PvdA morrelt aan kabinetsvoorstellen Vuurproef fractievoorzitters komt nog Succes kaalplukteams bij afpakken winst uit misdaad Vrijwilligers zitten proef in cel Neef Zuidafrikaanse minister vraagt asiel in Nederland iïedt meer Kamsteeg Auto Rental 071-177158 01720-21521 ZOEKT U Dl JUISTE WEG IN DE DOOLHOF VAN LIJFRENTE OFFERTES WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 'Reiskosten trein handhaven als aftrekpost DEN HAAG (ANP) - De PvdA wil de afschaffing van het reiskostenforfait voor werknemers beper ken tot auto-gebruikers. De geplande accijnsverhoging op huisbrandolie moet worden vervangen door een bredere brandstofheffing om mensen die aardgas stoken te ontzien. De opbrengst van af schaffing van het huurwaardeforfait mag volgens de sociaaldemocraten niet volledig worden gesto ken in de overdrachtsbelasting bij verkoop van een huis. ARNHEM (GPD) - Directeur D. R. A. Uges van de apotheek van het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen heeft gisteren voor het ge rechtshof in Ajnhem de ademanaly- se-apparatuur van de politie gekriti seerd. Volgens Uges is de methode niet zo betrouwbaar dat verdachten daarop kunnen worden veroor deeld. Het grootste bezwaar vindt Uges dat het apparaat wordt bediend door niet-deskundige politie-agen- ten in plaats van door laboranten. Het technisch ingewikkelde appa raat zou afwijkingen kunnen verto nen zonder dat die direct merbaar worden. De periode van 28 weken die tussen controles van het appa raat zit noemde Uges veel te lang. Deskundige levert kritiek op betrouwbaarheid ademanalyse Maar ook als het apparaat wel goed werkt, zijn de meetgegevens niet betrouwbaar omdat ze kunnen wor den beïnvloed door de manier van blazen, oprispingen van een ver dachte en zijn lichaamstempera tuur. Ademanalyse kan in geen en kel opzicht de vergelijking met de bloedproef doorstaan, vindt Uges. De ziekenhuisapotheker was als deskundige opgeroepen door de Groninger advocaat mr. J. J. van der Molen. Hij is raadsman van een Hengeloer die in beroep ging tegen een veroordeling door de politie rechter wegens rijden onder in vloed. Het hof in Arnhem had de zaak vervroegd op de rol gezet om snel duidelijkheid te kunnen geven over de geldigheid van de ademana lyse. Het hof in Den Haag heeft de analyse onlangs onrechtmatig ver klaard omdat verdachten geen te genonderzoek kunnen laten uitvoe- Scheikundige W. Neuteboom van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk vindt dit ook niet nodig. Hij zei gisteren dat de technische waarborgen waarmee de ademana lyse is omgeven "de strengste ter wereld zijn". Bij halfjaarlijkse i j king van de apparaten is volgens hem nog nooit een afwijking gecon stateerd die buiten de normen valt. Procureur-generaal mr. P. H. A. J. Cremers stelde dat bij de ademana lyse een zodanige correctiefactor toegepast dat het net zoals bij de bloedproef bijna nooit voorkomt dat er fouten worden gemaakt. Hij zei dat er rond de procedure met de ademanalyse voldoende waarbor gen zijn ingebouwd zodat een te genonderzoek niet nodig is. Het hof in Arnhem doet vandaag al uit spraak. Financieel specialist A. Melkert van de PvdA nam gisteren bij de finan ciële beschouwingen over de rege ringsverklaring op die drie punten afstand genomen van de voorne mens van het kabinet op fiscaal ter rein. Hij wil de afschaffing van reis kostenaftrek voor werknemers be perken tot automobilisten. Werkne mers die trouw van het openbaar vervoer gebruik maken moeten ook boven de dertig kilometer woon werkverkeer op een of andere ma nier kunnen blijven aftrekken voor de belasting. De accijnsverhoging op huis brandolie moet worden vervangen door een bredere brandstofheffing, om mensen die van aardgas versto ken zijn en dus aangewezen op huis brandolie te