Banenplan FNV tegen treinterreur 3T India gaat onzekere toekomst tegemoet o P MERKEN Herrhausen was erg invloedrijke bankier Servië breekt met Slovenië Bond wil inzet werklozen Injectie met zwavelzuur laat aardbodem rijzen bruynzeel poggen pohlffl DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 /BUITENLAND/ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - De Vervoersbond FNV wil langdurig werklo zen inzetten als assistenten van conducteurs om agressief gedrag in treinen te bestrijden. De assistenten moeten service- en contro lewerkzaamheden verrichten onder het toeziend oog van de con ducteur. Hiermee hoopt de Vervoersbond terreur in treinen tegen te gaan en langdurig werklozen op den duur aan een baan te hel pen. Bij de komende cao-onderhandelin gen in januari zal de bond aan de NS voorstellen om minimaal 75 werker varingsplaatsen vrij te maken. Voordat de langdurig werkloze als service-medewerker wordt ingezet, krijgt hij een beperkte opleiding die wordt aangevuld als blijkt dat hij of zij voor een volwaardig dienstver band in aanmerking komt. De langdurig werklozen die zich aandienen zullen zorgvuldig gese lecteerd worden, vertelt bestuurder Wim Korteweg van de Vervoers bond FNV. "Het gaat hier om extra krachten die de veiligheid in de trein moeten waarborgen. Ze func tioneren als een soort vraagbaak voor de reizigers. Die kunnen bij de nieuwe krach ten terecht voor vragen over trein- aansluitingen. Ook als reizigers be dreigd worden door een passagier kunnen zij een beroep doen op de assistent van de conducteur. Daar om moeten de nieuwe krachten be schikken over een 'sociaal over- VN gaan met PLO in zee bij voedselverdeling ROME (AP) - Ondanks een Ameri kaans dreigement om de contribu tie te beperken, heeft de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Vere nigde Naties (FAO) gisteren beslo ten met de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO samen te werken bij de distributie van voedsel aan de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden. Alleen de Verenigde Sta ten en Israel stemden tegen de reso lutie, die door ee n groep Arabische landen op een beleidsconferentie van de FAO was voorgesteld. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dreigde eerder deze week de contributie aan de FAO te verminderen of stop te zet ten bij een positief besluit. Gerald Monroe, de Amerikaanse FAO-ver- tegenwoordiger, eiste een hoofdelij ke stemming en verklaarde dat de FAO in deze kwestie haar boekje te buiten dreigde te gaan. Door zich te bemoeien met „hoogst gevoelige politieke vraagstukken" dreigt de FAO haar efficiëntie te ondermij nen, aldus Monroe. Een Israëlische afgevaardigde zei dat zijn land voorstander is van het geven van technische steun aan de Arabieren in de bezette gebieden, maar niet begrijpt waarom die steun moet worden verstrekt in sa menwerking met de PLO. Arabische landen willen de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties vandaag een resolutie la ten aannemen waarin de status van de PLO van VN-waarnemer wordt opgewaardeerd tot die van natie zonder-stemrecht, zoals Noord- en Zuidkorea, Monaco, het Vaticaan, San Marino en Zwitserland. De VS hebben gedreigd alle financiële steun aan de VN te staken als de Al gemene Vergadering hiermee in stemt. wicht', zodat ze bestand zijn tegen opstandige reizigers." Aanleiding om het plan al ver voor de cao-onderhandelingen naar buiten te brengen vormt het inci dent van vorige week waarin FC- Den Haag supporters in de trein van Groningen naar Zwolle twintig mi nuten lang een gezin opsloten in een treincoupé. De bond noemt het voorval "een terroristische actie" en vindt het daarom de hoogste tijd om concrete maatregelen te nemen te gen de toegenomen agressie in het openbaar vervoer. Uitbreiding van personeel in treinen en op stations is volgens de bond de enige manier om veiligheid voor de reiziger te ga randeren. Ook functioneert het project als een 'kweekvijver' voor toekomstige conducteurs. Ieder jaar kampt de NS met een chronisch tekort aan conducteurs. Voor deze functie geldt de