'Discussie moet weer gaan over kwaliteit onderwijs' Italianen in de ban van Gorbatsjov <36 Oekrainse Kerk heeft goede hoop NABIJ I REPORTAGE i PvdA-wethouders: laat Ritzen de schoolstrijdbijl weer opgraven CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING De PvdA-onderwijswethouders van Lei den, Den Haag en Amsterdam verlangen van partijgenoot en minister van onder wijs, Jo Ritzen, een rechtvaardiger behan deling van het openbaar onderwijs. De stadsbestuurders willen dat Ritzen een halt toeroept aan het automatisme waarmee alle kosten die openbare scholen maken, ook worden vergoed aan bijzonde re scholen. "Van een socialistische be windsman op Onderwijs verwacht ik dat hij de schoolstrijdbijl uit 1917 opgraaft", zegt de Haagse wethouder Heemskerk. De stadsbestuurders van Leiden en Am sterdam vermijden de term 'schoolstrijd'. De Amsterdamse wethouder Wildekamp spreekt liever van een "gelijkwaardiger behandeling". "Niet iedere school heeft behoefte aan dezelfde voorziening. Als een openbare school een dure intercom nodig heeft, dan mag het niet vanzelf spre ken dat ik die automatisch óók aan een bij zondere school moet geven". De Leidse wethouder van Dongen deelt dat standpunt. "Als een openbare school is gehuisvest in een oud gebouw, kampt zo'n school met extra kosten. Het kost handen vol geld om die extra kosten automatisch ook te vergoeden aan het bijzonder onder wijs. Ik verwacht zeker dat Ritzen, econoom van huis uit, daar eens kritisch naar kijkt", aldus de Leidse wethouder. Zij betwijfelt of het systeem nog wel in overeenstemming is met de grondwet waarin gelijkberechtiging van openbaar- en bijzonder onderwijs is verankerd. Van de nieuwe bewindsman op onderwijs ver wacht Van Dongen op zijn minst dat hij voorkomt dat financiële gelijkstelling straks ook gaat gelden voor alle vormen van voortgezet onderwijs. "Dat zou betekenen dat ik extra kosten die een openbare mavo maakt, moet ver goeden aan alle bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs. Dus niet alleen aan alle mavo's, maar ook aan havo-, lbo- en vwo-scholen. Dat gaat tonnen en tonnen kosten", vreest Van Dongen. De benoeming van onderwijs- econoom Ritzen tot minister van onderwijs en wetenschappen was een aangename verrassing voor veel PvdA-onderwijswethouders. Maar van euforie op de burelen is bepaald geen sprake nu twee geest verwanten de scepter zwaaien op het departement. "Onderwijsland wordt geen luilekkerland", merkt de Leidse wethouder Van Dongen droogjes op. Volgens haar worden met het regeerakkoord hooguit 'Vat vuiltjes weggewerkt". door Margreet Vermeulen "Ik had er méér van verwacht", bekent de Haagse PvdA-wethouder Heemskerk. Vijfhonderd miljoen gulden extra op de onderwijsbegro ting vindt hij mager en teleurstel lend. "Ritzen moet de begroting sa neren, daarom is hij minister gewor den. Ik heb hem niet gesproken, maar dat denk ik", aldus Heems kerk over de man die vlak voor zijn benoeming tot minister een gat van een miljard voorspelde in de onder wijsbegroting. De Leidse onderwijswethouder Van Dongen voorziet gigantische bezuinigingen als het gat van 1,5 miljard werkelijkheid wordt. "Maar ik kan me gewoonweg niet voorstel len dat daarover tijdens de formatie geen afspraken zijn gemaakt", meent ze. Van Dongen vermoedt dat intern is afgesproken dat de mi nister van Financiën bijspringt, als Ritzens sombere voorspelling uit komt. Wat is in Leiden, Utrecht, Am sterdam en Den Haag de toetssteen voor het welslagen van het onder wijsbeleid in de jaren negentig? "Doel is de kwaliteitsdiscussie weer op tafel te krijgen", verzuchten de wethouders in koor. Ze zijn het beu alleen nog maar te discussiëren over de erbarmelijke onderhouds- staat van schoolgebouwen, de stand van de verwarmingsknop en schra le schoonmaakvergoedingen. De Utrechtse wethouder Pot: "Het is niet voor niets dat astma-verenigin gen bij mij op de stoep staan. Het ni veau van de schoonmaakwerk- zaamheden is echt tot een onaan vaardbaar minimum gezakt". Maar hoe meetje de kwaliteit van het onderwijs? Essentieel is het wegwerken van de onderwijsach