'In bouw zorg voor milieu afdwingen' Oplage dagbladen stijgt licht RODE KOOL OOGSTRIJP Geen vrijwillige maatregelen bouwbedrijven 'Mozes was met stenen tafelen ook een handelaar in woorden WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 ROME (RTR) - Het Italiaanse auto mobielconcern Fiat gaat een geza menlijke onderneming met de Sov jetunie oprichten voor de produktie van 300.000 eigentijdse auto's per jaar, zo heeft Fiat-directeur Cesare Romiti gisteren verklaard. Een overeenkomst wordt deze week on dertekend tijdens het bezoek van president Gorbatsjov aan Italië. Met wordt Russen en Fiat maken eigentijdse Westerse auto Volgens de Russische minister voor de automobielindustrie Pugin wil de Sovjetunie de huidige auto- produktie vergroten van 1,3 miljoen stuks per jaar tot 2,3 miljoen aan het begin van de jaren negentig. Met de ze produktie wordt 60 procent OPEC-landen nemen gas terug WENEN (Rtr/UPI/KRF) - Vooral het project investering ge- met een lengte van 3,45 meter moeid van 1,8 biljoen lire (2,75 mil jard gulden. De gezamenlijke onderneming wordt gevestigd in Yelabuga ten cylinderinhoud van 800 tot 2000 de binnenlandse vraag gedekt te- Kuwayt en Saudiarabië zullen gas gen 45 procent nu. terugnemen bij hun olieproduktie. drie- of vijfdeurs sedan Ook Ford en enkele Japanse auto- De dertien lidstaten van de Organi- fabrieken waren geïnteresseerd in satie van Olie Exporterende Lan- een gezamenlijke onderneming met den (OPEC) hebben afgesproken de de Sovjetunie, maar Fiat kreeg de overschrijdingen van overeengeko- voorkeur. Het automobielconcern men produktiehoeveelheden ('con- de eerste westerse be- tingenten') af te zweren. Wel i topsnelheid van 150 kilometer per uur. De personenwagens wor den voorzien van een motor met eind 1993 of begin 1994 met de pro- Westen. Ook moet de auto bestand met het dryven die belangrijke investerin- maximale produktiehoeveelheid duktie. De auto's zijn bestemd zijn tegen de harde Russiche BAARN (GPD) - Bouwbedrijven zullen niet vrijwillig maatregelen nemen om het milieu te beschermen, uit vrees dat extra kosten hun concurrentiepositie schaden. Een pvc-vrije woning bijvoorbeeld, waarbij rubber, keramiek, minerale wol en verzinkt ijzer als vervanging dienen, is zo'n 5000 gul den duurder. De Nederlandse bouwers hebben liever dat de overheid de bouw milieumaatregelen oplegt. zowel de Sovjet-markt als de export ters, aldus Romiti. De verkoop bui- r het Westen. Fiat krijgt in de on- ten de Sovjetunie verloopt via de Fi- derneming een belang procent en het Russische staatsbe drijf Elaz zeventig procent. De te bouwen auto, de A 5 gens Romiti niet afgeleid v at Panda, zoals eerder werd be- luchtver- verontreinigende stoffen zoals inkt weerd. Het gaat om een nieuw schoonmaakmiddelen veel del dat i 'gewone' vuilnisbak verdwijnen. Milieuvervuiling speelt in de bouw die bij verwerking op verschillende momenten een rol. vuiling zorgen. Hoe belastend de In de keuze van de materialen, in de bouw voor het milieu is, weet Van Inktresten en met tolueen vervuilde sche verwerking en uiteindelijk in de de Voort eigenlijk niet. Er zijn na de poetsdoeken zouden al te vaak sloop- en bij de verwerking van Tweede Wereldoorlog veel nieuwe bouwafval. Volgens secretaris Van materialen op de markt gekomen, de Voort van het Nederlands Ver- variërend van kunststoffen tot kit- bond van Ondernemers in de ten en pur-schuim, waarvan de Bouwnijverheid (NVOB) is de milieu-effecten onbekend zijn. bouw voor een deel verantwoorde- „T lijk voor de milieu-overlast. ,In /!?