minimum leeftijd van 21 jaar waardoor de NS geen beroep kan doen op de 18-jarige schoolver laters. Door dit project kan vooral het tekort aan conducteurs in de Randstad deels teruggedrongen worden. De bond richt zich voor de asssis- tejit-conducteur vooral op vrouwen en etnische minderheden. Drie kwart van de werkervaringsplaat sen moet beschikbaar komen voor etnische minderheden. De NS kan voor de financiering van het plan deels een beroep doen op de over heid. De 'kaderrregeling arbeidsin- passing' maakt een vrijstelling van werkgeverspremies mogelijk en subsidieert in de kosten van bege leiding en training tot maximaal 22.000 gulden. Volgens Korteweg hoeven de hui dige conducteurs niet bang te zijn dat hun baantjes worden ingepikt door langdurig werklozen. "Ze doen slechts ervaring op en zullen na goede prestaties zelfstandig aan de slag gaan. De huidige conduc teurs worden niet van de arbeids markt verdrongen. De trein zal in de toekomst een steeds populairder vervoermiddel worden en uitbrei ding van het personeel is dan nood zakelijk." De NS wil nog geen officiële reac- tie naar buiten brengen op het plan van de bond. "Wij willen niet op de cao-onderhandelingen vooruit lo pen. Wel is bekend dat wij in 1990 100 extra conducteurs aanstellen. In januari zullen we bekijken of langdurig werklozen hiervoor in aanmerking komen," aldus een woordvoerder van de NS. ZIVKOV - Het Bulgaarse politbu reau heeft besloten de beschuldi gingen van corruptie onder ex-par- tijleider Todor Zivkov te onderzoe ken. Ook werd besloten dat huizen en jachtterreinen voor partijfunc tionarissen voor algemeen gebruik beschikbaar gesteld worden. Zivk- ovs eigen bezittingen zullen ten goede komen aan vakverenigingen en kindvriendelijke organisaties. Reclame verlicht Moskou Het kon niet uitblijven. Met het openen van het ijzeren gor dijn doet ook de lichtreclame zijn intrede in Moskou. Coca Cola startte gisteren een pu bliciteitscam pagne op het Pushkinplein in het centrum van de Rus- sisiche hoofd stad. (foto AP) FRANKFURT (ANP/DPA/AFP) - De vanochtend bij een bomaanslag om het leven gekomen Alfred Herr hausen was ongetwijfeld de meest invloedrijke figuur in de Westduitse bankierswereld. Deze positie ont leende hij niet alleen aan het feit dat hij als topman van Deutsche Bank, de grootste bank in de Bondsrepu bliek, een flinke vinger in de pap had bij het bankwezen en het be drijfsleven. Zijn aanzien had Herr hausen vooral te danken aan zijn duidelijke betrokkenheid bij grote economische, ethische en politieke problemen. Dat Herrhausen niet zo maar een bankier was werd vandaag duide lijk uit de herdenkingswoorden die de Westduitse minister van binnen landse zaken, Wolfgang Schauble, kort na de aanslag sprak in de Bondsdag. De begrotingsdebatten werden daarvoor onderbroken. Schauble noemde Herrhausen "niet alleen een succesvol ondernemer, maar ook een man die zich op bij zondere wijze verantwoordelijk heeft gevoeld voor het openbaar be lang". Schauble stelde vast dat Herrhau sen een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de economische betrekkingen van de Bondsrepubliek met de Oost- europese landen. Hij prees de ban kier als "een van de markantste en meest geprofileerde woordvoerders van de Westduitse economie en van de Bondsrepubliek als geheel, die over de hele wereld werd gewaar deerd". Ook Bondskanselier Kohl, voor wie Herrhausen een belangrij ke adviseur was, noemde Herrhau sen vandaag één van de belangrijk ste persoonlijkheden in het West duitse economische leven. Daarmee zei Kohl niets te veel. Het leek er wel eens op of Herrhau sen de enige woordvoerder van de Westduitse financiële wereld was, wat hier en daar nogal eens tot irri taties leidde. Regelmatig liet de bankier in breedvoerige betogen zijn licht schijnen over uiteenlopen de zaken als de internationale schuldencrisis, de ethiek van het za ken doen en de Duitse hereniging. Ook met de hervormingen in het Oostblok hield hij zich intensief be zig. Tijdens de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) twee maanden geleden lan ceerde hij