terstand van migrantenkinderen, menen de stadsbestuurders. "In Den Haag is 36 procent van de leer lingen van niet-Nederlandse af komst. Van de kinderen die nü voor het eerst naar de basisschool gaan, is de helft allochtoon. Ik zeg altijd: hun toekomst is onze toekomst", zegt Heemskerk. "Ik hoop dat Rit zen als econoom inziet hoe schade lijk het is als een groep in de samen leving buiten de boot valt", meent Van Dongen. "Een gigantische op dracht", valt Pot haar bij. De wethouders putten voorzich tig hoop uit het hoofdstuk sociale vernieuwing injiet regeerakoord. Misschien dat het onderwijs een be roep kan doen op die gelden om on derwijskansen van allochtonen Kamervoorzitter en ex-onderwijsminister Deetman waarschuwt opvolger Jo Ritzen vc Maar de onderwijswethouders van Den Haag, Leiden, Amsterdam en Utrecht denken dat e los te peuteren. or te grote uitgaven. hij Ritzen wel wat is (foto AND De Leidse onderwijswethouder Van Dongen: 'Onderwijs wordt geen luilekkerland' (foto Holvast) volwassenen) te 1 Leerkracht De Haagse wethouder Heemskerk verwacht van Ritzen veel aandacht voor de relatie onderwijs-arbeids- markt. "Het onderwijs staat voor de krachttoer en uitdaging zich dienst baar op te stellen aan brandende maatschappelijke problemen, bij voorbeeld de werkloosheid. Het is zonde de know-how en materiële voorzieningen van scholen alleen tussen 9 en 4 te gebruiken", zegt Heemskerk. Hij vindt dat gewone scholen voor voortgezet onderwijs 's avonds hun krachten moeten ge ven aan volwasseneducatie en bij scholing van langdurig werklozen. "Dergelijke uitdagingen betekenen vaak een stimulans". Bepalend voor de kwaliteit van het onderwijs is de leerkracht. "Het moet weer leuk worden om in het onderwijs te werken", meent Van Dongen. "Voor mij is de toetsteen of het beroep van onderwijzer en do cent weer aanzien en waardering krijgt", stelt Heemskerk. De Haagse wethouder: "De hele onderwijssec tor is teruggevallen op idealisten. Dat hou je maar een tijdje vol". Zijn Amsterdamse collega vindt dat Rit zen "het onderwijs moet motiveren zichzelf te vernieuwen". Of, zoals Pot het uitdrukt: "Ritzen moet een eind maken aan de kilte in het on derwijs". Maar heeft de 'rekenmeester' Rit zen daartoe voldoende bevlogen heid? Wildekamp: "Ik geloof niet dat Ritzen alléén rekenmeester is. Bovendien vraag ik niet om hemel bestormende structuur-discussies. Op het onderwijs is de afgelopen ja ren het ene na het andere plan los gelaten. Dat werkt demotiverend, als er geen meetbaar resultaat is". Pot: „Een bevlogen PvdA-onder- wijsminister als Van Kemenade heeft uiteindelijk maar heel weinig wetgeving tot stand gebracht. Een minister is in de eerste plaats be stuurder. Hij moet niet voortdurend nota's uitbrengen waarover alleen maar wordt gediscussiëerd". Een minister, zo benadrukken de stadsbestuurders, moet niet zelf denken te weten wat de problemen zijn in het onderwijs. Hij moet luis teren naar wat het onderwijs zélf als problemen ervaart. Lospeuteren De onderwijswethouders vinden een sluitende onderwijsbegroting een eerste vereiste. "Collega-minis ters worden het beu als je iedere keer met overschrijdingen kampt. 'Daar heb je hem weer', roepen ze dan. Je staat veel sterker als je je ei gen tent op orde hebt", zegt Van Dongen, "Dat zal trouwens nog wel even pijn kunnen doen". Mocht in de toekomst extra geld nodig zijn voor onderwijs, dan is Ritzen geen slechte, zo verwachten de stadsbestuurders. Wildekamp: "Hij lijkt me daarvoor de aangewe zen man. Bovendien is hij iemand die zich in het cijferwerk niet meer hoeft in te werken". Heemskerk: "Met de beschikbare middelen zal Ritzen het hoogstwaarschijnlijk niet redden. Maar hij weet van wan- En voor het beheersen van de uit gaven kan Ritzen ook bij de wet houders terecht. Wildekamp: "Laat hem maar komen praten. Dan slui ten we een contract af. Ik ben bereid mij te verplichten de groei van het speciaal onderwijs (voor kinderen met leermoeilijkheden) af te rem men. Maar dan moet ik wel kunnen investeren in het basisonderwijs, zodat kinderen die nu nog worden doorverwezen