^t,^atlon?al Miheubeleids- Voorts zijn het ook de ontwerper Plan (NMP) wordt van de bouw in en opdrachtgever die bepalen wat de nabije toekomst een echt milieu voor materialen worden gebruikt geëist. Daarom begint het en hoe die worden verwerkt. "Daar NVOB komende tijd met een heeft de aannemer weinig over te milieuvoorlichtingscampagne m de zeggen. Als de opdrachtgever niets sector. De eerste aanzet wordt mor- voelt voor milieuvriendelijke mate- ien gegeven op de jaarvergadering rialen, moeten bouwbedrijven ver- van de organisatie m Utrecht, werken, wat hen wordt voorge- Van, sommige materialen is nu al schreven", aldus Van der Voort. duidelijk dat ze om een of andere re- Dat de bouw het milieu belast den niet zo goed zijn voor het komt bijvoorbeeld door het gebruik nulieu. Zo leidt het gebruik van van materialen als ljjmen en verven grind tot meer afgravingen en daar bestaan uit het oogpunt van natuur behoud nogal wat bezwaren tegen. Op allerlei plaatsen in de woning bouw wordt pvc gebruikt. Het is een duurzaam materiaal, maar ver oorzaakt als bouwafval grote pro blemen, omdat het op de stortplaats niet afbreekt en in de vuilverbran ding bron is van giftige dioxines. Een maatregel die ondernemers dertig at-organisatie. Fiat is door de Sovjetunie ook ge vraagd advies te geven inzake een vol- afzonderlijk bedrijf in Yelabuga de Fi- voor de produktie van de volledig Russische auto Oka 1. Er moeten i gen in de Sovjetunie deden. van het oliekartel verhoogd van 20,5 Tijdens zijn driedaags bezoek zal miljoen vaten (van 159 liter) olie per Gorbatsjov nog ruim een tiental an- dag tot 22,086 miljoen vaten, dere commerciële overeenkomsten Kuwayt zal vermoedelijk zijn pro- ondertekenen met de Italiaanse re- duktie met meer dan 400.000 vaten gering en Italiaanse bedrijven met per dag verminderen tot de toege- een gezamenlijke waarde van naar stane 1,5 miljoen vaten. Verder zal schatting ruim 6 miljard gulden, ook Saudiarabië de produktiebepa- Onderhandeld is onder meer met de lingen het komend halfjaar naar alle bandenfabriek Pirelli, het chemie- waarschijnlijkheid stipter gaan i Europa's grootste windmolenpark telt 35 turbines LELYSTAD (GPD) - De firma op korte termijn zonder enig pro- Windpark Lelystad cv wil eind vol- bleem kunnen nemen, is volgens de gend jaar een windmolenpark met NVOB-secretaris het gescheiden in- 35 turbines in vol bedrijf hebben, zamelen van bouw- en sloopafval. Dat werd gistermiddag bekend ge- Daardoor kan een deel van het ma- maakt bij de presentatie van het teriaal opnieuw worden gebruikt, project, dat tot stand komt door sa- Dat vraagt enig organisatietalent en menwerking tussen de energie- daarvoor is het management van maatschappij PGEM en de Triodos- het bouwbedrijf verantwoordelijk, bank. De totale lengte van het windmo- Grafische Werkgevers lenpark, het grootste in Europa, be- Het Koninklijk Verbond van Grafi- draagt vijf kilometer, waarbij de sche Ondernemingen (KVGO) gaat molens 115 meter uit elkaar worden bij zijn branche-leden stappen zet- geplaatst. De turbines zijn dertig ten om de milieubelasting in de gra- meter hoog en de rotorsjiebben een fische bedrijven terug te brengen, Telefoonboek op compact disc BUSSUM/DEN HAAG - Uitge verij BIP (Business Information Publishers) uit Bussum heeft, in samenwerking met de Griekse PTT, alle drie miljoen telefoon nummers van Griekenland op een compact disc gezet. Van ochtend is het eerste exemplaar aan de Griekse ambassadeur in Nederland overhandigd. BIP maakt gebruik van het mede door Philips ontwikkelde systeem cd-rom (compact