ontzien. Melkert stelde', dat de opbrengst van het huurwaar deforfait die eigenaar-bewoners moeten opbrengen in 1990 niet vol ledig moet worden gestoken in ver laging van de overdrachtsbelasting bij verkoop van een huis. Hij vraagt in plaats daarvan openbaar-ver voerskosten aftrekbaar te maken. Melkert pleitte ook voor uitstel van de door het kabinet voorgestel de btw-verlaging. Hij wil het daar voor op de rijksbegroting gerser- veerde bedrag pas over twee jaar een definitieve bestemming te ge ven. De sociaal-democraat legde daarmee meteen een twistpunt in het debat met minister Kok (finan ciën) op tafel. WD-Kamerlid De Grave kondigde gisteren alvast een motie aan om de btw-verlaging van 18.5 naar 17 procent veilig te stellen. Niet duidelijk is overigens wan neer het kabinet de verlaging wil la ten ingaan. Reden voor zijn collega van het CDA, Terpstra, die sterk voorstander is van een snelle verla ging van de btw, om exact te willen 'Minder leerlingen speciaal onderwijs' DEN HAAG (GPD) - Door het in- trekken van de vierjarigen-maatre gel zal de belangstelling voor het speciaal onderwijs afnemen. Dat stelt staatssecretaris Wallage (on derwijs) in een toelichting op een ontwerp-wets voorstel. waardoor vierjarigen weer voor het volle pond meetellen. Sinds 1987 telt een leerling tot vijf jaar maar voor een halve leerling bij toewijzing van het aantal leerkrach ten. Klassen moesten worden ver groot of het aantal lesuren in de laagste klassen worden terugge bracht. Kinderen met leerproble men vielen daardoor veelal buiten de boot. Volgend jaar komt aan die situatie een einde. Door het aantal leerkrachten en lesuren weer op het oorspronkelijke niveau terug te brengen, kan de opvang van pro bleemleerlingen weer binnen het gewone onderwijs worden gere geld. De kosten van het schrappen van de vierjarigen-maatregel zijn 200 miljoen. Vuurwerk Bij invallen op achttien plaatsen in Twente heeft de politie gisteren 1000 kilo illegaal vuurwerk in be slag genomen en drie mensen aan gehouden. Aanleiding voor de grote actie waren klachten over het toene mend gebruik in Twente van zoge heten strijkers, vuurwerk dat in Ne derland is verboden. De strijkers waren afkomstig uit de Bondsrepu bliek Duitsland. Autohandel De Zeeuwse politie is bij een onder zoek naar amfetamine-handel op een grote handel in gestolen auto's gestoten. De arrestatie van drie mannen uit Terneuzen wegens drugshandel zette de politie op het spoor. Honderddertig verduisterde auto's zijn vanuit Italië doorge stuurd naar Duitsland, waar ze wer den verkocht. Ook werden auto's via Antwerpen uitgevoerd naar Afrika. Het onderzoek naar de auto handel wordt in België en de BRD voortgezet. Steekpartij Een metrocontroleur in Amsterdam is gisteren door een 33-jarige Am sterdammer neergestoken.- De ver dachte werd in de lift van het me trostation Weesperplein aangehou den omdat hij had geweigerd een geldig plaatsbewijs te laten zien. Bij een worsteling kreeg hij een klap op het hoofd en werd geboeid. De man wist zich los te rukken, pakte een mes en stak de controleur in de buik. Die is ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis. Autogebruik Zestig procent van de autoritten kan zonder veel problemen ook met fiets of openbaar vervoer worden gemaakt. Een beleid dat gericht is op het ontmoedigen van het autoge bruik, heeft dus zeker^kans om te slagen, aldus het Instituut voor Toe gepaste Sociale Wetenschappen UTS) na een onderzoek onder 1000 huishoudens in Nederland in op dracht van. het ministerie van ver keer en waterstaat. weten wat het kabinet nu exact heeft afgesproken over de btw. Ybema (D66) wilde weten wat Kok en Lubbers vinden van een on derzoek door de Rekenkamer naar nieuwe wir-tegenvallers. Ex-minis ter van financiën, Ruding, heeft tel