naar het speciaal on derwijs binnen de gewone basis school opgevangen kunnen wor den". Of de 70 miljoen die daarvoor in het regeerakkoord staat, vol doende is, weet Wildekamp niet. Geen van de vier wethouders kent partijgenoot Ritzen persoon lijk. "Maar uit zijn publicaties komt een creatief iemand naar voren. Ie mand met feeling voor politiek meent Heemskerk. "Een realist", vindt Wildekamp. "Een knappe professor", vindt Pot, "Maar als be stuurder moet hij zich nog bewij- ROME Rome is overspoeld door plastic boodschappentassen met het lachende gezicht van Gor batsjov erop, met op de achtergrond het Romeinse collosseum. Er zijn pantoffels te krijg in de vorm van zachte bedjes. Tussen de lakens op de linker teen van de slof ligt het ge vlekte hoofd van Gorbatsjov te sla pen, en op de rechter teen dat van Raisa Gorbatsjova. door Marjon van Royen Tussen de aquarelletjes die aan de toeristen op de Trinit dei Monti worden verkocht staat een levens groot portret van de Sovjetleider dat volledig is opgebouwd uit Rus sische postzegels. Ze zijn afkomstig van de duizenden brieven die in de loop der jaren vanuit de Sovjetunie naar Italië zijn gestuurd. Op de kin van de secretaris-generaal zijn nog zegels te zien uit de veertiger jaren met de afbeelding van Josef Stalin erop. Die hoort nou eenmaal ook tot de geschiedenis. Al wekenlang staan de kranten bol van het bezoek dat Gorbatsjov aan Italië en aan de Paus zal bren gen en dat tot en met vrijdag zal du ren. Elke hoge en middelhoge Rus waarop men beslag kon leggen is aan het woord geweest. Lange inter views waarin de "innige vriend schapsbanden tussen het Italiaanse en het Russische volk" worden be schreven, en de „onvoorwaardelij ke steun" wordt geprezen die de Ita liaanse regering vanaf het begin aan de nieuwe koers van Gorbatsjov heeft gegeven. "Italië heeft een brug geslagen tussen Oost en West", zo zegt de buitenlandadviseur van Gor batsjov, Vadim Zagladin in een in terview met het dagblad La Stam pa. Italië is trots dat het op dit histo rische moment - tussen de afbraak van de Berlijnse muur en de bespre kingen met president Bush op Mal ta - de man mag ontvangen die door elke Italiaan al sinds jaar en dag lief derijk "Gorby" wordt genoemd. Het Italiaanse dagblad La Repub- blica publiceerde zondag, tussen de vele Gorby-pagina's in, een groot onderzoek naar het beeld dat de be volking van Moskou van Italië heeft. Tot grote voldoening van de hoofdredacteur kwamen niet spag hetti, zon, of macaroni op de eerste plaats, maar was het 'de Italiaanse schoen' die de harten van de Mosko- vieten won. Hier zit hem dan ook de belangrijkste betekenis van het be zoek van Gorbatsjov aan Italië. Industrie Sinds de nieuwe Russische leider de deur naar het westen heeft open gezet, is het in de Sovjetunie een ko men en gaan van kleinere en grotere Italiaanse ondernemers. Schoenen, etenswaren, chemie en zelfs recla me. In alle mogelijke sectoren van de kwijnende Sovjetindustrie ba nen Italianen zich een weg. "Wij vragen aan Italië om ons te helpen bij het stabiliseren van Eu ropa", zei de Russische vice-minis ter van Buitenlandse Zaken in de officiële verklaring die aan het staatsbezoek voorafging, "zodat de groei naar een 'gezamenlijk Euro pees huis' zonder breuken of aard schokken kan verlopen". Het is dui delijk wat de Sovjetminister hier mee bedoelt. Het welslagen van de politieke hervormingen van Gor batsjov hangt in grote mate af van de vraag of hij de economie in de Sovjetunie van de ondergang weet te redden. Italië vervult binnen de nieuwe economische koers een voortrekkersrol. Het waren de Itali aanse ministers en Italiaanse onder nemers die als eersten hun vertrou wen in Gorbatsjov uitspraken, en al in het Kremlin op bezoek kwamen terwijl de Duitsers, de Fransen en de Amerikanen nog hun bedenkin gen hadden. Ook lang voor Gorbatsjov was er al druk verkeer tussen Italië en de Sovjetunie. Om te beginnen had Ita lië de grootste communistische par tij van het westelijk halfrond. Ook al zijn de verhoudingen tussen de Ita liaanse en de Russische communis tische partij