disc read only memory). Op het cd- plaatje wordt de informatie ge zet die vervolgens met een per sonal computer snel en eenvou dig kan worden gelezen (en niet kan worden gewijzigd). De com pact-disc waarop alle informatie is gezet, zou elke maand moeten worden vervangen om het sys teem actueel te houden. Volgens BIP is ook het tele foonboek van Nederland een mogelijkheid. "Dat is meer dan een meter dik. Dat is onhandig en omslachtig". totaal drie produktiebedrijven ko- concern Montedison/Ferruzi, het leven. De afgelopen maanden heeft het dit land als grootste olieproducent van het kartel zijn contingent met 700.000 vaten overschreden. Na zes dagen vergaderen in We nen hebben overeenstemming be reikt over de vergroting van zo is gisteren in Wenen bekendgemaakt. De afspraak geldt voor een halfjaar. Verder besloten de OPEC-leden dat de achttien dollar, die tot nu toe door het oliekartel is aangehouden als richtprijs voor een vat OPEC- olie, in het komende half jaar moet worden opgevat als de richtprijs'. DEN HAAG (GPD) - De totale be- en Trouw kenden e taalde oplage van de Nederlandse ging. Die bedraagt n dagbladen is, ten opzichte van vorig lijk 323.000, 224.300 c n oplagestij- den'. Het verschijnsel 'doorgeven' respectieve- komt vooral voor in de drie noorde- 120.300. De lijke provincies en in Zeeland. diameter van 25 meter De windmo f bed"jven terug te brengen. jaari gestegen met bijna 7000 en be- oplagen van het Parool en het Alge- In Leiden en omgeving blijft het In ja,nua,n J100^ de KVGO met de draagt nu bijna 4,6 miljoen exem- meen Dagblad daalden naar respec- Leidsch/Alphens Dagblad de groot- lens leveren zo nvqftien miljoenki- overheid afspraken ('convenant') te piaren. Dat blijkt uit de cijfers die tievelijk 103.800 en 410.400. ste regionale krant met een oDlage „.J afspraken lowattuur electriciteit per jaar. Dat maken, komt overeen met zo'n vijfduizend Dat maakte KVGO-voorzitter huishoudens. Handgraaf gisteren tijdens lp. Het park kost 29 - door het Cebuco, het Centraal bu reau voor Courantenpubliciteit, zijn bekend gemaakt. 43 procent ste regionale krant met een oplage rdek„°verheid^aiSSS ^vergadering in Huizen bekend. de overheid via verschil- De werkgeversorganisatie weigert de landelijke bladen. Het aan, De totale dagbladoplage bestaat van 45.926 (1100 minder dan een jaar 87 procent uit abonne- terug). De Leidsche Courant staat de menten en voor een kleine 13 pro- op 10.149 (in 1988: 10.311) en Rijn en cent uit exemplaren die via de losse Gouwe op 33.342 (32.195). lende regelingen de helft subsidi- over het convenant vooralsnog bij- eert. De Triodosbank en de PGEM zonderheden mee te delen. Volgens nemen het restant voor hun reke- een woordvoerder van het verbond ning. De Triodosbank bestaat sinds betreft het een 'platform dat uit- vd^S^an5nVedrS ^te°Pva7se^ember de oplageontwikke- BEVERWIJK (ANP,. - De. leden dl?deTeXemerUs geen nS 'Fusie Oldelft/ Enraf-Nonius lag voor de hand' AMSTERDAM (GPD) - De fusie tussen de instumentenfabrieken Ol delft en Enraf-Nonius lag voor de hand. Volgens de president van En- raf H.R. Wafelman, had 'iedereen deze fusie zelf kunnen bedenken'. De bedrijven zijn vergelijkbaar in grootte, werken internationaal in gespecialiseerde markten voor in strumenten, spreken dezelfde 'in strumententaai' en zitten boven dien ook allebei in Delft. Het voor nemen om zich te verenigen in 'Delft Instruments', werd gisteren in Amsterdam bekendgemaakt. ZU1D-SCHARWOUDE - De rode De reacties van de bonden op de kool is oogstrijp. Boer Brum uit fusie liepen