kenmale op grond van onderzoek door de belastingdienst betoogd dat de investeringspremies voor bedrij ven onder controle zijn, zo hield Ybema aan Kok voor. Hij achtte dat echter niet-betrouwbare informatie die moet worden nagetrokken door de Rekenkamer. Koks voorstel voor een steekproefonderzoek door de belastingdienst naar de omvang van wir-verrekeningen achtte Ybe ma onvoldoende. Ina Brouwer (Groen Links) vond het milieubeleid "korte-baan-eco- nomie", en het herstel van de kop peling tussen lonen en uitkeringen "op afstand en met afstandsbedie ning". De afstand tussen rijk en arm wordt weer groter, en de PvdA geeft ondanks de schreeuwende milieu- nood 4,7 miljard weg aan Oort en nog eens 2,6 miljard aan btw-in- komsten, zo signaleerde Brouwer. Ybema (D66) noemde als enige de positie van alleenstaanden. Die zijn hun alleenstaandentoeslag kwijt, betalen relatief veel voor voorzie ningen waarvoor iedere burger via premies geld kwijt is en profiteren minder van huursubsidie. De PvdA laat het er lelijk bij zitten, en steunt de CDA-opvatting dat in plaats daarvan kostwinners met een gezin moeten worden ontzien, zo consta teerde Ybema. EINHOVEN (GPD) - Criminelen beleven de laatste tijd minder ple zier aan hun werk. De speciale 'kaal plukteams' van de politie, die in de loop van dit jaar in het leven geroe pen zijn, slagen er steeds vaker in de crimineel zijn met misdrijven ver diende geld en goed afhandig te ma ken. 'Het team in Eindhoven, dat op dit moment als het meest succesvol geldt, meldt sinds april zo'n 9 mil joen gulden te hebben weggehaald bij criminelen. In de loop van dit jaar zijn er verspreid over het land ,zes 'kaalplukteams' in het leven ge roepen. Officiële mededelingen over de resultaten kan het ministe rie van justitie overigens nog niet doen. Een probleem is overigens dat de rechter niet altijd bereid is opge spoord fortuin daadwerkelijk af te nemen. Daarnaast pikken de belas tingen graag een graantje mee van de 'winsten' uit het criminele cir cuit, aldus de woordvoerder van de Eindhovense politie. De kaalplukteams zijn in het be gin van het jaar bij wijze van experi ment in het leven geroepen om te voorkomen dat zware criminelen voor de gevangenis ingaan in de we tenschap dat ze enkele jaren later rustig kunnen gaan leven. De teams, officieel Bureaus Financiële Ondersteuning (BFO), richten zich vooral op grote fraudeurs en de ge organiseerde misdaad die zich be zighoudt met handel in hard en soft drugs .en prostitutie. De zes leden tellende BFO's trachten vermogende criminelen te ontdoen van geld, juwelen, dure au tomobielen en andere luxe. Daar voor reizen de medewerkers gere geld naar belastingparadijzen als Luxemburg, Zwitserland, Jersey en het eiland Man. Naast gewone re chercheurs zitten er accountants in en hooggekwalificeerde boekhou ders. Ook de verzekeringsmaatschap pijen willen een eind maken aan het comfortabele leven dat menig cri mineel leidt. Het Centraal Informa tiesysteem Schade (CIS) onderhan delt met justitie en politie over het vrijgeven van hun identiteit. De ver zekeraars willen hen via de rechter aanpakken. Daarvoor is het nodig dat zij zich als zelfstandige belang hebbende tot de rechter kunnen wenden. Nu kunnen verzekeraars alleen met de hulp van een slachtof fer de schade verhalen op de dader. De woordvoerder van het CIS schat dat de schade die verzekeraars jaar lijks lijden, ligt tussen de 350 tot 500 miljoen gulden. Twee vrijwilligers melden zich ROTTERDAM (ANP) - Een groep van 126 vrijwilli gers is gistermiddag ingesloten in de nieuwe Rotter damse gevangenis De Schie. De meesten worden morgen aan het eind van de ochtend weer vrijgela ten. Op diee wijze hoop de directie van De Schie 'kin derziekten' zoveel mogelijk op te sporen, voordat de gevangenis