt aardig, maar is als alle regenbogen niet heel grijpbaar", bracht Goe koop naar voren. Hij waarschuwde ervoor dat par tijen elkaar overvallen met koers veranderingen. Hij wees daarbij op de stellingname van de Kamer van Koophandel tegen de bouw van een parkeergarage, terwijl het bedrijfs leven tevoren had gesmeekt om parkeergarages. "Aan de andere kant kan ik mij de schrik van het be drijfsleven best voorstellen als de grootste politieke partij in Leiden een ieder verrast met een schijnbaar drastische ommezwaai in het groots opgezette project rondom het sta tion". LEIDEN - De voormalige kerk van de gereformeerde gemeente aan de Middelstegracht is onder de slopershamer gevallen. De kerk maakt plaats voor 9 drie-kamerwoningen die worden gebouwd door Erica Beheer. Waarschijn lijk start de bouw begin volgend jaar. Behalve nieuwbouw worden ook twee panden aan de Nieuwe Rijn gerestau reerd. De gereformeerde gemeente is naar Leiderdorp verhuisd. (foto Henk Bouwman) problemen in dit gebied aanmerke lijk zijn toegenomen. Dit verwijt verwijst hij naar het rijk der fabelen. "Er waren altijd problemen, maar het nieuwe café kreeg ze als nieuw komer in de schoenen geschoven". Luijkx meent dat zich op de Nieuwe Beestenmarkt niet meer problemen voordoen dan elders in de stad. "Er komen daar alleen 3000 mensen op een avond, dus als er wat gebeurt weet de volgende dag de hele stad dat het weer matten was". De laatste maanden is het rustig in en om d'Overkant. Luijkx schrijft dit deels toe aan de bij de deur ge posteerde portier. "Het is niet mijn stijl, ik houd van open deuren. Maar ik kan er zo langzamerhand ook niet meer onder uit". Aan de andere kant hebben de problemen zich vanzelf opgelost. "Wanneer een nieuw café wordt geopend stromen allerlei mensen toe. Ze willen even een kijkje nemen, de sfeer proeven. Er komen zeer uiteenlopende groe pen binnen die elkaar soms wat minder liggen. Nu het nieuwe er af is, heeft het publiek zichzelf gese lecteerd en is het rustig". Sluiting Juist om de verschillende groepen een beetje uit elkaar te houden is Luijkx een fervent voorstander van vrije sluitingstijden. "Daarmee voorkom je dat mensen vanuit een vroeg gesloten café op zoek gaan naar een kroeg die nog open is. Wanneer de politiek verstandig is ziet ze dat zelf ook in". Hij ontkent dat de wens voor variabele slui tingstijden is ingegeven door winst bejag. "Ik wil mijn eigen cafés niet langer openhouden. Daarin zie ik niets. Ik wil alleen de rotzooi uit bannen". Luijkx zegt zich niet al te druk te maken over de discussies in de poli tiek. "Mij krijgen ze niet meer kwaad. Ik ga lekker door zolang ik er lol in heb". De cafébaas heeft geen idee hoeveel kroegen hij aan het eind van zijn carrière bezit. "Mensen denken wel eens dat ik ie dere tent koop die ik tegenkom. Dat is natuurlijk niet zo. Aan de andere kant heb ik ook geen grens gesteld aan het aantal dat ik wil hebben. Ik zie wel wat er nog op mijn pad komt". LEIDEN - Het Goede Doel, René Shuman, de Engelse band Brother Beyond en Ruth Joy treden op in de Leidse Groenoordhallen tijdens Avro Toppop Discovery. Het grote rondreizende muziekspektakel wordt zaterdag 9 december gehou den. Tijdens de vier uur durende show in de Groenoordhallen staat de mu ziek centraal. Hoogtepunten moe ten de live-optredens worden die elk pakweg een half uur in beslag nemen. René Shuman, die num mers brengt van zijn tweede lp The Main Language, en Het Goede Doel, met liedjes van het album 'Iedereen is anders", zorgen voor de vader landse inbreng. Uit Engeland komt Ruth Joy, die op dit moment op de hitparade staat met haar nummer 'Don't push it'. Zij is het klapstuk van de avond, evenals de groep Bro ther Beyond. Behalve de optredens kunnen de bezoekers via een 24 vierkante me ter groot scherm clips bekijken. Bo vendien treedt een 'akelig, echte menselijke robot' op, die Mr. Ga laxy wordt genoemd. "Onder steund door een laser zet hij een on gelooflijk knappe space-act op de planken", aldus de aankondiging van de Avro. Verder is er een dansoptreden van de groep D-con- De reizende show vergt een grote organisatie. Twee dagen lang zijn twintig mensen in de weer om de Groenoordhallen om te bouwen tot een 'tropisch paradijs'. In totaal zijn bij de hele organisatie een kleine zestig mensen betrokken. De licht- en geluidsinstallatie kost 2,3 miljoen gulden. Voor dat geld heeft de Avro dan ook de be schikking over een geluidsinstalla tie van 30.000 watt. De normale dis coshow heeft zo'n 4000 watt. De spectaculaire lichtshow is op af stand en met behulp van de compu ter bestuurbaar. Via het grote videoscherm krij gen de bezoekers niet alleen clips te zien. Ook worden er tijdens Disco very opnamen gemaakt die direct via het scherm worden vertoond. Verder komen er studio-opnamen uit Toppop op het scherm. De pre sentatoren spelen een aantal keren spelletjes met het publiek waarbij prijzen zijn te winnen. Kaarten voor de show zijn ver krijgbaar bij de WV-bespreekbu- reaus. In de voorverkoop moet er vijftien gulden voor worden be taald, aan de zaal kosten de kaarten vijf piek extra. De zaal gaat om 20.00 uur open, de show begint een uur la ter en duurt tot één uur. ADVERTENTIE M1ELE KEUKENS, ONGEËVENAARD IN DESIGN EN KWALITEIT Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Leiden: Korevaarstraat 11. Tel.: 071-149859 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13