uiteen. Districtsbe- Zuid-Seharwoude is volop bezig met stuurder T. de Beer van de Indus- het laden van zijn kolen. Tevreden triebond FNV meldde vooral 'ver over de prijs is hij niet: de opbrengst rast' te zijn door de fusieplannen. bedraagt ongeveer 6.5 cent per kilo. De bond wil eerst een aantal garan- terwijl Bruin zegt 11.5 cent te moe- ties hebben voor behoud van de ten maken om ervan te kunnen le- werkgelegenheid en arbeidsvoor den. (toto ANP) waarden, voordat een positief oor- deel wordt gegeven. De Industrie- en voedingsbond CNV staat positief tegenover de fu sie. De positie van de bedrijven zal worden versterkt, liet de bond giste ren weten. Volgens de bonden is werkgeverszijde meegedeeld Cao Hoogovens 57 procent (2.614.749 exemplaren^ aantal abonnees gestegen met 0,5 Rotterdam? Van de landelijke bladen blijft de Uit de Cebuco-cijfers blijkt 1980 strekkingen aan projecten met maatschappelijk belang. Volgens de PGEM bespaart het park jaarlijks zo'n 4,9 miljoen ku bieke meter aardgas en Vermindert het de uitstoot van C02 met enkele tientallen tonnen per jaar. Frankrijk dokt De Europese Gemeenschap en 66 ontwikkelingslanden in Afrika, het Caribische gebied en in de Stille Oceaan (ACS) zijn het over alle steun- en handelsafspraken eens. Alleen Frankrijk moet de komende dagen nog een 'probleempje' van 234 miljoen gulden oplossen. Dat bedrag moet volgens de ACS-lan- den geen lening van de Europese Investeringsbank zijn maar een schenking. Voordelig kopen De Nederlandse overheid spaart 230 miljoen gulden per jaar uit wan neer de Europese overheden de ei gen industrie niet langer mogen voortrekken bij het gunnen van overheidsaankopen. Dat staat in een gisteren verschenen studie van het Centraal Planbureau naar de ge volgen voor Nederland van de maatregelen voor één vrije EG- markt in 1992. Gat in bondsbestuur Het nieuw te vormen bestuur van de Vervoersbond FNV zal het zon der een vertegenwoordiger van de bedrijfsgroep water en weg (be- roepsgoederenvervoer, streekver voer en binnenvaart) moeten stel len. Bondsbestuurder D. Ketting, voorzitter van de bedrijfsgroep, is niet bereid in het nieuwe bestuur zitting te nemen. De Vervoersbond zit al een tijdje in een bestuurscrisis. Flevobedrijf Russisch Vier boeren uit Flevoland gaan in april naar de provincie Dmitrov in de Sovjetunie om daar 'het familie bedrijf te introduceren. Zij werken er samen met drie Sovjet-families die als proef een bedrijf krijgen toe gewezen. Het gaat om twee akker bouwbedrijven en een melkveehou derij. Als het experiment slaagt, wordt het gehele gebied van 80.000 hectare opgedeeld onder families. Rover te goedkoop De Britse regering heeft vorig jaar bij de verkoop van het automobiel concern Rover Group aan British Aerospace een veel te lage prijs ge vraagd. Het concern werd overge daan voor 150 miljoen pond sterling (nu 475 miljoen gulden), maar de werkelijke waarde bedroeg op dat moment zeker 206,5 miljoen pond en mogelijk nog veel meer, zo meldt de Britse Rekenkamer. i de Avondbladen Combina richt zich op kredietver- gangspunten voor concrete maatre- Telegraaf veruit de grootste (723.800 voorts ook dat dagelijks 19 procent blad gelen moet opstellen'. tegenover 720.000 vorig jaar). Ook In de grafische industrie komen de Volkskrant, NRC Handelsblad de betaalde oplage wordt door gegeven aan ADVERTENTIE het Rotterdams Nieuws- men advertenties werven, „UIVIli met een daling van 153.000 tot ruim 'tweede huishou- 137.000, een achteruitgang van bij na 11 procent. Ook vorig jaar ver loor de ACR sterk en ging van 