over twee weken daadwerkelijk in ge bruik wordt genomen. Volgens directeur L. Jansen van de nieuwe gevan genis is deze wijze van proefdraaien, waarbij ook twee nachten in de cel worden doorgebracht, in Ne derland nog niet eerder vertoond. Onder de 'gedetineerden' bevinden zich veel toe komstige bewakers van De Schie. De proef dient er tevens toe om hen aan den lijve te laten ondervinden wat het betekent om in de gevangenis te zitten. Jan sen hoopt dat deze ervaring er toe bijdraagt dat de bewakers in de toekomst wat meer begrip kunnen opbrengen voor de omstandigeheden waarin de ge vangenen zich bevinden. Ook voor de gevangenis-directie is het proefdraai en van nut. "Op deze wijze is het mogelijk om er ach ter te komen of je inderdaad met tien gedetineerden in tien minuten van een bepaald cellencomplex naar de sportzaal kunt komen, of datje daar een kwartier voor nodig hebt", aldus Jansen. Slecht functioneren de sloten worden ook spoedig opgespoord. Onder de proefgevangenen bevinden zich naast toekomstige bewakers ook ambtenaren van het mi nisterie van justitie en rechtenstudenten. Bewering over ldnderseks in Sneek ingeslikt SNEEK (ANP/GPD) - De Riagg. stichting voor sociaal-cultureel werk De Espel en de gemeente Sneek hebben de beweringen inge slikt dat in de Sam de Wolffstraat in Sneek kinderen seksueel worden mishandeld. De bewoners van de straat hebben inzage geëist in het rapport over de kindermishande ling. "Krijgen we het rapport van daag niet, dan stappen we eventueel naar de rechter", aldus hun advo caat mr. Anker. "Voor zover we nu gegevens heb ben over de situatie in de straat wor den daar momenteel geen kinderen sexueel misbruikt", stelde gemeen- tevoorlichter H.E. van der Winden gisteren in een gezamenlijke verkla ring van de Riagg, De Espel en de gemeente. Uit de Sam de Wolff straat zouden, volgens hem. wel klachten komen over onveiligheid en vereenzaming. Hoofdofficier van Justitie Bosch vindt de plotselinge ontkenning van de seksuele mishandeling, die dit weekeinde nog als zekerheid werd gepresenteerd "niet in de lijn der verwachtingen liggen". "Op ba sis van deze verklaring zeg ik niet er is helemaal niets aan de hand", al dus Bosch. Hij wil de zaak nu voor leggen aan de kinderrechters en de Raad voor de Kinderbescherming. Directeur P. de Haan van de Kin derbescherming zegt dat de afgelo pen drie jaar tien kinderen uit de Sam de Wolffstraat onder toezicht van de kinderrechter zijn geplaatst. Volgens De Haan waren hier enkele gevallen bij van sexueel misbruik van kinderen. Maar de bewoners van de Sam de Wolffstraat vinden dat de Riagg en De Espel dë gewraakte inhoud van het rapport, die zij tot hun woede nog niet kennen, in het openbaar moeten herroepen. Dat heeft advo caat mr. Anker gisteren na een "zeer emotionele" bijeenkomst meege deeld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Een volle neef van de Zuidafrikaanse minister van defensie generaal Magnus Malan, heeft politiek asiel aangevraagd in Nederland. Hij vreest voor zijn le ven na zijn desertie uit de Zuidafri kaanse elitetroepen Special Forces. Dat meldt de Anti Apartheidsbewe ging Nederland. Mervyn Malan (27) maakte twee jaar deel uit van de Special Forces die zich bezighoudt met terreurac ties tegen de oppositie in Zuidafrika zelf en vernietigingsoperaties in de buurlanden van Zuidafrika. Malan verliet de eenheid in 1985 en nam eind 1988 de wijk naar Europa. Hij verblijft al enige tijd in Nederland en zegt uit angst voor wraak niet eerder in de publiciteit te hebben willen treden. "Ik heb verschrikke lijke dingen gezien en er ook aan meegedaan. Zo hebben we een keer een vrachtwagen met vrouwen en kinderen opgeblazen", zegt hij in een interview met de Anti-apart- heidskrant. Special Forces teams plegen vol