niet bepaald 'innig' ge weest, toch was er sprake van vruchtbare contacten. Zo hebben in de jaren vijftig en zestig bijvoor beeld veel kinderen van arme Itali aanse ouders in Moskou of Le ningrad gestudeerd, met beurzen die door de Sovjetunie werden uit gereikt. In het kielzog van de communis ten leerden ook ondernemers de weg naar de Sovjetunie kennen. De grote Italiaanse onderneming Fiat bouwde in de zestiger jaren autofa- brieken in het Oosten van de Sov jetunie. De stad die om de fabrieken heen groeide werd Togliattigrad ge noemd, naar de grote Italiaanse communistenleider Palmiro Togli- atti. Nog steeds rijdt een op de twee Russen in een auto uit Togliatti grad. Dit soort contacten worden nu op grote schaal uitgebreid. Er zullen akkoorden worden getekend voor technische samenwerking, econo mische investeringen, wetenschap pelijke en culturele uitwisselingen. "In onze verhouding met Italië is er voor ons één heel belangrijk ele ment", zei Gorbatsjov's vice-minis ter van Buitenlandse Zaken tegen het dagblad La Repubblica. "Dat is het verlangen van de Italianen om ons het leven te vergemakkelijken en ons niet nog meer complicaties te bezorgen". En dat klopt. "Gorby" en zijn "lady Raisa" zijn hier meer dan wel kom. Ter gelegenheid van het hoge bezoek heeft men in Rome zelfs voor een keer de eeuwig opgebro ken straten van de stad dichtge maakt. Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt ep geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn de soepel. Bent u ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. aflossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 De Russisch-Orthodoxe Kerk in Lvov is enige weken geleden door de plaatselijke Oekrainse katholieken in gebruik genomen. Op de foto gaat de priester Yaroslav voor in een dienst. Volgens de Russisch-ortho- doxe aartsbisschop Kyrill, bemoeilijkt een dergelijke actie de betrek kingen. (foto ad Centraal in gesprek paus en Gorbatsjov MOSKOU (ANP/REUTER) - Het grootste struikelblok in de betrekkingen tussen Rome en Moskou is al jaren de legalise ring van de Oekrains-Katholieke Kerk. Maar het lijkt erop dat deze strijdbijl vrijdag begraven zal worden in het gesprek dat paus Johannes Paulus II en Gorbatsjov vrijdag in het Vaticaan hebben. Voor het eerste ontmoeten de leiders van de grootste en kleinste staat ter wereld elkaar. Tussen de Sovjetunie en het Vati caan hebben nooit diplomatieke betrekkingen bestaan. Rome koos na de machtoverneming door de communisten in 1917 aanvankelijk vooral voor de di plomatieke weg, maar toen dit weinig bleek op te leveren, werd het accent op confrontatie gelegd. Pas in de laatste dertig jaar zijn de betrekkingen weer stukje bij beetje verbeterd. In dit verband moet de naam worden genoemd van de huidige kardinaal-staats secretaris Agostino Casaroli. Het was deze 'nummer twee' van het Vaticaabn, die vorig jaar naar Moskou afreisde om de officiële viering bij te wonen van het dui zendjarig bestaan van de ortho doxe kerk in Rusland. Het belangrijkste probleem in de betrekkingen tussen het Vati caan en de regering van de Sov jetunie is de legalisering van de Oekrains-Katholieke Kerk. Deze kerk, die naar wordt geschat vier tot vijf miljoen leden heeft, kent een orthodoxe liturgie, maar is met Rome verbonden. Zij werd in 1946 door Stalin gedwongen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. Nieuwe wind Het lijkt erop dat de Russische re gering bereid is de kerk te legali seren, nadat de nieuwe wet voor de vrijheid van het geweten door het Sovjetparlement is aangeno men. Deze wet, die de stalinisti sche wet van 1929 moet vervan gen, zal een einde maken aan de bevoorrechte positie van het atheïsme en geeft de gelovigen bij voorbeeld in het onderwijs veel meer rechten. De Russisch-Orthodoxe Kerk is echter niet van plan snel aan de eis van de Oekrainse kerk toe te geven. Zij vreest dat zij vele ker ken en andere bezittingen aan de nieuwe kerk zal kwijtraken. Het verzet is zo groot, dat de voorzit ter van de Sovjetraad voor gods dienstzaken, Konstantin Chartsjev, dit vooijaar onder druk