180.000 naar 153.000. het Vrije staalconcern Hoogovens steunen i 5 Harris Tweed- kolbert van zuiver scheer wol. In diverse kleuren en maten. Perfekt kolbert, perfekte prijs! Prachtig kostuum voor de allermooi ste prijs! Verkrijg baar in 1- en 2-rij model. In diverse maten en dessins. Fraaie heren pantalon. In grijs of marine. Diverse maten. Scherp van snit KTml en prijs! Superconfex zorgt dat je goed voor de dag komt. ZOETERWOUDE. Hoge Rijndijk 313 (naast Leski en Casba, tegenover Heineken). de Industriebond FNV bij het dervinden van de fusie. De omzet van Oldelft bedroeg in ivoor de 1988 243 mifjoen gulden met een nettowinst van 12,6 miljoen. Enraf- Behalve Nonius zette in dat jaar 175 miljoen de algemene looneis van 4 procent om met een nettowinst van 4,5 mil- wil men een betere winstdelingsre- joen. Oldelft telt ongeveer 1200 geling. De invoering van een der- werknemers en Enraf-Nonius onge- tiende maand werd afgewezen. veer 1000. Uitgeverijen zoeken steeds meer eigen identiteit LEIDEN - Het was het jaar 1579 toen de Zuidnederlandse 'hande laar in woorden', de drukker en uit gever Moretus op weg ging naar de Frankfurter Buchmesse, ook tegen woordig de belangrijkste markt voor uitgevers en boekhandelaren. Onderweg werd hij vele malen over vallen, verscheidene keren afge perst door rondzwervende soldaten en overal moest hij tol betalen. door Karei Berkhout "Tegenwoordig valt het eigenlijk wel mee met al die zogenaamde be perkingen aan de Europese bin nengrenzen", zei gisteren J. Alber- dingk Thijm in een lezing aan de Leidse universiteit. De voormalige topman van de uitgeverij Wolters- Kluwer zette gisteren nadrukkelijk enige kanttekeningen bij het ge juich van veel ondernemers over de interne Europese markt van 1992. Het jaar '1992' zal volgens hem de al behoorlijk open grenzen niet veel verder ontsluiten voor de uitgeverij. "Boeken, tijdschriften en weten schappelijke publicaties, zijn uitin gen van de menselijke geest. Het uitgeven daarvan is dus gebonden aan een taal, aan de cultuur, aan de plaatselijke gewoonten en blijft daardaar zeer lokaal gebonden". In de publikaties zelf zal niet plot seling in de jaren negentig de ge daante van Europa rondwaren. "Onlangs las ik ergens bij wat on dernemers een lijstje voor van boe ken die gepubliceerd waren over Europa. Iedereen knikte instem mend: 'Dat was nu duidelijk 1992'. Het was een lijstje uit 1964, toen de EG nog niet zo lang bestond". Desondanks zal 'Europa 1992' ook voor de uitgeverij een behoor lijke stimulans zijn, al was het al leen maar door de verwachte groei van de economie en van de adver tentie-inkomsten. De toename van J. Albcrdingk Thijm sprak gister avond voor een matig gevulde zaal in het Academiegebouw op uitno diging van de Leidse Studenten vereniging voor Internationale Betrekkingen in een reeks lezin gen over internationaal topmana gement. opleidingen en cursussen zal de vraag naar boeken vergroten. "Bo vendien moeten alle regels van de Europese Gemeenschap worden vertaald in de nationale wetgeving. Dat zal een vloedgolf van publika ties op gang brengen". Wereldwijd is de groei van de in formatie-industrie gigantisch, jaar lijks zo'n 8 tot 9 procent, niet alleen bij de radio en de televisie zoals verwacht maar ook bij de kranten vooral de ochtendbladen en de boeken. De groei houdt in de toe komst aan, vooral in de compu tersoftware en de data-banken. "De bomen groeien echt tot in de hemel, het steeds grotere aanbod van infor matie zal ook de vraag vergroten. De kans voor de uitgeverijen ligt hem in de mogelijkheid