gens Malan bomaanslagen en moor den in burgerkleding in de towns hips. ANC-leden worden ontvoerd, bewerkt en gedwongen tot deelna me aan de Special Forces. Com mandanten van de Special Forces werden getraind in Israël, terwijl bases van de Special Forces werden bezocht door een militaire delegatie in Chili. DEN HAAG Met meer dan gewo ne interesse werd gisteren uitgeke ken naar het eerste optreden van de nieuwe fractievoorzitters van de re geringspartijen in de Kamer. Hoe zouden zij het doen tijdens de de batten over de regeringsverklaring? Konden Brinkman en Woltgens hun nieuwe rol inhoud geven? Zou den zij zich staande weten te hou den tegen het oppositionele geweld van Voorhoeve en Van Mierlo? door Henri Kruithof Van beiden is bekend dat zij in het parlement hun mannetje staan. Maar ze hebben hun reputatie ge vestigd onder andere verhoudingen en in andere posities. Thijs Wolt gens was tot een paar maanden ge leden de ontwerper van de alterna tieve Miljoenennota's van de PvdA; nu is hij voorzitter van een hele re geringsfractie. 'Elco' Brinkman was de 'visionaire' minister van Welzijn en Cultuur, nu moet hij de steun van de CDA-fractie aan het kabinet regelen. Voor beiden geldt dat het altijd gemakkelijker is te discusië- ren over je eigen specialisme dan over de breedte van het totale rege ringsbeleid. Brinkman heeft daarnaast de handicap nog nooit in de Tweede Kamer te hebben gezeten. Als mi nister heeft hij, zeker in het begin van zijn politieke carrière, enkele malen van een weinig hoge achting voor de volksvertegenwoordiging doen blijken. Hij moest die woor den destijds inslikken, maar nu zal hij bovendien nog een oprechte lief de voor het vak van parlementariër dienen te ontwikkelen. De fractievoorzitters van CDA en PvdA brachten het er gisteren zeker niet slecht af. al is het nog even wen nen om Brinkman over financiën en Woltgens over cultuur te horen pra ten. Toehoorders hebben dan toch iets van 'wat weet jij daar nou van', en vermoeden dat slechts de tekst van een fractiespecialist wordt voorgedragen. Maar goed, dat is een kwestie van voldoende oefenen. Eën ding is na de eerste dag debat met de nieuwe regering wel duide lijk: er valt meer te lachen. Woltgens heeft de humor van een gemoedelij ke Limburger. Die moetje niet bin den aan een tevoren opgeschreven tekst. Dat de PvdA-fractie dat deze keer nog wel deed, is meer de onze kerheid van de leden van die fractie, dan van Woltgens zelf. Zo lang Woltgens zich aan zijn tekst hield, was het niet meer dan een droge opsomming van feiten, te GPD) snel uitgesproken en bij tijd en wijle onverstaanbaar. Maar zodra hij zijn tekst liet voor wat het was en vrij improviseerde, was het weer de ou de Woltgens: humorvol en met de nodige zin voor relativiteit. Tegelij kertijd liet hij niet na namens zijn fractie een duidelijk eigen geluid te genover het kabinet te laten horen door aan te dringen op extra bezui nigingen op defensie. Steun aan het "kabinet en vasthouden aan eigen PvdA-opvattingen bleven zo rede lijk in evenwicht. Calvinistisch Ook Brinkman is prettiger om naar te luisteren dan zijn voorganger Bert de Vries. Deze laatste probeer de weieens een grapje te maken, maar dat was hem dan meestal inge geven door zijn voorlichter. Grapjes van anderen voorlezen is voor de toehoorders in het algemeen niet erg prettig om aan te horen. Brink man heeft, ondanks dezelfde Calvi nistische achtergrond, toch een iets vrolijker kijk op het leven. Als echte CDA-er gebruikte hij vaak het woord 'verantwoordelijkheid', maar dit keer met de toevoeging dat die "verder reikt dan een roman tisch terugverlangen naar de bakker op de hoek of de lichtjes van Verkade". Dergelijke kleine dingen zijn in een debat over de regeringsverkla ring de lichtpuntjes voor de toe