nog een initiatief voor co ördinatie van de hulp aan Polen. Herrhausens optredens kregen ex tra glans door zijn charme en uiter lijke verschijning. Hij zag er aan zienlijk jonger uit dan zijn 59 jaar. De Stuttgarter Zeitung omschreef hem eens als "een beetje Holly wood, een beetje Harvard en een beetje een Pruisische prins". Zijn immer gebronsde gezicht bezorgde hem onder medewerkers de bijn aam "de skileraar". Herrhausen werd geboren in Es sen. Hij studeerde economie en be gon zijn carrière in 1952 in de indus trie. In 1971 kwam hij bij Deutsche Bank. Daar bereikte hij in mei 1985 de gedeelde toppositie. In decem ber 1987 werd een eind gemaakt aan het tweehoofdige leiderschap bij de bank en kwam Herrhausen alleen aan het roer. Sindsdien is Deutsche Bank sterk geexpandeerd. De bank heeft een sleutelpositie in de Westduitse economie dank zij talrijke verbindingen met het be drijfsleven. De deelnemingen in on dernemingen vertegenwoordigen een waarde van naar schatting der tien miljard mark. Het gaat daarbij onder meer om de verzekerings maatschappij Allianz, het detail handelsconcern Karstadt, Philipp Holzmann en Hapag Lloyd. Maar verreweg de belangrijkste alliantie is die met DaimlerBenz, vooral bekend als fabrikant van Mercedes-auto's. Joegoslavië dreigt uiteen te vallen BELGRADO (Rtr) - De communis tische frontorganisatie Socialisti sche Alliantie in de Joegoslavische deelrepubliek Servië heeft de Ser viërs gisteren opgeroepen alle ban den met de noordwestelijke repu bliek Slovenië te verbreken. De oproep volgt op een verbod op openbare bijeenkomsten, dat Slovenië eerder instelde als onder deel van een serie noodmaatrege len. Die werden genomen om te voorkomen dat een protestbijeen komst van Servische activisten, vrijdag in de Sloveense hoofdstad Ljubljana, zou eindigen in een bloedbad. Op deze eerste december wordt de stichting van Joegoslavië in 1918 herdacht. De demonstratie heeft de organiserende volksfront beweging gisteren afgelast. Onder de noodmaatregelen wor den ook geen voertuigen doorgela ten die mensen naar bijeenkomsten Herfst zacht, zonnig en droog DE BILT (ANP) - De herfstmaan den van dit jaar (september, okto ber en november) zijn uitzonder lijk zacht, zonnig en droog ge weest. Volgens het KNMI in De Bilt was de gemiddelde tempera tuur in de afgelopen drie maan den 11,3 graden tegen 10,4 graden normaal. De herfst 1989 behoort daarmee tot de vier zachtste van deze eeuw. In 1982 was de herfst wat de temperatuur betreft een fractie aangenamer (11,6 graden). De herfst 1989 telde verder ge middeld 360 uren zon. Normaal is een gemiddelde van 292 uren. Droog was het in deze periode ook. Gemiddeld viel over het hele land 145 millimeter neerslag. Het langjarig gemiddelde over deze tijd van het jaar is 214 millimeter. De neerslag liep plaatselijk sterk uiteen. De Veluwe bleef relatief droog. Het noordwesten was het natst. "De maatregelen vor men een aanval op menselijke vrij heden en mensenrechten, die zijn weerga niet kent. Zulke maatrege len hebben zich sinds de Duitse be zetting niet voorgedaan", aldus de via de radio uitgezonden verklaring van de Alliantie. In de verklaring werd niet gerept over de steun van Servië aan soort gelijke maatregelen die eerder dit jaar tegen etnische Albanezen in Kosovo zijn genomen. Slovenië, een van de best ontwik kelde van de acht republieken en provincies in Joegoslavië, beschul digt Servië er al geruime tijd van een overheersende rol in het land te willen spelen. "Als Servië zo door gaat, kan Slovenië zich wel eens af scheiden van Joegoslavië", zei lei der Joze Smole van de Sloveense Socialistische Alliantie. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse geochemicus prof. O. Schuiling heeft een manier ontdekt om de aardbodem plaatselijk te doen rij zen. De gisteren gepresenteerde vinding zou een oplossing kunnen zijn voor problemen als bodemda ling en het stijgen van de zeespiegel door het broeikaseffect. De methode houdt in dat via bo ringen zwavelzuur wordt geïnjec teerd in de kalksteenlagen die zich vrijwel overal in Nederland op mak kelijk toegankelijke dieptes bevin den; in het westen van het land op dieptes van 500 tot 1200 meter. Kalksteen (calciumcarbonaat) en zwavelzuur gaan een chemische verbinding aan waarbij gips (water houdend calsiumsulfaat) ontstaat. Het volume van het gevormde gips is tweemaal zo groot als de oor spronkelijke kalksteen. De boven liggende zand-, klei- en veenlagen worden daardoor omhoog gedrukt. Het effect wordt nog versterkt door dat bij de chemische reactie aan zienlijke hoeveelheden koolzuur gas vrijkomen, die het opkrikkend effect vergroten. Het geïnjecteerde zwavelzuur kan volgens de Utrechtse hoogle raar niet in het drink- of oppervlak tewater terecht komen. De injecties vinden namelijk plaats diep bene den de grens waar zich het zoete grondwater bevindt. Het dieperge- legen zoute water mengt niet met het zoete water. Bovendien wordt bij de chemische reactie al het zwa velzuur opgebruikt. Een bijkomend voordeel van Schuilings vinding is dat ze de mo gelijkheid biedt op een rendabele manier van industrieel afvalzuur af te komen. Zwavelzuur is het meest gebruikte industriële zuur in ons land. Momenteel wordt het in zee gedumpt of verwerkt, waarbij zwa re metalen achterblijven. Voor een deel wordt zwavelzuur ook nu al ge neutraliseerd met kalksteen, waar bij onbruikbare gipsbergen ont staan. Volgens Schuiling kan met een kalksteeninjectie van een kubieke meter verdund zwavelzuur een uit zetting van eveneens een kubieke meter worden bereikt. Nederland heeft ongeveer een miljoen ton af valzuur per jaar. Wanneer dit op sterkte wordt gebracht door toevoe ging van technisch zwavelzuur, kan een strook land van tien kilometer lang en 100 meter breed gemiddeld één meter worden opgehoogd. Dat procédé zou ongeveer een jaar tijd in beslagnemen. Schuilings vinding kan - behalve voor kustverdediging - ook voor an dere doeleinden worden gebruikt. Koraaleilanden of produktie-plat- forms voor olie- en gaswinning, die in zee dreigen weg te zakken, kun nen volgens de Utrechtse geoche micus door zwavelzuurinjecties op relatief goedkope wijze worden ge red. ADVERTENTIE onder dak Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR-OOST Edisonweg 1,Tel. 072 -18 1300 PURMEREND* Achterdijk 43 (t.o. het hoofdpostkantoor), Tel. 02990 - 2 30 33 géén sanitair ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06 RUIME PARKEERGELEGENHEID DEN HAAG - Na een jaar van inten sief campagne voeren zijn de Indi sche oppositiepartijen er dan in ge slaagd de regering van Rajiv Gand hi ten val te brengen en een (voorlo pig) einde te maken aan de Gandhi- dynastie. Ironisch genoeg precies in het jaar waarin de honderdste ver jaardag van de geboorte van Rajivs grootvader Jawaharlal Nehru werd herdacht die op 14 november 1889 werd geboren. door Aad Leymes/ANP Nehru was de eerste premier van India toen het land in 1947 onafhan kelijk werd. Hij werd opgevolgd door Indira Gandhi, Rajivs moeder. De Congrespartij van Gandhi ver loor vorige week tijdens de verkie zingen de meerderheid in het "Lok Sabha" (parlement) en de premier bood gisteren zijn ontslag aan. Maar ook geen enkele andere partij wist een meerderheid te behalen, zodat gezocht moet worden naar coalitie partners. Het ziet er naar uit dat In dia een onzekere toekomst tege moet gaat. Voor het eerst sinds de onafhan kelijkheid is het onduidelijk wie het ruim 800 miljoen inwoners tellende land gaat regeren. De vorming van een nieuw kabinet lijkt zelfs naar Indische begrippen een langdurige kwestie te worden. Er zal nog heel wat water door de heilige Gangesri- vier moeten stromen voordat er een nieuwe regering is. Hoewel de Congrespartij de meeste zetels (190) heeft gewonnen, beschikt ze niet over een meerder heid in het 543 zetels tellende parle ment. Het Nationale Front (139 ze tels) heeft de beste papieren om een regering te vormen. Gezien de ge ringe ideologische verschillen tus sen het Front en de Congrespartij ligt een coalitieregering van deze twee voor de hand. Maar het Front heeft evenals de andere oppositie partijen al verklaard niet met de Congrespartij in zee te willen