om al die stromen informatie te ordenen en toegankelijk te maken". De beleggers, de pensioenfond sen en verzekeraars vooral, geloven dat ook en beleggen gigantische ka pitalen in deze industrie die volgens hen niet stuk kan. De aandelen van uitgeverijen zijn daardoor op de beurzen omhoog geschoten. Vooral in Groot-Brittanié en de Verenigde Staten is de handel in uitgeverij aandelen een speculatieve kermis geworden. Het minste overname gerucht doet de koers omhoog- schieten en er zijn nog al wat over name-geruchten. Er zijn dan ook nogal wat overna mes en fusies in de uitgeverij-we reld, die in de Verenigde Staten 19.000 en in het Duitstalige gebied 13.000 bedrijven kent. "Vooral in de Angelsaksische landen is het een soort veiling, waarbij kopers tegen elkaar worden uitgespeeld en be drijven aan de hoogste bieder wor den verkocht. Er worden waanzin nige bedragen geboden, soms wel 30 tot 35 maal de jaarwinst (normaal is 10 tot 12 maal). Dat heeft niet? meer te maken met een verant woord koopbeleid. Als directies een koop echt niet meer kunnen recht vaardigen kunnen ze het nog altijd een 'strategische overname' noe men, want niemand weet wat dat woord betekent. Het wegvallen van de bin nengrenzen zal volgens Alberdingk Thijm geen overname-golf teweeg brengen. Uitgeverijen in Frankrijk en Westduitsland zijn vooral fami- lie-bedrijven, die niet aan de beurs staan genoteerd en mede daardoor nauwelijks te koop zijn. "In een be drijfstak als deze waarin de mense lijke emoties zo belangrijk zijn, spe len bovendien cultuurverschillen een grote rol. Jaren hebben wij bij voorbeeld geprobeerd om een Fran se uitgeverij te kopen van een oude dame. Maar hoewel wij een geweldi ge prijs boden, zei ze: "Nee, wie zal mij nog te dineren vragen, als ik geen uitgever meer ben'. Dat was natuurlijk heel aannemelijk". Eerder dan aan de lopende band overnemingen te doen zal de uitge verij zich terugtrekken op wat in het jargon 'kern-activiteiten' heet, ofte wel dat te doen wat het dichtst bij de eigenlijke kern van het bedrijf ligt. Wat dat dan precies is, is altijd een moeilijke vraag. "Oneerbiedig gezegd was Mozes, toen hij de ste nen tafelen met de tien geboden van God aan de mensen overhandigde ook een uitgever". Het beantwoor den van die vraag komt meestal neer op "een soort kwartetspel tus sen de uitgevers met opmerkingen als: mag ik jouw wetenschappelijke uitgeverij, dan krijg jij mijn tijd schriften". Wolters Kluwer bijvoorbeeld legt zich toe op wetenschappelijke pu blikaties en niet op massa-media. "Wij hebben dus geen belangstel ling voor TV10. TV wordt pas inte ressant als ook particulieren er moeiteloos op kunnen en wij bij voorbeeld een soort Teleac-cursus- sen kunnen geven". Wolters Klu wer stootte verder onlangs zijn drukkerijen af, behalve onderwijs- drukkery Wolters Samson in Al phen aan den Rijn. Hierdoor zullen de grote uitgeve rijen volgens Alberdingk Thijm ga ten laten vallen die door kleine ge specialiseerde uitgeverijen worden opgevuld. "De Leidse uitgeverij Brill met zijn gespecialiseerds uit gaven in de arabistiek heeft een goe de toekomst, doordat ze doet wat niemand doet". De grote uiitgevers- concentraties in met name de En gelstalige wereld zullen daardoor volgens hem nooit tot een echt mo nopolie in de informatie leiden. "De techniek maakt het mogelijk dat ie dereen een kan beginnen in deze be drijfstak van liefde en haat. Predi ker zegt: 'er is geen einde aan het maken van veel boeken'. Zo is het", citeert hij de bijbel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7