van de orthodoxe kerk moest aftreden. Chartsjev was voorstander van legalisering van de Oekrainse kerk. Maar, er lijkt een nieuwe wind te waaien. De nieuwe leider van het bureau buitenland van de Russisch-Orthodoxe Kerk, aarts bisschop Kyrill, erkent het recht van de aanhangers van de Oek- 'Standpunt van Mulder ontmoet begrip bij joden' AMERSFOORT (ANP) - Het be stuur van de Raad van Kerken in Nederland betreurt het dat som migen binnen de joodse gemeen schap gekwetst zijn door de deel neming van voorzitter prof. dr. Dick Mulder aan de PLO-bijeen- komst vorige week. Maar tegelij kertijd constateert de raad dat een groeiend aantal joden in Ne derland en Israël begrip heeft voor het standpunt van de raad, dat de loyaliteit jegens Israël niet ten koste mag gaan van die jegens de Palestijnen. De raad wil niet voorbijgaan aan de gevoelens die tot reacties van bezorgdheid en zelfs veront waardiging hebben geleid, zo schrijft secretaris ds. Willem van der Zee namens het bestuur van de raad aan al diegenen die heb ben gereageerd op de medewer king van Mulder aan de PLO-bij- eenkomst. "Wij delen in de harte lijke verbondenheid met het joodse volk en de pijn om wat dit volk de eeuwen door getroffen heeft" die uit die reacties spre ken, aldus Van der Zee. EN VER rains-Katholieke Kerk om hun geloof te belijden. De legalisering van de kerk wordt echter bemoei lijkt als de Oekrains-katholieke gelovigen orthodoxe kerkgebou wen gaan bezetten, zo zei Kyrill gisteren tijdens een persconfe rentie in Moskou. Kyrill zinspeelde erop dat de honderden kerkgebouwen, kloosters en andere goederen die de Russisch-Orthodoxe Kerk in 1946 in bezit kreeg, moeten wor den teruggegeven aan de Oek rainse kerk. "Ik denk dat via een dialoog tegemoet moet worden gekomen aan het recht op gods dienstoefening van de Oekrainse kerk en dat alle technische pro blemen tezelfdertijd moeten wor den opgelost". Geweld Hij veroordeelde de bezetting van een orthodox kerkgebouw in Lvov, enige weken geleden, als een gewelddaad die de kwestie van de legalisering alleen maar in gewikkelder maakt. "Het zou zeer gevaarlijk zijn als mensen zouden beginnen te geloven in de macht van het geweld. Als zo'n overtui ging zich zou verspreiden in het westen van de Oekraine, voorzie ik een zeer möeilijke toekomst", aldus Kyrill. Verdere moeilijkheden tussen Moskou en Rome bestaan uit het feit dat het Vaticaan nog altijd niet bereid is om de inlijving in 1940 van Estland, Letland en Li touwen bij de Sovjetunie te er kennen, terwijl het Vaticaan de sinds 1945 bestaande oostgrens van Polen ook niet erkent. Daar door zijn de bisdommen in ooste lijk. Polen verbrokkeld. Gedeel ten ervan liggen in de Sovjetunie. De paus heeft herhaaldelijk la ten blijken een bezoek aan de Sovjetunie te wilen brengen. Hij zal deze wens vrijdag ongetwij feld opnieuw naar voren brengen. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan zal de paus ook voor stellen om permanente betrek kingen aan te gaan. Russisch-orthodoxe christenen hebben de paus dezer dagen op geroepen tijdens zijn ontmoeting met Gorbatsjov de belangen van alle .christenen in de Sovjetunie te verdedigen. Er moet nog heel veel worden verbeterd, zo benadruk ken zij. Gehandicaptensoos. Tien jaar geleden werd de gehandicap tensoos 't Trefpunt in het kerke lijk centrum De Regenboog n de Leidse Merenwijk opgericht, en dat wordt morgen gevierd met een koud buffet en een optreden van zanger Adrie Oosterling. Maar daarnaast zijn elke tweede en vierde donderdag van de maand zijn ook nieuwe leden van twee uur tot half vijf welkom, Voor meer informatie kan men te recht bij Bep Timmers, tel. 071- 214219. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Hall C. J. Kraay Drunen; aangenomen naar Egmond aan Zee en Egmond Binnen Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Baflo i.c.m. Warffum, te Bever wijk, te Franeker-Sexbierum in sa menwerking met Arum en te Zuidwol- de (Gr.) drs. E. Brink kand. Kampen. Gorbatsjov als etalagepop in het centrum van Rome. (foto epa)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2