gaan. Het Nationale Forum zoekt daar om naarstig naar coalitiepartners ter linker en rechter zijde. Het Front is hierbij aangewezen op de steun van de communisten (42 zetels) en de rechtse hinduïstische Bharatiya Janata Partij (BJP). De communis ten hebben al hun steun toegezegd, maar de BJP (83 zetels) stelt eisen waaraan het Nationale Front niet te gemoet kan komen zonder een deel van zijn achterban voor het hoofd te stoten. Zo stelt het BJP zich compromis loos op tegenover de islamitische minderheid. Het Front onder lei ding van Vishwanath Pratap Singh geniet juist de steun van veel mos lims die teleurgesteld waren in de Congrespartij. De moslims verlie ten massaal de Congrespartij, om dat die hen niet kon beschermen te gen het toenemend hindu-fanatis- me. Zonder de steun van het BJP kan het Front geen regering vor- Singh Daarbij komt nog een ander pro bleem. De leden van het Front zijn het er onderling nog niet over eens wie uit hun midden de nieuwe lei der moet worden. De stemming hierover is uitgesteld tot vrijdag. De voormalige minister van defensie en financiën Singh maakt de mees te kans. Volgens een recente opinie peiling wil 83 procent van de onder vraagden Singh (58) als premier. "Het belangrijkste is dat de nieu we leider in staat moet zijn de men sen achter zich te krijgen. En alleen Singh kan dat", aldus een partij functionaris van de Janata Dal, de grootste partij binnen het Nationale Front. Probleem is echter dat Singh nog steeds volhoudt geen belang stelling te hebben voor het premier schap. De interne problemen binnen het Gandhi ontvangt een bloem na te zijn herkozen als leider van de Congres partij, die de meerderheid is kwijtgeraakt. Coalitievorming is noodzake lijk maar stuit op problemen. (foto ap) Front en de geschillen tussen de op positiepartijen lijken vooralsnog niet snel opgelost. Als het Front er in mocht slagen om een regering te vormen, bijvoorbeeld onder leiding van Singh, blijven de onderlinge te genstellingen een bron van span ning. Een vergelijking met 1977 ligt voor de hand toen de Janata Partij aan de macht kwam. Door onderlin ge ruzies bezweek deze regering snel, zodat in 1979 de Congrespartij versterkt terugkwam. Hieraan dacht Rajiv Gandhi ongetwijfeld toen hij met een opgeruimd gezicht president Ramaswamy Venkatara- man zijn ontslag aankondigde. "Wanneer de Congrespartij aan de macht is, is ze steFk. Maar wanneer ze in de oppositie zit is ze dubbel zo sterk", verklaarde Gandhi strijdlus tig- Geweld Een periode in de oppositiebanken biedt de Congrespartij de gelegen heid voor introspectie en tijd om te onderzoeken wat er allemaal fout is gegaan. Gandhi wees er zelf al op dat zijn partij moet bekijken waar om ze niet in staat bleek het com- munalisme en religieus geweld te gen te gaan. De verkiezingen van vorige week waren de gewelddadig ste in de Indische geschiedenis met bloedige botsingen tussen hindu's en moslims. Bovendien krijgt de Congrespar tij, die 40 jaar lang aan de macht was, als oppositiepartij de gelegen heid zich een face-lift aan te meten. Toen de voormalige verkeersvlieger in 1984 opeens aantrad als partijlei der zei hij de verstarde structuren binnen de ruim honderd jaar oude partij te willen hervormen en te de mocratiseren. Hier was het echter niet van gekomen en al spoedig was Gandhi zelf ingekapseld in de par tijpolitiek. Wanneer Gandhi de draad van toen weer oppakt en inderdaad de bezem haalt door de verstarde par tij, lijkt een interne partijstrijd niet te vermijden. Of hij hieruit als over- winnnaar naar voren komt, is de vraag. Gandhi, die gisteren wel werd herkozen als leider van zijn partij, geniet weliswaar de steun van de jongere Congresleden, maar niet van de oudere garde die zich uitgerangeerd voelt. Tot dusver is niet gebleken dat Rajiv over evenveel charisma en po litieke kwaliteiten beschikt als zijn moeder toen deze in 1969 in een ver gelijkbare situatie zat. Indira wierp zich op als Bharat Mata of "de Moe der van India" en wist zo de publie ke opinie achter zich te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11