hoorders. Want politiek staat er wei nig tot niets op het spel voor de coa litie die net in het zadel zit, en waar van het beleid nog grotendeels van de grond moet komen. Woltgens en Brinkman'hoedden zich er gisteren allebei voor nare dingen over elkaar te zeggen. Het is duidelijk nog een aftasten in de nieuwe rol van coali tiegenoten. Beiden zijn niet anders gewénd dan tegenover elkaar te staan in de rol van regerings- en oppositiepar tij. Het doet merkwaardig aan als je de vriendelijke woorden over en weer hoort. Alleen Brinkman gaf ui ting aan die gevoelens door erop de te wijzen dat hij het niet gemakke lijk vind het recente verleden te ver geten. Maar hij gaf tevens aan daar wel zijn uiterste best te willen doen. De echte confrontatie kan pas ko men wanneer de coalitie van CDA en PvdA de eerste echte hobbels te overwinnen krijgt. Vooral als Lub bers zijn woorden waar maakt dat hij het dualisme tussen regering en parlement weer in ere wil herstel len. Brinkman en Woltgens krijgen dan ieder vanuit het eigen verkie zingsprogramma een eigen verant woordelijkheid. Pas in een tijd van spanning zal blijken of zij echt goed met elkaar overweg kunnen. Verheij Assurantiën b.v. Verzekeringsadviesgroep Hoge Raad: gehuwde man mag buitenechtelijk kind erkennen DEN HAAG (GPD) - Een gehuwde man mag onder bepaalde omstan digheden zijn buitenechtelijk kind erkennen. Het kind krijgt daardoor de naam van de vader en het recht op de erfenis. Dat blijkt uit een uit spraak-van de Hoge Raad van 10 no vember. De Hoge Raad beriep zich bij de uitspraak op het Europees Verdrag tot bescherming van de Rechten van de Mens. Met de uitspraak ver nietigde de Hoge Raad een arrest van het Amsterdams gerechtshof, dat een man verboden had zijn kind te erkennen. Artikel 8 van het Europees Ver drag garandeert het recht op gezins leven. Tot nu toe kon een getrouw de man die een kind had bij een an dere vrouw dan zijn wettig echtge note, dal kind niet erkennen. De Hoge Raad heeft nu beoordeeld dat een biologische vader en zijn kind zo'n goede ouder-kind-relatie kun nen hebben dat het belang van dit gezinsleven opweegt tegen eventu ele bezwaren van de echtgenote van de man. "In het bewuste geval leefden man en vrouw al gescheiden van ta fel en bed en zou een volledige scheiding niet lang uitblijven. De vader leefde samen met het kind, met toestemming van de biolo gische moeder uiteraard. Die is bij na altijd nodig. Haar vetorecht is al leen op zeer redelijke gronden te doorbreken", aldus mr. Willems, advocaat van de man. Er zijn gevallen denkbaar waarbij het erkenningsverbod uit de Neder landse wet niet in strijd is met het Europese verdrag. Bij voorbeeld als de man getrouwd is en blijft en ook kinderen heeft bij zijn echtgenote. Een openlijke erkenning van een buitenechtelijk kind kan dan het gezinsleven van zijn vrouw en kin deren doen wankelen. Onder meer omdat het buitenechtelijk kind de naam krijgt van de biologische va der, zo meent de Hoge Raad. De Hoge Raad heeft zich nu al leen uitgesproken over deze speci fieke zaak. Willems: "Maar het is nu ook verdedigbaar dat een man een buitenechtelijk kind erkent als hij gelukkig getrouwd is èn als zijn echtgenote daar geen bezwaar te gen heeft". Exportverbod afval DEN HAAG (ANP) - Het afval inza melend bedrijf GMU Nederland in Alblasserdam probeert bij de Raad van State uit te komen onder een exportverbod voor chemische af valstoffen van het ministerie van milieubeheer. Het verbod moet eind dit jaar ingaan. Het bedrijf ex porteert jaarlijks zo'n 3.000 ton koek van vervuild slib naar een zusterbe drijf in het Westduitse Ruhrgebied. Volgens GMU is het verbod strijdig met het door bij de EG verankerde vrije verkeer van goederen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3